agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ege Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/ege-bolgesi/)
-   -   Lavandula stoechas, Karabaşotu (http://www.agaclar.net/forum/ege-bolgesi/5202.htm)

Müjgan 19-07-2007 17:27

Lavandula stoechas, Karabaşotu

1 Eklenti(ler)
Eklenti 16412
Fotoğraf: http://www.cambridge2000.com/gallery/images/P5075627e.jpg

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae
Subkingdom : Tracheobionta
Division : Magnoliophyta Cronquist, Takht. & Zimmerm. ex Reveal
Class : Magnoliopsida Brongn.
Subclass : Asteridae Takht.
Order : Lamiales Bromhead
Family : Lamiaceae Martynov
Genus : Lavandula

Müjgan 19-07-2007 17:50

45 cm veya daha fazla boylanabilen keçemsi tüylü çalılardır. üst yapraklar mızraksı, 14-40 x 1-5 mm, hafif geriye kıvrık ve kuvvetli kokulu, çalı görünüşünde ve çok yıllık bir bitkidir. Çiçekleri siyahımsı mor renkli, dalların ucunda silindirik durumlarda toplanmıştır. Batı Anadolu'nun maki bölgelerinde yaygın bir türdür.

Ağrı kesici, antiseptik, yara iyi edici, yatıştırıcı, balgam söktürücü, idrar yolları iltihaplarını giderici, egzema yaralarını iyi edici, sinir ve kalp kuvvetlendirici gibi etkileri nedeniyle geniş bir kullanılış alanı bulunmaktadır.
Bitkinin toprak üstü kısımlarından elde edilen karabaşotu yağı da aynı etkilere sahiptir. Kokusu hoş olmadığından parfümeri endüstrisinde kullanılmamaktadır.

ibrahim37 04-08-2007 03:27

1 Eklenti(ler)
Aynı bitkiyi Alibeyköy barajının kenarlarında görmüştüm. Uzaktan görünüşü lavanta gibi duruyor ancak pek fazla bir kokusu yoktu. **** ben fazla dikkat etmedim.

eylems 21-05-2008 05:35

Bu bitkiyi bauhausede lavanta diye bahçe peyzajı için satıyorlar.Tv de hakkında ferman çıkarılan(kolera önleyici) bitki diye Prf.Dr.İbrahim Adnan Saraçoğlu'ndan dinlemiştim.Ayrıca sigaradan tiksindirir denildi bu sebeple googlede araştırdım.Ertesi gün bauhausede satıldığını görünce şaşırdım etiketinde lavandula stoechas yazısını okuyunca emin oldum ve aldım.Şimdi balkonumda kokusu hoş denmesede bana çok hoş geliyor.Araştırırken birde reçeline rastladım mutlaka deneyeceğim ama karabaş otunun tam çiçeklenmesini beklemem gerekiyor.

ilknur aşık 26-05-2008 12:45

Bende lavanta diye almıştım. Ama yaprakları sararıyor. Nasıl bakmam gerekiyor? Bilen varmı?

Kiraz 26-05-2008 15:39

Ben de lavanta diye almıştım, yukarıdaki resimlere çok benziyor ama aynısı değil galiba. Çok güzel, lavanta gibi kokuyor.

denizkedisi 13-11-2009 22:29

Bu ota burada anababakokusu diyorlar.

ozbey 14-11-2009 14:20

Karabaş otu

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim37 (Mesaj 137749)
Aynı bitkiyi Alibeyköy barajının kenarlarında görmüştüm. Uzaktan görünüşü lavanta gibi duruyor ancak pek fazla bir kokusu yoktu. **** ben fazla dikkat etmedim.

Merhaba, bu tıbbi aromatik bitkinin adı, Karabaş otu ve karahan' dır. Lavanta familyasındandır.

Nariel 16-11-2009 11:26

Üniversitemin kampüsünde karabaşotu bol miktarda var. Dağda taşta her yerden fışkırmış. Kendi kendine pek koku yaymıyor ama dokunduğunuzda ya da hafifçe ezdiğinizde müthiş kokuyor.

