agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Eğitim Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2009, 18:02   #31
Ağaçsever

city35's Avatar

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Bu ayki toplantı da çok güzeldi.Katılım biraz düşük kaldı geçen aya göre.Fakat keyifli sohbetler yapıldı.Bu arada ilk çeliğimi Sevgili Gül Teyze'den aldım.Kendisine çok çok teşekkürler...Ayrıca paylaştıkları değerli bilgileri ile bıkmadan usanmadan her soruyu yanıtlayarak bizleri bilgilendiren Memet Bey ve Orçun Bey'e de teşekkürler.Önümüzdeki ayın toplantısını sabırsızlıkla bekliyorum.Görüşmek üzere...

city35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 18:21   #32
Yeni Üye

rasim's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
siz değerli insanlarala tanışmak benim için onurdu davetiniz için çok teşekkürler ediyorum ASKER

rasim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 19:21   #33
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
İyi Akşamlar,
İzmir'de yapılan her toplantıya Katıldığım gibi bu toplantımıza da çok özenerek katıldım.
Mehmet bey ve Orçun bey'den çok faydalı,ve çok içerikli bilgiler edindim.Orada merak ettiğim ve bilmek istediğim konular ile ilgili sorular hazırlamıştım ama sorduğum ve bilmek istrediğim her konuda o kadar aydınlatıcı ve doyurucu cevaplar aldım ki hazırladığım bir çok konuyuda soramadan unuttum.Neyse özlem le beklediğim bir sonraki toplantıya kendimi hazırlıyacağım, hele toplantıdan sonra içtiğimiz çaylarda çok iyi geldi.Şimdi sayarken unuturum düşüncesiyle isim vermeyeyim ama böyle kaliteli insanları bir araya getirerek bu siteyi kuran,emeği geçen herkeze ve bütün üye kardeşlerime teşekkür ediyorum.

selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 19:41   #34
Yeni Üye

papatya2's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Öncelikle Memet Bey'e mum çiçeği hakkında bizlere vermiş olduğu yararlı bilgilerden ötürü kendi adıma teşekkürü bir borç bilirim. Bende eğitimde anlatığınız gibi çeliğimi diktim ve Birol beyin dediği gibi sabırla beklemeye başladım Memet bey ve Güler teyzecim çelikler için ayrıca teşekkürler.
Eğitimin ikinci yarısında Orçun Beyin bonsai hakkında vermiş olduğu bilgiler, bir önceki toplantıdan edinmiş olduğum bilgilerle birlikte iyice pekişmeye başladı. Kendisinede çok teşekkür ederim.Bir daha ki toplantıda görüşmek üzere.
Saygılarımla

papatya2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 22:15   #35
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Hem ilgi duyduğum alanla ilgili bir faaliyette olmak hem de bu sayede edindiğim dostları yeniden görmek adına keyif aldığım bir gündü. Emeği geçenlere, organize edenlere, bilgi paylaşanlara çok teşekkür ederim.
Bu arada siz yumurta kabuğunu sorunca şaşırmıştım ya Memet bey, bilfiil kendimin o mesajı yazdığını hatırlamıyorum bile hala. Cansız bir Hoya'nın hayata dönmesi öyle bir heyecanlandırmış ki beni, neler yaptığımı da yazmışım şuursuzca

Özellikle çiğ yumurta kabuğu ve haşlanan suyu Hoya konusunda çokça öneriliyor. Şimdilik kompost yapamayacağım için, hem kalsiyum hem de uzun vadede toprakta çözünmesi nedeniyle tüm çiçeklerin toprağına karıştırdım. 6-7 aydır sadece yaprak veren Hercai menekşeler de çıldırmış gibi çiçek verdiler bu yumurta kabuğundan sonra. Bilemiyorum tesadüf müdür? Eskiler de bunu yapardı çocukluğumda; e ben de bayılırım bilge kocakarı yöntemlerine. Durum bundan ibaret...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 19:45   #36
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın TuruncuHis O konu hopküpe gitti tam anlıyamadım, toplantıda Mehmet bey in sorduğunda şaşırdınız, nasıl ve ne yaptığınızı öğrenemedim bu şaşkınlığınızdan, rica etsem öğrenebilirmiyim bu yumurta olayını.

Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 19:57   #37
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Memet, sen neden sordun zaten ben hiç anlamadım. Mum çiçeği başlığında ve diğer başlıklarda daha önce defalarca konuşuldu, yumurta kabuklarının ufalanıp toprağa gömülmesi ve bunun doğal gübre olarak kullanılması.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 21:47   #38
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Birol bey,

Hoya konusunda yumurta kabuğu ve haşlama suyu o denli çok konuşuldu ki, Hoya'da olmazsa olmaz bir uygulama gibi algılanıyordu. Ben de bu bilgi zaten kesin iken başka bir anlamda mı soruyor acaba Memet bey diye düşündüm. Foruma da yazdığımı unuttuğum için basit bir soruyu zorlaştırmış oldum

Domates ve Hoya'larda kalsiyum eksikliği sorunlara yol açıyor. Sorun başladığında vereceğiniz yumurta kabuğu, bitkinin alabileceği forma gelene dek birkaç ay geçtiği için çözümcül olmuyor. Hazır preparat da kullanmak istemediğim için, önleyici faaliyet olarak baştan, yumurta kabuklarını haşladığım suda biriktirip(iğrenç kokuyor bekleyince) ezerek tüm çiçeklerin topraklarına karıştırıyorum.

Eski 29-03-2009, 22:36   #39

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yumurta kabuklarını suda beklettiğini ve çok kötü kokusu olduğunu yazmıştı. Aslında ben neden suda bekletiyorsun diye soracaktım konu dağıldı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 22:48   #40
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Onun bilimsel bir açıklaması yok Memet bey
Yalnız yaşadığım için çabuk birikmiyor kabuklar. Her seferinde bir yumurta kabuğu ile uğraşmayayım diye biriktiriyorum. Bu arada yumurtayı haşladığım suyu da aynı kavanoza koymuş bulundum sanki yüksek bir derişim elde edecekmişim gibi. Yani tamamen bildiklerimle yaptıklarım arasındaki bir karmaşa
Muz da tüketmem mesela ama kırk yılda bir yersem kabuğunu gömüyorum saksılara. Geç çözünse de hiç olmamasından iyidir düşüncesi ile...

Eski 29-03-2009, 23:39   #41

memet's Avatar

Bitkilerden kompost elde edilebilir ama, bunun koşulları var. Taze haldeki organik atıkları saksılara gömmeyin, zararı daha fazla olabilir. Su içinde beklerken kimi organizmalar da üreyebilir kabukta, bu da sakınca yaratabilir.

Eski 30-03-2009, 17:28   #42
Yeni Üye

hdcomert's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2008
izmir toplantısı/hoya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilknur aşık Mesajı Göster
Katılamayan arkadaşları düşünerek eğitim çalışmasından sonra edindiğiniz bilgileri bize de aktarırsınız değilmi?
Mehmet bey aydınlatıcı her bilgiyi paylaştı sağolsun.Hoya çeliğinin en az iki göz olarak,küçük saksıda doğrudan toprağa dikiminin uygun olduğunu söyledi.Toprağı kurudukça su verilmesi gerektiğini belirtti. TOPRAK KARIŞIMININ; KOMPOST+PERLİT+TORF olarak, 3 te 1 oranında olması nın uygun olduğunu söyledi. Dikmeden önce 1 çay k.ğı 1/4 limontuzu suda eritilerek toprağa dökülmeli ve 1 gece bekletildikten sonra 45 derecelik bir açı ile dikildikten sonra her nevi ısı kaynaklarından uzak ,yarı gölge bir mekanda bakımının yapılmasının iyi olacağını ifade etti. Bitkilerimizi saran PAMUKLU BİT parazitleri için önerisi; Fırça ile tek tek ve iyice temizledikten sonra sulamayı keserek toprağın iyice kuruması beklenir.Toprağın üstünden kazıyarak 1 cm.lik bölüm atılır. İLAÇ; 1 lt.suya 2 yemek k.arap sabunu katılarak eritilir.3-4 diş sarmısak ezilir, 2 yemek k.zeytinyağı eklenir. Her kulanım öncesi iyice çalkalanarak bitkinin her yerine sıkılır ve 15 gün sonra tekrarlanır. Başarılar dilerim,umarım faydalı olmuşumdur ve umarım hatalı bilgi vermemişimdir.Aldığım notları paylaştım sizinle...

