agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2011, 20:53   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
Sayın seawindxxx burada dikkat edilecek 2 konu vardır ergine yönelik vede larvaya yönelik mücadele yöntemidir çünkü tuta zararlısı larvası bitkide delik delme suretiyle bitki gövdesinde ve meyvede sorun yapmakta daha sonra gelişerek güve formunda çevre bitkilerede zarar vermektedir bu konuda ziraai mücadele ve kültürel mücadele sorunuz varsa cevaplayabilirim
TOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 15:46   #452
Ağaç Dostu

arkadaşlar domateste zarar yapan tuta absoluta (domates güvesi) kimyasal mücadele için kullanılabilecek ilaçları yayınlıyorum
-Steward
-Destorey- plus (mcrs)
-Avaunt
-NeemAzal
-Voliam Targo
-Bio-Nem
kültürel mücadele yöntemiyle ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlar varsa bana mesaj yollabilirler

TOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

Düzenleyen danışman_32 : 24-04-2011 saat 18:29
Eski 04-04-2011, 21:45   #453
Ağaç Dostu

antalya bölgesindeki dolu nedeniyle oluşan zarar nedeniyle çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz

Eski 23-04-2011, 13:32   #454
Ağaçsever

aslı1's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
sarı lekeler

arkadaşlar 2 gün önce fidanlıktan bi domates fidesi alıp diktim ama bugün yapraklarında sarı lekeler oluşmuş,evde bolca güneş gören bi yerde duruyor sorun ne olabilir..bu yıl ilk defa yetiştirecem acemiyim .))

aslı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 14:42   #455
Ağaçsever

aslı1's Avatar

sarı lekeler

domates yapraklarında sarı lekeler var..neden olabilir acaba?

Eski 24-04-2011, 18:18   #456
Ağaç Dostu

sayın aslı öncelikle size sorum şu diktiğiniz fideleri torfamı yoksa normal toprağımı diktiniz eğer torfa diktiyseniz ilk çıkan yapraklarda bunlar karşılıklı kökten ilk çıkan 1 yapraklardır sayıları karşılıklı 2 tanedir bunlara kotiledon yaprak denir kotiledon yapraklarında yani başka tabirde süt dişlerde sarı lekeler olacaktır bu normaldir bu yapraklar sarı renge döner kurur dökülür diğer yapraklar 2-3 yaprakların yani artık gerçek dişlerin çıkması gerçek yaprakların çıkması için bu yapraklar dökülür ama diğer yapraklarda bu sarı lekeler yani 2-3 yapraklarda (üst yapraklarda) görülüyorsa bitkinizde sorun vardır çevresel etmen ,bir zararlı bu bitkiyi etkiliyordur diğer bir husus eğer fidelerinizi toprağa dikmişseniz toprakta serbest bakteriler bulunduğu için belirttiğiniz gibi ilk önce yapraklarda hastalık belirtileri görülür daha sonra bitki kuruyarak ölür bu genelde kök bölgesinden gelen bir bakteriyel hastalık sonucu yapraklarda etkisinin görülmesidir size önerim fidelerinizi torf ortamına almanız olur birde hangi ortama fidelerinizi diktiyseniz yazınız başka bir neden olup olmadığını belirteyim TOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

Eski 25-04-2011, 15:25   #457
Ağaçsever

aslı1's Avatar

merhabalar hem tohum ektim hem de fide aldım,tohumları torfa ektim daha çıkmadılar..sorun fidelerde,fideleri fidanlıktan aldım,sihirli toprak adında bi toprağa diktim,2. günde yapraklarında sarı benekler oluştu,biberlerde de böcekler vardı,sanırım dediğiniz gibi zararlılar ,2 gündür balkondalar,çok rüzgar alıyor balkonum,biberlerdeki küçük siyah böcekler kaybolmuş ama domateslerin yapraklarında hala sarı lekeler var,forumu okuyorum 3-4 gündür ama hala tam olarak ne yapacağımı anlamış değilim çok fazla hastalık ve çözüm yolu okudum kafam karıştır..neyse cevabınız için teşekkür çok ederim bi kaç gün daha bekleyim bakalım geçmezse bi ilaç tavsiyesi isteyebilirm herkese sevgiler

