agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2014, 09:47   #991
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Wink

önceki mesajımda belirttiğim siyah şeyler bu sefer domatesi delmiş; beyaz küçük bi kurt gördum bu fotoları çekerken diğer filize doğru gidiyor ne yapabilirim kükürt döksem olur mu fikirlerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2014, 08:42   #992
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
sayın remus2 fotoğraftaki delik tuta kelebeği bağlantılı olsa gerek son 3 yıldır bizimde başımızın belası bu sene Voliam Targo 063 SC diye bir ilaç önerdiler onu kullanmaya başladık tam olarak etkisi henüz belli değil gibi, yaprak üzerindeki beyaz yol "yaprak galeri sineği" olması lazım ancak! son resimde görülen aynı emareyi tuta absoluta da yapabiliyor.
uzman görüşü lazım daha iyi sonuç almak için.
saygılar....
NOT:
"YAPRAK GALERİ SİNEĞİ (Liriomyza trifolii, L.huidobrensis, L. Byroniae)
Erginleri 1-2 mm. Boyunda gri-siyah renktedir. Larvaları en fazla 3 mm. boyunda, beyaz-sarı renkte ve şeffaftır. Erginleri bitkinin tüm yapraklarında larvaları galeri içinde bulunur. Sera koşullarında bütün mevsim boyunca yazın yabancı otlar ve sebzeler üzerinde görülür. Dişiler yapraklardan küçük yaralar açar, buradan özsu ile beslenir ve hücre bozulmasına neden olurlar. Bu besleme delikleri sarararak küçük lekeler meydana getirir. Larvalar yaprakların iki zarı arasında kalan etli doku ile beslenir ve galeri oluştururlar. Daha sonra zarar görmüş bölgeler sararıp kurur ve yapraklar dökülür. Genç bitki ve fidelerde gelişmeyi geciktirir.
Yaprakların altı ve üstü iyice ilaçlanmalıdır. İlaçlamalar hastalık görüldüğü zaman sabah erken saatlerde ya da akşam serinliğinde yapılmalıdır. Haftada bir kere ilaçlama yapabilirsiniz. Tarım bakanlığı onaylı zirai ilaçları kullanınız.
Unlu ya da kabuklu bit ilaçları cinsinin en kuvvetli ilaçları olduğundan her türlü bit ve haşere için rahatlıkla kullanabilirsiniz. İlaçları aldığınız yerden mutlaka kullanımını öğreniniz. Suyla karıştırmaları mutlaka ölçülü yapınız. Ölçüden fazla ilaç karıştırırsanız bitkilerinizin yapraklarının yanmasına ve bitkinizin ölümüne sebep olursunuz.
Mutlaka Tarım bakanlığı onaylı ilaçları kullanınız. Zirai ilaçlar sürekli geliştirildikleri için değişik isimlerle piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden ilaç alırken ilaç ismiyle değil kullanacağınız zararlı ismiyle isterseniz daha doğru ilaçlar alırsınız. Mutlaka zirai ilaç satıcılarına danışınız." ALINTI

Düzenleyen sinbas : 11-08-2014 saat 11:21
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 20:06   #993
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2014
Arkadaşlar merhaba

balkonda yetiştirdiğim domateslerim kurumaya başladı. vakatim olmadığından çok fazla ilgilenemiyorum genelde eşim bakıyordu 2 günde bir sulama yapıyoruz drenajda da sorun yok. geçenlerde yanmış küçükbaş hayvan gübresi verdim bir tanesine de suni gübre vermiştim. suni gübre verdiğim sanırım biraz fazla olduğundan yandı fakat hayvan gübresi verdiklerim de önce yaprakları buruştu sonra kurumaya başladı. üzerlerindeki çiçekler domatese geçmedi domatesler de büyümeyi durdurdu sadece kızarıyorlar. Petler yüzünde kökleri yanmış olabilirmi diye düşünüyorum. Sorun ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim

http://i.hizliresim.com/rYvLq1.jpg

Düzenleyen esatalemdar : 19-08-2014 saat 20:12 Neden: resim eklendi
esatalemdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2014, 19:25   #994
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2014
Domatesimin Yapraklari Soluyor

Merhaba,

Bir sorum olacakti.Guney cephedeki evimde penceremin kenarina tohumdan yetistirdigim domates fotograftaki gibi bazi yapraklari sarardi ve dokuldu(ozellikle orta bolumdeki). Bununla beraber uzamaya devam ediyor. Hava da sicak oldugundan bu aralar her gun 250 ml suluyorum.Bu dokulme normalmidir acaba, yani yenileri ciktikca eski yapraklar sararir mi yoksa yanlis yaptigim birseyler mi var sizce. . Simdiden cevaplariniz ve tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim.

