agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/domates/)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/domates/14832.htm)

qokhanyilmaz 04-04-2010 22:39

Aslında bugün sabah koltuklarını aldım ve aldığım parçaları da altına malç olarak serdim. Hepsinde de alttan ilk 3 dalı bıçakla temizledim .Böylece salatalıklar biraz daha güneş görebilecekler. Ama malum bandırma koşulları ,Ülkenin en az güneş alan bölgesi üstüne birde karşımıza yeni yapılan apartmandan sonra evimiz sabah 7-12 arası ancak güneş görebiliyor.Bir de akşam arka balkon. Geçen sene bir saksı olduğundan akşamları işten geldiğimde arka balkona alabiliyordum ama bu sene mümkün görülmüyor.

Su neredeyse haftada bir defa veriyorum şu anda.Ama akşamları spreyle yapraklarını ıslatıyorum o kadar. Eşim balkondaki sebzelerden sonra artan böcek ve karınca popülasyonundan şikayet edince bu hafta 6 tane bıldırcın aldım.Kontrollü bir şekilde balkondaki karıncaları yedirmeyi düşünüyorum. Tabi altlarında biriken gübrelerden de minik kompost denemeleri yapmayı düşünüyorum. Bu işin bu kadar zor olduğunu görünce köylü pazarında bunca emekle ürün alıp bunları yok on paraya satmak için getiren emekçi insanları görünce sarılasım geliyor .Haftaya ilk sebzelerimin çiçeklerini paylaşmak ümidiyle...

sakagun 05-04-2010 19:14

2 Eklenti(ler)
Domates bardakları çoğalınca serayı da büyütmek zorunda kaldık. Yeni seramın içi ve dışı.

SilverRain 06-04-2010 12:08

merhaba arkadaslar benim domates fidelerimde 4 yaprak oldular artik sairtmalimiyim yoksa biraz daha buyumelilermi?simdiden tesekkurler

berduray 06-04-2010 12:25

Benimkiler dört yaprak oldu, şaşırttım.

bahtiyar02 06-04-2010 13:02

Benim çeri domateslerden yetişen 10-15 adetini tarladaki bahçeye cumartesi günü ektik.Burada havalar gayet sıcak gidiyor.1,5 aydır tek damla şehir merkezine yağmur düşmedi.İnşallah Nisan ayında yağışlar başlar.

ağaçlarısev 06-04-2010 17:25

Arkadaşlar pazarlarda satılan sarı domateslerden almıştım ve tabikide içindeki tohumunu çıkartıp ayırdım acaba çıkma şansı var mı?

malbman 06-04-2010 17:40

Sayın ağaçlarısev, tohumu ektiğiniz zaman mutlaka bitki çıkar ama domatesler hibrit tohumdan üretilmişse, alacağınız meyveler yedikleriniz gibi olmayıp atalarına çekecektir.

aydın 06-04-2010 19:41

2 Eklenti(ler)
Boş akvaryum bu sene baya işe yaradı. Domates ve biberlerim mart ayının ortasından beri içinde.

Eklenti 134441
Eklenti 134442

qokhanyilmaz 06-04-2010 22:11

Aslında akvaryum dediniz aklıma geldi.Benim evimde 2 tane akvaryumum var.Ve içindede 300 e yakın balık var.Balıkların besinleri yedikten sonra çıkan nitritin bitkiler tarafından nitrata dönüştürüldüğünü okumuştum.Akvaryum suyunun bitkilere olumlu ya da olumsuz etkisi olur mu acaba ?

sakagun 06-04-2010 22:30

Ben akvaryum suyunu bitkilerimde kullanıyorum. Herhangi bir zararını görmedim. Bir yerlerde yararı olduğunu okumuştum.

