agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2008, 19:56   #31
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın ebrub, sevgili Tuba Haziran ayından bu yana yurt dışında. Sanırım o zamandan beri de siteye gir(e)miyor. Bu yüzden cevap alamayabilirsiniz. Ama bana sorarsanız perlite tohum ekilmez. Siz en iyisi yetiştireceğiniz kadar tohumu torfta çimlendirdikten sonra (perlit, genleştirilmiş kil, toprak vs gibi ) bir yetiştirme ortamına alın. Bunun için de bir paket (100 adet) plastik bardak ve bir paket torf alıp her bardağa bir ya da iki tane tohum ekin ve öyle çimlendirin. Bardaklara çok fazla tohum ekmeyin ki şaşırtırken zorluk çekmeyin ve istemeden de olsa bitkilere zarar vermeyin.

Düzenleyen malbman : 10-11-2008 saat 19:57 Neden: ekleme
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 22:12   #32
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sevgili malbman, domates fideniz çok güzel görünüyor, gövdesinin kalınlığıda çok iyi, bende havale yapabilirsem yetiştirmek istiyorum, ayrıca saksıda çok hoş olmuş, tebrikler

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 22:32   #33
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Sn Malbman çok teşekkür ederim. Topraksız tarım için perlite vs. geçirirken, topraga geçirirken oldugu gibi yapıyoruz değil mi, farklı birşey yapmama gerek var mı acaba?

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 08:27   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.malbman

RR nin durduğu mutfakta ışık durumu nasıl?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 08:47   #35
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın ebrub, bitkilerinizi yetiştirme ortamına aktarırken farklı bir işlem yapmanıza gerek yok. Yalnızca topraksız tarım ortamına şaşırtacaklarınızın köklerini zedelemeden iyice yıkayın. Toprak ya da torf vs. kalmasın.

Sayın denizakvaryumu, mutfağa güneş saat 13-14 civarında geliyor ama sabah sekizden itibaren son derece aydınlık.

Düzenleyen malbman : 11-11-2008 saat 08:48 Neden: Yazım hatası
Eski 11-11-2008, 19:26   #36
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
3.gün şu ana kadar tık yok...Torflu saksıların üst kenarlarında nemden küflenme başladı...

Düzenleyen Gurtunca : 15-11-2008 saat 09:16
Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 22:25   #37
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
ben de cumartesi 8'inde ektim (plastik bardak içerisinde torf toprak ve gübre karışımına) bugün kontrol ettim. Bende de henüz tık yok.

adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 08:45   #38
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Herkese günaydın.İlk Red Robin filizleri kafalarını göstermeye başladı.5.gündeki tablo şimdilik 8 tohumda 2...

Akşam 17:00 de durum :sabahkiler yaklaşık 1-1.5 cm olmuş ayrıca 3 tane daha torftan merhaba demiş..Şu anda tablo 8 tohumda 5...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Gurtunca : 13-11-2008 saat 17:04 Neden: Ekleme
Eski 13-11-2008, 10:30   #39
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrub Mesajı Göster
Sn Gürtunca, Fides.le görüştüm, bana Jiffy kataloğunu maille gönderdiler,
sizin yukarıda kullandıgınız (6*14 cm) 8 gözlü olanlar sanırım değil mi?
Evet haklısınız...Aslında başlangıçta daha farklı aşağıda drenaj açıklığı olanlardan düşünüyordum ancak daha sonra İzmir'e taşıma kolaylığı nedeniyle bunu tercih ettim...

Eski 13-11-2008, 18:29   #40
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Red Robin maceramız başlıklı bu konuyu saksıları pazarlayan şirkete bildirmiştim.Onlardan gelen cevabı sizlerle paylaşmak istedim...

" Forumunuzu ilgi ile okudum.saksıları bir su içine batırarak veya bırakarak su emmesini sağlayabilirsiniz. Su emmiş olan saksılara yetiştirme toprağını tamamen doldurmanız daha iyi olur (resimde yarım olarak doldurduğunuzu gördüm). Sulamalarınızı yine su içine koyarak alttan yapar iseniz saksının da nemi almasını sağlayabilirsiniz. Yetiştirme ortamı olarak torf kullandığınız için tohumlar çimlendikten sonra ki ikinci haftada besleyici vermeyi unutmayın. (Besleyicileri market zincirlerinde bulabilirsiniz). "

Kıssadan hisse : Saksılar tam dolacak,alttan sulama ile nemlendirilecek ve de benim gibi sadece torf kullananlar ikinci haftadan itibaren bitki besleyici takviyesine başlayacak...

