agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/domates/14832.htm)

ciroz 12-03-2013 11:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1118422)
sn ciroz teşekkür ederim.o koltuklara yapraktır büyüsün gözüyle bakmıycaz yani.

Evet :)

Burada önemli olan domates çeşidi, sırık domates ise koltuk alma işlemini yapmalısınız. Oturak domataslerde koltuk alma işlemi sırık domatesler kadar elzem değil bildiğim kadarı ile.

Emre İlhan 12-03-2013 11:38

Sevgili zebra; sizin durumunuz için, perlit ve granül humik asit adlı maddeleri de bir araştırmanızı öneririm:)

zebra 12-03-2013 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1118441)
Sevgili zebra; sizin durumunuz için, perlit ve granül humik asit adlı maddeleri de bir araştırmanızı öneririm:)

Tesekkur ederim. Uzerinde arastirmaya basladim, bakalim ne gibi bilgiler bulacagim :)

ciroz 12-03-2013 11:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zebra (Mesaj 1118432)
Merhaba arkadaslar,

Ilk defa tohumdan uretim asamasindayim. Domatesleriminde ilk gercek yaprakciklari cikmis bulunmakta. Insallah bu yaz afiyetle yiyebiliriz. Aklima su anda bir soru geldi sizinle paylasmak istiyorum.

Yazin buyuk ihtimalle 2 hafta bahceme (7 ada, yaklasik 10m²) bakamiyacam ve beni cok korkutuyor (tum emeklerimin heba olabilecegi icin). Internetten nasil gubreleme yapilir diye arastirirken, farkettim ki torf adindaki urunle, topragin nemli kalmasi saglaniyormus. Oran olarak torf-toprak-kum/1-1-1 verilmesi tavsiye ediliyor.

1) Acaba bu torfu fideleri dikerken toprakla, 1-1 oraninda, karistirmak gerek (kumum yok ne yazik ki)? Yoksa yazin, sicaklarin basladigi zamanda mi topraga serpistireyim?

2) Internette ya torf ya da organik gubre gibi bir ayrim var, acaba bu dogru mu? Su anda topragi at gubresiyle gubrelesem, fideleri dikecegim zamanda torfu eklesem olmaz mi?

Kusura bakmayin, biraz uzun oldu ama guzucuklara(sebze-meyve) birsey olsun istemiyorum :)

Sn zebra,
Torf denilen malzeme

Alıntı:

Torf ya da diğer adıyla turba toprağı nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, (genellikle ‘sphagnum’ denilen yosunlar ve bataklık sazlarının) su dibinde çökerek kısmen çürümesi, su altında hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikerek kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur.
Organik bir malzeme olmasına karşın, besin değeri neredeyse olmayan bir malzemedir, Göreceli su tutma kapasitesini arttırsa da sizin koşullarınızda sulama için bir alternatif değil kanımca. Sn Emre İlhan' ın tavsiyelerini de gözden geçirin.

Alternatif olarak şöyle bir malzemeden de bahsediliyor.

Bu 2 haftalık sürecin zamanı da önemli, meyve tutumu zamanı sulama düzeni ( her zaman önemli olmasına karşın ) göreceli olarak daha da önem kazanıyor.

Sizin koşullarınızda sulama düzeninize göre komşularınızdan ufak bir yardım talebinde bulunmak bir yaklaşım olabilir belki.

Sulama konusunda otomatik damlama sulama sistemleri gibi daha sofistike çözümleri araştırmak ta faydalı olabilir. Buradaki konuları incelerseniz diğer üyelerimizin yaklaşımlarını da görürsünüz.

