agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2022, 13:19   #421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2021
Öncelikle forumdaki herkese merhaba, egzotik bitkilere çok merakım var. geçenlerde 2 ay boyunca yazlığa gitmiştik fakat kahve fidanımı yanıma almadım, evde bakarlar diye. Ama malum çok su istediği için fazla su alamadı ve öldü. Şimdi de bu güzel bitkiyi taze tohumundan çimlendirmek istiyorum. Ama hiç bir yerde bulamamaktayım bütün tohumların nemi alınmış ve çimlenmiyor. Elinde çimlenme potansiyeli yüksek kahve tohumu olan var mıdır. Teşekkürler...

darthtenebrous Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2022, 11:18   #422
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kokanat Mesajı Göster
O Adananın nemi var ya, o bitkiler için bir iksir, bildiğim kadarı ile yaz ve kış adana kadar nem oranı yüksek olan ikinci bir şehir yok; bazen öyle nem oluyor ki, ekvatoral koşullara rahmet okutturacak düzeyde.

Meksika da mesela 35°C li dereceleri görüyor, bitkiyi koruyan nem partikülleri olsa gerek, kuru iklim olsa sıcağa dayanacağını tahmin etmiyorum.

Aslında akdeniz iklimini tarif eden klasik coğrafya bilgilerine göz atın, nem oranı düşük iklim olarak tarif edilir, bu bağlamdaki tarife en uygun klasik akdeniz iklimine eş değer düşecek iklim tanımı kanaatimce ege kıyıları falan olsa gerek.

Akdeniz sahil bandı ya da biraz hemen iç kesimler akdeniz iklimi değil mikro klima, yani nemli tropik iklimlere yakın iklim kuşaklarını taklit ediyor gibi, dikkat ederseniz akdeniz havzasındaki şehirlerde bazı denize yakın muz plantasyonları örtüsüzdür.

...Ayrıca kahvelerinize, hümik asit ile leonardit verirseniz nasıl iştahla filizlendiğini hayretle görürsünüz:
https://www.youtube.com/watch?v=Rble5rbH5fI
açık muz ve avokado bahçeleri deniz kenarı tarlalarda var ama ben bu tarz üretimi kumar olarak görüyorum. en iyi hava şartlarında bile sera üretiminin yarısını zor alırlar dönüm başına.
eğer bir de don vurursa ki vurabilir o sene ki bütün emekleri çöp olur. açık ekim yapmalarındaki neden daha çok sera maliyetlerini karşılayabilecek maddi durumları olmaması bana göre.

adananın nemi gerçekten sıradışı seviyelerde. yaz dönemi sabaha karşı yüzde 100 leri bulan nem oranı var. ama kahve özelinden konuşursak eğer nem istediği kadar yüksek olsun kahve bitkisinin açıkta adana güneşinde hayatta kalma şansı yok. ancak deniz kenarında büyük bahçelerde diğer ağaçların arasında kısmi gölge ortamında hayatta kalabilirler.

temmuz sonunda adanada herhangi bir tarlanın toprağının üzerine bir termometre koyarsanız 45-50 derece sıcaklıkları rahatça görebilirsiniz. kahvenin yazı atlatabilmesi için en azından bir gölge tülünün altında olması gerekir.

kışın ise kesinlikle don seviyesinde soğulara maruz bırakılmamalı. yani gerçekten meşakkatli bir bitki.
bana göre sadece kahve üzerine bir sera da çiftçi için karlı olmaz. muz serası kahve serasından en az 2-2.5 kat daha fazlagelir getirir. kahve daha çok karma üretim yapılan seralarda ek gelir yaratabilir.

atıyorum muz un yanına kahve ya da avokado serasının yanına kahve gibi.

serdar bozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2022, 18:15   #423
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2022
Smile A101 arap kahve fidesi

Merhaba bugün bende gordum alıp almama konusunda kararsız kaldım yetişir mi meyve verir mi diye de düşündüm. Acaba sizin bilginiz var mi ya da ne kadar büyüklüğe ulaşır?

