agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2017, 23:47   #1291
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi07 Mesajı Göster
Merhaba.. Tohumdan yetiştirip tersta büyüttüğüm domateslerde sorun yaşıyorum yorumların çoğunu okudum ama emin olamadım..Çiçeklerin kesik gibi olup kuruyup düşme sebebi çiçek
tripsi saplarının sararıp kuruması ise kalsiyum eksikliği olabilir mi
Sayın sevgi 07 aynı durum bendede bu sene benzer durum baş gösterdi örümcekte vardı yaprak altlarında kırmızı örümceğinden tutun diğer tüm kimyasalları denedim nafile çözüm olmadı aynı durum biberlerde de oldu ve kurumaya ramak kalmış durumdaydı son çare olarak sıvı kükürt ile çözüm bulabildim ama kullanırken dikkat edin fazla kullanmayı sonu hüsran oluyor 10 günün sonunda bariz şekilde düzeldi. şu anda en tepe kısımlarında dahi domates tuttu. belki de atladığımız en önemli etken bileşen bu kükürt sanırım.

Name:  P_20170531_084102 (450 x 338).jpg
Views: 6370
Size:  39.1 KB

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 07:34   #1292
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
fatih soydemir daha önceki yıllarda balkonda yetiştirdiğim domateslerimde aynı şekilde olmuştu çiçek açtıktan sonra meyve tutunamıyor kuruyordu. asıl sorun kanımca toprak derinliği: derinliği az olan saksılarda domates yeterli besin alamadığından ve kök için yeterince yayılamadığından meyve tutumu olmuyor hatta ileriki dönemlerde tamamen kuruma baş gösteriyor. çözümünüz gerçekten benimde düşündüğüm ama deneyemediğim bir çözümdü. şuan elimde sıvı kükürt var domatesler çiçek açmaya başladığında onlara da sıkacağım.

verdiğiniz bilgi için teşekkürler

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 18:38   #1293
Ağaç Dostu

Sevgi07's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Teşekkür ederim sn Fatih Soydemir tavsiyeniz için.Dün azot ağırlıklı bir gübre aldım, bu günde tiripsi şüphesine karşı decis .Yarın da doğruca sıvı kükürt almaya ..İlk kez tohumdan domates yetiştirdim acemilik işte, biraz uğraşsamda en azından her türden birer tane de olsa ürün almak istiyorum ..Tekrar teşekkür ederim.

Sevgi07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2017, 13:31   #1294
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Kırmızı örümcek sorunu baş gösterdiği için 2 gündür takibe aldım 3 Lt suya ilk 10 mg daha sonraki gün 15 mg incelterek kullandım tek tük var şu anda üzerinde bugün duruma göre olmadı yarın yeniden kullanacağım. püskürtme yolu ile tam çözüm bulamadığım kısımlarda ve örümceklerin bariz çoğaldığı yerlere küçük boya fırçası ile sürdüm inceltilmiş kükürdü sonuç mükemmel sadece 2 saat uğraşmak gerekiyor 2 saatin sonunda hepsi talan oluyor. bu sene kırmızı örümcek vakası çok sık tekrarlıyor etkisi 15 gün sürüyor sıvı kükürdün bu nedenle 15 günde bir tekrarlamakta fayda var. 3 Lt suya 15 mg ya da 10 mg üzeri kullanıldığında bitkiyi kurutuyor 5 saat sonra tamamen kurumuş bir saksı kalıyor aman ha dikkat edin. daha önce başka ilaçlarda kullanmıştım ama en etkilisi sıvı kükürt göze temas etmedikçe ya da kazara açık yara teması söz konusu olmadıkça bir zararı yok diyebilirim. yara ya da kesik varsa elinizde eldiven kullanın toz kükürte oranla daha yakıcı etkisi var.

Angel Aki beğendi.
Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 07:57   #1295
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

domateslerimde kara leke hastalığı

merhaba arkadaşlar

tarlamın özellikle fazla su alan karıklarında gördüğüm bu hastalığın yöntemini araştırdım lakin net bi sonuç göremedim. yapraklarında her yerine yayılmış kara benekler mevcut. ne yapmalıyım bilemiyorum. 2 kök koca domatesi söktüm ancak diğerlerinin alt yapraklarında gördüğümden alt yapraklarını koparıp attım. daha fazla ne yapılabilir bilmiyorum. ilaç kullanmak çözüm olur mu?

