agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Sizce en lezzetli domates hangisi? (http://www.agaclar.net/forum/domates/43447.htm)

bilenyum 08-09-2019 17:11

Sizce en lezzetli domates hangisi?

Bir süredir farklı varyete domatesler yetiştirmeye başladım. Çok güneş almayan ve ufak bir alana sahip bahçem olduğundan domates yetiştirirken ya da fide ekerken dikkat etmem gerekiyor. Rica etsem lezzetini beğendiğiniz özellikle geleneksel domateslerden bahsetmenizi isteyeceğim. Ona göre yeni sezonda denemeler yapmak istiyorum :)

celalamca 09-09-2019 15:29

Siyah -bordo domatesler açık ara önde..
hem lezzet hem de hastalıklara dayanıklılık bakımından.

Tula tomato 1. sırada
blacksea man tomato 2. sırada
bu ikisinin haricinde
güdül halkalı domates 3. sırada

çerileri domatesden saymadığım için sıralamaya dahil etmedim :D

AkisSoftware 09-09-2019 17:30

İyi bir konu açılmış.

obabilgesi 09-09-2019 19:34

Black from Tula için bu sene gerçekten çok heyecanlanmıştım. Maalesef tam bir hayal kırıklığı! Standartlarda bir domates lezzetinde, hiç bir extrem yanı yok.
Beni en memnun eden tür ise Gönen pembesi oldu. Cidden çok lezzetli ve kokulu bir varyete...

AkisSoftware 10-09-2019 06:34

Bende bu sene yurtdisindan getirttigim bir tur olan "indigo kamkat" türünü deneyecegim. Olumlu puan alirsa tohum paylasim etkinliginde paylasabilirim.

AkisSoftware 10-09-2019 08:21

Ayrıca bu bahsettiğiniz türlerin tohum paylaşımı bu sene olur mu?

Amacım bir çok farklı türü denemek yerine, herkesin tecrübesinden faydalanarak 2-3 tür üzerine yoğunlaşmak.

malbman 10-09-2019 08:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1574498)
Bende bu sene yurtdisindan getirttigim bir tur olan "indigo kamkat" türünü deneyecegim. Olumlu puan alirsa tohum paylasim etkinliginde paylasabilirim.

Sayın AkisSoftware, birkaç internet sayfasında gördüğüm kadarıyla Indigo Kumquat domatesler F1, yani hibrit. Bu nedenle sizin bu meyvelerden alacağınız tohumların aynı meyveyi vermeme ihtimali çok yüksek. Konu hakkında çok derin bir bilgim olmamasına rağmen, F1 tohumlarda ikinci neslin ataya çektiğini ve iki ebeveynden birine dönüştüğünü hatırlıyorum. Bu nedenle dağıtıma koyacaksanız bunu da belirtmenizde yarar var.
Saygılar

bilenyum 10-09-2019 11:45

Teşekkür ederim dönüşleriniz için. Biliyorum bakım koşulları, çevresel etkenlerde etkiliyor kimi zaman verim ve lezzeti ama elimden geldiği kadar dikkat etsem de 8-10 yıl öncesine kadar yerken keyif aldığım leziz standart market domateslerini bulamıyorum. Yetiştirmesi zor olmayan domatesi yer darlığından seçmek zorunda kalıyorum :D

Tabi kişiden kişiye değişse de beğeni önerilerinizi dikkate alarak bir şekilde ulaşmaya çalışacağım. Ayrıca Paylaşmak isteyenler olursa sevinirim :)

AkisSoftware 10-09-2019 15:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 1574506)
Sayın AkisSoftware, birkaç internet sayfasında gördüğüm kadarıyla Indigo Kumquat domatesler F1, yani hibrit. Bu nedenle sizin bu meyvelerden alacağınız tohumların aynı meyveyi vermeme ihtimali çok yüksek. Konu hakkında çok derin bir bilgim olmamasına rağmen, F1 tohumlarda ikinci neslin ataya çektiğini ve iki ebeveynden birine dönüştüğünü hatırlıyorum. Bu nedenle dağıtıma koyacaksanız bunu da belirtmenizde yarar var.
Saygılar

Uyariniz icin tesekkur ederim. Tabiiki paylasimda ilk dikkat edecegim sey tekrar cogalim.

Insallah bu sene farkli tohumlar paylasir, eger bu tür hibrit degilse onu da sonraki seneye paylasirim.