Asell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2022, 14:19   #424
Yeni Üye

kahve meyvelerinin gelişimi

meyvelerin gelişimini paylaşıyorum. haziran 20 de çiçek açmıştı. yaklaşık 4 ay geçti üzerinden. 2 ay içerisinde kızarıp olgunlaşmasını bekliyorum. bu sene 15 tane meyve tuttu. bi türk kahvesi içeceğim inşallah

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2022, 22:54   #425
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
A101 kahvw fidesini ben aldım gayet uygundu ancak şuan geniş aaksıya tek kök ayırmadan ektim iyi mi ettim kötü mü ettim bilemedim ama kış arefesi bitkileri strese sokmayayım dedim. Her gün üç kere iyice fısfıslıyorım sanki mini mini yaprakları geliyor gibi bana şans dileyin 15 taneden 10 tanesi kendini kurtarsa birkaç sene sonra kendimi ödüllendirecek kadar kahve alırız herhalde şuan beni çok zorluyor acaba sera mı yapsam ne dersiniz ? Yorumlarınızı bekliyorum iyi akşamlar

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2022, 02:39   #426
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
A101 kahvw fidesini ben aldım gayet uygundu ancak şuan geniş aaksıya tek kök ayırmadan ektim iyi mi ettim kötü mü ettim bilemedim ama kış arefesi bitkileri strese sokmayayım dedim. Her gün üç kere iyice fısfıslıyorım sanki mini mini yaprakları geliyor gibi bana şans dileyin 15 taneden 10 tanesi kendini kurtarsa birkaç sene sonra kendimi ödüllendirecek kadar kahve alırız herhalde şuan beni çok zorluyor acaba sera mı yapsam ne dersiniz ? Yorumlarınızı bekliyorum iyi akşamlar
Kahve tropik bir bitki ve sıcaklık 15ºC'nin altına düşünce gelişmesi durur. Kışın bitkiyi fısfıslama, çünkü su buharlaşırken her bir gram için 540kaloriyi bitki yapraklarından alacaktır, bitki daha da soğuk bir durumda olacaktır.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2022, 06:56   #427
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Kahve tropik bir bitki ve sıcaklık 15ºC'nin altına düşünce gelişmesi durur. Kışın bitkiyi fısfıslama, çünkü su buharlaşırken her bir gram için 540kaloriyi bitki yapraklarından alacaktır, bitki daha da soğuk bir durumda olacaktır.
Bilgi için teşekkür ederim o zaman fısfıslamayı şuanda azaltayım kılın yapmam

Peki bu bitkilere sera yapsam gelişimi için daha iyi olur mu ? Çünkü nem sağlamamız gerek biliyorsunuz dediğiniz gibi tropik
Tekrardan cevabınız için teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 24-10-2022, 12:34   #428
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bilgi için teşekkür ederim o zaman fısfıslamayı şuanda azaltayım kılın yapmam

Peki bu bitkilere sera yapsam gelişimi için daha iyi olur mu ? Çünkü nem sağlamamız gerek biliyorsunuz dediğiniz gibi tropik
Tekrardan cevabınız için teşekkürler
Gerek yok. Ev sıcaklığınız 15°C üstündeyse abartmadan sulayın. Abartırsanız köklerin çürüme tehlikesi olur.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 25-10-2022, 12:06   #429
Yeni Üye

Alıntı:
kök ayırmayı suyun içinde yaparsan daha rahat ve kolay ayrılırlardı. ben öyle yapmıştım. hepsini yaşatmıştım. bitkiler büyüyünce daha fazla zarar görebilir kökleri. önümüzdeki baharda ayırırsın artık. arkadaşın dediği gibi kış geliyor yaprakları zorlamamak lazım. suyu verme aralıklarını da yavaş yavaş uzat.

Eski 27-10-2022, 22:26   #430
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Teşekkür ederim yavaştan büyüme başladı zaten minik minik yapraklar geliyo ama üç kök bir kök gitti şuana kadar ikisi de gidici gibi ama olsun o kadar da nazar payı diyelim 11 kök kalıyor geriye bu da benim için yeter de artar bile

Eski 03-03-2023, 15:57   #431
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007

kahve ağaçım bu boyda.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2023, 09:48   #432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2023
Benimki de kurudu sanırım leonarditi fazla karıştırdım saksıya.

Akdeniz iklimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2023, 20:48   #433
Yeni Üye

Arda Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2023
Evde yetiştirenler için, kahve ağacının hissedilebilir bir kokusu var mı?

