agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   hidrojen peroksit ile domates fidelendirme (http://www.agaclar.net/forum/domates/40900.htm)

Musa Gündoğan 18-04-2017 08:14

hidrojen peroksit ile domates fidelendirme

merhaba arkadaşlar,

bugün bir kaç yabancı forum sayfalarında okuduğum bir bilgiyi önce paylaşmak sonra denemek istiyorum. forumda araştırdım ancak bu hidrojen peroksit genel olarak gübre niteliğinde kullanılmış. benim asıl demek istediğim olay yarım saat gibi bir sürede tohum canlandırılıyor ve sonrasında yıkanarak toprağa dikiliyor.

bu konu hakkında bilgisi olan bugün paylaşa bilirse akşam ona göre deneme yaparak fotoğraflarını paylaşacağım.

deneme formülü:

%30 hidrojen peroksit içerisine tohumları atıyoruz 25 dk bekledikten sonra tohumları temiz suyla yıkayarak yerlerine dikiyoruz. (hidrojen peroksit tahriş edici özelliği olduğundan eldivensiz kullanılmamalı ve solunmamalıdır.)

bu şekilde dikin tohumların kökleri iri ve gelişmiş oluyormuş. ve diğer tohumlara nazaran daha dayanıklı olmaktaymış.

bilgisi olanın bilgisine, ilgisi olanın ilgisine

saleri 18-04-2017 14:53

Ben kullanıyorum.Bu seneki tüm tohumları % 3 lük H2O2 ile çimlendirdim. http://www.agaclar.net/forum/1496075-post35.htm

Musa Gündoğan 18-04-2017 15:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saleri (Mesaj 1503607)
Ben kullanıyorum.Bu seneki tüm tohumları % 3 lük H2O2 ile çimlendirdim. http://www.agaclar.net/forum/1496075-post35.htm

sayın saleri peki bende % 30 luk peroksit var %3 e seyreltebilirim siz nasıl yapıyorsunuz acaba? oranı nasıl kullanıyorsunuz?

Musa Gündoğan 18-04-2017 15:37

nemlendirmeden kastınız nedir? benim okuduğum yerlerde %3 lük koyulduğunda 8 saat kadar bekletliyor yazıyordu yanlış mı bu bilgi?

saleri 18-04-2017 18:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi computerboy (Mesaj 1503611)
sayın saleri peki bende % 30 luk peroksit var %3 e seyreltebilirim siz nasıl yapıyorsunuz acaba? oranı nasıl kullanıyorsunuz?

Eczanede satılan H2O2 % 3lük. Sn TCM nin de mantar a karşı kullandığını mesajlarında okumuştum.

Benim internette gördüğüm kullanım dozları şunlar ...

Tohumları dezenfekte için: %3luk içinde 10-30 dakika bekletip 10 kez durulama ya da 1 bardak suya 1.5 ml katıp 1 saat bekletmek ve ya 1 çay kaşığı peroxide 1 lt suya.

Bitkileri sulama için 1 lt ye 2 yemek kaşığı (30 ml) ve ya 1 çay kaşığı (5 ml)
Hasta mantarlı bitkiler için 1 lt ye çeyrek bardak(60 ml)

Ben % 3lükden 1 lt suya 1 çay kaşığı koyuyorum. Tohumları çimlenene kadar ve çimlendikten sonra viyollere alana kadar bu suyla suluyorum.

Musa Gündoğan 19-04-2017 08:43

saleri yöntemin en güzel yanı dışarıda yapılan çimlendirme ile boş viyol çukurundan kurtulmuş olacağım. özellikle biberlerde bu viyol boşluğu çok oldu bu sene. bu hafta sonu bu yöntemi deneyerek harici olarak çimlendireceğim. diğer türlü biberler hem geç çıkıyor hemde çok boş kalıyor. verdiğin bilgiler için çok teşekkürler

Musa Gündoğan 20-04-2017 10:49

merhaba arkadaşlar

bugün itibariyle bu hidrojen peroksit ile ilgili olarak kimya profesörü ile konuştum. kendisi sadece tohum üzerinde bulunan patojenleri öldürür. onun dışında bir miktar da kabuğu inceltebilir dedi.

saleri kullanmış olduğun yöntemin yani suya koymuş olduğun %3 lük peroksitin pek bir faydası bulunmamaktaymış. onun için damıtılmış ya da damacana suyunu kullanabilirmişiz. tohum saklama koşulları ve tohum alma yöntemlerinde temiz tohum alındığında hidrojen peroksite gerek kalmıyormuş.

o nedenle ben dün akşam denedim lakin sonuçtan çok memnun kalacağımı düşünmüyorum. örneğin dün akşam %30 luk peroksitin içerisine tohumları 25 dk lık zamanlarla bıraktığımda gördüğüm kabuklardan kabarcıklar çıkmaya başladı. hocanında dediği gibi kabuk kısımlarında baya bi incelme oldu.

