agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2013, 17:56   #1861
Yeni Üye

zakharion's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2013
arkadaşlar. alışveriş yaptığım sitede red robin tohum şu an yok. takas yolu ile bana 5 ya da 10 tane tohum yollayabilecek arkadaş var ise bana mesaj atabilir. karşılığında Minyatür marul tohumu tom thumb ve fındık turp tohumu ile birlikte rahatsızlık vermeyen acı biber tohumu vereceğim. biber zamanı geçti ama tüm bunlar saksı için idealdir. marul tohumu ise tüm mevsimlerde ekilir. bursa veya marmara bölgesi yollayabilecek arkadaş varsa bana ödemeli olarak yollayabilirmi. ayrıca kendim yolladığımında kargosunu karşılarım. ilgilenen arkadaş varsa teşekkür ederim.

Düzenleyen zakharion : 10-06-2013 saat 19:40 Neden: imla
zakharion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 20:08   #1862
Yeni Üye

zakharion's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Yumurta ambalajında iki kez denememe rağmen fide elde edemedim. Tohumlar çimleniyor ama çıkan filizler bir kaç gün sonra hep birlikte ölüyor. Sanırım sayın ormanx' in dediği gibi sığ kalıyor bu ambalajlar. İki kez aynı sonucu alınca ben yine eski usule; plastik bardakta çimlendirme usulüne geri döndüm.
mesaj biraz eski ama yinede denemek isteyenler için bir hatırlatma yapayım, yumurta kartonu muhtemelen kimyasal içeriği ağır olan bir karton, ben mangal tutuştururken yumurta kartonu kullanırım, sönmek bilmez ve sonuna kadar yanar, belkide bu kimyasal fideye zarar veriyor olabilir, ben fide için plastik viyol kullanıyorum, birkaç sene gidiyor, tanesi 1 lira ve poşet satan yerlerde bulunur, benim aldığımda 67 yuva var ve tüm ektiğim biber domates marul fesleğenlere 2 viyol yeterli oluyor

malbman beğendi.
Eski 20-05-2013, 22:02   #1863
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zakharion Mesajı Göster
arkadaşlar. alışveriş yaptığım sitede red robin tohum şu an yok. takas yolu ile bana 5 **** 10 tane tohum yollayabilecek arkadaş var ise bana mesaj atabilir. karşılığında Minyatür marul tohumu tom thumb ve fındık turp tohumu ile birlikte rahatsızlık vermeyen acı biber tohumu vereceğim. biber zamanı geçti ama tüm bunlar saksı için idealdir. marul tohumu ise tüm mevsimlerde ekilir. bursa veya marmara bölgesi yollayabilecek arkadaş varsa bana ödemeli olarak yollayabilirmi. ayrıca kendim yolladığımında kargosunu karşılarım. ilgilenen arkadaş varsa teşekkür ederim.
Tohum yok ama 19'luk saksıda (ortalama 2 lt'lik saksı) yeni çiçeklenmiş olarak var.4-5 adet verebilirim ama kargo ücreti adette 20 tl yi bulur.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 22:49   #1864
Yeni Üye

zakharion's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Tohum yok ama 19'luk saksıda (ortalama 2 lt'lik saksı) yeni çiçeklenmiş olarak var.4-5 adet verebilirim ama kargo ücreti adette 20 tl yi bulur.
teşekkür ederim ama adana uzak olduğu için fideler zarar görebilir, ben yine tohum arayışına devam edeyim, hiç olmadı alış veriş yaptığım siteden temin edeceğim, şu an yokmuş, ama size bahsettiğim tohumlar lazım ise gönderebilirim,

Eski 20-05-2013, 23:54   #1865
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zakharion Mesajı Göster
teşekkür ederim ama adana uzak olduğu için fideler zarar görebilir, ben yine tohum arayışına devam edeyim, hiç olmadı alış veriş yaptığım siteden temin edeceğim, şu an yokmuş, ama size bahsettiğim tohumlar lazım ise gönderebilirim,
Teşekkürler.Bana lazım değil.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 10:29   #1866
Yeni Üye

zakharion's Avatar

neyse , temin ettim. Inşallah sağlam bir sitedir de tohumlar sağlam çıksın,

Eski 26-05-2013, 16:37   #1867
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Arkadaşlar red robin tohumu paylaşacak arkadaşlar yok mu tohum takas şenliğinde?

oma1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 16:46   #1868
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Red robinler cicekleniyor. Gunese ne derece dayaniklilar acaba. Su an sadece aksam gunesi aliyorlar. Eger dayanabiliyorlarsa tum gun gunese de koyabilirim.

