agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-10-2007, 05:22   #1
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
siyah domates

ukraynada yetistirildigini duydum, kis aylarinda soguga dayanikli oldugu söyleniyor. mümkünmüdür böyle birsey, bilgisi olan arkadaslar paylasirsa sevinirim. sevgiler.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 13:41   #2
Yeni Üye

bahar mavisi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2007
ilk defa duydum ...mumkune benzemiyor gibi...

bahar mavisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 18:05   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Bende gazetede okumuştum bi ara.Fotoğrafları da vardı. Tam siyah değil ama koyu renkli, hani bazı biberlerin siyah tonda kırçıllı desenlileri olur ya işte o desenin daha yoğun olanlısı...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 19:31   #4
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DN

Verdiğim linki tıklarsanız, siyah domates görebilirsiniz.

Google dan black tomato yazdığınızda birsürü fotoğraf var.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 19:48   #5
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Purple Russian Tomato.
Bir de buna bakın.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 20:07   #6
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Tohum satan yabancı bir sitede görmüştüm kırım domatesi ya da hazar domatesi diye geçiyor soğuga nispeten dayanıklı bir sebzeymiş dondan etkilenmiyormuş http://www.google.com.tr/search?hl=t...n+tomato&meta=

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 21:37   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Siyah kırım domatesi: (Solanium lycopersicum) Kırmızı siyah renkli, hafif basık çok büyük meyveli(150-300 gr) bir sırık domates türü. Bu sırık domatesin meyvesi, yumuşak-ortasertlik arasında renk de kırmızı-siyah veya mor-siyahtır. Siyah kırım domatesinin tadı çok iyidir. Kokulu ve tatlıdır. salata olarak yendiği gibi,yemeklerde de kullanılır.
Değişik türleri vardır. Mesela

siyah kırım domatesi
siyah prens domatesi
siyah aysberg domatesi
siyah tula (Ukraynada bir şehir) domatesi
Marttan itibaren tohumlar viollere ekilebilir.20 C de 10 günde tohumlar filizlenir. Mayıs ayından itibaren 15 cm büyüklüğe ulaşmış pişkin fideler tarlaya dikilebilir. Bitkilere mutlaka kazık (herek) dikilmelidir. Meyveler de mutlaka seyreltilmelidir. Bitki üzerinde az sayıda meyve bırakılmalıdır. Meyvelerde çekirdek azdır. Her meyvede 4-5 çekirdek bulunur.

Tohumların paket fiatları da 2-3.5 avru arasındadır. Daha çok Ukrayna, Kırım, Rusyada yetiştirilmektedir.
Galapagos adasında caretta carettalar üzerinde yapılan bir araştırmada, siyah domates ile beslenen caretta carettalarda afrodizyak etkisi olduğu da yazılmaktadır. Yani bizim fındığa yeni rakip.

Bilge Kerem beğendi.
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 03:57   #8
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

peki bunu kisin istanbulda eksek sonuc ne olur Eyüp1 hocam?

Eski 12-11-2007, 20:56   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
peki bunu kisin istanbulda eksek sonuc ne olur Eyüp1 hocam?
Dış mekanda yetişmez. Çünkü İstanbulda kışın sıcaklıklar eksilere düşüyor. Bitkilerin tamamı donar diye düşünüyorum. Yazı niye düşünmüyorsunuz?

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 00:39   #10
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Hocam yazin zaten ekiyorum ama benim düsündügüm sey suydu: madem bu domates rusya-ukrayna bölgesinde yetisiyor hatta bu isimle aniliyor, o zaman sanki bir kis sebzeziymis gibi ekilmesi lazim. ben yaniliyorsam, o halde klasik sera domatesleri gibi yapiyorlar demekki. Kisacasi olay kisin domatesten ürün almaktan, yazin koyu renkli domates almaya dönüyor galiba.

