agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni586Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2019, 15:32   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2019
Damıtılmamış ise çoğu kaya tuzunun içeriğinde zengin mineraller mevcuttur... Fakat kıyı şeridi zemini nereye kadar tuz ihtiva eder ya da deniz suyu ile kaya tuzu arasında ne tür bir mineral farklılığı var tam bilmiyorum

Sadece hindistan cevizi kökleri değil aslında tüm bitkiler mantar hastalığı sorunu yaşarlar, hindistan cevizi bu konuda çok daha hassastır. Fakat sorun sadece soğuk hava olsaydı eğer palmiye meristemi de bundan zarar görürdü

Aslında serin ve ıslak toprak mantara sebep olabilmektedir, bu bağlamda deniz suyu takviyesi ya da tuz, belki palmiye köklerini daha güçlü kılabilir, kaynağım kesin değil.

Anamur tarafının çoğu bölgesi killi ve suyu çok emmeyen bir zemin özelliğine sahiptir, dolayısı ile köklerin fazla ıslak kalmaması bu beldede hayat da kalma olasılığını artırabilir (belki)

Ya da yer altına gizlenmiş, özel modifiye edilmiş bir saksı buna bir çözüm olabilir, ama zahmetli bir yöntem olacaktır. Bir forumda araştırma yaparken bir şemaya denk geldim onu burada paylaşmak istedim

Bu, 'gizli yer altı sera saksısı' metodunun da doğru çalışıp çalışmayacağı kuşkulu, var sayalım işe yaradı; bu defa da, seri üretim veya çoğu yerde kullanılabilecek ergonomik bir uygulamaya elverişli olmadığını düşünüyorum. Peyzaj ya da üç beş koruma amaçlı deneme için belki araştırma konusu yapılabilir

Çalışma prensibi: Yağışlı havalarda, küçük gözeneklerden az miktarda su girmesi, ve giren suyun, kökleri biraz nemlendirdikten sonra saksıdan sızarak tahliye olması, üzerindeki zivtli izalasyon kaplama sayesinde ise, birkaç derece olsun kış mevsiminin soğuğundan korunması amaçlanmış sanırım

Gözden kaçan bir şey var, olası güçlü bir fırtına palmiyenin yıkılmasına sebep olabilir, yer altına nasıl sabitleneceği hususunda hiç bir fikrim yok. Belkide palmiyenin adaptasyon ve büyüme gelişme süreci için geçici olarak kullanılabilir, sürekli kullanılabilecek bir metot olmasa gerek...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Formaldehіt : 09-02-2019 saat 16:44 Neden: fotoğraf değişimi yapıldı
Formaldehіt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2019, 20:54   #92
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Name:  20190205_163514.jpg
Views: 255
Size:  37.2 KB

Düzenleyen Eomer07 : 06-10-2019 saat 22:41 Neden: Resimler eklendi.
Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2019, 20:58   #93
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
Sizmi üretiyorsunuz ?

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2019, 21:13   #94
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Maalesef hayır, yurt dışında çektiğim bir fotoğraf ama üretebilmeyi çok isterdim.

Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 10:49   #95
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Şu küçücük haliyle çiçek açmış
Vietnam'dan Hindistan cevizi

Eski 23-02-2019, 20:15   #96
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Malezya bodur Hindistan cevizi

Düzenleyen siflera12 : 24-02-2019 saat 05:50
Eski 23-02-2019, 21:00   #97
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Bodur Hindistan cevizleri ( 2ncisi 6 yaşındaymış )

Düzenleyen siflera12 : 24-02-2019 saat 05:53
Eski 01-03-2019, 17:16   #98
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster

https://hizliresim.com/grPOaQ][img]https://i.hizliresim.com/grPOaQ.jpg
Çok güzelmiş

chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 18:09   #99
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Hindistan cevizim gene öldü ama taze tohum bulasaya kadar denemek istiyorum ya da fidanını alabilirim

Eski 01-03-2019, 23:28   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Hindistan cevizim gene öldü ama taze tohum bulasaya kadar denemek istiyorum ya da fidanını alabilirim

