agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2015, 08:55   #1021
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
aynı şekilde bunlarda toprağın altındaki kısımları çürümüş kökünü biraz açıp baktım gidiciler. söktüm yerine yenisini ektim.

Eklenen Resimler

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2015, 09:25   #1022
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Fideleri çok derine ekip fazla sulamışsınız. Şaşırtma öncesi toprak seviyeniz ne kadar ise o kadar derine ekmeniz gerekli.

sinbas ve TCM beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2015, 09:53   #1023
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

evet sanırım öyle olmuş. neyse en azından elimde kalanlar yeter. geç kalmış değiliz sanırım.

Eski 18-04-2015, 13:34   #1024
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blume13 Mesajı Göster
fotoğraftaki gibi akşam bir kaç tane daha gitti. su kesmesi mi yoksa mantarmı sizce ?
Net bir şey söyleyemeyeceğim, sizi ve okuyanları da yanıltmak istemiyorum.
Bilen arkadaşlar var ise yanıtlasın.
Bence hiç uğraşmayın derim ve de üzülmeyin, şu an tam fide zamanındayız, yeni hazırlayacağınız bir toprağa istediğiniz çeşidi alın ve dikin derim.
kolay gelsin.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2015, 13:42   #1025
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
aynı şekilde bunlarda toprağın altındaki kısımları çürümüş kökünü biraz açıp baktım gidiciler. söktüm yerine yenisini ektim.
Bu durumda sağlam kalanlar için şunu yapabilirsiniz. bitki boğazından fazla toprağı saksı kenarlarına doğru uzaklaştırın ve o toprağı zamana yayarak ve çok iyi yanmış hayvan gübresi ile karıştırarak çapa dolgusu yapar gibi (ilk çiçekler görülene kadar) yavaş yavaş bitkinin dibine çekme suretiyle dolum yapabilirsiniz, bu uygulamanız aynı zamanda bitkinin doldurulan kısımlarından yeni kökler vereceği anlamına gelir.
bitki meyve tutuncaya kadar ve hava koşullarını da göz önünde bulundurarak kesinlikle suyu çok az veriyoruz.
kolay gelsin.

Eski 18-04-2015, 13:44   #1026
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

evet zaten elimde yedek yetiştirdiğim fidelerim var bunların bazılarını söküp onlardan diktim. korkum toprağımda bir sorun varsa yeni diktiklerim de öyle olur diye araştırıyorum.

Eski 18-04-2015, 18:48   #1027
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
evet zaten elimde yedek yetiştirdiğim fidelerim var bunların bazılarını söküp onlardan diktim. korkum toprağımda bir sorun varsa yeni diktiklerim de öyle olur diye araştırıyorum.
Elbette toprak önemli fazla su vererek toprağın yapısını bozmuş olabilirsiniz birde saksıların tabanı delik mi değil mi ona bakın, yeni toprak hazırlarsanız 2 ölçü yanmış hayvan gübresi 1 ölçü bahçe toprağı 1 ölçü kum bir miktarda perlit karışımı hazırlayabilirsiniz.

blume13 beğendi.
Eski 10-05-2015, 10:53   #1028
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
domates fidelerim ve böcekler

merhaba.

1 2 hafta önce alarak bahçe toprağıyla doldurduğum saksılara sırık ceri domates ektiğim fidelerime balkonumda bakıyorum... 2 3 yıldır hiç görmediğim şeyleri bu yıl gördüm ve 2 gün önce fark ettim ki üstünde
- kırmızı örümcekler...
- beyaz renkte örümcek mi desem ne desem bilemediğim bir böcek
- ve son olarak ta yaprakların altında bit gibi böcekler vardı...

ufak siyah sineklerde mevcut ama ne yapacağımı bilemedim bir arkadaşımı aradım ve bana Demond EC 2,5 adlı bir tarım ilacını bir sprey kutusuna(bildiğimiz cam sil şisesi) 5 10 damla damlatıp çalkaladı ve beyaz bir renk alana kadar sonra dün akşam güzelce domateslerin üstüne püskürterek sıktı bol bol.

bende sabah kalkıp bir çoğu hareket etmeyen bu böcekleri domates fidelerinin yapraklarından saplarından tek tek toplayıp attım...