Kıssadan ikinci hisse : Saksıları dedikleri gibi su içine batırırsak istediğiniz kadar ev içinde havalandırın küflenme kaçınılmaz oluyor...

dryad beğendi.

Düzenleyen Gurtunca : 15-11-2008 saat 17:39 Neden: Uyarı
Eski 13-11-2008, 22:08   #41
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Domates tohumlarında çimlenme oranını arttırmak ve hızlandırmak için 1 gün oda sıcaklığında suda bekletmek iyi olur. Ayrıca tohum ektiğiniz kapların üzerini streç filmle kaplayıp veya plastik kapaklı fide yetiştirme kutularında tutabilirsiniz. Günde birkaç kez küflenmenin önüne geçmek için havalandırmak gerekir.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 22:20   #42
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karinca70 Mesajı Göster
Domates tohumlarında çimlenme oranını arttırmak ve hızlandırmak için 1 gün oda sıcaklığında suda bekletmek iyi olur. Ayrıca tohum ektiğiniz kapların üzerini streç filmle kaplayıp veya plastik kapaklı fide yetiştirme kutularında tutabilirsiniz. Günde birkaç kez küflenmenin önüne geçmek için havalandırmak gerekir.
Suda bekletmek yerine iyice ıslatılmış kağıt havlu arasında bekletmiştim..Streç filmi ne yazık ki saksıların üzerine saramadım..İki nedenle olabilir : beceriksizlik ya da kötü kaliteli streç..Ancak daha aydınlık bir yere almak küflenmenin önüne geçti...
İlginize teşekkürler...

Düzenleyen Gurtunca : 15-11-2008 saat 09:18
Eski 14-11-2008, 08:16   #43
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Gürtunca, küflenmenin ışıkla ilgisi olduğunu sanmıyorum. Yalnızca iyi ışık alan bir yerde küflenmenin önüne geçemezsiniz. Küflenmeyi engellemek için ortamı mutlaka havalandırmanız gerekir.

Eski 14-11-2008, 09:49   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Bahsedilen jiffy saksılardan Praktiker'de mevcut. 9 gözlü saksılardan pakette üç tane var( yani 27 adet saksı barındırıyor). Fiyatı 3.5 ytl.

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 11:11   #45
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın Gürtunca, küflenmenin ışıkla ilgisi olduğunu sanmıyorum. Yalnızca iyi ışık alan bir yerde küflenmenin önüne geçemezsiniz. Küflenmeyi engellemek için ortamı mutlaka havalandırmanız gerekir.
Kapalı balkon ancak pencere kenarları sık havalandırılıyor..Bu durumda bol ısık yorumum haliyle hatalı oluyor..İkazınıza teşekkür ederim...

Düzenleyen Gurtunca : 14-11-2008 saat 12:16
Eski 14-11-2008, 14:15   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Red Robin tohumlarım elime ulaştı.

Bugün yarın ilk 3 tohumu ufak plastik su bardaklarında ekecem.

İkinci 3 taneyi de jiffy saksılarından elde ettikten sonra denemeyi düşünüyorum.

Hayırlısı bakalım.Maydanoz,dereotu,süs biberi derken bu siteyle tanıştıktan sonra yetiştirceğim 4ç tür olacak.Umarım diğer sebzelerimde olduğu gibi başarılı olurum.

C.Mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 16:01   #47
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Tohumlarım azönce elime ulaştı şimdi suya bırakıp red robin yoluna baş koyucam. Bakalım neler olacak çok büyük birzevkle takip edicem burdan olanları paylaşıp yardımlarınızı bekliyor olacağım. Herkeze bol şans.

Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 12:57   #48
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Birinci hafta

Birinci hafta sonu red robin filizleri.
Uzak planda 15 günlük süs biberleri ile birlikte...
Hayırlısıyla bir süre sonra bu filizleri aynı tip saksılara ( fakat toprak,torf,gübre,ponsa taşı karışımı ile doldurduktan sonra ) şaşırtacağım...

Eklenen Resimler

Naive green beğendi.

