agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni586Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2016, 14:24   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Tekrar merhaba. Hindistan cevizim gelişimini yavaş da olsa sürdürüyor. Kök kısmı oluşmaya başladı ve beyaz filiz artık hafiften yeşil renge dönüyor. Kök kısmı yaklaşık 1 cm gövde kısmı da 2-3 cm kadar oldu. Kalorifer üzerinde tutmaya devam ediyorum ve buzdolabı poşetindeki su miktarı bir çay bardağının 3 te 1 inden daha da az. Su miktarı çok önemli oldukça az olmalı unutmayın o su yalnızca nemli tutmaya yarıyor cevizi beslemiyor. Biraz daha büyüdükten sonra Akdeniz İklimine adaptasyon çalışmalarına başlayacağım fakat bunun için bilgisi olanlara danışmam gerekiyor. Marmaris bu kış geçen yıllara göre daha soğuk bir kış mevsimi yaşıyor uzun süreden sonra gece eksili değerleri gördü fakat Marmaris'in tam karşısındaki yarımada olan Cennet Adası Marmaris gece eksili değerlere düşse bile 6-7 derecenin altına düşmedi. Adanın Akdeniz'e bakan tarafında yetişme imkanı olduğunu düşünüyorum tabi yetişkinliğe eriştiğinde. Nemlilik açısından bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum çünkü Bodrum'un aksine Marmaris yıl boyu oldukça nemli ve yeşil, Rize'den sonra Türkiye'nin en nemli yeri. Sanırım İsrail ve Sicilya'da yetiştirilmiş örnekler varmış. Umarım başarılı olurum

Eklenen Resimler

kutsalangemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 13:28   #32
Ağaçsever

Merhaba arkadaşlar Hindistan cevizimin son haftalardaki gelişim evresini sizlerle paylaşıyorum. 28 Aralık'ta başladığım yetiştirme serüvenim bugün 50. gününde ve Hindistan cevizim oldukça iyi gelişiyor. Buzdolabı poşeti içerisinde varla yok arasında bir su ile kalorifer üzerinde güneş alan bir yerde muhafaza etmeye devam ediyorum. Son 2 haftadır ara ara cevizi poşetten 1 saatliğine çıkarıp hava alması için bırakıyorum sonra tekrar koyuyorum çünkü ev ortamı nemsiz ve kökler kuru kalmamalı. Kök kısmı her gün gözle gürülür şekilde uzuyor ve küçük beyaz kök noktaları da oluştu. Özellikle o kısımlar asla kuru kalmamalı. Kök kısmı yaklaşık 4-5 cm oldu beyaz yeşil arası olan yakında palmiye yaprağı olacak ucu artık tamamen yeşile döndü ve 3-4 cm civarında. Sanırım daha 2 ay kadar buzdolabı poşetinin içerisinde kalacak. Hiç değilse bahar ortası gibi toprak ekimi yapılırsa daha iyi olacak gibi.

Bir başka hindistan cevizi denememe 2 hafta önce başladım fakat hala bir hareketlenme yok. Alırken içerisindeki su miktarına dikkat etmedim oldukça azmış. Çimlendirme yapacağınız hindistan cevizi içerisinde bol su olmasına çok dikkat edin eğer 2-3 hafta içinde hiçbir çimlenme belirtisi yoksa kırıp yiyebilirsiniz. 3 gün önce de yeni bol sulu bir hindistan cevizi yetiştirmeye başladım. Umarım o da bu başarılı örnek gibi yetişebilir.

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2016, 17:08   #33
Ağaçsever

Merhaba Arkadaşlar. Hindistan cevizim bugün itibariyle yaklaşık 3,5 aylık ve gelişimini sürdürüyor. Fotoğraf bugün (17.03.2016) çekildi. İki ve üçüncü kökler de çıkıyor ve köklerin beyaz uçları sürekli nemli kalsın diye tuvalet kağıdını nemlendirip dikkatli biçimde kökleri sardım baya işe yaradı daha hızlı gelişmeye başladı. Son paylaşımımdan (13 Şubat) bugüne 4-5 gün kaloriferin kapalı kaldığı günler oldu hava sıcaktı evin içi de yaklaşık 17 dereceydi ve kaloriferin kapalı olması cevizi pek etkilemedi. Sanırım genç bitki 10 derecenin altına düşmedikçe gelişiyor ama yüksek sıcaklıkta ****** daha hızlı gelişiyor. Hala buzdolabı poşeti içinde tutuyorum. 5 aylık olmadan ekim yapılması da tavsiye edilmiyor zaten. Muhtemelen Mayıs ortası gibi saksıya alacağım.