şöyle ki bir kaç gün önce damacana su ile domatesleri bir bardakta topladım tam olarak 18 saat tuttuğumda kabuklardan filizlenmelerin başladığını görmüştüm. muhtemelen bundan sonra o yöntemi deneyeceğim.

saleri 20-04-2017 15:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi computerboy (Mesaj 1503874)
merhaba arkadaşlar

bugün itibariyle bu hidrojen peroksit ile ilgili olarak kimya profesörü ile konuştum. kendisi sadece tohum üzerinde bulunan patojenleri öldürür. onun dışında bir miktar da kabuğu inceltebilir dedi.

saleri kullanmış olduğun yöntemin yani suya koymuş olduğun %3 lük peroksitin pek bir faydası bulunmamaktaymış. .

Sanırım ortada bir yanlış anlama var. Sorduğunuz profesör
1.H2O2 kabuğu inceltir. demiş --> Çabuk çimlenme
2.H2O2 tohum üzerindeki patajenleri öldürür demiş. --- > Antifungal etki.

Zaten bende bu amaçlar için kullanıyorum.

Musa Gündoğan 20-04-2017 16:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saleri (Mesaj 1503908)
Sanırım ortada bir yanlış anlama var. Sorduğunuz profesör
1.H2O2 kabuğu inceltir. demiş --> Çabuk çimlenme
2.H2O2 tohum üzerindeki patajenleri öldürür demiş. --- > Antifungal etki.

Zaten bende bu amaçlar için kullanıyorum.

Sizin düşündüğünüz gibi düşündüm. Saleri ancak %3 lük bir hidrojen peroksitin 1 litre suya 1 kaşık koyulması çok etki olmayacaktır. dedi. h2o2 iyi bir yükseltgen fakat derişiminin az olması etkisini birde bunun üstüne su ile seyreltilmesi aslına bakarsanız normal suyun üzerine serpilmesinden daha hızlı bir etkiye olmuyor. o nedenle böyle bir açıklama yapmıştım.

öldürür etkiside şu şekilde olabilirmiş: kullanmış olduğunuz %3 lük etki sadece saf suda etkili çünkü saf suyun dışındaki sularda pek çok element bir arada bulunmakta ve derişimin etkisi o yönde azalmaktaymış. o nedenle sizin kullanmış olduğunuz sistemin normal su ile kullanımından daha hızlı etki etmesi pek mümkün görünmemekte.

kullanılmaz değil ancak aslına bakarsanız beklenilen etki yüksek verimlilik göstermiyor. akşam evde %30 luk peroksitte beklettiklerimi inceleyeceğim eğer sonuç alabilirsek onun daha etkili olduğunu söyleyebilirim. lakin bu çimlenme 2 güne kadar uzarsa o halde normal sudan kesinlikle bir farkı olmayacaktır.

bunun fotoğraflarını da akşama çekmeye çalışacağım.

kolay gelsin

Musa Gündoğan 21-04-2017 07:42

bu akşam baktım 24 saat geçmesine rağmen tohumlarda herhangi bir hareketlenme olmamıştı. onun aksine 3-4 gün önce damacana suyunda 18 saat bekleterek diktiğim domates tohumları çıkmış hatta sabahtan akşama boy atmışlar. kesinlikle tavsiyem suda bekletip tohumları yerlerine dikmek. çünkü o şekilde daha hızlı olmakta.

devrann 21-07-2017 15:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi computerboy (Mesaj 1503562)
merhaba arkadaşlar,

bugün bir kaç yabancı forum sayfalarında okuduğum bir bilgiyi önce paylaşmak sonra denemek istiyorum. forumda araştırdım ancak bu hidrojen peroksit genel olarak gübre niteliğinde kullanılmış. benim asıl demek istediğim olay yarım saat gibi bir sürede tohum canlandırılıyor ve sonrasında yıkanarak toprağa dikiliyor.

bu konu hakkında bilgisi olan bugün paylaşa bilirse akşam ona göre deneme yaparak fotoğraflarını paylaşacağım.

