agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2010, 12:46   #31
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
güneş ihtiyacı nasıldır acaba? diğer domatesler gibi çok güneş ister mi?

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 11:33   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2010
Exclamation siyah domates

Arkadaşlar,bu aralar pazarda siyah renge çok yakın,içinde kırmızı çizgiler olan,çok koyu küçük domatesler çıktı.Daha doğrusu ben yeni gördüm...
Tıpkı cheri domatesler gibi,ondan daha sert,salkım salkım görüntüde.Bayada lezzetli ve sulu,ancak kabuk biraz daha sert ama rahatsız tmiyor...Yani siyah domates var.)

1filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 20:14   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
siyah domateslerim ekmiştim filizlendi büyümeye devam ediyor

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2011, 21:25   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2011
siyah domates ayrı siyah kırım domatesi ayrımı ya birisi tam siyah birisi koyu kırmızı ama siyaha çalıyor

atakan koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 11:15   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Arkadaşlar internette hobi amaçlı Black Krim Domates Tohumu ve Black Prince Domates Tohumu aldım, bu tohumlar çimlendirmek için birgün boyunca su dolu bir kapta tutmam gerekiyormu? yoksa hemen saksıya ekeyim mi?

mustafa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 12:45   #36
Ağaçsever

aslı1's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
selamlar.ben black kırımı tutmuştum suda 12 saat kadar,çimlendiler ama ben de ilk defa yetiştireceğim iyi bilen biri yazarsa daha iyi olur

aslı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 13:45   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Amazon.com da bu ve benzeri değişik türler için tohum var .Yukarıda türkiye için posta yolu ile gelmesi yasak demiş ama ben sepette epey tür biriktirdim . Almayı düşünüyorum. Hatta büyük kabak türlerine ait tohumlardan da istemeyi düşündüm fakat her satıcıdan türkiyeye ürün gelmiyor. Fiyatlarda çok uçuk değil.

türlerin olduğu bölüm:

http://www.amazon.com/gp/search/ref=...27b392a6adba10

domates resmi

balck sea man tomato

Black Krim Tomato 30 Seeds - Russian Heirloom

Bilge Kerem beğendi.
mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 14:03   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Gecen yil bir kac farkli siyah domates cesidi ekmistim. Ilk basta ilginc gelmisti ama daha sonra tiksinme hissi olustu. Bu yil hic ekmiyorum. Denememis arkadaslarin denemesinde fayda var. Yetistirme sekli olarak diger domates turlerinden ayricalikli bir bakima ihtiyac yok.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 11:42   #39
Ağaçsever

siyah domates tohumları çimleninceye kadar evin içinde mi tutayum?, yoksa dışarı balkona çıkarayımda orada mı çimlensinler. (saksının üzerine naylon geçirdim )

Eski 07-05-2011, 11:35   #40
Ağaçsever

Domates tohumlarını çimlenmesi için balkona güneşe çıkardım,işallah bişey olmaz.saksının üzerindeki naylon hemen rutubetlendi.

Eski 07-05-2011, 13:47   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa07 Mesajı Göster
Domates tohumlarını çimlenmesi için balkona güneşe çıkardım,işallah bişey olmaz.saksının üzerindeki naylon hemen rutubetlendi.
Sizin bolgenizde hava sicak sanirim. Direk gunese birakmayin ve cimlenene kadar topragin surekli nemli kalmasina dikkat edin.

Eski 07-05-2011, 19:54   #42
Ağaçsever

Balkonun gölge bir yerine koydum direk güneşte değil, sera etkisi yapsın diye üzerine naylon çekmiştim çok nem topluyor ama su kaybı olmuyor zannedersem.

Eski 08-05-2011, 08:19   #43
Ağaçsever

Bu tohumlar kaç günde çimlenir acaba?

Eski 08-05-2011, 10:54   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu tohumlar kaç günde çimlenir acaba?
Ev icerisinde en gec 1 haftada cimlenirler ama siz disariya koymussunuz, cimlenme suresi dis ortamin sicakligina ve topragin nemine bagli. 3 gunde filizlenen tohumlarim bile olmustu.

