agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ege Bölgesi (http://www.agaclar.net/forum/ege-bolgesi/)
-   -   Ornithogalum oligophyllum (http://www.agaclar.net/forum/ege-bolgesi/3413.htm)

Müjgan 03-03-2007 23:38

Ornithogalum oligophyllum

Ornithogalum oligophyllum

Sistematik hiyeraşisi:

Kingdom : Plantae

Subkingdom : Tracheobionta

Division : Magnoliophyta

Class : Liliopsida

Subclass : Liliidae

Order : Liliales

Family : Liliaceae

krkguide 04-03-2007 19:59

Ornithogalum oligophyllum – Akyıldız, Az yapraklı akyıldız, Kurtsoğanı

2 Eklenti(ler)
Familyası, Liliaceae (Zambakgiller)

Boyu; 5-15 cm
Çiçek baş kısmının arkası yeşildir. 2-5 tanesi bir arada bulunur.
6 taç yapraklıdır.
Çiçek rengi; beyaz
Çiçeklenme Dönemi : Nisan-Temmuz
Çok yıllık otsu ve soğanlı bir bitkidir.

Bitki; otlaklar, çayırlar, meralar, yol kenarları, kayalık yerler ve kurak yamaçlarda 3000 m. rakıma kadar yetişir.

Ülkemizde yaygın bir akyıldız türüdür.

Anadolu’da 30 kadar Ornithogalum türü bulunmaktadır. Bunlardan; O.comosum L., O.lanceolatum Labill., O.latifolium Baker, O.pyrenaicum L., O.sibthorpii W.Greuter (Syn:O.nanum Sibth.et Sm.), sebze olarak kullanılır.

Kurutulmuş Akyıldız soğanı, Anadolu’nun bazı bölgelerinde toz haline getirildikten sonra dondurma yapımında, salep yerine kullanılmaktadır. Akyıldız bitkisinin yumruları müsilaj taşıdığından dondurmaya kıvam vermektedir. Salep yerine kullanılması zehirlenmeye neden olmaktadır. Aşağıdaki nota dikkat!

Ornithogalum türlerinin, bilhassa soğanlarında, kalbe etkili bazı zehirli bileşikler taşıdığı bilinmektedir. Bu nedenle yumruların yüksek miktarlarda yenilmesi bazı zararlı etkiler meydana getirebilir.

omereser 21-05-2008 22:39

Aman Allah'ım. Bu bitki bizim evin yakınıındaki tepelerde bolca var. Geçenlerde birkaç tane kökledik ve bir peynir kasesine diktik. Çiçek devresini tamamladı. Şimdi tohumları olgunlaşmak üzere. Zehirli olduğunu bilmiyordum. Galiba akyıldızlarla yollarımızı ayırma zamanı geldi.

k0900 14-05-2009 23:10

1 Eklenti(ler)
Bahçemizdeki Akyıdız;

Müjgan 14-05-2009 23:30

Sevgili K0900, ışığı ayarlayıp çektiğiniz yeni bir fotoğrafınızı rica etsek. Net görünmüyor çünkü :)

k0900 14-05-2009 23:34

Çiçek arılık kısmında bende arı elbisesi giymiştim, yarın bahçedeyiz, başka bir bitkiyi daha iyi çekmeye çalışırım:)

Sebahattin Sargın 15-05-2009 20:59

1 Eklenti(ler)
Eklenti 78774

Mezun olduğum Bursa Tarım Meslek lisesinin bahçesinden bir akyıldız...

Fakat bu bir Ornithogalum oligophyllum mu emin olamadım, çiçeklerin taç yaprakları daha farklı geldi bana. Siz ne dersiniz arkadaşlar?

Sevgiler ;)

k0900 15-05-2009 21:56

3 Eklenti(ler)
Sabah, öğle, akşam akyıldız.

Müjgan 15-05-2009 22:01

Elinize sağlık, bu kez çok güzel olmuşş... :)

Mr_izmir 06-04-2010 11:46

Çocukken çiçeğini koparıp koparıp yerdik.Bulunduğumuz yerde komşularımız koca koca teyzeler de yerdi.Güzel yağlı bir tadı var.Zehirli bir bitki olduğunu bilmiyordum.Çiçekleri de mi öyle acaba?

mkaraahmetoğlu 08-04-2010 21:10

Ornithogalum umbellatum türü karadenizde (ordu giresun yöresi) sakarca diye bilinir yemeği yapılır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024