zebra 12-03-2013 12:06

Tesekkurler sayin ciroz verdiginiz bilgiler icin. Ne yazik ki sulayacak birisi yok, o yuzden baska cozumler bulmak zorundayim. Yazin buyuk ihtimalle en sicaklarin oldugu agustos ortasi olacak (aslinda kaldigim yerde bu mevsimde 10-15 derece goruldugu oluyor ama 35 derecede olmadi degil!).
Artik perlit gibi urunleri arastirmaya kaldi care. Bazi forumlarda, bicilmis cim ortusunun topragi nemli tuttuguda yaziyor ama 2 hafta hakikaten cok uzun sure, bicilmis cim fayda saglar mi, aslinda yaz basi denemke lazim :). Arastirmaya devam :)

hanımeli 12-03-2013 12:10

sn zebra
benim okuduğum bilgiler görede sebzelerin olduğu toprağın üzerine nemini koruması ve zararlı otların çıkmaması için saman seriliyor.sizin sayenizde bende sormuş olayım bunun aslı varmıdır
toprağı samanla örtmek nemini muhafaza edermi
malum hepimiz yazın 1-2 hafta tatillere gidiyoruz.

ciroz 12-03-2013 12:11

Toprağın nemini koruması ve yabani ot mücadelesi için "örtü MALÇLAMA" ya da "Kompost Malçlama" ile ilgili araştırma yapmanızı da öneririm.

Buradan süzülmüş bilgilere ulaşabilirsiniz.

zebra 12-03-2013 12:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1118460)
sn zebra
benim okuduğum bilgiler görede sebzelerin olduğu toprağın üzerine nemini koruması ve zararlı otların çıkmaması için saman seriliyor.sizin sayenizde bende sormuş olayım bunun aslı varmıdır
toprağı samanla örtmek nemini muhafaza edermi
malum hepimiz yazın 1-2 hafta tatillere gidiyoruz.

Evet hanimeli ben de duydum ve tavsiye ediliyor nemi olusturmak icin. Yeni ogrendigim bilgiye gore, bicilmis cimlerde tavsiye ediliyor ama bicilmis cimlerle beraber diger yabani otlarin tohumlarida gelecegi icin, fazla iyi olmadigi belirtiliyor. Samanla en kotu ihtimal bugday tohumu gelir degil mi?

tiryaki 12-03-2013 12:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zebra (Mesaj 1118457)
Tesekkurler sayin ciroz verdiginiz bilgiler icin. Ne yazik ki sulayacak birisi yok, o yuzden baska cozumler bulmak zorundayim. Yazin buyuk ihtimalle en sicaklarin oldugu agustos ortasi olacak (aslinda kaldigim yerde bu mevsimde 10-15 derece goruldugu oluyor ama 35 derecede olmadi degil!).
Artik perlit gibi urunleri arastirmaya kaldi care. Bazi forumlarda, bicilmis cim ortusunun topragi nemli tuttuguda yaziyor ama 2 hafta hakikaten cok uzun sure, bicilmis cim fayda saglar mi, aslinda yaz basi denemke lazim :). Arastirmaya devam :)

Hugelkultur uygulamasında sulama ihtiyacı minimum sanırım, perlit yerine onu da araştırabilirsiniz. Eğer bulabilirseniz öğütülmüş dallardan da malç yapılabilir

zebra 12-03-2013 13:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki (Mesaj 1118477)
Hugelkultur uygulamasında sulama ihtiyacı minimum sanırım, perlit yerine onu da araştırabilirsiniz. Eğer bulabilirseniz öğütülmüş dallardan da malç yapılabilir

Malç ilgimi baya cekti, hem ekonomik hem de besleyeci. Ama çam agacindan uretilmis malçlar icin asit oranini arttiriyor deniyor. Bulabilirsem kakao ya da karabugday malci almayi dusunuyorum. O kadar bahce islerinin icine daldim ki, daha tatili ayarlamadan, malclari dusunur oldum :D

ciroz 12-03-2013 13:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zebra (Mesaj 1118496)
Malç ilgimi baya cekti, hem ekonomik hem de besleyeci. Ama çam agacindan uretilmis malçlar icin asit oranini arttiriyor deniyor. Bulabilirsem kakao ya da karabugday malci almayi dusunuyorum. O kadar bahce islerinin icine daldim ki, daha tatili ayarlamadan, malclari dusunur oldum :D

Sn zebra, Ağustos ayı içinde tatili düşünüyorsanız, Malç için kendi sıcak kompostunuzu da yapabilirsiniz. Bunun için zamanınız var.

