agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2019, 22:25   #121
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Esmaadurann Mesajı Göster
Merhaba. Saksıdaki avokado ilk denememdi. Suda kürdan ile denedim ve yaklaşık 3 ay sürdü çatlaması. Nasıl sabrettim o kadar ben bile hayret içindeyim
Meyve vermesi için iki ağaç olmalı gibi şeyler okuyunca bir çekirdek daha filizlendirmeye koyuldum. Bu sefer farklı bir yöntem ile buzdolabında bekleterek filizlendirdim. 1 ayda filizlendi.
Fakat bu çekirdeği yere düşürdüm ve ikiye ayrıldı. bir tarafında kökü sağlam kalırken filizlenen kısmının koptuğunu gördüm. Yine de bir ümit diyerek bir bardak toprağa iki tarafını birbirine yapıştırarak gömdüm. bu sabah köklerinin bardağın altına ulaştığını farkettim.
Bu çekirdeği de suda büyütsem mi acaba diyerek lastik ile tutturup görseldeki gibi bir şişenin üstüne bıraktım.
Fakat hala soru işaretlerim var bu şekilde büyüyecek mi yoksa toprağa mı dikmeliyim. Eğer toprağa dikeceksem çekirdeğin iki tarafını ayrı ayrı mı dikmeliyim.
Selamlar; bir keresinde ben de yarım avokado çekirdeği deneyimini yaşamıştım. Toprağa ektiğim bir tane çekirdek aylardır çimlenmemişti. Ben de diğerleri çimlendi bu niye çimlenmemiş diyerek ortadan ikiye açtım ve embriyonun sağlıklı olduğunu gördüm. Olur mu olmaz mı diyerekten yarım çekirdeği kürdanla suya bıraktım. Bir süre sonra aşağıdaki gibi büyümeye başladı.

Name:  20170922_092125.jpg
Views: 1872
Size:  20.9 KB

On gün sonra aşağıdaki gibi boylanmıştı. Artık tedavin bitti seni taburcu edelim dedim, tekrar tüpe ekip dışarı, diğer fidanlarin yanına koydum. Tüpte bir süre sağlıklı kaldı ama sonra aniden kurudu gitti.

Name:  20171003_181031.jpg
Views: 1860
Size:  16.8 KB

Yarım çekirdek oluşunun nasıl bir etkisi olabilir? Galiba embriyo çekirdek tarafından korunmadığından çürüme yaptı. Tabi benden kaynaklı başka bir terslik de olmuş olabilir. İnşallah sizinki büyür. Bu arada meyve vermesi için iki ağaç olmasına gerek yok.

Düzenleyen Eomer07 : 06-10-2019 saat 21:10 Neden: Resimler eklendi.
Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2019, 10:36   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2012
Bende 1,5 yaşında bir avokado var, aşı kalemini nereden bulabilirim?

garuramon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 19:24   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
Sizlerden bir bilgi istirham ediyorum mümkünse. Bodrum’da yaşıyorum. Bahçemde bir adet Fuerte Avokado ağacım var, sertifikalı, aşılı. Henüz fidan bir metre civarında boyu var, 3-4 yaşında. Henüz meyve tutumunda değil, şu ana kadar hiç çiçeğini görmedim daha.

Avokado çiçeğinde “Senkronoiz Dikogami” olduğunu biliyorum. Tozlama için, A tipi, (mesela Hass) ikinci bir Avokado ağacı olmadan, tek başına bu Fuerte ileride ne kadar meyve tutar? Yani ticaretini yapmayacağız sonuçta. Bize yetecek kadar meyve vermez mi? Fuertenin böyle bir özelliğini duymuştum. Mümkünse, konuyu bilenler kısacık beni aydınlatabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

karademirsuat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 23:10   #124
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karademirsuat Mesajı Göster
Sizlerden bir bilgi istirham ediyorum mümkünse. Bodrum’da yaşıyorum. Bahçemde bir adet Fuerte Avokado ağacım var, sertifikalı, aşılı. Henüz fidan bir metre civarında boyu var, 3-4 yaşında. Henüz meyve tutumunda değil, şu ana kadar hiç çiçeğini görmedim daha.

