agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2019, 07:43   #91
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
1-2 aya çatlar aslında normalde çekirdek. Sizinki baya uzun sürmüş.
Belki havlardan belki mevsimden belkide ortam sıcaklığı yeterli değildi. Kalorifer patağine koyunca gelişme başladı. Son 2 günde kök çekirdek dışına 1cm kadarda çıktı. Gelişim hızlandı yani. Kimbilir belkide baharın gelişini hssetmiştir

siflera12 ve Mangonas beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2019, 05:49   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Belki havlardan belki mevsimden belkide ortam sıcaklığı yeterli değildi. Kalorifer patağine koyunca gelişme başladı. Son 2 günde kök çekirdek dışına 1cm kadarda çıktı. Gelişim hızlandı yani. Kimbilir belkide baharın gelişini hssetmiştir
Keşke toprağa ekseydiniz toprakta kısa sürede çimleniyor , ben bütün avokadolarımı toprakta çimlendirdim ( Bulunduğu yerinde çok soğuk olmaması lazım ****** )

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12, chelik26 ve ebd beğendi.
Mangonas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2019, 16:39   #93
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Bir süs bitkisi olarak avokado.

huso93 ve siflera12 beğendi.
Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2019, 16:40   #94
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
Bir süs bitkisi olarak avokado.

Meyve veriyormu

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2019, 17:28   #95
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Meyve veriyormu

Ağaç fuerte cinsi ve meyve veriyor ama bu büyüklükte bir ağaç için az meyvesi var. Yaklaşık 10-15 meyve tutuyor. Meyvesi az olduğundan da çok iri oluyor. Bir de çekirdeksiz sosise benzeyen meyveleri var, bunların sayısı baya fazla. Sosis ağacı esprisi yapmayalım lütfen fuerte cinsinde gördüğüm bir durum bu ve sanırım tozlaşmayla ilgili. Bakalım bu yıl nasıl olacak?

Eski 12-03-2019, 17:33   #96
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Ağaç fuerte cinsi ve meyve veriyor ama bu büyüklükte bir ağaç için az meyvesi var. Yaklaşık 10-15 meyve tutuyor. Meyvesi az olduğundan da çok iri oluyor. Bir de çekirdeksiz sosise benzeyen meyveleri var, bunların sayısı baya fazla. Sosis ağacı esprisi yapmayalım lütfen fuerte cinsinde gördüğüm bir durum bu ve sanırım tozlaşmayla ilgili. Bakalım bu yıl nasıl olacak?
Benimkiler de baya büyüdüler belki 1 -2 yıla bende meyve alabilirim İnşAllah bende 3 tane avakado var 2 si A tipi 1 tanesi B tipi sanırım

Eomer07 beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2019, 18:08   #97
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Geçen hafta bir çekirdeğimi daha saksıya diktim ve 5cm oldu 1 haftada (suda patlamıştı çekirdek). Toplamda 4 avokadom oldu. 2 si 2 yaşlarında aşılı 2 si çekirdekten aşısız. 2 sini yarın götürüp bahçeye diksemmi yoksa havaların biraz daha ısınmasını mı beklesem. Evde yeni yeni yapraklar fışkırmaya başladılar.

Eski 12-03-2019, 19:00   #98
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Geçen hafta bir çekirdeğimi daha saksıya diktim ve 5cm oldu 1 haftada (suda patlamıştı çekirdek). Toplamda 4 avokadom oldu. 2 si 2 yaşlarında aşılı 2 si çekirdekten aşısız. 2 sini yarın götürüp bahçeye diksemmi yoksa havaların biraz daha ısınmasını mı beklesem. Evde yeni yeni yapraklar fışkırmaya başladılar.
Eskişehir e mi dikmeyi planlıyorsunuz?

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2019, 19:03   #99
Ağaçsever

Alıntı:
Ağacınız kaç yaşında ve büyüklüğü ne kadar?
Benim de kuşadasında fuerte ve bacon cinsi var. Seneye ürün bekliyorum.

