agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Eğitim Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2009, 15:06   #31
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Hoya lacunosa'sına kıyamayanlar:

Ne yapıp edip gelmeye çalışacağım, ama er ama geç. Benimki bir kenarda dursun lütfen

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 15:09   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bence siz önce bir uğrayın, sonra kaçın.Ne olur ne olmaz

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 15:19   #33
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Keşke mümkün olsaydı. Kalmazsa sağlık olsun ne yapalım, gelecek yılki çeliklerden alırım

Tek eli boş gelen ben olacağım bu durumda. Bir dahakine artık.

Eski 28-03-2009, 07:07   #34
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
28 Mart 2009 Cumartesi günü saat 14' te, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi lokalinde toplanacak olanlar:

1:herbaryum
2:müjgan
3:denizakvaryumu
4:feriha
5:k0900
6:nevsune (kesin değil)
bende geliyorum
aranıza okuldan çıkıp gelecegim inşallah sizleri bulabilirim

Beyaz Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 09:15   #35
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Heykelin önünde olacağız, bizi görürsün. Saat 13 e kadar bu mesajı okursan, özelden cebini yaz. Seni ararım.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 09:46   #36
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Müjgan, lokal bonsai toplantısında çay içtiğimiz yer miydi yoksa orası kafeterya mıydı?
Neresi olduğunu tam bi yazar mısın.

Eski 28-03-2009, 10:54   #37
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Müjgan, lokal bonsai toplantısında çay içtiğimiz yer miydi yoksa orası kafeterya mıydı?
Neresi olduğunu tam bi yazar mısın.
Lokal öğretim üyelerinin takıldığı bölüm, ki bazı yemeklerimizi lokalde yedikti.

Dediğin gibi kafeterya bonsaide takıldığımız yerdi. Muhtemelen yine orada oturacağız.

Eski 28-03-2009, 21:37   #38
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Güzel bir gün geçirdik, katılan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Selam ve sevgilerimle.
Katılanlar:

Müjgan
YücelÖzlem
Herbaryum
Nevsune
Hassoman
GüvençMamıkoğlu
Feriha
BalıkçıSerdar
BeyazGece
Denizakvaryumu ve Eşi
Sabah
k0900

Eklenen Resimler

herbaryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 21:52   #39
Ağaç Dostu

Başkanlığını Sn.Herbaryumun yaptığı, Ankara endemik bitki severler grubu olarak yapılan toplantı güzel ve bilgilendiriciydi, alınan kararları ve önümüzdeki olası programı Sn.Herbaryum açıklayacaktır.

Tüm arkadaşlara teşekkürler.

Eski 28-03-2009, 22:00   #40
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Eğer herkes için uygun olursa 4 Nisan Cumartesi Ali Rıza Bey ormanında meşe palamudu ekimi yapılabilir elimde 2000 **** 3000 yakın tohum var, hiçkimseye duyuramıyorum yürüttüğüm projeyi

Düzenleyen seaa : 28-03-2009 saat 22:05 Neden: ilave
seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 22:10   #41
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Bilgilendik ve güzel bir paylaşım oldu. Birlikte olmaktan mutlu oldum

Döndükten sonra araştırmalarımda paylaşmak istediğim bir bilgiye ulaştım.

3. Proje No : TÜBİTAK

Proje Adı: Tehlike Altında Bir Endemik Türün (Centaurea tchihatcheffii Fisch.&Mey.) (Compositae) Koruma Biyolojisi: Çimlenme Ekolojisi, Popülasyon Yaşayabilme Analizi ve Koruma Stratejileri Lider : Uzm. Selçuk BAŞARAN (Ankara ZMMAE)

Alınan Kararlar:
1- Çalışma hakkında proje lideri tarafından bilgi verilmiştir.
Yürürlük Durumu: Proje sonuçlandırılmıştır.
Yayın Durumu: Yayınlanabilir olduğuna karar verilmiştir.

