agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2011, 15:45   #31
Ağaç Dostu

neşride's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Bunu internette görmüştüm. Ağaçları korumak için kullanılıyormuş. Buradan esinlendim.

Eklenen Resimler

neşride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 15:50   #32
Ağaç Dostu

neşride's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Benim bahçemde de 11 adet çekirdekten yetiştirdiğim avokadolarım var.Belli bir boya gelinceye kadar ör; 2 m alttan gelen yaprakları temizleyip çatallanmasını engelliyorum.
2 metreden sonra gelişmesi için dal-budak salmasına izin veriyorum.o boya gelene kadar,yapraklarda sararma ya da beslenememek gibi bir sorun oluşmuyor.Şu anda 2 m olan 1 adet diğerleri 40-60-80cm civarında.Diğerleri daha küçük. Yaprakların kuruması besleyememesinden bence.Alt yaprakları temizleyin sararma duracaktır.
Sevgili gultar, sizinkiler kışı bahçede mi geçirdiler, yoksa bu ilk kışları mı olacak?

neşride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 20:16   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Istanbullu arkadaslar merhaba, iklim uygun degil derken bir daha dusunun. Bugun Caddebostan sahile yakin bir yerde apartman bahcesinde kocaman bir avokado agaci gordum ve uzerinde onlarca meyve vardi, henuz tam olgunlasmamis. Agac cok saglikli gozukuyor, oradaki apartman 6 katli ve agac dorduncu katta kadar uzmis. Agaci gormek isteyenlere adres veririm.

Eklenen Resimler

Düzenleyen istcallst : 29-10-2011 saat 19:44
istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 21:46   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Benim çekirdekten çimlendirdiğim Hass cinsi avokado ;
Name:  AVO1.jpg
Views: 6313
Size:  58.5 KBName:  AVO2.jpg
Views: 7988
Size:  38.6 KBName:  AVO3.jpg
Views: 6799
Size:  36.8 KB

tiryakki beğendi.
Virtue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 22:33   #35
Ağaçsever

toprak5552's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2011
iki adet çekirdekten yetiştirdim bir senede yaklaşık 1 metre boyunda ama aşısız

toprak5552 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 22:01   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
mine hanım,

lütfen yardım edin yoksa tüm avokadolarım ölücek.
yaprakları kuru ve kahverengi bi hal alıyor sonra da gövde de kuruyor ve ölüyor.
böcek bit vs yok ama sorunu anlıyamıyorum.
ne yapmam gerek

teşekkürler

cliepy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 18:43   #37
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cliepy Mesajı Göster
mine hanım,

lütfen yardım edin yoksa tüm avokadolarım ölücek.
yaprakları kuru ve kahverengi bi hal alıyor sonra da gövde de kuruyor ve ölüyor.
böcek bit vs yok ama sorunu anlıyamıyorum.
ne yapmam gerek

teşekkürler
Eğer saksıda ise saksının sabahtan öğleye kadar güneş gören bir yerde olmasına dikkat edin öğleden sonra güneşi yakar ayrıca topragını kurutmayın fazla, nemli dursun...Eğer bahçede ise de aşırı rüzgarlı bir yerde ve aşırı güneş gören bir yerde ekili olmasın çok güneş ve çok rüzgar yaprakları yakar öğleye kadar güneş gören bir yer yeterli ve toprağı çok kurutmayın nemli kalsın

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 11:23   #38
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
ben avakado aldım ama tadı nı pek sevmedim.tohumunu ektim ama tohumunun zarı yırtıldı zararı olurmu

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 23:55   #39
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qwerty16 Mesajı Göster
ben avakado aldım ama tadı nı pek sevmedim.tohumunu ektim ama tohumunun zarı yırtıldı zararı olurmu
Avakadoyu salata olarak mı yaptınız direk yenmez cunku

Eski 05-02-2013, 07:34   #40
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

direk tadına baktım.teşekkürler. salatasını yaparım.

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 00:34   #41
Yeni Üye

avakadoyu dilimleyip üstüne biraz limon sıkınca gayet yenilir oluyor

h0cA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 22:12   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluemercan Mesajı Göster
Eğer saksıda ise saksının sabahtan öğleye kadar güneş gören bir yerde olmasına dikkat edin öğleden sonra güneşi yakar ayrıca topragını kurutmayın fazla, nemli dursun...Eğer bahçede ise de aşırı rüzgarlı bir yerde ve aşırı güneş gören bir yerde ekili olmasın çok güneş ve çok rüzgar yaprakları yakar öğleye kadar güneş gören bir yer yeterli ve toprağı çok kurutmayın nemli kalsın
Bluemercan,
Yazınızı şimdi gördüm. Bütün bunlara dikkat etmiştim ama sorun devam etti. Ben de önce tüm kahverengi yaprakları kestim ve avokadolarimin sadece gövdeleri kaldı. Öyle upuzun çubuk misali tüm kış böyle geçti baharla beraber bende harekete geçtim bolca gubreledim güneşli yere bıraktım yaz sonunda hepsi gürleşti, hepsi dallandi yapraklandi meğer topraktaki besin yetersiz gelmiş. Şimdi kış olması sebebiyle yine duraklama dönemine girdiler ama ben sorunu çözdüm. Artık birbirimizin dilinden anlıyoruz
İlginiz için teşekkürler