deneme formülü:

%30 hidrojen peroksit içerisine tohumları atıyoruz 25 dk bekledikten sonra tohumları temiz suyla yıkayarak yerlerine dikiyoruz. (hidrojen peroksit tahriş edici özelliği olduğundan eldivensiz kullanılmamalı ve solunmamalıdır.)

bu şekilde dikin tohumların kökleri iri ve gelişmiş oluyormuş. ve diğer tohumlara nazaran daha dayanıklı olmaktaymış.

bilgisi olanın bilgisine, ilgisi olanın ilgisine

Elimde %49'luk hidrojen peroksit bulunmakta,çimlendirmekte zorlandığım birkaç çeşit bulunuyor ancak bahsettiğiniz şekilde bir etki varmıdır yani köklenmede bir fark bunu gözlemleyip umarım burdan paylaşabilirim.

Musa Gündoğan 22-07-2017 11:16

devrann kabuksu yapısı çok sert olan tohumlarda bir nebze faydası oluyor o da normal su ile çimlendirmeden sadece 1 gün filan önce onun dışında bitkinin herhangi bir şekilde hızlı çimlenmesini etkilemiyor.
tek faydası tohumlarda bakteri vs. var ise onları öldüryor. temiz bir tohumunuz oluyor.

devrann 25-07-2017 18:11

http://i65.tinypic.com/sbhsw5.jpg
http://i64.tinypic.com/k4xcn8.jpg
http://i63.tinypic.com/b9gnlg.jpg

Üstteki bardaktaki karpuz tohumu %8'lik hidrojen peroksit içinde bekletildi alttaki %49,5'luk hidrojen peroksitte,yanlışlık yapmadıysam gülle karpuz tohumu.
Üstteki viyol resmi tohumları bekletikten sonraki soldaki %8'lik olan sağdaki ise %49,5'luk hidrojen peroksitte bekletip ektiğim tohumlara ait resimler.ayın 21'inde 18 gibi dikimleri yaptım,alttaki viyolde ise sonuç, tarih 25 temmuz sabah saatleri :)
Ayrıca sadece suda beklettiğim bir tohum daha var fark olmadığı için o resmi atmadım.
Bunun dışında belki vaktim olursa %30'luk bir hidrojen peroksit hazırlayıp onuda denerim ama fark etmeyeceğini düşünüyorum.%8'lik kullanmış olmamın sebebi hidrojen peroksitin üzerinde 2-5-8'lik olarak kullanımını önermiş olması,yani tamamen tesadüf,sanırım daha yüksek dozlar tohumu yakıyor çünkü 8'lik olanı bile toprağa dökünce köpürtüyor,49,5 olanın çok güçlü olduğunu anlamış oldum böylelikle.
Bugün beni çıkmayarak günlerdir sinir eden halep karası karpuz tohumlarını yerlerinden çıkardım viyolden, 5 tane delikten 2 tanesi daha yeni çimlenmeye başlamış diğer üçünü %8'lik hidrojen preksitte bekletip tekrar aynı deliklere ektim bakalım belki diğer çimlenenlerden daha çabuk çıkarlar :)

devrann 25-07-2017 18:41

Bu konu hakkında biraz kafa yordum hidrojen peroksitte tohumları bekletmek tohumlara nasıl oluyorda daha hızlı bir çimlenme sağlayabiliyor.49,5 olanı çok yüksek bir yüzdeye sahip olduğu için ve susuz olduğu için tohumu yakmış olabileceğini varsayarsak %30'a veya %8'e indirilmiş olan hidrojen peroksit iş yapabilir,şöyle hidrojen peroksitte bekletilen tohum bu esnada içerisine belli bir miktar hp'den içerisine çekip şişmiş ve viyol içerisine ektiğim zaman ise tohum içinden dışarıya akıp orada bulunan humus ve humik asiti fulvik asitlere parçalayıp oksijen bağlayarak daha hızlı bir köklendirme sağlamış olabilir.Bunun dışında zaten viyollere bir miktar leonardit eklenmiş durumda,nasılki leonardit eklenmiş torflarlar eklenmemiş olanlara göre daha hızlı bir çimlenme sağlıyorsa burdaki olayda devreye fulvik asitlerin girmesi ve daha etkili bir çimlenme sağlaması olabilir.Şöyle diyebilirsiniz madem ki humus ve leonarditi fulvik asite çevirip oksijen ekliyor 49,5'luk olan daha etkili olması gerekirdi bununla ilgili tek diyebileceğim tohumu yakmış olabileceği.
Tohum kabuğunu inceltme konusu mantıklı ****** ikinci bir etki o şekilde olmuş olabilir,yanlız 49,5'luk olanda beklettiğim tohumda herhangi bir deforme veya bozulma yoktu bu yüzden inceltme veya fulvik asite dönüştürme konuları 49,5'lukta daha iyi olabileceği için bir sonuca varamadım doğrusu.Belki içine su katılması bir değişiklik yapıyor olabilir çünkü 49,5 oran saf haldeki oranı.h20+h2o2= ?