Eklenen Resimler

tefes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 20:14   #995
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esatalemdar Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba

balkonda yetiştirdiğim domateslerim kurumaya başladı. vakatim olmadığından çok fazla ilgilenemiyorum genelde eşim bakıyordu 2 günde bir sulama yapıyoruz drenajda da sorun yok. geçenlerde yanmış küçükbaş hayvan gübresi verdim bir tanesine de suni gübre vermiştim. suni gübre verdiğim sanırım biraz fazla olduğundan yandı fakat hayvan gübresi verdiklerim de önce yaprakları buruştu sonra kurumaya başladı. üzerlerindeki çiçekler domatese geçmedi domatesler de büyümeyi durdurdu sadece kızarıyorlar. Petler yüzünde kökleri yanmış olabilirmi diye düşünüyorum. Sorun ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim
Son fotoğraftaki bitkinin kökleri yanmış gibi duruyor. Gübreleme yapıldığı zaman kökler güneş aldığı için yanmış olabilir. Folyo ile saksıları örtüp güneş almalarını engelleyebilirsiniz. Bu şekilde su istediğide azalacaktır.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 20:16   #996
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tefes Mesajı Göster
Merhaba,

Bir sorum olacakti.Guney cephedeki evimde penceremin kenarina tohumdan yetistirdigim domates fotograftaki gibi bazi yapraklari sarardi ve dokuldu(ozellikle orta bolumdeki). Bununla beraber uzamaya devam ediyor. Hava da sicak oldugundan bu aralar her gun 250 ml suluyorum.Bu dokulme normalmidir acaba, yani yenileri ciktikca eski yapraklar sararir mi yoksa yanlis yaptigim birseyler mi var sizce. . Simdiden cevaplariniz ve tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim.
Sararma sıralı bir şekilde eski yapraklardan yeni yapraklara doğru gidiyorsa bitkide azot eksikliği vardır. Yanmış hayvan gübreniz var ise azar azar ekleme yaparak kullanabilirsiniz.

Eski 06-10-2014, 16:11   #997
guz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2014
selam.

merhabalar benim de bir sorum olacaktı.3 dönüm kadar 3019 tohum çeşidi.açıkta yapılıyor yetiştiricilik.ama ...

Eklenen Resimler

guz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 20:40   #998
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2011
http://i.imgur.com/2wfILsk.jpg

domateste görülen bu zararlı nedir nasıl kurtulabilirm...
teşekkürler.

Düzenleyen dhan000 : 15-10-2014 saat 18:45
dhan000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2014, 00:52   #999
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Zararlı unlu bit. Resimleri küçülterek foruma yüklemeniz daha iyi olur.

Neemazal türü bir organik ilaç ile veya ev yapımı bir ilaç ile kurtulabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 17:01   #1000
Ağaç Dostu

Thumbs down

bu yeşil sineklerden nasıl kurtulurum? domatesimi daha bahara girmeden fet ettiler

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2015, 23:13   #1001
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
tuta

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi remus2 Mesajı Göster
önceki mesajımda belirttiğim siyah şeyler bu sefer domatesi delmiş; beyaz küçük bi kurt gördum bu fotoları çekerken diğer filize doğru gidiyor ne yapabilirim kükürt döksem olur mu fikirlerinizi bekliyorum
Tuta absoluta domates guvesi buyuk uretim. Yapiliyorsa altacor tavsiye ederim.**** voliam targo domates guvesinin hem larvasi hemde kwlebegi icin ayri mucadele ediliyor bunun icin farkli mucadeleleri var

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 23:34   #1002
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Kabus gibi, tam bitti diyorum yeniden basliyor. Ozellikle hastalik ve zararlilarla ilgili tavsiyeleri iceren mesajlarin organik/organik olmayan seklinde ayrilmasi ya da tavsiyede bulunan kisilerin bununla ilgili aciklama yapmasi/urunle ilgili bilgi vermesi gerektigini dusunuyorum. Burasi Uyelerin Bahceleri gibi yari-ozel bir alan degil. Oyle olsa kendine kullaniyor diyecegim.

