agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2019, 16:44   #361
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
1.5 litrelik derin saksılar var. ona değişim yapabilirsiniz kökler dışarda olduğundan zamanı gelmiş geçiyor demektir.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2020, 17:53   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2020
Muz artık kazanç sağlamıyor, yenilikler şart, kahve çok kıymetli ve üstelik raf ömrüde uzun bir meyve.

Devrekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2020, 22:03   #363
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Devrekli Mesajı Göster
Muz artık kazanç sağlamıyor, yenilikler şart, kahve çok kıymetli ve üstelik raf ömrüde uzun bir meyve.
Muz artık kazanç sağlamıyor mu? Öyle büyük bir kazanç sağlamaz, eh işte karnınız doyar.

Örneğin; açık muz için 10 dönümlük (10.000 m²) bir bahçeyi ele alalım. İyi bir sezonda 1 dönümden 5 ton ürün alabilirsiniz. Kötü bir sezonda bu miktar 4 tona düşebilir. Ortalama biz buna 4,5 ton diyelim. Bu yıl için konuşursak 1 kg muz ortalama 5 liradan satıldı.

1 dönüm için kazanç; 4500 x 5 = 22.500 lira

10 dönüm için; 22.500 x 10 = 225.000 lira hadi düz hesap 220.000 olsun.

Bunun masrafı da var tabi. Onlara da 100.000 lira gömelim. Yıllık 120.000 lira, ayda 10.000.

Size göre az olabilir de köy yerinde yetiyor işte yoksa gerçekten uğraşılmaz. Şakası bir yana muz gerçekten altın çağını yaşıyor. Son 5 yılda muz üretimi neredeyse ikiye katlandı. Türkiye'de zincir marketlerinin çoğalması, muz ithal edilen ülkelerdeki verim kaybı yerli muza olan ilgiyi arttırdı. Alanya'da zenginler artık otel yerine muz serası yapıyor. Bırakın köylünün üç beş dönümlük bahçesini. İçinde 40-50 kişinin çalıştığı yüzlerce dönümlük bir fabrika hayal edin. Bu fabrika naylondan yapılmış. Kimisi ot yoluyor, kimisi yaprak buduyor, kimisi meyve kalitesini kontrol ediyor, kimisi sulama, kimisi hasatla meşgul. Yemek zamanı seranın içinde zil çalıyor ve herkes işini bırakıp yemekhaneye gidiyor. Seranın müdürleri var. Türkiye'de yerli muz artık böyle üretiliyor. Parasından değil de böyle bir sistemle rekabet edilemeyeceğinden muz üreticisi bu işi bırakmak istiyor. Tarlada çalışacak işçi bulamıyoruz, herkes serada. Bize muzla benzer kazanç sunacak ama kendi başımıza çevirebileceğimiz alternatifler gerekli.

Alternatif olarak sanırım kahve sunulmuş. Bildiğim kadarıyla kahve yatayda 1,5 m, dikeyde 2 m aralıklarla dikiliyor. Bu dikim tarzında 1 dönümlük düzgün bir araziye 350 - 400 kahve ağacı sığabilir. 400 diyelim.

Cinsine göre değişmekle birlikte yetişkin bir kahve ağacı 5 kg meyve verebilir. 2 veren de var 10 veren de. Ben ortalama bir değer yazdım. Türkiye'de ne kadar verir denemek gerekli tabi. Bunlardan da 1 kg çiğ kahve çekirdeği çıkar. Kavrulup öğütülünce de elinizde 800 gr toz kahve kalır. Neyse 1 dönümden;

400 x 0,8 = 320 kg öğütülmüş kahve elde edilir.

Ben kahvenin kilosunu aktardan 40 liraya alabiliyorum. Ama tanınmış bir markadan alırsanız bu fiyat 100 liraya kadar çıkar. İyi de biz çiğ kahve çekirdeğini kaça satacağız? Üzgünüm ama en iyimser tahminle 30 lira.

400 x 1 x 30 = 12.000 lira bir dönüm için; 120.000 lira 10 dönüm için.