şimdi bu ilacı bir daha ne zaman uygulamamız lazım belli aralıklarla mı sıkacağız bu şekilde ?

yanlış bir ilaç mı verdik bilemiyoruz ama bu böcekler öldü mü temizlendi mi? yok sa başka bir şey mi yapmalıyız...

bu ilaç ölçüsünü doğrumu belirledik yoksa fazla olması toprağı ve ya fideleri öldürürmü?

bilmediğim bu konuları forumda araştırdım ama o kadar yoğun bilgi varki kafam çok karıştı...

saygılarımla cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler..

not ilacın bilgileri SAFA TARIM - Welcome

mefsa34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 23:13   #1029
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Herkese merhabalar, hayatimda ilk defa sirik ceri domates tohumdan yetistiriyorum. 2 farkli zamanda ektigim 2 farkli tohumdan bir bolumunu balkonumda bir bolumunu bahcede yetistirmeye karar verdim. Balkonumdakiler yaklasik 50-60 cm kadar buyudu. Sonra diktiklerimi ise 2 gun once bahceye diktim. Ancak, domateslerimin yapraklari daha bulamadigim bir canli tarafindan yeniliyor. Ne olabilir bir fikriniz var mi acaba? Ve nasil kurtulabilirim? İyi aksamlar.

Eklenen Resimler

jinger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 09:56   #1030
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2014
Domateslerimdeki minik misafirlere ne yapabilirim?

Kırmızı küçük böcekler var bit mı oluyor acaba ? Kanatlı küçük siyah böceklerde var başka domateslerde ama onları fotoğraflayamadım.Ne yapmam gerek? Mümkünse organik ilaç önerir misiniz?

Eklenen Resimler

novalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 10:11   #1031
Ağaçsever

Yaprakların bir kısmı kurumuş.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2015, 10:14   #1032
Ağaçsever

Ayrıca yanında biberler var onlarında Yaprakları Kıvrıldo

Bu bir virüs mü domateslere bulaşır mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2015, 13:22   #1033
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novalist Mesajı Göster
Kırmızı küçük böcekler var bit mı oluyor acaba ? Kanatlı küçük siyah böceklerde var başka domateslerde ama onları fotoğraflayamadım.Ne yapmam gerek? Mümkünse organik ilaç önerir misiniz?
sayın @novalist organik ilaç tarımcılarda satılmakta dır ama çok pahalı kimyasalların 10-15 katı fiyata satılmaktadır.kimyasal ilaç kullanmak isterseniz insektisit kullanmak zorundasınız. yaprak biti bitkinin yaprağına ve siyah küçük sinekler ve türevleri yeni gelişmekte olan gövdesine yapışarak bitkiyi zayıf düşürürler gelişmesini engellerler.
Siz en iyisi buraya eklemiş olduğunuz fotoları Tarım ilacı satan bir bayiye götürün ve gösterin ister kimyasal alın ister organik ilaç alın, organik ilaçlar biraz pahalıdır.(arap sabunu ile ilaçlama veya yıkama yöntemi var organik olur nasıl yapıldığını ve nasıl kullanılacağının tarifini araştırırsanız bulursunuz.)
Ayrıca domatesler için toz kükürt (tozutma yöntemi ile) kullanırsanız yaprakları mantara karşı korumuş ve aynı zamanda bir miktarda beslemiş olursunuz. Odun külünü de yapraklarına tozutmak suretiyle kullanırsınız mantar ve bazı zararlılar için caydırıcı olacaktır,bu çok eski bir yöntemdir aynı zamanda besleme özelliği de vardır.

