agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2011, 19:01   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Sn. danışman 32, değerli yardımınız için teşekkür ederim. Mesajımdan bir ya da iki gün sonra fideleri açık havaya almış idim ama ne yazık ki kurtulamadılar. Teşekkürlerimle.
sn andora biz ziraat danışmanları sizin hobi amaçlı yetişticilikten tutun büyük çapta yetiştiricilik ile ilgili tüm bitkiler hakkında sorunlarınız için buradayız yardımımız dokunuyorsa ve geri dönüşler alıyorsak biz çok daha daha mutlu oluyoruz

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 19:04   #482
Ağaç Dostu

sarı lekeler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mozart Mesajı Göster
benim babam erzurumda sera yaptı kendi cabalarıyla domates felan ekti. olduda ama bir süre sonra üzerinde sarı sarı benekler olustu domateslerin sebebi nedir acaba...? şimdiden teşekkürler...
sayın mozart sarı lekeler yapraktamı yoksa domatesin meyvesindemi görülüyor bu bilgiyi paylaşınız önerimi buna göre yazacağım

Eski 14-05-2011, 12:35   #483
Yeni Üye

Banksy's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011

Yapraklarımda sorun var,yardımcı olursanız sevinirim.Yaprakları koparmalı mıyım önlemleri nelerdir ?

Banksy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 19:00   #484
Ağaç Dostu

sayın banksy göndermiş olduğunuz fotoları dikkatlice inceledim bitkilerinizin yapraklarını koparmanıza gerek yok sizin bitkilerinizin yapraklarında 1-alterneria solani erken yaprak yanıklığı 2- septoria yaprak lekesi olabilir ikisi içinde herhangibi bir ilaç bayisine gidip maneb etken maddesi içeren bir ilaç alıp bitkinizin yapraklarına püskürtme yöntemi uygulayarak kullanmanızı tavsiye ederim

Eski 15-05-2011, 15:01   #485
Yeni Üye

Banksy's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Teşekkürler danışman_32

Banksy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2011, 18:49   #486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Bu neyin belirtisidir?

Resmi ekledim acaba nedir bilen varsa sevinirim.

Eklenen Resimler

limon78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 15:00   #487
Ağaçsever

aslı1's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
merhalar benim yine domateslerimle sorunum var şimdi de domates fidelerimdeki çiçekler solup dipten kopuyor,neyi yanlış yapıyor olabilirim acaba

Eklenen Resimler

aslı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 13:16   #488
Ağaç Dostu

sn. aslı öncelikle fidenizi dikkatlice inceledim sizde 2 sorun birbirini tetiklemiş 1-mildöyö mantari bir rahatsızlık 2- kalsiyum eksikliği bu durum şöyle gelişir düzenli olarak sulamayı yapmazsanız çok su verirseniz nemli bir ortamda mildöyö hastalığı gelişir bitkinin gövde yaprak sapları ve çiçek uçlarında kopmalar olur bitkiye az / çok su vermeniz durumunda kalsiyum alımı olmaz bu durumda özellikle çiçek uçlarında kopmalar meydana gelir sizin fide yetiştiriciğinde size sıkıntı veren durum sulama aralalığınız ve sulama miktarı litre olarak vede nasıl bir ortamda yetiştirdiğiniz ile alakalı size tavsiyem sulamanızı düzenli aralıklarla belirli ölçüde yapmanız mildöyöye karşı Captan 50 wp ilacını alıp yapraktan uygulamak ve kalsiyum nitrat ec hem topraktan hem yapraktan verilen gübreyi temin ederek yaprağa ve toprağa uygulamınız sulamanızı 2-3 aralıklarla yapmanız