Düzenleyen Gurtunca : 15-11-2008 saat 20:35
Eski 15-11-2008, 20:23   #49
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Sn. Gürtunca,aslında haklısınız ama konu başlıgınız sayesinde Jiffy saksıları tanıdım, ayrıca büyük bir ilgiyle takip ediyorum red robinlerinizdeki gelişmeleri, tohumlarım geldi, saksılar da gelsin sayenizde
Herkese kolay gelsin...Gördüğüm o ki bendeki amatörce gelişen hissler tüm umumda da mevcut...Umarım benim karton saksılarımda gelişen güzellikler hepinize de nasip olur....
Şu bir haftalık süreç içinde edindiğim tecrübeler:
Aman aşırı su vermeyin saksılar en azınden bende olduğu gibi 14 cm derinliğinde olanlar aşırı suyu gördüklerinde hamurlaşıyorlar...
İkincisi istediğiniz kadar ortamı taze hava ile doyurun ev içinde aydınlık ve nem bir olduğunda küflenmeme imkansız oluyor...Ancak bu bir handikap değil...Önerim bu başlık altındaki en önemsiz satırı dahi dikkatli okuyup özümsemeniz...Ayrıca Pembe Domates Ağını Google dan aratıp bulun..Hatta PDA na üye olun..İnanın buradan sadece Pembişler değil Red Robinler için de çok şeyler öğreneceksiniz...
Herkese sevgilerimle...

Eski 15-11-2008, 21:00   #50
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Benden söylemesi

Red Robinle sınırlı kalmak istemeyen arkadaşlarımıza Saksılık Domates Tohumları için, Bahçe Domatesleri için , diğer bazı sebze tohumları için ,ilgili başlıkları okumalarını öneririm...

Eski 15-11-2008, 23:19   #51
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Bu arada 13'ünde ektiğim domateslerim (Red Robin de var içlerinde diğerleri de) hala çıkmadılar. Biraz derine mi ektik acaba?

Eski 15-11-2008, 23:27   #52
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Ben jiffy saksıyı hidroponik sistemde denemek için alıyorum, köklerin saksıyı delip geçtiğini görmüştüm, viollere veya kullanmam gereken küçük saksılara gerek kalmayacağını düşünüyorum, o yüzden, ayrıca alacağımız jiffynin ölçüleri ne olacak, benim oyum en küçük olanından

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 23:49   #53
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Köklerin saksıyı deldiğini marul videosunda gördünüz sanıyorum.
Benim için ölçü farketmez. Ancak kökler saksıya işlediğinde şaşırtmayı nasıl yapacağız?

Eski 16-11-2008, 00:30   #54
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adnankaraer Mesajı Göster
Köklerin saksıyı deldiğini marul videosunda gördünüz sanıyorum.
Benim için ölçü farketmez. Ancak kökler saksıya işlediğinde şaşırtmayı nasıl yapacağız?
Saksı ile beraber...

Eski 16-11-2008, 00:33   #55
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adnankaraer Mesajı Göster
Bu arada 13'ünde ektiğim domateslerim (Red Robin de var içlerinde diğerleri de) hala çıkmadılar. Biraz derine mi ektik acaba?
http://picasaweb.google.com.tr/TANSU...85290005431138

http://picasaweb.google.com.tr/TANSU...85191221183298

Samandırada serası olan bir ağabeyimizin önerisi,tohumu tohum kadar örteceksin...

Eski 16-11-2008, 03:00   #56
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

''Mine Pakkaner'e soralım'' başlıgında (linki aşagıda) , 1941 nolu mesajında Mine hn şöyle diyor :

''Işığın çimlenme üzerine bazı bitkilerde etkileri vardır. Kimi bitkinin tohumu ışıkta çimlenir kimi karanlıkta. Hatta bazı tohumlar çimlenirken özel olarak ilave yapay aydınlatma uygulanır.

Ancak üzerine kapak attığınız bütün tohumlar karanlıkta çimlenmiş demektir. Karanlık ortam bitkinin çimlenme sonrası henüz kotiledon yapraklar varken hızla boy atıp gerçek gerçek yapraklar çıkana kadar cılız gövde oluşturmasına sebep olur. Cılız gövde ise asıl yaprakları taşıyamaz, hastalıklara yol açar vs. Kısaca kontrolü elden bırakmamak gerek.

