agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2016, 11:18   #1231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Damlama ile az az su veriyorum keşke yakın olsanız da yerinde görseniz size tavsiyem saksının altına su ininceye kadar günde 3 kez sulayın altında çok beklemesin. Saksıya dranaj yapmadıysanız fazla su birikip bitkiyi boğabilir.

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 11:31   #1232
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Domateslerim şuan için sağlıklı ancak, Mildiyöye (domates ve hıyarlarda yaprak, gövde ve meyvelerde esmerleşme) karşı önlem olarak

"Bir yemek kaşığı soda, bir yemek kaşığı saf zeytinyağı, bir yemek kaşığı saf sabun (arap sabunu) dört litre suya karıştırılarak uygulanır."

tarifi ile hem yaprak biti ve sinekçillerden arap sabunu ile koruma sağlama hemde olası Mildiyöye karşı önlem alma niyetindeyim.

Bahçeme bir zarar verir miyim? Yan etkisi olan bir tarif midir?

TCM, dongyul ve Jakin beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 11:37   #1233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MustafaTepe Mesajı Göster
Damlama ile az az su veriyorum keşke yakın olsanız da yerinde görseniz size tavsiyem saksının altına su ininceye kadar günde 3 kez sulayın altında çok beklemesin. Saksıya dranaj yapmadıysanız fazla su birikip bitkiyi boğabilir.
terasınıza bayıldım. aynı ölçülerde olsaydı ben de aynısını yapmaya çalışırdım. elinize sağlık harika görünüyorlar.

çok su verirsem bu defa da çiçekleri dökülmez mi? toprağını yıkamak aklıma geldi ama cesaret edemedim.

qtrendy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 18:08   #1234
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MustafaTepe Mesajı Göster
Ayrıca aynı sistem bende de var günde 2 saat aralıklarla 7 kez 4 er daika suluyorum. otomatik sulama sistemi kurdum. ve boyları bir metreyi geçti. Bence az az ve sık aralıklarla su ver
Bol su ile boylanması normal ama meyve dökümü ve de meyvelerin lezzeti nasıl olacak, önemli olan bu.
Domates normalde seyrek ama bol sulanmayı sever.

aydemiraydın ve Jakin beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 21:29   #1235
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
- Domateslerinizin fazla sulama nedeniyle aslında kök hastalığına yakalanmış sonuç olarak yapraklarda ve gövdede nekrozis gerçekleşmiş. Sanırım toprağınızda magnezyum eksiliği var.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 09:50   #1236
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
saksıda ve havasız ortamlarda hastalık kaçınılmaz. araziye diktiğim domatesler süper. evin bahçesindekiler hastalıktan kırılıyor. ilaçlarda fayda etmiyor hele saksıda domates yetiştirmeyi düşünmek bile istemem. boruda yetiştirdiğimiz çileklerde öyle her türlü hastalık mevcut.

Jakin beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 10:35   #1237
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Ben domatesleri bir ay önce ektim ve terkettim yerlerinde. Gün aşırı bir saatlık sulamaları sabah altıda otomatik yapılıyor ama en büyük gıdaları olan güneş tüm gün tepelerinde.

Desteklerin mutlaka yararı var ama iki ana ihtiyaçları görülüyorsa domateslerin pek sorun çıkarmıyorlar.

Eklenen Resimler

gilan, pria, Muda ve 6 kişi beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 09:41   #1238
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
2 adet domatesin yaprakları garipleşti. Bir tanesinin büzüldü diğerinin ise inceldi. İnternetten araştırdım bir şey bulamadım. Görünürde zararlı da yok gibi. Bu bir hastalık mı yoksa mineral eksikliğine işaret mi?
Bu hafta köklemedim, 3-4 kök domateste daha var kimisinde hafif, kimisinin gelişimini tamamen durdurmuş. Biraza daha araştırdım en yakın hastalık sarı yaprak kıvırcıklık virüsü gibi duruyor. Fikir sahip olmak için biraz daha takip edeceğim, aynı türlerden yeni fide yetiştirip yerlerine ekeceğim, koltuk altlarını alırken hijyene dikkat edeceğim. Bakalım topraktan mı bulaşıyor yoksa başka sebepleri mi var anlamaya çalışacağım. Her yıl bir terslik çıkıyor illa ki.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 11:56   #1239
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Eger fideleri icerde daha az gunes alan ortamda yetistirip alistirmadan disariya alirsaniz, gunes isigina maruz kalan fideler bu tip gunes hasarina maruz kalabilirler. Tek yapabileceginiz beklemek sanirim. Eger hasar durup gerilemiyor, surekli ilerliyorsa, mite veya viral hastaliklari degerlendirmek gerekir. Ben sahsen yapraklarda mite, beyaz sinek veya thrips artigi goremiyorum.