Eski 17-05-2011, 13:36   #489
Ağaç Dostu

sn limon78 fidelerinizi dikkatlice inceledim bitkinin üst tarafında gövde kısmındaki siyah kısım sizinde ilginizi çekmiştir bu siyah kısım botrytis cinerea (kurşuni küf) tür Fungal (Mantari) Hastalık Etmenidir diğer husus ise yapraklarda gözlemlediğim rahatsızlık ise domates mildiyösür buda Fungal (Mantari) Hastalık Etmenidir fungal (mantari) hastalık etmenleri mantar ilacı kullandığınız takdirde o bölgede yayılmadan kuruyarak ölür size sn aslıya önerdiğim Captan 50 wp ilacını alıp yapraklara uygulamak hem kurşuni küfe hemde mildiyöye karşı etkili olur

Eski 17-05-2011, 17:47   #490
Ağaçsever

aslı1's Avatar

merhabalar fide elime geçeli 4-5 gün anca olmuştur,yeni ektiğim için de olabilir mi acaba ilaçları da alıp deneyeyim,evdeki tomurcuklu domateslerimin genel sorunu bu açmıyolar açsalar da ya soluyolar ya tekrardan kapanıyolar ya da dökülüyolar,ne kadar güneşte kalmalılar..sulamanızı 2-3- aralıklarla yapmalısınız yazmışsınız 2-3 gün mü,3-4 günde bir veriyorum suyunu..teşekkürler cevap için .)

Eski 17-05-2011, 18:57   #491
Yeni Üye

Teşekkürler, ben de tuta olmasından korkmuştum...

Eski 20-05-2011, 16:02   #492
Ağaç Dostu

sn aslı güzel bir ayrıntıya değinmişsiniz fide elime geçeli 4-5 gün anca olmuştur,yeni ektiğim için de olabilir mi ? evet bu durum söz konusudur öncelikle size tek bir sorum var fidelerinizi normal toprağamı dikiyorsunuz şayet normal toprağa dikiyorsanız toprak kaynaklı bir Fungal (Mantari) Hastalık Etmeni toprakta mevcut olabilir bu durumdada bitkiniz bu toprakla temas ettiğinde belirttiğiniz gibi evdeki tomurcuklu domateslerimin genel sorunu bu açmıyolar açsalar da ya soluyolar ya tekrardan kapanıyolar ya da dökülüyolar gibi sorunlara neden olur size ilk tavsiyem yetiştirme ortamını değiştirmeniz yani toprakta yetiştiriyorsanız torfa bitkiyi almanız torfta yetiştirilicilik yapıyorsanız toprakta yetiştiricilik yapmanız güvenli temiz ari yetiştiricilik açısından ben size torfta yetiştiriciliği tavsiye ediyorum koruyucu olarakta yine captan 50 wp ilacını alıp yapraktan uygulamak sn aslı size değerli bir bilgi olan domateste sulama konusunuda ricanız üzere size programını veriyorum 3-4 gün aralıkla sulama bitkileriniz için uygun olmaz domates bitkisi meyve bağlayıncaya kadar su ihtiyacı olan bir bir bitkidir ayrıca domates fidelerinizin kök atması içinde su vermeniz iyi olur çünkü bu durumdada size size tavsiyem 2-3 gün aralıkla 1 litre şeklinde sulamadır fakat benim size tavsiyem toprağınıza boş su vermemeniz boş su vermemek için masraflı olmaz derseniz herhangibi bir ilaç bayisinde köklendirici humik fulvik asit toprak düzenleyiciler satılıyor çok uygun fiyatta olanlarıda var biliyorum alıp bu verdiğiniz suyun içine karıştırabilirsiniz böylece hem organik maddece yetiştirme ortamınız zengin / kaliteli olur hemde bitkiniz daha iyi kök atarak daha sağlıklı hastalıklara karşı dirençli olur. bitkilerinizin güneşlenme konusunda domates güneşi sever bitkinizi güneş gören fakat nemli olmayan kapalı bir ortama alın daha sonra havanın güneşli olduğu günlerde vede hafif rüzgarın olduğu günlerde biraz dışarı bırakın ki havalansın rüzgarı görsün size yukarıda belirttiğim önerilerin maliyeti 20 tl yi bulmaz 15 tl civarında bir maliyetle 15-20 fideyi besleyecek ve koruyacak bir çözümdür