Eski 08-05-2011, 19:15   #45
Ağaçsever

Perşembe akşamı ekmiştim tohumları birgün içerde kaldı, bir buçuk gündürde balkonda nemini hergün kontrol ediyorum ,ozaman bir iki güne kadar çimlenirler herhalde

Eski 10-05-2011, 11:33   #46
Ağaçsever

siyah domates tohumlarım çimlendi, şimdi ne yapmam gerekir su versem olur mu? balkonda güneşte bir zararı olurmu?

Eski 10-05-2011, 12:53   #47
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Resimdekiler Siyah tula domatesi ve pembe domates .. İkisi de geleneksel.

Tohumdan ektim ben, şu anda aralarında fide olarak bir fark göremiyorum. Gövde yapısı da yaprak yapısı da aynı gibi.

Eklenti 210385

Eklenti 210386

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 12:59   #48
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Mustafa Bey,

Tohumdan ektiğiniz domatesleri çimlenene kadar nemli tutup, çimlendikten sonra fısfısla değil de doğrudan toprağına su verebilirsiniz. Yalnız çok sulamayın toprak nemli kalsın yeter. Benim bulunduğum şartlarda (Ankarada ev içinde) 2 günde bir suluyorum. Bu durum köklerin daha iyi gelişmesini sağlıyor.
Antalyanın sıcaklığı, fidelerinizi dışarı koymak için artık uygundur diye düşünüyorum. Hatta siz bahçeye geçirebilirsiniz. Ama anladığım kadarıyla henüz küçükler. Benimkilerin fazla büyüdüğüne aldanmayın. Ankarada hava hala soğuk olduğu için bahçeye çıkmaya geciktiler.

Eski 10-05-2011, 13:10   #49
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Siyah domates **** diğer domates çeşitlerinin yetiştirilmesi, neredeyse aynıdır.

Tohumlar son donlardan yaklaşık 1- 1.5 ay önce ya tek tek ekilir **** topluca ekilip, şaşırtılır. Son donlardan sonra (Ankarada Myısın ortalarına doğru, ılıman iklimlerde daha erken) asıl yerlerine en az 50 cm aralıklarla yerleştirilir. Sırık domateslerde fide sırıkla birlikte dikilmelidir. (tula ve pembe domates sırık türüdür)

Toprak önceden derince çapalanmış (Neredeyse gövdes kadar kök yapmaktadır) ve yanmış çiftlik gübresi ile gübrelenmiş olmalıdır. ( Ek olarak demir için ben toprağa çiviler saplıyorum **** demir veriyorum) Ayrıca bol güneş alan yer tercih edilmelidir.

Fide dikilirken gövde ilk gerçek yaprağa kadar toprak altında bırakılır. Sulama yaparken gövde ve yapraklara mümkün olduğunca su değmemesine gerekir.

Fideler büyüdükçe asıl dalların altından gelen meyve vermeyecek küçük dallar budanmalıdır (koltuk alma)

Bundan sonraki gelişimlerini buradan paylaşacağım. Sevgilerimle..

adonis- beğendi.
Eski 10-05-2011, 20:20   #50
Ağaçsever

sayın nurguldk bilgileriniz için çok sağolun,, bir sorum daha olacak bu Black Krim Domatesi ile tula domatesi görünüş olarak birbirine çok benzemekte hangisi daha iyi acaba?şu anada ekdiğim tohumlar (Black Krim ve Black Prince Domatesi)

Eski 10-05-2011, 21:48   #51
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili hsivakci;
Tohumlar için çok teşekkür ederim.Size bahsettiğim bahçenin bir köşesine yaklaşık bir hafta önce ekmiştim.Bu gün Domatesler çimlenmişti.Diğerlerinide sabırsızlıkla bekliyorum.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 09:07   #52
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Alıntı:
sayın nurguldk bilgileriniz için çok sağolun,, bir sorum daha olacak bu Black Krim Domatesi ile tula domatesi görünüş olarak birbirine çok benzemekte hangisi daha iyi acaba?şu anada ekdiğim tohumlar (Black Krim ve Black Prince Domatesi)
Benim o konuda hiç deneyimim yok. Siyahı da ilk defa yetiştireceğim. Pembe domates ve çeşitli cherry domates türleri yetiştirdim şimdiye kadar.