Hımırnur 01-12-2018 13:50

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...4ade758809.jpg
Merhabalar benim Karabaş otumun yaprakları kararıyor bu konuda bir fikri olan var mı ne yapmalıyım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

devrann 25-08-2019 02:43

lavandula stoechas spp cariensis bu tür normal lavandula stoechas türünün bir alt türüdür. Muğla’nın Bodrum ilçesinin pınarlıbelen köyünde yetişiyor Karaova’da.Belki bu alt tür başka illerde de yetişiyordur ama burada çok fazla yetişiyor.
Bu hafta oraya gidip biraz garan topladım ancak oraya gidişim biraz ilginç oldu normalde hanımla tatile çıkmıştık birgün bir yerde bir gün başka bir yerde.Normalde Bodrum baya bize ters bir rotada olmasına rağmen Bodrum’a da gidelim diye ısrar ettim ve gidip dönmek için bir gün ayırmanız gerekiyor aşağı yukarı tabi hanımında durumu çakması uzun sürmedi ben pınarlıbelen köyünden filan bahsedince :) Sonuçta itiraf ettim böyle böyle...Neyse köyü bulduk ancak ama çoktan çiçekleri kurumuş mayıs Haziran gibi gitmek gerekiyor.Güzel bir gündü(benim açımdan :) ) Hanım ilk başlarda söylendiysede o da iyi vakit geçirdi sanırım birlikte garan topladık sonra Bodrum’a gittikte biraz daha siniri geçti.Bitkilerle ilgili deliliklerime bir tane daha eklemiş oldum.
Bu alt türle ilgili diğer ana türün ve cariensis alt türünden elde edilen yağların içerdiği etken maddelerin oranlarında cariensis alt türünün üstünlüğü var.
Tohumlarını çimlendirmek istiyorum ve Antalya’da çoğaltmak istiyorum.Tohumların belli bir soğuklama ihtiyaçları olduğu için Antalya’da hiçbir zaman doğal ortamda çoğalamayacaklar ama bir müddet tohumlardan mümkün olduğu kadar çok fide yapıp bitki yetiştireceğim.

devrann 18-09-2019 12:50

Çimlendirmeyi başardım en sonunda,çimlendirmek için buzdolabında bir tabağın üzerine serilmiş peçeteyi nemlendirip tohumları üzerine serpiştiriyorsunuz,daha sonra tabakla birlikte kilitli poşetin içine koyup buzdolabının alt bölmesine yerleştiriyorsunuz tabi bu kısım için hanımı ikna etmek gerekiyor.Hanıma bahsedince ayı ile maşha’daki ayı gibi iç çekip kafasını iyi yana salladı.Sanırım bu evet oluyor.
Cariansis türü tohumlar taze olduğu için 2 haftada çimlendi,diğer tür aşağı yukarı 3 haftada çimlendi.

feyziuslu 20-12-2019 15:21

Ayvalık'ta bir gezinti esnasında,tesadüfen geniş bir alanda Karabaş otu kümelerini görünce mevsimin son çiçeklerinden taze olarak topladım. Taze çiçeğinin iki üç tanesini bir bardak sıcak suya atıp çayını yaptım. Çok güzeldi. Üretmeye karar verdim. Eylül ayında gidip tohuma durmuş çiçeklerini topladım ve güneşte kuruttum. Mikser ile parçaladım. Bir poşet dolusu çiçek kurusundan bir yemek kaşığı tohum elde ettim. Zaten çok minikler. Bu kadarında bile binlerle ifade edilebilecek tohum vardı. Bu tohumları minik kilitli poşet içinde buzdolabında korumaya aldım. 5 Aralık 2019'da nemli perlit ile karıştırıp buzdolabı sebzeliğinde kapalı poşette soğuk katlamaya aldım. 10 gün geçmişti ki internette bir yazıda herhangi bir işlem gerekmeksizin ekilmesi tavsiye ediliyordu. Ben de buzdolabından çıkarıp uzun ve yassı saksıya tohumlar en çok 5 mm derinlikte olacak şekilde ektim. Bütün saksıyı ince poşet içine yerleştirdim ve kalorifer peteği yanına yere koydum. Dördüncü gün çıkışlar gördüm ve bugün itibariyle tohumların pek çoğu çimlendi ancak cılız ve soluk olmasınlar diye pencere önüne ve kalorifer peteğine yakın olarak yükselttim. Aslında bu işlemi ilkbaharda yapmak daha iyi olurdu. Çünkü Nisan başında ekilen tohumların fideleri, böyle Aralık veya Ocak ayında çimlendirilen tohum fidelerine kısa zamanda yetişiyorlar. Hem de daha az zahmetli oluyor

balbaba62 25-12-2019 17:25

Selamlar iyi yillar .Izmir urla barbaros mahellesinden yaziyorum.Aricilik icin lavanta uygunmudur?