not: sn aslı size kalsiyum eksikliğindende kopmalar olabilir demiştim ama sizin fide elime geçeli 4-5 gün anca olmuştur cümlenize karşın kalsiyum eksikliği bitkide 4-5 sürelerle görülen bir durum değildir daha sonra görülen bir durumdur çiçek burnu çürüklüğü (kalsiyum eksikliği) şeklinde eksikliği görülür (meyvelerde)meyve bağlama döneminde ise sap kopma çiçek kırılması salkım kopması şeklinde görülür sizin fidelerdeki sorununuz Fungal (Mantari) Hastalık Etmenidir

Eski 20-05-2011, 16:15   #493
Ağaç Dostu

sn. limon78 eğer tuta ile ilgili bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız bu fideleri daha yakından fotoğraflarını özellikle yapraklarını fotoğraf çekmenizi rica ediyorum çünkü tuta canlısının tırtılları ilk önce yaprakta beslenir size tutayla domates güvesi tuta absolutayla ilgili burada gerek kültürel mücadele gerekse kimyasal mücadele konusunda önerilerde bulunmak için hazırım

Eski 22-05-2011, 23:32   #494
Ağaçsever

aslı1's Avatar

elimde leonardit var ama hiç kullanmadım onda humik asit var onu bi deneyeyim o zaman,domatesleri organik bir toprağa dikmiştim saksı değiştirecem yakında ona leonardit eklesem olur mu..teşekkürler cevap için..

Eski 23-05-2011, 14:07   #495
Ağaç Dostu

sn aslı elimde leonardit var ama hiç kullanmadım onda humik asit var onu bi deneyeyim o zaman,domatesleri organik bir toprağa dikmiştim saksı değiştirecem yakında ona leonardit eklesem olur mu..

evet sahip olduğunuz orjinal leonardit ise özellikleri bakımından içindekiler şöyledir

LEONARDİT
Miktar

Organik madde (550°C yakma)
55%

pH (26°C)
6.94

Toplam humik ve fulvik asit
%49.5

Nem (105°C)
%18.7

Gözeneklilik
%33

bu şekilde ise kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim ayrıca dediğim gibi mantari hastalığa karşı önlem olarak Captan 50 wp ilacını alıp yapraklara uygulamak vede dediğiniz gibi yetiştirme ortamını değiştirmekte bitkiniz için önemli ölçüde fayda sağlayacaktır

not: sizin domatesleri organik bir toprağa dikmiştim ibareniz genelde tam anlamıyla organik bir topraktan söz etmek türkiye koşullarında söz konusu değildir organik seviyeye ancak kullanılan ürünlerce zenginleştirilerek organik düzeye toprak getirilmektedir bu tarz organik yetiştirme ortamlarında yetişme ortamının içindekiler belli olmadığı için özellikle mantari hastalıklarca uygun ortamlardır.

size diğer bir tavsiyem tohum dönemimden fide dönemine kadar yetiştirme ortamı olarak kullanılan torf ortamıdır genellikle bu ortamlarda yapılan hobi tarzı yetiştiricilikler daha temiz ve kaliteli yetiştirme olanağı sağlayan yetiştirme ortamlarıdır

Eski 24-05-2011, 10:40   #496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2011
merhabalar, ilk defa domates yetiştiriyorum. tohumdan başladım ve şu anda 16 lt lik saksılarda yaklaşık 50 cm boya ulaşan 4 adet black prince cinsi bitkim var.
çiçek konusunda randıman oluşmadığı için, forumda arkadaşların birbirine tavsiyesini kendim uygulayayım dedim ve 2/5 süt (kaynatılmamış) 3/5 su olacak şekilde 1 lt'lik karışımı geçtiğimiz cuma günü bunlara paylaştırdım. Fakat dün sabah dört bitkinin de tepeden 3-4 cm kadarlık kısmının cansızlaştığını, renginin koyu yeşil olduğunu ve küçük yaprakların kurumaya başladığını farkettim. bitkilerin alt kısımlarında herhangi bir sorun yok. acaba süt vermekle mi hata ettim yoksa sulamada mı yanlışım var?