Biraz bilgi yüklenmesi oluyor ama eğer bahçeniz varsa, kendi kompostunuzu yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Hem faydalı mikro organizmalar ve organik maddece oldukça zengin bir ürün elde edip, hem de kendi mutfak ve bahçe atıklarınızı faydalı olarak doğaya geri döndürmek çok keyif verici...

Bitkileriniz de bu davranışınızdan ötürü sizi bol ve sağlıklı ürünlerle ödüllendirecektir.

Konu burada :)

tiryaki 12-03-2013 13:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zebra (Mesaj 1118496)

Sanırım yurtdışında yaşıyorsunuz. Avrupa'da iseniz atık maddelerin dönüştürüldüğü belediyelere ait yerlere giderseniz bedava öğütülmüş malç malzemesi bulabilirsiniz :)
Çam konusunda haklısınız.

zebra 12-03-2013 14:23

Sayin ciroz ve tiryaki, ilginiz icin tesekkurler. Her iki fikrinizde aklimda olacaklar. Insallah su bahcedeki adalari halledip, duzeni soktuktan sonra, bu islere daha derinlemesine dalacagim. Ama simdiden, sayenizde, ismini bile duymadigim seyler hakkinda bilgi sahibi oldum. Bu yuzden seviyorum bu forumu.

antihistaminik 12-03-2013 17:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciroz (Mesaj 1118450)
Sn zebra,
Sulama konusunda otomatik damlama sulama sistemleri gibi daha sofistike çözümleri araştırmak ta faydalı olabilir. Buradaki konuları incelerseniz diğer üyelerimizin yaklaşımlarını da görürsünüz.

verdiginiz linkte sorun var, sanirim burayı kastettiniz.

sn zebra
burada basitinden komplikesine cesitli sulama cozumleri onerileri tartisiliyor. gecen yazki tecrubelerimi detayli olarak orada ozetlemistim. ama ozellikle şu sonucu sizin icin buraya da koyuyorum.

Alıntı:

benim gibi bolca sebze-cicek saksisi ve balkonunda/terasinda/bahcesinde muslugu olanlara ve uzun tatiller dusunenlere kesinlikle kaliteli ! bir zaman ayarli sulama aleti almasini
ve yine kaliteli damlama hortumlariyla isi bitirmesini oneririm.
insan başta ulan niye para veriim yaparim ben diyor ama mühendislerin bosuna bu islerle ugrasmadigini kotu tecrubelerle anliyor. ve emin olun ucuz etin yahnisi oluyor.
....
en basitinden en komplikesine hangi yontemi deneyecekseniz deneyin
kesinlikle tatil oncesinden en az tatil sureniz kadar deneyin gozlemleyin.

eylülbelde 12-03-2013 19:52

Herkese merhaba. İlk iletimi yazdığımdan olacak birçok soruyu içine alan bir şeyler danışmak istiyorum sizlere.

Elimde çeşitli doğal sebze tohumları var ve 1 hafta içinde çimlendirmeye başlayacağım.
Aslında amatör,bir yapalım da görelim aşamasındaydım bir süredir. 1 hafta kadar önce küçük kaplarda, salt bahçe toprağında,ısısını ve toprağın nemini muhafaza edebilmek için streç filmlerle kapatıp elimdeki bazı çiçek tohumlarını çimlendirmeye başladım.

Siteden okuduğuma göre çimlendirme işlemi, torf ya da dere kumu+gübre+bahçe toprağında yapılıyordu. Fakat öncesinde böyle bir yolla denemek istedim ben. Şimdilik 4-5 tane filiz çıkmış durumda. Ama toprak içime sinmedi tabi benim de. Bir yandan da meyve kasaları edindim 7-8 tane kadar. Onları da yine siteden gördüğüm gibi küçük seralara çevirmeyi planlıyorum.

Şimdi kabaca soracaklarım şunlar? (Sorduklarımın dışında yol gösteren önerilerinize de açığım,ola ki cevap verebilirseniz çok sevinirim.)