Not: bu kara leke hastalığı bir tane domatesin her yerine yayılmıştı fakat herhangi bir ölme **** solma bitkide gözlemlemedim.

Eski 21-06-2017, 01:35   #1296
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar

tarlamın özellikle fazla su alan karıklarında gördüğüm bu hastalığın yöntemini araştırdım lakin net bi sonuç göremedim. yapraklarında her yerine yayılmış kara benekler mevcut. ne yapmalıyım bilemiyorum. 2 kök koca domatesi söktüm ancak diğerlerinin alt yapraklarında gördüğümden alt yapraklarını koparıp attım. daha fazla ne yapılabilir bilmiyorum. ilaç kullanmak çözüm olur mu?

Not: bu kara leke hastalığı bir tane domatesin her yerine yayılmıştı fakat herhangi bir ölme **** solma bitkide gözlemlemedim.
Domates Kara leke Hastalığı

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2017, 08:19   #1297
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

latif.07 bu konuyu okumuştum fakat domates uygulamaları hiç görmedim. o nedenle etkili bir cevap bulamadım. bordo bulamacı içinde her yerde meyve ağaçları örnekleri verilmiş tereddütteyim.

Eski 05-07-2017, 18:11   #1298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2011
Bulamadım!

Bir kaç yıldır bu hastalığı gideremedim.Yardım eden olursa çok sevinirim.Saygılarımla.

Eklenen Resimler

tenten-57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2017, 07:50   #1299
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

tenten çok bilgim yok ancak belki bir deneme olabilir. bende de tam olarak böyle değil fakat özellikle yapraklarında ki şekillerde benzerlik gördüm. ben araştırdığımda bakteriyel mantar hastalığı gibi duruyor. bu bakteriyel mantar hastalığı çok sulama ya da tohumdan geçebiliyormuş. yöntem olarak toprağın 2-3 sene kullanılmaması ve bakır içerikli ilaçlar kullanmanın faydası oluyormuş. ben bakır içerikli sıvı gübre aldım. baya faydası oldu sulamayı çok azalttım. çok fazla hastalık bulaşanları söktüm attım.

Eski 07-07-2017, 13:20   #1300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2017
Domates yapraklarında siyah benekli sarılıklar

Saksıda yetiştirdiğim domateslerimin yapraklarında sarı benekler oluştu bu beneklerin içinde ise siyah noktaçıklar var.Acaba neden kaynaklanıyor? Birde bazı çiçeklerinde döllenme olduğu halde dökülüyor bunu engellemek için ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Hasiyne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2017, 20:22   #1301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2011
Çok teşekkür ederim ilginize ve verdiğiniz bilgilere.Domates ile ilgili tüm hastalıkları araştırdım ama bazıları birbirine benziyor ve dolayısı ile ayırt ederek net şu hastalık diyemedim.Umarım uzman arkadaşlar bileceklerdir.Ben de ona göre bir yöntem belirleyeceğim.

tenten-57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2017, 22:27   #1302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2017

Saksıda yetiştirdiğim domateslerimin yapraklarında sarı benekler oluştu bu beneklerin içinde ise siyah noktaçıklar var.Acaba neden kaynaklanıyor? Birde bazı çiçeklerinde döllenme olduğu halde dökülüyor bunu engellemek için ne yapmalıyım?

Hasiyne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2017, 19:14   #1303
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Domateslerimde son günlerde alt kısımlarında sararma vs. oldu girip içine baktığımda bir yaprakta bu tür böceklere rastladım nedir acaba nasıl bir mücadele etmeliyim. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 12:18   #1304
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
merhaba,

tohumdan yetiştirdiğim maniye domateslerinde bu şekilde çürümeler oluyor. Bahçede başka çeşit domateslerde var. Onlarda problem yok ama bu çeşitte bu şekilde çürümeler oluyor. Sebebi ne olabilir?

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2017, 18:35   #1305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2017
İlk kez domates yetiştiriyorum. Gübre kullanmadım ayda 1 sıvı besin kullandım. 2 günde bi sulam yapıyorum. Herşey çok güzel gidiyordu 1 aydır yavaş yavaş kuruma başladı. 2 kök tamamen kurudu. Diğerleride son 10 günde bu hale geldi ne yapmam gerekiyor yardım edin lütfen nerde hata yapmış olabilirim. Balkon çok güneş alıyor ondan kaynaklı olabilir mi?