ikiz_1 25-12-2018 22:45

Merhaba , Çimlenme sonunda olumlu dönüt aldınız mı? Tam olarak tarifi yazar mısınız acil lazım da. Teşekkürler

ikiz_1 25-12-2018 22:49

Çimlenme

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1514134)
http://i65.tinypic.com/sbhsw5.jpg
http://i64.tinypic.com/k4xcn8.jpg
http://i63.tinypic.com/b9gnlg.jpg

Üstteki bardaktaki karpuz tohumu %8'lik hidrojen peroksit içinde bekletildi alttaki %49,5'luk hidrojen peroksitte,yanlışlık yapmadıysam gülle karpuz tohumu.
Üstteki viyol resmi tohumları bekletikten sonraki soldaki %8'lik olan sağdaki ise %49,5'luk hidrojen peroksitte bekletip ektiğim tohumlara ait resimler.ayın 21'inde 18 gibi dikimleri yaptım,alttaki viyolde ise sonuç, tarih 25 temmuz sabah saatleri :)
Ayrıca sadece suda beklettiğim bir tohum daha var fark olmadığı için o resmi atmadım.
Bunun dışında belki vaktim olursa %30'luk bir hidrojen peroksit hazırlayıp onuda denerim ama fark etmeyeceğini düşünüyorum.%8'lik kullanmış olmamın sebebi hidrojen peroksitin üzerinde 2-5-8'lik olarak kullanımını önermiş olması,yani tamamen tesadüf,sanırım daha yüksek dozlar tohumu yakıyor çünkü 8'lik olanı bile toprağa dökünce köpürtüyor,49,5 olanın çok güçlü olduğunu anlamış oldum böylelikle.
Bugün beni çıkmayarak günlerdir sinir eden halep karası karpuz tohumlarını yerlerinden çıkardım viyolden, 5 tane delikten 2 tanesi daha yeni çimlenmeye başlamış diğer üçünü %8'lik hidrojen preksitte bekletip tekrar aynı deliklere ektim bakalım belki diğer çimlenenlerden daha çabuk çıkarlar :)

Çimlenme de gözle görülür bir sonuç aldınız mı? % kaçlık peroksit kullandınız? Tohumları ne kadar beklettiniz ? Yardımcı olabilir misiniz

Musa Gündoğan 03-01-2019 10:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ikiz_1 (Mesaj 1554928)
Çimlenme de gözle görülür bir sonuç aldınız mı? % kaçlık peroksit kullandınız? Tohumları ne kadar beklettiniz ? Yardımcı olabilir misiniz

hidrojen peroksitin pek çok sulu seyreltik formunu denedim. iyi yanı olmadığı gibi aslına bakarsanız zararı daha çok. biraz fazla bekletme tohumu öldürüyor. zayıf tohumlar daha çabuk yanıyor. o sebeple normal şartlar altında tohumları nemli bir alanda çimlendirmek daha doğru. hidrojen peroksit bazı mantar vb. bakterileri öldürse de tohuma zararı daha çok. hele hele elinizde kısıtlı tohum varsa hiç denememek gerekli.

bir kaç yerde kanımca yanlış bilgi dolaştırılmış. muhtemelen bizde onlara denk geliyoruz.

devrann 03-01-2019 13:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ikiz_1 (Mesaj 1554928)

Çimlenmede %8 olanı tohumun küflenmesini önlüyor hemde daha hızlı bir çıkış sağlıyor ancak bu sonuca hidrojen peroksit içinde bekletip direk torfa ekim yaptığımda vardım,peçete ve buzdolabı poşeti içine koyduklarımda bir fark göremedim,sadece küflenme olmuyor.Belki daha yüksek konsantrasyonlarda kabuğu incelttiği için belki hızlı çıkış olabilir ama onda da tohumları kaybetme riski var.Direk torfa ekecekseniz fark var %8’lik olanda 15 dakika yeterli.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024