Ne kadar masraf çıkar bilmem ancak en iyimser tahminle hiç masrafsız bile muz kadar kazandırmıyor. Üstelik muz ilk ekimden 1 yıl sonra para kazandırmaya başlarken kahve için yıllarca beklemek gerekli.

Türkiye'de kahve yetiştiriliyor. Eskiden Alanya'da kendi tüketimi için kahve yetiştiren insanlar da vardı. Ama artık kimse uğraşmıyor. Modern olarak deneme amaçlı tarım halen yapılıyor ama kahve tarımından günümüz şartlarında muzun yarısı kadar bir kazanç beklenebilir, belki. Ama bir gün bir girişimci çıkar, yerli kahveyi, Moha kahvesi gibi bir dünya markası yapar. Yerli kahvenin kilosu 30-40 değil 500-1000 lira olur. O zaman başka.

Günümüzde muzun alternatifleri avokado; 7 yıllık bir avokado bahçesi muz bahçesiyle aynı kazancı sağlar. Ama muzun onda biri kadar yorulmazsınız. Artık karma bahçeler var. Muz bahçelerine avokado fidanları dikiliyor ve fidanlar büyüdükçe muzlar seyreltiliyor. Böylece avokado bahçesi verim sağlayana kadar ekonomik kayıp azaltılıyor. 10 yıl sonra açık muz bahçeleri kaybolup yerine avokado bahçeleri gelecek. Muz tarımı ise tamamen örtü altına kayacak.

Mango diğer bir alternatif. Daha yeni başladı, yaygınlaşıyor. 5 yıl önce başlayanlar ciddi gelir elde ettiler ve iyi ki dikmişim diyorlar. Tanesinin 30-40 liraya kadar satıldığı oluyor. Bir ağaç 50 - 200 arası meyve veriyor. Üretimi arttıkça fiyat düşebilir ama iyi kazanç sağlamaya devam edecektir.

Bir de henüz duyulmadı ama liçi var. Bu yıl kilosu kaça satıldı biliyor musunuz? 130 lira! Bir ağaçtan 10 kilo ve üzeri meyve alınıyor. İlerde liçiye de yatırımın artacağını düşünüyorum. Fiyat böyle abartı rakamlardan aşağıya inecek ama ciddi gelir sağlamaya devam edecek.

Daha longanı, çerimoyası, makadamyası, pasiflorası var keşfedilmeyi bekleyen. Yurdumuzun büyük potansiyeli var.

O yüzden ben de isterim Türk kahvesi Türkiye'de yetişsin ama işte insan emeğinin karşılığını almak istiyor.

Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2020, 22:31   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2019
selamlar.

kahvelerimin son durumunu paylaşmak istedim. geçen yaz bali'den getirdiğim çekirdeklerden sadece 3 tanesi yaşayabildi. iş için 3-5 günlüğüne şehir dışında olduğumdan susuz kalıp öldü çoğu. kalan 3 tane şu an iyi durumdalar.

geçen nisan ayında aldığım fidelerim cam balkon olmasına rağmen soğuk stresine girdiler. bu yüzden salona aldım aralık ortasında. şu an onlarda tekrar fotosenteze başladılar. hatta iki tane de çiçek açtı. ama sulamayı kesmediğim için diğer tomurcuklar çiçeğe dönmeden kurudular. tabi ben bu sene meyve istemediğim için sulamaya devam ettim. bitkileri seneye saklıyorum.

ana gövdedeki yaprakları ve yan dallardaki zayıf yaprakları budadım. biraz hümik felvik asit takviyesi yaptım.