Bu yaramazlarla mücadele ederken bir hafta alacağınız insektisit türü ilaç kullanın bir hafta mantar (fungisit) kullanın böcekler kaybolduktan sonra ilacın türüne ve etki süresine göre mantar ilacı kullanmaya devam edin, yağışlı havalarda yağmurdan sonra tekrar ilaçlayın.

Biberlerdeki kıvrılmaya gelince alacağınız insektisit türü ilacı onlara da kullanın ama biberler gelişme sürecinde gece ile gündüz arasındaki ısı değişikliğinden strese girmiş olabilir onu anlamak için kıvrılmış olan yaprağın arkasındaki kıvrım yerlerini iyi bir mercekle inceleyin böcek görünmüyorsa bilin ki ısı değişikliğindendir ve zamanla düzelir.
Domateslerdeki bazı yaprakların kurumasına gelince bahsettiğim mantar ilacı verdiğiniz taktirde eğer mantar ise bir müddet sonra kaybolacaktır.
Bu dönemde tüm bitkilerinize hümik ve fulvik asit,yaprak gübresi ve deniz yosunu kullanın kökten ve yapraklarından, oranlarını satıcınız dan öğrenin.
Resimde görülen domatesin kök bölümünde çürümeye benzer siyahlaşma varmı ona bakın yoksa diplerini her çapadan sonra biraz doldurmanız gerekecek.
Benim bildiklerim ve söyleyeceklerim bunlardan ibaret, daha ayrıntılı bilgi vermek isteyen bu işin uzmanı arkadaşlar da çıkabilir.

Kolay gelsin.

Saygılarımla.

Eski 17-05-2015, 13:35   #1034
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinger Mesajı Göster
Herkese merhabalar, hayatimda ilk defa sirik ceri domates tohumdan yetistiriyorum. 2 farkli zamanda ektigim 2 farkli tohumdan bir bolumunu balkonumda bir bolumunu bahcede yetistirmeye karar verdim. Balkonumdakiler yaklasik 50-60 cm kadar buyudu. Sonra diktiklerimi ise 2 gun once bahceye diktim. Ancak, domateslerimin yapraklari daha bulamadigim bir canli tarafindan yeniliyor. Ne olabilir bir fikriniz var mi acaba? Ve nasil kurtulabilirim? İyi aksamlar.
Yeşil tırtıl veya kurtcuk olabilir bu küçük yaramazlar geceleri çıkarlar aynı renk ve küçük oldukları için cıplak gözle çok dikkatli bakmayınca göremezsiniz. yedikçe büyüyecekler büyüdükçe daha çok yiyecekler bu arada bir alt yapraklara da minik minik siyah dışkılarını bırakacaklar işte o zaman daha net göreceksiniz. size de organik ilaç olarak arap sabunu karışımını ve de odun külünü öneririm ama kesin çözüm olmaz bu dönemde yapraklarına kükürt kullanmayı ihmal etmeyin.
kolay gelsin
saygılarımla.

Eski 25-05-2015, 14:20   #1035
Ağaçsever

çok teşekkür ederim vermiş oldugunuz bilgilerden dolayı.

Eski 26-05-2015, 20:32   #1036
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Bahçede benden habersiz sulama yapılmış ve 10 a yakın domates fidesi alt taraftan çürümüş galiba kök boğazı çürüklüğü hastalığı suyu kestim ama yine de toprak nemli alt yaprakları solgunlaştı bu hastalığın bir çözümü var mı yoksa fideyi sökmelimiyim?

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 15:26   #1037
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Bahçede benden habersiz sulama yapılmış ve 10 a yakın domates fidesi alt taraftan çürümüş galiba kök boğazı çürüklüğü hastalığı suyu kestim ama yine de toprak nemli alt yaprakları solgunlaştı bu hastalığın bir çözümü var mı yoksa fideyi sökmelimiyim?
Kök çürüklüğü olmuş fidelere yapacak tek şey toprak tava gelir gelmez yeniden dikim yapmanız.