perishte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 11:02   #497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2011
bu arada birinci sayfada verilen linkler kırılmış. yenileme imkanı olabilir mi?

perishte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 14:18   #498
Ağaç Dostu

sayın perishte öncelikle toprakların asit/bazik bir yapısı vardır vede toprakların belirli bir ph derecesi vardır sütün ph derecesi 6 dır size şu bilgiyi aktarmam doğru olacaktır

PEKİ BİTKİYE SÜT VERİLİRSE NE OLUR?

SÜT BİR HAYVANSAL ÜRÜNDÜR İÇİNDE DOYMUŞ VE DOYMAMIŞ YAĞ GRUPLARI VARDIR BİTKİLER MAKRO VE MİKRO BESİN ELEMENTLERİNİ ALARAK BÜYÜRLER GELİŞİRLER BU ELEMENTLERİ 2 YOLLA ALIRLAR 1-KÖKLERİYLE 2-YAPRAKLARIYLA BİTKİLER İÇİN MAKRO ELEMENTLER N(AZOT)P(FOSFOR)K(POTASYUM) DIR MİKROLAR İSE CU(BAKIR) ZN(ÇİNKO) FE(DEMİR) GİBİ ELEMENTLERDİR BU ELEMETLERİN MAKRO VE MİKROYA GÖRE BİTKİ BÜNYESİNE ALINMASI 2 GÜN İLE 7 GÜN ARASI DEĞİŞİR AYRICA BU ELEMENTLERİN BELİRLİ BİR PH ÇALIŞMA ARALIĞI BELİRTİLİR ÖRNEĞİN NPK EC FERTELİZER GÜBRESİ PH 5.5 6.0 GİBİ PEKİ SÜTTE BÖYLE BİR DURUMDAN SÖZ ETMEK MÜMKÜNMÜ HAYIR SÜTÜN TOPRAĞA KARIŞINCA TOPRAKTA İÇİNDEKİ YAĞLAR VE PH ARALIĞININ TOPRAĞA UYGUN OLMADIĞI İÇİN BİTKİ TARAFINDAN KISMEN ALINIR FAKAT DAHA TEKNİK BİLGİLERE DALARAK DAHA İYİ AÇIKLAMAK BİR UZMAN GÖZÜYLE DEĞERLENDİREREK SİZE BİTKİLERDE UYGULANAN ÖRNEĞİN HUMİK FULVİK ASİTLERE (KÖKLENDİRİCELERE) BAKINIZ HEP BİTKİLERDEN YAPILMIŞTIR BİTKİ KÖKENLİDİR HEM PH ARALIĞI HEMDE MEVCUT BİTKİ HÜCRELERİNDE BİTKİSEL KÖKENLİ OLDUKLARINDAN BİTKİ BUNLARI HÜCRESİNDE DEPOLAR KULLANIR

GELELİM SİZİN SORUNUNUZA

SÜT GİBİ HAYVANSAL ÜRÜNLER BİTKİLERE YAPRAK AKSAMI ÖZELLİKLE KÖK BÖLGELERİNDEN VERİLMESİ SONUCU SÜTÜN İÇİNDEKİ SERBEST HALDEKİ DOYMUŞ VE DOYMAMIŞ YAĞ GRUPLARI DEĞİŞİK YAPIDAKİ VİTAMİN PROTEİN GRUPLARI BİTKİCE KISMEN DEPOLANIR SÜTÜN İÇİNDEKİ MEVCUT YAĞ GRUPLARI SUYLA TEMAS ETMESİ SONUCU BU YAĞLAR BİTKİNİN HÜCRESİNDE ŞİŞME YAPAR BUNUN SONUCU İLETİM DEMETLERİ TIKANIR YAŞLI YAPRAKLARDA KISMEN SIVI ALIŞ VERİŞİ DEVAM EDEBİLİR FAKAT GENÇ YAPRAKLARDA ÖZELLİKLE DEVAM EDEN SÜRGÜNLERDE BÜYÜME UCUNDA BU ŞİŞME SONUCU İLETİM DEMETLERİ TIKANDIĞI İÇİN BİTKİNİN (ÖZELLİKLE BÜYÜME UCU )KURUR BİTKİNİN GELİŞMESİ DURUR 2 BİR SÜT UYGULAMA DURUMDA İSE MEVCUT YAŞLI YAPRAKLARDA BİRİKME SONUCU TIKANACAĞINDAN BİTKİNİZ TAMAMEN KURUR