Ayrica sizin de onerilerinizi ogrenmek isterim bu konu hakkinda

malbman 11-09-2019 09:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1574538)
Ayrica sizin de onerilerinizi ogrenmek isterim bu konu hakkinda

Tohum ıslahı konusunda yaptığım herhangi bir çalışma yok ve dolayısıyla konu hakkında, okuduğum genel geçer birkaç makaleden öğrendiklerim dışında, bilgi sahibi değilim.
Forumda ıslah konusunu en iyi bilen üyelerden bir tanesi Sayın MeyveliTepe'dir. Kendi adını verdiği bir çeşidi (MeyveliTepe Turuncusu) ıslah etmişti. Kendisi ile iletişim kurarsanız çok daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar.

AkisSoftware 11-09-2019 10:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 1574561)
Tohum ıslahı konusunda yaptığım herhangi bir çalışma yok ve dolayısıyla konu hakkında, okuduğum genel geçer birkaç makaleden öğrendiklerim dışında, bilgi sahibi değilim.
Forumda ıslah konusunu en iyi bilen üyelerden bir tanesi Sayın MeyveliTepe'dir. Kendi adını verdiği bir çeşidi (MeyveliTepe Turuncusu) ıslah etmişti. Kendisi ile iletişim kurarsanız çok daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar.

Tabii ki onu da bu konuya bekleriz. Engin tecrübesinden faydalanmak isteriz. Herkesin damak tadı farklıdır lakin herkesin hoşuna giden bir tür varsa orta yolu bulacağız mutlaka..

Size de ayrıca teşekkür ederim

ahmeter 13-09-2019 12:40

Yürek domates geniş bilgi Google

bilenyum 13-09-2019 18:36

Bakalım şuan yürek domatesi yetiştiriyorum. Henüz tam kızarmadılar. Deneyimlerimi aktaracağım :)

ahmeter 13-09-2019 19:05

Heyecanla bekliyorum

İsmail Kuzucu 13-09-2019 19:20

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi (Mesaj 1574477)
Black from Tula için bu sene gerçekten çok heyecanlanmıştım. Maalesef tam bir hayal kırıklığı! Standartlarda bir domates lezzetinde, hiç bir extrem yanı yok.
Beni en memnun eden tür ise Gönen pembesi oldu. Cidden çok lezzetli ve kokulu bir varyete...

Bu mudur? :)

Eklenti 698620

TCM 13-09-2019 19:32

1 Eklenti(ler)
Hep İsmail Bey in mi güzel domatesi olacak, bir salkımdaki dört domatesin toplam ağırlığı 2.5 kilo idi.

Bulgar domatesi, pürüzsüz, sırık, kırmızı, etli, sulu, ince kabuklu, şeker gibi, ağızda eriyen tat ile bizim en sevdiğimiz..Bu yılki rekorumuz tek domates 1.060 gr. oldu.

Eklenti 698621

ahmeter 13-09-2019 19:52

1 Eklenti(ler)
,,,,yürek domates italyan,,,,,

Tolga Özmeral 13-09-2019 19:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1574664)
Hep İsmail Bey in mi güzel domatesi olacak, bir salkımdaki dört domatesin toplam ağırlığı 2.5 kilo idi.Eklenti 698621

Saymam. Cam tabak ve saplar en az 70 - 80 gr. gelmiştir :)

bilenyum 13-09-2019 20:50

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter (Mesaj 1574666)

Bu domates için öyle ilginç fotoğraflamalar yapılmış ki maalesef çoğu doğru görsel değil. Cuor Di Bue diye geçen bu domatese en yakın görüntü bu. Yarın bendeki domatesin de fotoğrafını paylaşacağım.

bilenyum 13-09-2019 20:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter (Mesaj 1574666)

Bu domates için öyle ilginç fotoğraflamalar yapılmış ki maalesef çoğu doğru görsel değil. Cuor Di Bue diye geçen bu domatese en yakın görüntü bu. Yarın bendeki domatesin de fotoğrafını paylaşacağım.
Bu arada konuya destekleriniz için teşekkür ederim. Umduğumdan daha çok dönüş geldi. Umarım fazlasını da görmek nasip olur :)

Ayrıca şu domatesler hakkında bilgisi olan var mıdır?
Mortgaga Lifter,
ZAPOTEC RUFFLED
Mennonite Orange (en iyi portakal domates deniyormuş)
Black Krim

TCM 13-09-2019 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral (Mesaj 1574667)
Saymam. Cam tabak ve saplar en az 70 - 80 gr. gelmiştir :)

Sapları bilmem kaç gr. gelir de cam tabak ile sıfırlandı, yoksa döküm tencerenin içerisine korduk :D

bilenyum 14-09-2019 19:11

3 Eklenti(ler)
Buda benim yüreklerim :)
Ankara da bir bina arasında yetiştirdiğim için 15-20 günlük gecikmeli kızarıyorlar :D

AkisSoftware 20-09-2019 09:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 1574506)
Saygılar

Satıcı arkadaşla irtibata geçtim durumu sordum. Tozlanmaya açık olduğunu ve tohumdan yeniden yetiştirilebilir olduğunu (Hibrit olmadığını) iletti. Ama denemeden tohum paylaşımına sunmam ne derece doğru olur bilemiyorum. Belki uyarı ile beraber paylaşabilirim. Henüz tam olgunlaşmadığı için tadına da bakamadım.