Eklenen Resimler

nazlı06 ve shabe beğendi.
serdar bozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 15:10   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2020
Yeni başlayacağım kahve tohumu ile ilgili bilgi almak istiyorum. Ne tür toprak kullanmam gerekir. Oda sıcaklığı yeterli geliyor mu.

waat69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 15:33   #366
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi waat69 Mesajı Göster
Yeni başlayacağım kahve tohumu ile ilgili bilgi almak istiyorum. Ne tür toprak kullanmam gerekir. Oda sıcaklığı yeterli geliyor mu.
valla ben tohumdan çimlendiremedim. en sonunda hazır çimlenmiş bitki halini aldım. size kolay gelsin ayağınıza taş değmesin

Eski 28-05-2020, 15:38   #367
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar bozkurt Mesajı Göster
selamlar.

kahvelerimin son durumunu paylaşmak istedim. geçen yaz bali'den getirdiğim çekirdeklerden sadece 3 tanesi yaşayabildi. iş için 3-5 günlüğüne şehir dışında olduğumdan susuz kalıp öldü çoğu. kalan 3 tane şu an iyi durumdalar.

geçen nisan ayında aldığım fidelerim cam balkon olmasına rağmen soğuk stresine girdiler. bu yüzden salona aldım aralık ortasında. şu an onlarda tekrar fotosenteze başladılar. hatta iki tane de çiçek açtı. ama sulamayı kesmediğim için diğer tomurcuklar çiçeğe dönmeden kurudular. tabi ben bu sene meyve istemediğim için sulamaya devam ettim. bitkileri seneye saklıyorum.

ana gövdedeki yaprakları ve yan dallardaki zayıf yaprakları budadım. biraz hümik felvik asit takviyesi yaptım.

susuzluktan çok etkileniyorlar ben soğuktan etkilenmesinler diye kalorifer yanında tutuyorum ben kışın özel olarak. bende henüz çiçek açma moduna girmedi malesef henüz büyüyor.5 litrelik saksıya yeni geçtik. 3 ay oldu.
sizin bitkiniz gördüğüm kadarıyla 3 litrelik saksıda. daha.

Eski 28-05-2020, 19:01   #368
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Kahveler büyüyor

Kahveler Tedavi sonrası meyve vermeye başladı

Eklenen Resimler

siflera12 ve E.Kahraman beğendi.
shabe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 19:09   #369
Ağaçsever

Kahveler büyüyor

Alt Tarafta geçen yıldan aldığım Tohumların elimde kalan
fidanları

Eklenen Resimler

siflera12 beğendi.
Eski 28-05-2020, 20:01   #370
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Arkadaşlar kahveyi aşılarsak meyve verir mi yani aşılalayabilir miyiz

Sayın shabe rica etsem bana birkaç tane (3-4 tane ) kahve kirazı gönderebilir misiniz ben tohum almaya
korkuyorum tutmayacak diye 2-3 kere denedim olmadı belki bunlar olur

Veya bir adet küçük fidanlarınızdan gönderebilir misiniz

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 16:52   #371
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
susuzluktan çok etkileniyorlar ben soğuktan etkilenmesinler diye kalorifer yanında tutuyorum ben kışın özel olarak. bende henüz çiçek açma moduna girmedi malesef henüz büyüyor.5 litrelik saksıya yeni geçtik. 3 ay oldu.
sizin bitkiniz gördüğüm kadarıyla 3 litrelik saksıda. daha.
çiçek açan bitkim 30 litrelik bir air-pot saksının içinde. saksının büyüklüğü ve çiçek açma olasılığı doğru orantılı diye okumuştum. yani 20-25 litre minimum olması gerekir çiçeklenme için. küçük bitkilerim 4.5 litrelik air-pot larda. çekirdekten çimlendirdiklerim ise daha küçük saksılarda.

sulama olayını yaprakların durumuna göre belirliyorum. susuz kaldığında yapraklar direk düşüyorlar. suladıktan bir kaç saat sonra normale dönüyorlar. adana sıcağında iki güne bir su ihtiyacı oluyor.

Eski 02-06-2020, 17:03   #372
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shabe Mesajı Göster
Kahveler Tedavi sonrası meyve vermeye başladı
selam shabe.

nasıl bir rahatsızlığı vardı bitkinin. ne tedavisi uyguladınız.

