agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/domates/14832.htm)

sadrainman 01-04-2015 10:58

3 Eklenti(ler)
sabah kalktığımda domateslerimi bu halde buldum kökleri 2 cm kadardı ve her torbada 2 fide oldğundan kökler kırılmış ve zayıf kalmışlar diye trahmin ediyorum sağlam görünen 2 tanesi ipe aldım dediğinz gibi bakalım sonuç ne olacak

heyyamola 01-04-2015 22:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sadrainman (Mesaj 1367493)
sabah kalktığımda domateslerimi bu halde buldum kökleri 2 cm kadardı ve her torbada 2 fide oldğundan kökler kırılmış ve zayıf kalmışlar diye trahmin ediyorum sağlam görünen 2 tanesi ipe aldım dediğinz gibi bakalım sonuç ne olacak

Yeni dikilen fidelerinizi direk güneş ışığı ve rüzgara birdenbire maruz bırakmayınız. Alıştıra-alıştıra yaparsanız 4-5 günde uyum sağlarlar. Gübreyi de yeni yerlerine uyum sağladıktan sonra vermeye başlayınız.

sadrainman 02-04-2015 10:29

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola (Mesaj 1367635)
Yeni dikilen fidelerinizi direk güneş ışığı ve rüzgara birdenbire maruz bırakmayınız. Alıştıra-alıştıra yaparsanız 4-5 günde uyum sağlarlar. Gübreyi de yeni yerlerine uyum sağladıktan sonra vermeye başlayınız.

rüzgar pek olmuyorda güneş maalesef balkonumu komple kaplıyor en kuytu yer yine burası malum adana güneşin en çok sevdiği şehir:D.fidelerim şuan iyi durumda demekki sabr etmek gerekiyormuş ben öldüler sanmıştım .gübre olayında ise dikkat edeceğim dediğinize. dün fasulye fideleri de aldım yanlarına kardeş kardeş duruyorlar.şimdilik güneşlerini engellemedikleri için biraradalar daha sonra balkona yayacağım

TCM 02-04-2015 10:56

@sadrainman, üzerlerine elyaf çekin, güneşten korur.

sadrainman 02-04-2015 11:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1367711)
@sadrainman, üzerlerine elyaf çekin, güneşten korur.

.teşekkürler.sanırım artık gerek kalmadı fideler canlandı güneşe artık daha çok muhtaçlar

Novicegreen 02-04-2015 23:18

Kocaeli'de ikamet ediyorum. Deniz seviyesine yakin evimde bir terasın var ve bu yaz kendi sebzemi yetiştirmek istiyorum. Bunun için şimdiden epey genişce bir legenin altına delikler açtım ve içine torflu toprak karışımı ekledim. İnternetten büyük bir alışveriş sitesinden Rio grande domates, kil biber, salatalik ve semizotu tohumları aldim. Bunları en geç bir hafta içerisinde dikersem geç kalmis olur muyum? Ayrıca merak ettiğim bir konu su, ben bu leğenden 2 tane daha almayı düşünüyorum, acaba tohum ekinlerini bunların içine yapıp fide haline gelince birbirlerinin yerlerine ekerek şaşırtma yapabilir miyim. Kısacası tohumları sizce nasıl ekmeli ve nasıl şaşırtma yapmalıyım. Bu konuda tecrubem yok, yardımlarınızı bekliyorum.

MI 3W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sadrainman 03-04-2015 07:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Novicegreen (Mesaj 1367918)
Kocaeli'de ikamet ediyorum. Deniz seviyesine yakin evimde bir terasın var ve bu yaz kendi sebzemi yetiştirmek istiyorum. Bunun için şimdiden epey genişce bir legenin altına delikler açtım ve içine torflu toprak karışımı ekledim. İnternetten büyük bir alışveriş sitesinden Rio grande domates, kil biber, salatalik ve semizotu tohumları aldim. Bunları en geç bir hafta içerisinde dikersem geç kalmis olur muyum? Ayrıca merak ettiğim bir konu su, ben bu leğenden 2 tane daha almayı düşünüyorum, acaba tohum ekinlerini bunların içine yapıp fide haline gelince birbirlerinin yerlerine ekerek şaşırtma yapabilir miyim. Kısacası tohumları sizce nasıl ekmeli ve nasıl şaşırtma yapmalıyım. Bu konuda tecrubem yok, yardımlarınızı bekliyorum.

MI 3W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

en iyisi plastik bardaklara ekin tohumları böylece kafanızda soru da oluşmaz.

TCM 03-04-2015 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sadrainman (Mesaj 1367717)
.teşekkürler.sanırım artık gerek kalmadı fideler canlandı güneşe artık daha çok muhtaçlar

Siz yine de öğle güneşinin altında bırakmayın.