Eski 16-03-2009, 21:01   #11
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Kırım domates tohumu çimlemeye aldım. 10 gün sonra uzun bir gövde,farklı bir yaprak formuyla toprağın üstünden kendini gösterdi.Pazar günü şaşırtma yapayım dedim,topraktan çıkarınca kökünü gördüm,şaşırdım..Bu kadar kısa sürede nasıl bir kazık kök yapmış,anlatamam.Tohumları derin kaplarda yapmaya çalışın...Çok güçlü bir domates türü,diğerleri gibi nazlı değil...

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 21:24   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Arkadaşlar, siyah ukrayna domatesinin fidelerini sn.adem_09 satıyor (daha doğrusu talep topluyor). Bu domatesten geçen yıl yetiştirdim. Bende de tohumları var, yine fide yapacağım.

Domatesin resmini de yayınlamış sn.adem_09. Aynı resimdeki gibi. Oldukça iri (250-500gr) meyveler veriyor. Çok erkenci sayılmaz. Fakat meyve verme süresi uzun. Temmuz ortasından Eylül sonuna kadar azar azar da olsa sürekli meyve bağlayıp olgunlaştırıyor.

Bu cins, hairloom. Yani tohumunu aldığınızda yıllarca hep aynı bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Bu domatesten yetiştirdiğinizde salatanıza başka domates kullanmak istemezsiniz.

Soğuk iklime dayanıklı arctic-ice isimli başka bir tür var. Geçen yıl bundan da yetiştirdim (tohum alıp almadığımı hatırlamıyorum). Hybrid değil. Bu cinsi Amerikalılar Görland'daki askerleri taze domates yesin diye seleksiyonla üretmişler. Fakat soğukta, açık havada yetiştirmek için değil. Soğukta serada yetiştirmek için. Geçen yıl bahçede diğer cinslere göre en erken meyveye yatan cins oldu. Meyveleri cherry'lerden biraz iri. Haziran üçüncü haftadan Ekime kadar hiç bitmeden meyve veriyor. Tam amacına uygun.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 21:43   #13
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Arkadaşlar

İşin Türkçesi, siyah domates diye bir şey yok.

Siyah denmesinin sebebi, bizim domatesler gibi kıpkırmızı olmayıp, sap tarafı koyu yeşil-kahverengi olmasından dolayı olabilir. Bu renk, yarıya kadar böyle, çiçek tarafı ise yine kırmızı.
Geçen sene bizim bahçeye, böyle iki çeşit domatesin fidelerini diktik.
Biri, organik tohumdan yetiştirdiğimiz Black Sea Man(Latince adını bilmiyorum, tohumları Amerika'dan aldığımız için, oradaki adını yazıyorum.)
Bu bir yer domatesi, yani sırık istemiyor, fakat çok güçlü ve kalın bir gövdesi var.
Yaprakları, domatesten çok, patatese benziyor.
DOmateslerin şekli, bildiğimiz gibi, içi kırmızı değil, yeşil, siyah, beyaz, kahverengi, karmakarışık bir renk cümbüşü.
Lezzetli bir çeşit.
.
Bir diğeri, Purple Russian Tomato
Bu da ne mor ne de siyah, fakat kırmızıdan farklı, ilgi çekici bir rengi var, şekli de uzun.
Bu, sırık domatesi, lezzetli.
Orijinal tohumların, Amerika'daki, geleneksel tohumları devam ettirme amaçlı bir çiftlik tarafından, Ukrayna'dan, Irma Henkel adındaki bir hanımdan alındığı belirtiliyor.
Ben de Ukrayna menşeli olduğuna göre, bu bitki soğuğa bizimkilerden daha dayanıklıdır diye düşünüyorum.
Bu dayanıklılığı, kışın yetiştirilebilir manasında değil de, mevsim sonunda kışa doğru, bizimkilere göre, daha uzunca bir süre ürün verebilir şeklinde anlıyorum.
Geçen sene bunu deneme şansım olmadı.
Şimdi, bu iki türün tohumlarından çimlendirdim, az bir kısmını da satışa koydum.
Bakalım bu sene ne olacak.
Resimdeki, Black Sea Man
Çiçeğine bakın, nasıl gür ve güçlü.

