agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domateste koltuk alma (http://www.agaclar.net/forum/domates/16087.htm)

fgumus72 08-05-2008 10:29

Domateste koltuk alma

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar domates fidelerim asıl yerlerine alacak kadar büyüdüler. resimde koltuk alma işlemi için işaretlediğim yerler doğru mu? Teşekkürler.

Selahattin Yılmaz 08-05-2008 13:51

1 Eklenti(ler)
Yalnız budama yaparken şimdi dikkat ettim yanlış budama yapıyorsunuz. Aşağıdaki resimde doğrusu var...

Eklenti 36605

fgumus72 08-05-2008 14:29

Selahattin bey yeni çıkan sürgünlerimi kesecez. Üst dalların dibindede yeni sürgün çıkıyor. sadece altta çıkan yenisürgünleri kesersek kafimidir? Teşekkürler

üzüm 08-05-2008 16:20

Oturak domatesde koltuk alma işlemi yapılır mı? Yetiştirilmesinde sırık domatesden farkı var mı, varsa nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir?
(Alt domateslerin olabildiğince sudan uzak durması gerektiğini biliyorum. Eğik kısa çit benzeri desteklerle toprağa değmesinin önlendiği bir uygulama gördüm. )

fbasal 11-06-2009 17:17

Domateste koltuk alma nasıl yapılır

Sevgili arkadaşlar.domateste koltuk almanın önemi nedir?ne zaman ve ne sıklıkla yapılmalı?yaparken nelere dikkat etmeli?şimdiden hepinize teşekkür ederim..

Selahattin Yılmaz 11-06-2009 22:21

Eğer sırık domateslerde koltuk budama yapılmazsa, koltuk sürgünleri ana gövdenin kullanması gereken besinleri obur bir şekilde kullanır ve bitkinin daha fazla yeşil aksam daha az çiçek (orantısal olarak) açmasına neden olurlar, ayrıca eğer koltuk sürgünlerine izin verilirse bitki çatallanır ve yeterli iri meyvelere ulaşılmayabilir ve yine çatallanan bitki daha fazla tutunma masraflarını ortaya çıkarır.

akcan67 11-06-2009 22:54

KOLTUK BUDAMANIN ÖNEMİ
Arkadaşlar size bu hafta yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum.Köyde serası olan bir arkadaşımın yanında domateslerden konuşurken budama konusunda bir bilgisinin olmadığını söyledi.Ben az çok anlarım seraya bir bakalım dedim.Seradaki domatesler sırık cinsi.Yaklaşık 1 m cvarında boy atmışlar.Koltuk budaması yapmanın ne kadar önemli olduğunu seraya girince çok daha iyi anlamış oldum.Çünki ben koltuklar 4-5 cm olunca buduyorum.Fakat koltuk alma işlemini yapılmayan domateslerde koltuklar da çıkan filizler öyle büyümüş ki domatesin ana gövdesinden daha kalın olmuş.Dikkat edin ! dalından daha büyük demiyorum ana gövdesinden daha büyük.Ayrıca domateslerde yok denecek kadar az çiçek var.

bitkikolik 27-06-2009 08:28

koltuk alırken alt dalları da kestim zararı olurmu

maki01 27-06-2009 11:35

Koltuk alma işlemi sırasında kesilen sürgünler dikilerek çoğaltılabilir mi?

sarge 27-06-2009 13:43

arkadaşlar domatesi çelikle çoğaltamasınız

sarge 27-06-2009 13:49

KOLTUK ALMA:

Gövde ile ana yaprakların birleştiği yerde oluşan sürgünlerin alınmasına koltuk alma denir.

İlk koltuk alma işlemi bitkilere herek verildiğinde başlar ve her 10-15 günde bir tekrarlanır.

Koltuk Almanın Yararları:

1- Olgunlaşma daha erken başlar.

2- Az sayıda fakat daha iri ve daha düzgün meyveler elde edilir.

3- Bakım ve özellikle mücadele ile hasat işleri kolay ve süratli yapılabilir,masraf azalır.

aydın 27-06-2009 20:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sarge (Mesaj 453151)

Ama benimkiler tuttu. Sürgün dahi verdi. Birkaçını da suya koydum kökleri şuan dibe kadar sarkmaya başladı. : )
Hatta sudaki dalın üzerinde çiçek vardı domatese bile dönüştü :p

limon 27-06-2009 22:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sarge (Mesaj 453151)

Neden?

Alınan koltuklar suda iki günde saçak saçak köklenmeye başlıyor. Bunları dikip, gayet sağlıklı bitkiler elde edilinebiliyor. Gözümle görmesem, denemesem neyse... :)

aydın 27-06-2009 23:53

5 Eklenti(ler)
İşte bu da kökleri;
Eklenti 89818
Eklenti 89819
Eklenti 89820
Eklenti 89822
Eklenti 89821

_enes_ 05-10-2009 12:10

1 Eklenti(ler)
Herkese iyi günler bunlar benim balkonda yetişitirdiğim domate fidesi işaretlemiş olduğum bölge dikkatimi çekti acaba işaretlediğim bölge çiçeğin çıkacağı bölgemi biligilerinizi bekliyorum;)

selim_50 05-10-2009 12:30

evet çiçeğin çıkacağı bölge ama erkek çiçek,
domatesin kuvvetli büyümüsi ve verim için o çiçeği şu aşamada koparman gerekiyor.