Avokado çiçeğinde “Senkronoiz Dikogami” olduğunu biliyorum. Tozlama için, A tipi, (mesela Hass) ikinci bir Avokado ağacı olmadan, tek başına bu Fuerte ileride ne kadar meyve tutar? Yani ticaretini yapmayacağız sonuçta. Bize yetecek kadar meyve vermez mi? Fuertenin böyle bir özelliğini duymuştum. Mümkünse, konuyu bilenler kısacık beni aydınlatabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
Selamlar; zamanla avokadonuz size yetecek kadar meyve verecektir. Yanına tozlayıcı dikmeniz verimi bir miktar arttırabilir ancak olmazsa olmaz değil. Meyve sayısını arttırmak için sulanmasına dikkat edin. Yine de bazen yıl seçebiliyor.

Eski 29-07-2019, 21:35   #125
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Çelikten avokado çoğaltılır mı?
Sanırım çoğaltılacak gibi duruyor.
Çekirdekten yetiştirdiğim avokadonun bir dalı kırıldı, bende zayi olmasın diye bir kavanoza su doldurup öylesine içine atmıştım, yaklaşık 15 gün falan oldu bugün kırılan yerine baktım beyaz beyaz saçaklanacak gibi bi hali vardı.

Eklenen Resimler

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2019, 18:11   #126
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
nasıl oldu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Çelikten avokado çoğaltılır mı?
Sanırım çoğaltılacak gibi duruyor.
Çekirdekten yetiştirdiğim avokadonun bir dalı kırıldı, bende zayi olmasın diye bir kavanoza su doldurup öylesine içine atmıştım, yaklaşık 15 gün falan oldu bugün kırılan yerine baktım beyaz beyaz saçaklanacak gibi bi hali vardı.

evet son durum ne oldu acaba merak ediyorum

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2019, 17:45   #127
afz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2019
Benimde tohumdan yetiştirdiğim avakadom var. Yedi sekiz aydır bizimle. Yaz tatiline giderken suyun içine koyup gitmiştim. Geldiğimde çok fazla yaprak verdigini ve boyunun uzadığını gördüm. Tek fide meyve verir mi yoksa aşımı yapmaliyiz

afz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 18:03   #128
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

nasıl yani anlamadım kırılan dalı mı suya koydunuz

Eski 05-09-2019, 22:22   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2012
Merhaba,
Avakado aşı kalemi arıyorum 3 aydır. Netten bakmadığım yer kalmadı.Lütfen yardımcı olurmusunuz.

garuramon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2019, 22:32   #130
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Benim avokadolar çok güzel oldu bu sene çiçek açmalarını bekliyorum İnşAllah meyve de alabiliriz ve birde yeni avokadom oldu Kenya avokadosu

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2019, 22:33   #131
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Buarada Kenya avokadosu diğer avokado türlerinden çok daha güzel bir tada sahip

istcallst beğendi.
Eski 18-10-2019, 08:34   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Buarada Kenya avokadosu diğer avokado türlerinden çok daha güzel bir tada sahip

Bunun ağaç ve meyve resmi buraya koyabilir misiniz. Fidanı nerede temin ettiniz?

siflera12 beğendi.
istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2019, 08:35   #133
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Bunun ağaç ve meyve resmi buraya koyabilir misiniz. Fidanı nerede temin ettiniz?
Fidan almadım meyvesini aldım resmi vardı sanırım bulabilirsem paylaşacağım

istcallst beğendi.
Eski 18-10-2019, 08:38   #134
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Kenya avokadosu bu

istcallst beğendi.
Eski 30-10-2019, 22:35   #135
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Ülkemizde üretimi ve tüketimi giderek artan avokadonun yeni bir cinsi Amerika'da hızla yaygınlaşıyor. Florida avokadosu ya da slimkado olarak bilinen bu cins ilerde aranan bir meyve olmaya aday.

