agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ege Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/ege-bolgesi/)
-   -   Tulipa orphanidea (Manisa lalesi) (http://www.agaclar.net/forum/ege-bolgesi/3416.htm)

Müjgan 04-03-2007 00:40

Tulipa orphanidea (Manisa lalesi)

1 Eklenti(ler)
Tulipa orphanidea

Eklenti 8367
Fotoğraf: http://arifyilmaz45.tripod.com/Manisa'ninSimgesiMAnisaLalesi.jpg

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae

Subkingdom : Tracheobionta

Division : Magnoliophyta

Class : Liliopsida

Subclass : Liliidae

Order : Liliales

Family : Liliaceae

krkguide 06-03-2007 21:48

Tulipa orphanidea Boiss. Ex Heldr. – Manisa Lalesi

Familyası, Liliaceae (Zambakgiller)

25 cm.’ye kadar boylanabilen, bu lale türünün ince, kanallı ve şerit şeklinde yaprakları vardır. Her soğan 1-4 çiçeklidir. Çiçek boyu 50 mm olup, 6 taç yapraklıdır. Genellikle taç yaprağının zemininde siyah bir leke vardır. Çiçek taç yaprağı turuncu-kırmızı renklere sahiptir.
Çiçeklenme Dönemi : Mart-Mayıs
Çok yıllık otsu ve soğanlı bir bitkidir.

Bitki; ormanlık alanlar, çalılıklar ve makiliklerde 0-1700 m. arasındaki yüksekliklerde yetişir.

Trakya, Marmara ve Ege Bölgelerimizin dağları ile Toros dağlarının batı yarısında yaygın bir türdür.

Ülkemizde nadir türler arasında yer alır.

ada 07-03-2007 10:16

Manisa lalesi denilen bitki aslında bir Tulipa (lale) değil Anemone blanda türüdür.

Müjgan 19-03-2007 23:49

1 Eklenti(ler)
Eklenti 8368
Fotoğraf: http://www.fotograf.web.tr/gel.php?f=12261

Manisa lalesi ile ilgili değişik yorumlar var.
Her ne kadar Manisa lalesi diye anılan, anemon diye bilinse de, gerçek Manisa lalesi tulipadır.

EgeÜniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Seçmen, bilinenin aksine, Manisa lalesi ile "anemon"un aynı çiçek olmadığını ifade ediyor. Prof. Seçmen, "Anemon makilik alanlarda yetişir. Manisa lalesi ise daha yükseklerde olur" diyor.

Halkın 2 çiçeği karıştırdığını söyleyen Seçmen, "Anemon düğün çiçeği (Ranunculaceae) ailesinden, Manisa lalesi ise soğangillerdendir" diye ifade ediyor.

Gerçekten de Anemone coronaria ve Anemone blanda, Ranunculaceae yani Düğünçiçeğigiller familyasından. Oysa Tulipa orphanidea Liliaceae familyasına ait bir çiçek. Gerçek Manisa lalesi kırmızı ve tulipa görünümünde. Oysa anemonlar farklı renklerde çiçeklere sahip.

Adalet Yağcı 04-10-2008 21:23

1 Eklenti(ler)
Merhaba, iki gün önce aldığım bu çiçeği hemen ekmek istiyorum, yumrucukları bu akşam suya ısladım, çok kuru görünüyorlardı.

Yarın akşam genişçe bir saksıya hepsini bir arada dikmek istiyorum, Anemon çiçeği özel bir bakım istermi, dikkat etmem gereken bir şey varmı, dış mekanda yetiştirmek istiyorum.

Ayrıca sürekli toprakta kalmasımı gerekiyor, yoksa çiçekleri solduktan sonra çıkartmalımıyım.

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler ediyorum.

Günüm 04-10-2008 23:34

Adalet Hanım ıslatmanıza gerek yoktu bana sorarsanız. Aldığınız soğanlar iyi bir firmanın soğanları. Çabucak kökleniyorlar. Doğrudan dikebilirsiniz.

Adalet Yağcı 04-10-2008 23:43

Sevgili Günüm, öyle kupkuru görünüyorlardıki, taş gibi, biraz ıslatmanın iyi olacağını düşünmüştüm, yanlışmı yaptım dersiniz.