Bilime ve Uygulamaya Verilen Sonuçlar:
Tek yıllık olan bitki yapılan tarla ve laboratuar çalışmalarında uygun derinlikte (genellikle yüzeye yakın) ve sıcaklıklarda 5–10 C’de kolayca yetiştirilmiştir. Uzun yıllar boyunca yapılan arazi çalışmalarında gözlemlenen, Centaurea tchihatcheffii türünün havalandırılmış toprakta iyi büyüdüğü üzerinedir. Küçük örnekleme alanlarında yapılacakçalışmalar ile değerlendirilecek bu tahmin, daha sonraki bir taşıma/yerleştirme çalışmasındakullanılabilir.

Endemik olması, çiçeklerinin güzel görünümü, kesme çiçek olarakta ekonomikdeğerinin olması nedeni ile park ve bahçeler içinde uygun bir bitkidir. Özellikle çocuklara çiçek ve doğa sevgisini yerleştirmek için bu bitki idealdir.

Centaurea tchihatcheffii türünün korunması için düşünülen çalışma, öncelikle türün şu anda yayıldığı iki bitişik alandaki tüm faaliyetlerin durdurulup, alanların koruma altına alınması yani yerinde koruma yapılmasıdır. Bunlardan biri Ankara Valiliği’ne bağlıağaçlandırma alanı, diğeri ise nadasa bırakılmış bir tarla ve Devlet Opera ve Balesi’ne ait bir arazidir. Birbirine yakın bu iki alanda birden söz konusu olabilecek beklenmedik olaylar (yangın vb.) ve tehditler türün popülasyonunun kendini yenileyebileceğinden daha az sayıyainmesine, dolayısıyla da bitkinin yok olmanın sınırına gelmesine sebep olabilir.

Bu nedenle doğal yayılım alanından başka bir alanda türün yeni bir popülasyonunun acele oluşturulması düşünülmektedir. Böylelikle tür, lokal tehditlerden uzakta ama doğal yayılım alanına çok benzeyen yeni ortamında (benzer biyotik ve abiyotik faktörlerin etkisi altında) yeni bir popülasyon oluşturup daha sonra kendi kendine devamlılığını sürdüren bir popülasyona dönüşebilir.

http://74.125.77.132/search?q=cache:...&ct=clnk&gl=tr

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 22:19   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Tek yıllık olan bitki yapılan tarla ve laboratuar çalışmalarında uygun derinlikte (genellikle yüzeye yakın) ve sıcaklıklarda 5–10 0C’de kolayca yetiştirilmiştir.
Kafam karıştı

Eski 28-03-2009, 22:27   #43
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Link verdiğim yazıya bakarsanız boşluk gözüküyor.. Kopyala yapıştır sonucu sanırım.