Eski 02-03-2013, 15:14   #43
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cliepy Mesajı Göster
Bluemercan,
Yazınızı şimdi gördüm. Bütün bunlara dikkat etmiştim ama sorun devam etti. Ben de önce tüm kahverengi yaprakları kestim ve avokadolarimin sadece gövdeleri kaldı. Öyle upuzun çubuk misali tüm kış böyle geçti baharla beraber bende harekete geçtim bolca gubreledim güneşli yere bıraktım yaz sonunda hepsi gürleşti, hepsi dallandi yapraklandi meğer topraktaki besin yetersiz gelmiş. Şimdi kış olması sebebiyle yine duraklama dönemine girdiler ama ben sorunu çözdüm. Artık birbirimizin dilinden anlıyoruz
İlginiz için teşekkürler
Tabi saksıda yetiştiriyorsanız mutlaka besin eksikliği olur gübrelemek lazım zamanla. Daha da büyüdükçe imkanınız varsa bahçeniz bahçeye ekmenizde fayda var kuzeye bakmayan ve güneş gören bir yön olursa daha sağlıklı olur İstanbul için

Eski 02-03-2013, 15:34   #44
Ağaç Dostu

@ bluemercan
Maalesef İstanbul'da site bahçesine dikmeyi düşündüm ama bazı insanlar çok dar görüşlü ben de vazgeçtim (2008 yılında). 2011 de kendi köyümde bir yer aldım onları da orda saksıda bakıyorum şimdilik ama daha birkaç yıl bahçeye alamam zira gecen kıs soğuk rekoru kırdı resmen gece -30 C civarında idi. Alıştıra alıştıra soğuk toleransını kırıyorum biraz daha büyüyünce bahçeye alıcam ve kısları da gereken önlemleri

Eski 23-03-2013, 17:56   #45
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
bir sürü siteden avokado yetiştirciliği konusuna baktım.. asıl merak ettiğim en çok soğuğa dayanıklı türün hangisi ve sınır -C derecesinin ne kadar olduğu, bide A-B cinsleri olmadanda az da olsa meyve verip veremeyeceği idi ..ama bütün baktığım sitelerin çoğu diğer çoğu ürnlerde olduğu gibi birbirnden kopyala yapıştır yapmışlar.. pek azıda çok az değişiklik yaparak bilgilendirme yapmış..kimse zahmet edip kendi tecrubesini **** okuyucuya hitab edecek bir şeyler katmamış..
bitek sayın istcallst in verdiği adres güzel..kendisine teşekkür ederim...

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 23:13   #46
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
çkirdekten çıkan avokado da bazı meyveler gibi ana ağaç mı oluyor,yani aşılanmasımı gerekiyor meyve vermesi için.

yoksa hangi çekirdekse o ağaç mı oluyor,

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2014, 18:25   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Tokat'ta nasıl yaşayacak bilmiyorum ama geçen yıl tohumdan yetişen avokado fidanım.

Yeni yeni yapraklanmaya başladı.

Name:  Avokado.jpg
Views: 13179
Size:  31.5 KB Name:  Avokado2.jpg
Views: 5495
Size:  37.9 KB

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 18:12   #48
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Bu da benim avokadom. Bir deneyeyim diye işe başlamıştım, şimdilik durumu iyi gibi.

Es kaza başına bir iş gelmezse sanırım büyütebileceğim. Bloğumda tarihler ıvır zıvır hep yazmıştım ama sanırım buradan link vermek kurallara aykırı olur.

15 temmuzda ki halleri
http://www.gulceunsal.com/wp-content...kado_buyuk.jpg

gokselcetin ve BerfuÇ beğendi.