Eklenen Resimler

aksakallidede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 09:28   #1306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2017
Kimse yardımcı olup fikir vermeyecek mi?

aksakallidede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 14:34   #1307
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksakallidede Mesajı Göster
Kimse yardımcı olup fikir vermeyecek mi?
Aşırı güneşten ve sıcaktan gibi gözüküyor biraz daha gölge bir yere önceden geçirseydiniz kurtarılabilirlerdi ama artık geç kalınmış. Bu saatten sonra sökmek daha mantıklı

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2017, 22:09   #1308
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Üstadlar selamlar,bitkimde şöyle bir yaprak bükülmesi var. Susuzluk,sıcak gibi etkenlerden mi yoksa hastalık mı karar veremedim. Bitkinin gelişiminde bir sorun yok,çiçek de verdi.

Eklenen Resimler

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2017, 22:29   #1309
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Hastalıktan ziyade stres gibi duruyor. Fazla mı suluyorsunuz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi azorka Mesajı Göster
Üstadlar selamlar,bitkimde şöyle bir yaprak bükülmesi var. Susuzluk,sıcak gibi etkenlerden mi yoksa hastalık mı karar veremedim. Bitkinin gelişiminde bir sorun yok,çiçek de verdi.

TCM beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2017, 22:37   #1310
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Hastalıktan ziyade stres gibi duruyor. Fazla mı suluyorsunuz?
İzmir sıcağında iki günde bir, üç günde bire düşüreyim mi?

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2018, 09:08   #1311
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Domateslerim gayet iyi gelisim gosterirken etrafta 1-2 beyaz sinek gormeye basladim. Kadife cicegi yetistirmeye basladim ama onu beklerken fidelerin yanina sinek kagidi koydum. Beyaz sinek neredeyse hic gormuyorum bir suredir.

Ancak yapraklari kontrol ettigimde ufak delikler goruyorum. Sebebi ne olabilir? Gereksiz dert mi ediyorum? Yoksa onlem almam gereken bir konu mu?

Eklenen Resimler

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2018, 12:51   #1312
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Aynı saksıya veya bitişiğine bodur latin çiçeği de ekebilirsiniz. O da afit kovar.

acemi ciftci beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2018, 16:19   #1313
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Tuta zararlısı, mücadele için feromon tuzaklar kullanılabilir.

acemi ciftci beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2018, 11:17   #1314
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

@İsmail Kuzucu ve @its_just_a_ride tesekkurler. Tuta icin feromon tuzagi satan yer onerebilir misiniz?

Aratinca pek cok yer cikiyor ama online satis yapan gormedim. Sonucta balkonunda 3-5 fide ile uretim yapan biri oldugumdan yuklu bir alim yapmam mumkun degil. Nasil bir cozum onerirsiniz?

Eski 21-04-2018, 17:09   #1315
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Bugun kontrol ettigimde dometesin pek cok yapragina bu zararliyi gordum ve epey moralim bozuldu. Feromon isini iyice arastirip BKS Bitki Koruma sitesinden siparis verdim. Umarim ise yarar. Saksida 3-5 bir sey deneyeyim dedim, hevesim kursagimda kalmaz umarim.

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2018, 07:38   #1316
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Evet o siteden alıyorum bende, o yaprakların içinde kelebeklerin yavruları var. Yaprakları uzaklaştırın çok zararı oluyor.

acemi ciftci beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2018, 09:11   #1317
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yaprak galeri sineği. Fotoğrafını çekmiştim. İğne ucunda bilgisayarda rahat görünüyor. Bulunduğu yaprağı koparıp çöpe atarsanız rahat ve ilaçsız kurtulursunuz. Olan yaprakları kopamışsınız zaten. Bulması az bitkide kolay.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2018, 19:12   #1318
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Feromon tuzagi 1 haftadir duruyor. Domateslere cok aci biber ve pelin otu ile elde edilen ev yapimi ilaci da uyguladik. Gunde 2 kere yapraklari kontrol edip zararli bulasmislari uzaklastiriyoruz. Uzaklastirmak dedigim koparip atmak degil. Koparip zipli posetlere koyarak cope atmak. Yaprak icinde buyumeye devam edip sonra eriskin hale gelmelerine izin vermemek yani.

