agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2019, 17:33   #301
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
kivi meselesine gelince ben istanbul da kivi yi daha dişi erkek olarak tutturamadım hep birisi ölüyor ya dişisi ya erkeği bahçede şimdi çözemedim ama erkek sağlam galiba.
Umarım başarılı olursunuz. Marmara bölgesi kivi için uygun diye biliyorum.

Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 20:35   #302
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2016
kışın evde yazın Balkonda gölgede

Anaçlar ve çekirdekten ekilen yeni fidanlar

Eklenen Resimler

shabe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 04:35   #303
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Bendede kahve tohumları var ancak hepsi işlem görmüş tohum

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 15:37   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shabe Mesajı Göster
Anaçlar ve çekirdekten ekilen yeni fidanlar
hayran kaldım vallahi 8 litrelik(!)=? saksılara geçilmiş güzel görünüyorlar
nazar değmesin.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 18:07   #305
Ağaçsever

Kahveler çiçeklenmeye başladı

Kahveler çiçeklenmeye başladı

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2019, 23:04   #306
Ağaçsever

Kahve çiçekleri yakın çekim

Kahve çiçekleri yakın çekim

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2019, 15:23   #307
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2019
Başlangıç

Öncelikle herkese merhabalar
Aranıza çok taze katılım sağlamış bir doğa sever olarak bulunmaktayım. Ufak çaplı bir araştırma sonucu doğru adresin burası olacağını düşünerek sizin deneyimlerinizden faydalanmak istedim. Çok yakın bir dostum yurt dışından bana yumurta kabuğu içinde yetişmiş bir kaheve fidanı getirdi :) şimdilik bu şekilde kalması mı doğru yoksa farklı yetiştirme biçimi mi uygulanmalı tam olarak izlenecek süreç konusunda bilgi sahibi değilim. Amacım bu ufaklığı bonsai tarzında yetiştirmek fakat bu bitki türünden böyle bir tarz geliştirilebilir mi bilmiyorum. Cinsinin robusta olduğunu da söylediklerini belirteyim bu arada. Yardımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden :)

Eklenen Resimler

Zeybekfuat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 09:14   #308
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeybekfuat Mesajı Göster
Öncelikle herkese merhabalar
Aranıza çok taze katılım sağlamış bir doğa sever olarak bulunmaktayım. Ufak çaplı bir araştırma sonucu doğru adresin burası olacağını düşünerek sizin deneyimlerinizden faydalanmak istedim. Çok yakın bir dostum yurt dışından bana yumurta kabuğu içinde yetişmiş bir kaheve fidanı getirdi şimdilik bu şekilde kalması mı doğru yoksa farklı yetiştirme biçimi mi uygulanmalı tam olarak izlenecek süreç konusunda bilgi sahibi değilim. Amacım bu ufaklığı bonsai tarzında yetiştirmek fakat bu bitki türünden böyle bir tarz geliştirilebilir mi bilmiyorum. Cinsinin robusta olduğunu da söylediklerini belirteyim bu arada. Yardımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden
büyümesi için normal 1 litrelik saksıya alın.bence iyi olabilir.

Eski 03-06-2019, 06:26   #309
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Toplaması zor görünüyor.

Mesut Temiz ve shabe beğendi.

Düzenleyen Eomer07 : 03-06-2019 saat 06:40 Neden: Video linki düzeltildi.
Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2019, 14:33   #310
Ağaç Dostu

benim kahve fidanının tepesi kırıldı kırılan yerini kesmedim.daha
aşı macunu aldım su kaybetmesin diye süreceğim
aşı macunu adı arbo garden aşı ve yaralı fidanlar için macun.
işe yarar mı?

Eski 24-06-2019, 14:56   #311
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
çekirdek bulabilen varsa nereden ne kadara temin ettiğini yazarsa sevinirim

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2019, 09:59   #312
Ağaç Dostu

valla çekirdekten çıkartmak çok zor siz hazır büyümüş 3-4 santim olarak satılıyor onlardan alın yer olarak ta bu link var mesela.
https://www.kaktus-sukulent.net/urun...ulent-kaktus-1

Eski 16-07-2019, 10:41   #313
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

sn evandevan5 cevabınız için teşekkür ederim evet herkes bahsediyordu çekirdekten büyütmek zor diye ama ben Türkiye içinde büyük çaplı bir kahve fidanı aramasındayım bende bulamayınca tohumdan denerim dedim kendi kendime ancak sonunda buldum tekrar teşekkürler sn evandevan5

Eski 19-07-2019, 11:13   #314
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

herkese merhaba ben İnternette radermachera adlı bir kahve türü gördüm meyve veya çiçek verir mi

Eski 24-07-2019, 17:10   #315
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
herkese merhaba ben İnternette radermachera adlı bir kahve türü gördüm meyve veya çiçek verir mi
kahve bitkisi değilmiş normal ev bitkisi yazmışlar baktımda.

