agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Eğitim Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/egitim-calismalari/)
-   -   Tohum üretimi, hasadı, tohum temizleme ve muhafaza,saklama konferansı (26 Mayıs 2012) (http://www.agaclar.net/forum/egitim-calismalari/27449.htm)

memet 15-05-2012 17:56

Tohum üretimi, hasadı, tohum temizleme ve muhafaza,saklama konferansı (26 Mayıs 2012)

1 Eklenti(ler)
Geleceğin Tohumları Konferansı

Eklenti 296381

Bu seneki son eğitim toplantımızda Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi ve fakülte dekan yardımcısı Prof. Dr. Hülya İlbi konuşmacı olacak.

Değerli hocamız;

Tohum üretimi,
tohum hasadı,
tohum temizleme ve
muhafaza/saklama

konularında bizi bilgilendirecek.

Toplantının soru cevap biçiminde olmasını istediğini söyledi hocamız. Üyelerimizin toplantıya hazırladıkları sorularıyla gelmesini rica ediyoruz. Hoca bir bilgilendirme konuşmasından sonra sorularımızı cevaplayacak.

Prof Hülya İlbi tohum takası konusunda daha önce de çeşitli etkinliklerde seminerler vermişti.

Üyelerimizin bütün işleri erteleyip bu toplantıya gelmesini istiyoruz. Hepimizin çok işine yarayacak böyle bilgiler içeren bir toplantı kaçmaz!

Tarih: 26 Mayıs cumartesi
Saat: 13.00- 16.00.
Yer: İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar Gençlik Tiyatrosu.

Konferanstan sonra üyelerimiz arasında sohbet etmeye ve her zamanki geleneğimiz üzere tohum, fide, fidan takasına sohbet etmeye bolca vaktimiz olacak.

İletişim için:
Mehmet Tunçer
0 543 304 40 35

Zeytinlibahçe 15-05-2012 18:22

Beklediğim, katılmayı çok çok istediğim, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir eğitim.

Aliağa Ubyi olarak tam kadro katılmaya çalışacağız.

memet 15-05-2012 18:51

Hoca toplantının soru cevap biçiminde olmasını istediğini özellikle belirtmiş hazırlıklı gitmemiz şart.

malina 15-05-2012 19:06

Sorulabilecek soruları, ufaktan ufaktan buraya yazmaya başlayabilirsiniz :)

memet 15-05-2012 20:08

Benim tohum çimlendirmeyle ilgili sorum olacak. Adenium selluka ombu tohum çimlendirme denemelerim oldu. Bazı temel hatalarım olduğunu düşünüyorum. Bu konuda soru hazırlayacağım.

TaşevliBahçe 15-05-2012 20:11

Kesinlikle çok faydalanacağım bir konu seçmişsiniz..

sizleri tebrik ediyorum..

Katılacağımız günü sabırsızlıkla bekliyorum..

Emeği geçen , geçecek herkese teşekkür ederim..

Mete Tiren 16-05-2012 07:32

Tohum takasta olup ta gelmemek ayıp olur ama ;)

Sabırsızlıkla beklediğim bir etkinlikti emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılar

cegabo 16-05-2012 07:50

bir izmirli olarak izmirdeki toplantıya katılamamak benim bilgi açlığı çeken birisini çok üzdü. acaba toplantının video kameraya çekilip paylaşımda bulunulabilir mi? böylece bu değerli toplantıyı tüm türkiye izlemiş olur.

selis 16-05-2012 07:50

Çoğumuzun sıkıntısı tohum.. Özellikle çimlendirme ve saklama konusu..
Başarılı bir konferans olacak..

mavi eylul 16-05-2012 12:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cegabo (Mesaj 966962)
bir izmirli olarak izmirdeki toplantıya katılamamak benim bilgi açlığı çeken birisini çok üzdü. acaba toplantının video kameraya çekilip paylaşımda bulunulabilir mi? böylece bu değerli toplantıyı tüm türkiye izlemiş olur.

ben izmirli değilim ama t bizde bu sayede katılmış oluruz.. ;)

fistikfidan 16-05-2012 13:14

Merhabalar,
Nasipse katılacağım elimde çeşitli meyve çekirdekleri var onlarıda getireceğim sağlam kalıp kalmadıklarını kontrol ederiz :)

Saygılarımla
Mustafa

FatihBahce 16-05-2012 14:50

Bu sene tohumdan çiçek üretme çabalarım oldu. Bir kısmı 3-4 günde çimlendi bir kısmı hiç çimlenmedi. Merakla beklediğim bir konferans olacak.

adacık 16-05-2012 14:55

bizim için kameraya alabilir misiniz.