Eski 25-04-2011, 15:45   #458
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar,

Mart ayından bu yana tohumdan fidelemeye çalıştığım sırık ve cherry türünden domateslerim var. Kaloriferi oldukça kısılmış bir odada 19-21 derece arası, oldukça aydınlık, ancak sadece akşamları kısa süreli akşam güneşi alan bir pencere kenarında büyüyorlar. Şu anda boyları 5 ila 8 cm arasında. Gövde kalınlıkları pek yok. Yaklaşık 2 haftadır domateslerimin her birinde gövdeden çıkan dalların en ucundaki yaprağın ucu sararmaya başlıyor, daha sonra yaprak içine doğru kıvrılmaya başlıyor ve ait olduğu dalı gövde ile birleştiği yere kadar tamamen kurutuyor ve o dal gövdeden düşüyor. Üst taraflarda yeni yapraklar çıkartmaya çabalıyor ama o sırada bir diğer dalın ucundaki yaprak aynı süreci yaşıyor. Bu fidelerin sorunu nedir ? Teşekkürlerimle.

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 16:00   #459
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslı Mesajı Göster
merhabalar hem tohum ektim hem de fide aldım,tohumları torfa ektim daha çıkmadılar..sorun fidelerde,fideleri fidanlıktan aldım,sihirli toprak adında bi toprağa diktim,2. günde yapraklarında sarı benekler oluştu,biberlerde de böcekler vardı,sanırım dediğiniz gibi zararlılar ,2 gündür balkondalar,çok rüzgar alıyor balkonum,biberlerdeki küçük siyah böcekler kaybolmuş ama domateslerin yapraklarında hala sarı lekeler var,forumu okuyorum 3-4 gündür ama hala tam olarak ne yapacağımı anlamış değilim çok fazla hastalık ve çözüm yolu okudum kafam karıştır..neyse cevabınız için teşekkür çok ederim bi kaç gün daha bekleyim bakalım geçmezse bi ilaç tavsiyesi isteyebilirm herkese sevgiler
Sihirli toprak diye satılan toprak yanlış hatırlamıyorsam torfla karıştırılarak kullanılması gereken bir toprak. Fazla gübreli olduğu için fideleri yakıyor olabilir. Alıştırmadan birden açık havaya, aydınlığa çıkarılan fidelerde de sararma olabilir. Sarı benekler kırmızı örümcekten olabilir.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 19:03   #460
Ağaçsever

aslı1's Avatar

hmm ilk ektiğim gün camın önüne koymuştum bütün öğleden sonra güneş görmüştü.kırmızı örümcek görmedim,nasıl bişey olduğunu da bilmiyorum,biraz araştırayım.)) biberlerde bite benzeyen böcekler vardı ama siyahtı..sihirli toprağa da torf kullanmadım,o toprağa kekik ve fesleğen de ekmiştim 4. gün çimlendiler,şimdi minicikler.)inşallah yanmazlar..çok teşekkür ederim cevap için,yavaş yavaş deneye yanıla öğrenirim umarım sizlerin de bilgilerinize danışarak..bitkilerin büyüyüşünü izlemek çok güzel..

Eski 25-04-2011, 19:24   #461
Ağaçsever

aslı1's Avatar

bi resim yükledim.çok hastalıklı bi iki dalı ben kopardım..

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2011, 20:13   #462
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yaprakların altını çevirip iyice inceleyin herhangi bir küçük böcek filan var mı? Sarı lekelerin ortasında küçük kahverengi nokta veya yuvarlaklar var mı?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 21:17   #463
Ağaçsever

aslı1's Avatar

evet böcek var bi kaç tane gördüm çok küçük sarımsı bi böcek,sarı lekelerin ortasında bişey göremedim ama gündüz gözüyle bi görsem daha iyi olur sanırım..ne yapmalıyım bu böcekleri bi öneriniz olursa çok sevinirim...teşekkürler .)