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2017, 21:45   #34
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kutsalangemon Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar. Hindistan cevizim bugün itibariyle yaklaşık 3,5 aylık ve gelişimini sürdürüyor. Fotoğraf bugün (17.03.2016) çekildi. İki ve üçüncü kökler de çıkıyor ve köklerin beyaz uçları sürekli nemli kalsın diye tuvalet kağıdını nemlendirip dikkatli biçimde kökleri sardım baya işe yaradı daha hızlı gelişmeye başladı. Son paylaşımımdan (13 Şubat) bugüne 4-5 gün kaloriferin kapalı kaldığı günler oldu hava sıcaktı evin içi de yaklaşık 17 dereceydi ve kaloriferin kapalı olması cevizi pek etkilemedi. Sanırım genç bitki 10 derecenin altına düşmedikçe gelişiyor ama yüksek sıcaklıkta ****** daha hızlı gelişiyor. Hala buzdolabı poşeti içinde tutuyorum. 5 aylık olmadan ekim yapılması da tavsiye edilmiyor zaten. Muhtemelen Mayıs ortası gibi saksıya alacağım.
Acaba son durum nedir?
Ve resim atarsanız çok sevinirim.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2017, 22:10   #35
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Hindistan Cevizi cimlendirmeyi deniyorum eğer çimlendirebilirsem fotoğraflarını sizlerle paylaşacağım

Düzenleyen siflera12 : 01-02-2019 saat 11:43
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2018, 22:25   #36
Ağaçsever

Thumbs up

Merhaba. Konuyu açtığım ilk Fotoğraftaki Hindistan cevizi bir süre sonra ne yazık ki öldü fakat Ocak 2017 de yeni bir Hindistan cevizi daha denedim ve bu defa baya iyi sonuç aldım. Fotoğrafta gördüğünüz Hindistan cevizi 1.5 yaşında. Toprak üstünden ölçüldüğünde boyu 1 metre 30 cm. Sürekli güneş, sıcak ve tuzlu su istiyor. Son derece sağlıklı fakat sanırım önümüzdeki yıl bir seraya vermem gerekecek çünkü çok hızlı büyüyor

Eklenen Resimler

Düzenleyen kutsalangemon : 03-07-2018 saat 18:20
Eski 11-07-2018, 17:09   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2018
HİNDİSTAN CEVİZİ TÜRKİYE-DE VAR MI? TÜRKİYE-DE YETİŞMESİ MÜMKÜN MÜ?

Selam. Konu ile ilgili başlık bulamadım. Türk sitelerinde konuyla ilgili, net açıklamalar bulamadım. Varsa da ya çöp bilgi yahut dağınık konular var.

Hindistan cevizi palmiyesi güney sahillerimizde denendi mi? Bunu sanırım bilen yok; referans olarak da, benzer ülkelerden hareketle yetişmeyeceği kanaatine varılmış olabilir, veya bu konu pek ilgi alanı olmamış bir mevzu olsa gerek.

Eğer denenmemiş ise de, bir düşüncemi paylaşmak isterim, ülkemiz uzmanlarınca Anadolu toprakları son buzul çağından etkilenmemiş; bu nedenle ülkemizde çoğu bitkinin adaptasyon şansı yüksek olabilir.

Zamanında yetişmez denilen çoğu egzotik meyve, başarı ile yetiştirilmiştir. Hindistan cevizine de, doğru koşullarda ve doğru türlerle doğru yöntemlerle yetiştirilme şansı verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Mısır akdeniz sahilinde denenmiş olmamış, yok efendim, lübnan sahillerinde denenmiş olmamış, ispanyada denenmiş olmamış, kıbrısta denenmiş olmamış.