Bahçevan121 03-04-2015 21:00

:( 1 haftadır ektiğim domates tohumları çıkmadı.
Anlaşılan o kadar emek boşa gitti :(

aşkan 03-04-2015 21:03

ben güneşte bıraktım gecede dışarda unuttum hepsi ölmüş onca emeklerim boşa gitti

İsmail Kuzucu 03-04-2015 21:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bahçevan121 (Mesaj 1368202)

Gerekli sıcaklık ve nem yok ise çimlenme biraz daha geç olacaktır. Oda içerisinde pamuk ile çimlendirdikten sonra torfa ekim yapabilirsiniz.

sadrainman 03-04-2015 21:17

Alıntı:

ektiğiniz kabın üstünü streç ile kapatın çimlenme çok daha hızlı oluyor hatta su buharlaşıp geri damlıyor kaba.böylece toprak nemli kalıyor.kap küçük olursa ısısını korumak daha kolay

dal 03-04-2015 21:56

çimlenme

Alıntı:

Merak etme çıkar sadece nemli ortamda ve uygun ortam sıcaklığında 7 günde hemen çıkar yoksa 14 günü bulur.Olmadı sana fide takviyesi yaparız artık:)

dal 04-04-2015 11:03

6 Çeşit domates fideliyorum.Brandywine pink ve yellow,belgium giant,cherokee purple ve çikolata cherry domates çeşiti bunların hepsi sırık sadece 1 çeşit oturak domates çeşiti yetiştirdim.Sırık domateslerde dikim sıra üzeri mesafe kac cm olmalı sizce damlama sulama boruları 40 cm aralıklı delikli yeterli değil galiba bilen varsa cevaplarsanız sevinirim bahçeyi düzene sokmaya çalışıyorum neyi nereye dikeceğimi şaşırdım:)Balkabaklarım her sene işi bozuyor domateslerin yanına ekiyordum tohumları domateslere doğru uzuyorlar bu sıkıntı yaratıyor bu sefer bahçenin aşağılarına doğru inme kararı aldık oyüzden de herşeyi bir tarafa ekeceğiz.

İsmail Kuzucu 04-04-2015 12:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dal (Mesaj 1368319)
6 Çeşit domates fideliyorum.Brandywine pink ve yellow,belgium giant,cherokee purple ve çikolata cherry domates çeşiti bunların hepsi sırık sadece 1 çeşit oturak domates çeşiti yetiştirdim.Sırık domateslerde dikim sıra üzeri mesafe kac cm olmalı sizce damlama sulama boruları 40 cm aralıklı delikli yeterli değil galiba bilen varsa cevaplarsanız sevinirim bahçeyi düzene sokmaya çalışıyorum neyi nereye dikeceğimi şaşırdım:)Balkabaklarım her sene işi bozuyor domateslerin yanına ekiyordum tohumları domateslere doğru uzuyorlar bu sıkıntı yaratıyor bu sefer bahçenin aşağılarına doğru inme kararı aldık oyüzden de herşeyi bir tarafa ekeceğiz.

Sıra üzeri 40 cm, yürüme yolu 100-110 cm olacak, sıra arası 60-70 cm olacak şekilde ekim yapabilirsiniz.

Bahçevan121 05-04-2015 12:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu (Mesaj 1368204)
Gerekli sıcaklık ve nem yok ise çimlenme biraz daha geç olacaktır. Oda içerisinde pamuk ile çimlendirdikten sonra torfa ekim yapabilirsiniz.

:rolleyes:

Aynen arkadaşlar dediklerinizi yaptım streç film çektim
şu anda çimlenme başladı.ters u şeklindeler.
Bende streçi çıkarttım daha ışıklı ama aynı sıcaklıkta bir yere koydum.

Yalnız aynı viyole farklı tür çeri domatesler ekmiştim.
Bi tür hariç diğerleri çıktı bakalım ne olacak.:o

cevap veren 3 arkadaşa da teşekkürler.
şimdi sıra streç çektiğim patlican biber ve hıyar tohumlarında:eek:

Resulgur 05-04-2015 17:19

Muş tan Selamlar

1 Eklenti(ler)
Muş ta hava soğuk bende evde domates yetiştiriyorum. 9 Günlük tohum çimlendi bu aşamadan sonra ne yapmam gerekir :confused:

umut vs 06-04-2015 08:35

22-02-2015 ekimli fidelerim

5 Eklenti(ler)
Subat 22`de ektigim domates tohumlarimin son durumlari

Voronezh / Rusya

TCM 06-04-2015 09:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1368600)
Muş ta hava soğuk bende evde domates yetiştiriyorum. 9 Günlük tohum çimlendi bu aşamadan sonra ne yapmam gerekir :confused:

Viyolde sanki tek göz domates var gibi. Soldaki başka bir çiçek olmalı. Bu aşamada evin bol güneş alan bir yerinde havalar düzelene kadar tutabilirsiniz. Güzel havalarda alıştırma amaçlı az az dışarıya çıkarabilirsiniz.