Douglas Fir 05-10-2009 15:14

Sayın selim 50,
cinsiyetini nasıl anlayacağız? Erkek dişi nasıl ayırt edebiliriz. Bitkide koltuk alma yaparken bu erkek çiçekleri mi uzaklaştıryoruz? Teşekkürler.

selim_50 05-10-2009 15:49

merhaba,
resimde gözüken çiçek erkek, bitkinin gücünü ve verimini azaltacaktır, söylediğiniz gibi koltuk alma işleme yaparken bu çiçekleride alıyorsunuz.

malbman 05-10-2009 16:19

Sayın selim 50, domates çiçeği erdişidir. Dolayısıyla erkek ya da dişi diye bir ayırım söz konusu olmaz. Sanırım yanlış bilgilenmişsiniz.

Sayın enes çiçeklerinizi koparmayın. Eğer havalar iyi gider de fırsat bulurlarsa nefis birer domates olacaklar.

_enes_ 06-10-2009 10:03

bilgileriniz için teşşekür ederim merakla cevabınızı bekliyordum;):D

selim_50 07-10-2009 09:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malbman (Mesaj 506534)
Sayın selim 50, domates çiçeği erdişidir. Dolayısıyla erkek ya da dişi diye bir ayırım söz konusu olmaz. Sanırım yanlış bilgilenmişsiniz.

Sayın enes çiçeklerinizi koparmayın. Eğer havalar iyi gider de fırsat bulurlarsa nefis birer domates olacaklar.

merhaba sayın malbman;
erkek çiçek diye tabir ettiğim çiçek gerçekten erkek olduğu için değil, diğer meyvelerin ve çiçeklerin kalitesini düşüreceği için kullandığım bir tabir.İlk çataldaki 1. çiçek, diğer meyvelerin iyi gelişebilmesi için kopartılır. Bu hobi amaçlı yetiştiricilik için önemli değildir ama bunu ticari olarak yapıyorsanız meyve kalitesi bakımından çok önemlidir. Koltuk alma işlemi ile birlikte, arkadaşımızın resimde göstermiş olduğu çiçekte kopartılır.
bilgilerinize
selamlar

malbman 07-10-2009 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 (Mesaj 507532)
merhaba sayın malbman;
erkek çiçek diye tabir ettiğim çiçek gerçekten erkek olduğu için değil, diğer meyvelerin ve çiçeklerin kalitesini düşüreceği için kullandığım bir tabir.İlk çataldaki 1. çiçek, diğer meyvelerin iyi gelişebilmesi için kopartılır. Bu hobi amaçlı yetiştiricilik için önemli değildir ama bunu ticari olarak yapıyorsanız meyve kalitesi bakımından çok önemlidir. Koltuk alma işlemi ile birlikte, arkadaşımızın resimde göstermiş olduğu çiçekte kopartılır.
bilgilerinize
selamlar

Sayın selim50, dezenfermasyona devam ediyorsunuz.

Bir: Tekrar söylüyorum (sizin hangi anlamda söylediğinizle ilgilenmiyorum) domatta erkek ya da dişi çiçek olmaz. Bu nedenle ticari anlamda da olsa o dediğiniz çiçek koparılmaz.

İki: İlk çatal diye bahsetiğiniz yer neresidir bir zahmet fotoğraf üzerinde gösteriniz.

Alıntı:

diğer meyvelerin ve çiçeklerin kalitesini düşüreceği için kullandığım bir tabir
demişsiniz. En azından öyle kafanıza göre bir tabir kullanamayacağınızı bilmeniz gerekir diye düşünüyorum. Zira bu forumu bilgi seviyesi anlamında her düzeyden insan okuyor.Bu yüzden istemeden de olsa yanlış yönlendirebileceğinizi unutmayın.

quality_no1 20-10-2009 14:40

Koltukla üretim olabilir.

malina 08-04-2010 18:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 (Mesaj 507532)
merhaba sayın malbman;
erkek çiçek diye tabir ettiğim çiçek gerçekten erkek olduğu için değil, diğer meyvelerin ve çiçeklerin kalitesini düşüreceği için kullandığım bir tabir.

Kelimeleri doğru kullanmazsanız, erkek çiçek yerine koltuk sürgünleri demezseniz, böyle sorunlar yaşanmasına neden olursunuz.

Smyrna 11-04-2010 00:11

Domateste koltuk alma (Video)

linkte rizerarim.gov.tr adresinde yayınlanan, domateste koltuk alma ile ilgili bir video var.

hobbytarim 11-04-2010 07:44

Sayın Smyrna videoyu seyrettim görevli arkadaş çok güzel anlatmış fakat anlatan eleman seyreltme amaçlı domatesleri söktükçe teyzenin içi gidiyor canı sıkılıyor:-)

Smyrna 11-04-2010 08:25

Evet, çok güldüm ben de. Hele ki sıra hıyarlara gelince teyze iyice koptu. Bu olayın benzeri yan komşumda da yaşanacak. O da elinde fide kalmasın diye üçer beşer dikti bakalım. Çok fide çok ürün :) Olmadı ben de bir video çekerim artık.

hobbytarim 11-04-2010 15:33

:-) Komşunuzun yerinde olmak istemezdim.Videodan öğrendim kadarıyla benim red robin domatesleri koltuklarıyla beraber alt dallarını biraz erken almışım galiba.

malbman 11-04-2010 16:46

Sayın hobbytarım Red Robin'lerin koltuklarını almayın. Koltuk budama sırık domateste yapılır. Red Robin oturak domatestir.

hobbytarim 12-04-2010 08:13

Teşekür ederim sayın malbman bundan sonraki yavruları serbest bırakırım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024