Efenim üzülmeyin tekrar denersiniz, yine olmadı bu defada nar yetiştirirsiniz, tek sorununuz bu olsun şu hayat da yeter ki. İnsanlar bile ölüyor sonuçta, bedenleri ölenlerde var, hatta daha beteri yaşayan cesetler var

evet sıradaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 00:07   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evet sıradaki Mesajı Göster
Efenim üzülmeyin tekrar denersiniz, yine olmadı bu defada nar yetiştirirsiniz, tek sorununuz bu olsun şu hayat da yeter ki. İnsanlar bile ölüyor sonuçta, bedenleri ölenlerde var, hatta daha beteri yaşayan cesetler var
katılıyorum. dünyada, yaşayan cesetler çok fazla, evet bu daha beter bir durum ne yazık ki, robotlar gibi işte

vero beach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 05:55   #102
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Bodur Hindistan cevizi Zone 10b (1.7 derece ) Hindistan cevizi de Zone 10a ( -1.1 derece )
aslında normal Hindistan cevizini yetiştirmek daha iyi olmaz mı ülkemizde zaten oda bodurlaşacak ve bodur türe göre daha dayanıklı

Eski 02-03-2019, 22:08   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2019
Alıntı:
Bodur Hindistan cevizi Zone 10b (1.7 derece ) Hindistan cevizi de Zone 10a ( -1.1 derece )
aslında normal Hindistan cevizini yetiştirmek daha iyi olmaz mı ülkemizde zaten oda bodurlaşacak ve bodur türe göre daha dayanıklı

Akdeniz ülkeleri içerisinde dünyada bu konuda en serin iklim özelliği olan bir iklim türüne sahibiz, akdeniz iklim türlerinin çoğunda ülkemiz kışlarından daha ılıman iklim yaşanıyormuş.
Buna rağmen oralarda bile hindistan cevizleri hiç mutlu görünmüyorlar.
https://www.palmtalk.org/forum/index...ardens/&page=2
Sera şart.

Eklenen Resimler

Telepatik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 05:47   #104
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Haftaya taze Hindistan cevizi bulabilirsem tekrardan alıp denemeyi düşünüyorum zaten havalarda baya ısınmaya başladı (22 derecelerde hava ) havalar ısınmaya başladığı için daha kolay olabilir çimlenmesi

Düzenleyen siflera12 : 03-03-2019 saat 08:49
Eski 06-03-2019, 22:13   #105
/

Giriş Tarihi: 06-03-2019
Alıntı:
Haftaya taze Hindistan cevizi bulabilirsem tekrardan alıp denemeyi düşünüyorum zaten havalarda baya ısınmaya başladı (22 derecelerde hava ) havalar ısınmaya başladığı için daha kolay olabilir çimlenmesi

Bende saksıda fidanını buldum, almaya niyetlendim..biraz büyüsün adanaya dedemlere hediye götüreyim bahçeye dikeyim diye düşündüm, bir kamyon para istediler, 250 lira fiyat söylediler.. bu nedir yaa hadi taş çatlasın 80 lira olsun..

Tapatalk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 15:47   #106
/

Giriş Tarihi: 07-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tapatalk Mesajı Göster
Bende saksıda fidanını buldum, almaya niyetlendim..biraz büyüsün adanaya dedemlere hediye götüreyim bahçeye dikeyim diye düşündüm, bir kamyon para istediler, 250 lira fiyat söylediler.. bu nedir yaa hadi taş çatlasın 80 lira olsun..
Pazarda bile var artık heryerde satılıyor, 5 lira bilemedin en fazla 10 lira git satın al, sırrını öğren ve kendin yetiştir, ne gerek var o kadar paraya?

AcuzeHanımTeyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 15:12   #107
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Tekrar Hindistan cevizi aldım yeniden deniyeceğim inşAllah olur , bu sefer aldığım hindistan cevizi farklı bir tür sanırım minnacık

Eski 21-03-2019, 12:05   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2019
bende böyle birşey buldum, hindistan cevizi değilmiş, bu ne olabilir? çimlenir mi bu?