Bu uyenin birseye aldirdigi da yok. Boyle arada bir ortaya cikiyor, iki tane ne oldugu belli olmayan tavsiye niteliginde mesaj yaziyor; aciklama isteyince hicbir yanit yazmayip 6 ay sonra geri geliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
Tuta absoluta domates guvesi buyuk uretim.
Yapiliyorsa altacor tavsiye ederim.**** voliam targo domates guvesinin hem larvasi hemde kwlebegi icin ayri mucadele ediliyor bunun icin farkli mucadeleleri var

cetine ve demir06 beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 09:27   #1003
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Kabus gibi, tam bitti diyorum yeniden basliyor. Ozellikle hastalik ve zararlilarla ilgili tavsiyeleri iceren mesajlarin organik/organik olmayan seklinde ayrilmasi ya da tavsiyede bulunan kisilerin bununla ilgili aciklama yapmasi/urunle ilgili bilgi vermesi gerektigini dusunuyorum. Burasi Uyelerin Bahceleri gibi yari-ozel bir alan degil. Oyle olsa kendine kullaniyor diyecegim.

Bu uyenin birseye aldirdigi da yok. Boyle arada bir ortaya cikiyor, iki tane ne oldugu belli olmayan tavsiye niteliginde mesaj yaziyor; aciklama isteyince hicbir yanit yazmayip 6 ay sonra geri geliyor.

siz domateslerle daha çok ilgilisiniz benim yukarıda 2-3 tane mesajım var ama bu arkadaşın dediği ilacı kullanmalımıyım yoksa siz başka birşey öneriyormusunuz geçen senede mesaj yazmıştım ama tam bir çözüm bulamıyorum şimdiden cevap için teşekkürler.

önceki mesajlarım:
mesaj 1
mesaj 2
mesaj 3

Eski 30-01-2015, 09:56   #1004
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
siz domateslerle daha çok ilgilisiniz benim yukarıda 2-3 tane mesajım var ama bu arkadaşın dediği ilacı kullanmalımıyım yoksa siz başka birşey öneriyormusunuz geçen senede mesaj yazmıştım ama tam bir çözüm bulamıyorum şimdiden cevap için teşekkürler.

önceki mesajlarım:
mesaj 1
mesaj 2
mesaj 3
Son mesajınızdaki sineklerden basitçe ve zararlı bir ilaç kullanmadan kurtulabilirsiniz. Arapsabunlu tarifi deneyin öncelikle veya elinizde varsa neem azal.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 10:21   #1005
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
Tuta absoluta domates guvesi buyuk uretim. Yapiliyorsa altacor tavsiye ederim.**** voliam targo domates guvesinin hem larvasi hemde kwlebegi icin ayri mucadele ediliyor bunun icin farkli mucadeleleri var
Sn. danışman_32 siz verdiğiniz öneriden bir şey anladınız mı?

Arkadaş zaten sorunun çözümü için fotoğraf yüklemiş. Siz hem sorunun ne olduğunu karmakarışık yazmışsınız hem de ilaç ismi vermişsiniz ama ne zaman kullanacağını yazmamışsınız.

Birazcık yazım kurallarına uyarak yazsanız da herkes ne demek istediğinizi anlasa daha güzel olmaz mı?

Sizin gibi biri yazım kurallarına uymazsa diğerlerine nasıl anlatacağız?!...

Bir de buradaki arkadaşlar genel olarak hobi amaçlı üretim yapıyor onun için tavsiyelerin mümkünse organik kökenli olması daha makul olur.

Altacor veya Voliam Targo'yu alacağına organik kökenli Laser'i alması daha mantıklı. Hem organik hem de bir çok haşereye etkili. Bütün bitkilerde de güvenle kullanabilir.