Sağlam kalanların hastalanmaması için fide aralarını köklere fazla yaklaşmadan derin belleme yapmanız ve diplerini de yine köklere fazla inmeden derin çapalama yapmanız gerekir.. toprağı havalandırmış ve nemini çabucak kaybetmesini sağlamış olursunuz. çiçekten döle dönüşene ve saçak köklerin gelişimini de göz önünde bulundurarak bu uygulamayı ne kadar sık yaparsanız o kadar iyi netice alırsınız.
Bu arada da mantar ilacı kullanın alacağınız ilacın üzerinde veya satıcısının tavsiyesine uygun davranmanız yeterli.
Sulama suyuna gelince bir miktar Hümik, fulvik, asitik ve sitrik asit kullanmanızda fayda var.
Benim önerilerim bunlardan ibaret.
Kolay gelsin.

Eski 06-06-2015, 13:44   #1038
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2014
Arkadaşlar saksıda yetiştirmeye çalıştığım domateslerimin yapraklarında sararma ve noktalı siyahlanmalar oluşmaya başlandı resimlere bakarak ne yapmam gerektiği konusunda yardım ederseniz sevinirim.

araratsensiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 12:23   #1039
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2014
Domateslerim sarardı ve kurumaya başladı...

İnternette satın aldığım küçük saksı domateslerim boy verdi ve büyümeye başladı ama bir anda yaşlı yapraklar öncelikle siyah noktalanmaya ardından sararıp kurumaya başladılar lütfen yardım edin sorun ne nasıl kurtulurum bundan.

Eklenen Resimler

araratsensiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 21:03   #1040
Ağaçsever

elifsirin's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Iyi akşamlar diliyorum
Sırık domatesler diktim bunu nasıl siriga baglicam bilgi verirseniz sevinirim
teşekkür ederim

elifsirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 22:20   #1041
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi araratsensiz Mesajı Göster
Arkadaşlar saksıda yetiştirmeye çalıştığım domateslerimin yapraklarında sararma ve noktalı siyahlanmalar oluşmaya başlandı resimlere bakarak ne yapmam gerektiği konusunda yardım ederseniz sevinirim.
Aşağıdaki linkteki konuyu takip edebilirsiniz.

Domates Kara leke Hastalığı

Lilium beğendi.
Eski 15-06-2015, 22:31   #1042
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifsirin Mesajı Göster
Iyi akşamlar diliyorum
Sırık domatesler diktim bunu nasıl siriga baglicam bilgi verirseniz sevinirim
teşekkür ederim
Sırığı bitkinin yanına koyduktan sonra bez parçasını ∞ şeklinde yapıp bağlayabilirsiniz. Böylece bez fide kalınlaştıkça bitkiyi sıkmaz.

Klips kullanmayan kişiler genelde bunu kullanır.

Lilium beğendi.
Eski 16-06-2015, 01:03   #1043
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi araratsensiz Mesajı Göster
İnternette satın aldığım küçük saksı domateslerim boy verdi ve büyümeye başladı ama bir anda yaşlı yapraklar öncelikle siyah noktalanmaya ardından sararıp kurumaya başladılar lütfen yardım edin sorun ne nasıl kurtulurum bundan.
Saksıda domatesin bakım koşularını yerine getirmek dengede tutmak zordur, hava nem su oksijen besin dengesini çok iyi ayarlayarak mantari hastalıklardan korumak gerekli,

Domates birden çok su verilmesini sevmez az az vermek en doğrusu, sanıyorum fazla su vererek mantari bir hastalığına yakalandınız, önce hastalığın adını tespit edip buna göre bir fungusit kullanılmalı.

Yaptığınız uygulamaları en iyi bilen sizlersiniz yaptığınız uygulamaları gözden geçirip hastalığı da teşhis edebilirsiniz.

Not; Kapalı bir ortam ve nem hastalığa bir sebebiyetidir. Bitki hava alacak ki, nemini atabilsin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 07:46   #1044
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Domateslerim çiçek açıyor fakat bir kaç gün sonra ucundan kopuyor acaba sulamayı mı fazla yapıyorum?