Adı "slim" yani ince, zayıf ve avokado sözcüklerinden türetilse de slimkado aslında tombul bir avokadoya benziyor. Boyu 15 cm'e, ağırlığı ise 1 kg'a kadar ulaşabiliyor. Peki neden adı slimkado? Çünkü sıradan avokado türleriyle hemen hemen aynı besin değerlerine sahip olmasına rağmen %50 daha az yağ içeriyor. Bu da %35 daha az kalori demek. Tadının ise yağ içeriğinin düşük olması nedeniyle diğer avokadolar kadar iyi olmadığı söyleniyor. Tadı sos yapımına uygun olmasa da karsanbaç tarzı buzlu meyveli tatlılarda kullanılabiliyor. Adından hitap ettiği kesim belli olan slimkado ileride diyet listelerinin vazgeçilmezi olabilir. Fiyatı ise mormal avokadonun iki katıymış.

Name:  images (6).jpeg
Views: 1754
Size:  14.8 KB

Bakalım Türkiye'ye de gelir mi? Bu cinsin geleceği var gibi. Çünkü slimkado zekice bir pazarlama fikrine sahip.

Eski 05-11-2019, 02:40   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
Ülkemizde üretimi ve tüketimi giderek artan avokadonun yeni bir cinsi Amerika'da hızla yaygınlaşıyor. Florida avokadosu ya da slimkado olarak bilinen bu cins ilerde aranan bir meyve olmaya aday.

Adı "slim" yani ince, zayıf ve avokado sözcüklerinden türetilse de slimkado aslında tombul bir avokadoya benziyor. Boyu 15 cm'e, ağırlığı ise 1 kg'a kadar ulaşabiliyor. Peki neden adı slimkado? Çünkü sıradan avokado türleriyle hemen hemen aynı besin değerlerine sahip olmasına rağmen %50 daha az yağ içeriyor. Bu da %35 daha az kalori demek. Tadının ise yağ içeriğinin düşük olması nedeniyle diğer avokadolar kadar iyi olmadığı söyleniyor. Tadı sos yapımına uygun olmasa da karsanbaç tarzı buzlu meyveli tatlılarda kullanılabiliyor. Adından hitap ettiği kesim belli olan slimkado ileride diyet listelerinin vazgeçilmezi olabilir. Fiyatı ise mormal avokadonun iki katıymış.

Eklenti 700286

Bakalım Türkiye'ye de gelir mi? Bu cinsin geleceği var gibi. Çünkü slimkado zekice bir pazarlama fikrine sahip.
florida iklimi türkiyeden farklıdır. türkiye 37 enlem florida ise 26 enlemdedir. floridada kış mevsimi yoktur, yazlarıda kurak değil yıl boyu yağışlıdır. türkiye kışın soğuktur yazın kuraktır. florida geneli tropikal türkiye ise güneyde bile ancak akdeniz iklimidir. avokadonun SlimCado türü değil ancak daha farklı türleri ülkemizde yetişir.

Düzenleyen Floroplus : 05-11-2019 saat 02:42 Neden: slimkado
Floroplus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2019, 19:07   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Floroplus Mesajı Göster
florida iklimi türkiyeden farklıdır. türkiye 37 enlem florida ise 26 enlemdedir. floridada kış mevsimi yoktur, yazlarıda kurak değil yıl boyu yağışlıdır. türkiye kışın soğuktur yazın kuraktır. florida geneli tropikal türkiye ise güneyde bile ancak akdeniz iklimidir. avokadonun SlimCado türü değil ancak daha farklı türleri ülkemizde yetişir.
Florida da 48 çeşit hava durumu var, koca eyalet, neresi farklıymış? Batısı farklı, doğusu farklı, kuzeyi güneyi farklı... Enlemler bazı yerlerde iklime yön veremez, güney florida da bile çoğu zaman kışın eksi 4 dereceye kadar soğuklar vardır.