TCM 06-04-2015 09:54

@umut vs kullandığınız kaplar pek güzel, ortası-kenarı farklı mı, içerisinde torf mu var?

umut vs 06-04-2015 10:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1368791)
@umut vs kullandığınız kaplar pek güzel, ortası-kenarı farklı mı, içerisinde torf mu var?

evet icerisinde torf var fakat almis oldugum tabletler buyuk gelince kuplere ufak bir operasyonla fidelerin yataklarini genisletip o sekilde aktardim kuplerin ecerisine lik deneyimim kismet olursa Rusya`da topraksiz tarim denemesi yapmis olacagim 36 m2 sera yaptim . Kismet...

sadrainman 06-04-2015 23:57

2 Eklenti(ler)
ilk fotoğraf 2105 nolu mesajımdaki solmuş bitkin yerli domateslerimin şuanki halleri.durumları gayet iyi 2.fotoğrafta ise salkım domateslerimin gelişimlerini paylaşmak istedim bayağı hızlı büyüyorlar (19 mart -3 nisan-7nisan)bir saksıda 2 tane ekmiştim ekerken ben bu saksıya 4 tane bile ekerim dedim ancak şimdiden yaprakları birbirne kavuştu:p ve yaprakları çok güzel kokuyor sürekli kokluyorum ben bu kokuyu açıkcası yerli domatesten bekliyordum şaşırdım

Bahçevan121 07-04-2015 10:29

Arkadaşlar domateslerim ilk yapraklarını açtı viyollerde kuruma var sizce ne araklı sulamam gerekiyor?

hani çok ıslak ya da tam kuru olmasın ortası olsun demeyin. :)

Kadim 07-04-2015 11:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bahçevan121 (Mesaj 1369065)
Arkadaşlar domateslerim ilk yapraklarını açtı viyollerde kuruma var sizce ne araklı sulamam gerekiyor?

Bence sulama sıklığı fidelerin bulunduğu ortama bağlı. Eğer sıcak bir ortamdaysa örneğin gündüz güneşini doğrudan alan kapalı bir balkonda, her gün sulamak bile gerekebiliyor. Yok daha serin ya da gölge bir yerdeyse 3 günde bir fısfıslamak yeterli olabiliyor. Ancak benim kullandığım en garanti yol, eğer torfa ekililerse torfun üst kısmının rengi koyu kahveden sarıya doğru geçip, kurumaya başlayınca fısfıslamanız.

sadrainman 07-04-2015 11:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bahçevan121 (Mesaj 1369065)

En iyisi gözlemleriniz olacak. Yapraklarıının büzülmesi gibi durumlar su istediğini gösteriyor ben.bir gün durup bir gün suluyorum.toprağım sürekli nemli ama drenaj delikleri çok böylece su birikmiyor

dribo33 11-04-2015 18:52

4 Eklenti(ler)
Merhaba
Bende durgun su sistemine diktim domateslerimi kıştan kalma domatesim 110 cm oldu artık sanki sona geldik uzamıyor ama diğreleri 40 litre saklama kabında 7 domates 2 tane salatalık var bakalım başarılı olabilecek miyim :D

hboncuk 11-04-2015 21:51

Merhabalar; Elime bir miktar Rio Grande İtalyan oturak domates tohumu geçti. Saksi yetiştiriciliğine uygunmudur? Ne kadar boy atar bu arkadaş?

Resulgur 12-04-2015 07:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1368789)
Viyolde sanki tek göz domates var gibi. Soldaki başka bir çiçek olmalı. Bu aşamada evin bol güneş alan bir yerinde havalar düzelene kadar tutabilirsiniz. Güzel havalarda alıştırma amaçlı az az dışarıya çıkarabilirsiniz.

Yine olmadı yaa kök tutma sorunu var 5 6 günde bir sulamama ragmen hiç kök tutmuyorlar .. Nasıl köklendiricem bunları ?:o

hboncuk 13-04-2015 14:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hboncuk (Mesaj 1370200)
Merhabalar; Elime bir miktar Rio Grande İtalyan oturak domates tohumu geçti. Saksi yetiştiriciliğine uygunmudur? Ne kadar boy atar bu arkadaş?

...

mugun 13-04-2015 16:53

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba Portekizden aldigim oxheart domates tohumlarım çimlendi. Yalnız aşağıdaki gibi patates yapraklı çıktı bazıları. Meyvelerini merak ediyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024