agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2009, 14:51   #301
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
red robin

12 kasımda tohumları toprağa atmıştım. Yorumlarınız beklıyorum.Fidelerımin gelişimi nasıl?

Düzenleyen Gülbeşeker : 01-01-2009 saat 17:18 Neden: ek
Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2009, 18:39   #302
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Çok sağlıklı görünüyorlar. Ben 16 Kasımda ekmiştim RR tohumlarını. Kotilon yaprakları haricinde 3 yaprakları var henüz. Sizin RR cikleriniz daha iyi gelişmiş ama 50 gün için fazla bir gelişme sayılmaz sanırım.

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2009, 20:33   #303
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülbeşeker Mesajı Göster
12 kasımda tohumları toprağa atmıştım. Yorumlarınız beklıyorum.Fidelerımin gelişimi nasıl?
Sayın Gülbeşeker, RR' leriniz sağlıklı görünüyor ama yaşlarına göre küçük kalmışlar sanki. Zaten bu da bu başlıktaki arkadaşların ortak ve en büyük sıkıntısı. Bir türlü nedenini bulamadık.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2009, 20:36   #304
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahyanur Mesajı Göster
Sayın Malbman;
Eğer tohum ekecekseniz ben de aynı günde ekeyim RR tohumunu..Şartları aynı tutmaya çalışalım.. Torfa mı ekeceksiniz? Ekmeden suda bekletecek misiniz? Hangi ortamda büyüteceksiniz ? vs şartlarını eşit tutabilirsek daha iyi bir karşılaştırma olur..Geriye ısı ve ışık farkı kalır..
Sayın kahyanur, yarın ekeceğim tohumları. Dediğiniz gibi aynı gün ekip, şartları da eşitleyelim. Böylece yararlı veriler elde edebiliriz. Ben plastik bardaklara torf doldurup, her bardağa bir tane tohum ekeceğim. İsterseniz ekeceğimiz tohumların yarısını suda bekletelim, diğer yarısını da bekletmeden ekelim. Bunları işaretleriz. Böylece suda bekletmenin ne kadar fark yarattığını (yaratıyorsa) gözlemlemiş oluruz. Sanırım şu anda sitedesiniz. Eğer mutabıksanız bu akşamdan suya koyalım derim RR' leri.

Eski 01-01-2009, 20:58   #305
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın kahyanur, yarın ekeceğim tohumları. Dediğiniz gibi aynı gün ekip, şartları da eşitleyelim. Böylece yararlı veriler elde edebiliriz. Ben plastik bardaklara torf doldurup, her bardağa bir tane tohum ekeceğim. İsterseniz ekeceğimiz tohumların yarısını suda bekletelim, diğer yarısını da bekletmeden ekelim. Bunları işaretleriz. Böylece suda bekletmenin ne kadar fark yarattığını (yaratıyorsa) gözlemlemiş oluruz. Sanırım şu anda sitedesiniz. Eğer mutabıksanız bu akşamdan suya koyalım derim RR' leri.
Tamam Sayın Malbman, Ben hemen iki adet RR suya koyuyorum. Yarın akşam aynı şekilde köpük bardaklara torf doldurup 4 adet RR ekeceğim. ikisi suda bekletilmiş ikisi bekletilmeden.

Eski 01-01-2009, 21:04   #306
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Tamamdır. Ben de iki taneyi suya koydum. Yarın akşama kadar beklesinler. Bakalım ne sonuçlar elde edeceğiz.

Eski 02-01-2009, 17:39   #307
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahyanur Mesajı Göster
Tamam Sayın Malbman, Ben hemen iki adet RR suya koyuyorum. Yarın akşam aynı şekilde köpük bardaklara torf doldurup 4 adet RR ekeceğim. ikisi suda bekletilmiş ikisi bekletilmeden.

Alıntı:
Tamamdır. Ben de iki taneyi suya koydum. Yarın akşama kadar beklesinler. Bakalım ne sonuçlar elde edeceğiz.

Peki tohum yatağı derinliği aynımı olacak? Onu nasıl ayarlamayı düşünüyorsunuz?

Benden hatırlatması

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2009, 17:45   #308
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Doğru demişsin envor ama ben bunu, tohumların tohum boyutu kadar derinliğe ekilmesi konusunun standart hale geldiğini düşündüğüm için hiç dert etmemiştim.