Nergis 07-04-2010 10:17

2 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,

Domateslerimin ilk şaşırtmalarını yaptım.Şu anda tüm öğleden sonra güneş alan ön balkonda duruyorlar.İkinci şaşırtmada baharda sabah 2 saat güneş alan arka balkona almayı düşünüyorum.Yaz günlerinde 2 saatten fazla güneş alıyor, domatesler için yeterlimidir? ve her bir fidanı 5 lt saksıya şaşırtmak verim için yeterli olurmu?
Domateslerim köy tohumu,hibrit veya hazır paketlerden değil, bu nedenle yanlış yapıp heba olmasını istemiyorum,

Bir sorum daha olucak, gübre sıvı besine ihtiyaç olucakmı?Evde kompost çalışmalarına başladım, başarılı olursam;) sadece kompost ilave etmeyi düşünüyorum:confused:

Eklenti 134532

Eklenti 134533

eda123 07-04-2010 10:29

Sabreden derviş muradına ermiş

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SilverRain (Mesaj 606029)
eda123 inan bende ayni duygular icerisindeyim.

insallah hersey iyi gider ve guzel mahsuller aliriz.

EVET SONUNDA BEKLENEN OLDU VE TOHUMLARIM BİR BİR GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYA BAŞLADI. Bundan sonra da sizin tavsiyelerinize ihtiyacım olacak.
ufak saksıdakileri dün akşam şaşırttım :) merak ettiğim bir konu var şaşırtmak için doğru zaman ne zaman ?

Lilinin bahcesi 07-04-2010 11:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eda123 (Mesaj 612142)
EVET SONUNDA BEKLENEN OLDU VE TOHUMLARIM BЭR BЭR GЬN YЬZЬNE ЗIKMAYA BAЮLADI. Bundan sonra da sizin tavsiyelerinize ihtiyacэm olacak.
ufak saksэdakileri dьn akюam юaюэrttэm :) merak ettiрim bir konu var юaюэrtmak iзin doрru zaman ne zaman ?

Sayin eda123 cok acele etmissiniz, ilk sasirtma icin 2 adet gercek yapragin olusmasini beklemeniz gerekirdi. Bu ilk iki yaprak topraga yatay konuma geldikten sonra sasirtma yapabilirsiniz.

eda123 07-04-2010 12:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nergis (Mesaj 612129)
Merhaba arkadaşlar,

Domateslerimin ilk şaşırtmalarını yaptım.Şu anda tüm öğleden sonra güneş alan ön balkonda duruyorlar.İkinci şaşırtmada baharda sabah 2 saat güneş alan arka balkona almayı düşünüyorum.Yaz günlerinde 2 saatten fazla güneş alıyor, domatesler için yeterlimidir? ve her bir fidanı 5 lt saksıya şaşırtmak verim için yeterli olurmu?
Domateslerim köy tohumu,hibrit veya hazır paketlerden değil, bu nedenle yanlış yapıp heba olmasını istemiyorum,

Bir sorum daha olucak, gübre sıvı besine ihtiyaç olucakmı?Evde kompost çalışmalarına başladım, başarılı olursam;) sadece kompost ilave etmeyi düşünüyorum:confused:

Eklenti 134532

Eklenti 134533

çok güzeller maşallah diyelim nazar değmesin. Umarım benimkilerinde büyüdüğünü görürüm...

hobbytarim 07-04-2010 13:06

Sevgili eda elinize sağlık baya bi ürün alacaksınız gibi görünüyor.Güneşi görürlerse sağlıklı büyürler merak etmeyin.

eda123 07-04-2010 13:35

sayın hobbytarım teşekkür ederim
ben acemi olduğum içi elimdeki bütün tohumları ektim
yanlız arasında çarliston biber de var ama ben tanımadığım için hangisi domates anlamıyorum. birşey sormak istiyorum tohumların hepsi çıkmadı tutmamış olabilirmi.?

hobbytarim 07-04-2010 13:43

Biraz daha bekleyin belki biraz derine ekmiş oabilirsiniz ama baya tutmuş:-)

Lilinin bahcesi 07-04-2010 14:22

anormal fideler

3 Eklenti(ler)
Arkadaslar domates fidelerimde bir takim anormallikler var. Bir kisminda yapraklar domates yapragi gibi degil, patates yapragina daha cok benziyor. Tohumlari kesinlikle domates tohumuydu ve kendim ektim.Eklenti 134575
Eklenti 134576

Birde ilk filizlendiginde cikan iki yaprak yerine 3 yaprak cikanlar var. Asagidaki gibi:

Eklenti 134577

Bu anormalliklerin sebebi nedir? Ve bu fideler sag salim yetistikleri taktirde bunlarin verecekleri domatesleri yemede bir sakinca varmidir? Yani genetik bir problem ise.

sakagun 07-04-2010 14:27

Benim pembe domateslerin yaprakları da patates yaprağı gibi. Zappie adlı üye şu mesajda bunun normal olduğunu, oldukça iri pembe domates olabileceğini söyledi.