devrann 01-03-2020 13:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu (Mesaj 1579183)
Ayvalık'ta bir gezinti esnasında,tesadüfen geniş bir alanda Karabaş otu kümelerini görünce mevsimin son çiçeklerinden taze olarak topladım. Taze çiçeğinin iki üç tanesini bir bardak sıcak suya atıp çayını yaptım. Çok güzeldi. Üretmeye karar verdim. Eylül ayında gidip tohuma durmuş çiçeklerini topladım ve güneşte kuruttum. Mikser ile parçaladım. Bir poşet dolusu çiçek kurusundan bir yemek kaşığı tohum elde ettim. Zaten çok minikler. Bu kadarında bile binlerle ifade edilebilecek tohum vardı. Bu tohumları minik kilitli poşet içinde buzdolabında korumaya aldım. 5 Aralık 2019'da nemli perlit ile karıştırıp buzdolabı sebzeliğinde kapalı poşette soğuk katlamaya aldım. 10 gün geçmişti ki internette bir yazıda herhangi bir işlem gerekmeksizin ekilmesi tavsiye ediliyordu. Ben de buzdolabından çıkarıp uzun ve yassı saksıya tohumlar en çok 5 mm derinlikte olacak şekilde ektim. Bütün saksıyı ince poşet içine yerleştirdim ve kalorifer peteği yanına yere koydum. Dördüncü gün çıkışlar gördüm ve bugün itibariyle tohumların pek çoğu çimlendi ancak cılız ve soluk olmasınlar diye pencere önüne ve kalorifer peteğine yakın olarak yükselttim. Aslında bu işlemi ilkbaharda yapmak daha iyi olurdu. Çünkü Nisan başında ekilen tohumların fideleri, böyle Aralık veya Ocak ayında çimlendirilen tohum fidelerine kısa zamanda yetişiyorlar. Hem de daha az zahmetli oluyor

Tohumlar sarı mı yoksa siyahmıydı çimlendirdiklerinizin ?

feyziuslu 06-03-2020 10:07

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1582937)
Tohumlar sarı mı yoksa siyahmıydı çimlendirdiklerinizin ?

Tohumlar çok minikti.Bir poşet dolusu tohuma durmuş karabaş otu çiçeğini kurutup mikser ile parçaladım.Çıkan tohum miktarı kibrit kutusunun yarısını ancak dolduracak kadar oldu. İnternetteki tohum fotoğrafları doğru değil. Tohumlardan yüzlerce fide oldu.Tohumların rengini siyah mı yoksa kahverengi mi net hatırlamıyorum.Hepsini ekmiştim. Yalnız koyu renkliydi.Tohumlar gözle zor görülüyor.Hatta baştan kapsüllerin boş ve tohumsuz olduğunu düşünmüştüm.

devrann 06-03-2020 18:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu (Mesaj 1583167)
Tohumlar çok minikti.Bir poşet dolusu tohuma durmuş karabaş otu çiçeğini kurutup mikser ile parçaladım.Çıkan tohum miktarı kibrit kutusunun yarısını ancak dolduracak kadar oldu. İnternetteki tohum fotoğrafları doğru değil. Tohumlardan yüzlerce fide oldu.Tohumların rengini siyah mı yoksa kahverengi mi net hatırlamıyorum.Hepsini ekmiştim. Yalnız koyu renkliydi.Tohumlar gözle zor görülüyor.Hatta baştan kapsüllerin boş ve tohumsuz olduğunu düşünmüştüm.

Lavandula stoechas ülkemizde yetişen iki alt türe ayrılır L. stoechas L. subsp. stoechas ve L. stoechas L. subsp. cariensis.Benim Bodrum'dan topladıklarım cariensis olan ve siyah tohumlu diğer tür sarımsı renkte tohumlara sahip.Öğrenmek istediğim belki aynı tür Ayvalıkta da yetişiyordur...

feyziuslu 06-03-2020 22:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1583209)
Lavandula stoechas ülkemizde yetişen iki alt türe ayrılır L. stoechas L. subsp. stoechas ve L. stoechas L. subsp. cariensis.Benim Bodrum'dan topladıklarım cariensis olan ve siyah tohumlu diğer tür sarımsı renkte tohumlara sahip.Öğrenmek istediğim belki aynı tür Ayvalıkta da yetişiyordur...

Bütün tohumları ektiğim için bu yaz sonu tekrar tohum toplamayı düşünüyordum. Sizin bu açıklamanızı dikkate alıp daha dikkatli bakayım.

feyziuslu 25-09-2020 16:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1583209)

Sayın devrann; bu yaz sezonunda toplayıp kuruttuğum karabaş otu tohumlarını nihayet bugün fırsat bulup mikserle çıkardım. Renkleri oldukça koyu kahverengi ama kesinlikle siyah değil.

devrann 05-04-2021 00:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu (Mesaj 1595429)
Sayın devrann; bu yaz sezonunda toplayıp kuruttuğum karabaş otu tohumlarını nihayet bugün fırsat bulup mikserle çıkardım. Renkleri oldukça koyu kahverengi ama kesinlikle siyah değil.

https://i.hizliresim.com/U3dRdU.jpg

Bendeki karabaş tohumlarının rengi bu şekilde ,tamamen simsiyah değiller ancak siyaha oldukça yakınlar içlerinden bazıları tamamen siyah,daha açık olanlarda var tabi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024