kerkenez beğendi.
flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2016, 09:37   #1240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2016
Merhabalar;
Terasa ektiğim domatesler 40cm ye ulaştı ve çiçeklendi fakat fakat yaprakları içe doğru kıvrılmaya başladı , antalya da yaşıyorum şıcaklıklar 40 ın üzerinde şu an ve aşırı rüzgar var sebebi bu yüzden midir acaba??

dongyul beğendi.
ÖzkanGulmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2016, 15:44   #1241
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÖzkanGulmez Mesajı Göster
Merhabalar;
Terasa ektiğim domatesler 40cm ye ulaştı ve çiçeklendi fakat fakat yaprakları içe doğru kıvrılmaya başladı , antalya da yaşıyorum şıcaklıklar 40 ın üzerinde şu an ve aşırı rüzgar var sebebi bu yüzden midir acaba??
Sayın ÖzkanGulmez; O kıvrılmaların bir kaç nedeni olabilir

- Virüs kaynaklı bir hastalıktan dolayı
&
- Yaprak bitleri nedeniyle olabiliyor.

Eski 20-06-2016, 13:19   #1242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2016
Teşekkürler.Peki ne gibi bir önlem alabilirim??

dongyul beğendi.
ÖzkanGulmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 13:30   #1243
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÖzkanGulmez Mesajı Göster
Teşekkürler.Peki ne gibi bir önlem alabilirim??
- Virüs için ne kullanmanız gerektiği hakkında bilgim yok ancak bir kaç yerde okumuştum kalsiyum uygulaması yapıldığında düzelme olduğunu söylüyorlardı ancak ne kadar doğrudur bilmiyorum benim düşünceme göre etkisinin olmayacağı..

- Yaprak biti içinse bitkisel ev ilaçlarını uygulayabilirsiniz ya da kimyasal ilaçta olabilir tercih sizin.

g.c. beğendi.
Eski 01-07-2016, 12:07   #1244
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

sayın dongyul ve konu hakkında bilgi sahibi diğer arkadaşlarım;

Domateslerimde ne yazıkki mildiyö hastalığı mevcut. Elma sirkesi ve arapsabunu ile mücadeleden yine sonuç alamadım.

ANTRACOL WP70 tavsiye edermisiniz?

Bu aşamada yapmam gereken farklı bir işlem olabilir mi?

dongyul beğendi.
Eski 01-07-2016, 12:14   #1245
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Sayın G.C; söylemiş olduğunuz ilaç hakkında bilgi sahibi değilim ancak mildiyö için 2-3 yıl önce ziraat müh. Arkadaşıma sorduğumda bana organik tarımda da kullanılan bakırlı ilaçları kullanabileceğimi söylemişti. İsmi kor miltox du diye hatırlıyorum. Mavi bir toz.

Eski 01-07-2016, 12:20   #1246
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Etken Maddesi %70 Propineb

Meyvelibahçe müsait olurda bilgi verirse fayda/zarar açısından çok iyi olacak

Sağda solda okuduklarıma artık güvenemiyorum, hepsi tüketim/ilaçlama yapmamızı salık veren siteler.

dongyul beğendi.
Eski 01-07-2016, 14:52   #1247
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Captan'h adlı ilaç hem koruyucu hemde tedavi edici bir üründür. Domateste tavsiye ederim. Yanılmıyorsam 7 günlük hasat bekleme süresi vardı.

Bu gibi havalarda kükürtü dikkatli kullanmak gerekli, sıcak tüm yaprakları kavurabilir.

dongyul ve g.c. beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 18:14   #1248
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Captan'ın etken maddesinin toksik olduğunu biliyoruz. Propineb de zehirli, muhtemel kanser yapıcı (katkıda bulunucu), üreme sistemine zararlı, aynı zamanda yeraltısuyuna karışırsa çevresel kirletici olarak listelenmiş.
Propineb - toxicity, ecological toxicity and regulatory information

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2016, 02:37   #1249
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
aDANA daki domateslerimizin bazılarında bu şekilde domateslerde bir hastalık söz konusu ne yapmamızı öneriyorsunuz ?

Eklenen Resimler

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2016, 13:00   #1250
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Captan'h adlı ilaç hem koruyucu hemde tedavi edici bir üründür. Domateste tavsiye ederim. Yanılmıyorsam 7 günlük hasat bekleme süresi vardı.

Bu gibi havalarda kükürtü dikkatli kullanmak gerekli, sıcak tüm yaprakları kavurabilir.
Domateslerimi uyarınızı dikkate alarak kendi hallerine bıraktım. Bugün ilk hasadı ürünlerini tatmak nasip oldu oldukça lezzetli bir deneyim oldu Sanırım sağlam kalanlar bize yetip artacak bile.