Eski 12-03-2019, 19:36   #100
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huso93 Mesajı Göster
Eskişehir e mi dikmeyi planlıyorsunuz?
Yok Esk değil, Bilecik İnhisar, 190 rakım. Deneme amaçlı. Olacağını tahmin etmiyorum ama denemekten zarar gelmez. Bakarsın olur

huso93 beğendi.
Eski 12-03-2019, 21:16   #101
Ağaçsever

Alıntı:
Yok Esk değil, Bilecik İnhisar, 190 rakım. Deneme amaçlı. Olacağını tahmin etmiyorum ama denemekten zarar gelmez. Bakarsın olur
Bacon cinsi çeşit ve dayanıklı anaçla birlikte dikeceğiniz yer kuzey rüzgarlarından korunaklı bir yerse ve ilk bir kaç yılı atlatırsa olur tabi. Bursa da Mudanya, Balıkesir de Erdek bölgelerinde yetiştirenler var diye biliyorum.

chelik26 beğendi.
Eski 13-03-2019, 05:53   #102
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huso93 Mesajı Göster
Ağacınız kaç yaşında ve büyüklüğü ne kadar?
Benim de kuşadasında fuerte ve bacon cinsi var. Seneye ürün bekliyorum.
Dikeli baya oldu, sanırım 6-7 yıl kadar. Tepeye giden dalını kesmiştik, acemilik işte yanlış budandı. Yine de 3 m yükseklik, 2 m'ye 4 m genişliği var. Siz de ürün alırsınız inşallah.

huso93 beğendi.
Eski 17-03-2019, 21:17   #103
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Avokadoda bazı meyve ağaçlarında olduğu gibi airlayering yöntemiyle kolonlama yapılabiliyor mu? YouTube videolarında var uygulamaları ama sonuç videoları yok.Yapan ve sonuç alan var mı ?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 13:25   #104
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

10 gün önce odadan alıp bahçeye diktiğim Avokadolar şok içindeler. Gecenin düşük sıcaklığı sanrım iyi gelmedi. Ama alışacaktır. SOn halleri bu şekilde

Eklenen Resimler

Sütlü Muz beğendi.
Eski 25-04-2019, 15:46   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2019
Ülkemizde yaz aylarında kurak çöl iklimi hakimken, kışın çok soğuk hava koşulları yaşanıyordu. Ancak avokadonun yetişmesi iklim değişikliği nedeniyle olabilir. Artık yazın yağışlı, kışın kurak bir iklime doğru gidiyor ülkemiz.

Sadece hava kirliliği değil, doğanında bu işe dolaylı katkıları oldu sanırım, depremler ve tusinamiler sebebiyle ülkemiz ekvatora bilmem kaç derece yakınlaşmış.

Mesela, Amerika kıtası da kuzeye doğru kaymış, bizim ülke kışın ısınırken, aksine amerika soğumaya başlamış. Amerika da, asırlardır kar yağmayan yerlere kar yağıyor, dondurucu soğuklar yaşanıyormuş.

Küresel ısınmanın artışında, bahane sadece sera gazları ve doğa kirliliği değil, doğanın kadersel katkıları da iklim değişikliğini hızlandırıyor. Uzmanların tahminlerine göre, kademeli olarak bir kaç yıl içerisinde, ülkemizde kar yağışı artık tarihe karışacak, sanırım yüksek tepeler harici aşağılarda kar yağmayacakmış.

Kötü haber: en azından akdeniz bölgesi için, eğer korunma sağlanmazsa endemik hayvan ve bitki örtüsü kısmen yok olacak gibi
İyi haber: çoğu egzotik bitki yetişecek, en azından, hatay, adana, mersin, antalya, muğla gibi şehirlerde ise kışın ılıman geçeceği için evlerden ısıtıcılar kaldırılabilecek, yetmedi ocak ve şubat ayında tatil ve deniz sezonu olasılığı var.

chelik26 beğendi.

Düzenleyen Sütlü Muz : 25-04-2019 saat 15:56 Neden: eksik cümle
Sütlü Muz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2019, 16:28   #106
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sütlü Muz Mesajı Göster
Ülkemizde yaz aylarında kurak çöl iklimi hakimken, kışın çok soğuk hava koşulları yaşanıyordu. Ancak avokadonun yetişmesi iklim değişikliği nedeniyle olabilir. Artık yazın yağışlı, kışın kurak bir iklime doğru gidiyor ülkemiz.

Sadece hava kirliliği değil, doğanında bu işe dolaylı katkıları oldu sanırım, depremler ve tusinamiler sebebiyle ülkemiz ekvatora bilmem kaç derece yakınlaşmış.

Mesela, Amerika kıtası da kuzeye doğru kaymış, bizim ülke kışın ısınırken, aksine amerika soğumaya başlamış. Amerika da, asırlardır kar yağmayan yerlere kar yağıyor, dondurucu soğuklar yaşanıyormuş.

Küresel ısınmanın artışında, bahane sadece sera gazları ve doğa kirliliği değil, doğanın kadersel katkıları da iklim değişikliğini hızlandırıyor. Uzmanların tahminlerine göre, kademeli olarak bir kaç yıl içerisinde, ülkemizde kar yağışı artık tarihe karışacak, sanırım yüksek tepeler harici aşağılarda kar yağmayacakmış.