Eski 28-03-2009, 22:27   #44
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Galeri: 1
Gece 2'de Konyadan otobüse binip sabah Angaraya ulaşmış, hazırlanıp sabah yine okula gitmiştim. Kahvaltı namzeti bir kaç poçayı bile saat birde yiyebilmiştim. Saat 1.30'da hocayı bekelrken nete bakabilmiştim. Müjgan ablanın yazısını ozaman görmüştüm ama geçti:/ Zizleri bulamazsam ne yapacaktım bilmiyorum. hoca geldi sınav tarihi hakkında biraz konuştuk degişligi bana maille bildirmesi konusunda anlaştık. Yok yazarım demesine ragmen o an dersten çıkıp Ankara Üniversitesine geldim. Girişte danıştıgım güenlikler ise heykeli bilmiyolardı:/ Mühendslik fakultesini sordum onun etrafına bakınırken parkı ve heykelleri fark edip sizi gördüm tanıdım ve geldim.
Üninin güzel ama bakımı eksik bahçesini gezerken gözümde köyüm canlanmıştı. Bazı arkdaalrımız ise neşeli şekilde sohbet edip küçük sakarlıklar sergileyerek tüm grubun neşesi oluyolardı. Uzuuuun :P bir ugraş sonucu kafeye varıp asıl konumuz hakkında bilgi alamaya fikirleri söyleyip kararlar almaya çalıştık (Her ne kadar farklı güzellikler ve konular ile asıl gündemden uzaklaşmış tavırlar sergilesekte yapılan her şey daha güzel bir doğa içindi). nezaket ve kibarlıgımızdan alınamayan kararları ve bazı fikirlerimizi ise burada olgunlaştıracagımızı ve uygulayabilecegimizi ümit ediyorum.
Her ne kadar angarayı sevmesemde Angara endemik bitki türleri için elimden geleni yapmaya çalışacagımdır.
Bir yıla yakın bir aradan sonra sizlerin arasında yeniden olmak güzeldi. Bu ortamaın oluşmasına katkı sağlayan tüm arkadaşalrıma teşekkür ederim. Sizlerle olmka benim için çok güzeldi. (Bir bayan büyügüm hariç:/ Parfüm kokusundan ötürü hapşuup duruyordum:/)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Eğer herkes için uygun olursa 4 Nisan Cumartesi Ali Rıza Bey ormanında meşe palamudu ekimi yapılabilir elimde 2000 **** 3000 yakın tohum var, hiçkimseye duyuramıyorum yürüttüğüm projeyi
Sayın seaa diger arkdaşlarımın fikirleri ne olur bilmiyorum ama şahsımın şansına o tarihte 4 vizesi bulunmakta olmasından ötürü katılamayacagımdır

Beyaz Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 22:31   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Link verdiğim yazıya bakarsanız boşluk gözüküyor.. Kopyala yapıştır sonucu sanırım.
Linkteki projeyi gerçekleştiren

Lider : Uzm. Selçuk BAŞARAN (Ankara ZMMAE) ile Sn.Herbaryum bağlantı kurabilirse durum netliğe kavuşabilir.

Eski 28-03-2009, 22:34   #46
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Sn. sea benimde 4 görevim bulunmakta.. Malum açık öğretim sınavları.

Sonraki hafta plan yaparsanız şimdilik uygunum. Severek gelirim.

Eski 28-03-2009, 22:51   #47
Ağaç Dostu

Ankara’ya özgü 22 tür bilinmektedir. Bunlar:

Achillea ketenoglui
Aethionema dumanii
Astragalus physodes subsp. acikirensis
Astragalus beypazaricus
Astragalus demirizii
Astragalus densifolius subsp. ayashensis
Astragalus kochakii
Astragalus trichostigma
Astragalus yildirimlii
Campanula damboltiana
Campanula ekimiana
Centaurea halophila
Centaurea tchihatcheffii
Cytisus acutangulus
Isatis glauca subsp. galatica
Muscari adili
Salsola grandis
Salvia aytachii
Sideritis galatica
Silene cserei subsp. aeoniopsis
Verbascum gypsisola
Verbascum heterobarbatum

Ankara’dan isim alan bitkiler:

Crocus anycrensis
Jurinea ancyrensis
Paracaryum ancyritanum
Dianthus ancyrensis
Verbascum ancyritanum

Ankara’nin Florası ve Korunması Gereken Endemik Bir Türü: Yanardöner

Toplantıda konusu geçen ve Sn.Herbaryumun sözünü ettiği link.

Eski 28-03-2009, 22:59   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Linkteki projeyi gerçekleştiren

Lider : Uzm. Selçuk BAŞARAN (Ankara ZMMAE) ile Sn.Herbaryum bağlantı kurabilirse durum netliğe kavuşabilir.

