agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2021, 17:24   #1441
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edremit zeytin Mesajı Göster
Merhabalar,

Bu sene ilk defa domates ektim. İlk fotoğraf di lucca domates ikinci fortoğraf alakır etlisi cinsine ait. Yapraklarında kıvrılma var. Neden olmuş olabilir? Ne yapmam gerekir.
Bu şekilde yaprak kıvrılması bazı çeşitlerde olur. Sıcak stresi kaynaklı fizyolojik bir durumdur.

TCM ve edremit zeytin beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2021, 17:49   #1442
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edremit zeytin Mesajı Göster
Merhabalar,

Bu sene ilk defa domates ektim. İlk fotoğraf di lucca domates ikinci fortoğraf alakır etlisi cinsine ait. Yapraklarında kıvrılma var. Neden olmuş olabilir? Ne yapmam gerekir.
Sulama kaynaklı olabilir, toprağın tavını kontrol edin, başka sorun yoksa geçicidir büyük ihtimal.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2021, 17:52   #1443
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İlave; resme tekrar bakınca halen meyve tutumunun olmadığı ve toprağın oldukça ıslak göründüğü dikkatimi çekti. Meyve tutumu olmadan domatesi sulamamak gerek, toprağın durumu da eklenince muhtemelen suyu kesince (yağmurlar durunca ) düzelir.

Eski 28-06-2021, 18:16   #1444
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Kendi sayfamda da bunu paylaştım. Belki bu sayfadan da destek alabilirim diye düşündüm.
Domatesin birinde dip çürüklüğü var. Kül suyu sıktım yapraktan. Toz haline getirilmiş yumurta kabuğunu da domateslerin dibine döktüm. Bu durumda başka domates de görmedim.

Diğer iki domatesdeki delikleri ise önce Tuta zannettim ama sonra yeşil kurt olabileceğini de düşündüm. Sizce de doğru mu?
NeemAzal(5 litreye 25 ml) sulandırıp sıktım. 5 gün sonra tekrar sıkacağım. NeemAzal derdime derman olur mu? Tekrar baktığımda deliklerin sayısının oldukça arttığını gördüm. Durum gittikçe kötüleşiyor.

Bu arada özellikle kabaklarda ama bolca da domates yapraklarında galerilerin oluştuğunu gördüm. Tuta gibi.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TCM beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2021, 22:30   #1445
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2020
Teşekkürler. Meyve tutumu başladı ancak çok küçúkler haftasonu dolu ve yağmur yağdı.

edremit zeytin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2021, 22:33   #1446
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
İlave; resme tekrar bakınca halen meyve tutumunun olmadığı ve toprağın oldukça ıslak göründüğü dikkatimi çekti. Meyve tutumu olmadan domatesi sulamamak gerek, toprağın durumu da eklenince muhtemelen suyu kesince (yağmurlar durunca ) düzelir.
Teşekkürler. Çok minik meyve tutumu var fotoğraflarda belli olmuyor. Bir haftadır hiç sulama yapmıyordum cumartesi yine yağmur ve dolu yağdı.

edremit zeytin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2021, 13:18   #1447
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Kendi sayfamda da bunu paylaştım. Belki bu sayfadan da destek alabilirim diye düşündüm.
Domatesin birinde dip çürüklüğü var. Kül suyu sıktım yapraktan. Toz haline getirilmiş yumurta kabuğunu da domateslerin dibine döktüm. Bu durumda başka domates de görmedim.

Diğer iki domatesdeki delikleri ise önce Tuta zannettim ama sonra yeşil kurt olabileceğini de düşündüm. Sizce de doğru mu?
NeemAzal(5 litreye 25 ml) sulandırıp sıktım. 5 gün sonra tekrar sıkacağım. NeemAzal derdime derman olur mu? Tekrar baktığımda deliklerin sayısının oldukça arttığını gördüm. Durum gittikçe kötüleşiyor.

Bu arada özellikle kabaklarda ama bolca da domates yapraklarında galerilerin oluştuğunu gördüm. Tuta gibi.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Etki etmesi gerek. Litreye 5 ml iyi kullanmışsınız, bol buldunuz galiba . 2-3 ml yeterli.