Eklenen Resimler

Üye ol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 12:08   #109
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Üye ol Mesajı Göster
bende böyle birşey buldum, hindistan cevizi değilmiş, bu ne olabilir? çimlenir mi bu?
Borassus Flabellifer olabilir

Eski 21-03-2019, 12:27   #110
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Formaldehіt Mesajı Göster
Damıtılmamış ise çoğu kaya tuzunun içeriğinde zengin mineraller mevcuttur... Fakat kıyı şeridi zemini nereye kadar tuz ihtiva eder ya da deniz suyu ile kaya tuzu arasında ne tür bir mineral farklılığı var tam bilmiyorum

Sadece hindistan cevizi kökleri değil aslında tüm bitkiler mantar hastalığı sorunu yaşarlar, hindistan cevizi bu konuda çok daha hassastır. Fakat sorun sadece soğuk hava olsaydı eğer palmiye meristemi de bundan zarar görürdü

Aslında serin ve ıslak toprak mantara sebep olabilmektedir, bu bağlamda deniz suyu takviyesi ya da tuz, belki palmiye köklerini daha güçlü kılabilir, kaynağım kesin değil.

Anamur tarafının çoğu bölgesi killi ve suyu çok emmeyen bir zemin özelliğine sahiptir, dolayısı ile köklerin fazla ıslak kalmaması bu beldede hayat da kalma olasılığını artırabilir (belki)

Ya da yer altına gizlenmiş, özel modifiye edilmiş bir saksı buna bir çözüm olabilir, ama zahmetli bir yöntem olacaktır. Bir forumda araştırma yaparken bir şemaya denk geldim onu burada paylaşmak istedim

Bu, 'gizli yer altı sera saksısı' metodunun da doğru çalışıp çalışmayacağı kuşkulu, var sayalım işe yaradı; bu defa da, seri üretim veya çoğu yerde kullanılabilecek ergonomik bir uygulamaya elverişli olmadığını düşünüyorum. Peyzaj ya da üç beş koruma amaçlı deneme için belki araştırma konusu yapılabilir

Çalışma prensibi: Yağışlı havalarda, küçük gözeneklerden az miktarda su girmesi, ve giren suyun, kökleri biraz nemlendirdikten sonra saksıdan sızarak tahliye olması, üzerindeki zivtli izalasyon kaplama sayesinde ise, birkaç derece olsun kış mevsiminin soğuğundan korunması amaçlanmış sanırım

Gözden kaçan bir şey var, olası güçlü bir fırtına palmiyenin yıkılmasına sebep olabilir, yer altına nasıl sabitleneceği hususunda hiç bir fikrim yok. Belkide palmiyenin adaptasyon ve büyüme gelişme süreci için geçici olarak kullanılabilir, sürekli kullanılabilecek bir metot olmasa gerek...
Bunun ne olduğunu tam anlayamadım, kırmızı topraktan köklere göre büyük saksılar yapılsa sonra üzerine kapak kapatılıp kenarları sıvansa daha mantıklı değilmi? İzalasyon malzemesi toprakta çürür, pişirilmiş saksılar daha ideal olabilir, aynı sistemi uygulayabilirsiniz, daha az maliyetle, ama soğuktan korurmu bilmem, çökelek ve lor peynirleri için kullanılabiliyor...

Eklenen Resimler

Üye ol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 17:22   #111
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Üye ol Mesajı Göster
Fiber lifleri bulunan, süpürge ve fırça yapımında kullanılan, bir palmiye türünün meyvesidir. Ancak hindistan cevizine benzese de, nazaran irileşmesi ölçüt olarak; hindistan cevizinin yarı büyüklüğüne kadar felan eşittir. Kabuğu hindistan cevizinden oldukça kalın ve daha sağlamdır, pipo, tesbih, kolye, kalem, yüzük, mini mücevher kutusu veya çeşitli süs eşyaları yapımında kullanılmaktadır. Anadolu kültüründe koka ağacı olarak bilinmektedir, yaklaşık 20 yıl öncesine kadar kilogram fiyatı ülkemizde 800 dolar civarı iken, şimdilerde kilogram fiyatı 100 tl civarına kadar gerilemiştir, meyvesinin yenip yenmediği hakkında bilgim yok, nasıl çimlenir onun hakkında da, hiç bir malumatım yok.

Palmiyenin adı: Attalea funifera

Yöre veya yabancı kültürlere göre farklı isimlerle de anılmaktadır, örneğin bir kaçı: / Coquilla nut / Kaukah / Kokka / Kuka / Koka / gibi...