Arda Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2023, 18:00   #434
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2023
...Yok, yani öyle bir şey arıyorsan; murt yahut defne yetiştir evinde.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arda Şen Mesajı Göster
Evde yetiştirenler için, kahve ağacının hissedilebilir bir kokusu var mı?

Dolaşık işler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2023, 13:26   #435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2023
Bi gün her şeyi karıştırmaktan yanlışlama bomba imali yapıcan ve elinde patlıcak bilesin karıştırma ve bitkileri kendi haline bırak bazen sadelik iyidir
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akdeniz iklimi Mesajı Göster
Benimki de kurudu sanırım leonarditi fazla karıştırdım saksıya.

Koşul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2023, 09:28   #436
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koşul Mesajı Göster
Bi gün her şeyi karıştırmaktan yanlışlama bomba imali yapıcan ve elinde patlıcak bilesin karıştırma ve bitkileri kendi haline bırak bazen sadelik iyidir
evde yetiştirilen bitkilerde bir şey fark ettim ve uyguluyorum çaydanlığın altındaki kaynayan su yaklaşık bir 25-30 dakka soğuduktan sonra o su ılık haldeyken kahvenin dibine bambunun dibine verince bitkinin yaprak büyütmesine /çıkarmaya katkısı çok fazla oluyor tavsiye ederim.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2023, 21:55   #437
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Bilgilendirmeyle gelmek istiyorum a101 den aldığım iki saksı bitkiden sadece bir tanesi sağ kurtuldu bir tane bir tanedir. Ancak anlamafığım bir sorun var bitki yeni yapraklarını büyütmüyor. Yani bahar başlangıcıyla ilk iki yaprağını açtı ama tırnak boyut yapraklar. Onları büyütmedi ve bugün gördüğümde yine sürgün verdiğini gördüm ama yaprak gelişir mi bilmiyorum bunun sebebi ne olabilir

Bilgilendirme için bulunduğu konumu vs de anlatayım. Ben maraş ikliminde ev içinde doğrudan güneş gelmeyen ama aydınlık olan bir konuma yerleştirdim. Ancak bu fideler beğenmedi anlaşılan 20 fideden sadece en irisi hayata tutundu baktım fideler ölmeye başlıyor 10 litrelik bidonu kesip altına taşla yükseltip nem yapması için su koydum 4-5 günde bir fısfıslıyorum . Dediğim gibi çok şükür ki o bir tanesi tuttu hala bidonu kullanıyorum ve haftada bir su fısfıslıyorım. Anlamadığım maraş iklimi bildiğiniz üzere akdeniz iklimi ve nem oranı düşük falan da değil bugün nem oranı %68di mesela. Bu yaprakların büyümesini nasıl teşvik edebilirim ? (Bu arada koyduğum bidonun kapağı daima açık tamamen kapalı değil yani) fotoğraf ekleyebilirsem deneyeyim lütfen bilirkişiler yardım etsin önerilerinze açığım bu bitkiceğize yardımcı olalııım

Eski 18-05-2023, 22:00   #438
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Fotoğraflar da bunlar

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2023, 00:42   #439
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bilgilendirmeyle gelmek istiyorum a101 den aldığım iki saksı bitkiden sadece bir tanesi sağ kurtuldu bir tane bir tanedir. Ancak anlamafığım bir sorun var bitki yeni yapraklarını büyütmüyor. Yani bahar başlangıcıyla ilk iki yaprağını açtı ama tırnak boyut yapraklar. Onları büyütmedi ve bugün gördüğümde yine sürgün verdiğini gördüm ama yaprak gelişir mi bilmiyorum bunun sebebi ne olabilir

Bilgilendirme için bulunduğu konumu vs de anlatayım. Ben maraş ikliminde ev içinde doğrudan güneş gelmeyen ama aydınlık olan bir konuma yerleştirdim. Ancak bu fideler beğenmedi anlaşılan 20 fideden sadece en irisi hayata tutundu baktım fideler ölmeye başlıyor 10 litrelik bidonu kesip altına taşla yükseltip nem yapması için su koydum 4-5 günde bir fısfıslıyorum . Dediğim gibi çok şükür ki o bir tanesi tuttu hala bidonu kullanıyorum ve haftada bir su fısfıslıyorım. Anlamadığım maraş iklimi bildiğiniz üzere akdeniz iklimi ve nem oranı düşük falan da değil bugün nem oranı %68di mesela. Bu yaprakların büyümesini nasıl teşvik edebilirim ? (Bu arada koyduğum bidonun kapağı daima açık tamamen kapalı değil yani) fotoğraf ekleyebilirsem deneyeyim lütfen bilirkişiler yardım etsin önerilerinze açığım bu bitkiceğize yardımcı olalııım
Gübre ver. Zengarden sitesinde satılan Osmocote yavaş çözünen gübreden bir çay kaşığı dolusu saksıya uygula. https://www.zengardentr.com/urun/aki...go-te-350-gram