Düzenleyen Rekor Gelişim : 12-11-2019 saat 19:11 Neden: imla
Rekor Gelişim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2019, 00:21   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rekor Gelişim Mesajı Göster
Florida da 48 çeşit hava durumu var, koca eyalet, neresi farklıymış? Batısı farklı, doğusu farklı, kuzeyi güneyi farklı... Enlemler bazı yerlerde iklime yön veremez, güney florida da bile çoğu zaman kışın eksi 4 dereceye kadar soğuklar vardır.
Sanırım yanılıyorsunuz, çok uçurum farklar yok, hemen hemene eyaletin tamamında özellikle kıyı kesimlerde farkı hissedemezsiniz, geneli aynıdır.

Flοroplus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2019, 10:08   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2019
Avokado ve mango bakımı

arkadaşlar avokado ve mango çimlendirmeyi anlatmıştım şimdide bunların bakımını sizler için anlatmaya çalıştım izleyip yorum yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Kübra 26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2019, 13:43   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
ben hiç öyle suda bekleterek hiç sonuç alamadım avakado da toprağa gömüp yanında birkaç çiçek ekip sularken çıkan avakado sayısı şimdilik 3 hiçbir şey ekmeyip sadece avakado olarak ekince ölen sayısı 2 den fazla galiba rakamı unuttum o kadar çok.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2019, 11:45   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2019
ben hep suda filizlendirdim. şu ana kadar sadece bir tanesini toprakta çimlendirdim. bana göre suda daha hızlı çimleniyor

Kübra 26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2019, 14:51   #142
Ağaçsever

Jasmine Tea's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2019
Avokadolarım aydınlık güneş alan yerde de duruyorlar spreyliyorum da ama yine de yaprakları kahverengileşip kuruyor. Bunu bir çok kişi de yaşıyormuş.

Jasmine Tea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2019, 19:26   #143
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Toprağını kurcala benimkinde Solucan gibi bişey musallat oluşlar avokadolu zor kurtardım ama yeniden başladı

Eski 07-12-2019, 20:51   #144
Ağaçsever

Jasmine Tea's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Toprağını kurcala benimkinde Solucan gibi bişey musallat oluşlar avokadolu zor kurtardım ama yeniden başladı
toprağında bir şey göremedim ben. Kuruyan yapraklarını koparta koparta yaprak kalmadı upuzun dal kaldı tepede 5-6 yaprak palmiye gibi oldu sanırım bu böyle uzayıp gidecek. yakında sökeceğim

Jasmine Tea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2019, 12:14   #145
/

Giriş Tarihi: 12-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kübra 26 Mesajı Göster
arkadaşlar avokado ve mango çimlendirmeyi anlatmıştım şimdide bunların bakımını sizler için anlatmaya çalıştım izleyip yorum yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=zfTVnyFNjeM
Çok teşekkürler, şimdiye kadar izlediğim videolar içerisinde en eğitici ve aydınlatıcı olabilecek tarzda bir açıklamaya denk geldim diyebilirim.

Kanalınızı takip etmekteyim muhteşem bilgilendirmeleriniz için tekrar teşekkürler.

Bu arada sesiniz bu videoda tuhaf, sanırım bir üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyorsunuz, geçmiş olsun.