Butun bunlarin sonunda hala tuta gormeye devam ediyoruz. Hala gunde 4-5 yaprak kopariyor, her yaprakta 2-3 tane zararli goruyoruz. Mevcutta ne kadar meyve varsa hepsine bulasmislar, onlari da koparmak durumunda kaldik. Nasil bir bocektir anlamadim. Gecimini domates satarak saglayan kisilerin kimyasal ilaclara yonelmesini simdi anlayabiliyorum. Aksi takdirde ac kalacaklar. Hicbir sey fayda etmiyor.

Ben pes ettim. Ektigim urunlerden domates almayi falan beklemiyorum. Kendimce deneme yapmis oldum deyip kendimi avutuyorum.

Düzenleyen acemi ciftci : 04-05-2018 saat 19:12 Neden: pelin otu
Eski 04-05-2018, 19:29   #1319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Merhabalar, balkonumda tecrübe kazanmak amaçlı domates yetiştirmeye çabalamaktayım. Çimlenen fideleri günde yaklaşık 6 saat güneş alan bir bölgede büyüttüm ve 2. şaşırtmadan sonra esas saksılarına diktim, saksı karışımımı eşit miktarda bahçe toprağı ve humuslu kara toprağı karıştırarak hazıladım,saksı dibine 1-2 cm kadar çakıl taşı doldurdum ve saksıları balkonda günün yaklaşık 10 saati ışık alan bir bölgeye konumlandırdım(ne kadar ışık o kadar karşılık diyordu yetiştiriciler). İlk birkaç gün saksı toprağının sıcak saatlerde ateş gibi olduğunu fark ettim, ayrıca hızlı buharlaşmadan ötürü toprak çekiliyor ve saksı ile toprak arasında boşluklar kalıyordu. Ben de saksıları önce ışığı kesecek bir malzemeyle, daha sonra da ikinci kat olacak şekilde , ışığı ve dolayısıyla ısıyı yalıtacak güzel bir kumaşla kapladım. O günden sonra saksı toprağını da sıcak saatlerde yeterince serin tutmayı başardım. Fakat gel gelelim bitkiler çiçeğe durdular, fakat çiçeğe durduklarından sonra yapraklar uçları yukarı,yaprak geneli ise pençe gibi aşağı kıvrılmaya başladı. Yapraklarda herhangi bir renk bozulması, kuruma veya pörsüme yok,aynı bitki üzerindeki her yaprağın kıvrılma şiddeti farklı.Ayrıca kıvırcıklık gündüzleri artlarken, geceleri neredeyse normale dönüyor, fakat ertesi gün tekrar kıvrılıyor. Sulamam düzenli. Hatta bazen çok suladığımdan şüphe edip sulamayı azalttım, bu sefer der gündüzleri kendilerini salmaya, susuzluk yaşamaya başladılar, acaba az mı suluyorum dedim, sulamayı bir miktar azalttım fakat gene de yapraklarda bir değişiklik yok. Yaklaşık 2 haftadır yapraklar fotoğraflarda göreceğiniz biçimde, ilk çiçekler meyveye döndü, misket kadar oldu meyveler. Fakat siz üstadlara soruyorum, bu benim bakımımdan kaynaklanan bir sıkıntı mıdır yoksa Nisan ayı olmasına rağmen 30-32 dereceleri gören Ege ikliminden kaynaklı bir fizyolojik kıvırcıklık durumu mudur ? Beni bir sıkıntı yoksa rahatlatır, eğer ki varsa da bu sıkıntı doğrultusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Saygılarımla...

[IMG][/IMG]

Düzenleyen BayEğrelti : 04-05-2018 saat 19:34 Neden: Fotoğraf ekleyemedim.
BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2018, 20:55   #1320
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Merhaba. Yapraklara takılmayın, muhtemelen fizyolojik bir durum, meyve vermesini etkilemez. Işık derken, domatesin minimum 6 saat güneş ışığı almasını sağlamanız gerek. Onun dışında saksı toprak yüzeyine malç uygulaması yapabilirsiniz. Oluklu karton veya öğütülmüş ağaç kabuğu kullanabilirsiniz.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024