Ülkede öyle bir sıcak hava dalgası var ki yaprağı kıvrılmayan domateslere madalya bağlamak gerek. Toprağı olabildiğince örtülü tutmakta fayda var.

TCM ve Kozanli beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2021, 18:58   #1448
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Etki etmesi gerek. Litreye 5 ml iyi kullanmışsınız, bol buldunuz galiba . 2-3 ml yeterli.

Ülkede öyle bir sıcak hava dalgası var ki yaprağı kıvrılmayan domateslere madalya bağlamak gerek. Toprağı olabildiğince örtülü tutmakta fayda var.
Şişenin üzerinde öyle yazıyordu. Ayrıca 5 gün sonra tekrarlayın yazıyor. Bu durumda 5.gün uygulamasını biraz daha az NeemAzal kullanarak yapayım.

sernur beğendi.
Eski 30-06-2021, 11:10   #1449
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Şişenin üzerinde öyle yazıyordu. Ayrıca 5 gün sonra tekrarlayın yazıyor. Bu durumda 5.gün uygulamasını biraz daha az NeemAzal kullanarak yapayım.
7-10 gün arayla litreye 2-3 ml yeterli olması lazım.

halcur beğendi.
Eski 02-07-2021, 16:15   #1450
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

NeemAzal ile Em.A birlikte kullanılır mı? Her ikisi de kimyasal değil organik ürünler. Birbirine olumlu etkisi olur mu? En azından birbirine zarar vermese de yeterli herhalde.

Ek olarak doğal bitki antifrizini de bunlara ekleyebilir miyim?
(CROPAIDNPA)
Name:  6.jpg
Views: 658
Size:  60.8 KB

Yani
NeemAzal + EM.A + CROPAIDNPA

Düzenleyen halcur : 03-07-2021 saat 06:42
Eski 03-07-2021, 07:49   #1451
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Domateslerin bir kısmı böyle. Adana ağzıyla "ulmuş". Vıcık vıcık olup çürüyor. O kadar yumuşak ki kaldırdığınızda uluk kısım dökülüyor.
Eklenti 720320

Burada daha belirgin.
Eklenti 720321

Burada daha da belirgin.
Eklenti 720322

Bir de böyle delik deşik olanlar var. Bolca hem de.
Eklenti 720323

Bu domatesler de enteresan. Dış görünüş iyi gibi ama dokunduğunuzda bazı bölgeler yumuşak. Kestiğinizde sanki çarpmış sürtmüş gibi bazı bölgeler yumuşacık. Hayvanlardaki sinire benzer beyaz damarlar var. Tohum da siyaha yavın bir renkte. Ayrıca domates azıcık zorlasanız bazı yerlerden yarılıveriyor.
Eklenti 720324

NOT:
-Tüm bostana diktiğimden beri 2 kere Bordo Bulamacı, bir kere Gülleci Bulamacı, bir kere toz kül, bir kere de sıvı kül kullandım.
-Ayrıca domates, patlıcan ve salatalıklara iki kere NeemAzal kullandım.

NOT 2: İlginçolan bunların hiçbiri daha önce ismni verdiğim "Gillik domates"de yok.

Bazı domateslerde mildiyö alameti de var. acaba bunlar mildiyö mü diye düşünüyorum.

Eski 03-07-2021, 11:31   #1452
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Domateslerin bir kısmı böyle. Adana ağzıyla "ulmuş". Vıcık vıcık olup çürüyor. O kadar yumuşak ki kaldırdığınızda uluk kısım dökülüyor.
Eklenti 720320

Burada daha belirgin.
Eklenti 720321

Burada daha da belirgin.
Eklenti 720322

Eklenti 720323

Bu domatesler de enteresan. Dış görünüş iyi gibi ama dokunduğunuzda bazı bölgeler yumuşak. Kestiğinizde sanki çarpmış sürtmüş gibi bazı bölgeler yumuşacık. Hayvanlardaki sinire benzer beyaz damarlar var. Tohum da siyaha yavın bir renkte. Ayrıca domates azıcık zorlasanız bazı yerlerden yarılıveriyor.
Eklenti 720324

NOT:
-Tüm bostana diktiğimden beri 2 kere Bordo Bulamacı, bir kere Gülleci Bulamacı, bir kere toz kül, bir kere de sıvı kül kullandım.