Torf konusunu pekçok yerde pekçok kere yazdım. Torf tek başına sadece ticari üretimde ve tohum çimlendirmede kullanılır. Salon bitkisi üretiminde kullanılması sebebi hafif olması, su tutmasıdır. Kum su tutmaz. Kum suyu drene etmeye yarar. Torf aşırı su tutar ancak sorun şudur, torf suyunu kaybedince yeniden aldırmak zordur. Böyle bir durumda eğer harçta kum da varsa vay halinize. Kum kullanılacak olan harçlarda akıldan çıkarılmaması geren nokta kumun dişli nehir kumu olması gerekliliğidir. Kumun nematod, hastalık ve zararlı etmenleri taşıyabileceği de asla unutulmamalı ve özellikle çimlendirmede kullanılacaksa işlemden geçirilmelidir. E dergiye yazdığım bir makalede bitkiler için hijyen konusunda harçları nasıl muamele edeceğinizi anlatmıştım. Önümüzdeki günlerde İzmir'de düzenleyeceğim bir eğitimde bunu uygulamalı olarak da göstereceğim.

Tohum çimlendirmekte yalnız torf değil, kum da, toprak ta hatta ince perlit te kullanılır. Çimlendirmenin başarısına etken olan sadece çimlendirme harcı değil, çoğunlukla ısı, su, ışık hastalık ve zararlılardır. Marketlerde satılan torflarda çimlendirme yapmanız mümkün ancak diğer koşullara da %100 dikkat edeceksiniz.''

Dolayısıyla, red robin için torf ve ışık konularında ne dersiniz?

Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

Eski 16-11-2008, 03:05   #57
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Bir de Sn Yusuf Ustaoğlunun sitesinden (link aşagıda) alıntıladıgım şu bilgiler var;

''Saksılarda yaşatmaya çalıştığımız ve bizim için önem arz eden nadide çiçek ve bitkilerimizde kullandığımız TORF ların bir yıl sonra bunlarda kök çürüğü yaparak ,bitkileri öldürdüğünü bilmekteyiz.Bu kök çürüğünü önlemek için her yıl saksılarımızın TORF unu(toprağını) değiştirmek durumundayız.
Bölgemiz yaylalarında bulunan bir bitki fosilini (kurutulduğunda sobada rahatlıkla yanabilmektedir) çiçek ve meyve saksılarımda kullandığımda :
1) Bitkinin kök gelişimini artırdığını.
2) Üç yıldır saksı değiştirmediğim halde kök çürüğü olmadığını..
3) Bazı çiçek ve meyve çeliklerinin köklendirilmesinde etkili olduğunu .
4) Saksılara aşırı su verilmesi durumunda fazla suyu tutmadığı .
5) Bonsai olarak kullanılan bitkilerde çok etkili sonuç alındığı gözlenmiştir.
TORF İÇERİĞİ:
85 birim bitki fosili(elenmiş)
10 birim iri dere kumu
4 birim koyun gübresi(elenmiş)
1 birim etiper perlit(süper iri 7 numara)
NOT:Sipariş üzere, 5 kg.lık poşetlerde kargo ile gönderilir.

Tohum çimlendirme:
Her türlü sebze tohumu ve web sitemde yayımlanan bitkilerin tohumlarının (sert çekirdekliler hariç)
Çimlenmesini sağlamak için kullandığım yöntem ziyaretçilerimce sıkça sorulmaktadır.
Bunun için:
1) bir tepsi içerisine ince kum konulur.
2) Kumun üzerine bir tülbent(beyaz bez) serilir.
3) Tohumlar tülbent üzerine yayılır.
4) Tülbent in diğer ucuyla tohumların üzeri örtülür.
5) Üzerine su serpilir.
6) Sonra tepsinin üzeri beyaz naylon ile örtülür.2-3 günde bir naylon açılarak
Havalandırılır ve çimlenme kontrol yapılır.
Tohumlar çimlenince itinalı bir şekilde tek,tek alınarak poşetlere dikilir.''

Ne dersiniz?

http://site.mynet.com/yusufustaoglu/

Eski 16-11-2008, 09:04   #58
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Dolayısıyla, red robin için torf ve ışık konularında ne dersiniz?
Red Robin için ancak kendi yaptıklarımı ve söylenenleri toparlayabilirim..
Ben torf olarak ne kullanabilirim sorusunun cevabını aradığımda bana önerilen Substrat 1 li torf kullan oldu.Ancak bulamadım bu yüzden Anadolu'nun humuslu torfunu kullandım..