Palmiye görünümü ise, hindistan cevizine benziyor, anavatanı brezilya olarak tahmin edilsede, endonezya, hindistan, afrika, nepal, sri lanka ve benzeri gibi yerlerde de endemik olarak yetişmektedir. Fakat adaptasyon koşulları hindistan cevizi ile denk düşüyormu o konuda derinlemesine bilgi sahibi değilim. Mısırda yetiştiğine dair bazı rivayetler duymuştum, tesbihciler mısır koka sı tesbihleri satarken daha çok över ve fahiş fiyatlar çekerlerdi...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tаpatalk : 22-03-2019 saat 02:50
Tаpatalk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2019, 19:27   #112
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Bu sayfadaki tartışmaları uzun zamandır gülümseyerek izliyorum...
Muallim Naci ile Recaizade Mahmut Ekrem'in "Sanat sanat için midir yoksa toplum için midir?" tartışması tadında olduğunu söyleyebilirim..

Asla tarafı olmak istememekle birlikte , genel bir yaklaşım olarak şunu söyleyebilirim:
Yeni olasılıkları denemekte hiçbir sakınca yoktur, hatta çok güzel sonuçlar elde edilebilir...
Ancak bunu kademeli/aşamalı olarak denemekte fayda var... Yani, öncelikle daha kolay uyum sağlayacağı düşünülen tür ya da varyasyonlara odaklanmak daha uygun olur... Bunlarda iyi sonuçlar elde edildikçe aşamalı olarak diğer türler de makul ölçülerde denenebilir, neden olmasın? Denenecek türlerin de en uygun varyasyonları koşullara yakınlık aşamalı olarak arttırılıp çok sayıda bitkiden seçilerek üretilmesi durumunda zamanla ilginç sonuçlar alınabilir...

Sorun şu: Her yeniliğe karşı olma şeklindeki aşırı uç ile olmayacak şeyleri makul olmayan bir ısrarla zorlamak arasında ölçülü bir konum seçmek...

İkinci grubun en öne çıkan örneği Sovyet "sözde" bilimadamı Trofim Lysenko'dur... Adam dönemin yöneticilerine kişisel yakınlığını kullanıp onlarca yıl Sibirya'nın soğuğunda tropik bitkilerin alıştırarak yetiştirebildiği düşüncesini biliminsanlarına dayatmış.. Tabii ki sonuç, onlarca yıl boyunca belki yüzbinlerce, milyonlarca bitkinin her yıl dondurulup heba edilmesi, olayın absürtlüğünü söyleyen biliminsanlarının sürgün edilmesi, mobbinge uğratılması, vs....

Trofim Lysenko'yu bilen arkadaşlar vardır, bilmeyenlerin de ibretle okumasını öneririm...

https://en.wikipedia.org/wiki/Trofim_Lysenko

Öte yandan, makul yenilikleri denemek de bence gelişmenin koşullarından biri... Ben "alıştırma" yoluyla değil de, tohumdan üretilen farklı hindistan cevizi varyasyonlarından uzun vadede Akdeniz havzasında yetişebilecek bitkiler geliştirilebileceğini düşünüyorum... Bunun için de halihazırda en kuzeyde sağlıklı bir biçimde yetişen ağaçlarla işe başlanması süreci kısaltabilir... bu ağaçlardan çok sayıda tohum, o ağaçların mevcut enlemlerinin biraz daha kuzeyindeki bir bölgeye ekilebilir... Bunların içinden sağlıklı gelişebilen ağaçların tohumları çok sayıda olmak kaydıyla biraz daha kuzey (ya da biraz daha soğuk) bölgelere dikilebilir... Ama bu oldukça uzun bir süreç olacaktır, devamlılık gerektirir...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 19:36   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2019
Nepal de bulunan himalaya sıradağlarının güney eteklerinde, meyve veren tall tür hindistan cevizlerinin yetiştiğini ileri sürenler var. Fakat, nekadar süredir oradalar yahut bu palmiyelerden gerçekten varmı yokmu delilim yok, olsa fotoğrafla kanıtlayabilirdim.

Ancak Nepal de, o serin bölgede eğer gerçekten yetişiyor ise, sanırım sizin kastettiğiniz şekilde hindistanın güneyinden kuzeyine doğru bir adaptasyon aktarması ile günümüze ulaşmış olabilirler, tahmin ettiğim şekilde gerçekten himalaya çevresinde hindistan cevizleri var ise tabi...