Burada da diğer resimleri var

Eklenen Resimler

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 23:35   #14
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Sn Balıkçı İyi akşamlar, Bende kırım domatesi çimlendirdim.Dediğiniz gibi yapraklar ve kök tıpkı patatese benziyor.İlk başta tohumları karıştırdım zannettim,hatta Tekin Beye de sordum,ama cevabını, bugünkü yazınızla öğrendim..Demekki yanlış tohum değilmiş..Teşekkürler..Aşağıya fidenin resminide ekledim.Saygılar

Düzenleyen sındırgılı : 20-03-2010 saat 20:59
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 20:15   #15
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bir manavda siyah çeri domateslerden gördüm. Alıp çekirdeklerini eksem meyve verir mi deneyen var mı?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 21:04   #16
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Manavda gördüğünüz aynı cins mi bilmiyorum. Hybrid değilse sorun yok. Bende geçen yıl yetiştirdiğim siyah cherry tohumları var. Hairloom olduklarından aynısını vermeleri gerekiyor.
Name:  black_cherry.jpg
Views: 18954
Size:  39.8 KB

Bu da Black Russian
Yanındaki normal irilikteki domatesler ve ortanca çiçekleriyle irilikleri kıyaslanabilir.
Name:  Black_russian.jpg
Views: 15051
Size:  46.5 KB

Bilge Kerem beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 22:59   #17
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Name:  sahibinden_S7302151.jpg
Views: 14233
Size:  37.9 KB
Name:  sahibinden_S7302152.jpg
Views: 14041
Size:  29.4 KB

Brandywine black / Todor domatı

Bilge Kerem ve devrann beğendi.
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 01:38   #18
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Eklenti 68306
Eklenti 68307

Brandywine black / Todor domatı
O domates ayran kutusunun içinde nasıl o kadar büyüyebilmiş hayret

Bilge Kerem beğendi.
Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 15:12   #19
Ağaç Dostu

turkuaz61's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Bu yıl ilk kez Siyah Kırım domatesi istanbul-Beykoz da yetiştirdim.Oldukça lezzetli ancak ürünü çok fazla değil.Çok dayanıklı olduğunu da sanmıyorum.Bir kaçtanesi dalında çürüdü.Koyu yeşil koyu kırmızı karışımı rengi var.İrice bir ürün.

Bilge Kerem beğendi.
turkuaz61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 18:18   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Manavda gördüğünüz aynı cins mi bilmiyorum. Hybrid değilse sorun yok. Bende geçen yıl yetiştirdiğim siyah cherry tohumları var. Hairloom olduklarından aynısını vermeleri gerekiyor.
Eklenti 68104

Bu da Black Russian
Yanındaki normal irilikteki domatesler ve ortanca çiçekleriyle irilikleri kıyaslanabilir.
Eklenti 68105
Resimdeki black cherry benim bahçemdekine benziyor, tohumlar.net'te çikolata renkli cherry domates adıyla satılıyor. Tatlımsı çok güzel bir tadı var. Normal domateslerden çok farklı bir tat, tavsiye ederim...

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 14:24   #21
Ağaç Dostu

turkuaz61's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2008
Kırım Domatesi

Beykoz da yetiştirdiğim Kırım domatesi ekte. Kışa dayanıklı olduğunu tahmin etmiyorum.Havalar soğuyunca bitki bozuldu.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
turkuaz61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 02:27   #22
Ağaç Dostu

Biz tohumlar.net'ten almıştık ama domatesler pek lezzetli olmadı. Onun yerine çikolata renkli kiraz domatesi tavsiye ederim, değişik ve güzel bir tadı vardı, bahçede en çok rağbet gören o oldu

http://www.tohumlar.net/product.php?id_product=13

http://www.tohumlar.net/product.php?id_product=27

Bilge Kerem beğendi.
Eski 14-11-2009, 08:51   #23
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
En lezzetli domateslerden biridir. Bizimkiler bayıla bayıla yediler. Ben bu domatesten çok verim aldım. Her hasatta olgunlaşan vardı. Geleneksel bir tür olduğu için sanayi domatesi gibi uzun süre dayanmaz. Kabuğu narindir. Hemen hasat edip yemek gerekir. Tohumlarını agaclar.net te satış yapan arkadaşlardan da edinebilirsiniz.