Uzm. Selçuk BAŞARAN -projeler

Tehlike Altında Bir Endemik Türün Centaurea tchihatcheffii Fisch. & Mey. (Compositae) Koruma Biyolojisi: Çimlenme Ekolojisi, Populasyon Yaşayabilme Analizi Ve Koruma Stratejileri

http://www.zmmae.gov.tr/sayfalar.asp?id=17

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 23:08   #49
Ağaç Dostu

Proje Yürütücüsü:Mecit VURAL
Proje Yardımcıları:
Ayşegül YILDIRIM, M. Selçuk BAŞARAN
Proje Özeti:

Bu çalışma Ankara’nın güneyinde çok küçük bir alana sıkışmış endemik bir tür olan yanardöner (Centaurea tchihatcheffii Fisch& Mey.)‘in koruma biyolojisini ele almaktadır.

Yanardöner, tek yıllık, gösterişli çiçeklere sahip, Compositae (Asteraceae) familyasına ait dar yayılışlı, nesli tehlike altında bir türdür. Yoğun tarım ve yapılaşma tehtidi altındaki bu bitkinin korunması için herhangi bir plan bulunmamaktadır.

Süs bitkisi kabul edilebilecek, kesme çiçek ve kurutulmuş çiçek olarak kullanılabilen bu bitkiye çarpıcı mor-kırmızı renklerinden dolayı “Yanardöner” adı verilmiştir (Özel, 2002).

Bir koruma planı hazırlamak, türün popülasyon biyolojisinin araştırılmasını gerektirmektedir. Bu amaçla türün doğal ortamında yapılan bu çalışmada, türün yaşam evreleri, bu evrelerdeki ölüm oranları ve sebepleri araştırılmıştır. Popülasyonun yoğunluğu ve yayıldığı alanın büyüklüğü tespit edilmiş, başka alanlarda yeni populasyonların oluşturulması çalışmaları yapılmıştır.

Yaşam evresinin ilk aşaması olan tohum dönemi için verimli tohum oluşumu, tozlaştırıcıların buna etkisi, tohum dağılımını etkileyen faktörler araştırılmıştır. Türün, kendisini tehdit eden yangın ve herbisit uygulamalarına nasıl tepki verdiği laboratuvarda, kontrollü koşullar altında yapılan deneylerle ölçülmüştür.

Türün topraktaki tohum rezervi ve bunun popülasyonun kendisini yenilemesindeki etkisini bulmak için topraktaki tohum yoğunluğu ve derinlikleri araştırılmıştır. Değişik sıcaklık, nem, derinlik koşullarının çimlenmeye etkisi laboratuvarda yapılan çalışmalarla ölçülmüştür.

Tüm bu çalışmalardan çıkan sonuçlar ile popülasyon yaşayabilme analizi yapılmış, türün önümüzdeki belli bir sürede yok olma riski ve değişik koruma senaryolarının populasyon üzerindeki başarı potansiyeli değerlendirilmiştir. Yeni populasyonların oluşmasının başarı şansının ölçülebilmesi için iki yeni bölgeye yerleştirme çalışması yapılmıştır. Böylelikle gelecekte bitkinin nesli güvence altına alınarak bir koruma stratejisi uygulanmaya başlanmıştır.

http://www.zmmae.gov.tr/sayfalar.asp?id=17

Eski 28-03-2009, 23:20   #50
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Bu gün Fen fakültesi bahçesindeki, Herbaryum eşliğinde yaptığımız minik dendrolojik gezimizin son durağı, fakültede ilk kez gittiğim Tabbak cafe idi.