Esila09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 09:26   #1045
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
sayfayı okudum. sorunlar genelde fazla sulamadan dolayı fungal hastalıklar ve besin maddesi noksanlıkları. domateslerde fungal hastalıklara ridonet 72 yapraktan ve topraktan verebilirsiniz. besin maddesi olarakta klimaks firmasının vinç ,rasibet veya marina adlı bitki besinlerini kullanabilirsiniz. içerikleri bitkileri çok doyurucudur.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 22:07   #1046
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2015
cıcegı burnunda hastalıgı

domatesımde meydana gelen durum kalsıyum eksılıgnden kaynaklanıyor denıyor ama nasıl kurtulacam,uygulama ne olacak, hobı maclı yapıyorum, lutfen muhendıs edası ıcınde cevaplamayın anlamıyorum. sadece basıt uygulama nedır yazarsanız sevınırım cevap ıcın sımdıden saygılar sevgıler

Eklenen Resimler

ruco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2015, 16:56   #1047
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Geçenlerde ektiğim domates tohumlarını saksıyla yandaki boş dairenin sürekli camı açık olan mutfak penceresinin iç kısmına koymuştum, çokta güzel ışık ve güneş alan bir yer burası.. Neyse.. Tohumlar yeşermeye başladı derken, geçen gün baktığımda kotiledon yaprakların kimliği belirsiz bir yaratık taraından yendigini gördüm fakat çok umursamadım, kalanlar yeter diye düşünmüştüm fakat şuan çok az sayıda domates fidem kalmış oldugunu gördüm. Hangi böcek yemiş olabilir? Ayrıca kotiledeon yaprakları yenmiş ve sadece sap olarak kalmış olan domates fidecikleri yeşerirmi yine? Komikmiyim bilmiyorum ama sormadan edemedim

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 18:20   #1048
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
*** arkadaşlar.ben yeni uyeyim benim domateslerim 5 litrelik su şişelerinde birer kök olarak .domateslerim meyve verdi fakat hala kızarma göstermediler .dalında yeşil halde yaklaşık 1 aydır duruyorlar çiçeklenme devam ediyor.neden kızarmadıklarına dair bilgi veren olursa sevinirim.güneşide gübreside tam.saygılar.

Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 18:22   #1049
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Kök çürüklüğü olmuş fidelere yapacak tek şey toprak tava gelir gelmez yeniden dikim yapmanız.

Sağlam kalanların hastalanmaması için fide aralarını köklere fazla yaklaşmadan derin belleme yapmanız ve diplerini de yine köklere fazla inmeden derin çapalama yapmanız gerekir.. toprağı havalandırmış ve nemini çabucak kaybetmesini sağlamış olursunuz. çiçekten döle dönüşene ve saçak köklerin gelişimini de göz önünde bulundurarak bu uygulamayı ne kadar sık yaparsanız o kadar iyi netice alırsınız.
Bu arada da mantar ilacı kullanın alacağınız ilacın üzerinde veya satıcısının tavsiyesine uygun davranmanız yeterli.
Sulama suyuna gelince bir miktar Hümik, fulvik, asitik ve sitrik asit kullanmanızda fayda var.
Benim önerilerim bunlardan ibaret.
Kolay gelsin.
arkadaşlar.ben yeni uyeyim benim domateslerim 5 litrelik su şişelerinde birer kök olarak .domateslerim meyve verdi fakat hala kızarma göstermediler .dalında yeşil halde yaklaşık 1 aydır duruyorlar çiçeklenme devam ediyor.neden kızarmadıklarına dair bilgi veren olursa sevinirim.güneşide gübreside tam.saygılar.

Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 09:12   #1050
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Saksılara diktiğim domates fidelerinde fotoğrafta görüldüğü gibi bir durum oluştu, bir kaç fideyi kaybettim, tekrar diktim fakat saksılardan birinde aynı sorun devam ediyor, ne olabilir bir fikriniz var mı ?

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
pares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024