Erdem 01 23-09-2019 14:46

Domates yetiştirme ile ilgili TRT de yayınlanan Domatesin Zaferi Belgeselini izleyin. TRTdeki Türkçesini bulamadım. Özellikle Domates aralarına saman yerleştirmeyi ve domates çeşitleri üreten kadını izleyin. Domates çeşitleri çalışması yapan Rus doğumlu Irina Zacharias bir çiftlikte domates yetiştirmektedir. Diğer videolarını da izleyebilirsiniz. Diğer videolarında çiftliğine gelen ziyaretçilerine domates çeşitlerini anlattığı görülüyor. İntnetten bir şekilde bağlantı kurabilirseniz domates tohumları isteyebilirsiniz.

bilenyum 24-09-2019 13:18

Güzel hazırlanmış bir video. Teşekkür ederim izliyorum hemen

obabilgesi 07-10-2019 05:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1574662)
Bu mudur? :)

Eklenti 698620

Ben konuyu açık ara kaçırmışım :)
Değil İsmail bey, bendeki oturak bir türdü. Elinize sağlık şahane gelişmişler. Önümüzdeki sezon için ekeceğim domateslere karar vermeme rağmen, pembe domateste hala bir arayış içerisindeyim. Sanırım TCM'nin paylaştığı Bulgar Domatesini yetiştireceğim (tabi tohum talebimi kabul ederse)...

TCM 07-10-2019 08:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi (Mesaj 1575627)
Ben konuyu açık ara kaçırmışım :)
Değil İsmail bey, bendeki oturak bir türdü. Elinize sağlık şahane gelişmişler. Önümüzdeki sezon için ekeceğim domateslere karar vermeme rağmen, pembe domateste hala bir arayış içerisindeyim. Sanırım TCM'nin paylaştığı Bulgar Domatesini yetiştireceğim (tabi tohum talebimi kabul ederse)...

Ne demek :p Tohumumuz var çok şükür, forumun en aktif arkadaşlarından biri de o tohumdan istemiş, bize şey yemek düşer, neydi o.. hah bulgar domatesi yemek düşer, aksilik olmazsa...

Aksiliğe bir örnek vereyim; boşnak biberini geçen sene etkinlikten aldım, şu ana kadar da çok paylaşılan bir çeşit değil. Üçgen ufakça turşu-dolma yapmaya uygun çeşit. Yöremizde ufak çaplı yürüttüğümüz etkinliğe de ayıracağım için tohumluk çok ayırdım, hanıma da söyledim kırmızılarını toplamayalım diye. Bir gün akşam yemeğinde önüme biber dolması getirdi sağolsun, bir kaç tane bırakmış bütün kırmızı boşnak biberlerini toplayıp dolma yapmış :D Lezzetliydi ama ;)

obabilgesi 07-10-2019 11:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1575630)
Ne demek :p Tohumumuz var çok şükür, forumun en aktif arkadaşlarından biri de o tohumdan istemiş, bize şey yemek düşer, neydi o.. hah bulgar domatesi yemek düşer, aksilik olmazsa...

Estağfurullah, çok ama çok teşekkür ederim. Derhal taleplerime ekliyorum :)

Asoo 28-10-2019 20:51

Yürek biçimli bir pembe domatesim var. İsmi belli değil, köyden bir teyze vermişti. Verimsiz mi verimsiz, çoğunun uçları karardı, kimi bir kenarından yumuşuyor, domates kurtlarının da gözdesi.

Ama arada bir düzgün meyveler de verdiği oluyor. İşte bu kazara sağlıklı büyüyen meyvelerin tadına doyum olmuyor. Seneye kesin ekerim.

Yukarıdaki yürek domatesten mi bilemiyorum.

hosseda 29-10-2019 07:48

1 Eklenti(ler)
Kıvırcık domates ( bizim verdiğimiz isimle yıldız domates ) en iyilerdendir kanımca. İnce kabuğu, bu ne dedirten ekşimsi tadı ve kokusu ile sıralamada yukarılarda yer almalı.
(fotoğraf 2018 yılından kalmadır, bu yıl üretemedim yeteri kadar ne yazık ki)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024