Hoş ve ilginç kapısından (Kapıya benzeyen, ama aslında kapı işlevi görmese de olur cinsten bir kapıdan) geçip, güzel ve dik bir yolda, kuş sesleri içinde cafeye vasıl olduk. Sanki şehrin merkezinde değil de, bakir bir ormanın içinde, camekandan bir cafede gibiydik. Camlar sayesinde nefis panaromik görüntülerle ilk çaylarımızı içtik.
Ben konuyu çoğunlukla geyiğe sardıracağımızı ve aslında buna benim de çok yatkın olduğumu bildiğimden, konuşmaları kayda almaya karar verdim.
Az önce o kaydı gülümseyerek dinledim. Gerçekten konuşmalar birbirine karışmış olsa da, yapılan geyikler tadından yenmiyor olsa da aldığımız kararlarla gurur duydum.
Kayıttan çözdüğüm kadarıyla Herbaryum'la aramızda geçen sohbet şöyleydi:

"Üniversitelerde ya da yapılan kişisel çalışmalarda zaten sevgi çiçeğine dikkat çekilmiş durumda. Biyoteknik olarak yetiştirilmesi hususunda uzmanların elinde, ilgilenilen bir konu bu. Ağaçlar net grubu olarak sevgi çiçeği ile uğraşırsak, zaten çok uğraşılmış bir konuda, bizim çabamızın çok verimli olması ve ses getirmesi beklenemez.
Benim teklifim yeni bir başka tür ya da türler seçip, bunun takibini yapmak. Yani Ankara endemiklerinden yeni bir tür seçelim ve onu tanımaya çalışalım. Bu yeni türleri topluma tanıtmak için önce kendimizin bilgilenmesi gerekiyor. Ankara'da olduğu tespit edilen 22 endemik bitkinin bir kısmı hakkında ben bile tam bilgiye sahip değilim. gösterişli ve güzel olan sevgi çiçeği ile ilgilenmek yerine -ki onun ilgilenenleri var üstelik- gösterişsiz de olsa, nadir bulunuşu, endemik oluşu ve baskı altında oluşlarıyla ilgili diğer türlerle ilgilenelim. Mesela bu türlerden Gevenler, dikenler... " (gruptan itiraz sesleri, gülüşmeler

Bir soru: Peki bu sevgi çiçeğini evimizde saksımızda ya da bahçemizde yetiştiremez miyiz? Yetiştirsek nolur sanki?

Sevgi çiçeğini evimizdeki saksılarımızda ya da bahçemizde yetiştirmek demek, o bitkiyi olumsuz şartlarda ekolojisi konusunda zorlamak demektir.
Sevgi çiçeği bunu zaten bize kendisi anlatıyor, artık geniş bir alanda değil, çok dar bir alanda yaşıyor olması, bu çiçeğin ekolojik isteklerinin daraldığını gösteriyor. Ev ortamımızda bu çiçek belki bir yıllık bir misafirlik için uygun olabilir. Zaten kendisi bir yıllık bir çiçek.
Geçen sene sevgi çiçeği konusunda, Özel Çevre Koruma Dairesi ile birlikte bir çalışma yaptık. Bize bir alan tahsis ettiler, öğrencilerimizle gittik, tohumları ektik ama hiç birini çıkartamadık, kendi doğal alanında elimizle ektiğimiz halde... Çünkü tohumlar için belli bir toprak derinliği gerekiyor, kışın soğuğunu yaşamaları, dormansi dönemini geçirmeleri gerekiyor. Bunlar doğada zaten olan şeyler ama, bunu tam olarak anlayabilmek için bu konuda yıllarca üzerinde çalışmak gerekiyor. Zaten bu bitki üzerinde çok çalışmalar yapılıyor şu anda.
İsteyen dediğim gibi kişisel çabalarıyla şu an istediğini deneyebilir sevgi çiçeği konusunda, buna bir sözüm yok ama, doğrusu asıl yapmamız gereken sessiz, sedasız, ilgi isteyen diğer endemiklerle ilgili çalışmalara başlamamızdır. Ben bu konuda bir takvim çıkartırım. Diğer endemiklerin bulunduğu alanlar, hangi mevsimde çiçek açtıklarına vs. dair bilgiler konusunda bilgilendiririm. Bu grup ve diğer katılımcılarla o alana gider, hem açık hava toplantısı yapmış oluruz, hem de o endemiklerin fotoğraflarını çeker araştırmalarımızı sürdürürüz. Bu konuda elimden gelen her türlü yardımı yaparım. Mayıs ayının ikinci yarısında Beypazarı, Haymana tarafına gidebiliriz hep birlikte. Haymana'daki endemik olmadığı halde çoğumuzun görmediği, özel koruma altındaki şakayıkları görmeye gidebiliriz mesela. Ya da uygun mevsiminde endemik Astragalusları görmeye gidebiliriz. Bu konudaki bilgileri size forumdan aktaracağım."