Hep 'mış mış' hiç birisi bir Türkiye değildir; Türkiye-nin enlemleri ekvatora çok uzakmış, bir sürü bahane, ekvatora yakın olup da tropikal meyve yetişmeyen ülkelerde yok değil.

Bu bağlamda enlemler ölçüt olmamalı, bu yanıltıcı olacaktır. Enlemler değil, iklim değerleri kıstas olmalı zannımca.

Güney bölgelerimize muadil bir iklim örneği olarak da Avustralya Port Macquarie en yakın iklim değerlerine sahip ve burada hindistan cevizleri yağmurlu serin iklime rağmen yetişiyorlar.

Eklenen Resimler

Μediterranean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2018, 19:42   #38
Ağaçsever

Hindistan Cevizi'nin Türkiye'nin güney sahillerinde yetiştirilmesinin imkanı var mıdır? Ülkemizin güney sahilleri kışın yoğun oranda yağış alıyor. Hindistan Cevizinin kökleri serin havada bu denli fazla yağışı tolere edemez. Fakat ilk yıllarda kış mevsiminde belli oranda koruma sağlanırsa yetişme olanağı var fakat bu defa da tropikal ülkelerdeki gibi heybetli bir ağaç değil maksimum 2-3 metrelik bir ağaç yetişmesi mümkündür.

Güney Kıbrıs'ta Hindistan Cevizi, oradaki bir meraklı tarafından denendi. Deneyen kişinin bahçesinde 9 yıldır hindistan cevizi yetişiyor fakat 9 yaşında olmasına rağmen boyu son derece kısa. Normalde hindistan cevizi 5 yaşında 2-3 metre gövde uzunluğuna sahip olur ve meyve vermeye başlar.

Bahsettiğim hindistan cevizini linkte görebilirsiniz.
Newport Beach coconut pics - Page 4 - DISCUSSING PALM TREES WORLDWIDE - PalmTalk

Avrupa'da bir diğer hindistan cevizi yetiştirme girişimi İspanya'nın Malaga kentinde. Aslında bunu tam olarak zemine ekilmiş hindistan cevizi olarak nitelemek mümkün değil çünkü bir saksıda evin bahçesinde duran bir ağaç. Sahibinin belirttiği bilgilere göre ağaç ilk yıllar kış aylarında ev içerisinde korunmuş 9 ay süre de dışarıda kalmış. 3 yaşından sonra da herhangi bir koruma olmadan bahçede saksıda duruyor fakat bu örnek de tıpkı Kıbrıs'taki gibi yavaş büyüyor.

Güney bölgelerimizin kış handikapı, kuzeyden sürekli esen soğuk rüzgar ve yağmur. Hindistan cevizi soğuk rüzgarı ve 25 derece ısının altını seven bir bitki değil. Uygun koşullar sağlanmazsa ya çok yavaş büyüyecek ya da bir süre sonra ölecektir.

Eski 28-08-2018, 14:37   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2018
SANIRIM BU BÖLGE FUNCHAL İKLİMİNE YAKIN BİR İKLİM... YANİ ELDEKİ REFERANS VERİLER; BELİRLİ MERKEZ-İ YERLEŞİM NOKTALARINA AİT OLARAK VAR, BURALARDA DA BİR ÖLÇÜM YAPILMASINI DÜŞÜNÜYORUM FARK ORTAYA ÇIKACAKTIR

BURALARDA HİNDİSTAN CEVİZİ DİKİMİ YAPILABİLİR, MEYVE DE VEREBİLİR; FAKAT BİR KAÇ YIL SERADA 2 METRE CİVARI FALAN OLDUKTAN SONRA AÇIK HAVAYA TRANSFER EDİLMESİNİ MANTIKLI BULUYORUM

DAHA ERİŞKİN PALMİYELER İTHAL EDİLEBİLİR AMA, SANIRIM DEVLET KIRMIZI PALMİYE BÖCEĞİ SIKINTISI DOLAYISI İLE GÜMRÜK YASAĞI KOYMUŞ

