agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2015, 16:26   #1081
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Mastercop'un bildiğim kadarıyla daha küçük bir ambalajı yok. Fakat her türlü bakteriyel ve mantari bitki hastalığı için güvenli ve etkili bir içerik olduğundan el altında bulunması faydalı olur.

Bir defalık kullanım ciddi enfeksiyon riski durumunda yeterli gelmeyecektir. 7 gün ara ile üç defa uygulamanızda fayda var. Üçüncü uygulamadan sonra bitkilerinizi dikkatle gözleyin.

Bakkallarda satılan karbonatın içeriği sodyum bikarbonattır. Sodyum ise bitkilerin sevmediği bir içerik. Kullanılması gereken potasyum bikarbonat. Şurada veya burada bulabilirsiniz.

Bir arkadaşım 10 lt suya 200 ml süt koyup atmamı Söyledi.Faydası olur mu acaba?

Potasyum bikarbonat kullanırken ilaçlama suyunun %0,5'i (yüzde yarım) oranında çözülerek kullanılır. Fazlası yaprakları yakar. Söz gelimi 2 litre suda 10gr kullanmak gerekir.

Bir arkadaşım 10 lt suya 200 ml süt koyup domateslere atmamı söyledi. Olur mu faydası acaba?

novalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 16:57   #1082
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novalist Mesajı Göster
Bir arkadaşım 10 lt suya 200 ml süt koyup domateslere atmamı söyledi. Olur mu faydası acaba?
Deneyin, hastalığı tedavi eder ve durdurursa güzel bir deneyim olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2015, 04:33   #1083
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn novalist,

Ilaclamada kullandiginiz araci bilmedigim icin soyluyorum (basit bir el aletiyle puskurtecekseniz sorun yok): Mastercop kullanacaksaniz, yapraklari doyurup bitki koklerine bol miktarda karisim akacak sekilde uygulamamaya dikkat edin. Bu, organik tarim uygulamalari icinde kullanilan ve bunun icin sertifikalandirilan bircok cesidi olan bir urun ama ayni bitkiye uygulama suresini (dozdan bahsetmiyorum) uzun tutarsaniz topragin faydali mikroorganizma kolonilerine zarar verir.

Taşlıbahçe beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2015, 07:57   #1084
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn novalist,

Ilaclamada kullandiginiz araci bilmedigim icin soyluyorum (basit bir el aletiyle puskurtecekseniz sorun yok): Mastercop kullanacaksaniz, yapraklari doyurup bitki koklerine bol miktarda karisim akacak sekilde uygulamamaya dikkat edin. Bu, organik tarim uygulamalari icinde kullanilan ve bunun icin sertifikalandirilan bircok cesidi olan bir urun ama ayni bitkiye uygulama suresini (dozdan bahsetmiyorum) uzun tutarsaniz topragin faydali mikroorganizma kolonilerine zarar verir.
Ben de önceki gün tüm meyve-sebze ve çiçeklere sulandırılabilen kükürt atarken özellikle kök diplerine de püskürtmeye dikkat etmiştim dipten bulaşı engellemek için

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2015, 08:12   #1085
Ağaçsever

Hergün yeni bir sorun çıkıyor malesef.

Pembe domateslerim arasında şöyle bir sorun var:
Altları delik delik , kestim içinde birşey bulamadım.İnce bir eksit aldım yine birşey yok bu acaba bir zararlı mı değil mi ?

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2015, 12:21   #1086
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
domateslerimin yeşil meyveleri nihayet kızardı kendi yapmış olduğum enzim gübre işe yaradı bugün kahvaltım oldular

Jakin beğendi.
Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 22:01   #1087
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bu onemli bir sorun degil (meyve yine olgunlasir, lezzetinde de bir sorun olmaz; yerken o kismi kesip alabilirsiniz). Genelde, gunduz-gece isi farklarinin dengesiz oldugu (yagistaki dengesizlikler de etkili olabilir) ya da asiri miktarda gubrelemenin soz konusu oldugu durumlarda ortaya cikabiliyor. Domatesteki bu tip bir yaraya yabanci literaturde kedi yuzu (ing. catface) deniyor.

