agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/domates/14832.htm)

bahcedenn 18-05-2017 21:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 (Mesaj 1507509)
5 sulamada bir kere solucan gübresini sulandırıp veriyorum, çiçeklenme dönemindede NPK 15-15-15 gübresinden 2 çay kaşıgı alıp bunu 1 litre suyla sulandırıp veriyorum. 1 litre suyu 5-6 saksıya pay ediyor az az veriyorum. Akşamları veya sabah erken saatlerde sulamanızı tavsiye ederim. Çiçeklerde dökülme problemi oluyorsa şarjlı diş fırçası veya masaj aleti ilede çiçeklerden 10 cm yukarıdan domates fidenizi 5-6 sn titretin tozlaşma olsun çiçekleri tutar dökülmez.

Kullandığınız NPK 15-15-15 organik mi?

Musa Gündoğan 20-05-2017 08:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 (Mesaj 1507493)
Şuan 6 farklı saksıda domatesim üzerinde chery domatesler var ve hepsi %100 torfta halada çiçek açmaya devam ediyorlar, torfta domates toprağa oranla çok daha iyi oluyor bir kere hastalık olmuyor ilaç kullanmanıza gerek kalmıyor dolayısıyla organik, tabikide torfta organik gübresini eksik etmezseniz kesinlikle verim kaybı olmaz aksine torfta daha çok verim elde edersiniz çünkü kökler çok daha iyi gelişiyor bende az önce çektiğim bir tane resimi ekliyorum. Torfa toprak karıştırmak pek tavsiye etmem. İnsanları yanlış yönlendirmezseniz sevinirim.

sayın latif07 torfu olumsuz olarak söylemek istemedim. torf içerisinde hiç gübre kullanmadığımdan geçen sene böyle bir sonuç aldım o nedenle benim görüşüm olarak paylaştım. ancak siz ayrıca gübre kullandığınızdan dolayı torf toprağınız ayrıca zengileşmiş. ve sengileşmeye devam ediyor. torfta yapraklar çok sağlıklı büyüyor fakat meyveleri küçük olmuştu. ben deneyimimi paylaştım. 2 kezde bu benim görüşüm şeklinde iliştirdim. yanlış yönlendirmek istemem. umarım arkadaşlar sizinde söylediğiniz gibi sağlıklı ürün alırlar

arslanbenzer 20-05-2017 15:45

Latif hocam ben yanmış koyun gübresi aldım ama bunu nasıl vermem gerekiyor? suyla karıştırıp versem derinlere nüfuz eder mi?

nkutsay 20-05-2017 21:33

Bu yil bahcedeki domatesleri ipe almaya karar verdim. Ip baglayacagim çıta domateslerin yaklasik 2m uzerinde.

Ne tur ip almaliyim. Ruzgar fideleri sökebilir mi ne tur bir onlem alabilirim. Tecrubelerinizden yararlanmak isterim.

tolgaseku 20-05-2017 22:01

yardımınız lazım.

3 Eklenti(ler)
Bu sene bende bir hevesle köyden 500 metrekare bir yer aldım. evin tadilatı falan derken 2 hafta önce sebzelerimi ektim ancak domates ve bazı biberlerde bir problem var. Domatesleri ayaşlı gruptan satın aldığım ayaş domatesi tohumlarından ektim. Fideleri yetiştirdikten sonra bahçeye ektim. Bahçenin yıllardır kullanılmayan bir toprağı vardı.
Domatesleri ektikten sonra,dikkatimi çeken şey , fidelerin rengi hep koyu yeşildi. Biberler gayet normaildi. Ancak bugün dikkatimi çeken şey bazı biberlerde de aynı görüntü var.

sorun şu ki domateslerin yaprak renkleri çok koyu ve uç ve arka kısımları mor renge dönük.
bazılarının uçları kuruyor gibi. resimler ekte.
Acaba yanlış yaptığım bir şey mi var.?
Nif organik gübre verdim. ancak çok bir işe yaramadı.

latif.07 20-05-2017 22:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arslanbenzer (Mesaj 1507718)
Latif hocam ben yanmış koyun gübresi aldım ama bunu nasıl vermem gerekiyor? suyla karıştırıp versem derinlere nüfuz eder mi?