Düzenleyen malbman : 02-01-2009 saat 17:48 Neden: Noktalama işareti
Eski 02-01-2009, 17:48   #309
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Çimlendirme

Yaş kum üstüne, ıslak beze tohumları yatırmıyormusunuz?

Düzenleyen nariçi : 02-01-2009 saat 19:11 Neden: anlatım-imla düzeltmesi
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2009, 17:55   #310
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Kum üstüne ıslak bez yatırmıyormusunuz?
Biraz açabilir misiniz sorunuzu?

Eski 02-01-2009, 18:47   #311
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Doğru demişsin envor ama ben bunu, tohumların tohum boyutu kadar derinliğe ekilmesi konusunun standart hale geldiğini düşündüğüm için hiç dert etmemiştim.
Hatırlatmanız için teşekkür ederim. Köpük bardağı torfla dolduracağım. Tabii ki 1 cm boşluk bırakarak. Sonra RR tohumcuğunu cedvelle bardağın çapını ölçüp tam merkezine yerleştireceğim. Sonra azıcık torfu tohum kapanana kadar üzerine serpip su damlatarak tohumun üzeri açılmadan sulayıp, bardağın üzerini de streçleyip sıcak bir köşeye kaldıracağim. Bardak çapı 7 cm, derinliğide 8 cm.

Eski 02-01-2009, 19:14   #312
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Anlatım bozukluğu olmuş düzelttim. Bazı arkadaşlar viyol araçlarından önce benim söylediğim gibi çimlendirilmesini öneriyorlardı.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2009, 21:31   #313
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Sayın Malbman;
RR tohumlarını ektim. Dosyama da ekim tarihini yazdım. Fideleri sayın Envor'un bu gün kargoya verdiği besin çözeltisi ile, cocopeat ve perlit karışımında beslemeyi düşünüyorum. Bir terslik olmaz ise. Bardak üstlerine ıslak tohum olanlara işaret koydum. Sanırım siz de aynı besin çözeltisi ile besleyeceksiniz. Bakalım sonuç ne olacak.

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2009, 07:50   #314
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın kahyanur, bu kadar ölçüp biçmeye sizin RR' ler uçak mühendisi olarak başlayacaklar hayatlarına

Tohumları ben de ektim. Ama yalnızca torfa ektim ve yalnızca su vereceğim. Zira fideler ilk gerçek yapraklarını çıkarıncaya kadar besine ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle gerçek yapraklar çıkıncaya kadar yalnızca su vereceğim ve sonrasında da Kudret Bey' den aldığım besin eriyiği ile sulayacağım. Zira envordan besin eriyiği almadım henüz.

Birlikteliği sağlamak açısından size de aynı şekilde sulamanızı tavsiye ederim. Ya da şöyle yapabilirsiniz: iki tohuma dediğiniz gibi en baştan itibaren besin eriyiği, diğer ikisini de su verelim. Böylece deneyimize bir ayrıntı daha katmış oluruz.

Hatta bir kuru bir de ıslak tohumu besin eriyiği, diğer kuru ve ıslak tohumu da suyla sulayarak bu şekilde bir detay daha gözlemleyebiliriz.

Bu arada saynı nariçi' nin sorusunu da cevaplamış olayım: Bardakların üzerine birer parça kağıt havlu ya da peçete koyarsanız, hem nemli kalmalarını sağlarsınız, hem de sularken torf dağılıp tohum ortaya çıkmaz.

Son olarak da: fidecikler gerçek yapraklarını çıkardıktan sonra çok az (neredeyse toprak kuruyunca bir kaç çay kaşığı kadar) sulayacağım. Zira geçen yaz sırık domateslerim ve bu kış RR' lerim ile yaptığım bu uygulama sonucu, bitkilerin son derece sağlıklı bir kök yapısı oluşturduğu ve uzun süre desteksiz olarak ayakta durabilecekleri bir gövde geliştirdiklerini gözlemledim.

Çok sulayınca, bitki bir makara ipliği kalınlığında bir gövde üzerinde boy uzatıyor ve bir süre sonra da ölüme kadar gidiyor.

Eski 03-01-2009, 11:42   #315
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Selam arkadaşlar.Fideciklerimi kaybetmenin verdiği hayalkırıklığı ve isteksizlik sebebiyle forumu bir süredir sadece okumakla yetindim.Elimde kalan son fideciğim de bu halime üzülmüş olmalı ki son iki gündür "bitkisel" hayatan çıkma belirtisi gösterdi.