Eski 19-05-2023, 08:54   #440
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Teşekkür ederim

Eski 27-05-2023, 17:21   #441
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2016
3. yıl

1 yıl sonra gelişimi çok güzel seneye meyve verecek gibi

Eklenen Resimler

shabe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2023, 22:58   #442
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Sayın shabe nasıl böyle bir başaro sağlıyorsunuz kahve fidenizin maşallahı var bakın rutinini ve ortam şartlarını öğrenebilir miyim aynılarından uygulayacağım da

Eski 28-05-2023, 07:57   #443
Ağaçsever

Size gönderdiğim kahve çekirdeklerinden çimlendirmiştim
Fincanda fazla kaldı gelişimi yavaşladı , Saksı değiştirirken gördüğüm kök kısmı dip kısımdaki perliti sarmış beslenemiyordu sanırım (üst yaprakları minikti) daha derin saksıya alınca ilk resim 1 ay içinde yaprakları gelişti o zaman Alanya da balkonda bakıyordum.
Bursa dönüşü daha büyük ve derin saksıya aldım , bakımına aynı şekilde devam ettim suyu seven bir bitki yapraklarını temiz tut biriktirebilirsen yağmur suyu ile her gün fısfıs yap aydınlık bir yerde kalsın arada bir toprağını eşeleyerek havalandır. tek yaptığım bu

Eski 28-05-2023, 09:02   #444
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Ben fotığraftaki gibi 10 litrelik bidon içinw koydum haftada 1-2 fısfıs yapıyorum aklıma geldikçe. Bidon içinde olduğundan daha toprağı hiç kurumadı. Bidonu çıkarsam alışmaz diye korkuyorum.

Eski 28-05-2023, 09:25   #445
Ağaçsever

havalar ısınıyor bidon içinde yosun tutabilir bence bidondan çıkar biraz daha derin saksıya al ortamını biraz nemli tut direk aydınlık bir yerde olsun

Eski 28-05-2023, 10:57   #446
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Aslında pek farklı da değilmiş. Benimkine dediğim gibi bidonda bakıyorum. Bugün internetten yavaş salınımlı gübre sipariş edeceğim ( olmazsa evde npk gübre var npk gübre versem sorun olur mu ?) Benim fidemin saksısını büyütmeli miyim? Bidonda haftadq 1-2 kere aklıma geldikçe fısfuslıyordum bundan sonra her gün fısfıslayayım o zaman. Toprağını eşeleyemiyorum çünkü bidonu hiç kesmedim ( belki uzun bir çöp şişle arada karıştırabilirim.) şuanki planıma göre seneye bahar ayına saksısıjı büyütmeyi hedefliyorum çok mu geç kalmış olurum? Son olarak sizin saksı boyutunuz nedir ( bu fotoğrafta paylaştığınız meyveye durma adayı olan ) seneye direkt ona aktarayım bir daha saksı değiştirmem uzun süre

Cevaplarınızı bekliyorum sayın shabe bilgileriniz için de teşekkürler

Eski 28-05-2023, 11:47   #447
Ağaçsever

Bendeki torf ve funda toprağı karışımı ve bir miktar perlit var , kimyasal gübre yok , Kahve çok özel bir toprak istemiyor bildiğim kadarıyla

Eski 28-05-2023, 12:30   #448
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Benimki ilk ekilirken perlit torf ve solucan gübresi karışımıydı büyümeye teşvik amaçlı gübreleyeyim diyorum

Eski 28-05-2023, 12:52   #449
Ağaçsever

bence onlar yeterli , birde dış ortama alıştırmak için bidonda çıkar , saksı değiştirirken daha derin bir saksıya aktar

Eski 28-05-2023, 13:08   #450
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Sizin saksının numarasını öğrenebilir miyim ona ekeyim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024