agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2008, 14:02   #61
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
8.Gün Toprakla tanışma...

Bu sabah önce elimdeki 6 tane drenaj delikli yuvarlak karton saksıyı üstten 1 cm i boş kalacak şekilde aldığım toprakla doldurdum ve drenaj yerlerinden su akana kadar yavaş yavaş su yedirdim.Üstte kalan 1 cm. lik kısmı torfla tamamladım ve burayı da ıslattım.Daha sonra Red Robin filizlerinin etrafındaki torfu bir tükenmez kalemin ucuyla eşeledim ve filizleri gövdelerinden tutarak torftan çıkardım.Tüm filizlerde yaklaşık 3 cm kadar kök gelişmişti..Yeni saksılarında aynı kalemin ucu ile derin bir yer açıp Red Robin tohumlarını topraklarına kavuşturdum.Elimdeki karton kahve bardaklarına da altlarına delik açtıktan sonra aynı yöntemle süs biber filizlerini yerleştirdim.

Alnımızın akı ile ikinci aşamaya geçtik...Darısı başınıza...

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.

Düzenleyen Gurtunca : 16-11-2008 saat 17:38
Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 20:23   #62
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
Yine başa dönmek gibi olacak ama benim red robinlerden biri merhaba dedi.

Bu ilk oldu. Artık diğerleri de patır kütür çıkar herhalde.

adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 09:03   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Cuma akşamı ilk 3 tohumu plastik su bardakları içerisinde toprakla kavuşturdum.
Belki bu akşam eve döndüğümde bana sürpriz yaparlar.

C.Mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 09:48   #64
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Ben de red robin tohumlarını bir gece suda bekletip 16 Kasım'da ektim.

Bir kısmı balkonda, bir kısmı içeride pencere önünde. Bakalım gelişmeleri nasıl olacak!

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 10:33   #65
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Beş tohumla maceraya ben de katıldım

Gelişmeleri paylaşmak üzere

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 11:30   #66
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
16/11/2008 de ekildi. Ben de denemeye iki adet tohumla katılıyorum.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 13:48   #67
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
7 Kasım'da ektiğim 5 tohumdan 4ü çıktı, bir tanesi çıkmaya uğraşıyor.

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 15:32   #68
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Bu da benim bebeğim. Tomurcukları yavaş yavaş salkım olmaya başladı. Bakalım çiçekleri ne zaman açacak.

Eklenen Resimler

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 15:40   #69
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bebeğimin ve yavrularının başka açılardan görünüşü. En son fotoğraftakiler de yeni güzellik kraliçesi adayları

Aynı gün ektiğim robinlerden bir tanesini anneme vermiştim. O toprağa dikti. Sanki onunki daha gelişmiş gibi geliyor bana. Bir türlü annemin robini ile fotoğraf makinesini aynı ortama denk getiremedim ki onun da resmini çekip yükleyeyeyim. Aradaki farkı görmek açısından yararlı olurdu. Neyse en kısa sürede onları da resimleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 17-11-2008, 15:59   #70
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sizinki topraksız tarım galiba. Peki annenizinki normal yetiştirme mi? Eğer öyleyse, ikisi arasında iyi bir kıyaslama olacak.

Bu duruma ne kadar sürede geldi?

Eski 17-11-2008, 16:21   #71
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın nevsune doğru tahmin ettiniz. Ben topraksız yetiştiriyorum. Annem ise toprağa dikti. Zaten o yüzden annemin robinlerini de resimlemek istiyorum. Aradaki farkı görmek için, ama dediğim gibi sanki annemin bitkisi benimkinden daha iri gibi. Resimleri yükleyince sanırım bana hak vereceksiniz.

Tohumları 11 eylül' de ekmiştim. Yani dokuz haftada bu hale gelmiş.

Eski 17-11-2008, 16:25   #72
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Evet fotoğrafları sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Bu duruma ne kadar zamanda geldiğinizi merak ediyorum. Çünkü neredeyse yarı yola gelmişsiniz. Ben de bu günleri görsem bir

Eski 17-11-2008, 16:26   #73
Ağaç Dostu

ormanx's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2008
Galeri: 20
Arkadaşlar herkese merhaba,
Maceranızı keyifle okuyorum.
Benim siparişim ancak bugün geldi ve maceram yeni başlıyor.
Öncelikle Karınca70'in önerdiği gibi tohumları 1 gün oda ısısında suda bekletip ondan sonra plastik veya karton kahve bardaklarına ekmeyi planlıyorum. Her bardağa 1 tohum olacak şekilde. Ne dersiniz? Yanlışın varsa bilgilendirirseniz sevinirim. Çünkü bu macerada ben de en aceminiz olarak varım artık.

ormanx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 16:32   #74
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Kolay gelsin ormanx.