Bir ricam olacak: Mangrov - Hindistan cevizi - Coccoloba uvifera , evet bu üç bitkiyi yetiştirme ile alakalı uygulamalı videolar çekmenizi çok isterdim, şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen Sıfır bіr : 12-12-2019 saat 13:38
Sıfır bіr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2020, 13:58   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jasmine Tea Mesajı Göster
toprağında bir şey göremedim ben. Kuruyan yapraklarını koparta koparta yaprak kalmadı upuzun dal kaldı tepede 5-6 yaprak palmiye gibi oldu sanırım bu böyle uzayıp gidecek. yakında sökeceğim
Bende avakadomda alt yapraklarında kararma kuruma görüyorum . Bu durum olmadan önce çok güzel filizler verdi üstü çok güzel uzadı . Şuan moralim bozuldu karardı diye budamaya da korkuyorum sizinki şuan ne durumda acaba

Nihall.Enes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2020, 14:14   #147
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

arkadaşlar acaba bana çelik gönderebilecek var mı 1.5 yaşında bir avokado fidem var tohumdan çimlendirdim meyve vermesi için 1.5 sene daha bekleyemem

Eski 18-04-2020, 02:09   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2020
Forumda ilk mesajım. Selamlar herkese.

3 sene evvel denize 200 metre mesafede bulunan ve bol rüzgar alan küçük bahçemize diktiği avokado fidanıma neredeyse tüm komşular yaşamaz burada demişti ama oğlumun maşallahı var, 3 senede 3 metre oldu. İlk sene hariç gübreleme dahi yapmadım üstelik. Ama annem sağolsun, çiçeklerini her gün suladığı için bol su gördü evlat.

Bu sene ise çiçek açtığını duyunca kulaklarıma inanamadım. Bildiğim kadarıyla aşısız bir fidandı ve üstelik avokadonun çiçek açması için en az 2 tane olması gerektiğini düşünüyordum. Konuyu okuyunca yanıldığımı öğrendim tabii.

Aşağıya oğlumun ve çiçeklerinin fotoğrafını ekliyorum. Dün itibariyle, biri fidancıdan alınma aşılı ve bakımlı; diğeri çekirdekten yetişme 2 arkadaş daha ekledim yanına. Şimdilik meyve beklentim yok ama 2 3 seneye eve yetecek kadar meyve bekliyorum. Çünkü haftada 3 adet tüketiyorum ve öğrenci bütçesini ister istemez sarsıyor.

edit: resimler ilk mesajımda çıkmamış

Düzenleyen cebiresim : 18-04-2020 saat 13:09 Neden: resim ekleme
cebiresim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 12:40   #149
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Merhabalar İstanbulda avokado yetişir mi? Meyve alınabilir mi acaba? Deneyen var mi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 17:26   #150
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Avokado yetiştiricilerinin yeni gözdesi pinkerton. Geççi bir tür olması dolayısıyla yüksek fiyat getirisi pinkertonu aranan bir tür yaptı. Ağacının çok boylanmaması ise seraya ekime uygun bir tür olmasını sağlıyor. Benimki iki yıl sonunda 20'nin üzerinde meyve tutmayı başardı. Hasata kadar ne kadarı dayanacak merak ediyorum. Çünkü kendisine yöneltilen en büyük eleştiri rüzgara karşı hassas olması. Meyvelerin olgunlaşması için kışın fırtınalarda dökülmemesi gerekli. Ayrıca soğuğa direnci de diğer türlere göre düşük.

Name:  20200605_070356.jpg
Views: 1164
Size:  35.1 KB

Name:  20200605_070424.jpg
Views: 1179
Size:  44.7 KB

Bu da yıldızı sönmeye başlayan fuerte. Fuerte güçlüdür. Soğuğa dirençlidir. Meyvesini döküvermez. 3 ay hasat etmeyin bana mısın demez. Kasım, aralık, ocak, şubat ne zaman canınız isterse toplayın satın. Sadece abuk sabuk dallanır. Bazen mümkünü yok ayağa kaldıramazsınız, yerlerde sürünür. Bir de yıl seçer ki sormayın. Bir yıl 200 meyve alırsınız öbür yıl bir bakmışsınız 50 meyve yok. Diktikten dört yıl sonra meyveye durur. İki yıllık verimi ise bu kadar. Tadımlık.

Name:  20200604_173422.jpg
Views: 1179
Size:  26.0 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024