Düzenleyen fleabattery : 20-07-2014 saat 01:48 Neden: güncelleme
fleabattery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 18:36   #49
Yeni Üye

gmzkzm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
Name:  20140518_182327.jpg
Views: 5105
Size:  71.7 KB
Bunlarda 1,5 yaşındaki avakadolarım, kışın yaprak uçları kuruduğu için kesmiştim. Şimdi sadece sabah güneş gören balkonumdalar.

gmzkzm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 23:22   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2014
arkadaşlar sizlere bir kaç sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim
Avokado yabancısı olduğum bir meyve bir çok mekanizması diğer türlere göre de çok farklı, sorum şu baktığım kaynaklarda bazı çeşitler için çiçeklenme dönemi 8 nisan-20 mayıs yazıyor ve hasat dönemi ise kasım başı nisan sonu olarak belirtilmiş yani çiçeklenmeden 6 ay sonra hasat başlıyor ve hasat süresi de 5-6 ay sürüyor. Hasat süresinin 5-6 ay sürmesi nasıl oluyor ? yani bir tek ağaç için düşünecek olursak hasat için belirtilen Kasım-Nisan ayları içerisinde tekrar çiçeklenme mi meydana geliyor ? Biz bu 6 aylık hasat döneminde 2 kez çiçeklenme olup mu meyve alıyoruz ? Meyveler toplandıkça çiçeklenme mi başlıyor ?
Sizler için basit bir soru belki saçma gelecek ama gerçekten yabancıyım konuya
teşekkür ederim

ugur- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2015, 15:32   #51
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beymen Mesajı Göster
bir sürü siteden avokado yetiştirciliği konusuna baktım.. asıl merak ettiğim en çok soğuğa dayanıklı türün hangisi ve sınır -C derecesinin ne kadar olduğu, bide A-B cinsleri olmadanda az da olsa meyve verip veremeyeceği idi ..ama bütün baktığım sitelerin çoğu diğer çoğu ürnlerde olduğu gibi birbirnden kopyala yapıştır yapmışlar.. pek azıda çok az değişiklik yaparak bilgilendirme yapmış..kimse zahmet edip kendi tecrubesini **** okuyucuya hitab edecek bir şeyler katmamış..
bitek sayın istcallst in verdiği adres güzel..kendisine teşekkür ederim...

Avocado (Persea americana) varieties - TopTropicals.com linkte fantastic adlı çeşidinin 15 F ya da -9,4 C derecelerdeki kısa süreli donlara dayanıklı olduğu söylenmekte ve https://tr.wikipedia.org/wiki/Avokado wikipediada da USDA 8b zone değerinde 32 yaşındaki bir avakado ağacına ait olduğu söylenen ağacın fotosu var. Yine wikipediada üretimde kullanılan yaygın çeşitlerin hangi sıcaklık derecelerine uyumlu olduğu hakkında da bilgi var.

Türkiye Bitki Soğuğa Ve Sıcağa Dayanıklılık Tablosu

Yine wikipediada çiçeklerin tozlaşması hakkında söyle yazılmış:

Avokado çiçekleri hem dişi, hem erkek organa sahip olmasına rağmen bu organlar aynı anda işlev yapmazlar. Çiçekler iki eşeyli bir açılma düzeni gösterir. Her çiçek ilk açıldığında dişi safhadadır. Bu safhada dişi organ başka çiçeklerden gelen çiçek tozlarını kabul eder, erkek organlar çiçek tozu saçmazlar. Bu safhaya “Dişi Safha” denir. Daha sonra çiçek kapanır, gece kapalı kalır, ertesi gün aynı çiçek tekrar açılır. Bu açılışta ise erkek organlar çiçek tozu saçarken dişi organ artık kabul edici değildir. Dişicik tepesi kararmış ve kurumaya başlamış olabilir. Bu safhaya da “Erkek Safha” denir. Avokado çiçeğinin bu durumu bilimsel olarak “Senkronoiz Dikogami” olarak adlandırılır. Yani erkek ve dişi organların olgunlaşması farklı zamanda ama günün hep aynı saatlerinde olur.

Avokado çeşitleri çiçek tipi bakımından A ve B tipi olarak 2 grupta sınıflandırılır.

A tipi çeşitlerde çiçek ilk günün sabahı dişi, ertesi gün gündüz geç saatlerde veya öğleden sonra erkek safhadadır.
B tipi çeşitlerinde ise çiçek birinci gün öğleden sonra dişi, sonrasında kapanıp ertesi sabah erkek safhadadır.[20] [21]
Bu duruma göre kültür türleri şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

"A" tipi kültür türleri: Hass, Gwen, Lamb Hass, Pinkerton, Reed.
"B" tipi kültür türleri: Fuerte, Sharwil, Zutano, Bacon, Ettinger, Sir Prize, Walter Hole.