Üstlerini kapatmayı unutmayın. Ben o bardakların üzerini, yarıya bölüp, delikler açtığım küçük pet şişelerle kapatıyorum. Günde bir kez havalandırıp yeniden kapatıyorum. Nem ve sıcakla çıkıveriyorlar zaten.

Fazla tasa etmeyin, siz dilediğinizi yapın. Onlar zaten bildiklerini okuyorlar

Eski 17-11-2008, 16:37   #75
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın nevsune ilk mesajınızda bu duruma ne kadar zamanda sorunuzu görmemiştim. Ben düzeltinceye kadar siz ikinci mesajı yazmışsınız. Tohumları 11 Eylül günü ekmiştim. Yani dokuz haftalık şu anda. 55 günlük olduğu bu durumda pek doğru gibi gelmiyor ama tabii ben gereken şartları sağlayamamış da olabilirim.

Umarım sizinkiler daha çabuk olur da ben de nerede hata yaptığımı görürüm.

Sayın ormanx, ben tohumları olduğu gibi plastik su bardaklarına doldurduğum torfa ekip, on beş günlükken, üstlerini kestiğim kola petlerine şaşırttım. Suda hiç bekletmedim ama siz isterseniz deneme amaçlı olarak bir kaç tane tohumu ıslatıp, bir kaç tanesini de ıslatmadan ekip gelişimlerini gözleyin. Gözlemlerinizi aktarırsanız iki yöntem arasında fark olup olmadığını anlamak ve eğer fark varsa etkilerinin neler olduğunu ortaya çıkarmak açısından iyi bir çalışma olur sanırım. Biz, en azından ben, böyle bir gözlem yapmak için geç kaldım. Ama siz yeni başlıyorsunuz ve yapabilirseniz çok değerli bilgiler elde ederiz.

Bu arada: her bardağa bir tohum en iyisi. Ben en son bir bardağa iki tohum ektim şimdi ayırırken zarar verir miyim korkusu yaşıyorum.

Eski 17-11-2008, 16:47   #76
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Tohumları 11 Eylül günü ekmiştim. Yani dokuz haftalık şu anda. 55 günlük olduğu bu durumda pek doğru gibi gelmiyor ama tabii ben gereken şartları sağlayamamış da olabilirim.
Teşekkür ederim. Ben de biraz hayal kırıklığına uğradım doğrusu. Daha çabuk bekliyordum. Belki de mevsim dışı ekim yapıldığı için süre uzamıştır. Şimdi daha çok kişinin katılımıyla kıyaslama sonuçları, bize baharda ekeceklerimiz için doğruyu daha iyi gösterebilir.

Alıntı:
Bu arada: her bardağa bir tohum en iyisi. Ben en son bir bardağa iki tohum ektim şimdi ayırırken zarar verir miyim korkusu yaşıyorum.
Toprak ıslatılıp fidecikler dikkatli bir şekilde çıkartıldığında fazla zayiat olmuyor. Aslında onlar bizim düşündüğümüzden daha güçlüler de, biz hayatı onlara da kendimize de zorlaştırıyoruz galiba

Eski 17-11-2008, 17:14   #77
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
55 gün konusunda ben de hayal kırıklıgına ugradım açıkçası. Mevsim dışı gibi birşeyin sözkonusu olmaması lazım aslında, çünkü red robinle ilgili hep söylenen kış mevsimi için de çok uygun oluşu. Ayrıca Sn. Malbman İzmir'de, dolayısıyla havalar bildiğim kadarıyla hala çok soğuk değil orada. Benim aklıma gelen ihtimal topraksız tarımda yapılıyor oluşu, gerçi Sn Malbman bu konuda deneyimli mi bilmiyorum, besin eriyikleri konusu çok detaylı çünkü.