Koyun gübresini bitkilerin kendi toprağına karıştırıp verebilirsiniz, derinlere nüfüz eder. Suyla karıştırıp vermeyi koyun gübresinde hiç denemedim

birnefestoprak 21-05-2017 18:28

Sn latif.07,

15-15-15 organik gübrenin içeriğini ben de merak ettim. Hangi ürünü kullanıyorsunuz? Bildiğim kadarıyla, Azot içeriği en yüksek madde %13'le kan öğünüdür. Fosfor içeriği, kullanılan malzemeye göre, %15'i geçebilir ama bir organik gübre paketinde o malzemeyi tek bileşen olarak sunabilecek ürün epey pahalı olmalı.

oartuc 22-05-2017 12:20

Konuyu takip ederken büyük bir yanlışlık yaptığımı fark ettim sayenizde.

Ben bu siteden bir arkadaşın tavsiyesi ile Gübretaş Bahçem Bitki Besinleri - Canlandır Hayatı ! sitesinden bitki besini (10-10-10) aldım ve bunu bahçemde kullandım. Bir başka konu altında sayın meyvelitepe'nin adalarda bitki besini kullanacağını söylemesi üzerine araştırmadan direkt konuya girdiğim için şu an büyük bir hata yaptığımı düşünüyorum.

Kullandığınız organik bitki besin maddelerini ve nereden temin edebileceğimiz konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bahçemde yetiştirdiğim sebzeler, domates,biber,patlıcan,fasulye ve çilek.

minikbahce 23-05-2017 17:32

Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım. Çok şükür müstakil bir hayata geçtim ve evimin önünde ufak bir alanda domates salatalık yetiştirmeye çalışıyorum :) Sitedeki bilgileri kullanarak bahçeyi düzelttim ayrık otlarını temizledim kendimce koyun gübresinden kompost yaptım ve kendi tohumdan yetiştirdiğim ve güvenilir bir iki arkadaştan aldığım fideleri bahçe ektim. Ancak domateslerde resimlerini attığım şekilde aşağıdaki yapraklar soluyor hastalanıyor sanki. Üstte yeni çıkan yapraklar sağlıklı ancak bitkiler büyüdükçe onlar da aynı olacak gibi geliyor. Bunun nedeni nedir yardımcı olabilir misiniz?

1) Ekim düzenim:
https://i.hizliresim.com/z3dk8Y.jpg

2) Yakın çekim domatesler:
https://i.hizliresim.com/GBLA62.jpg
https://i.hizliresim.com/yEbaYL.jpg
https://i.hizliresim.com/693VgP.jpg

ibrahimgoz 29-05-2017 13:59

Selam arkadaşlar. Domates aralarına kekik veya marul ekilir mi, domatese zararı olurmu?

mazda_ozan 30-05-2017 11:13

Şu an fide alsam eksem uygun olur mu yoksa çok mu geç kaldım ? :(

latif.07 30-05-2017 11:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mazda_ozan (Mesaj 1508915)
Şu an fide alsam eksem uygun olur mu yoksa çok mu geç kaldım ? :(

Alıp dikebilirsiniz geç kalmadınız ;)

mazda_ozan 30-05-2017 11:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 (Mesaj 1508928)
Alıp dikebilirsiniz geç kalmadınız ;)

Teşekkür ederim vallahi çok sevindim bu cevaba :D ...

oartuc 07-06-2017 21:27

Adalara ektiğim sırık domateslerim büyüdü,gövdeleri aşırı kalın oldu nedense en büyük problem ise çiçeklerin meyveye dönmemesi.