Yine söylüyorum, eğer varsa, belki himalaya bölgesinden kaliteli meyveler getirtilebilirse tekrar bir adaptasyon yapılabilir. En son kaç derece soğuğu tolere edebilecek şekilde evrim geçirmiş bir palmiye ortaya çıkar onu bilemiyoruz.

Dünya arayış içinde ısınıyoruz, doğal afetler artıyor, bitkiler zarar görüyor, çoğu ülke bir arayış içersinde, aynı şey akdeniz türü bitkilerin, tropikal çöllere adapte edilmesi yahut ekvatoral bölgelere adapte edilmesi içinde uyarlanabilir.

Güzel bir fikir ama insan ömrünün yetmeyeceği bir silsile ile devam edebilecek bir metot olacağı aşikar, ortalama bir hindistan cevizi ömrü 120 sene ise, kaliteli bir adaptasyon çalışması için kaç yıl gerekiyor onu uzmanları hesaplayabilir.

Düzenleyen MakûlYenilikler : 18-04-2019 saat 19:48 Neden: eksik anlatım
MakûlYenilikler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2019, 15:37   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MakûlYenilikler Mesajı Göster
Nepal de bulunan himalaya sıradağlarının güney eteklerinde, meyve veren tall tür hindistan cevizlerinin yetiştiğini ileri sürenler var. Fakat, nekadar süredir oradalar yahut bu palmiyelerden gerçekten varmı yokmu delilim yok, olsa fotoğrafla kanıtlayabilirdim.

Ancak Nepal de, o serin bölgede eğer gerçekten yetişiyor ise, sanırım sizin kastettiğiniz şekilde hindistanın güneyinden kuzeyine doğru bir adaptasyon aktarması ile günümüze ulaşmış olabilirler, tahmin ettiğim şekilde gerçekten himalaya çevresinde hindistan cevizleri var ise tabi...

Yine söylüyorum, eğer varsa, belki himalaya bölgesinden kaliteli meyveler getirtilebilirse tekrar bir adaptasyon yapılabilir. En son kaç derece soğuğu tolere edebilecek şekilde evrim geçirmiş bir palmiye ortaya çıkar onu bilemiyoruz.

Dünya arayış içinde ısınıyoruz, doğal afetler artıyor, bitkiler zarar görüyor, çoğu ülke bir arayış içersinde, aynı şey akdeniz türü bitkilerin, tropikal çöllere adapte edilmesi yahut ekvatoral bölgelere adapte edilmesi içinde uyarlanabilir.

Güzel bir fikir ama insan ömrünün yetmeyeceği bir silsile ile devam edebilecek bir metot olacağı aşikar, ortalama bir hindistan cevizi ömrü 120 sene ise, kaliteli bir adaptasyon çalışması için kaç yıl gerekiyor onu uzmanları hesaplayabilir.
Zaten bir kaç yılda meyve veriyor , ortalama bir süre veremem , lakin kastettiğiniz gibi öyle uzun yıllar falan sürmez. Daha önemlisi şu ki , sürekli dünyanın her yerinde unutulan , veya göz ardı edilen unsur ; yağmurlu kış mevsimleridir. Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında kış mevsimleri açısından pek bir fark bulunmaz, mesela siz hiç anamur ya da adana kışına denk geldinizmi, soğuktan kulaklarınız düşercesine üşürsünüz. Soğuk ve çamurlu toprak hindistan cevizi palmiye ağacının köklerinde mantar oluşturur , bu yüzden hindistan cevizinin akdeniz şartlarında adaptasyona oturması mümkün gibi görünmüyor, doğrsunu Allah bilir... Akdeniz ikliminin yaz mevsimleri de çöl iklimidir, işin bir de bu yüzü var ki ; gördüğünüz üzere her şey hindistan cevizinin aleyhine yönelik , çünkü sıcak kuru yaz mevsimlerinden de nefret ederler , yapraklar ve kökler sürekli nemlenme ihtiyacı duyarlar. Yani mi? : adaptasyonda 4 mevsime göre bir çalışma yapılmalıdır. Siz sadece meristem üzerine adaptasyon metodu üzerine yönelik olan bir döngüden bahsediyorsunuz , bu eksik bir anlatımdır. Yağışlı kışlar hindistan cevizinin en büyük düşmanıdır. Nepalde kışın yağış olmaz , aksine toprak yazın ıslaktır. Örneğin : Kanarya adaları veya Azorlar da yağış kış mevsiminde yaşanmaktadır, adaptasyon çalışmaları bu benzeri bölgelerde sürdürülebilirse , palmiye kökleri kış döngüsü yağmurlarına adapte edilirse belki uyum sağlayabilir. Biraz karmaşık gibi ama gayet net. Selam ve saygılarımla

