agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2008, 10:24   #151
Yeni Üye

saira's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2008
Selahattin Bey,
Bu sorumu balkonda sebze yetiştirme başlığında da sormuştum.Ama konu domates olunca belki de doğru yer burasıdır diye düşündüm
Domatesler için 1 tek fidenin kaç litrelik bir saksıya ihtiyacı vardır?12 numaralı bir saksıya 3 fide ektim.Ama acaba çok mu sıkışık oldular?Ayrıca biber için de geçerlidir sorum.

Teşekkür ederim.

saira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 12:29   #152
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Domates

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fgumus72 Mesajı Göster
Arkadaşlar domateslerimin döllenip döllenmediğini nasıl anlarım. Evdeki cherry domateslerim çiçek açıyor sonra yavaş yavaş kuruyup dökülüyor. Çiçeğin dibinde küçük bir dometes var gibi. Ama 15-20 gün önce dökülen çiçeğin dibindeki domates hiç büyümüyor. Havalar soğuk gidiyor etkisi olurmu balkonda içeri alayımmı? Teşekkürler.
Bence saksınız balkondaysa geceleri poşet örtün havalar hala normale girmedi gündüz sıcak geceleri soğuk oluyor buda meyva oluşumunu engelliyor.Bende halen geceleri poşette tutuyorum.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 15:51   #153
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saira Mesajı Göster
Selahattin Bey,
Bu sorumu balkonda sebze yetiştirme başlığında da sormuştum.Ama konu domates olunca belki de doğru yer burasıdır diye düşündüm
Domatesler için 1 tek fidenin kaç litrelik bir saksıya ihtiyacı vardır?12 numaralı bir saksıya 3 fide ektim.Ama acaba çok mu sıkışık oldular?Ayrıca biber için de geçerlidir sorum.

Teşekkür ederim.
1 domates fidesine 7-10 nolu saksılar ideal diye biliyorum. **** 15-20 lt gibi de yorumlanır. Sekiz nolu bir saksı 17 litreye denk geliyor.

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 11:06   #154
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Koltukları almanız uygundur, küçükken almak daha mantıklı bitki boşuna o sürgünü beselemz. Aynı zamanda saksınızı da büyütün, resimdeki en büyük saskınız bile o bitkiyi zor idare eder.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 12:54   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Selahattin bey teşekkürler. Saksılar fide yetiştirmek için haftaya asıl saksılara alacam.

fgumus72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 14:33   #156
/

Giriş Tarihi: 07-05-2008
saksıda herşey olur domatta olur bbier de olur patlıcanda olur

123
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saira Mesajı Göster
Selahattin Bey,

Teşekkür ederim.

aspava35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 14:53   #157
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fgumus72 Mesajı Göster
Selahattin bey yeni çıkan sürgünlerimi kesecez. Üst dalların dibindede yeni sürgün çıkıyor. sadece altta çıkan yenisürgünleri kesersek kafimidir? Teşekkürler
Ben ilk başta bir kaç tanesinin tepe sürgününü alacağım diye tepesini kopartıp cüce bırakmıştım bilgileri, aman tepeye dikkat

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 17:13   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2008
sayın selahattin hocam forumu baştan aşağı inceledim ancak iyiden iyiye kafam karıştı benim birkaç sorum olacak dikkate alıp cevaplarsanız beni gerçekten çok mutlu edersiniz;
1-manavdan domates ve salatalık fidesi aldım ve dün itibariyle hacimce büyük bir kasaya diktim ve bolca su verdim ancak bugün baktımki domates fidelerinin en alttaki yaprakları sararmış bir sıkıntı olabilirmi aceba,ayrıca havalar soğuk diye içeri aldım bu doğru bir davranışmıdır,bu salatalık ve domates fidelerini kaç günde bir ne kadar sulamam lazım.
2-yine kasada roka ve tere yetiştirmeye çalışıyorum 10 gün içerisinde 3-4 cm boya ulaştılar ve birkaç gündür hiçbir hareket yok roka ve terelerim içinde kaç günde bir sulama yapmam gerektiğini bir izah edebilirseniz çok sevinirim.ayrıca bahsi geçen bitki ve sebzeler için ben acemi kardeşinize faydası olacak ek bilgiler verebilirseniz çok çok mutlu olacağım....saygılar