Eski 25-04-2011, 22:11   #464
Ağaçsever

aslı1's Avatar

ve bu sarartılar yeni çıkan yapraklarda daha çok,biberlerdeki siyah böcekler de yeni çıkan yaprakların hatta açılmamış yaprakların içinden çıkmışlardı

Eski 25-04-2011, 23:13   #465
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bakteriyel hastalık olmasından iyidir. Neemazal, kükürt vb. bir şeyle ilaçlarsanız kurtulursunuz. Geç kalırsanız bitkiyi kurutur.

Eski 26-04-2011, 11:47   #466
Ağaçsever

aslı1's Avatar

Talking

tmm hemen alıp deneyeceğim teşekkürler

Eski 26-04-2011, 13:43   #467
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2011
linkler açılmadı.neden acaba

besimaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 17:12   #468
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2011
merhabalar acaba domateslerin alt kısımları neden siyahlaşıyor

nuribulduk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 17:13   #469
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2011
bir bilen varsa bana yardımcı olabilirmi acaba

bahçemin toprağını değiştirmiştim topraktan olabilirmi acaba

nuribulduk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 20:17   #470
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çiçek burnu çürüklüğüdür. Temel olarak kalsiyum eksikliği ve sulama düzensizliğinden olur. Önceki sayfaları tarayın bir çok bilgi bulacaksınız.

Eski 29-04-2011, 10:51   #471
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2011
dometes mildiyösü hakkında bilgi verirmisiniz

snnaks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 18:14   #472
Ağaç Dostu

Alıntı:
sn aslı tohumları çimlendirebilmek için uygun su sıcaklık ve ortam gerekir ama en önemlisi tohumlarınızı ekmeden önce 1 gün boyunca ılık suyun içinde bekleterek şişmesini sağlayıp daha sonra dikmenizi öneririm çimlenme yüzdesini böylece arttırmış olursunuz çimlenme için su sıcaklık ve uygun ortam gerekir uygun ortamda diğer bir husus ise tohumunuzu ektikten sonra neye ektiyseniz ektikten sonra örneğin torfa ektiyseniz ektiğiniz tohumun üst kısmındaki toprağı bastırmanız tohumu sıkıştırmanız bu saydığım hususlardan birini - diğerlerini sağlayamadığınız takdirde çimlenme olmaz asıl sorun fidelerinizde çünkü yanlış anlamadıysam domates fidelerinizi biber fidelerinizin yanına koymuşsunuz buda tabiri caiz ise kurdun yanına kuzuyu koymak gibi bir şey olmuş siteye koyduğunuz fotografı dikkatlice inceledim genelde biz danışmanlarca domates bitkisinin yanında biberin yetiştirilmesi istenmez tavsiye edilmez çünkü biber bitkisi trips , yaprak bitleri ve akar grubu çoğunlukla konukçu olarak biber bitkisini kullanırlar sizin tarif ettiğiniz küçük renkli sarı böcekler yaprak bitleridir sarı renkte olan yerlerde görmemeniz çok normal çünkü bu küçük böcekler bitkinin yapraklarındaki öz sularıyla beslenirler daha sonra beslendikten sonr dinlenerek yaprağın diğer bir tarafına geçerek orda beslnemeye devam ederler size tavsiyem acilen domates fidelerini biberlerin yanından uzaklaştırmanız bu kültürel mücadele yöntemidir ilaçlama konusunda tavsiyem ise temin edebilirseniz bio-nem adında mikrobiyal gübredir linki bu tıklayarak inceleyin http://www.alternatiftorostarim.com/bionem.html diğer tavsiyem ise neemazaldır TOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