ŞÖYLE 15 YAŞINDA SRİLANKA TALL COCONUT TÜRÜ İTHAL EDİLSE MUHTEŞEM OLURDU

FAKAT, ZENGİN BİR ÜLKE DEĞİLİZ, BU BİZİM İÇİN FAZLASIYLA LÜKS VE UÇUK BİR HAYAL OLABİLİR. BELKİ KOLU UZUN AŞIRI ZENGİNLER VARSA, BUNU HAYATA GEÇİREBİLİRLER

COCOS, SANIRIM ORTALAMA ÖMRÜ 1 ASIR OLAN BİR PALMİYE, EĞER YETİŞKİN BİR AĞAÇ DOĞRU BİR YERE TRANSFER EDİLİRSE MÜKEMMEL BİR SONUÇ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİM

https://www.google.com/maps/place/12...2!4d32.4226606

AYRICA MANGO DA ZOR BİR AĞAÇ VE MEYVELERİN ÜSTELİK HENÜZ HAZİRAN MEVSİMİNDE BUKADAR İRİLEŞMESİ İNCE BİR REFERANS İŞARETİ GİBİ

Eklenen Resimler

Düzenleyen Μediterranean : 28-08-2018 saat 14:53 Neden: Fotoğraf yükleme hatası
Μediterranean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 15:27   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2018
Herzaman söylüyorum ege ya da karadeniz için değil ama akdenizin hemen hemen çoğu yerlerinde bu yöntem uygulanabilir. Deniz dalgalarının ıslattığı veya altı deniz suyu bulunan kıyılarda gayet güzel hayatta kalabilir. Tuzlu su, serin kışlarda köklerde yağmurlardan mantar oluşumu engelleyebilir, hemde sahillere egzotik bir hava katabilir. Yetişkin bitkiler veya değil tabi okadarını bilmiyorum. Doğal ortam dışında, dünyanın hiç bir yerinde sanırım bu işlem deneme yanılma yapılmamış. Referans olarak herkes kendi mülk bahçesi içerisindeki istatistikleri paylaşmışlar.. Sahile hemde suya bukadar yakın dikilmiş bir veri henüz görmedim.

Merak edenler buradan bakabilir, projemi burada detaylandırdım: Hindistan cevizi

Eklenen Resimler

Εukalyptus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2018, 13:02   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
ÇiMLENMiŞ TOHUMLAR ARlYORUM, NEREDE SATlLlR?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kutsalangemon Mesajı Göster
Merhaba. Konuyu açtığım ilk Fotoğraftaki Hindistan cevizi bir süre sonra ne yazık ki öldü fakat Ocak 2017 de yeni bir Hindistan cevizi daha denedim ve bu defa baya iyi sonuç aldım. Fotoğrafta gördüğünüz Hindistan cevizi 1.5 yaşında. Toprak üstünden ölçüldüğünde boyu 1 metre 30 cm. Sürekli güneş, sıcak ve tuzlu su istiyor. Son derece sağlıklı fakat sanırım önümüzdeki yıl bir seraya vermem gerekecek çünkü çok hızlı büyüyor
Foruma yeni üye oldum, selam. ben mezitli'de yaşıyorum. Aralık Ocak şubat bile denize girebiliyoruz, kışın evlerde ısıtıcı kullanmıyoruz, burada hindistan cevizi bence yetişir, mesela geçmişte adana'da bulundum, adana kışları mezitli gibi ılıman değil serindir, ayrıca yazlarımız adanadan bir iki derece daha serin ve daha nemsizdir. Asıl sorun şu, fidan bulamıyorum, acaba ebayden felan temin edilebilirmi, bana 20-25 adet iyi cins hindistan cevizi fidesi lazım. Evim sahile 600 metre kadar, kamuya böyle bir şey kazandırmak isterim, acaba sahile bir kaç adet hindistan cevizi diksem hayatta kalırlarmı? Bir sorun daha var insanlar rahat bırakırlarmı asıl sorun burada maalesef

Yazılarınızı okudum, kapalı alanı pek sevmeyen bir bitkiymiş, bir süreden sonra dışarıyı istiyor galiba. Biraz araştırma yaptım bu bitki en çok sahil ve denizden hoşlanıyormuş. O yüzden denizin ıslak ve nemli kısımlarına, insanların pek ayak altına gelmeyecek kayalık bölgelere dikmeyi düşünüyorum. Gerçekten bu bölgelerde don olmuyor ve muhtemelen denenmemiş bir şeye ilk imzamı atacağım. Tek sorun fidan temini.