Düzenleyen Nickimi Unuttum : 20-04-2019 saat 16:33 Neden: virgüller
Nickimi Unuttum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2019, 16:22   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Haklı olabilirsiniz. Mesela Funchal portekiz adasında hindistan cevizleri var, evet ocak şubat aylarında yağışlı geçiyor, ama kışın ülkemizden az da olsa daha ılıman. Ama olsun adaptasyona en yakın tercih edilebilecek olanlar bence oradan gelebilecek tohumlar olabilir, çünkü ağaçları meyve verebiliyor, madeira da çınar ağaçları falanda var dikkatimi çekti. Ama istenilse profesyonel seralar inşa edilip, ısı nem zemin ıslaklığı ayarı ile adaptasyonlar ayarlanabilir...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nickimi Unuttum Mesajı Göster
Zaten bir kaç yılda meyve veriyor , ortalama bir süre veremem , lakin kastettiğiniz gibi öyle uzun yıllar falan sürmez. Daha önemlisi şu ki , sürekli dünyanın her yerinde unutulan , veya göz ardı edilen unsur ; yağmurlu kış mevsimleridir. Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında kış mevsimleri açısından pek bir fark bulunmaz, mesela siz hiç anamur ya da adana kışına denk geldinizmi, soğuktan kulaklarınız düşercesine üşürsünüz. Soğuk ve çamurlu toprak hindistan cevizi palmiye ağacının köklerinde mantar oluşturur , bu yüzden hindistan cevizinin akdeniz şartlarında adaptasyona oturması mümkün gibi görünmüyor, doğrsunu Allah bilir... Akdeniz ikliminin yaz mevsimleri de çöl iklimidir, işin bir de bu yüzü var ki ; gördüğünüz üzere her şey hindistan cevizinin aleyhine yönelik , çünkü sıcak kuru yaz mevsimlerinden de nefret ederler , yapraklar ve kökler sürekli nemlenme ihtiyacı duyarlar. Yani mi? : adaptasyonda 4 mevsime göre bir çalışma yapılmalıdır. Siz sadece meristem üzerine adaptasyon metodu üzerine yönelik olan bir döngüden bahsediyorsunuz , bu eksik bir anlatımdır. Yağışlı kışlar hindistan cevizinin en büyük düşmanıdır. Nepalde kışın yağış olmaz , aksine toprak yazın ıslaktır. Örneğin : Kanarya adaları veya Azorlar da yağış kış mevsiminde yaşanmaktadır, adaptasyon çalışmaları bu benzeri bölgelerde sürdürülebilirse , palmiye kökleri kış döngüsü yağmurlarına adapte edilirse belki uyum sağlayabilir. Biraz karmaşık gibi ama gayet net. Selam ve saygılarımla

Düzenleyen ΜakûlYenilikler : 20-04-2019 saat 16:53 Neden: eksik anlatım
ΜakûlYenilikler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2019, 16:32   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2019
Yağmur eksenli olsun veya olmasın, bence çok ince düşünmeye lüzum yok, pozitif düşünce ve inanmak eksik çatlak ne varsa onaracaktır, eğer biraz serin bir iklim sıcaklığına endeksleyip adapte edebiliyorsanız, zaten çoğu iklime de ortak payda içinde uyum sağlayacağı kanaatindeyim...

Düzenleyen Sütlü Muz : 25-04-2019 saat 19:40 Neden: noktalama
Sütlü Muz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 14:11   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2019
Hobi olarak denenmesinde bir sakınca yok. Lakin uzun araştırmalarım sonucu akdenizde hindistan cevizi yetişmez, yetişme ihtimalı gerçekten imkansıza yakın.