Çook güzel bir günde, çoğumuz yeni tanıştığımız halde kaynaşıverdiğimiz toplantımızda, hepimizin hem fikir olduğu konu, Sevgi çiçeği (Yanar döner çiçeği) ya da Ankara çiğdemi dışında, diğer endemik olan ve ilgimizi bekleyen türlerle de ilgilenmek, doğada tükenmemeleri için dikkatleri çekmek, araştırmalarla onların nasıl korunacağına dair bilgiye ulaşmaktı. Umarım bu konuda uygun zamanlarda bir araya gelir ve anlamlı bir çalışma yapabiliriz
Katıldığımız için hepimize teşekkür ediyorum

Eski 28-03-2009, 23:25   #51
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Birbirimize derdimizi anlatabilmemiz ve ortak bir sonuçta buluşabilmemiz çok olumluydu. Zaten bundan daha doğal ne olabilirdi? Hepimizin bu siteye giriş amacımız doğaya olan saygı ve inancımız değil miydi?

Yöremize ait endemik bitkilerle ilgili yapılacak ortak bir çalışmada üstüme düşeni yapmaktan mutluluk duyacağım.

k0900 sevgi çiçeği tohumları, Denizakvaryumu Kartozu mum için teşekkür ederim

Not: Lacunosa'yı tutturmayı beceremezsem, tutturanın elinden birini alırım şimdiden söyleyeyim

Bu sohbetin devamı da var, di mi Müjgan. Bu biraz papa hikayesini anımsattı bana da

Eski 28-03-2009, 23:40   #52
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Bu sohbetin devamı da var, di mi Müjgan. Bu biraz papa hikayesini anımsattı bana da
Papa hikayesini anımsayamadım ama sohbetin hepiciği bu kadar şeker. Konu ile ilgili olanlarıı yazdım doğal olarak. Kalanı arada dinleyip gülümseyeceğim cinsten

Eski 28-03-2009, 23:49   #53
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
sohbetin hepiciği bu kadar şeker. Konu ile ilgili olanlarıı yazdım doğal olarak. Kalanı arada dinleyip gülümseyeceğim cinsten
Sevgili Herbaryumun daha sonraki konuşmalarında; gerekli koşullar sağlandığında bu tohumları yetiştirmenin denenmemesi için hiç bir neden olmadığını da söylemişti diye hatırlıyorum ben. Yanlışım varsa biri düzeltsin.

Alıntı:
Papa hikayesini anımsayamadım ama
Papa hikayesini şimdi hatırlayamamışsındır, biraraya geldiğimizde anlatırım

Eski 28-03-2009, 23:56   #54
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Bir soru: Peki bu sevgi çiçeğini evimizde saksımızda ya da bahçemizde yetiştiremez miyiz? Yetiştirsek nolur sanki?

İsteyen dediğim gibi kişisel çabalarıyla şu an istediğini deneyebilir sevgi çiçeği konusunda, buna bir sözüm yok ama, doğrusu asıl yapmamız gereken sessiz, sedasız, ilgi isteyen diğer endemiklerle ilgili çalışmalara başlamamızdır.
Bu konuyu zaten yazmışım hanımefendi, atlamışsınız

Eski 29-03-2009, 00:00   #55
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Neyse, ben yine papayı anlatcam sana, bekle hele

Eski 29-03-2009, 00:12   #56
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Hepinize ayrı ayrı teşekkürler arkadaşlar.