Yetiştirme ve bakımı aynıdır. Tadı farklı olabilir. Hangisi lezzetliyse seneye değiş tokuş yaparız

Eski 11-05-2011, 11:19   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
ilginç bir domates çeşidi. ben de denemek istiyorum. Memnun kaldınız mı acaba rica etsem deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 11:56   #54
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Black krim domatesini iki yıl yeme fırsatım oldu. İlk yıl pek lezzetli gelmedi hatta sn lilinin bahsettiği gibi tiksinme hissi uyandırmıştı. Geçen yıl ise tadı tamamen farklıydı bahçeye yaklaşık 21 çeşit domates dikmiştim 2 domates türünde değişme oldu çeriler neredeyse çerilikten çıktı, ve black krim domatesinin tadı tamamen değişti. Bu yıl balck krimim daha fazla diktim. En beğenilen heirloom domateslerin hepsini bahçemde yetiştirdim sonuç olarak yerli domatesin tadını hiçbirinde bulamadığım için yerli tohumlardan devam etme kararı aldım. Az veriyor ama lezzeti dünyanın en iyi 10 domatesinden daha iyi.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 20:21   #55
Ağaçsever

sayın nesecik siyah domatesi manav'dan alıp yemekten başka bir deneyimim olmadı ilk defa yetiştiriyorum meyvesinin tadı hoşuma gitmişti.

Eski 13-05-2011, 19:55   #56
Ağaçsever

Bir saatliğine balkonda güneşe koyduğum fidelerim döndüğümde yarısından fazlasının yere yatmış ve çok halsiz halde buldum.sanki güneşte erimiş gibilerde hemen suladım .acaba tekrar canlanırlarmı?

Eski 14-05-2011, 22:23   #57
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

mustafa bey, resimlei koyarsanız daha iyi anlaşılır

Eski 23-05-2011, 11:40   #58
Ağaçsever

Yarısına yakını kurudu ama sağlam kalanlar sağlıklı gibi.

Eski 25-05-2011, 01:47   #59
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Merhabalar arkadaşlar. Sayın Meyveli Tepe'nin gönderdiği siyah domateslerimin yarısını ektim. Maşallah hepsi çimlendi. Çimlenme için alman torfu, biraz bahçe toprağı, biraz kum kullandım.

2-4 yapraklı olduklarında küçük viyollerden alarak biraz daha büyük viyollere aktardım. Sulama suyuna da hazırlamış olduğum enzimlerden ve EMa verdim. ****** biraz da yanmış keçi ve hayvan gübresinden hazırlanmış şerbetten kattım. (Bunlar suda çözelti halinde ******, fazlası fidana zarar verebilirdi) Fideler birden bire boy attılar.

Bu arada eğitim amaçlı 1 haftalık bir erzurum gezim oldu. Geldiğimde bitkilerin boyu yaklaşık 20 cm olmuştu. Ancak kök daha tam gelişememiş. 1 hafta daha beklettim ve suyunu eksik etmedim. 2 gün önce yağmurun güzelce ıslamış olduğu bahçeme fidelerimi diktim.

Şimdi hereklerini hazırlamaya başlıyorum. Bu hafta sonuda damlama sistemini kuracağım.

Söylemeden geçemiycem. Bahçeme hiç bir şekilde ne hayvan gübresi, ne de başka bir şey kullanmadım. Bahçem daha yeni. Resimlerini mutlaka eklerim. 12 yıldır işlenmemiş, içinde bol yonca, karınca vs. bir çok böceğin bulunduğu bir yerdi. İçerisinde ayrık otu ve diken pek görmedim. Mahalleli hayvanları her gün burada otlatırmış. burayı bir güzel sürdürüp otunu toprağa karıştırttım. Yeşil gübre olsun diye.

Domateslerim büyüdüğünde sadece yanmış koyun ve keçi gübresinden şerbet yaparak vermeyi düşünüyorum

Black Cherry, Black Russian, Black Plum, Black Giant, Santini, OX Hearth, Turuncu gibi ..

En çok bizim köy domatesimizden ekdim. Toplamda 160 kök.

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 01:51   #60
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Alıntı:
Yarısına yakını kurudu ama sağlam kalanlar sağlıklı gibi.
Domatesleri birden güneşe çıkarmış olmalısınız. Önce gölgede dursa daha iyi olurdu. 3-4 gün sonra yarı gölge, sonrada güneşe .. Alışmadıkları taktirde hemen ölüyorlar. Tecrübe yaşamıştım.

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024