Büzüşüp küçülen yaprakları çok az da olsa canlandı.Bakalım hayata tutunabilecek mi...

C.Mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2009, 14:23   #316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ben de haftada 1 suluyorum, pencere önünde durdukları için su kaybı olmuyor.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2009, 14:37   #317
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Fotoğraf yüklemeyen bir siz kaldınız.

Ne alemdeler?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2009, 14:46   #318
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Sayın kahyanur, bu kadar ölçüp biçmeye sizin RR' ler uçak mühendisi olarak başlayacaklar hayatlarına
Sayın Malbman;
Hele bir büyüsünler de. Artık ne olmak isterlerse okutacağız
Tohumları sadece torfa ektim. Fidecik olduktan sonra besin çözeltisi ile besleyeceğim. Şaşırtmayı da cocopeat+perlit ortamına yapmayı düşünüyorum. Siz de Sayın Envor'dan çözelti istemişsiniz. Aynı besinin kullanılması şartları eşitlemek açısından önemli.
Yine de dediğiniz gibi yapacağım. İki tohumu besin çözeltisi ile, ikisini de sadece suyla sulayacağım. Bir ıslatılmış, bir kuru olmak üzere iki gruba ayırdım. Bakalım hangi grup daha iyi gelişecek.

Eski 03-01-2009, 15:38   #319
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Fotoğraf yüklemeyen bir siz kaldınız.

Ne alemdeler?
Küçük bir saksıda yedi küçük kardeş olarak 3. yapraklarını büyütmekle meşguller

Henüz ayırma yapmadım, köklerin biraz daha gelişmesini bekliyorum. Biz bu RR lerden Şubat sonu domates yeriz

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 13:40   #320
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bence biraz fazlaca bekleyin

Benim 5-6 yapraklıyken ayırdıklarımda gördüğüm köklenme oldukça azdı. Ben ilk kez bir cherry domatesi tohumdan yetiştirdiğim için bu kadar az köklenmeye şaşırdım. Siz bu yıl neredeyse cherrylerin bütün çeşitlerini (aslında tatları ve kabuk kalınlıkları konusundaki fikirlerinizi öğrenmek istiyordum) denediğiniz için benden çok daha iyi biliyorsunuzdur. Ne kadar güçlenirlerse, şaşırtmadan sonraki sıkıntılar o kadar azalıyor.

Şubat sonu derken herhalde 55 gün hesabını yapıyorsunuz ama ne kadar az gereksinmesi olsa da yine güneş istiyor bence. Yukarıda da yazdığım gibi güneşli günlerdeki gelişmeleri, kapalı havaya göre oldukça farklı. Bu yüzden ben meyve dönemini biraz daha Mart ortası veya sonu gibi düşünüyorum.

Yine de bekleyip görelim bakalım, kim haklı çıkacak

Eski 04-01-2009, 13:44   #321
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi C.Mustafa Mesajı Göster
Selam arkadaşlar.Fideciklerimi kaybetmenin verdiği hayalkırıklığı ve isteksizlik sebebiyle forumu bir süredir sadece okumakla yetindim.Elimde kalan son fideciğim de bu halime üzülmüş olmalı ki son iki gündür "bitkisel" hayatan çıkma belirtisi gösterdi.

Büzüşüp küçülen yaprakları çok az da olsa canlandı.Bakalım hayata tutunabilecek mi...
Sayın C.Mustafa;
16 Kasımda ektiğim 7 adet RR fideciğini üç yapraklı olduklarında şaşırttım. Ne yazık ki üç tanesi ertesi gün öldü. Bir tanesinin durumu da hiç iyi değil. Köklerinin gelişmemiş olduğu dikkatimi çekmişti. Oğlum 22 Kasımda büyükçe bir kaba sadece bir tane RR ekmişti. Onu şaşırtmayacağız bakalım daha iyi gelişecek mi. Üzülmeyi bırakıp yeni tohum ekin derim. İnsan yakın arkadaşını kaybetmiş gibi oluyor fideciklerini kaybedince.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2009, 14:01   #322
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sn. kahyanur, aman siz de epeyce bir bekleyin lütfen. 5-6 yaprak olsun en azından. Zaten şu andaki kabı bile oldukça büyük, uzun süre haydi haydi yeter ona.

Sanırım fidelerini kaybedenler biraz telaş yaptıkları için bu sonuca gittiler.