Avokado çiçeğinin bu iki eşeyli açılma düzeninden dolayı iyi bir meyve tutumu ve yüksek verim alabilmek için A ve B tipi çeşitler birlikte dikilmelidir. Ancak aynı tipteki kültür türlerinden bazıları gün ve saat farkı ilede olsa farklı zamanlarda çiçek açtıklarından belli ölçüde birbirlerini tozlama imkanı da bulunmaktadır. Belli Hass, gibi kültür türleri düzensiz verim nedeniyle belli yıllarda iyi ürün verir. Soğuk (avokado ağaçlarının pek tolere edemedikleri bir durum) gibi bir durumdan kaynaklı düşük ürün verme hali ağaçların bir sonraki yıl için daha bol ürün vermesine neden olur. Bazı yıllar ise çevresel koşullar tohumsuz (çekirdeksiz) avokado meyvelerinin oluşmasına neden olabilir.Avokado endüstrisinde bunlar "cukes" diye bilinir ve küçük boylarından dolayı bunlar ticari olarak dışlanır satılamazlar.

Tabi bunlar benim tecrübe ettiğim bilgiler değil, bütün avokado çeşitleri -9 C dereceye kadar dayanır sonucunu da bu yazıdan çıkarmamak lazım. Faydalı olmasını umarım.

defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2016, 20:26   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
En bilinen yöntem olan kavanoz kürdan su üçlüsüyle defalarca denedim ama hiç çimlenmedi çekirdekte kırılma belirtisi bile olmadı. 1 ay önce yeni 3 avokado çekirdeğiyle tekrar denemeye başladım fakat bunlarda da bir gelişme yok birisi hafif çatlar gibi duruyor ama çok ümitli değilim. Kalorifer üzerinde tutuyorum suyu ılık kalıyor. Hindistan cevizi, mango ve salak yetiştirmek bile çok daha kolay oldu benim için ama avokadoda hala başarılı olamadım

kutsalangemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2016, 21:45   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Bende kalorifer üzerinde tutuyorum, sanırım yanlışı orada yapıyoruz. Benim 4 çekirdeğimden sadece biri açıldı ama onunda üzerini beyaz birşeyler kapladı. Umudum kalmadı. Diğer çekirdekleri denerim artık.

kutsalangemon beğendi.
putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 19:11   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhaba

3 kurdan ile su icinde cimlendirmeyi bende denemistim. Uzun sure durdular. Herhangi bir cimlenme belirtisi olmadı.
Bende cekirdekleri alip balkonda duran cocopeat dolu saksiya oylesine gomdum. Ektim bile demiyorum cururse organik atik olsun niyetiyle.

Iki **** uc ay sonra kucuk saksilara bir miktar cocopeat aktarmak istedim ve o zaman cekirdeklerin cimlendigini elime denk geldiklerinde anladim.

Dogala en yakin yontemi uygalayip sabirla beklemek lazim. Mumkunse unutmak daha yerinde olacaktir.

Iyi aksamlar

plat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 21:55   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Avakado 5 yaşında ,3 metre oldu.aşısız ve meyvesiz.çekirdekten yetiştirdim.
nasıl meyve verir hale getiririm.

edobay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 18:58   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Antalya Manavgatta arkadaşım da çekirdekten 7-8 sene önce direk bahçeye dikmiş şimdi dev gibi ağaç onlarca meyve veriyor herhalde etrafta tozlayıcısı var çünkü ağaç tek başına bahçede başka avokado yok

zelish beğendi.
In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 15:24   #57
Ağaç Dostu

zelish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Galeri: 39
Komşum yediği avokado çekirdeklerini gelişi güzel bahçesine atmış. 3-4 fidesi var. Aksam kandil ziyareti için gittiğimde yaprak yapısını beğendim ve sordum nedir diye ? "Amaaaan avokado işte, 2 senedir bahçede çiçek açıyor ama meyve vermiyor sen seversin böyle şeyleri al senin olsun" dedi.
Sevinçten çığlık atacağım olmayacak, Zeliş sakin deyip derin bir nefes çektim.
Bugun çok yağış vardı, 1-2 gün sonra gidip fideyi sağlıklı bir şekilde bahçeme taşıyacağım.

OSMAN45 beğendi.
zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 02:44   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2008
benim bahçede aşılı avokado agacım var geçen sene 1 meyve verdi. kışın -10 gördü şimdi biraz hırpalanmış yeni filizler çıkmaya başladı. erken meyve işin aşılı olaması lazım

aral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 10:45   #59
Ağaç Dostu

zelish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Galeri: 39
peki nasıl aşılayacağım ? Çevrede olgun bir ağaç yok ki...

zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2016, 12:19   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Bunlar da benim avokadolarım. Tecrübelerimden şunu söyleyebilirim ki avokadonuzu güneş ışığında tutun. Güneş ışığı alan avokadolarım daha hızlı büyüdü almayanlar ya yeni kök verdi ya da hala olmadı. Gördükleriniz en az 3-4 saat güneş alıyor

Eklenen Resimler

kutsalangemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024