Aynı adadaki kırmızı sırık domateslerim sorunsuz meyve veriyor ancak pembe olanlar çiçeklenip çiçekleri kuruyup dökülüyor. Sorun ne olabilir? Aynı gübre ve damlama ile aynı oranda su alıyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

latif.07 07-06-2017 21:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oartuc (Mesaj 1510078)
Adalara ektiğim sırık domateslerim büyüdü,gövdeleri aşırı kalın oldu nedense en büyük problem ise çiçeklerin meyveye dönmemesi.

Aynı adadaki kırmızı sırık domateslerim sorunsuz meyve veriyor ancak pembe olanlar çiçeklenip çiçekleri kuruyup dökülüyor. Sorun ne olabilir? Aynı gübre ve damlama ile aynı oranda su alıyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tozlaşma olmuyor olabilir. Varsa masaj aleti veya şarjlı diş fırça ile yoksa elinizle çiçeklenme zamanında çiçeklere yakın bir yerden 10 sn titreştirin çiçekler tutarlar.

Erdal Hoca 17-06-2017 10:24

saksı değişimi

2 Eklenti(ler)
Tekrar merhabalar, domatesin olduğu saksının artık küçük geldiğini düşünüyorum. acaba domateste de saksı değişimi yapılabilir mi? Çiçek açmış olduğu için saksıyı değiştirmek bitkiye ciddi anlamda zarar verebilir mi?

Saksı değiştirmek mümkün değilse sönmüş ve sıvı hale getirilmiş güvercin gübresi versem olur mu?

Çok iyi olmasa da 2 fotoğraf ekliyorum:

latif.07 18-06-2017 02:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca (Mesaj 1511128)
Tekrar merhabalar, domatesin olduğu saksının artık küçük geldiğini düşünüyorum. acaba domateste de saksı değişimi yapılabilir mi? Çiçek açmış olduğu için saksıyı değiştirmek bitkiye ciddi anlamda zarar verebilir mi?

Saksı değiştirmek mümkün değilse sönmüş ve sıvı hale getirilmiş güvercin gübresi versem olur mu?

Çok iyi olmasa da 2 fotoğraf ekliyorum:

Dere geçerken at değiştirilmez, bu saatten sonra saksı değiştirilmez. Güvercin gübresini haftada 1 kere sulandırıp verin ve normal su ile günlük sulayın saksıyı değiştirmenize gerek kalmaz.

Erdal Hoca 25-06-2017 13:34

Maalesef korktuğum başıma geldi ve domatesim tüm çiçeklerini döktü... Sebebini ve çaresini bulmaya çalışıyorum :(

TCM 25-06-2017 14:20

Sıcak..

latif.07 25-06-2017 14:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca (Mesaj 1511803)
Maalesef korktuğum başıma geldi ve domatesim tüm çiçeklerini döktü... Sebebini ve çaresini bulmaya çalışıyorum :(

kurumuş toprak, aşırı ısınmış kökler, susuzluk ve sıcaklık

kursun 25-06-2017 15:31

Bende pembe domateslerde çiçek dökülmesi oluyor,
yanında salkım domates var, bir dalda 7 adet domatesi var, gayet güzel.
Pembeler sıcaklığa ya da susuzluk durumuna daha hassas gibi.

Erdal Hoca 27-06-2017 23:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1511813)
Sıcak..

Sizin mesajı okuduğumdan beri balkona güneşin geldiği saatlerde domatesin olduğu saksıyı, biberiye saksısının arkasına saklayıp aşırı sıcaktan etkilenmesini önlemeye çalışıyorum. Bu yıl o siyah domatesten sağlıklı olarak 3-4 ürün alabilsem tohum için bana ve söz verdiğim arkadaşlara yeterli olur. :D Şu an sadece bir tane saksıda siyah domatesim var.