fatitoo ve zebra beğendi.
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 23:13   #1869
Yeni Üye

zakharion's Avatar

arkadaşlar, daha önce red robin ve tıny tim domates yetiştirmedim, cinsini bilmediğim bir chery domates yetiştirmiştim, şu an domates için 5 adet uzun büyük saksım var, saksıların ikisi öğlene kadar, ikisi tüm gün biri öğlenden sonra güneş görüyor, size soracağım şu, red robinlerden fire vermezsen sadece red robin ile devammı edeyim, yoksa tıny tim ile karışık devammı edeyim, tıny tim in red robinden farkı çok varmı, ikisini birden yetiştirmis arkadaşlardan bilgi ve öneri almak istiyorum, ve tohumları karanlık kuru bir ortamda ama aynı zamanda havada alsın diye tuzluk içerisinde saklamak uygunmudur, çünkü daha önce kavanoz içerisinde bozulma olmuştu, aynı bakliyatlarda olduğu gibi, bakliyatlar kapalı ortamda kolay güveleniyor, ama ağzı açık kapta bozulma olmuyor, tuzluk sizce mantıklımı, daha önce domates tohumlarını peçete üzerinde kurutup peçete ile saklıyordum, tabi ondanda fire alıyordum, tabi artık deneme yanılma yöntemi uygulamak istemiyorum, teşekkürler,

Eski 28-05-2013, 00:00   #1870
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
bilgiler için teşekkürler

zakharion beğendi.
Özgür Çifci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 14:18   #1871
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
mini mini red robinler...

Orcn, Boska, fatitoo ve 1 kişi beğendi.
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 09:58   #1872
Yeni Üye

sonfenomen's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Uzun bir aradan sonra tekrar 5 adet red robin tohumu ektim. 3. günün sonunda 5 adet tohumdan 4'ü çimlendi gerçi ekim için biraz geç kaldım herhalde ama olsun en son denememde çok güzel büyütmüş ama domates alamamıştım inşallah bu sefer başaracağım

Eklenen Resimler

sonfenomen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 23:45   #1873
Yeni Üye

zakharion's Avatar

red robinler istenen kıvama geldiler, çok geç ekmiştim, haziran başıydı, şu an boyları 15cm civarı, ve her biri en aşağı 20 meyveli, tek amacım şu an seneye tohum üretmekti, ama fazlasıyla bereketli çıktı, tıny tim ve mini kiraz sırık tip domates saksıda hem verimsiz hemde görünüş olarak güzel değildi, erken zamanda ekmiş olsam verim belki daha çok olacaktı, toprak olarak torf diye kandırılan humuslu toprak çay atığı tarla toprağı kum karışımı gevşek bir toprak, ayda bir olmak üzere bir çay kaşığı kuru türk kahvesi ve haftada bir yeşil bitki kompostası ihmal edilmedi, sulama 3 günde bir, yani acı biberler yapraklarını tam salmaya başlarken, seneye tıny tim veya başka bir cins düşünmüyorum,

Eski 26-08-2013, 13:45   #1874
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Herkese merhaba. Forumu keşfettiğimde bu kadar çok domates severi bir arada görünce çok şaşırdım ve sevindim. Birkaç ay önce IKEA'dan küçük domates bitkisi alarak bu kervana katılmış oldum yalnız yetiştirdiğim domatesin cinsini bir türlü kime sorduysam bilemediler. Bazıları Red Robin, bazıları Tiny Tim, bazıları da farklı şey söylüyor. Tecrübenizi paylaşır mısınız? Görsel burada: tomatoes - Which tomato variety is this? - Gardening & Landscaping Stack Exchange

anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 20:50   #1875
Yeni Üye

zakharion's Avatar

Bence red robin değil, eskiler daha iyi bilir ama bence sarkan tip kiraz domates, yaprakları değişik tip olduğu için böyle dedim, bu bölüm red robin bölümü, ama başka bir konu olarak mini kiraz chery domates bölümünde bunun resmine rastlamıştım oradan araştırın, eğer sarkan tip ise yükseğe asmanız gerekir, kolay gelsin

Eski 26-08-2013, 22:12   #1876
Ağaç Dostu

Teşekkürler cevabınız için, o zaman demek ki Red Robini eleyebiliriz en azından. Bana da Red Robine göre yaprakları daha koyu gibi geliyordu.

Eski 26-08-2013, 23:30   #1877
Yeni Üye

zakharion's Avatar

birde şu var, eğer domatesiniz hydbird ise tohumlardan seneye boş çıkarsınız, verim, lezzet, koku ve görsellik acısından red robin bir tutku, bir hobidir, kışın bile yavaş gelişme ile de olsa mutfakta yetiştirme imkânı varmış, ben bu sene deneyeceğim, yani 4 mevsim domates kokusu alabilirsiniz, birkaç tür yetiştirdim ama bu foruma denk geldim. Müthiş bilgiler edindim. Eğer domates yetiştirmek istiyorsanız red robin tohumu edinin derim, teşekkürler

Eski 27-08-2013, 08:57   #1878
Ağaç Dostu

Bitkinin cinsini bilmediğimden hybrid mi, heirloom mu olduğunu da bilemiyorum doğrusu. Ama paylaştığım bitki ömrünü birkaç ay önce tamamladı. Onun tohumlarından şu anda yeni dört adet domatesim var. Bir kaç gün önce çiçekleri gözüktü, bir ara fotolarını paylaşırım ama öncelikle paylaşabilmem için cinsini belirlemem gerek, bu konu içinde paylaşmam doğru olmaz sanırım.