antireis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 23:10   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Merhaba herkese,

ben tohumdan domates fidesi yetiştirmeye çalışıyorum. Fidelerim önce çok sağlklıydılar, 10-15 cm olduktan sonra saksılara ektim. 3 tane saksıya torf kullandım. saksılardan birindeki fidelerim çok sağlıklı büyüyorlar ancak diğerlerinin yaprakları solup kuruyor, ilk başta rüzgardan olduğunu sandım, hatta kuruyan yaprakları kestim, ama sadece 1 saksıdaki 3 fidem sağlıklı görünüyor, aslında ilk başta onda da yapraklarında kuruma vardı. sonra o fideler hızlıca büyüdüler ama diğerleri aynı boyda aynı gövdede kaldılar, çıkan yapraklarıda kuruyor, ben de onları sanırım fazlaca kestim sadece tepelerde yaprak kaldı, bu daha kötü oldu sanırım. aynı tohum aynı toprak aynı gübre ama diğerleri neden büyümedi anlamadım

ffunda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 13:55   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
domateslerde benekler

Merhaba;
tohumdan çıkan domates fidelerimin 4 tanesinde yaprakları üzerinde ufak benekler farkettim. Bugün de fidelerin üstünde 1 - 2 küçük sirke sineği benzeri sinek gördüm. Bir de yaprak altında 1 tane ufacık açık kahverengimsi kurtçuk gibisinden bir yaratık gördüm. Elimle uzaklaştırayım derken uçtu kaçtı.

Şimdilik ne olur ne olmaz diye bu fideleri diğerlerinin yanından uzaklaştırdım. Acaba bunlarla ilgili ne yapılabilir? Yaklaşık 25 fidem daha var. Uğraşmaya değmez derseniz eğer bunları atıp diğerlerine koruyucu ilaçlama mı yapmalı?

Eklenen Resimler

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 23:11   #161
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 1
Merhabalar .Benim gecen hafta diktigim domates fidelerimin en üst yapraklarini ortadaki kalin kisim degil ama yanlizca dallardaki yapraklari bir yaratik yemis,nedir bu sizce arkadaslar.Cok üzülüyorum yaa

seyma30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 12:23   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Domatesler meyve vermeye başladıktan sonra ne kadar sürede kızarırlar?

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 12:42   #163
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Envor/domates

Bunlar'da Sn. Envor'dan gelen domates fideleri. 4 tane domates ve bisürü çiçek var. Topraksız kültür içindi bunlar da ama nasip olmadı. Bakalım artık bu arkadaşların tohumlarına nasip olur belki...

Eklenen Resimler

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 23:42   #164
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Selam arkadaslar

Ben bu sene ilk defa balkonumda domates yetistiriyorum. Bu konuda da biraz acemiyim. Domateslerim cok boylandilar, durumlarida gayet iyi görünüyor. Cicege basladilar bile, ama cicekleri dökülmeye basladi bu neyden kaynaklaniyor olabilir. Cicekler baslayana kadar fazla su vermedim, cicekler baslayinca suyunu arttirdim acaba hatami yaptim ki neden döküyor anlamadim. Acayip panikledim, ne yapcami sasirdim. Halbuki ben nekadar hevesliydim cicekler basladi yakinda domatese dönerler diye Yaklasik 4-5 gündür havalar biraz sogudu burda, bende domatesler soka girmesin diye üstlerini büyük bir posetle kapattim üsümesinler diye. hatami ettim acaba.