Tayinim çıktı, başka bir ile taşınacağım. Bol bol saksı koyabilmek için gittiğim yerde oturacağım evin balkonu hem büyük hem de birden fazla olmalı :cool:

toprak2012 28-06-2017 12:26

yapraklardaki sorun

1 Eklenti(ler)
Merhabalar;

Domateslerimin yapraklarında görselde ki gibi lekeler oluştu acaba bi fikri olan var mı?
Domatesleri ekerken solucan gübresine ekmiştim,3 gün öncede güvercin gübresi ile sulama gerçekleştirdim. Bakımlarını eksik etmediğimi düşünüyorum ama nedenini anlayamadım. Yardımlarınızı bekliyorum;)

latif.07 13-07-2017 08:34

4 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar bunlar da benim pencere önünde torfta yetiştirdiğim domateslerimin son hali şuan hepsi hasat edildiler :p Genel olarak torfta daha iyi verim aldım sadece 1 tanesini oda 2. resimdekini toprakta yetiştirdim verim düşük oldu, topraktaki sadece 1 kök domatesten 6-7 tane domates alabildim ama torftakilerde 1 kök domatesten 20-30 tane domates alabildim. Hiçbir tanesi hastalığa yakalanmadılar bende hiç zirai ilaç kullanma gereği duymadım ama antalyadaki sıcaklar ve saksılarının küçük oluşu gelişimlerini biraz olsun düşürdü. 6 kök domatesten 150 tanenin üzerinde topladım :D Tohumlarını pazarda satılan domateslerden aldım öyle özel bir tohum almadım şansıma oda iyi bir cins çıktı ;)

Musa Gündoğan 13-07-2017 12:47

latif 07 çok güzel ürünler almışsınız maşallah. 2 .resimdeki cihaz ne cihazı

dal 13-07-2017 14:15

Tansiyometre topraktaki nemi ölçer,
nem kontrolü için kullanılır.

latif.07 13-07-2017 15:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi computerboy (Mesaj 1513078)
latif 07 çok güzel ürünler almışsınız maşallah. 2 .resimdeki cihaz ne cihazı

Teşekkürler ;) 2.resimdeki cihaz ph, nem ve ışık ölçer. PH özelligini daha çok kullanıyorum aşırı gübrelemede toprağın ph degeri 6-5 değerlerine kadar iniyor aşırı gübrelemenin önüne geçmek için kullanıyorum. Günlük suladığımız için nem özelligini pek kullanmıyoruz yazın cihaza göre nem %80 in altına indiğinde bitki kurumaya başlıyor.

dal 22-07-2017 17:18

Bu sene aşırı sıcaklardan mıdır bilemedim ama brandywine domateslerimin çiçekleri dökülüyor.Ankara'da bahçemizin bulunduğu köyde de köylüler pek ürün alamadılar özellikle fasülye çiçekleri üstünde kurumuş.Ankara'da böyle bir durumla karışlan arkadaş var mı başka?Merak ettim.

Musa Gündoğan 24-07-2017 08:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dal (Mesaj 1513864)
Bu sene aşırı sıcaklardan mıdır bilemedim ama brandywine domateslerimin çiçekleri dökülüyor.Ankara'da bahçemizin bulunduğu köyde de köylüler pek ürün alamadılar özellikle fasülye çiçekleri üstünde kurumuş.Ankara'da böyle bir durumla karışlan arkadaş var mı başka?Merak ettim.

sevgili dal
bende ankarada domateslerin çiçeklerinin dökülmesinden muzdaribim benim bahçe kazan taraflarında bölgeden bölgeye fark var mıdır bilmiyorum. ben gübresiz vs. yetiştirdiğim için bu dökülmelerin olduğunu düşünmüştüm

dal 24-07-2017 08:50

Yakın sayılır aslında bulunduğumuz lokasyon kavunuyla meşhur yuva köyündeyiz kazanla hemen hemen aynı iklime sahip bende yeteri kadar gübre vermediğim diye düşünürken köylüler de böyle söyleyince başka bir sorun olduğunu farkettim.Zaten domates türlerinden bazılarının üstünde meyveler var ama özellikle patates yapraklı domateslerde döl tutması olmadı.Bende merak edip buraya yazayım dedim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024