Alıntı:
Pembe domateslerim arasında şöyle bir sorun var:
Altları delik delik , kestim içinde birşey bulamadım.İnce bir eksit aldım yine birşey yok bu acaba bir zararlı mı değil mi ?

sinbas ve Jakin beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2015, 00:47   #1088
Ağaçsever

İçimi ferahlattın. Teşekkürler

Eski 03-07-2015, 09:43   #1089
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2015
Bahçemdeki domateslerimin yaprakları sararıp kurudular oysa herşey yolunda gidiyordu. Üzerlerinde bir sürü domates var ama yapraklar berbat durumda şu anda fotoğraf çektim ama yükleyemedim buraya lütfen yardım edin !!

Sibl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2015, 23:14   #1090
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
domateslerim deki sorun ne olabilir alt yapraklarda sararmada var fakat fungus belirtisi pek gözükmüyor genede emin olamadım alt yaprakların fotosu yok ama domateslerin fotoğraflarını yüklüyorum ne yapmalıyım. kalsiyum eksikliği mi yoksa fungal bir hastalık mı?

Eklenen Resimler

esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 00:17   #1091
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kalsiyum ile ilgisi yok. Geç yanıklık olabilir, gövdede kahverengi bölgeler var mı?

Eski 04-07-2015, 00:23   #1092
Ağaçsever

gövdede kahverengi lekeler yok yaprakların ön ve arka fotograflarını yükledim belki daha iyi fikir hastalıklı yapraklar alt taraf da var

Eklenen Resimler

Eski 04-07-2015, 01:17   #1093
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çiçek burnu çürüklüğü değil. Bu bozuklukta domateslerin sadece dip kısımlarında siyah çürüklükler oluşur. Meyvelerdeki lezyonlar geç yanıklık belirtileri ama meyveler bu duruma gelene kadar gövdede kendini göstermeliydi. Tütün mozaik virüsü de meyvelerde benzer tahribat yapıyor ama bu durumda üst yaprakların yapılarında ve renklerinde farklılık görülmeliydi.

Şayet virüs sebepli bir hastalık değil de bakteriyel veya fungus sebepli ise bakırlı ilaçla mücadele edilebilir. Yapraklarda virüs sebepli hastalık belirtisi görülür ise çaresi yok, sökülmeli.

Resimlerde lezyonlarda tuta veya yeşilkurt deliği görülmüyor ama siz yakından baktığınızda görüyorsanız böyle bir şey de olma ihtimali var.

Eski 04-07-2015, 09:06   #1094
Yeni Üye

Bahçedeki domateslerimin yaprakları kurudu 2 günde bir sulama yapıyorum. üzerleri domates dolu ama yapraklarının çoğu kurudu ne yapabilirim?

Eski 04-07-2015, 09:17   #1095
Yeni Üye

Bahçedeki domateslerimin yaprakları kurudu 2 günde bir sulama yapıyorum. üzerleri domates dolu ama yapraklarının çoğu kurudu ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2015, 13:25   #1096
Ağaçsever

Mastercop u kullanmaya karar verdim yalnız...

Alıntı:
Gövde ve domateslerdeki belirtiler geç yanıklık semptomları.

Gövdesinde kahverengi lezyonlar olan bitkileri söküp hiç bir yere değdirmeden uzaklaştırın. Sistemik bakırlı bir ilaç ile diğer domateslerinizi korumaya çalışın. Mastercop isimli organiksertifikalı ilaç bu hastalık için ruhsatlıdır. Gelecek yıl aynı yere domates, patlıcan, patates gibi bitkiler ekmeyin.

Bitkilerinizin dikili olduğu yer yeterince havalanmıyor ve nemli olmalı, bu hastalık genelde sonbaharda havanın serinleyip nemlendiği zaman ortaya çıkar.