Eski 24-07-2019, 18:32   #316
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

tamam evandevan5 ben araştırdumda bişey bulamadım

Eski 25-07-2019, 11:14   #317
Ağaç Dostu

Alıntı:
sn evandevan5 cevabınız için teşekkür ederim evet herkes bahsediyordu çekirdekten büyütmek zor diye ama ben Türkiye içinde büyük çaplı bir kahve fidanı aramasındayım bende bulamayınca tohumdan denerim dedim kendi kendime ancak sonunda buldum tekrar teşekkürler sn evandevan5
siz kahve agacını nereden buldunuz. (mesajı alıntıla yaparsanız mesajı yazdığınız da bana haber gelir

Eski 25-07-2019, 12:22   #318
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Alıntı:
siz kahve agacını nereden buldunuz. (mesajı alıntıla yaparsanız mesajı yazdığınız da bana haber gelir
aslında almadın ama birkaç site buldum almadan önce eomer07 arkadaşımız bana kahve ağacı ayarlamaya çalışıyor galiba olumlu sonuç alırsam sitden almam bir de kahvve ağacından çelik alınıyor mu

Eski 26-07-2019, 08:53   #319
Ağaç Dostu

Alıntı:
aslında almadın ama birkaç site buldum almadan önce eomer07 arkadaşımız bana kahve ağacı ayarlamaya çalışıyor galiba olumlu sonuç alırsam sitden almam bir de kahvve ağacından çelik alınıyor mu
kahve ağaçından çelik almayı hiç denemedim ama bendeki bitki çelik alınacak kadar kalın değil
kayısılarda filan çelik alma en az 1 cm den fazla dan kalın dallarda yapılıyor

Eski 07-08-2019, 10:46   #320
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Bende fidanını aldım , Türkiye'de yetişmiş bir kahve İzmir'den geldi İnşAllah Bursayı sever

Mangonas beğendi.
chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2019, 11:16   #321
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chuckybebek79 Mesajı Göster
Bende fidanını aldım , Türkiye'de yetişmiş bir kahve İzmir'den geldi İnşAllah Bursayı sever

hayırlı olsun.
çok fazla dışarda bırakmayın güneşten yanabilir. ben akşam dışarı çıkartıyorum 4-5 saat dışarda tutup sonra içeri alıyorum.

Mangonas beğendi.
Eski 07-08-2019, 11:18   #322
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
hayırlı olsun.

çok fazla dışarda bırakmayın güneşten yanabilir. ben akşam dışarı çıkartıyorum 4-5 saat dışarda tutup sonra içeri alıyorum.
Teşekkür ederim Benimki tamamen dışarıda bahçem güneş görmediği için yanmıyor

Mangonas beğendi.
chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2019, 14:53   #323
Ağaçsever

Kahveler

Kahveler olgunlaşıyor

Eklenen Resimler

Eski 12-08-2019, 15:38   #324
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
Bir kez daha denemeden hüküm vermemenin kanınıtı ortaya koyan bir delil bu videodaki ihtiyarın marifeti.

Çocukluğumdan beri dikkat ederim, hep böyle zoru başaran insanlar olur kıyıda köşede, yetiştirmesi zor bitkileri, işte falanca şu sokaktaki şu insanlar bahçesinde yetiştirmiş denir ve hayretle karşılanır ya hani, aynen şu an o duyguyu yaşıyorum.

Kimileri iklimine uygun ağacı dikse de çoğu zaman yetiştiremez, kimileri de böyle zoru başarır, buradan yola çıkarak rahmetli babamın bir sözünü dile getirmek isterim; ''evlat olmuyorsa zorlama, bazı insanların eli kısırdır yetişmez, ama bazı insanlarda vardır, tohumu taşın arasına ekse yinede hayat bulur'' derdi.

Neyse, kahveye gönül verenler bu adamı bulsun özellikle onun yetiştirdiği kahve ağaçlarından tohum yahut çelik alarak kahveyi ülkede çoğaltsınlar. Çünkü ülkemiz ne de olsa bir kış memleketi ve dolayısı ile kahve ağacı bu soğuk kuşağa göre adapte edilmiş, ağaç görünen o ki açık alanda örtüsüz olarak kışı atlatabilmiş, dolayısı ile bu tohumların önemini vurgulamak istedim.

Eklenen Resimler

Antifiriz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2019, 02:05   #325
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2019
Ekvatoral bitkilerin adaptasyonunda bu şey kullanılırsa kışın açıkta don alma riskini azaltırmı?

Düzenleyen malûmаt : 16-08-2019 saat 02:08 Neden: https://www.youtube.com/watch?v=AGe4OGAte0Q
malûmаt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2019, 21:21   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2019
selam arkadaşlar forumda yeniyim.

nisan ayında iki adet kahve ağacı fidesi alarak başladığım serüven haziran ayında endonezyadan getirdiğim taze kahve çekirdeklerini çimlendirmeyi başararaktan devam ediyor.