Eski 02-06-2020, 17:19   #373
Ağaçsever

Pamuklu bit vardı , 1 sene uğraştım her gün kontrol edip çoğalmalarını engelledim
iş seyahatleri zamanında zaman zaman 10 gün gibi bakım olmayınca çoğalıyorlardı
şimdi iyi duruma geldiler

evandevan5 beğendi.
Eski 03-06-2020, 15:48   #374
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar bozkurt Mesajı Göster
çiçek açan bitkim 30 litrelik bir air-pot saksının içinde. saksının büyüklüğü ve çiçek açma olasılığı doğru orantılı diye okumuştum. yani 20-25 litre minimum olması gerekir çiçeklenme için. küçük bitkilerim 4.5 litrelik air-pot larda. çekirdekten çimlendirdiklerim ise daha küçük saksılarda.

sulama olayını yaprakların durumuna göre belirliyorum. susuz kaldığında yapraklar direk düşüyorlar. suladıktan bir kaç saat sonra normale dönüyorlar. adana sıcağında iki güne bir su ihtiyacı oluyor.
ben istanbuldayım 20 litrelik saksıyı görünce gözüm fırladı. bende kahve bitkimi 5 litrelik saksıya yeni geçtik. 4 ay oldu sayılır. bu kahve ağaclarına gübre olarak ne vermemiz lazım çiçeklenme için.

Eski 03-06-2020, 15:51   #375
Ağaç Dostu

Alıntı:
Pamuklu bit vardı , 1 sene uğraştım her gün kontrol edip çoğalmalarını engelledim
iş seyahatleri zamanında zaman zaman 10 gün gibi bakım olmayınca çoğalıyorlardı
şimdi iyi duruma geldiler
ben pamuklu bit için ziraatten chery diye bir ilac aldım limon ağaçlarına sıkarken onlara birkaç fısfıs sıktım iyi oldu.öbür türlü oksijenli su ve normal su karışımı yaptım ama 4 gün sonra yine aynı oluyordu. başedemedim.bitkilere zararı artıyordu.

Eski 03-06-2020, 17:24   #376
Ağaçsever

1 sene önce Neemazal denedim kokusu o kadar kötü ki , kahveleri Balkona çıkarmak zorunda kaldım pek sonuç alamadım , son olarak zeytinyağlı sıvı el sabunu su karışımı ile biraz uzunda olsa sonuç aldım zaman zaman kontrol ediyorum pek sorun görünmüyor havalar ısındı artık tekrar balkona çıkaracağım gelişimleri daha iyi oluyor boylandılar iyice 150 cm yi geçtiler yazın air layering yapacağım inşallah köklendirebilrim

Eski 08-06-2020, 10:30   #377
Ağaç Dostu

air layering :=? NE DEMEK

Eski 08-06-2020, 12:20   #378
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Dalında köklendirme

Eski 11-06-2020, 15:24   #379
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi waat69 Mesajı Göster
oda sıcaklığı fazlasıyla yeterli olur. toprak için anfisol denilen volkanik toprak en ideali ama türkiyede bulman zor. asidik 5.5-6.5 ph topraklarda yetişiyor genelde.

toprağın sürekli nemli kalması gerek ama fazla sulamada bitkiyi öldürebilirsin. o yüzden kışın haftada bir yazın sıcaklığın durumuna göre karar verebilirsin. kahve yapraklarından su isteğini öngörebilirsin. susuz kaldığında yaprakları hemen düşüyor.

Eski 22-08-2020, 11:10   #380
Ağaçsever

Kahveler olgunlaşıyor

Kahveler kızarmaya başladı

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2020, 16:27   #381
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Alıntı:
Kahveler kızarmaya başladı
Son durumu ne oldu acaba

Eski 14-09-2020, 19:28   #382
Ağaçsever

Topladım Çekirdekleri çıkarıp kurutmaya aldım
Adreste isim ve tel yok bu yüzden kargoya veremiyorum

Eski 16-09-2020, 17:51   #383
Ağaçsever

4 adet gönderebileceğim tohum
bekleyen başka arkadaşlarda var

Eski 01-10-2020, 21:04   #384
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

1 Ekim Dünya Kahve Günü kutlu olsun!

Name:  120594751_647827929495396_5512193156341717006_n.jpg
Views: 422
Size:  29.4 KB

Benim kahvem bu yıl meyve vermedi ancak geçen yıla göre oldukça hızlı gelişti.
Herhangi bir ilaç ya da özel bakım uygulamıyorum. Sağlıklı görünüyor ancak son çıkan yapraklarında biraz sarılık var.