Düzenleyen danışman_32 : 29-04-2011 saat 18:17 Neden: ve veya gibi bağlaçlar
Eski 29-04-2011, 18:44   #473
Ağaç Dostu

sayın nuribulduk öncelikle domates bitkilerinizin meyvesinin sap değilde alt tarafında çürüme varsa çiçek burnu çürüklüğü (kalsiyum eksikliği) mevcuttur bu düzensiz sulamadan ve mevcut ortamda kalsiyum bulunmayışından kaynaklanır size bir danışman gözüyle tavsiyem sulamanızı domates bitkisinde topraktaki su durumuna göre 2-3 gün aralıklı olarak su vermeniz kalsiyum nitrat ec formunda hem yapraktan hem topraktan uygulunan gübre temin etmeniz ve belirtilen miktarlarda hem topraktan düzenli olarak 1-2 gün aralıkla hemde yapraktan uygulamanız böylece mevTOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

Eski 29-04-2011, 18:51   #474
Ağaç Dostu

DOMATES MİLDİYÖSÜ HAKKINDA BİLGİ

Latincesi :
Phytophthora infestans Mont de Bary

Hastalık Tanımı :
Fungusun yapraklardan çıkan konidioforlan renksiz, seyrek dallı ve kalın zadıdır. Uçlarında limon şeklinde konidiler bulunur. Konidiler ince zarlı olup 21-38 x 12-23 mikron büyüklüğündedir.

Hastalık etmeni, kışı çürüyen bitkilerde oospor halinde geçirir. İlkbaharda oosporların çimlenmesiyle primer enfeksiyonlar başlar. Yapraklarda konidiler meydana geldikten sonra da rüzgar veya böcekler ile bunlar sağlam bitkilere taşınırlar. Konidilerin çimlenmesi enfeksiyonu, yaprak içindeki gelişmeleri ve yeni üreme organları meydana getirmeleri patates mildiyösünde olduğu gibidir.

Yaşayış :
Yapraklar üzerinde önce küçük, soluk yeşil veya sarımsı lekeler belirir. Hastalık ilerledikçe renkleri kahverengi veya siyah olur. Uygun havalarda hastalık yaprak saplarına, bitkinin dal ve saplarına kadar ilerler. Nemli havalarda ve 16-22°C ler arasında lekelerin alt yüzlerinde beyaz veya kül rengi bir örtü meydana gelir. Bunlar hastalığın konidi örtüşüdür. Mildiyönün yayılması bunlarla olur. İleri safhasında lekeler yırtılır, kurur ve bazen çürürler. Epidemi ise 19-22°C lerde ve orantılı nem % 80'nin üstünde bulunduğu koşullarda gerçekleşir.

Hastalık meyvelere de geçebilir. Bu takdirde de lekeler yapraklardakini andırır. Meyvelerdeki esmer lekeler domates kızardığı zaman yeşil çerçeve ile normal kırmızı kısımdan ayırt edilir.

Dal, yaprak ve meyvede zarar yapmaktadır. Bitkide mildiyö ne kadar erken görülür epidemi yaparsa ürün kaybı da o nispette büyük olabilir: Hasat zamanında ise mildi-yönün meyvelerde görülmesi hem ürünün miktarını hem de ticari değerini düşürür. Bu devrede epidemi oluşursa zarar % 100' e kadar yükselebilir.

Kültürel Önlemler :
Hastalıklı bitki artıkları ve meyveler tarladan uzaklaştırılmalıdır.
Domates tarımı sabah ve akşam çiğ tutmayan güneşe bakan tarlalarda yapılmalıdır.
Hastalığın her yıl epidemi oluşturduğu yörelerde ise sırık domatesciliği yapılmalı, sıralar hakim rüzgar yönünde olmalıd

Kimyasal Mücadele :
Mildiyö enfeksiyonları yaprakların altında olmaktadır. Bu nedenle ilaçlamalarda mutlaka yaprak alt yüzlerinde ve bitkinin her tarafında bir ilaç tabakası meydana getirilmelidir. İlaçlamadan sonra 24 saat içerisinde ilacı yıkayacak bir yağış olması durumunda ilaçlama tekrarlanmalıdır. İlaçlamalar 7-10 gün arayla hastalığın şiddetine ve iklim koşullarına göre 3-8 kez uygulanmalıdır. Ancak son ilaçlama ile hasat arasında en az 7-10 günlük bir aralık bırakılmalıdır.