Sebzeleri torf içinde mi çimlendirmeliyim?(riske atmayayım diyorum çünkü)

Sulama,ortamın ısısı,güneş ışığı ile ilgili siteden öğrendiklerimi uygulayacağım tabi bir yandan. Bu koşulları sağladığını düşündüğüm kapalı,sera işlevi gören de bir balkonumuz var evde.

Torf alabileceğim güvenilir bir site ya da İstanbul'dan alabileceğim bir yer önerebilir misiniz?

Aynı şekilde hayvan gübresi alabileceğim güvenilir bir yer öneriniz var mı?(Bunu bahçe için istiyorum.)

Bu arada toprağın durumu pek iyi değil,bunu da belirtmekte fayda var sanırım:) Taşındığımızda moloz dolu bir bahçeydi.Hiçbirşey yetiştirilmemiş,kısaca bakım görmemiş bir yerdi. Elden geldikçe moloz ve çöpleri temizledik. Şu anda daha iyi durumda tabi.Topraktır neticede,çıkarır elbet birşeyler diye inanıyorum:)

3 hafta önce kadar 1 hafta aralıklarla toprağı 2-3 kez alt üst edip çapaladık,havalansın dedik.

Yarın da kompost yapımı için aldığımız çöp kovasını bahçenin bir köşesinde toprağa gömeceğiz yarıya kadar. Oradan da organik gübre edinmiş olacağız.Genelde yazın yapıyorlar sanırım bunu,uygun mudur sizce bu sıralar?

Bahçe için başka ne gibi önerileriniz olabilir?

Biraz uzun oldu yav:D

zebra 12-03-2013 21:10

Sayin antihistaminik ,

Ilginiz icin tesekkurler. Bugun gaza geldim, keten ve kakao malci aldim, koydum kenara :) Ikiside organik uretim icin idealmis. Insallah yazin ise yararlar.
Ayrica belirtmek isterim, keten malci sayesinde salgangoz, kabuklu-kabuksuz sumukluboceklerden kurtuluyormusuz. Yazin deneyip gorecegiz.

Revnak 12-03-2013 22:06

Tohumlarım

1 Eklenti(ler)
Tohumlarım geldiler.
Çimlendirme çalışmaları yarın başlayacak şans dileyin:p

Eklenti 377693

epifani 14-03-2013 12:03

Bol şanslar. ;)

hanımeli 14-03-2013 19:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Revnak (Mesaj 1118810)
Tohumlarım geldiler.
Çimlendirme çalışmaları yarın başlayacak şans dileyin:p

Eklenti 377693

Şansın bol, emeğin karşılıklı olsun, hepsi birden yüzünü güldürsün inşallah.

Revnak 15-03-2013 15:41

İyi dilekleriniz için çok teşekkürler, ancak yoğunluktan daha ekemedim. Kısmetse yarın ya da pazara inşallah;)

nkutsay 15-03-2013 15:59

12'ser adet red robin ve chocalate cherry tohumunun 6'sar adedini ektim bugun. Beceremezsem digerlerini yine deneyeyim. 10-15 adet de pembe ektim. Torfa ekildiler ama torf bayagi kuruydu. Once nemlendirmeye calistim falan. Umarim cimlenirler. Birer fide edinmek yetecek bana.

nkutsay 15-03-2013 16:04

Bu arada 2 ayri tohum bagisindan gelen pembe domates tohumu vardi. Birinin tohum boyutu digerinin 2 katiydi. Kucuk olan red robin ve cherry kadardi neredeyse. Neden acaba?

Mustapha_66 15-03-2013 16:14

Sayın HANIMELİ ve senayyazici,

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Şimdilik birkaç yer ve arkadaştan tohum tedarik ettim. 8-10 gün oldu ekeli, sadece bir tohum çimlendi. Diğerlerinden ses seda yok. Bekliyorum bakalım neler olacak.