Eklenen Resimler

Düzenleyen samandıra : 29-09-2018 saat 13:37 Neden: Yazım hatalarım
samandıra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2018, 13:41   #42
Yeni Üye

KAYNAĞlNlZ NEDiR?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Εukalyptus Mesajı Göster
Herzaman söylüyorum ege ya da karadeniz için değil ama akdenizin hemen hemen çoğu yerlerinde bu yöntem uygulanabilir. Deniz dalgalarının ıslattığı veya altı deniz suyu bulunan kıyılarda gayet güzel hayatta kalabilir. Tuzlu su, serin kışlarda köklerde yağmurlardan mantar oluşumu engelleyebilir, hemde sahillere egzotik bir hava katabilir. Yetişkin bitkiler veya değil tabi okadarını bilmiyorum. Doğal ortam dışında, dünyanın hiç bir yerinde sanırım bu işlem deneme yanılma yapılmamış. Referans olarak herkes kendi mülk bahçesi içerisindeki istatistikleri paylaşmışlar.. Sahile hemde suya bukadar yakın dikilmiş bir veri henüz görmedim.

Merak edenler buradan bakabilir, projemi burada detaylandırdım: Hindistan cevizi
Selam. Elinizde fidan varmı? Yahut nereden temin edilir, birde bu belirttiğiniz kaynağınız kesinmi? Sonu hayal kırıklığı olsa bile, bunu mutlaka deneyeceğim, önce iki fidanla deneme yanılma yapmak istiyorum, olursa sayıyı bütçeme göre artıracağım

Ayrıca birde yetişkin fidanlardan kastınız nedir, büyük boylu ağaçlarmı? Bunlar nerede bulunur? Fiyatı nedir? Bunların detaylı bilgilendirmesini yapabilirmisiniz? Gümrüklemi geliyor, yerli seralarda felan mevcutmu

Düzenleyen samandıra : 29-09-2018 saat 13:47 Neden: Yazım hatalarım
Eski 01-10-2018, 17:40   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2018
Hindistan cevizi palmiyesi fidanı bende yok, nerede satılır bir fikrim yok açıkçası

Buna sevindim, fakat fidan bende yok, nereden temin edebileceğiniz hakkında hiç bir fikrimde yok, üzgünüm. Umarım palmiyeleri dikerken ve sonraki dönemlerde, video ve fotoğraflama yapıp burada paylaşırsanız mutluluk duyarım, heyecanla takipte olacağım. Gerçekten bende merak ediyorum bakalım ne olacak. Muhtemelen sonuç alırsınız, meyve verir mi, verse bile kaliteli olur mu ondan emin olamadım. Ülkemizde, bir çok tropikal meyve başarıyla yetişmiş, korunaksız olarak açık havada kahve bile gördüm, umarım şansınız yaver gider. Küresel ısınma destekçiniz olsun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samandıra Mesajı Göster
Foruma yeni üye oldum, selam. ben mezitli'de yaşıyorum. Aralık Ocak şubat bile denize girebiliyoruz, kışın evlerde ısıtıcı kullanmıyoruz, burada hindistan cevizi bence yetişir, mesela geçmişte adana'da bulundum, adana kışları mezitli gibi ılıman değil serindir, ayrıca yazlarımız adanadan bir iki derece daha serin ve daha nemsizdir. Asıl sorun şu, fidan bulamıyorum, acaba ebayden felan temin edilebilirmi, bana 20-25 adet iyi cins hindistan cevizi fidesi lazım. Evim sahile 600 metre kadar, kamuya böyle bir şey kazandırmak isterim, acaba sahile bir kaç adet hindistan cevizi diksem hayatta kalırlarmı? Bir sorun daha var insanlar rahat bırakırlarmı asıl sorun burada maalesef

Yazılarınızı okudum, kapalı alanı pek sevmeyen bir bitkiymiş, bir süreden sonra dışarıyı istiyor galiba. Biraz araştırma yaptım bu bitki en çok sahil ve denizden hoşlanıyormuş. O yüzden denizin ıslak ve nemli kısımlarına, insanların pek ayak altına gelmeyecek kayalık bölgelere dikmeyi düşünüyorum. Gerçekten bu bölgelerde don olmuyor ve muhtemelen denenmemiş bir şeye ilk imzamı atacağım. Tek sorun fidan temini.