İlaçlama Zamanı :
Mücadeleye günlük ortalama sıcaklığın 16°C ve orantılı nemin en az % 80 olduğunda başlanması gerekirse de en pratik yol, çevrede domates yapraklarında 3-5 mm. çapında kahverengi lekelerin alt yüzünde beyaz kül gibi konidi örtüsünün görülmesiyle ilaçlamaya başlanır.
--------------------------------------------------------------------------------
İlaç Detayları : Etken Madde Formülasyon Miktar İlaç
%10 Fenamidon+%50 Mancozeb 150 gr/da. Symbolic 50/500 EC
Azoxystrobin 250 g/l SC 75ml Özthiazol 35 EC
Bakır hidroksit % 40 DF 200 g Ganidan 36 EC
Bakır oksiklorid % 50 WP 300 g Flosülfan 35 EC
Bakır oksiklorid 700 g/l SC 200 ml Flosülfan 35 EC
Bakır oksit % 50 WP 300 g Thiolux 36 EC
Bakır sülfat + Sönmüş kireç % 20 WP 600 g Aksiyon 36 EC
Bakır Tuzları + Mancozeb 21 + %20 WP 300 g Kimsülfan 36 EC
Captan % 50 WP 300 g Metnion % 2.5 Dust
Chlorothalonil % 75 WP 200 g Flocotnion M 20 SC
Chlorothalonil + Copperoxychloride 25+%25 WP 250 g Midiltipi Azinphos-M % 20 EC
Cymoxanil + Bakır %3 + 22,5 WP 300 g Agrosban 25 Toz
Cymoxanil + Mancozeb %5+45 WP 300 g Alban 2 Dust
Cymoxanil + Metiram %4,8+57 WG 200 g Istban 25 WP
Dichlofluanid %50 WP 200 g Megaban 25 W
Dimethomorph + Mancozeb %9+60 WP 250 g Istban 48 EC
Famaxadon + Cymoxanil 22,5 + %30 DF 40 g Arriban 55 EC
Folpet % 50 WP 300 g/dekar Agro-DDVP 50 EC
Fosetyl-Al + Mancozeb %35 + 35 WG 400 g MRK DDVP 50 EC
Imazalil 500 g/l EC 30 ml Afidrex 40 EC
Mancozeb % 80 WP 200 g Komityon 95 ULV
Maneb % 80 WP 200 g Komityon 40 ULV
Metalaxy + Mancozeb %8+64 WP 250 g Korfen 50 EM
Oxadixyl + Mancozeb %10+56 WP 200 g/dekar Agro-Malathion 60 EC
Propineb % 70 WP 200 g Superid 40 EC
Ziram % 80 WP 300 g Izolan 35 EC

Eski 30-04-2011, 19:54   #475
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Merhabalar,

Mart ayından bu yana tohumdan fidelemeye çalıştığım sırık ve cherry türünden domateslerim var. Kaloriferi oldukça kısılmış bir odada 19-21 derece arası, oldukça aydınlık, ancak sadece akşamları kısa süreli akşam güneşi alan bir pencere kenarında büyüyorlar. Şu anda boyları 5 ila 8 cm arasında. Gövde kalınlıkları pek yok. Yaklaşık 2 haftadır domateslerimin her birinde gövdeden çıkan dalların en ucundaki yaprağın ucu sararmaya başlıyor, daha sonra yaprak içine doğru kıvrılmaya başlıyor ve ait olduğu dalı gövde ile birleştiği yere kadar tamamen kurutuyor ve o dal gövdeden düşüyor. Üst taraflarda yeni yapraklar çıkartmaya çabalıyor ama o sırada bir diğer dalın ucundaki yaprak aynı süreci yaşıyor. Bu fidelerin sorunu nedir ? Teşekkürlerimle.
sayın andora öncelikle sizden ricam bitkilerinizin fotosunu siteye yüklemeniz