Name:  120733431_673117709976554_7862878108355293637_n.jpg
Views: 425
Size:  27.0 KB

Eski 13-10-2020, 14:54   #385
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eomer07 Mesajı Göster
1 ekim dünya kahve günü kutlu olsun!

Eklenti 713185

benim kahvem bu yıl meyve vermedi ancak geçen yıla göre oldukça hızlı gelişti.
Herhangi bir ilaç ya da özel bakım uygulamıyorum. Sağlıklı görünüyor ancak son çıkan yapraklarında biraz sarılık var.

Eklenti 713186
limon ağaçlarına yaprakları sararınca vitamin veriliyor ama kahve ağacına ne veriliyor bilmiyorum yurt dışı menşeili bir kitapta bolca yeşil mercümen verin yazıyor du ben verdim mercümek çimlendi. Bir faydası olmadı. Daha derin ekmek lazım sanırım. Ben yüzeyi kaplamıştım.

Eski 13-10-2020, 16:09   #386
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
1 Ekim Dünya Kahve Günü kutlu olsun!

Eklenti 713185

Benim kahvem bu yıl meyve vermedi ancak geçen yıla göre oldukça hızlı gelişti.

Eklenti 713186
Kahvede mineral eksikliği belirtileri adında İngilizce bir PDF dosyası var. Bol resimli, inceleyip ne eksikliği olduğunu belirleyebilirsiniz: https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/free...df/RES-073.pdf

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2020, 15:55   #387
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

limon ağaçlarına yaprakları sararınca vitamin veriliyor ama kahve ağacına ne veriliyor bilmiyorum yurt dışı menşeili bir kitapta bolca yeşil mercümen verin yazıyor du ben verdim mercümek çimlendi. Bir faydası olmadı. Daha derin ekmek lazım sanırım. Ben yüzeyi kaplamıştım.

Kahvede mineral eksikliği belirtileri adında İngilizce bir PDF dosyası var. Bol resimli, inceleyip ne eksikliği olduğunu belirleyebilirsiniz: https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/free...df/RES-073.pdf

Yardımcı olduğunuz içim teşekkürler.

evandevan5 beğendi.
Eski 25-11-2020, 08:56   #388
Ağaç Dostu

Link açılmadı. Yinede zahmet ettiğiniz için teşekkür ederim.

Eski 25-11-2020, 15:44   #389
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
Link açılmadı. Yinede zahmet ettiğiniz için teşekkür ederim.
Wetransfer dosya tranferi sistemine kahvede mineral eksikliği belirtileri dosyasını yükledim (dili İngilizce).

İndirme bağlantısı: https://we.tl/t-bdaFqg6OJj

Kolay gelsin...

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2021, 10:31   #390
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B0TANiK Mesajı Göster
Petrolden sonra, en revaçta ikinci sırada olarak dünyada kahve ticareti çok yaygın, ülkemizde üzerine durulması gereken en ideal ürün olabilir. Özellikle karadenizin yüksek yamaçları bu iş için muhteşem. Yetişmez demeyin, batı himalaya sıradağlarında yetişiyor, kahve soğuğu tolere edebiliyor, olmadı adaptasyon edilmiş Nepal den fidanlar getirtilebilir...
https://www.rarepalmseeds.com/coffea-arabica-himalaya
bende kahve bitkisi var hiç soğuğu seven bitki değil kış boyu kalorifer yanında duruyor.
birde size sormak isityoruom bendeki kahve bitkisinin gövdesinde dallar çıktı onları kesmek istiyorum nasıl yapıcağımı bilmiyorum. enerji üst dallara çıksın istiyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024