Eski 04-01-2009, 14:39   #323
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Sn Nevsune;
RR tohumlarını sadece torfa ektiğim için ve torf içinde beslemekte zor olduğundan şaşırtmak zorunda kalmıştım. Önceleri doğal gübre şerbeti yapıp azar azar suluyordum. Ama bardak içinde minicik fideyi hangi ölçüye göre şerbetle besleyeceğimi kestiremediğimden şaşırtmak zorunda kaldım. 22 Kasımda ekilen tohumu torf + perlit + doğal gübre içeren ortama ektik. Bakalım sonuç ne olacak.
Siz de RR cikleriniz iki yapraklıyken şaşırtmışsınız. Fideciklerinize bir şey olmamış sanırım.

Düzenleyen kahyanur : 04-01-2009 saat 17:52 Neden: ek
Eski 04-01-2009, 17:57   #324
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
İlk yapraklar görününce, fırsat fırsattır diye şaşırtmalarını da yapıverdim. Biraz erken oldu ama bayrama kadar toparlansınlar istedim.

Şimdi mutlu mesut güneşleniyorlar.

Eklenti 53766Eklenti 53767
Eklenti 53768
Eklenti 53769Eklenti 53770

Son ikisi epeyce küçükler. Onlar daha geç çıkan tohumlardı. Aynı yerde çimlendirince onları da şaşırtmak zorunda kaldım.
Sayın nevsune;
RR cikleriniz şimdi iyi mi acaba?

Düzenleyen kahyanur : 04-01-2009 saat 18:15 Neden: düzeltme
Eski 04-01-2009, 18:33   #325
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Haklısınız, biraz erken şaşırtma yapmak zorunda kalmıştım çünkü bir süre sonra birkaç günlüğüne evden uzaklaşacaktım. Ben evdeyken toparlansınlar istemiştim. Şansım yaver gitti, bir şey olmadı. Yalnız o aralar hava ılık ve güneşliydi, güneşten iyi yararlanmışlardı.

Şimdi gayet iyi durumdalar. Yarın, ortada duranı da büyük saksıya geçireceğim. Artık küçük saksıda bekleyen (en altta görünen) bir tane kalıyor, onun biraz daha güçlenmesi gerek.

Düzenleyen nevsune : 08-06-2010 saat 08:30
Eski 04-01-2009, 18:55   #326
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Sayın Nevsune;
Çok küçük şaşırtmış olmanıza rağmen RR leriniz gayet sağlıklı. İmrendim doğrusu. Nazar değmesin. Demek ki erken şaşırtma fide ölümü için sebep değil. Başka bir şey var ama ne?

Eski 04-01-2009, 19:11   #327
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Yok, bir şey olmaz, yeter ki ölümlerine ben neden olmayayım

Bu fidelere gerçekten fazla yüz vermedim Başlarında durup habire kurcalamadım, fazla suyla boğmadım (ki her zaman bu yanlışları çok yaparım), sera etkisi yaptım. Galiba biraz da şansım yaver gitti.

Sn. kahyanur, biraz deneme yanılma işi. Bakalım daha ne yanlışlar yapacağız.

Eski 04-01-2009, 20:34   #328
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Benim red robinlerimin gelişimi durdu sanki. Güneş yok diye sanırım. Pencere önündeler, sıcaklık 26-27 derecede. Haftada 2 defa suluyorum. Ne büyüyor ne de ölüyorlar. Görüntüleri sağlıklı ama....

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 21:14   #329
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Bende sömstrdan dönünce hemen dikicem tohumlarımı. Aslında tohumlar elime ulaştığında dikecektim ama tatilde gidince 15 gün bakımsız kalırlar diye beklemeye aldım.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 09:37   #330
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Durum hiç de iç acıcı değil...8 Kasım'da ektiklerimden,özel topraklı büyük saksıya şaşırttıklarımdan biri sizlere ömür,diğer ikisi de çene atıyor..26 Kasım'da ekilen ise şimdilik Compo Sana'lı saksıda kaplumbağa hızıyla gelişmeye devam ediyor..Bunun yanında Tumbling Tom fideleri can çekişiyorlar..Yanlarında da tüm yaprakları dökük ölü ile diri arası bir Kumkuat saksısı...Ortalık Karacaahmet'e döndü...Dualarınızı esirgemeyin...

Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, domates, karton saksı, red robin, tohum fide

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024