çekirdeklerimin ilk filizini 35 gün gibi kısa bir sürede gördüm. şu an için 50 tane çekirdeğim çimlenmiş vaziyette ve taç yapraklar çıkmak üzereler. fotoğraflarını koyuyorum buraya. kahve konusunda amatörüm anlıyacağınız üzere ve her türlü önerinize ve yönlendirmenize açığım

Eklenen Resimler

serdar bozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2019, 15:54   #327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2019
Himalaya bölgesi, dünyada popüler kahve yetişen bölgelerin aksine, sanırım biraz daha serin iklim koşuluna sahip. Himalaya tohumu temin edilebilirse ülkemizin güney bölge şartlarına biraz yakın olduğu için adaptasyonu daha kolay olacaktır, hemde sera ile falan uğraşmak zorunda kalınmaz. Sadece tahmim yürütüyorum, belki oluverir...

HormonluDomatis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2019, 13:49   #328
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar bozkurt Mesajı Göster
selam arkadaşlar forumda yeniyim.

Nisan ayında iki adet kahve ağacı fidesi alarak başladığım serüven haziran ayında endonezyadan getirdiğim taze kahve çekirdeklerini çimlendirmeyi başararaktan devam ediyor.

çekirdeklerimin ilk filizini 35 gün gibi kısa bir sürede gördüm. şu an için 50 tane çekirdeğim çimlenmiş vaziyette ve taç yapraklar çıkmak üzereler. Fotoğraflarını koyuyorum buraya. Kahve konusunda amatörüm anlıyacağınız üzere ve her türlü önerinize ve yönlendirmenize açığım
hepimiz amatörüz aslında tecube paylaşımı yapıyoruz yanlış yapıp kahve ağacına zarar veren kısımları yazıyoruz bazen . Bazende kahve ağacına uyguladığımız faydası olan uygulamayı paylaşıyoruz.

Eski 27-08-2019, 14:02   #329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2019
Alıntı:
hepimiz amatörüz aslında tecube paylaşımı yapıyoruz yanlış yapıp kahve ağacına zarar veren kısımları yazıyoruz bazen . Bazende kahve ağacına uyguladığımız faydası olan uygulamayı paylaşıyoruz.
çekirdekleri saksıya almak için çenek yapraklarından sonra bir yaprak daha çıkmasını bekliyeceğim. air pot saksılara dikmeyi planlıyorum. nisan ayında aldığım iki kahve gayet sağlıklı büyüyorlar. 15 günde bir yapraktan üre gübresi veriyorum.

Eklenen Resimler

evandevan5 beğendi.
serdar bozkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2019, 22:38   #330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2019
Adaptasyon usulünün ne olduğu, yahut ülkemiz iklimine nasıl uyarlandığı hakkında gerçekten bilgi sahibi olanlar hiç yok denecek kadar az.

Acele ederek, hemen egzotik bir bitkiyi kapalı alana almak, örtü altında tarım yapmak bana pek doğru gelmiyor. Bu, sera çiftçiliğine karşı geldiğim anlamına gelmiyor, lakin eğer bir şeyi doğal ortamda yıl boyu açıkta yetiştirmenin bir metodu varsa, neden bu iş sabırla yapılmıyor anlamıyorum.

Örneğin paylaştığım videoda bahsedilenlere bakılırsa, örtü altına alınmadan adaptasyona başarı ile cevap vermiş bir anaç kahve ağacı var olduğunu görüyoruz. Bence bu anaçtan alınabilecek tohumlar tam akdenize uyumlu karakterde bir kahve ağacı olacaktır. Tekrar, tutup, bu bitkiyi kışın örtü altına almak, bir çuval inciri berbat etmeye eş değer bir davranış.

Çiftçilerimizin çoğu sahiden neyi niçin yaptıklarından habersizler, yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişsin, ağacın adaptasyonu nu, tropikalden, akdenize uyarlamayı başarmışsın, şimdi de tekrar örtü altına alıp ağacı tekrar özüne döndürmeye çalışmak niyedir yahu? Bırak bir kaç yıl daha sabret, örtü altına alma, bak gör o ağaç, ege ve karadenizde bile yetişecek düzeyde yeni adaptasyonlara açık tohumlar verebilecektir.

Her konuda olduğu gibi bu konudada aceleceiyiz, ziraat ilaçlarını falan basıp geçip, insanların immün sistemini alt üst eden biziz, hormon kullanan biziz, daha neler neler... Nedir bu acelecik ve hırs? Halbuki biraz sabredilse aslında verim ve mahsul daha üst düzeyde olacaktır, hatta sera tarımı tamamen olmasa da, büyük ölçüde azaltılabilir.

Düzenleyen Türk kahvesi : 13-09-2019 saat 22:41 Neden: www.youtube.com/watch?v=Cjy4Q29RHK8
Türk kahvesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024