Еukalyptus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 16:21   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2018
belki de ütopik bir hayal

Sanırım böyle bir görüntü yaratmayı amaçlıyorsunuz, gerçekten ilgi çekici ve heyecan verici gibi, belki de ütopik bir hayal. Fakat plaj görevlileri bunu memnuniyetle karşılar mı bilmiyorum, çünkü bu palmiyeler beleş şezlong işlevi de yapar. Dezavantajı da var, bazı ülkelerde hindistan cevizi ağacı dikilmesi yasaklanmaya başladı, cevizler rüzgardan düşüp insanları yaralayabilecek kazalara sebebiyet verebiliyor.

Eklenen Resimler

Мediterranean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2018, 15:59   #45
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Мediterranean Mesajı Göster
Sanırım böyle bir görüntü yaratmayı amaçlıyorsunuz, gerçekten ilgi çekici ve heyecan verici gibi, belki de ütopik bir hayal. Fakat plaj görevlileri bunu memnuniyetle karşılar mı bilmiyorum, çünkü bu palmiyeler beleş şezlong işlevi de yapar. Dezavantajı da var, bazı ülkelerde hindistan cevizi ağacı dikilmesi yasaklanmaya başladı, cevizler rüzgardan düşüp insanları yaralayabilecek kazalara sebebiyet verebiliyor.
Bilmiyorum deneyeceğim, aklıma bir şey geldi, biraz dünya üzerinde inceleme yaptım, mesela hindistan da akdeniz iklimi olan bölgeler var, fakat bu bölgeleri inceledim hiç hindistan cevizi ağacı bulunmuyor, acaba denize yakın olmadığı için olabilirmi?

https://www.google.co.uk/maps/place/...2!4d76.3989258

Eski 11-10-2018, 20:16   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2018
Bu topraklarda (her)şey yetişir, ülkemizin iklim tipi değil; toprak farkı dünyada eşi ve benzeri olmayan niteliktedir, anlayabilene... Sadece şans vermek gerekli, işte tüm mesele budur, tembel bir toplumuz. Hindistan cevizi Türkiye'de yetişir Hindistan cevizi Türkiye'de var Araştırın göreceksiniz!

HindistanCevizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2018, 15:19   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2018
Hindistan cevizi transferi

Hindistan cevizi transferi

Eklenen Resimler

Tropikelma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2018, 15:54   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2018
Kuzeyi engelleyen bir koy, burda yetişmezmi?

BU FORUMDA DA AYNI MEVZULAR VAR: http://www.quora.com/Giving-chance-t...it-be-possible

Haritada: https://plus.google.com/photos/photo...48680433302242

Eklenen Resimler

Düzenleyen ΑlіЕkbеr Τаştаn : 02-12-2018 saat 15:58 Neden: Eksik kelimeler
ΑlіЕkbеr Τаştаn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2018, 17:13   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2018
BAĞZl TUROPiKAL ÜLKELER DEPREMLER NEDENiYLE KUZEYE KAYMlŞ, KAR YAĞMAYAN ÜLKELERE BÖYLECE KAR YAĞMAYA BAŞLAMlŞ, SERiN KlŞ MEVSiMi YAŞAYAN ÜLKELERDE ARTlK EKVATORA DAHA YAKlNLAŞTlĞl iÇiN AKSiNE lSlNMAYA BAŞLAMlŞ.

ΑliΕkber Taştan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 21:17   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2018
(Fotoğraf: mikro iklim arasındaki fark)

Hindistan cevizi ağacı sadece bazı bölgelerde hayatta kalabilir. Gps bağlantısı: https://www.google.com/maps/place/Mu...429!4d32.39469

Eklenen Resimler

Μetehan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 14:35   #51
/

Giriş Tarihi: 11-12-2018
Her ülkede koruma altında olan parklar mevcut iken, bizde neden olmasın ki?

