agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domates'teki Sıkıntılarımız için Yardım Edermisiniz (http://www.agaclar.net/forum/domates/45427.htm)

hasancn 24-03-2023 11:24

Domates'teki Sıkıntılarımız için Yardım Edermisiniz

Arkadaşlar merhaba herkesin ramazanı mübarek olsun.

Arkadaşlar Nevşehir yöresinde yaşıyorum toprakla uğraşan bir insan değilim sadece ailem uğraşıyor.
Yıllardır domates ve kapya biberleri olmuyor. Oluyorsa da 3-5 yemelik oluyor. Neden diye sorduğumda hastalık diyorlar. Köydekilere soruyorum onlarda hastalık diyor o tarladan bu tarlaya bulaşıyor diyorlar. Ziraatçılara gidiyorlar anlatıyorlar ilaç verip verip gönderiyormuş.

15 seneye yakın akvaryum bitkileri üretip yetiştiriyorum.Tüm su değerlerini anlar tüm gübrelerin emilmesini baskılamasını bilirim.Çok bir farklılık olduğunu düşünmüyorum bitki zayıf kaldığında belirti verir diyerek araştırmaya başladım.

Daha sonra araştırmamla birlikte bu hastalığın domatesin belli bir yerinde 7-8 cm çapında bir kararma olduğunu Ve kalsiyum eksikliği olduğunu araştırmalarım sonucunda buldum.

Toprağımız geçirgen bir toprak değil.Türf ve kayaçlardan oluşuyor.

Ben bir yanlış yaptım ve siz değerli bilgi sahipleri arkadaşlarıma sormadan sipariş verdim.Kalsiyum eksikliği için kalsiyum sülfat, kalsiyum klorür,kalsiyum nitrat arasında kaldım ve cano3'te karar kılıp sipariş verdim.

Sülfat ve klörürün birikmesinden korktum açıkcası birikip diğer besin alımını engelleyebilirdi.
Siz ne önerirsiniz kalsiyum nitrat'a devam edelim mi yoksa ben iade mi edeyim.

Devam edeceksem gübrelemeyi nasıl yapmam gerek elimle saçsam olur mu? 100 adet domates - 50 adet biber fidesi ekmeyi düşünüyoruz.Elle kaç kg kadar serpemeliyim. **** Göz kararı mı ?
Veya kalsiyum nitrat suda çözünebilen kalsiyum gübresidir. Suda çözüp yapraklara mı fışkırtılmalı?

Arkadaşlar bir diğer sorum
Sadece domates ve biber ektiğim alanların toprağını perlitle karıştırsam faydası olur mu?

Doku_Kültürcü 24-03-2023 15:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hasancn (Mesaj 1620367)

Arkadaşlar Nevşehir yöresinde yaşıyorum toprakla uğraşan bir insan değilim sadece ailem uğraşıyor.
Yıllardır domates ve kapya biberleri olmuyor. Oluyorsa da 3-5 yemelik oluyor. Neden diye sorduğumda hastalık diyorlar. Köydekilere soruyorum onlarda hastalık diyor o tarladan bu tarlaya bulaşıyor diyorlar. Ziraatçılara gidiyorlar anlatıyorlar ilaç verip verip gönderiyormuş.

15 seneye yakın akvaryum bitkileri üretip yetiştiriyorum.Tüm su değerlerini anlar tüm gübrelerin emilmesini baskılamasını bilirim.Çok bir farklılık olduğunu düşünmüyorum bitki zayıf kaldığında belirti verir diyerek araştırmaya başladım.

Daha sonra araştırmamla birlikte bu hastalığın domatesin belli bir yerinde 7-8 cm çapında bir kararma olduğunu Ve kalsiyum eksikliği olduğunu araştırmalarım sonucunda buldum.

Ben bir yanlış yaptım ve siz değerli bilgi sahipleri arkadaşlarıma sormadan sipariş verdim.Kalsiyum eksikliği için kalsiyum sülfat, kalsiyum klorür,kalsiyum nitrat arasında kaldım ve cano3'te karar kılıp sipariş verdim.

Sülfat ve klörürün birikmesinden korktum açıkcası birikip diğer besin alımını engelleyebilirdi.

Devam edeceksem gübrelemeyi nasıl yapmam gerek elimle saçsam olur mu? 100 adet domates - 50 adet biber fidesi ekmeyi düşünüyoruz.Elle kaç kg kadar serpemeliyim. **** Göz kararı mı ?
Veya kalsiyum nitrat suda çözünebilen kalsiyum gübresidir. Suda çözüp yapraklara mı fışkırtılmalı?

Sadece domates ve biber ektiğim alanların toprağını perlitle karıştırsam faydası olur mu?

CaNO3' ta devam edin. Yapraktan verin.

Atilgan 24-03-2023 15:45

Merhaba
Karartı çürüme domatesin ucunda ise sorun basit ama farklı yerlerde ise virüs hastalığı olabilir. Uç çürümesi bitkinin bünyesindeki kalsiyum eksikliğinden kaynaklı ama toprağınız kalsiyum yönünden fakir olmayabilir. Topraktaki elementlerin dengesizliği ve elverişsiz iklim koşulları bitkinin topraktaki kalsiyum u almasına engel olabilir. Uç çürümesi benim ilk kez dikim yaptığım bir alanda iki yıl boyunca problem olmuştu. Hayvan gübresi katkısı ve düzenli sulama ile kayıp sıfıra indi.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hasancn (Mesaj 1620367)

MeyveliTepe 24-03-2023 22:05

Siz önce bir toprak tahlili yaptırın. Bahsettiğiniz şey şayet çiçek burnu çürüklüğü ise de bunun birçok sebebi olabilir. Önce nasıl bir toprağa sahip olduğunuzu öğrenin, ona göre tedbir alınır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024