Günüm 05-10-2008 00:14

Canınız sağolsun. Toprakla buluşunca ıslanacaklar zaten. Hemen ekin derim Adalet Hanım.

Günüm 05-10-2008 00:17

Taş gibi olması da soğanın sağlıklı olduğunu gösteriyor. Çürümüş soğanlar yumuşak oluyorlar. Siz bundan sonra sert soğanları alın ve ıslatmadan dikin.:)

Günüm 05-10-2008 09:44

Adalet Hanım

2 Eklenti(ler)
Dün akşam oturdum sizin için ders çalıştım internette. Adalet Hanım soğanları suya bastırmakla doğru yapmış olabilir mi dedim.
Ve sayenizde bir eksiğimi daha tamamlamış oldum.
Siz benden çok daha iyi hissediyormuşsunuz çiçekleri. Yaptığınız ve hissettiğiniz kesinlikle doğru imiş.

Anemone ve Ranunculus soğanları 24 saat önceden suya bastırılırmış.
Sizden ve yanlış yönlendirdiğim üyelerimizden özür dilerim.

Eklenti 48795
Anemone

Eklenti 48796
Ranunculus

Adalet Yağcı 05-10-2008 11:57

Sevgili Günüm, ilginiz için çok teşekkür ediyorum, şimdi içim rahatladı.
Yabancı dil bilmememk büyük kayıp, bir çok yerde aradığım bilgilere ulaşamadım, ulaşabildiğim yabancı sitelerdekinide anlayamamıştım.
Konu ile ilgili başka önemli noktalar varmıydı acaba, ben ona çok güzel geniş bir saksı aldım, hepsi bir arada çok güzel duracak, dışarda tutmayı düşünüyorum, Mersin de kış ılıman geçer.

Çiçek oluşumu ne kadar sürermiş, çiçekler bittikten sonra yumruları çıkartmam gerekiyormu, bu konuda ve aklıma gelmeyen diğer bakım yöntemleri ile ilgili bilgi toplayabildiyseniz beklerim.

Yardımlarınız için sağolun, işe yarıyor :p

Günüm 05-10-2008 12:12

Ben seve seve araştıracağım Adalet Hanım..
Sizin sayenizde hepimize faydası olacak bilgiler bulacağıma inanıyorum.

nariçi 05-10-2008 12:20

Adladırma işlemleri geniş çaplı araştırmalar neticesi konulması gerekir. Rant yapsın sansasyon yaratsın diye olmamalı bu konuda şüphelerim var. Bende şimdi nemrut lalesi dersem ne olacak! Nemrut Tümülüsü kuzetindeki bitişik Belliyayla alanındaki laleleri bu konuda uzman olanların incelemesini öneriririm. Bu türe en uygun olan herhalde toros lalesi olsa gerek. Yetişme muhitine göre boylanma gösteriyor olabilir. ama çiçeklenme ve yaprak formları aynı. Mevsimde aynı.

nariçi 05-10-2008 13:53

Nemrut Laleleri

http://www.resimupload.com/ds181612053_DSC03155.html

http://www.resimupload.com/ds315641563_DSC03258.html

ibrahim37 05-10-2008 15:38

Nemrut laleleri farklı bir tür olsa gerek.
Ancak yukardaki laleler İstanbul'da mevcut bizde onlara Çataltepe lalesi demiştik. Sonuçta her ikiside aynı tür.
Tulipa orphanidea
Neticede her bölge kendini tanıtmak için kendine özgü objeler bulma yarışında. Böyle olunca isimler birbirine giriyor. Aslında en doğrucu bitkinin kendi isminin kullanılması.
Anemonlarınızı güle güle büyütün.
Bende lalelerimi sanırım haftaya ekmeye başlarım.

nariçi 05-10-2008 16:11

Aslında bu laleler hep aynı tür zannediyorum ancak yöresel iklim şartları biraz etkiyor olabilir. Güneydoğu toroslarda taşların aralıklarına saklanarak yaşamaya çalışan sığırdili 2000 rakımında iyice bodurlaşıp çiçekleri renk renk olurken, Marmaris içmeler arası sahilde deniz seviyesinde aynı yaban çiçeği boyu bir metre civarında olduğunu gördüm.