Eski 14-07-2016, 08:41   #1251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Domates yapraklarında sararma kahverengileşme

Merhaba,

Balkonda saksıda cherry domateslerim var, bayram tatilinde susuz kalmış geldiğimde yapraklar sararmış, yaprak uçları kahverengileşmeye başlamıştı, hastalıktan dolayı mı böyşe oldu acaba, şu anda ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz. Balkon sabahtan öğlene kadar güneş görüyor, damla sulama ile günde 2 kez sulama yapıyorum.
Birde saksıda şu anda 3 kök var sıkıştılar, 1 kökü söküp başka saksıya geçirebilirmiyim.

Eklenen Resimler

kimble01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 15:32   #1252
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimble01 Mesajı Göster
Merhaba,

Balkonda saksıda cherry domateslerim var, bayram tatilinde susuz kalmış geldiğimde yapraklar sararmış, yaprak uçları kahverengileşmeye başlamıştı, hastalıktan dolayı mı böyşe oldu acaba, şu anda ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz. Balkon sabahtan öğlene kadar güneş görüyor, damla sulama ile günde 2 kez sulama yapıyorum.
Birde saksıda şu anda 3 kök var sıkıştılar, 1 kökü söküp başka saksıya geçirebilirmiyim.
Siz hemen üçünü ayrı ayrı büyük saksılara dikin. Küçük saksıda ürün almanız mümkün değil. Sararmasının bir sebebi de çok az toprak olması.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2016, 00:50   #1253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Siz hemen üçünü ayrı ayrı büyük saksılara dikin. Küçük saksıda ürün almanız mümkün değil. Sararmasının bir sebebi de çok az toprak olması.
Cevap icin tesekkur ederim, yarin aksam yeni saksilara yetlestirecem ama cok buyuk saksida ve topragi bol olan domateslerde de ayni durum var, sanki yeterince topraktan beslenemiyor gibi.

kimble01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2016, 17:36   #1254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Arkadaşlar merhaba,

Domateslerimizde resimdeki gibi hastalık görünmeye başladı. Araştırdığım kadarıyla kalsiyum eksikliği nedeniyle oluyormuş. Bunun için şu aşamada kullanabileceğimiz bir ilaç veya yöntem varmı acaba ?

crayz34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 12:43   #1255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Benzeri bir durum Ayaş domateslerinde gözüktü neler yapabiliriz diğerlerini kurtarmak için?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 19:12   #1256
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
bu bir tür haşereden kaynaklı durum erik meyvelerinde de görüyoruz bazen. domateste tutadan olduğunu düşünmekteyim geçen sene 6 kg kaybım oldu tuta ilacından sonra kesildi bu sene hiç hastalık olmadı ama aşırı sıcaklar nedeni ile zaiyat çok oldu gölgede 53 dereceyi gördük 1 hafta. kalsiyum eksikliği ile alakalı ise eğer benim aynı sorunu yaşamam gerekirdi çünkü aynı toprağa gübre ekleyip devam ettim bu senede ama 1 kere bile ilaç kullanmadım yeşil tırtıl yaptı ondada örümcek halletti işini yani tamamen doğal oldu.

tuta kontrolü yapmanızda fayda var.

ibrahimes beğendi.
Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 11:53   #1257
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimble01 Mesajı Göster
Merhaba,

o saksı çok ufak domates için 20 kg topraklı saksıda bile 3 kök çok geliyor en fazla 2 kök oturak tipi için yeterli olmakta sırık saksıda zaten yetişmiyor çok fazla toprak ihtiyacı oluyor yapısı nedeni ile. tek kök dikseydiniz çok iyi sonuç alabilirdiniz bu sene zor ama seneye tek kök dikerseniz ve tatile giderken güneş ile ilişiğini kesip yarı gölge **** gölgeye alırsanız bu sorun olmaz.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2016, 08:06   #1258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2016
resimdeki domates zararlisi

Herkese

http://i.hizliresim.com/o7b5RX.jpg

selamlar.resmini ekleyebilirsem goreceginiz zararliyi taniyan var mi.domateslerimde bolca var.artik boyutlari buyudu.sarimsak sogan yag biber insektisiti yaptim ama hic banamisin demedi.

Tesekkurler saygilarimla

Düzenleyen deniscicek2016 : 03-08-2016 saat 08:28 Neden: resim
deniscicek2016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2016, 08:30   #1259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2016
resimdeki domates zararlisi

[/IMG]Herkese selamlar.resmini ekleyebilirsem goreceginiz zararliyi taniyan var mi.domateslerimde bolca var.artik boyutlari buyudu.sarimsak sogan yag biber insektisiti yaptim ama hic banamisin demedi.

Tesekkurler saygilarimla

http://i.hizliresim.com/o7b5RX.jpg

Düzenleyen deniscicek2016 : 03-08-2016 saat 10:27
deniscicek2016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2016, 14:29   #1260
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Domates Hastalık ve Zararlıları
Domates Hastalık ve Zararlıları

defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024