FatihBahce 16-05-2012 14:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adacık (Mesaj 967177)
bizim için kameraya alabilir misiniz.

Bir manim çıkmayıp gelebilirsem mutlaka çekerim.

memet 16-05-2012 17:13

Salon üçyüz kişi alır sanırım, bu toplantıda işi gücü bırakıp herkesi muhakkak hocayı dinlemeye çağırıyorum.

Tenar11 16-05-2012 21:53

Bende geleceğim, mümkünse elinde maviş çiçeği olanlar bana getirebilirlermi, aradım ama kimseden ses çıkmadı :)

Jezebel 17-05-2012 15:16

Liseden mezuniyetimin 30'uncu yılı kutlamasıyla çakışması dolayısıyla bu toplantıya iştirak edemiyeceğim.
Başarılı bir eğitim olmasını temenni ederim.
Saygılar.

Mete Tiren 18-05-2012 09:30

Eğer mümkün ise her üye birer ismini yazan kağıtları üzerine bir yere iğnelese forumda çok defa yazışıp görüştüğümüz üyeler ile karşılaşıyor ama selamlaşmadan toplantıdan çıkabiliyoruz bence güzel bir uygulama olabilir ;)

menekşecibaba 21-05-2012 07:50

Kaçırılmaması gereken bir toplantı , katılmayı çok istiyorum.

cihan_as 21-05-2012 22:22

Bende geleceğim, bamya tohumlarının saklama koşularıyla ilgili çimlenmeye etki eden faktörler.

mrduran 21-05-2012 22:53

Ya nâsip,

Niyetlendik inşallah.

Bilgi deryasında görüşmek dileklerimle, saygılarımla lütfen.

Halil Önen 23-05-2012 23:57

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrduran (Mesaj 970326)
Ya nâsip,

Niyetlendik inşallah.

Bilgi deryasında görüşmek dileklerimle, saygılarımla lütfen.

Görüştük gitti sayılır ne kaldı şunun şurasıda ...:) Hem sohbette ederiz belki bir çay keyfinde...

Eklenti 299707

Tohum Takas Etkinliğini yönetenler olarak toplanmıştık geçen günlerde Aliağa da_ siz de vardınız_ böyle bir eğitime ihtiyacımız olduğunu söylemiştik.

Şimdi bilgiye ulaşmanın tam zamanı değerli dostum, iyi dileklerinize katılıyorum...

üzüm 24-05-2012 13:34

Biraz yakın olsak kaçırmayacağım bir toplantı olacaktı.

Her ne kadar katılamasam da toplantının soru cevap biçiminde olacağı belirtildiği için bende merak ettiğim birkaç soruyu hazırladım.

Mümkün olursa değerli hocamıza sorarsanız çok sevinirim. Video kaydından cevapları öğrenebilirim.:D

- Evladiyelik sebze tohumları için güvenli dikim mesafesi nedir? (Domates, patlıcan, kabak, balkabağı, salatalık, fasulye)

- Kabakgillerde, baklagillerde türler arası dölleme olabiliyor mu? (Örneğin sakız kabağı ile salatalık; mash fasülyesi ile börülce birbirini dölleyebiliyor / bozabiliyor mu?)

- Domates tohumlarını yıkadıktan sonra meşe külü içinde bir süre tutup; eleyerek saklıyorum. Meşe külü uygulaması doğru yöntemlerden biri midir? Eğer doğru yöntemse nemi kolay kaybettirmekten başka bir yararı var mıdır? Diğer sebze tohumları için de kullanabilir miyim?

-Organik yetiştiricilikte baklagil tohumlarını tohum bitinden (Acanthoscelides sp.) korumak için nasıl saklamak gerekir.

Şimdiden hocamıza ve sorularımı iletebilecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Halil Önen 25-05-2012 11:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi üzüm (Mesaj 972099)
Biraz yakın olsak kaçırmayacağım bir toplantı olacaktı.

Her ne kadar katılamasam da toplantının soru cevap biçiminde olacağı belirtildiği için bende merak ettiğim birkaç soruyu hazırladım.