Kötü haber: en azından akdeniz bölgesi için, eğer korunma sağlanmazsa endemik hayvan ve bitki örtüsü kısmen yok olacak gibi
İyi haber: çoğu egzotik bitki yetişecek, en azından, hatay, adana, mersin, antalya, muğla gibi şehirlerde ise kışın ılıman geçeceği için evlerden ısıtıcılar kaldırılabilecek, yetmedi ocak ve şubat ayında tatil ve deniz sezonu olasılığı var.
Kaynağınız nedir? Kastettiğiniz gibi olursa, endemik bitkiler yok olmaz aksine çoğalırlar, (doğu)Nepal iklimine benzeyen melez bir akdeniz iklimi ortaya çıkar. Ki, bu harika verimli bir iklim olur, ama inanması güç fazlaca ütopik. Neyse, eksik bir şeyler var gözden kaçmış, ısınıyoruz bu doğru, fakat, gelecekte yağışlı değil alabildiğine sıcak ve daha da çok çöl iklimine eşdeğer olası bir risk söz konusu... Ülkemizde kuraklık, akdeniz bölgesi için gelecekte kaçınılmaz olacak. Küresel ısınma bizim lehimize değil aleyhimize olacak. Üzgünüm, diyeceğim o ki, iddia ettiğiniz gibi akdenizde yağışlı tropikal bir iklimin tam aksine, tropikal çöl iklimine doğru ilerliyoruz

Düzenleyen vero beаch : 25-04-2019 saat 21:42 Neden: eksik yazı
vero beаch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2019, 20:18   #107
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:

Avokado ülkemizde uzun yıllardır yetiştiriliyor. 18. yy başlarında Anadolu'da avokado yetiştirildiğine dair kayıtlar var. Bu bakımdan Türkiye'de avokadonun yetişebilmesi son zamanlardaki iklim değişikliğine bağlanamaz.

Kıtaların kaymasının da iklimi bir insan ömründe değiştirmesi söz konusu olamaz. Türkiye'nin üzerinde bulunduğu Anadolu plakası diğer plakaların etkisiyle güneybatıya doğru hareket ediyor. Ancak yılda sadece birkaç santimetre. Böylesine yavaş bir hareketin iklim değişikliğine neden olması en iyi ihtimalle onbinlerce yıl sürer.

Amerika'da asırlardır kar yağmayan yerlere artık kar yağıyormuş demek de biraz mesnetsiz. Amerika keşfedileli zaten 5 asır oldu. Düzenli hava kayıtları 1 belki 2 asır. Öncesini kim biliyor?

Düzenleyen Eomer07 : 25-04-2019 saat 20:20 Neden: Kelime hataları düzeltildi.
Eski 25-04-2019, 21:50   #108
Yeni Üye

Alıntı:
Avokado ülkemizde uzun yıllardır yetiştiriliyor. 18. yy başlarında Anadolu'da avokado yetiştirildiğine dair kayıtlar var. Bu bakımdan Türkiye'de avokadonun yetişebilmesi son zamanlardaki iklim değişikliğine bağlanamaz.

Kıtaların kaymasının da iklimi bir insan ömründe değiştirmesi söz konusu olamaz. Türkiye'nin üzerinde bulunduğu Anadolu plakası diğer plakaların etkisiyle güneybatıya doğru hareket ediyor. Ancak yılda sadece birkaç santimetre. Böylesine yavaş bir hareketin iklim değişikliğine neden olması en iyi ihtimalle onbinlerce yıl sürer.

Amerika'da asırlardır kar yağmayan yerlere artık kar yağıyormuş demek de biraz mesnetsiz. Amerika keşfedileli zaten 5 asır oldu. Düzenli hava kayıtları 1 belki 2 asır. Öncesini kim biliyor?
Ağaçlar forum 'a üye olduğumda hindistan cevizi ile ilgili konu altında bir üye tarafından paylaşılmış olan bu videonun doğru olabileceğini düşünerek sizi yanıltmış olabilirim, kaynağım sağlam değildir, af edersiniz: Hindistan cevizi

www.youtube.com/watch?v=zsSQ14y7pwE
www.youtube.com/watch?v=wkJXLCqCc6o

Düzenleyen Sütlü Muz : 25-04-2019 saat 21:55 Neden: LiNK
Sütlü Muz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2019, 00:04   #109
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Ağaçlar forum 'a üye olduğumda hindistan cevizi ile ilgili konu altında bir üye tarafından paylaşılmış olan bu videonun doğru olabileceğini düşünerek sizi yanıltmış olabilirim, kaynağım sağlam değildir, af edersiniz: Hindistan cevizi

www.youtube.com/watch?v=zsSQ14y7pwE
www.youtube.com/watch?v=wkJXLCqCc6o
Ben de videoyu görmüş ama izlememiştim. İzlemeden yazmayayım dedim, izledim öyle yazıyorum. Bu videoya itibar etmeyin.