Hele hele meyve alabilmek imkansızdan daha da imkansız. Bukadar engeli geçmek zor, farz ederek tüm engeller aşıldı ve palmiye hayatta kalmayı da başardı diyelim, sonrasında meyve verse bile, o meyveler zerre kaliteli olmayacaktır. Çünkü mü, mesela kuzey avustralyanın tropik sınırlarında sağlıklı bir çok hindistan cevizlerinin meyveleri bile tüketime elverişsiz iken, hindistan cevizinin akdenizde var edilmesi sadece düş ve rüya olarak kalacaktır. Bir misal daha, Bermuda, akdeniz ikliminden biraz daha elverişli bir iklim kuşağına sahipken oradaki hindistan cevizi palmiyeleri bile meyve veremiyorlar.

Aşamalar yorucu, kısaylar ortada... Ama teknoloji ve yenilikler neler getirir bilinmez, realist ol; ama yinede denemekten asla vazgeçme. İbrahim saraçoğlu; Anadolu topraklarının esrarengiz mucizevi ve kıymetli olduğunu iddia ediyor, bu topraklarda yetişmeyecek hiç bir bitki türü yoktur demişti, belkide bir gün, akdeniz sahillerimiz kaliteli hindistan cevizi veren palmiyelerle dolup taşabilir.

Tropikal Sahra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2019, 00:55   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tropikal Sahra Mesajı Göster
Hobi olarak denenmesinde bir sakınca yok. Lakin uzun araştırmalarım sonucu akdenizde hindistan cevizi yetişmez, yetişme ihtimalı gerçekten imkansıza yakın.

Hele hele meyve alabilmek imkansızdan daha da imkansız. Bukadar engeli geçmek zor, farz ederek tüm engeller aşıldı ve palmiye hayatta kalmayı da başardı diyelim, sonrasında meyve verse bile, o meyveler zerre kaliteli olmayacaktır. Çünkü mü, mesela kuzey avustralyanın tropik sınırlarında sağlıklı bir çok hindistan cevizlerinin meyveleri bile tüketime elverişsiz iken, hindistan cevizinin akdenizde var edilmesi sadece düş ve rüya olarak kalacaktır. Bir misal daha, Bermuda, akdeniz ikliminden biraz daha elverişli bir iklim kuşağına sahipken oradaki hindistan cevizi palmiyeleri bile meyve veremiyorlar.

Aşamalar yorucu, kısaylar ortada... Ama teknoloji ve yenilikler neler getirir bilinmez, realist ol; ama yinede denemekten asla vazgeçme. İbrahim saraçoğlu; Anadolu topraklarının esrarengiz mucizevi ve kıymetli olduğunu iddia ediyor, bu topraklarda yetişmeyecek hiç bir bitki türü yoktur demişti, belkide bir gün, akdeniz sahillerimiz kaliteli hindistan cevizi veren palmiyelerle dolup taşabilir.
Birkaç yıldır, yabancı yerli çoğu forumda bu hindistan cevizinin akdeniz veya akdenizin sahil bandında yetişip yetişmeyeceği konusu tartışılıyor, çok ufak çaplı denemeler dışında, kapsamlı bir adaptasyon çalışması henüz gerçekleşmedi, ülkemizde zaten bu konu ile ilgili hiç bir çalışma ne duydum nede gördüm, ancak forumlarda yazdığımızla yetineceğiz, merak ederek, birilerince yetiştirilmiş mi, yetiştirilecek mi ile falan meşgul olmakla zaman telef etmeyelim, geçin bu işleri kardeşim yaa, ne derin hayal dünyanız varmış..hehehe. Yani dış ülkeleri bilemem ama bu konular bize çok uzak. Hindistan cevizi akdeniz ikliminde yetişirmi? Cevap çok net hayır kere hayır, ükkemizde denendimi? Ya da varmı? Bilmiyoruz kere bilmiyoruz, artık şu forumda hindistan cevizi mevzusu bir son bulsun lütfen pilis. Amin kere amin

sıkma kehribar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2019, 14:07   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2019
Selam hayırlı pazarlar. Uzun süredir forumdan uzak kalmıştım...

Ekvatoral yörelere ait çoğu bitki ile zaten iç içeymişiz , domates mesela tropikal bir bitkidir ve -8 dereceye gelmeden soğuktan yanar ve ölür , o nedenle , eğer kışın seraya konmazsa bir fidandan bir kaç kez verim alınamaz, birden fazla mahsul alma olanağı iklim kuşaklarına göre farklılık gösterirmiş.