NOT 2: İlginçolan bunların hiçbiri daha önce ismni verdiğim "Gillik domates"de yok.

Bazı domateslerde mildiyö alameti de var. acaba bunlar mildiyö mü diye düşünüyorum.
Domateslerde yanıklık mevcut gibi. Bahçeden uzaklaştırın enfekte olanları. Delik olanlar kurt zaten.

Eski 03-07-2021, 12:28   #1453
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Domateslerde yanıklık mevcut gibi. Bahçeden uzaklaştırın enfekte olanları. Delik olanlar kurt zaten.
2.ve3. fotoğraftakiler mantari bir hastalık gibi geldi ama uzman değilim.

Evet kurtlar için NeemAzal'dan umudum var. Diğerleri için toz kükürt ya da gülleci bulamacı nasıl olur diye düşünüyorum ama gülleci bulamacı NeemAzal'a olumsuz etki eder mi onu da bilmiyorum.

Eski 03-07-2021, 15:29   #1454
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
2.ve3. fotoğraftakiler mantari bir hastalık gibi geldi ama uzman değilim.
Direkt uzaklaştırın komple yayılır yoksa. Komple yayılmışsa da sökün hepsini. Bir tur daha domates döner sizin orası. Başka bir yere fide dikin olmadı. Hatta belki 2 tur .

halcur beğendi.
Eski 05-07-2021, 11:10   #1455
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Direkt uzaklaştırın komple yayılır yoksa. Komple yayılmışsa da sökün hepsini. Bir tur daha domates döner sizin orası. Başka bir yere fide dikin olmadı. Hatta belki 2 tur .
Evet, sanki o sona doğru gidiyorum. Aslında zamanında bir bitkide vardı. Merhamet ettik, "Hadi kurtaralım." dedik. Domateslerin yarısına yakın hasta şu an.(Atalar boşa dememiş: Merhametten maraz doğar.)

İşin ilginç yanı domateslerin büyük bir kısmı avuçlarıma sığmıyor. Ona üzülüyorum.

Aslında bakımının kötü olduğunu da düşünmüyorum. Bordo bulamacı, Gülleci bulamacı, solucan gübresi çayı, kül, kül suyu gibi önleyici-kaçırıcı-destekleyici şeyler yaptım. Kim olduğunu hatırlamıyorum, birisi; bitkide meyve çoksa bitkinin meyveyi beslemek için tüm enerjisini harcadığını, toprak bitkiyi destekleyecek kadar verimli değilse hastalıklara kolay yakalandığını söylemişti. Bu ihtimal (beni temize çıkardığı için) bana daha cazip geliyor.

Yardım etmek isteyenlere bir soru:
Zamanında yapılsaydı kaolin kili bu zararlı için önlem olur muydu? Ya da şu an bir faydası olur mu?

Eski 05-07-2021, 14:35   #1456
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
...
Zamanında yapılsaydı kaolin kili bu zararlı için önlem olur muydu? Ya da şu an bir faydası olur mu?
Mısır yerken düşünecektiniz onu, öyle patır patır patlatması değil o...

Sanırım benim düşündüğüm(Phytophthora infestans) de, @its_just_a_ride ın bahsettiği de mantari hastalık. Bu durumda kaolin kili havalanmayı bir şekilde azaltacağı için faydadan çok zarar getirecektir diye düşünüyorum, sistemik ilaç kullanın sıkıntı gözükmeyenlerde ve diğerlerini yok edin. Benim farklı mantarda kullandığım ve çok iyi gelen ilaç Quadris Maxx önerebilirim. 10 gün arayla iki üç uygulama sağlamları kurtaracaktır.

Yeri gelmişken iki sorum olacak; kaolin kilini misal domatese hangi aşamada ve hangi dozda başlayarak ne sıklıkla atmalı. Misal benim domatesler iki karış olmak üzere toprak ısınıyor, bahçenin farklı tarafına dikmiş olmama rağmen üstte yazdığım mantar etkeni bahçede kurban avına çıkmıştır şimdi...