Name:  sahibinden_HPIM1559.jpg
Views: 4324
Size:  22.8 KB

Name:  sahibinden_HPIM1564.jpg
Views: 3497
Size:  28.1 KB

Name:  sahibinden_HPIM1569.jpg
Views: 3514
Size:  19.3 KB

Name:  sahibinden_HPIM1572.jpg
Views: 3684
Size:  14.9 KB

LuNa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 08:25   #165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LuNa Mesajı Göster
Cicekler baslayana kadar fazla su vermedim, cicekler baslayinca suyunu arttirdim acaba hatami yaptim ki neden döküyor anlamadim.
merhaba herkese, ben de soru olarak bunu sormak istiyorum, çiçeklenme döneminde sulamayı nasıl yapmalıyız? ayrıca benim domatesler biraz güçsüz kaldılar ama çiçek açtılar yine de, çiçekleri koparıp bitki güçlenmesine yönelse nasıl olur?

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 14:51   #166
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Bunlar benim bahçede ve saksı içinde burada yetiştirdiğim ilk domatesler..Tohumdan çıktı, eşim seyreltip saksılara aldı..Şimdi de üzerinde minik domatesler var

Eklenen Resimler

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 15:26   #167
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Sn.Muhikan,
Güçsüz derken zayıf demek mi istiyorsunuz? Zayıfsa boğazlama yapıp yarım bardak yağsız sütün üstünü suyla tamamlayıp 20 günde bir verebilirsiniz. İyi geliyor.Geçen sene çok çelimsiz olan pembe domatesimde tavsiye üzerine kullanmıştım iyi gelmişti.Bir de destek yapın zamanla toparlar. Hocalarımız daha iyi bilir ama bırakın hep beraber büyüsünler.

Eski 22-05-2008, 22:01   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
teşekkürler Tuba hanım, deneyeceğim söylediğiniz şeyleri, ama boğazlama yapmak için fazla yer bırakmamışım, ilk yılın acemiliği işte

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 00:44   #169
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Peki cicekleri neden dökülüyor olabilir

Eski 23-05-2008, 01:37   #170
Ağaç Dostu

Galeri: 225
Sıcaklık 15 derecenin altına düşünce verim de düşüyor elbette. Bu sıcaklık değişikliği domatesinizi strese sokmuş anlaşılan. Sulamayı sık yapmayın. Ama susuz da bırakmayın. Domates böyledir işte nem sever ama sık sulanmayı sevmez. Üst toprak kurumaya başlayınca ikinci suyu verin. Domates zaten susuzluğunu yapraklarını düşürerek hemen belli eden bir bitkidir. Balkonunuz rüzgar alıyor mu bilmiyorum. Çünkü rüzgardan da hoşlanmaz… Ama gördüğüm kadarıyla çok sağlıklılar…

Mavi saksıda olanları ayırmanız gerekecek. Çünkü o saksı iki kök için yetersiz… (Petunyada da aynı hatayı yapmıştınız sanırım) . Saksıyı suladıktan sonra kökü topraktan ayırmadan, blok halde taşıyın. Toprağın dağılmaması için bir poşete sararak çıkardıktan sonra başka bir saksıya dikebilirsiniz...

Bir de domates hakkında bu sitede yazılanların hepsini okuyun. Çok önemli bilgiler var.

( Not: Üzerlerini örtmeniz hata değil…)

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 10:03   #171
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Boğazlama için yer yoksa yer yapın. Şöyleki, 5 lt yağ tenekesinin altını ve üstünü kesin. 4 yanını da birbirinden ayırın. Kestiğiniz kenarlardan üstte ve yanda kalacak olanlar elinizi kesmesin diye minicik içe kıvırıp çekiçle iyice dövün. Saksını iç kısmına bükerek çevreleyin. Sonra üstte kalan kısmı parmaklarınızı incitmesin diye ya silikonlayın silikon yoksa da (**** kullanmayı bilmiyorsanız benim gibi) koli bandı ile çevreleyin. Hem plakalar ilk etapta birbirinde ayrılmaz hem de eliniz incinmez/çizilmez. 15-20 cm kadar yeriniz olur. Bunu 2 yağ tenekesiyle yaparsanız yan plakaları dik kullanırsınız 35 cm kadar yer olur ama o kadarına ihtiyacınız olurmu bilmiyorum