Evet bu bölgeler tropikal iklimi yeterince taklid ediyor. Hatta, bölge halkınca; bu kıyılar, ülkemizin ekvatoru olarak da bilinir. Ayrıca bu ve buna benzer olarak bir kaç yer daha mevcutdur...

Birilerince kulağa hoş gelmese de; böyle benzeri sayılı birkaç mikro iklim bölgesini, devlet tespit edip istimlak yaparak, acilen gözetim altında tutmalıdır. Bir çok, tropikal hayvan türü ve tropikal tür ağaçlandırma yapıp, ismini de 'tropikal park' olarak adlandırabilir ve buna ek olarak bu sahil şeritlerinde, egzotik plajlar da tasarlanabilir.

Eğer acilen önlemler alınmazsa; her yer beton yığınına dönebilir, devletin daha önemli işleri var diyerek, bu tür önlemler ertelenip genellikle ihmal edildi, bir gün çok geç olabilir!

Güzel tespitler ve paylaşımlar, bununla ilgili kapsamlı bir başlık açılsa, formata daha uygun olabilirdi, böylece paylaşımlar halkın yararına olabilir diye düşünüyorum. Farklı bir konu altında dolaylı paylaşımlar yaparak, bazen bilgiler doğru adreslere yeterince ulaşmayabiliyor.

iYi FORUMLAR DiLERiM.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Μetehan Mesajı Göster
Hindistan cevizi ağacı sadece bazı bölgelerde hayatta kalabilir. Gps bağlantısı: https://www.google.com/maps/place/Mu...429!4d32.39469

Düzenleyen استوائي : 11-12-2018 saat 15:21 Neden: DÜŞÜK CÜMLE VE YAZlM HATALARl
استوائي Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2018, 19:50   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2018
Koruyucu deniz suyu tuzludur ve ılıman kıyılar don riskini önler; böylece kökler her daim karantina altında uzun ömürlü olacak demektir.

Eklenen Resimler

AliEkber Taştan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2018, 18:35   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2018
Af edersiniz ama konuyu kirletiyoruz, bu paylaşımlar taşınmalı

Af edersiniz ama, farklı bir konu altında, farklı paylaşımlar yapıyoruz ve konuyu da kirletiyoruz, bu paylaşımlar taşınmalı; konu ile alakalı özel bir başlık açılmalı ve paylaşımlar oraya aktarılmalı...

Akdeniz bölgesinde sahil kenarında denize yakın dikilirse oluyor muymuş?

Deniz suyu tuzlu ve ılık olduğu için ne demek tam anlamadım? Bitkilerin kökleri tuzlu zeminlerden nefret ederler diye biliyorum, ama bu forumda tam aksi söyleniyor: https://www.quora.com/Can-15-m-tall-...ill-it-survive

Bu dikim şekli nasıl uygulanabilir? Yetişkin ağaçları nakil ederken sahilin esnek kumuna nasıl sabitlenecek ki; rüzgar ve dalgalar ağacı hemen devirmez mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Βitkiler : 28-12-2018 saat 18:49 Neden: Yanlış noktalamalar
Βitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2018, 05:09   #54
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Hindistan Cevizi zaten ülkemizde yetişiyor İzmir'deki villalara peyzaj amaçlı dikiliyor ve Hindistan Cevizi tuzlu suyu seven bir bitki tuzlu suyu sevmese neden sahillerde yetişebilsin bu bitki eğer tuzlu suyu sevmeseydi zaten bir süre sonra kökleri tahriş olup bitki ölürdü , birde herkes aynı şeyi söylüyor Hindistan cevizi iklimimizden ötürü ülkemizde yetişmezmiş peki neden sadece iklim olarak bakılıyor ?( Bu ülkenin iklimi tropikal olmasada kışları ılık geçen bir iklimi var ) ve Hindistan cevizinin burada yetişmesinin sadece iklimle alakası yok bu ülkenin de bir toprak yapısı var , havası var , suyu var sadece iklim yönünden bakılmamalı

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 11-01-2019, 01:17   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2019
ekim, kasım, aralık, ocak, şubat, mart, nisan, mayıs: pis ayaz olur izmir de