Sn Malbman, benim şuan 60 red robin tohumum var elimde, yarısını sizin gibi topraksız tarımda denemeyi düşünüyorum, hatta Kudret by.den besin kitlerini de aldım, yarısını da Sn Gürtunca gibi toprakta deneyeceğim, şu Jiffy'lerimiz bir gelsin...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 17:29   #78
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın ebrub, topraksız tarım konusunda az da olsa tecrübem olduğunu düşünüyorum. Zira yaz boyu 11' li sistemde topraksız domates yetiştirdim ve başarılı da oldum. Sizin de dediğiniz gibi Red Robin için mevsim dışılık diye bir şey söz konusu değil. Ama önceki mesajımda belirttiğim gibi, ben (ec, ph, havalandırma vs. gibi) gerekli tüm şartları sağlayamamış olabilirim. Bu nedenle 55 günü geçmiş olabilir. Sizin çalışmalarınız bu yüzden önem kazanıyor. Daha dikkatle yapacağınız gözlemleriniz sonucunda çok değerli bilgiler elde edeceğimize inanıyorum.

Bu arada: sayın ebrub bana sorarsanız şimdiden 60 tohumu birden kullanmayın derim. Topraksız tarım uygulaması olarak hangi sistemi kullanacaksınız bilmiyorum ama 30 tane fide bana çok gibi geldi. 30 tanesinin de toprakta olacağını düşünürsek işiniz çok zorlaşacak. Bence üçer-beşer tane deneyin ve (umarım öyle bir şey olmaz ama yine de göz ardı edilmemesi gereken) olası bir başarısızlık ihtimalinde elinizde yine devam edebileceğiniz tohum kalsın.

Eski 17-11-2008, 19:59   #79
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Sayın nevsune doğru tahmin ettiniz. Ben topraksız yetiştiriyorum. Annem ise toprağa dikti. Zaten o yüzden annemin robinlerini de resimlemek istiyorum. Aradaki farkı görmek için, ama dediğim gibi sanki annemin bitkisi benimkinden daha iri gibi. Resimleri yükleyince sanırım bana hak vereceksiniz.

Tohumları 11 eylül' de ekmiştim. Yani dokuz haftada bu hale gelmiş.
Bir reklamda ne diyordu; Anne eli değmiş gibi !
****** anneciğin senden daha iyi yetiştirecek domatesi Benim annemde öyle
Onlar bizleri bile yetiştirmişler
İşin sırrı bu bence TECRÜBE !

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 20:49   #80
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

bende red robinler için 55 gün diye hesaplayıp ocak 10'da domates yiyeceğiz diye gün vermiştim.

Şubatın sonuna da razıyım ama şu dokuz haftalık domatesler moralimi bozdu. Bir de ben suda bekletmeden ektiğim için sanıyorum 8-10 günde çimlendiler ki bu süreyi daha da uzatacak gibi.

Olsun da varsın geç olsun. Ancak yine de verilen süreyi merak ediyorum. Bu süre tohum ekiminden veya çimlenmeden sonra çiçek çıkartma süresi mi yoksa meyve olgunlaşma süresi midir?

Eski 17-11-2008, 21:26   #81
Ağaç Dostu

vayvayvay's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Galeri: 1
Merhaba. Red Robin Maceraperesti olarak aranızdayım Ancak azıcık başlarını çıkartsalar topraktan dışarı, anında resimleyeceğim. Ama bu arada minik bardaklara diktiğim, Tumbler(3 adet), Red Currant(2 adet),Tigerette cherry yellow(1 adet), Yellow Pigmy(1 adet),Tigerette Cherry Red(3 adet), Yellow Currant(1 adet) , Tumbling Tom Yellow(1adet), Tumbling Tom Red(1 adet) olmak üzere kardeş domates bebeklerim toprak üstünde ikinci, üçüncü yapraktalar. Yarın yeni evlerine yerleşecekler.

vayvayvay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 21:56   #82
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adnankaraer Mesajı Göster
Olsun da varsın geç olsun. Ancak yine de verilen süreyi merak ediyorum. Bu süre tohum ekiminden veya çimlenmeden sonra çiçek çıkartma süresi mi yoksa meyve olgunlaşma süresi midir?

Aslında birçok sitede 55 gün diye okumuştum, detay vermiyordu, fakat düşündüm de hepsi de tohum satışı yapan yerlerdi genellikle. Şimdi google.da yeniden araştırdım.