Diğer sorum @halcur a; onu da bahçesine gidip sorayım..

nazlı06 ve halcur beğendi.
Eski 06-07-2021, 09:55   #1457
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Bende de benzer bir dert ortaya çıktı.
Name:  Dom1.jpg
Views: 636
Size:  34.9 KB

Bu iki kolu olan domatesin bir kolunda var. Diğerinde yok. Diğer köklerde bir sorun görülmüyor. (Muda-Komşumun Sırık Domatesi)

Name:  Dom3.jpg
Views: 614
Size:  38.8 KB

Bu hasar ise birkaç kökte tek tek domateslerde var.
Yapraklar her yıl olduğu gibi. Sıcaklar başladığında bazı dallar sararırıyor, kesip uzaklaştırıyorum. Domates meyveleri büyüyemeden kızarıyor. Nasıl tohum alacağımı kestiremedim.
Bu yıl salatalık verimsiz. Yok diyebilirim. Alt yapraklardan başlayarak kuruyor, bitki ölüyor. Kabak koca yapraklar açıyor ama tek meyve vermiyor. Genelde verimsizlik var.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2021, 11:00   #1458
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Benim de geçen hafta sonu gittiğimde gördüğüm aynı sorun iki adet domateste vardı tüm bahçede. Bakalım bu hafta sonu gittiğimde yayılma olacak mı.
Galiba aynı sorunlar.

Eklenen Resimler

nazlı06 beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2021, 12:56   #1459
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Her iki kişide bulunan hastalık da mildiyö olarak görünüyor sanki. Hastalık görülen meyveleri kesip en azından o bölgeden uzaklaştırın.

Normalde çok kuvvetli gelişen ve verimi güzel bir domates. Tabi koltuk alma yapmak gerekiyor. Mutlaka sırık olması gerekiyor.

Domates mildiyö hastalığı

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2021, 13:25   #1460
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Eklenti 720320

Burada daha belirgin.
Eklenti 720321

Burada daha da belirgin.
Eklenti 720322

Eklenti 720323

Eklenti 720324

NOT:

NOT 2: İlginç olan bunların hiçbiri daha önce ismini verdiğim "Gillik domates"de yok.

Sayın Muda, 3.kişiye de bir baksaydınız. Benim de derdim büyük Şu --> mesajda yazdım ama bu sayfaya aktarırken fotoğraflar görünmüyor. Belki o sebepten görememişsinizdir. Birçok kişinin fikrini almak benim için önemli çünkü her farklı görüş yeni bir bilgidir. Ben de öğrenme aşamasında olduğum için fikir üstüne fikir peşindeyim.

Düzenleyen halcur : 06-07-2021 saat 22:28
Eski 10-07-2021, 10:12   #1461
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Bu hafta bahçeme geldim, kontrollerimde iki domateste daha bu sefer alttan çürüme gördüm. Söküp uzaklaştırdım bahçeden. Başka hiç bir uygulama yapma taraftarı değilim, bahçe o kadar şahane verime yatmış ki😃😃

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2021, 11:12   #1462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Arkadaşlar domateslerim büyüyor ama belirli yerlerinden beyazlayarak çürüyor. birkaç resim eklesem yardımcı olabilirmisiniz. Saygılar.
Merhaba, bende de aynı sorun oldu. Ne olduguna dair bilginiz var mı?

bernasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2021, 13:19   #1463
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Saksıdaki domateslerim çok kötü durumda fakat hala meyve olgunlaştırmaya çalışıyorlar.
Yaprakları hiç sulanmamış gibi soluyor ve dipten kahverengileşiyorlar.

Name:  20210712_134623_copy_1600x1200.jpg
Views: 529
Size:  71.0 KB

Name:  20210712_134652_copy_1200x1600.jpg
Views: 496
Size:  76.2 KB

Name:  20210712_134714_copy_1200x1600.jpg
Views: 511
Size:  75.3 KB

nazlı06 beğendi.
E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2021, 08:55   #1464
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Saksının gövdesi güneş görüyorsa kökler haşlanıyor olabilir.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2021, 12:17   #1465
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Saksının gövdesi güneş görüyorsa kökler haşlanıyor olabilir.
Saksıları gölgeye alacağım, teşekkürler. Şu saatten sonra dönüşü olur mu bilemiyorum ama.