pria beğendi.
Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 11:46   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2007
siyah domates

İnternette bir ticaret portalında balıkesirden bir üretici fotoğraflarını koyup tohumunu satıyordu ilgimi çekti buraya oradan aldığım fıotoğrafları da yüklüyorum kendim denemedim ama ilgisini çeken olabilir. İlkine güneş karası diye isim vermiş diğeri malum bayağı siyah bir domates, önceki konularda adı geçen kırım cinsinden daha siyah gibi geldi bana fakat fotoğraf çok ayrıntılı değil gözüm yanılmış olabilir.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem ve nihat03 beğendi.
bender2003 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 13:30   #25
Ağaç Dostu

Kömür karası bile denir buna, simsiyah

Eski 19-08-2010, 00:48   #26
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Bu sene bende bir kök kırım domatesi diye aldım ama sırıkta yetişen üstü hafif kahverengi-koyu yeşil altı kırmızı meyve veren bir tür ve çikolata renkli kiraz domates yetiştirdim.Kiraz domatesin kokusu ve tadı çok hoş ama büyük olanınkini bilemiyorum birini halam birini babam yedi biri çürüdü biri de tohumluk

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2010, 16:46   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Ben bu sene 3 kok Siyah KIRIM domatesi yetistirdim. Yetistirdigim yer Londra. Genelde cok sicak bir iklime sahip olmadigindan rus ve ukrayna domateslerine karsi ilgim var. Bu tur icin de bayagi umitliydim. Diger yetistirdigim domateslerin yaninda lezzeti cok geride kaldi. Hafif tuzlu bir tadi var. Daha cok dilimlenip yenecek bir domates gibi. Beefsteak turu bir domates ve irice oluyor. O kadar cig domates tuketme aliskanligimiz yok. Bu tur yerine cig yenmek icin cok daha uygun ve lezzetli domates turlerim var. Soguga dayanikli olmasina gelince diger turler arasinda bir fark hissetmedim. Tekrar buyutmeyi dusunmuyorum.

Huseyin SIVAKCI

hsivakci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2010, 17:19   #28
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hsivakci Mesajı Göster
Ben bu sene 3 kok Siyah KIRIM domatesi yetistirdim. Yetistirdigim yer Londra. Genelde cok sicak bir iklime sahip olmadigindan rus ve ukrayna domateslerine karsi ilgim var. Bu tur icin de bayagi umitliydim. Diger yetistirdigim domateslerin yaninda lezzeti cok geride kaldi. Hafif tuzlu bir tadi var. Daha cok dilimlenip yenecek bir domates gibi. Beefsteak turu bir domates ve irice oluyor. O kadar cig domates tuketme aliskanligimiz yok. Bu tur yerine cig yenmek icin cok daha uygun ve lezzetli domates turlerim var. Soguga dayanikli olmasina gelince diger turler arasinda bir fark hissetmedim. Tekrar buyutmeyi dusunmuyorum.

Huseyin SIVAKCI
Elinizde bahsedilen siyah domates tohumu varmı? Nasıl temin edilebilir?
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2010, 16:51   #29
Ağaç Dostu

Ben tohumlar.net'ten almıştım ama tadını pek beğenmemiştik.

http://www.tohumlar.net/product.php?id_product=13

Eski 17-11-2010, 12:41   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Elimde tohumlardan var. Bir miktar turu kaybetmemek icin kendime ayirmistim. Size verecek kadar da var. Posta yolu ile Turkiyeye tohum sokmak yasak. Dolayisiyla Londra'dan posta ile gonderme imkanim yok. Zaten bu turu yetistirmenizi tavsiye etmem. Elimde daha iyiler var. Imkan olursa gondermeye calisirm ama su an Mart sonundan once mumkun gorunmuyor.

hsivakci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024