SİZE ÖNERİM

BİTKİLERİNİZİ BELİRLİ BİR SÜRE GÖZLEYİNİZ MÜMKÜN MERTEBEDE 2-3 GÜN SU VERMEYİNİZ BİTKİNİZ KENDİSİNİ TOPARLASIN DAHA SONRA FORUMDA GEREKİRSE FOTOGRAFINI KOYUP PAYLAŞINIZ

Eski 24-05-2011, 16:12   #499
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
sn aslı elimde leonardit var ama hiç kullanmadım onda humik asit var onu bi deneyeyim o zaman,domatesleri organik bir toprağa dikmiştim saksı değiştirecem yakında ona leonardit eklesem olur mu..

evet sahip olduğunuz orjinal leonardit ise özellikleri bakımından içindekiler şöyledir

LEONARDİT
Miktar

Organik madde (550°C yakma)
55%

pH (26°C)
6.94

Toplam humik ve fulvik asit
%49.5

Nem (105°C)
%18.7

Gözeneklilik
%33

bu şekilde ise kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim ayrıca dediğim gibi mantari hastalığa karşı önlem olarak Captan 50 wp ilacını alıp yapraklara uygulamak vede dediğiniz gibi yetiştirme ortamını değiştirmekte bitkiniz için önemli ölçüde fayda sağlayacaktır

not: sizin domatesleri organik bir toprağa dikmiştim ibareniz genelde tam anlamıyla organik bir topraktan söz etmek türkiye koşullarında söz konusu değildir organik seviyeye ancak kullanılan ürünlerce zenginleştirilerek organik düzeye toprak getirilmektedir bu tarz organik yetiştirme ortamlarında yetişme ortamının içindekiler belli olmadığı için özellikle mantari hastalıklarca uygun ortamlardır.

size diğer bir tavsiyem tohum dönemimden fide dönemine kadar yetiştirme ortamı olarak kullanılan torf ortamıdır genellikle bu ortamlarda yapılan hobi tarzı yetiştiricilikler daha temiz ve kaliteli yetiştirme olanağı sağlayan yetiştirme ortamlarıdır
Sayın danışman 32,
İyi günler.Öğrenmek istediğim,Leonardit'i Meyve ağaçları,sebzeler ve çiçeklerde hangi miktarda kullanmam gerekir.Kullanma zamanları konusundada bilgilendirirseniz sevinirim.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 11:06   #500
Yeni Üye

Hayırlı olsun, tuta var artık domateslerimde

Eski 25-05-2011, 21:02   #501
Ağaç Dostu

sn limon 78 msjımda belirttiğim gibi yaprakların yakından fotosunu cekmenizi rica etmiştim tutayla ilgili ilaçlama we kültürel mücadele yöntemlerini arzu ederseniz sizdende bir istek geliirse forumda yayınlayacağım

Eski 25-05-2011, 21:12   #502
Ağaç Dostu

sn adavci Meyve ağaçları,sebzeler ve çiçeklerde leonardit kullanımı dekara ağaç sayısına we fide sayısına göre belirlenir ltf adetlerini yazınız

Eski 26-05-2011, 23:48   #503
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
merhaba arkadaşlar,

Aşağıda resmini koyduğum böcek türünü bilen varmı? Boyu yaklaşık 1 -1.5 cm kadar. Sebze bahçem ve cıvarında sıklıkla görüyorum. Zararları nelerdir.
Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