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2021, 13:36   #1466
Yeni Üye

domates Fidelerinde kararma

Merhaba, bahçede 120x200 boyunda yükseltilmiş bir ekim alanım var buraya domatesler ektim fakat fotoğraftaki gibi oldular ne olduğunu anlamadan çok kısa sürede zaten tükendiler. Yan komşumuzunda böyle oldu söküp attı sanırım bu yıl herkesn domatesi böyle olmuş sebebi nedir? Aynı toprakta biber çilek ve salatalıkta var onlarda böyle bir şey yok. Acaba bir hastalık mı? Diğer fideleri etkilemiş midir? Yenir mi ? Sevgiler

Eklenen Resimler

secginburcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2021, 15:31   #1467
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi secginburcu Mesajı Göster
Merhaba, bahçede 120x200 boyunda yükseltilmiş bir ekim alanım var buraya domatesler ektim fakat fotoğraftaki gibi oldular ne olduğunu anlamadan çok kısa sürede zaten tükendiler. Yan komşumuzunda böyle oldu söküp attı sanırım bu yıl herkesn domatesi böyle olmuş sebebi nedir? Aynı toprakta biber çilek ve salatalıkta var onlarda böyle bir şey yok. Acaba bir hastalık mı? Diğer fideleri etkilemiş midir? Yenir mi ? Sevgiler
Domateste Mildiyö.Bitki yağmur yediyse ve bir süre ıslak kaldıysa veya çok fazla sulandıysa olur bitkiler önce gövdeden başlayarak siyahlaşmaya sonra meyveler siyahlaşıp çürümeye başlar.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2021, 15:31   #1468
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi secginburcu Mesajı Göster
Yukarıdaki mesajlardaki hastalığa benziyor; P. infestans . Dallarda ve meyvelerde siyahlaşma var gördüğüm kadarıyla, bölgeye yaklaşınca hastalığın kendine has pis değişik bir kokusu da vardır. Bu durumda yapılacak en güzel şey, tüm kökleri söküp hemen bahçeden atmak. Seneye de toprak - hava sıcaklığı 20 derecelere yaklaşınca koruma amaçlı sistemik ilaca başlamak ve bir hafta 10 gün arayla en az üç kez uygulamak. Ben ilaca başlamamak için çabaladım ancak olmuyor maalesef.

nazlı06 beğendi.
Eski 22-06-2022, 19:49   #1469
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Konuyu hortlatayım.
Bu ablamın yaptığı sütlü ilacı birkaç yerde daha gördüm. Aslı astarı var mı?
https://youtu.be/F3Gh1NHU1IA

nazlı06 beğendi.
Eski 23-06-2022, 20:41   #1470
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Konuyu hortlatayım.
Bu ablamın yaptığı sütlü ilacı birkaç yerde daha gördüm. Aslı astarı var mı?
https://youtu.be/F3Gh1NHU1IA
Sulandırılmış sütün, kabakgil, salatalık ve bağlara musallat olan "powdery mildew" (külleme) hastalığına karşı uygulandığında başarılı sonuçlar elde edildiğine dair bilimsel araştırmalar var. Araştırmalarda hastalığı tamamen tedavi etmemekle beraber ciddiyetini azalttığı belirtiliyor. Uygulamanın henüz hastalık başlamadan önce, yani fungus sporları yapraklarda çimlenmeden önce yapılması ve haftalık periyotlarda tekrarlanması hastalığı önleyici olabilir. Ancak bu uygulamanın bütün funguslarda etkili olduğuna dair bir kayda rastlamadım. Videoda yaprak mantarı diye bir şeyden bahsedilmiş, öyle bir hastalık tanımı yok. Hepsinin huyu suyu farklı yüzlerce fungus var.

Hidrojen peroksit, dozuna dikkat edilmek şartıyla ilave etkisi olabilir. Tentürdiyot biraz doğaçlama bir eklentiye benziyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024