agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen cemada

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2006, 22:47   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2005
Kışın Tarlada Domates Yetiştirme

Yüksek lisans yapıyorum, danışmanım sağolsun nerede bilinmedik, henüz araştırılmamış, literatürü bile bulunmayan ne varsa habire önüme yığıyor.
Üstüne, tez çalışmamdan başka bir de küçük çalışmalar veriyor, hani aradan çıkartayım diye.

Bir gün bana tarlanın ortasında şubat ayında domates yetiştirebileceğimi söyledi. ''Ahha!'' dedim, ''bir haftalık boşluğum var ya hemen dolduracak.''
Önce üstüme alınmayayım dedim. Hani ofisinde otururken ilgili literatürleri nereden bulursunuz gibi çok önemli ama aslında hocanın gözüne girmek için yaptığınız araştırmalar vardır ya, ben de hemen çok önemli bir kaynağın izini bulmuşum gibi dergiyi gözüme kadar çekip bir elimle de yazmaya başladım.
O hiç istifini bozmadan bana anlatmaya başladı. Bitirdi. Sonra kendisine bir kahve yaptı, piposunu yaktı, pencerenin kenarındaki menekşenin sararmış yapraklarını topladı, bir ara telefonla konuştu, ofisine gelen ve notlarını öğrenmek isteyen iki öğrenciye ertesi gün serada çapa yapacaklarını söyledi, sonra ıcq dan karısıyla mesajlaştı.
Gözlerimin gerçekten bozuk olduğunu, bu zamana kadar böylesine yakın okuduğumu görmediğini söyledi. Okuduğum şeyin çince olup olmadığını, çünkü yarım saattir aynı cümleye takıldığımı söyledi.

Pes ettim

Bu domatesin özel bir çeşit olup olmadığını sordum. Gülümsedi.

Dadaloğlu beğendi.
cemada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2006, 22:56   #2
Ağaç Dostu

Özel bir çeşite gerek yokmuş. Kendisi hiç denememiş bu çalışmayı ama bir iki basit uygulamayla olabilirmiş.

Konu aslında basitti gerçekten.

İç Anadolu şartlarında tarlada domates yetiştirmek için fide dikimi için hıdrellez beklenir genellikle. 6 mayıstan önceki dikimlerin geç donlardan etkileneceği düşünülür. Don olmazsa ne ala tabii...

Derin bir karık açılmış tarlaya -egemen rüzgardan korunacak şekilde yön hesabıyla- kışın ortasında -tabii donsuz ve güneşli günlerde- fideler dikiliyor. Karığın üzeri sıkıca kalın naylonla örtülüyor. Başarı şansı kesin değil ama yine de olabiliyor.

Eski 25-09-2006, 23:11   #3
Ağaç Dostu

Tabii cemada öyle idealist ki -ben bu özelliğime saflık diyorum-, bu uygulamayı daha idealize ederek plan yaptım.
Egemen rüzgarın önünü kesecek cam seramın arka tarafına bir buçuk metre derinlik, üç metre uzunluk ve bir buçuk metre genişlikte dikdörtgen pirizma ya da mezar şeklinde bir çukur açtırdım.
Yakın bir çiftlikten taze at gübresi getirttim iki römork. Tabana bu gübreyi güzelce yerleştirdim ve çiğnettim. Yaklaşım 20 cm yüksekliğinde oldu. üzerine fidenin dikileceği toprağı serdirdim. Ocak başında ektiğim ve sera koşullarında yetişmeye başlayan fideleri diktim. Dikim uzunlamasına iki sıra halinde oldu. Güzelce sulama yapıldı. Sonra üzerini 5x5 ağaçlarla boyuna ve enine ama güneşi engellemeyecek ızgara halinde örttüm. Daha üzerini kalın noda naylonuyla kapattım ve artık hava almayacak şekilde sıkıştırdım kenarlarını.
Oldu. Domatesler çiçek açtı. Yaklaşık mart başlarıydı. Meyveler ceviz büyüklüğündeydi. O hafta iş seyahatim çıktı. O hafta mart ayında gün sıcaklık 18 dereceye çıktı. Bulutsuz günler. Güneş cayır cayır. Altta at gübresi. Yangın var. Örtü altında sıcaklık çok ama çok yüksek. Bütün herşey yanmış. Yani ölmüş.

Bu çalışmamı beğenmedi tabii sevgili hocam. Sana örtü altı yap mı dedim ben dedi.
Ama ama dememe bile fırsat vermeden yeni bir çalışma koydu önüme.
Severdim onu aslında.