Dünya belirli periyodlarla ısınıp soğumakta. Bu konuda araştırmalar yapılıyor ve bilim insanları bu durumu Güneş üzerindeki lekelerin artıp azalması, Dünya'nın yörüngesindeki değişiklikler, volkanik faaliyetlerin artıp azalması ya da atmosferdeki sera gazı oranındaki değişimlerle açıklıyor. Son yıllardaki ısınmanın ise insan kaynaklı sera gazı artışı nedeniyle oluştuğu genel kabul görmüş durumda.

Küresel iklim değişikliği Türkiye'ye ne getirir ne götürür bilmiyorum ama avokado, muz gibi tropik meyvelerin Türkiye'de yetiştirilmeye başlaması 200-300 yıllık bir geçmişe sahip ve küçük iklimsel değişikler sonucu ortaya çıkmış gibi görünmüyor. Ülkemizin iklimi bu meyvelerin yetiştirilmesi için uygun.

Eski 27-04-2019, 14:56   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2019
selam aleyküm. foruma yeni üye oldum. iyi forumlar diliyorum. konu dikkatimi çekti. üye olurken biraz zorlansamda başardım. karadenizin çoğu bölgesinde avokado var. sadece meyvesi değil yapraklarıda şifalıdır. iklim değişikliğine benim pek bir inancım yok. sadece ara sıra bazı dalgalanmalar olabiliyor. mesela bu sene güzel bir kara kış yaşadık. antakyada bir süre işim gereği ikamet ettim. ordada çok karadenizli var. bir kaç ülke gezme fırsatıda yakaladım. akdeniz sahillerimiz tropikal iklimleri anımsatıyor. bence tropikal bitkileri yetiştirmek için iklimimiz elverişli. delilsiz konuşmak veya tahmin yürütmek biraz abes kaçabilir ama hislerimde pek yanılmam. sadece biraz daha emek araştırma gözlem gerekiyor.. var sayalım iklim değişse veya havalar ısınsa ne olacak ki sanki? ülke insanımız bu konulara çok ilgisiz.. tarih bilginiz varsa bakın toprak istilası ve savaş sanatından başka ne dehalığımız varki geçmişe yönelik? toprak istilası ve sürekli toprak genişletme telaşı ile meşgul olmuş atalar, ama toprağın kadri kıymeti hakkında hiç bir çalışma yapılmamış sanki. ALLAH,lN patatesini domatesini bile kaç asır sonra anadolu topraklarıyla buluşturmuşlar!? kaldıki bu millete sokağa tükürme adabını etrafa izmarit atmamayı bile öğretemişken tropikal bitkilerin türkiyede yetişip yetişmemesi meşguliyetini aşılamak için 1000 yıl gerekiyor.
itiraf etmem gerekirse. kendimden örnek vereyim gittiğim ülkelerde egzotik meyveleri gördüm tanıdım yedim çoğunun internette resmi ismi bile yok. aklımdan geçirdim. fidanını çekirdeğini getirmeyi düşündüm çoğu kez ama nasip olmadı. ya ALLAH ya şeytan? bilemiyorum ama sürekli araya bir şey girip bunu unutturdu. kısmet de bizim için bir imtihan. bazı şeyler kaf dağının ardından gelir ve kolayca olmaz işler kolayca oluverir. ama bazende gözünüzün önündeki basit olacak şeylerin yolu tıkanır inatla olmaz. işin birde daha vahim bir yüzü varki belkide her ikiside değil, belkide suçu ALLAHA veya şeytana yıkarak kendi ihmalimizi aklamaya çalışıyoruz emin değilim. ama ikinci ihtimal ağır basıyor. çünkü ispanyada çok çeşitli egzotik meyve sebzeler yetiştiriliyor. bizim vatanımızda neden ordaki kadar çeşit yok? aynı iklim şartları hatta türkiye daha verimli. bence bu bizim ihmalimiz değilmi??!!
NOT: lütfen sokağa izmarit atmayın lamalar gibi sağa sola tükürmeyin çevreci olalım. Tekrarselam