Emre İlhan 15-03-2013 16:46

Bende hibrit cherry çeşidi yetiştirmeyi düşünüyorum bu sene:)

Özellikle, sırık domates istiyorum. Şöyle boyuma yaklaşsın diye:)

Yıllardır hep oturak denedim, pekte verim alamadım. Bu sefer, sırık yetiştirmeye karar verdim:) (Oturak yetiştiren arkadaşlarım; hevesiniz kırılmasın, herkesin yetiştiricilik deneyimi farklıdır, neler yaşadığımı bir araştırın forumdan isterseniz:)

Bakalım neler yaşayacağız hep beraber. Tohum olarak "Vilmorin 764 / Sweet 100" düşünüyorum. Başka önerilere de açığım:)

Belgesel gibi, eğlenelim bu sene hepimiz:)

Her çıkan tohumda yeniden heyecanlanıyoruz, bizim sonumuz Bakırköy herhâlde:)

birnefestoprak 15-03-2013 19:00

Sweet 100'in ne kadar iyi bir secim oldugunu anlatamam. Yalniz verim ve lezzet acisindan sizi cok sasirtabilecek bir geleneksel tohum cesidi var: Riesentraube. Gozum kapali tavsiye ederim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1120501)
Bende hibrit cherry çeşidi yetiştirmeyi düşünüyorum bu sene:)

Özellikle, sırık domates istiyorum. Şöyle boyuma yaklaşsın diye:)

Yıllardır hep oturak denedim, pekte verim alamadım. Bu sefer, sırık yetiştirmeye karar verdim:) (Oturak yetiştiren arkadaşlarım; hevesiniz kırılmasın, herkesin yetiştiricilik deneyimi farklıdır, neler yaşadığımı bir araştırın forumdan isterseniz:)

Bakalım neler yaşayacağız hep beraber. Tohum olarak "Vilmorin 764 / Sweet 100" düşünüyorum. Başka önerilere de açığım:)

Belgesel gibi, eğlenelim bu sene hepimiz:)

Her çıkan tohumda yeniden heyecanlanıyoruz, bizim sonumuz Bakırköy herhâlde:)

Emre İlhan 15-03-2013 19:04

Araştıracağım. Eğer Türkiye'de "Riesentraube" cinsi bulabilirsem, ondan da çimlendireceğim:)

hanımeli 15-03-2013 20:12

birde nekadar çok domates çeşidi varmış,ben pazarda fide sordum geçen gün,bunların çeşidi ne diye satıcı bana bu çeri,bu sırık,bu oturak dedi,tam sorayım dedim many maker varmı diye kendi kendime güldüm geçtim,bu çeşitleri nasıl bilipte takip edicez nerden bulcaz ki yetiştirenler resimleriyle ürün çokluğu ve lezzeti hakkında bilgi verse çok güzel olur kanımca.

Emre İlhan 15-03-2013 20:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HANIMELI (Mesaj 1120593)
birde nekadar çok domates çeşidi varmış,ben pazarda fide sordum geçen gün,bunların çeşidi ne diye satıcı bana bu çeri,bu sırık,bu oturak dedi,tam sorayım dedim many maker varmı diye kendi kendime güldüm geçtim,bu çeşitleri nasıl bilipte takip edicez nerden bulcaz ki yetiştirenler resimleriyle ürün çokluğu ve lezzeti hakkında bilgi verse çok güzel olur kanımca.

Bence en iyisi tohumdan yetiştirmek, hangi cins olduğundan emin oluyoruz en azından:)

Emre İlhan 15-03-2013 21:06

Süper Sweet'in hakkında bilginiz var mı? En az kimyasal mücadeleyle yetiştirmek istiyorum fidelerimi:)

birnefestoprak 15-03-2013 21:14

Super Sweet'in hastalik direnci de yuksek ama eger yanilmiyorsam Sweet Million'in direnci daha iyi. Hem Super Sweet hem de Sweet Million, Sweet 100'in iyilestirilmis cesitleri.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 1120639)
Süper Sweet'in hakkında bilginiz var mı? En az kimyasal mücadeleyle yetiştirmek istiyorum fidelerimi:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024