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Hindistan Cevizi zaten ülkemizde yetişiyor İzmir'deki villalara peyzaj amaçlı dikiliyor ve Hindistan Cevizi tuzlu suyu seven bir bitki tuzlu suyu sevmese neden sahillerde yetişebilsin bu bitki eğer tuzlu suyu sevmeseydi zaten bir süre sonra kökleri tahriş olup bitki ölürdü , birde herkes aynı şeyi söylüyor Hindistan cevizi iklimimizden ötürü ülkemizde yetişmezmiş peki neden sadece iklim olarak bakılıyor ?( Bu ülkenin iklimi tropikal olmasada kışları ılık geçen bir iklimi var ) ve Hindistan cevizinin burada yetişmesinin sadece iklimle alakası yok bu ülkenin de bir toprak yapısı var , havası var , suyu var sadece iklim yönünden bakılmamalı

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
ŞAKAMl BU?

Adana veya Antalya gibi kentlerde belki yetişir...

İzmir de; ekim, kasım, aralık, ocak, şubat, mart, nisan, mayıs: gördüğünüz gibi yılın çoğu bölümü serin geçer, kışın çok pis ayazları olur İzmir in, karla kaplı palmiylere tanık olabilirsiniz, miami de 1977 senesi kışında, kar yağışı ve don nedeni ile çoğu hindistan cevizi ölmüştür, kalanlarda ağır hasar görmüştür.

Bu nedenle izmiri düşünemiyorum bile, zaten izmir gibi hava koşulları bulunan bir il de, hindistan cevizi hayat da kalabilseydi, dünyanın çoğu yerinde kolaylıkla yetişirdi, hindistan cevizi dünyanın en zor bitki türlerinden biridir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen AliЕkber Taştаn : 11-01-2019 saat 01:36 Neden: yoruma görsel ekleme
AliЕkber Taştаn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2019, 09:54   #56
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AliЕkber Taştаn Mesajı Göster
ŞAKAMl BU?

Adana veya Antalya gibi kentlerde belki yetişir...

İzmir de; ekim, kasım, aralık, ocak, şubat, mart, nisan, mayıs: gördüğünüz gibi yılın çoğu bölümü serin geçer, kışın çok pis ayazları olur İzmir in, karla kaplı palmiylere tanık olabilirsiniz, miami de 1977 senesi kışında, kar yağışı ve don nedeni ile çoğu hindistan cevizi ölmüştür, kalanlarda ağır hasar görmüştür.

Bu nedenle izmiri düşünemiyorum bile, zaten izmir gibi hava koşulları bulunan bir il de, hindistan cevizi hayat da kalabilseydi, dünyanın çoğu yerinde kolaylıkla yetişirdi, hindistan cevizi dünyanın en zor bitki türlerinden biridir.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...fbb384d746.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...b6e1db2858.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...7f59620146.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...e8bf2fd0b1.jpg

Düzenleyen siflera12 : 15-01-2019 saat 10:30
Eski 17-01-2019, 23:54   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2019
Ocak ayında; şu bölgede, bu iki nokta arasındaki sıcaklık farkı kaç derecedir?

adаlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2019, 09:57   #58
Yeni Üye

blackflοwer's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2019
Sayın siflera12 hepsi de düzmece, zaten fotodaki de kraliçe palmiyedir. Türkiye de hindistan cevizi ağacı yoktur. hahaha

İphone 12x Plus tt cihazımdan Dümbelek kullanılarak gönderildi

Düzenleyen blackflοwer : 18-01-2019 saat 10:00 Neden: yazım hatası
blackflοwer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2019, 11:12   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2019
Ocak ayında; şu bölgede, bu iki nokta arasındaki sıcaklık farkı kaç derecedir?

AliEkber Τaştan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2019, 11:41   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2019
Beccariophoenix fenestralis

Beccariophoenix fenestralis bir güney afrika palmiyesi çeşidi, hindistan cevizine çok benziyor. Akdeniz şartlarına sanırım kolay adapte olabilcecek bir palmiye türü: Beccariophoenix fenestralis - Palmpedia - Palm Grower's Guide

Eklenen Resimler

Düzenleyen adalι : 23-01-2019 saat 11:46 Neden: eksik harfler vardı düzeltildi
adalι Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024