Eski 27-08-2013, 21:07   #1879
Ağaç Dostu

zakharion, bu arada bitkilerinizin yapraklarında güneş yanmaları, lekeleri var. gün boyu mu kalıyorlar güneş altında?

Eski 28-08-2013, 00:46   #1880
Yeni Üye

zakharion's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anarius Mesajı Göster
zakharion, bu arada bitkilerinizin yapraklarında güneş yanmaları, lekeleri var. gün boyu mu kalıyorlar güneş altında?
evet gün boyu güneş altında, ayrıca iki saksı öğlen 1 e kadar gören ve iki saksı öğleden sonra güneş görenler var, bunları deneme amaçlı yaptım, en sağlıklı olan bunlar oldu, güneş yanması ise tahminen sulama yaparken yaprağa su değmesi olabilir diye düşünüyorum, zaten bir kaç yaprakta yanma mevcut, fotoğraf gece çekimi olduğundan tam yansıtmamış olabilir ama çok sağlıklı diye düşünüyorum,

Eski 22-10-2015, 08:56   #1881
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
sayenizde bende red robin ile tanıştım

Milla ve Jakin beğendi.
shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2015, 21:47   #1882
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

gelismesi gercekten cok yavas

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 25-12-2015, 20:27   #1883
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Arkadaşlar merhaba,
Başlık altında ki nerdeyse bütün yazılanları okudum ve red robin tohumlarım bugün elime geçti. İlk defa evde bitki yetiştireceğim, kafamda bir ekim planı oluşturdum yanlış düşündüğüm veya atladığım bir kısım varsa yardımcı olursanız sevinirim.

1- Tohumları bir gün nemli bezde bekleteceğiz.
2- Torf-toprak karışımı ufak bir bardağa alıp üzerini örtecek kadar torf koyuyoruz ve streç filme sarıp ara sıra kontrol edip sprey ile nemli kalmasını sağlıyoruz.
3- Çimlenince güneşli bir yere alıp az miktarda nemlendiriyoruz. (Çimlendikten sonra ne kadar su vermemiz lazım yaklaşık bir çay kaşığı vs ?)
4- Yaklaşık 10cm ve kalem kadar bir kalınlığa ulaşınca, şaşırtma yapıp esas saksımıza alıyoruz.
5- Saksının 20cm çapında ve 6-7 litre olması yeterli. (Saksıya dikmeden önce bir şaşırtma daha yapmaya gerek var mı?)
6-Bahçe toprağı, torf ve gübre karışımı kullanıyoruz.(Önerdiğiniz oran nedir?)
7- 10 günde bir sıvı besin verirsek iyi olur.
8- Koltuk alma işlemi yapmıyoruz.
9- 2 günde bir sulama yeterli.
10- Sonra afiyet olsun

Okuduklarımdan böyle bir temel çıkardım. Eklenecek bir şey varsa ve sorularıma cevap verebilirseniz çok memnun olurum.

Düzenleyen durakta : 25-12-2015 saat 20:29 Neden: İmla
durakta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 12:05   #1884
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Benimkiler red robin mi?

Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 2 ay önce çimlendirdiğim tohumlarımın son hali fotoğrafta görülmekte. Internetten red robin tohumu olarak satın aldım. Ancak forumdakilere göre gövdesi cılız duruyor ve yukarı doğru büyüme eğiliminde gibi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2016, 07:59   #1885
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Red robin tam bodur bir domates çeşidi sizin ektiğiniz tohumlar sırık gibi duruyor. Tohumlar karışmış bence.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 15:15   #1886
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2015
bu domatesin tohumundan elinde olan varmı acaba çanakkalede yazlığa ekmeyi planlıyoruz

syncsta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 06:08   #1887
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
15 gun oldu sasirtali, bence garip bir durum var.;
toprak gubreli ;
yoksa sokup kok budamasi mi yapmali ?
ilk defa basima geliyor ;

Eklenen Resimler

OSMAN45 ve Milla beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 10:45   #1888
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Sayın sındırgılı sorununuzun ne oldugunu yazmamışsınız,sorununuz nedir ?.

eurosat55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2016, 07:45   #1889
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
tohumlarin 5 tanesini cimlendirmistim. Sadece 1 tanesini yasatabildim.( Belki, mevsim uygun olmadigindan )
Bugun itibari ile iyi gorunuyor.
Fakat daha cok var , meyvesini yemeye...)

Eklenen Resimler

OSMAN45, Milla, samur ve 1 kişi beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 10:46   #1890
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shawshang Mesajı Göster
gelismesi gercekten cok yavas

Sent from my iPhone using Tapatalk
Name:  IMG_0275.jpg
Views: 738
Size:  60.4 KB

6 ay oldu

Orcn ve A_NOMAD beğendi.

Etiketler
balkon, domates, karton saksı, red robin, tohum fide

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024