Bir blog buldum Iowa'da red robin yetiştiren birisine ait, çok detay resim bilgi falan yok. Ancak yetiştiren kişi, red robin tür domatesin 15 cm uzunlugunda ve 55 günde meyve vereceği bilgisi olmasına ragmen, ev içinde yetiştirdiklerinin (yazın dışarıda kışın ev içinde yetiştiriyor) 55 günden daha fazla zamana ihtiyaç duyabileceğini, hatta meyve vermesinin 4 ay kadar sürebileceğini ve bitkiye özel lamba kullanmasına ragmen bu kadar zaman süreceğini tespit ettiğini söylüyor. Site linkini ekledim.

Konu sanırım yaz-kış olayı. Bence kış başlarken bu işe girişen bizler 55 günde red robin yiyemeyeceğiz ne dersiniz?

http://ia2day.com/?p=23

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 22:22   #83
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Arkadaşlar bu 55 gün meselesini, tohum ekiminden itibaren hesaplamıyorsunuz değilmi?
Domatesinizi fidelikten yetiştirceğiniz saksıya alış tarihinden itibaren saymalısınız, bence uygun şartlarda, iyi bir beslemeyle bu iş 55 günde olmasa bile en fazla 60-65 günde hasat yapılır. Bence!

Eski 17-11-2008, 23:08   #84
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
benimde çarşamba günü diktiğim dört tohumdan ikisi topraktan başını kaldırdı. üzerlerine sitreç geçirip kalürferin üzerine bırakmıştım.şimdi üzerini açıp kaloriferin üzerinden kaldırsammı.ödüm patlıyor bozulacaklar diye dediğiniz kadar var bunlar bebiş insan ancak çocuklarına böyle gözü gibi bakar bu arada karanfil tohumunuda on gündür ekmiştim tık yoktu onunda üzerini streçle kapatıp kalürüferin üzerine aldım oda bu gün kafasını kaldırmış çok mutluyum çok birde büyüyüp imeklediklerini görebilsem.

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 13:55   #85
Ağaçsever

Bu sabah baktığımda henüz bir hareket başlamamıştı.

Sanırım çimlenme sıcaklığını tam sağlayamıyorum evde.

Aslında 3,5 gün oldu,biraz fazla acele ediyor da olabilirim.

Eski 18-11-2008, 14:36   #86
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Acele ediyorsunuz bence de. 7 güne kadar çıkmazsa panik butonuna basarsınız.

Eski 18-11-2008, 15:48   #87
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adnankaraer Mesajı Göster
Acele ediyorsunuz bence de. 7 güne kadar çıkmazsa panik butonuna basarsınız.
Cuma günü de hala çıkmamış olursa siz görün zaten bendeki paniği.

Torfa değil direkt toprağa ektim.Aynı cins toprağa bir ay önce süs biberi tohumu ekmiştim 5 adet.

Bir hafta içinde ilki çıkmıştı,15.gün civarı da 2. si çıkmıştı.Şu anda büyüyorlar.3 tanesi ise başarısızdı.

Eski 18-11-2008, 19:15   #88
Ağaç Dostu

vayvayvay's Avatar

Merhaba...ümidimi yitirmedim.Tekrar İki minik Red robini toprakla buluşturdum az önce...Umarım beni sevindirirler.
Sevgili Gurtunca...Evet.Diğer tohumlar Sevgili Mahon67 den aldıklarım Çok tatlılar. Aslında hatalıyım, biliyorum. Ama arada minik gövdelerine incitmeden el sürdüğümde müthiiiş zevklı bir koku.İnanın ba şım dönüyor. Sevgi saygılar.

Eski 18-11-2008, 21:07   #89
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vayvayvay Mesajı Göster
Ama arada minik gövdelerine incitmeden el sürdüğümde müthiiiş zevklı bir koku.İnanın ba şım dönüyor. Sevgi saygılar.
Eyvah! Eyvah! Bendede böyle başlamıştı bu hastalık, bulaşıcı olması bir yana, tedaviside mümkün değil.
Acil şifalar sn. vayvayvay

Eski 18-11-2008, 21:31   #90
Ağaç Dostu

vayvayvay's Avatar

Teşekkürler acil şifalar dileği için sn.Envor Varsın tedavisi olmasın değil mi? Harika bir duygu Yarın Red robinin kardeşlerinden belki bir fotoğraf paylaşırım.İlerde red robinlerimiz meyvelerinide verince çok şenlikli olacak Yaşasın minik domateslerimiz......

Etiketler
balkon, domates, karton saksı, red robin, tohum fide

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024