ibrahim37 05-10-2008 21:53

Sayın nariçi yöre ve iklimlere göre bitkilerin boyutları değişiyor. Ancak farklıdan kastım bazı organların farklı olmasıydı. Mesala soğanları, çiçek merkezindeki desenler, lalenin şekli, yaprak sayıları ve genişliği gibi. Bunlar yere ve yüksekliğe göre değil türüne göre değişiklik gösterir.

nariçi 05-10-2008 22:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahim37 (Mesaj 294244)
Sayın nariçi yöre ve iklimlere göre bitkilerin boyutları değişiyor. Ancak farklıdan kastım bazı organların farklı olmasıydı. Mesala soğanları, çiçek merkezindeki desenler, lalenin şekli, yaprak sayıları ve genişliği gibi. Bunlar yere ve yüksekliğe göre değil türüne göre değişiklik gösterir.

Ben sizi yanıtlamak için değil aynı bitkinin farklı yerlerdedi form (boyut) değişimini dile getirmiştim. Tabi bu laleler adalet yağcı'nın linkindeki anemonlara hiç benzemez, soğanlıdır ve lale şekli dışında görünümü yoktur.

neyzen01 26-04-2009 22:11

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=25901

hknktl 14-12-2009 10:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 293853)
Merhaba, iki gün önce aldığım bu çiçeği hemen ekmek istiyorum, yumrucukları bu akşam suya ısladım, çok kuru görünüyorlardı.

Yarın akşam genişçe bir saksıya hepsini bir arada dikmek istiyorum, Anemon çiçeği özel bir bakım istermi, dikkat etmem gereken bir şey varmı, dış mekanda yetiştirmek istiyorum.

Ayrıca sürekli toprakta kalmasımı gerekiyor, yoksa çiçekleri solduktan sonra çıkartmalımıyım.

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler ediyorum.

merhaba
ben bu sizin aldığınız alamode çeçeğinı cok aradım ama bulamadım nereden aldığınızı bildirimisiniz bu arada ben ankaradayım nerde bulurum acaba tesekkur ederim
hakankutlu.54@hotmail.com

cem kaptan 03-05-2010 00:25

Tulipa Orphanidea - Manisa Lalesi

1 Eklenti(ler)
Rakım 647m. Fotoğraf İzmir'de çekilmiştir.

ismailözcan 11-05-2011 18:09

MERHABA ARKADAŞLAR BENİM BU MANİSA LALESİ VEYA ANEMON TABİR EDİLEN BİTKİ ÇİÇEK HERNEYSE BUNU BULMAM LAZIM ÇÜNKÜ GÖZLERİMİN İYİLEŞMESİ İÇİN ARİF PAMUGUN ŞİFALI BİTKİLER KİTABINDA OKUDUM BANA BU LAZIM VE ACİL MANİSADAN BİTKİCİ BİTKİ SATAN VEYA MANİSANIN YERLİSİ YÖRREYİ İYİ TANIYAN ARKADAŞ DOST EDİNMEM LAZIM

ÇÜNKÜ BEN ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİYKEN ANKARA DA BİR DEVLET KURUMU BANKADA SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİKKEN GÖZLERİMDE KERATAKONUS DİYE BİR RAHATSIZLIK ÇIKTI DURDURMAK AMAÇLI SAG GÖZE INTACKS TAKILDI AMA FAZLADA ONUNE GEÇİLEMEDİ DUYDUGUM KADARIYLA MANİSA LALESİ KÖR GÖZÜ DAHİ AÇIYORMUŞ ANKARA DA SOGANINI BULDUM FAKAT BANA ÇİÇEGİ LAZIM BU BİTKİNİN

YARDIMCI OLMAK İSTEYEN OLURSA TAM TEŞEKKÜLLÜ DEVLET HASTANESİNDEN SAGLIK RAPORU KONUSUNDA VEYA MANİSA LALESİ KONUSUNDA BENİ is.ozcann@hotmail.com veya 0531 790 73 09 numaralı hattımdan arasın

ALLAH YARDIM EDENDE ETMEYENDENDE RAZI OLSUN SAGLIK GUNLER ALLAHA EMANET OLUN ARKADAŞLAR

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024