4-5 kök domatesi söküp uzaklaştırdım. Fakat bir kaçında çok az hastalık belirtisi vardı sökmedim. Fotoğraflarını yüklüyorum. Mastercopu uygulasam bu kökü kurtaramam mı acaba?

Bir diğer sorum da şu olacak ; bazı köklerde alt salkımlar yeteri iriliğe ulaştı gayet büyükler kızarmaları için suyu kesmem mi gerekiyor? Bu seferde üstündeki diğer küçük domatesler etkilenir büyümez diye korkuyorum.Ne yapmam gerekiyor?Onun da fotoğraflarını yüklüyorum.
Çok teşekkür ediyorum...

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2015, 15:07   #1097
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Suyu kesmeyin. Nasıl suluyorsunuz? Damlama ile mi?

Enfeksiyon oldukça ciddi görünüyor, mantar dokulara işlemiş. Mastercop aynı zamanda tedavi edicidir ama hasarlanmış dokuyu geri döndüremez. Deneyin.

Eski 05-07-2015, 15:29   #1098
Ağaçsever

Salma sulama ile suluyorum.
Hastalıklı meyveleri koparıyorum ama bitkiyi köklemiyorum değil mi?

Eski 05-07-2015, 18:40   #1099
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, şimdilik öyle yapın ama dikkatle gözleyin. Hastalık yayılırsa kökleyin.

Salma sulama da hastalık yayılması için birebir. Damlamaya geçerseniz daha iyi. Yaprak ve gövdelerin ıslanmaması gerekiyor, buna dikkat. Gerekirse bitkilerin diplerini doldurun.

Eski 06-07-2015, 10:16   #1100
Ağaçsever

Sn Meyvelitepe Novalist in fidelerin deki gec yanıklık dan kaynaklanan domates meyvelerindeki semptonlarla benim domates meyvelerindeki semptonlar aynı fakat benim fidelerin gövdesinde hiç bir şekilde siyahlık yok siz dedikten sonra tekrar kontrol ettim tertemizler. Benim problemim başka bir şey olabilir mi ?

Eski 06-07-2015, 10:17   #1101
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esen-akasya Mesajı Göster
Sn Meyvelitepe Novalist in fidelerin deki gec yanıklık dan kaynaklanan domates meyvelerindeki semptonlarla benim domates meyvelerindeki semptonlar aynı fakat benim fidelerin gövdesinde hiç bir şekilde siyahlık yok siz dedikten sonra tekrar kontrol ettim tertemizler. Benim problemim başka bir şey olabilir mi ?
#1093 nolu mesajda olasılıkları yazmıştım.

A_NOMAD beğendi.
Eski 06-07-2015, 22:40   #1102
Ağaçsever

Sayın MeyveliTepe başınızı çok ağrıttım ama bir kaç soru daha sormak istiyorum affınıza sığınarak. Diğer arkadaşlar da cevap verebilir elbette.

1-) Resimlerde de görüldüğü gibi yapraktaki bozulma geç yanıklığın eseri mi (ben öyle yorumladım).Daha önce yapraklarda böyle bir şey yoktu.Bir iki yaprakta var henüz. Mastercopu bugün akşam temin edebildim. Yarın sabah erkenden uygulayacağım.

2-)Hastalık olmayan köklerin bazılarında şu şekilde kıvrılmalar var.Bunlar susuzluktan mı kaynaklanıyor yoksa başka bir sorun mu var? (Suyu veriyorum ama diplerini biraz fazla doldurmuşum sanki başka bir deyişle arklar derin,köklere ulaşmıyor olabilir mi?)

3-)Gövdede küçük küçük kabarmalar var?Hastalık mı bu da?

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2015, 22:47   #1103
Ağaçsever

Az önceki mesajda yazmayı unutmuşum domateslerin hemen yanında biberler var onlara da mastercop atayım mı?

4. ve son sorum:

Bir kaç kökte küçük yeşil uçan böcekler var yaprak biti sanırım.İlaç uygulamaya gerek var mı? Ayrıca tuta kelebeğine karşı elimde delfin wg var. Tuta kelebeğini görmeden mi atmak lazım yoksa gördükten sonra mı ilaç atmam gerekiyor?