Tabi biz böyle öneriyoruz ama arkadaş birkaç bitki için gidip bunları almaya kalkışsa bu hobilerinden de vazgeçer. Çünkü pahalı ilaçlar.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 08:37   #1006
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Son mesajınızdaki sineklerden basitçe ve zararlı bir ilaç kullanmadan kurtulabilirsiniz. Arapsabunlu tarifi deneyin öncelikle veya elinizde varsa neem azal.
önerinizi deneyeceğim teşekkürler

Eski 01-02-2015, 00:02   #1007
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2015
Arkadaşlar 5000 kök domates ekmek istiyorum fakat karar kıldım tarlanın yanındaki tarlada sılaşlık mısır ekili olacak birkac sitede mısırla olmaz gibi yazılara rasladım fakat ayrıntı verilmemiş bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa çok sevinirim. Teşekkürler

karaeloglu39 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 07:26   #1008
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Mesaj 3'teki sorun, yaprak bitine benziyor. Yukarda Sn Kiraz'in mesajini inceleyin. Ticari urun kullanacaksaniz, domatesi yerine aldiginiz andan itibaren 7-10 gun arayla Neem yagi uygulayabilirsiniz. Neem yagi sistemiktir ama etki edebilmesi icin duzenli sekilde uygulanmasi gerek. Bunun disinda Spinosad (bir tur bakteri solusyonu) de deneyebilirsiniz.

Benim tecrubeme gore, domatesin hemen yanina turp ekmek, kurtla ilgili sorunun cozumunde yardimci oluyor. Sarimsak da deneyebilirsiniz. Yine ticari urun kullanacaksaniz, bunun icin Bacillus thuringiensis tavsiye ederim.

Alıntı:

önceki mesajlarım:
mesaj 1
mesaj 2
mesaj 3

Düzenleyen birnefestoprak : 03-02-2015 saat 17:21
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 05:44   #1009
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Mesaj 3'teki sorun, yaprak bitine benziyor. Yukarda Sn Kiraz'in mesajini inceleyin. Ticari urun kullanacaksaniz, domatesi yerine aldiginiz andan itibaren 7-10 gun arayla Neem yagi uygulayabilirsiniz. Neem yagi sistemiktir ama etki edebilmesi icin duzenli sekilde uygulanmasi gerek. Bunun disinda Spinosad (bir tur bakteri solusyonu) de deneyebilirsiniz.

Benim tecrubeme gore, domatesin hemen yanina turp ekmek, kurtla ilgili sorunun cozumunde yardimci oluyor. Sarimsak da deneyebilirsiniz. Yine ticari urun kullanacaksaniz, bunun icin Bacillus thuringiensis tavsiye ederim.
bu önerinizi çok beğendim bahcede turplarımda var onların yanına ekerim domateslerimi teşekkürler.

Eski 15-04-2015, 16:35   #1010
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
arkadaşlar terasımda saksıda yetiştirdiğim domates fidelerim yaklaşık 1 karış oldu. fakat bir kaç gündür bazıları yan yatmış olarak buluyorum ve ertesi gün kurumaya başlıyor. ilginç olanı fide tam olarak toprak ile temas ettiği kesişim yerinden boğum gibi oluyor yumuşuyor ve yan yatıp ertesi gün kurumaya başlıyor. fidenin ne alt tarafında (köklerinde) ne üst yapraklı kısımlarında hiç sorun yok. bunun nedeni ne olabilir. daha önce hiç rastlamadım. toprak olarak torf kullanıyorum. yaklaşık 40 saksıdan 1 hafta da 4 tanesi aynı şekilde gitti. gelişimleri çok iyiydi. renklerinde de sorun yok hepsi koyu yeşiller.

Eklenen Resimler

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2015, 16:43   #1011
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blume13 Mesajı Göster
arkadaşlar terasımda saksıda yetiştirdiğim domates fidelerim yaklaşık 1 karış oldu. fakat bir kaç gündür bazıları yan yatmış olarak buluyorum ve ertesi gün kurumaya başlıyor. ilginç olanı fide tam olarak toprak ile temas ettiği kesişim yerinden boğum gibi oluyor yumuşuyor ve yan yatıp ertesi gün kurumaya başlıyor. fidenin ne alt tarafında (köklerinde) ne üst yapraklı kısımlarında hiç sorun yok. bunun nedeni ne olabilir. daha önce hiç rastlamadım. toprak olarak torf kullanıyorum. yaklaşık 40 saksıdan 1 hafta da 4 tanesi aynı şekilde gitti. gelişimleri çok iyiydi. renklerinde de sorun yok hepsi koyu yeşiller.
Kedi-köpek-konu-komşu-akraba-hainlik-yanlışlık-rüzgar...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2015, 16:54   #1012
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

kedi köpek yok. rüzgar almıyorlar cam teras var küçük bir camı açıyorum şimdilik. evde kimse yok eşim ve ben varız. bende düşündüm kırılıyorlar mı diye ama saksının birisi terasın bir ucunda diğer kırılan diğer ucunda. anlamadım bende. kopan kısmına bakıyorum erimiş gibi sanki.