Hamza Güneş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 16:27   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2019
Müparekler sanki forum değildе burayı iyice υlυdаğsözlüğе çеvirmişsiniz , avokadaya dair az şey, ama başka harici çoğu şeyi yazmışsınız , konu üzere kalsaydınız iyiydi.

mübarekler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2019, 14:12   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2019
Merhabalar ağaçlar.net üyeleri. Uzaktan takip ettiğim cok faydalandigim bir forum olarak çekirdekten yetiştirdiğim avakafom hakkında bir sorum olacak. 5-6 aylik avakadomun yaprak uçları kuruyor yaprak ortaları da benek şeklinde yanik oluşuyor. Içerde perde arkasında duruyor. Sorun ne olabilir. Toprağa geçirilince su ihtiyacı nasıl. Kimi yerde sık sulama diye okudum. Kafam çok karıştı

Eklenen Resimler

Jasmine Tea beğendi.

Düzenleyen Firo43 : 01-05-2019 saat 16:07 Neden: Fotoğraf ekleme
Firo43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2019, 14:56   #113
Yeni Üye

Bende 1,5 yaşında avakado var adanada aşı kalemi verecek olan varmı?

bugraatar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2019, 22:26   #114
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Firo43 Mesajı Göster
Merhabalar ağaçlar.net üyeleri. Uzaktan takip ettiğim cok faydalandigim bir forum olarak çekirdekten yetiştirdiğim avakafom hakkında bir sorum olacak. 5-6 aylik avakadomun yaprak uçları kuruyor yaprak ortaları da benek şeklinde yanik oluşuyor. Içerde perde arkasında duruyor. Sorun ne olabilir. Toprağa geçirilince su ihtiyacı nasıl. Kimi yerde sık sulama diye okudum. Kafam çok karıştı
İçme suyuyla sulayın mümkün olduğunca. Sorun azalacaktır.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2019, 06:07   #115
Yeni Üye

Teşekkür ederim. Şimdiye kadar hiç çeşme suyu kullanmadım. Umarım canlı kalır

Firo43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 12:53   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2019
1. Mango ile Avokado arasında soğuğu tolere etme açısından kaç derece fark var?
2. Kuraklığa hangisi daha dayanıklıdır?

Tropikal Sahra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 19:13   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tropikal Sahra Mesajı Göster
Hemen hemene aynı sayılırlar, ancak mango anadolu topraklarında henüz tanınma aşamalarında, gelecekte ticari açıdan avokadoyu sollayabilir...

HasatZamanı beğendi.
sıkma kehribar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2019, 18:26   #118
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Bu sezonun ilk meyveleri tutmaya başladı.

Name:  20190516_184355.jpg
Views: 461
Size:  32.0 KB

chuckybebek79 beğendi.

Düzenleyen Eomer07 : 06-10-2019 saat 20:26 Neden: Resimler eklendi.
Eski 21-05-2019, 07:56   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tropikal Sahra Mesajı Göster
Avakado küçüklükten itibaren -4 dereceleri atlatabilir Mango ise 1-2 yaşına geldikten sonra -4 derecelere kadar dayanabilir
İkiside suyu seviyor ancak Avakado kuraklığa daha dayanıklı

Mangonas beğendi.
chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2019, 22:20   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2018
Merhaba. Saksıdaki avokado ilk denememdi. Suda kürdan ile denedim ve yaklaşık 3 ay sürdü çatlaması. Nasıl sabrettim o kadar ben bile hayret içindeyim
Meyve vermesi için iki ağaç olmalı gibi şeyler okuyunca bir çekirdek daha filizlendirmeye koyuldum. Bu sefer farklı bir yöntem ile buzdolabında bekleterek filizlendirdim. 1 ayda filizlendi.
Fakat bu çekirdeği yere düşürdüm ve ikiye ayrıldı. bir tarafında kökü sağlam kalırken filizlenen kısmının koptuğunu gördüm. Yine de bir ümit diyerek bir bardak toprağa iki tarafını birbirine yapıştırarak gömdüm. bu sabah köklerinin bardağın altına ulaştığını farkettim.
Bu çekirdeği de suda büyütsem mi acaba diyerek lastik ile tutturup görseldeki gibi bir şişenin üstüne bıraktım.
Fakat hala soru işaretlerim var bu şekilde büyüyecek mi yoksa toprağa mı dikmeliyim. Eğer toprağa dikeceksem çekirdeğin iki tarafını ayrı ayrı mı dikmeliyim.

Eklenen Resimler

Esmaadurann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024