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2015, 23:02   #1104
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın MeyveliTepe başınızı çok ağrıttım ama bir kaç soru daha sormak istiyorum affınıza sığınarak. Diğer arkadaşlar da cevap verebilir elbette.

1-) Resimlerde de görüldüğü gibi yapraktaki bozulma geç yanıklığın eseri mi (ben öyle yorumladım).Daha önce yapraklarda böyle bir şey yoktu.Bir iki yaprakta var henüz. Mastercopu bugün akşam temin edebildim. Yarın sabah erkenden uygulayacağım.

Evet bunlar da hastalığın belirtisi. Google'da "tomato late blight" diye resimleri aratırsanız benzerlerini görürsünüz.

2-)Hastalık olmayan köklerin bazılarında şu şekilde kıvrılmalar var.Bunlar susuzluktan mı kaynaklanıyor yoksa başka bir sorun mu var? (Suyu veriyorum ama diplerini biraz fazla doldurmuşum sanki başka bir deyişle arklar derin,köklere ulaşmıyor olabilir mi?)

Resimdeki kıvrılmalar iklim özelliklerinden fizyolojik. Herhangi bir hastalık belirtisi değil, önemli de değil.

3-)Gövdede küçük küçük kabarmalar var?Hastalık mı bu da?
Bildiğim kadarı ile hastalık belirtisi değil. Gözlemeye devam edin.
Sorularınızın altına yanıtlarımı koydum.

Eski 06-07-2015, 23:07   #1105
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Az önceki mesajda yazmayı unutmuşum domateslerin hemen yanında biberler var onlara da mastercop atayım mı?

4. ve son sorum:

Bir kaç kökte küçük yeşil uçan böcekler var yaprak biti sanırım.İlaç uygulamaya gerek var mı? Ayrıca tuta kelebeğine karşı elimde delfin wg var. Tuta kelebeğini görmeden mi atmak lazım yoksa gördükten sonra mı ilaç atmam gerekiyor?
Resimdeki böcek yaprak biti değil, nedir bilmiyorum, faydalı da değil ama bir şey yapmaya gerek yok.

Tutayı bir tuzak vasıtasıyla takip etmiyorsanız görmeniz çok zor. Domateslerinizde hastalık olmasaydı haftada bir delfin uygulayın derdim ama önce hastalıktan kurtulun bence. İki ilacı birlikte uygulayamazsınız, mastercop delfin'deki bakteriyi de öldürür.

Biberlerinizi de mastercop ile ilaçlayın, bu hastalık biberlere de bulaşır.

Eski 06-07-2015, 23:15   #1106
Ağaçsever

Alıntı:
Resimdeki böcek yaprak biti değil, nedir bilmiyorum, faydalı da değil ama bir şey yapmaya gerek yok.

Tutayı bir tuzak vasıtasıyla takip etmiyorsanız görmeniz çok zor. Domateslerinizde hastalık olmasaydı haftada bir delfin uygulayın derdim ama önce hastalıktan kurtulun bence. İki ilacı birlikte uygulayamazsınız, mastercop delfin'deki bakteriyi de öldürür.

Biberlerinizi de mastercop ile ilaçlayın, bu hastalık biberlere de bulaşır.
Elimde bir adet tuta için tuzak var bunu kursam sakıncası olmaz sanırım.
Biberlerimden geçen bir tanesi kurudu bugün de söktüm birini kökünde beyazlıklar var.Domatesten geçmiş olabilir mi ? Biber zararlıları diye bir bölüm bulamadım.

Daha önce şöyle bir şey yazmıştınız sanırım. Mastercopu yapraktan uygulayacağız köke fazla gelmesin gövdeye gelebilir ama köke gelmiycek mi? Ve de doz olarak 100L 150ml diyor. 10 L 15 ml yapsam benim 20 köke çok gelmez mi? 2 L lik pompaya 3 ml atsam yetmez mi acaba?