Eski 15-04-2015, 19:32   #1013
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Boğaz çürüklüğü, aşırı sulama sulama, toprak kesmesi böceklerden dolayı olabilir.

Toprak ile birleşim yerinde renk değişikliği var ise boğaz çürüklüğüdür.

Fide şaşırtıldığı zaman fazla derine gömülür ise fide toprak seviyesinden çürüme yapar.

Toprak kaymak tabakası oluşturup fide boğazını kesmiş olabilir.

Kesilen yer pürüzsüz şekilde ise böcek kesmiş olabilir.

blume13 ve TCM beğendi.
Eski 15-04-2015, 20:07   #1014
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
kedi köpek yok. rüzgar almıyorlar cam teras var küçük bir camı açıyorum şimdilik. evde kimse yok eşim ve ben varız. bende düşündüm kırılıyorlar mı diye ama saksının birisi terasın bir ucunda diğer kırılan diğer ucunda. anlamadım bende. kopan kısmına bakıyorum erimiş gibi sanki.
sağlam kalanların diplerini bir şeylerle tırtıklayın bahçedeki çapalama işi gibi. sulamayı da mümkün olduğu kadar azaltın. bitkinin bu mevsimde fazla su ihtiyacı olmaz dibi iyice kuruyana kadar su vermeyin.
Sulama suyuna 20 litreye bir çorba kaşığı asidik,bir tatlı kaşığı sitrik, bir çorba kaşığı hümik ve fulvik asit katınız. asidik ve sitrik asit yoksa sirke(bir çay bardağı) ve limon tuzu (bir çay kaşığı) da hemen hemen aynı işi görür..
geçmiş olsun kolay gelsin.

blume13 ve TCM beğendi.

Düzenleyen sinbas : 16-04-2015 saat 15:29
Eski 17-04-2015, 16:03   #1015
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

yardımlarınız için teşekkür ederim. bende köklerini kabartıp biraz toprak doldurdum ve sulamayı kestim. artık parmağımı toprağın içine kadar sokup bakıyorum hafif nemli ise bile sulamıyorum. hem kökler biraz su arasın ve gelişsin diye. sanırım fazla sulamadan oldu. çünkü havalar da kapalı gitti bi güneş çıkıp kuruyamadı toprak.

sinbas beğendi.
Eski 17-04-2015, 16:06   #1016
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
sağlam kalanların diplerini bir şeylerle tırtıklayın bahçedeki çapalama işi gibi. sulamayı da mümkün olduğu kadar azaltın. bitkinin bu mevsimde fazla su ihtiyacı olmaz dibi iyice kuruyana kadar su vermeyin.
Sulama suyuna 20 litreye bir çorba kaşığı asidik,bir tatlı kaşığı sitrik, bir çorba kaşığı hümik ve fulvik asit katınız. asidik ve sitrik asit yoksa sirke(bir çay bardağı) ve limon tuzu (bir çay kaşığı) da hemen hemen aynı işi görür..
geçmiş olsun kolay gelsin.
teşekkür ederim ; bu sirke ve limon tuzu ne işe yarar. bitkinin beslenmesi için mi yapmalıyım.

Eski 17-04-2015, 17:07   #1017
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
teşekkür ederim ; bu sirke ve limon tuzu ne işe yarar. bitkinin beslenmesi için mi yapmalıyım.
toprağın PH nı düzenleme katkısı olur ayrıca mantar hastalıklarının önlenmesinde bir miktarda olsa katkısı olacak, bitkinin topraktan normal yoldan alamadığı elementleri almasını sağlayacak vs vs.

Eski 17-04-2015, 17:54   #1018
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

peki deneyeceğim teşekkürederim.

sinbas beğendi.
Eski 18-04-2015, 09:52   #1019
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

fotoğraftaki gibi akşam bir kaç tane daha gitti. su kesmesi mi yoksa mantarmı sizce ?

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2015, 09:53   #1020
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

yaprakları filan çok güzel hiç bir leke sarılık yok.

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024