fakat sizin demenize göre( her birinde gövdeden çıkan dalların en ucundaki yaprağın ucu sararmaya başlıyor,(burada bana ip ucu veriyor) daha sonra yaprak içine doğru kıvrılmaya başlıyor ve ait olduğu dalı gövde ile birleştiği yere kadar tamamen kurutuyor ve o dal gövdeden düşüyor. Üst taraflarda yeni yapraklar çıkartmaya çabalıyor ama o sırada bir diğer dalın ucundaki yaprak aynı süreci yaşıyor. demeniz aklıma hemen mildöyö hastalığını getirdi çünkü mildöyö Koyu mavimsi-yeşil lekeler yaprakların uç ve kenarlarında belirir ve içe doğru yayılır. bana belirttiğiniz diğer bir ip ucu (Kaloriferi oldukça kısılmış bir odada 19-21 derece arası, oldukça aydınlık, ancak sadece akşamları kısa süreli akşam güneşi alan bir pencere kenarında büyüyorlar.) mildöyö Çok az hava ve rüzgâr hareketi olan gölgeli yerlerdeki mahsullerde görülmesiyle bilinir.aydınlık olması yetmez güneşi görmesi gerekir akşam güneşi yeterli gelmez
size önerim çok pratiktir bitkilerinizi dışarıya alın havalandırın rüzgar görsün güneşi gören bir yerede koyarsınız artık sorun yaşamadığınızı görüceksiniz TOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

Eski 05-05-2011, 02:10   #476
Ağaçsever

aslı1's Avatar

selamlar sn danışman evet biberlerden geçmiş olabilir böcekler,biberlerde hala var, domates de hala biberlerin yanında ama toparladı kendini yeni yaprakları sağlıkllı.neemazalı aldım ama düzeldi diye kullanmadım.biberlere uygulamak lazım.domates tohumlarımın da çoğu çimlendi büyüyorlar yavaş yavaş teşekkürler biberler konusunda uyardığınız için,ayırayım domateslerden aynı balkon içinde ne kadar uzağa alabilirsem herkese sevgiler

Eski 09-05-2011, 13:31   #477
Ağaç Dostu

sayın aslı böyle güzel geri dönüşleri almak benim gibi ziraai danışmanlık yapan arkadaşları bizim adımıza sevindiyor domates fidelerinizi mümkünse başka balkonunuz varsa oraya alın eğer başka balkonunuz yoksa neemazalı biberlerinize uygulayın TOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

Eski 09-05-2011, 13:33   #478
Ağaç Dostu

geri dönüş

Alıntı:
selamlar sn danışman evet biberlerden geçmiş olabilir böcekler,biberlerde hala var, domates de hala biberlerin yanında ama toparladı kendini yeni yaprakları sağlıkllı.neemazalı aldım ama düzeldi diye kullanmadım.biberlere uygulamak lazım.domates tohumlarımın da çoğu çimlendi büyüyorlar yavaş yavaş teşekkürler biberler konusunda uyardığınız için,ayırayım domateslerden aynı balkon içinde ne kadar uzağa alabilirsem herkese sevgiler
sayın aslı böyle güzel geri dönüşleri almak benim gibi ziraai danışmanlık yapan arkadaşları bizim adımıza sevindiyor domates fidelerinizi mümkünse başka balkonunuz varsa oraya alın eğer başka balkonunuz yoksa neemazalı biberlerinize uygulayın TOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

Eski 09-05-2011, 13:40   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2011
benim babam erzurumda sera yaptı kendi cabalarıyla domates felan ekti. olduda ama bir süre sonra üzerinde sarı sarı benekler olustu domateslerin sebebi nedir acaba...? şimdiden teşekkürler...

mozart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 15:24   #480
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sn. danışman 32, değerli yardımınız için teşekkür ederim. Mesajımdan bir ya da iki gün sonra fideleri açık havaya almış idim ama ne yazık ki kurtulamadılar. Teşekkürlerimle.

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024