Çimlendirme konusunda saksı firması yetkilileri her ne kadar saksıyı suyla dolu kaba koyun dediyse de,fazla suyu gördüklerinde yamuldukları için aşırı sulamaktan kaçındım sadece sık spreyleme ( günde 4 -5 kez ) yaptım.
Tohumları ilk önce bir gün kadar sırılsıklam hale getirilmiş kağıt havlu yaprakları arasında beklettim.Ertesi gün önceden nemlendirilmiş torf üzerine bıraktım ve üzerlerini tohumu ancak örtecek kadar torfla kapattım.Spreyleme sonrasında da bu üst tabakayı elimle bastırdım..İlk 2 gün kalorifere yakın direkt ışık almayan bir yerde üzeri yalapşap streçle örtülmüş olarak bıraktım..Bu arada mahon67 adlı üyemizin özel mesajı üzerine örtme işlemini bıraktım ve kalorifer kenarından direkt ışık gören kapalı balkonlu mutfağıma aldım.Ertesi gün de çimlenme başladı...

Devamında gerek saksıların firması gerekse de Anadolu torf la yaptığım yazışmalarda torfun 15-20 günden sonra yetersiz olduğunu dolayısıyla piyasada marketlerde bulunan toz ya da sıvı genel bitki besleyicilerle desteklemem gerektiğini öğrendim...Bir de kullandığımız torfların steril olmadığını..

Peki çimlenme sonrası ne yapabilirim sorusunun cevabını aradığımda,karşımda sudan yamulmuş üst kısımları küflenmiş saksıları filizlerin yaprakları yere paralel hale geldiğinde bir an önce şaşırtılması gerektiğine karar verdim..Bu arada PDA sitesinde organik toprakla ilgili English Gardens adlı şirketi buldum ve sıvı gübre işi ile uğraşacağıma onlarla görüşerek özel bir sebze toprağı hazırlattım..İçinde kendi önerdikleri toprak,torf,doğal gübre ve ponsa taşı karışımı var.
Bundan sonra torfu belirttiğim şekilde sadece çimlendirme için kullanacak,bir süre sonra filizleri bu toprakla doldurduğum yine aynı tipteki saksılara şaşırtacağım.Fideler oluşana kadar da aşırı sulama önerilmediği için de umarım saksılarım şekillerini koruyacaklar..Kök gelişiminden sonra ise karton saksısı ile birlikte önerilen 25-30 cm çaplı bir saksıya Red Robinleri yerleştireceğim...

En son gelişimlerini beklemek ve afiyetle yemek olacak...
Bu arada aranızda hiç Red Robin tadan oldu mu ?

Eski 16-11-2008, 11:17   #59
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Ben de yaklaşık 2 ay önce PDA üyesi oldum, ancak son günlerde yazılarını daha sık okumaya başladım, gerçekten harika şeyler yapıyorlar. Sitemiz üyesi Sn MSaygın'ın da domates tohumlarının çimlendirilmesi konusunda deneyimlerini paylaştıgı şöyle bir linki var
http://www.mehmetsaygin.com/pda/pemb...esnotlari.html

Sn. Gürtunca, yine bir konuda öncülük etmiş olacaksınız, acaba bize English Gardens.'a hazırlattıgınız sebze topragının fiyatları konusunda bilgi verebilir misiniz?

Ben hiç red robin tatmadım, ama okudugum yabancı sitelerde çok tatlı diye geçiyor hep.

Merak ediyorum red robin.in 55 günde -fideye dönüştükten sonra- domates verebiliyor oluşunu, sizinkilerde test etmiş olacağız

Eski 16-11-2008, 14:52   #60
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Sn. Gürtunca, yine bir konuda öncülük etmiş olacaksınız, acaba bize English Gardens.'a hazırlattıgınız sebze topragının fiyatları konusunda bilgi verebilir misiniz?
Bu topraktan PDA da da bahsediyorlardı.Özellikle aradım.Yaklaşık 40 lt. dediler ve 20 Ytl ödedim..

Etiketler
balkon, domates, karton saksı, red robin, tohum fide

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024