hdcomert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 18:18   #43
Ağaçsever

smily's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Mehmet Bey
Toplantıda edindiğim bilgileri çiçeğin sahibine aktardım.Artık sonrası ona kalmış. Uğraşmaya pek niyeti yok gibi ama inşallah beni yalancı çıkarır.
Bana hazırlamış olduğunuz 2 çeliği diktim ve hemen aklıma şu soru geldi. Çelikler nasıl sulanır. Gerçi hemen bir cansuyu verdim ama sulama kaç günde bir nasıl yapılmalı?
Parazitleri temizlemek için fırça kullanırken tomurcuk tahrip olmuş mudur? Olmuşsa da ne yapalım yenı bir tomurcuk için bir kaç yıl beklerim artık.

smily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 19:22   #44

memet's Avatar

Toplantıda ilk sulama suyuna oksijenli su katmalı, demeyi unuttum. Forumda oranları yazılı bir yerlerde. İkinci sulamada uygulayın.
Toprağın nemli kalması yeterli.

Eski 31-03-2009, 20:11   #45
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Memet Bey öncelikle bu güzel toplantı için tüm katkısı olanlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Biz çekirdek kadro ile Özsüt'de muhabbete koyulmuşken toplantının ilk 10 dakikasını kaçırmışız kusurabakmayın.
Size bir bilgi vereceğim. Hani hoya yapraklarını toprağa gömmüştüm ya. Sizler gördünüz. İşte o yaprakların hepsi yaklaşık kendileri kadar köklenmiş. Mümkün olursa fotoğrafını ekleyeceğim.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 20:26   #46
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Toplantı çok güzel ve verimli geçti.
Bu ay, katılan arkadaşlarla daha rahat tanışma imkanı bulduk ve hepimiz çok memnun olduk.
Pamuklu bitten görünmeyen ve kimsenin cesaret edemediği bir mum çiçeği çeliğini de cahil cesaretiyle eve getirdim.
Çeliği pamuklu bitlerden arındırıp, sabunlu suyla iyice yıkadıktan sonra bardağa ıslattım, şimdilik halinden memnun görünüyor, gelişmeleri sizlerle paylaşırım.
Emeği geçen ve katılıp bzileri onurlandıran her arkadaşa tek tek teşekkür ederim.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 19:47   #47
Ağaçsever

city35's Avatar

Sayın Ülker;
Çeliğinizi suda mı köklendiriyorsunuz?

Eski 02-04-2009, 20:37   #48
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

City35, ben genelde toprakta köklendirmeyi tercih ediyorum fakat, toprak ve saksı ayarlayıncaya kadar suda kalacaklar.

Eski 02-04-2009, 20:43   #49
Ağaçsever

city35's Avatar

Anladım.Umarım güzel bir mum çiçeği olur.Başarılar...

Eski 02-04-2009, 20:59   #50
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Dilerim sizin çeliğiniz de, kısa sürede sevginize cevap verir, sağolun.

Eski 13-04-2009, 14:14   #51
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Yarın toplantıya katılın.
Memet;toplantıda ne yaptınız,nasıl geçti,katılım nasıldı.Hiç anlatmamışsın.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 22:06   #52
/

Giriş Tarihi: 26-04-2009
mum çiçeği yetiştiriciliğiyle ilgili kitap veya broşür var mı gönderebilirmisiniz tsk ederim

Eren Bağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 22:18   #53
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sayın Eren E-dergi bölümüne göz attınızmı http://www.agaclar.net/dergi/mum.html

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 22:20   #54
/

Giriş Tarihi: 26-04-2009
mum çiçeği farklı türleri var mı fotograf vs var mı

Eren Bağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 11:26   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2009
Gazianteplıyım ve burda ikamet edıyorum ya bu yuzden eğitim olanakları olmuyo bu konuda ne yapabılırız kı ?

zeyynneepp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 13:42   #56
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
agaclar.net'in dergi bölümü altında Mum Çiçeği ile ilgili olan dergiyi okumanızı tavsiye ediyorum. Linkini aşağıya veriyorum.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 22:17   #57
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Gelde sevme :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Her ay yaptığımız gibi, agaclar.net toplantımızın ilk saati, eğitime çalışmalarına ait.
Bu ayki konumuz: Hoya (Mum çiçeği) Eğitimi
Böyle bir site sevilmez mi?

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 22:19   #58
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Evet var

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eren Bağcı Mesajı Göster
mum çiçeği farklı türleri var mı fotograf vs var mı
Evet aşağıdaki link sizin istediğiniz konulara açılan bir bağlantı...
http://agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=116

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 00:41   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2009
süper.......

Yılmaz Arık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 14:08   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2012
Özellikle dergi çok güzel ve kapsamlı

hassanpinar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024