Herne kadar Tokat Kebabı ve yaprak sarması sözümü tutamasam da, benim için çok güzel bir gündü

Sn. Nevsune Hanım, Sn. Denizakvaryumu ve Sn. Feriha Hanım getirdiğiniz bitkilerle tohumlar için size ayrıca birer teşekkür daha.

Sn. Nevsune Hanım;

Not: Lacunosa'yı tutturmayı beceremezsem, tutturanın elinden birini alırım şimdiden söyleyeyim

Demişsiniz, benim aldığım iki parça Lacunosa'dan 5 çelik çıktı, kızımla beraber sihirli toprak+torf karışımı ile buluşturduk. Allah'ın izniyle firesiz tutturacağım gibime geliyor muhakkak birisi size düşer merak etmeyin

Toplantıda konuşulan konular hakkında zaten gerekli açıklamalar yapılmış. Benim katabileceğim bir şey kalmamış, Herbaryum Hocamdan görev dağılımı bekliyeceğiz artık, bana büyük ihtimalle hangi balık ne tür olta ile nasıl yakalanır? gibi konular düşeceğini tahmin ediyorum Sizlerin yanında bitkiler konusunda hiç bir şey bilmediğim perçinlendi. Forumun biryerlerinde kendim hakkında yazarken, foruma katabileceğim bir şeyler olabileceğini düşünemediğimi belirtmiştim zaten, ama sayenizde çok şey öğreniyorum. Eğer farklı bir şeyler öğrenecekte olursam, hiç merak etmeyin susturmaya çalışsanız bile susturamazsınız

Bu arada çay paraları ne ara ödendi? Hiç farkında olmamışım, özür diliyorum, bir dahaki sefere telafi ederim inşallah.

Özetle; çok keyf aldım, çok güzel bir gündü, tekrarları da nasip olur umarım

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 00:18   #57
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Çay paralarını k0900 ödemiş sağolsun, hiç birimiz farketmedik. Bir dahakine telafi ederiz.

Eski 29-03-2009, 00:19   #58
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Bu arada;

Lacunosa çeliklerinin toprakla buluşturulduğunu zaten söylemiştim, Bodur lalede yeni saksıya alındı, Adenum tohumları artık yarın sabaha kaldı. önce onun çimlendirilmesi konusunu forumdan araştırmam gerektiği için

Tekrar teşekkürler, selamlar saygılar.

Eski 29-03-2009, 00:24   #59
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Alıntı:
Çay paralarını k0900 ödemiş sağolsun, hiç birimiz farketmedik. Bir dahakine telafi ederiz.
Hemşehrime de ayrı bir teşekkürler o zaman, gerçekten sizlerle ilk bir araya gelişimdi, olayın heyecanı ve kargaşası resmen dalgaya düştüm. Neyseki telafisi mümkün olmayan bir şey değil

Yine belirtiyorum çok güzel oldu, hepinizle tanıştığım için ayrı ayrı memnun oldum. Tekrar tekrar görüşmek dileğiyle.

Eski 29-03-2009, 00:30   #60
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar Mesajı Göster

Sizlerin yanında bitkiler konusunda hiç bir şey bilmediğim perçinlendi. Forumun biryerlerinde kendim hakkında yazarken, foruma katabileceğim bir şeyler olabileceğini düşünemediğimi belirtmiştim zaten, ama sayenizde çok şey öğreniyorum. Eğer farklı bir şeyler öğrenecekte olursam, hiç merak etmeyin susturmaya çalışsanız bile susturamazsınız

Çok azımız dışında hiç birimizin bitkiler konusunda uzmanlığı yok. Her birimiz sizin gibi başladık ve forumda kaldıkça, ilgilendikçe, bilgilendik.

Şimdi böyle dediğinize bakmayın, kendinizi yakında veritabanına giriş yaparken bulursanız şaşırmayın

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024