Mesela, muz ile hindistan cevizi kıyaslanmış , evet muz aslında cocos nucifera'ya nazaran açık alanda kışın korunaksız olunca, soğuğa daha dirençsizdir, dolayısıyla ancak kışın örtü altına alınmazsa yıl boyu yaşayamaz, Türkiye şartlarında soğuklarda yanar ve ölür. Bu bağlamda cocos nucifera aslında Türkiyede yetişmekte olan çoğu tropikal çeşitten daha fazla soğuğa dayanıklıdır, yinede çoğu yerde ülkemiz soğuklarına karşı koyamaz. Fakat bitki devasa olabildiği için örtü altına alınma olasılığı zor, kış mevsiminde açık alanda hayatta kalabilen türkiye iklimine tam adapte olmuş örneğin bir kaç bitki var ki; avokado, kivi, mango ve benzeri gibi bir kaç tür daha mevcut olabilir, işte hindistan cevizi de bu guruba yakındır.

Neyse, hindistan cevizi hususunda güzel haberlerim var, mezitliye tekrar dönmeme az kaldı, sürprizlere hazır olun. Emeklerim cevap vermeye başladı, ebay dan getirtmiştim, 4 adet florida türü fidan diktim, diktiğim fidanlar gayet iyi her şey yolunda, kışı korunaksız atlattılar, yalnız fidanlardan sadece birinin yapraklarında sararma ve hastalık durumu var umarım düzelir, hatırlatma için konu linki:Hindistan Cevizi

Farklı ithal gübre, tuz ve ilaç takviyeleride var hepsini burada açıklayacağım. Görüşmek üzere.

Eklenen Resimler

Düzenleyen samandιra : 12-05-2019 saat 14:42 Neden: www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/17181-2.htm#post1548756
samandιra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2019, 07:58   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2019
sayın samandıra: bu paylaştığınız fotoğraf mersin mezitlinin neresine ait? ayrıca bu fotoğraftakiler hindistan cevizi değil başka bir palmiye türüdür. lütfen doğru bilgilendirme yapınız.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samandιra Mesajı Göster
Selam hayırlı pazarlar. Uzun süredir forumdan uzak kalmıştım...

Ekvatoral yörelere ait çoğu bitki ile zaten iç içeymişiz , domates mesela tropikal bir bitkidir ve -8 dereceye gelmeden soğuktan yanar ve ölür , o nedenle , eğer kışın seraya konmazsa bir fidandan bir kaç kez verim alınamaz, birden fazla mahsul alma olanağı iklim kuşaklarına göre farklılık gösterirmiş.

Mesela, muz ile hindistan cevizi kıyaslanmış , evet muz aslında cocos nucifera'ya nazaran açık alanda kışın korunaksız olunca, soğuğa daha dirençsizdir, dolayısıyla ancak kışın örtü altına alınmazsa yıl boyu yaşayamaz, Türkiye şartlarında soğuklarda yanar ve ölür. Bu bağlamda cocos nucifera aslında Türkiyede yetişmekte olan çoğu tropikal çeşitten daha fazla soğuğa dayanıklıdır, yinede çoğu yerde ülkemiz soğuklarına karşı koyamaz. Fakat bitki devasa olabildiği için örtü altına alınma olasılığı zor, kış mevsiminde açık alanda hayatta kalabilen türkiye iklimine tam adapte olmuş örneğin bir kaç bitki var ki; avokado, kivi, mango ve benzeri gibi bir kaç tür daha mevcut olabilir, işte hindistan cevizi de bu guruba yakındır.

Neyse, hindistan cevizi hususunda güzel haberlerim var, mezitliye tekrar dönmeme az kaldı, sürprizlere hazır olun. Emeklerim cevap vermeye başladı, ebay dan getirtmiştim, 4 adet florida türü fidan diktim, diktiğim fidanlar gayet iyi her şey yolunda, kışı korunaksız atlattılar, yalnız fidanlardan sadece birinin yapraklarında sararma ve hastalık durumu var umarım düzelir, hatırlatma için konu linki: Hindistan Cevizi

Farklı ithal gübre, tuz ve ilaç takviyeleride var hepsini burada açıklayacağım. Görüşmek üzere.

Düzenleyen ΜakûlΥenilikler : 19-05-2019 saat 01:15
ΜakûlΥenilikler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024