Mümkün olursa değerli hocamıza sorarsanız çok sevinirim. Video kaydından cevapları öğrenebilirim.:D

- Evladiyelik sebze tohumları için güvenli dikim mesafesi nedir? (Domates, patlıcan, kabak, balkabağı, salatalık, fasulye)

- Kabakgillerde, baklagillerde türler arası dölleme olabiliyor mu? (Örneğin sakız kabağı ile salatalık; mash fasülyesi ile börülce birbirini dölleyebiliyor / bozabiliyor mu?)

- Domates tohumlarını yıkadıktan sonra meşe külü içinde bir süre tutup; eleyerek saklıyorum. Meşe külü uygulaması doğru yöntemlerden biri midir? Eğer doğru yöntemse nemi kolay kaybettirmekten başka bir yararı var mıdır? Diğer sebze tohumları için de kullanabilir miyim?

-Organik yetiştiricilikte baklagil tohumlarını tohum bitinden (Acanthoscelides sp.) korumak için nasıl saklamak gerekir.

Şimdiden hocamıza ve sorularımı iletebilecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Uzaklar yakınlaştı artık Sevgili Üzüm, atlayın gelin derim, 'at' ım yok diyorsanız diyemem...;)

Zaten İzmirliler bu defa eğitimden kaçamazlar çünkü Foca, Dikili tarafları deniz soğuk, hava bulutlu ve rüzgarlı, Urla tarafları dalgalı yani tam da eğitimde bilgi toplama zamanı...:)

Sorularınızı not alayım_ Mine hanım hocamız Hülya hanımı çok beğeniyor siz de seveceksiniz diyor_ sohbete dayalı eğitimde sorarız...

Ben de baharatlar birbirini tozlar mı?

kaolin kili ile tohum saklama yapmıştım _ börülce ve mısır için_ diğer tohumlarda yapabilir miyim diye...

mandalinci 25-05-2012 17:29

Gelmeyi arzu ediyorum.

Konak'tan, taksi dolmuşlarla ulaşabilir miyim?

216 no.lu otobüs, 26 Ağustos kapısının yakınından geçiyormuş.

Acaba Urla yönünden veya Konak civarında nereden binebilirim?

Bu sorunumu çözebilirsem, umarım katılabilirim.

Mete Tiren 25-05-2012 19:12

Konağa gelirseniz ulaşmak çok kolay ama Urla meselesini bilemem hocam ;)

Müjgan Yılmaz 25-05-2012 22:01

Sevgili Memet,
Kutlarım,herzamanki gibi yine muhteşem bir konuya el atmışsınız.İçim gitti keşke katılabilseydim.Özellikle fasulye ,barbunya tohumlarını asla koruyamıyorum ve bu konuda da birhayli bilgi eksikliğim var.
Umarım bu konferansdan ,biz de sayeniz de faydalanabiliriz...

memet 25-05-2012 22:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci (Mesaj 973047)
Gelmeyi arzu ediyorum.

Konak'tan, taksi dolmuşlarla ulaşabilir miyim?

216 no.lu otobüs, 26 Ağustos kapısının yakınından geçiyormuş.

Acaba Urla yönünden veya Konak civarında nereden binebilirim?

Bu sorunumu çözebilirsem, umarım katılabilirim.

Konakta, Karamürselin arka tarafından Kahramanlar dolmuşuna binerek kolayca ulaşabilirsiniz. Kahramanlar/Cumhuriyet kapısından girilince hemen elli metre mesafede.

üzüm 26-05-2012 00:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 972770)
Sorularınızı not alayım_ Mine hanım hocamız Hülya hanımı çok beğeniyor siz de seveceksiniz diyor_ sohbete dayalı eğitimde sorarız...

Ben de baharatlar birbirini tozlar mı?

kaolin kili ile tohum saklama yapmıştım _ börülce ve mısır için_ diğer tohumlarda yapabilir miyim diye...

Halil Bey,

Teşekkür ederim.

Toplantının çok güzel ve verimli geçeceğine eminim. Sabırsızlıkla video kaydının bir an önce yayınlanmasını bekleyeceğim.

TaşevliBahçe 26-05-2012 16:51

5 Eklenti(ler)
Yine mükemmel insanların içinde , mükemmel bir seminer ve seçilmiş harika bir konu , birde organizasyon ve sunum mükemmel olunca ortaya oldukça keyif dolu kareler çıkıyor..

Akıcı bir sunumuyla oldukça bilgi edindiğimiz Sn.Hülya İLBİ'ye , Mine hanıma ve Mehmet bey'e özverili emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024