Lilinin bahcesi 07-04-2010 14:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 612307)
Benim pembe domateslerin yapraklarэ da patates yapraрэ gibi. Zappie adlэ ьye юu mesajda bunun normal olduрunu, oldukзa iri pembe domates olabileceрini sцyledi.

Tesekkurler sakagun, insallah soylenen gibi olur.

Nergis 07-04-2010 16:36

sevgili eda123 teşekkür ederim, gözüm gibi bakıyorum,inşallah meyvelerinide alabiliriz.
Sizin fidelerde oldukça sağlıklı görünüyor, umarım bu sene dışarıdan domates almayacak kadar ürünümüz olur:))

Bir önceki mesajımdaki sorularım için cevap verebillecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler....

Douglas Fir 07-04-2010 17:09

Sayın Nergis,

Tohumların belli bir çimlenme oranı vardır. Kabaca kaliteli domates tohumunda %80-90 arasında çimlenme başarısı beklenir. Yani her 10 tohumdan 1-2 adet çimlenmeyen çıkabilir. Normaldir. Sayı çoksa ya tohum bayattır ya da ekim uygulamasında sorun vardır.

k_donmez 07-04-2010 22:17

1 Eklenti(ler)
Sayın Douglas Fir,

Sub Arctic Plenty'lerde çimlenme % 100 oldu. 3'ünü acemiliğimden kaybettim. Biri henüz dün çimlendi. Diğeri çıkmak üzere toprağı deliyor. 5 tanesi ise uygun hale gelince bugün şaşırtarak şaksılara aldım. Görünen yedi taneden ikisi ise Pembe Domates türünden. Artık yeterli gelişme ve toprak sıcaklığı sağlanınca bahçeye gidecekler.

Douglas Fir 07-04-2010 22:51

Sayın k donmez,

Tohumlarda %100 çimlenme olmasında doğru ekim uygulaması da önemlidir. Tebrik ederim.

KANKA55 07-04-2010 23:46

arkadaşlar bende balkon seracılığını hobi olarak yapıyorum ve bu sene yarasa gübresi ile domates ve salatalık ektim sonuç mükemmel fidelerimi seracılık yapan bir arkadaştan aldım şuan benim fideler seradaki fileri geçti salatalıklarda herbirinde 16 - 17 çiçek var yarasa gübresini tavsiye ediyorum hemde organik olarak meyve alacam meyveler olgunlaştığında fotoğraları da paylaşacam

Nergis 08-04-2010 08:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nergis (Mesaj 612129)
Merhaba arkadaşlar,

Eklenti 134532

Eklenti 134533

Sayın Douglas Fir cevabınız için teşekkür ederim, tohumlarım sanırım %100 oranında çimlendiler.

Yukarıdaki (542 nolu) mesajımda belirttiğim gibi merak ettiğim konular güneş ışığı, saksı hacmi ve gübre olayı...:confused:

_enes_ 08-04-2010 15:17

herkese merhaba cumartesi günü balkonuma çeri domates tohumu ektim.Ne zaman filizlenir bilgi verebilirmisiniz?

eda123 08-04-2010 15:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi _enes_ (Mesaj 613157)
herkese merhaba cumartesi günü balkonuma çeri domates tohumu ektim.Ne zaman filizlenir bilgi verebilirmisiniz?

Bu konuda size ben yardımcı olayım:) ben sabırla 17 gün bekledim.
size sabırlı bir kaç hafta diliyorum. Havalar ısınmaya başladığı için daha çabuk çimlenebilirler diye düşünüyorum.

_enes_ 08-04-2010 15:33

Cevabınız için teşekkürler;)

eda123 08-04-2010 15:38

sorun değil sayın enes bey
İnşallah bol ürün alırız..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024