Eski 25-09-2006, 23:29   #4
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Evet alçak tünel örtü altı yetiştiricilik yapmışsınız. Bu tarz yetiştiricilik çok fazla tercih edilmemekle birlikte, özellikle tarlaya şaşırtma yapılacak fidelerin tohumdan çimlendirilip yetiştirilmesi amacıyla kullanılmakta.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2006, 23:59   #5
Ağaç Dostu

Amaç üretimdi aslında. Tabii ekonomik anlamda değil.
Onun söylediğiyle benim yaptığımın arasında bir ilgi yoktu

Eski 26-09-2006, 00:03   #6
Ağaç Dostu

İç Anadolu şartlarında, çıplak bahçe veya tarlada domateslerin olgunlaşması ağustos ayını bulur.
Onun söylediği bu uygulamayla mart soğukları atlatılabilir, mayıs gelmeden çoktan meyveleri olgunlaşmış domatesler kızarmaya durabilir.

Bu çalışma çok ta gerekli olan bir şey değil elbette. Hocam sağolsun, bana iş çıkartmakta üstüne yoktu.

Eski 03-11-2006, 15:45   #7
magari

Giriş Tarihi: 03-11-2006
aydın-bozdoğanda yetiştiriyorlar fenada olmuyor

magari55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2006, 12:30   #8
Yeni Üye

muratbilici54's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2006
domates

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemada
Amaç üretimdi aslında. Tabii ekonomik anlamda değil.
Onun söylediğiyle benim yaptığımın arasında bir ilgi yoktu
selam ile..
yüksek lisansta öğrenci iken gereği üzerine domates yetiştirme telaşı kemal sunalın "dooooomateeeees" esprisini hatırlattı.
amaç ticari üretim ise...;"domatesci" ile domatesi yetiştiririm mantığı arasındaki farkı arayanlar neler yapmak lazım buyursunlar ?
ben bu konuyu ehil arkadaşlara bırakayım.

muratbilici54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 11:42   #9
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Tarlada kışın domates yetiştirmesini ciddiye alsak.Birde yanlışsız yapsak.

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 12:02   #10
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Amerikan bulmacası gibi.

Buyurun bir fikir.

Yeraltı sıcak suyu olan bölgelerde yetiştirelim.

Üstü örtülü değil, açık tarla, her şey kurallara uygun, sadece şike var.
Alttan ısıtma

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 17:42   #11
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Üstünden pvc borular ile havai bir hat geçirip bir ucundan sıcak suyu verelim.
Dizel enjektörlerinin yaptığı gibi suyu duman veya sis şeklinde aşağıya versin.
Tabii termal bir durum var bir de basıncı arttırmak ve sıcak suyu pülvarize etmek sözkonusu. Enjektör kullanın diyecem ama tanesi 30-40 ytl.
En iyisimi kisa mesafelerde turrbo ilaçlamalar prensibi sayesinde bu işi çözmek.
Yine de sıcak hava kaybını azaltmak için kuytuluk gerekli. Toprağın ısısını ise toprağın içinden geçen pvc boruların içindeki sıcak su sayesinde yapılabilir.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 09:32   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2007
yazık o kadar yazı yazılmış müspet bişi yok-

x12tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 10:18   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x12tr Mesajı Göster
yazık o kadar yazı yazılmış müspet bişi yok-
Buyurun siz katkıda bulunun...

Burası üyelerin deneyimlerini yazıp, fikir ürettikleri bir yer.
Bakanlığın görevli birimi değil

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 11:32   #14
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Saygıdeğer Selahattin hocam,
İlk aldığım mahsüllerlerden yeni domates fideleri yaptım. Malum güneşin son zamanları artık sonbahar geliyor. Bu fidelerden verim almak için neler yapabilirim. Bu fidelerin ölmesine gönlüm razı da değil. Öneriniz var mı?

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 08:38   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2007
yaklaşık 1 ay önce domates çekirteklerini toprağa atmıştım hiç ümidim yoktu şimdi kocaman oldular
Name:  2.jpg
Views: 3677
Size:  61.2 KB

seyhan2666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 08:50   #16
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Saygıdeğer Selahattin hocam,
İlk aldığım mahsüllerlerden yeni domates fideleri yaptım. Malum güneşin son zamanları artık sonbahar geliyor. Bu fidelerden verim almak için neler yapabilirim. Bu fidelerin ölmesine gönlüm razı da değil. Öneriniz var mı?
Öncelikle kusura bakmayın bu mesajı geç gördüm.

Eğer Eylül ayı itibariyle fidelere sahipseniz sadece soğuktan korunaklı bir yerde yani kapalı sera etkisi olan bir yerde fideleriden verima labilirsiniz aksi takdirde dışarda domatesler souğuktan etkilenecek ve ya yanacak ya da sadece yeşillik oluşturacaktır. Bu mevsimde eğer korunaklı bir yerde olmazsa gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki fark bitkinin kontrolsüz ve dengesiz yeşil aksam yapmasına neden olur. Bunun dışında çiçek verse bile döllenme için en az 10ºC'lik sıcaklık bitki gelişimi için en az 15-20 ºC'lik sıcaklık ister.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 19:13   #17
Ağaçsever

dulantes's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2006
gecen sene sevgili cemadanın verdigi bilgileri okuyup seneye ben de deneyeyim demiştim.
bu sene zamanı geldi sanırım

dulantes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024