Aydın Demirkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 15:43   #504
Ağaç Dostu

sayın aydın demirkaya öncelikle bahçenizde ne tür sebzeler yetiştiriyorsunuz öğrenmem gerekir gözlemlediğim kadarıyla normal faunada yer alan (yetişme ortamında) gördüğüm bir böceğe benziyor bu böcek normal şartlarda mevcut olan zarar yapmayan bir türde olabilir fakat yetiştirdiğiniz bitkilere göre zarar yapma olasılığı olabilir yetiştirdiğiniz bitkilerin adını paylaşırsanız yardımcı olabilirim

Eski 27-05-2011, 16:09   #505
Ağaç Dostu

Alıntı:
sn adavci Meyve ağaçları,sebzeler ve çiçeklerde leonardit kullanımı dekara ağaç sayısına we fide sayısına göre belirlenir ltf adetlerini yazınız
Sayın danışman_32,
12 adet meyve ağacı,sebze ve çiçekler içinde yaklaşık 150 metre karelik bir alanım var.Teşekkürler.

Eski 27-05-2011, 20:04   #506
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Alıntı:
sayın aydın demirkaya öncelikle bahçenizde ne tür sebzeler yetiştiriyorsunuz öğrenmem gerekir gözlemlediğim kadarıyla normal faunada yer alan (yetişme ortamında) gördüğüm bir böceğe benziyor bu böcek normal şartlarda mevcut olan zarar yapmayan bir türde olabilir fakat yetiştirdiğiniz bitkilere göre zarar yapma olasılığı olabilir yetiştirdiğiniz bitkilerin adını paylaşırsanız yardımcı olabilirim
Sayın Danışman,
Bahçem 35 m2 büyüklüğünde. Kavun, karpuz, hıyar, domates, biber, altın çilek, pepino yetiştirmeye çalışıyorum. Ancak bu böcekler bu sebzeleri dikmeden önce vardı...

Eski 28-05-2011, 19:41   #507
Ağaç Dostu

sayın aydın demirkaya verdiğiniz bilgi doğrultusunda (Ancak bu böcekler bu sebzeleri dikmeden önce vardı...) bu böceklerin ağız anten ve vucüt yapısına bakarak normal faunada yani doğal ortamda bulunan Uğur Böceği (Coccinellidae) familyasının alt familyalarından bir böcek türü olduğunu düşünüyorum yararlı bir böcek olduğuna kanaat getirebilirim şayet bu böcekler Coccinellidae familyasının alt familyalarından birisi olan Epilachninaenin Cinsleri olan Epilachna ,Henosepilachna ,Subcoccinella böcek cinslerinden birisi değil Epilachninae alt familyasının cinsleri hariç hepsi yararlı böcekler Larvaları ve erginleri yaprak bitlerini ve koşnilleri büyük sayıda yediklerinden biyolojik mücadelede kullanılabiliyorlar. Birkaç türü larva iken yaprak biti, ergin iken öncelikle mantar yemekteler.

NOT SİZİN GÖRDÜĞÜNÜZ BÖCEKLER TAMAMEN ZARARSIZ BÖCEKLERDİR

Eski 28-05-2011, 19:56   #508
Ağaç Dostu

sayın adavci size leonardit katı grubun kullanım dozlarını veriyorum

ağaçlarda ağaç başına 5-8 kg
tarla bitkilerinde 40-75 kg /dönüme
sebzelerde 50-200 kg / dönüme
fidan dikiminde 0.5 - 1 kg / fidan

Eski 28-05-2011, 20:45   #509
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

sayın Danışman,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İçimi rahatlattınız.

Eski 28-05-2011, 23:30   #510
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın adavci size leonardit katı grubun kullanım dozlarını veriyorum

ağaçlarda ağaç başına 5-8 kg
tarla bitkilerinde 40-75 kg /dönüme
sebzelerde 50-200 kg / dönüme
fidan dikiminde 0.5 - 1 kg / fidan
Teşekkür ederim.

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024