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2015, 23:20   #1107
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Bir hastalık geldi domateslere bir kök domatesim i söktüm diğerleri ne bulaşmasını önlemek için , yardımcı olur musunuz lütfen ne yapmam gerek

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 23:38   #1108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2015
Merhaba. Siteye yeni üye oldum. Saksida domates yetiştirmeye başladım. DomatesleriM gayet sağlıkliyidi. 2 gün içinde yapraklar sararmaya başladı. Havalar biraz yağmurlu geçti onun etkisi varmıdır acaba¿ koyun gübresi koydum üstten. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Cakir84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 23:44   #1109
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Elimde bir adet tuta için tuzak var bunu kursam sakıncası olmaz sanırım.
Biberlerimden geçen bir tanesi kurudu bugün de söktüm birini kökünde beyazlıklar var.Domatesten geçmiş olabilir mi ? Biber zararlıları diye bir bölüm bulamadım.

Daha önce şöyle bir şey yazmıştınız sanırım. Mastercopu yapraktan uygulayacağız köke fazla gelmesin gövdeye gelebilir ama köke gelmiycek mi? Ve de doz olarak 100L 150ml diyor. 10 L 15 ml yapsam benim 20 köke çok gelmez mi? 2 L lik pompaya 3 ml atsam yetmez mi acaba?
Sayın novalist;
Biberleriniz toprağa fazla gömülmüş fazla dolguyu sevmez ayrıca sulamayı nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum, kök boğazına mümkün olduğu kadar su değdirmemeye çalışın en az 5 cm uzaktan sulamanız yeterli olacaktır, eğer damlama ile suluyorsanız hortumlar kökten 5-10 santim uzakta kalsın. biberde su uzun süre kök boğazına temas halinde olursa resimde görüldüğü gibi kök çürüklüğü oluşuyor. üzerinde meyve görülünceye kadar fazla sulamaktan kaçının, meyveye başladıktan sonra hava şartlarına bağlı olarak 3 günde bir azar azar sulayabilirsiniz.

"Domates Geç Yanıklık (Mildiyö) (Phytophthora infestans) 100 litre suya 150 ml" den yola çıkarak dozunuzu ayarlayabilirsiniz. Agrikem Ege
tekrar tekrar karışım hazırlamak istemiyorsanız,domatesleriniz de boyları 1 metreye yaklaştı ise 4 litre suya 6 ml şeklinde bir karışım hazırlayın 2 litresi yetmez ise diğer 2 litreyi de kullanırsınız. iyice pulvarize etmek koşulu ile 2 litrelik karışım yetmesi lazım.

Kolay gelsin.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 00:11   #1110
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cakir84 Mesajı Göster
Merhaba. Siteye yeni üye oldum. Saksida domates yetiştirmeye başladım. DomatesleriM gayet sağlıkliyidi. 2 gün içinde yapraklar sararmaya başladı. Havalar biraz yağmurlu geçti onun etkisi varmıdır acaba¿ koyun gübresi koydum üstten. Yardımcı olursanız sevinirim.
merhaba;
yanılmıyorsam sizin saksılarınızın derinliği 15-20 cm civarında domates iyi ve derin işlenmiş toprağı bulduğu taktirde kendi boyu kadar veya 140 cm kadar kazık kök oluşturur ve yan kökler kendi yaprak çapı kadar (yaklaşık 60 cm kadar) genişler.

fotoğraftaki durum yetersiz toprak,fazla sulanma ve yetersiz besin gibi görünüyor.
koyun gübresi çok yıllık ise yani tam yanmış ise her hangi bir sorun oluşturmaz ama taze ise yakabilir.

Saksılarınızın altları delik değilse mutlaka delmeli siniz.

15-20 gün ara ile Bir miktar yapraktan ve sulama suyundan iz element ve kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz.
Ruhsatlı özel karışım kendi ambalajında 6- 7 çeşit iz element bulunduran ürünler var onlardan yararlanabilirsiniz.

benim söyleyeceklerim bu kadar.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024