Hadi kolay gelsin

Çiçekler hakkında da bir bilgim yok ama zaten Sn.Hasosman cevaplamış

Düzenleyen Tuba : 23-05-2008 saat 10:05 Neden: ekleme
Eski 24-05-2008, 00:17   #172
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Cevabiniz icin cok tesekkür ederim hassoman. Bu benim ilk kez evimde sebze yetistirmem, biraz acemiyim evet, ama cok arastirdim aldiktan sonra. Domastesle ilgili de pek cok sayfada bilgi edindim. Ama yinede basima gelince panik yaptim Aslinda saksim cokta kücük sayilmaz ama yerince de büyük degil dogru Resimde ki gibi kücük göründügüne aldanmayin o aslinda bir plastik kasa Ilk baslardan baya yerleri vardi, büyüdükcede 2 kere bogazlama yaptim ama hala büyüyorlar 3. bogazlamaya yer kalmadi ama tuba hanimin yazdigi gibi bir bogazlama daha yapabilirim. Domateslerim evin encok günes alan ve rüzgar almayan arka balkonumdalar. Öglen 1.30 kadar günes aliyorlar acaba domatesler icin yeterlimi.

Eski 24-05-2008, 17:58   #173
Ağaç Dostu

Sevgili LuNa,
Bu istek ve çaba ile acemiliğiniz fazla uzun sürmeyecek gibi. Yakında bilgili ve deneyimli biri olarak karşımızda sizi göreceğiz demektir. Sizi kutlarım.

Domateslerinizden ötürü bence kaygılanmanıza gerek yok. Dediğim gibi çok sağlıklı görünüyorlar. Yalnız o saksı ikisine dar gelecek. Yakında itişmeye başlayacaklar, size gösteri yapmak için rol çalmak için yorgun düşecekler. Bu da verimlerini düşürecek; bunu bilin.

Gördüğüm kadarıyla koltuk almaları başarıyla uygulamışsınız...
Güneş bence uygun...
Bekleyelim bakalım, size ne gibi sürpriz hazırlığı içindeler İnşallah burada izleriz...
Kolay gelsin...

Eski 27-05-2008, 23:09   #174
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Cevabiniz icin cok tesekkürler hassoman. Evet cok hirsli ve azimliyim bu konuda. Acemeligime kurban vermek istemedim ilk sebze fidelerimi. Saksi konusunda cok haklisiniz yerleri biraz az. Aldigimda elimde yeterli saksi yoktu bende kücük kasalara sigarlar diye onlara ekmistim, tabi bukadar büyüceklerini bilmiyordum Suanda domatesler cicekteler onlari ayirip yeni saksilara diksem zarar vermis olmazmiyim peki, ciceklerini döksünlerde istemiyorum kiyaman. En uygun zaman ne zaman olur.
Bu arada koltuk alma isini hic aksatmadim. Hergün baslarinda bekledim biraz daha büyümüsler mi alincak gibilermi diye Bütün koltuklari topladim
Bu arada bugün domates ciceklerinden birinin domatese döndügünü farkettim Gördügümde okadar sevindim ki, iki haftadir ciceklerin domatese dönmesini bekliyordum ama cogunu döktü malesef. Bir tanesi azmetmis ve minicik domates olmus.

Eski 27-05-2008, 23:45   #175
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Çiçeklenme döneminde toprağa karıştırılan yumurta kabuğunun faydası var diye duymuştum, o gün bu gündür yumurta kabuklarını atmam.

Ama bu yaptığımın bilimsel bir açıklaması var mı?, bu uygulamanın bitkiye hakikaten bir faydası olabilir mi?

Ben kalsiyum takviyesi olarak düşündüm ama tabi uzman değilim.

Bilgisiyle aydınlatana şükranlar.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 00:25   #176
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LuNa Mesajı Göster
..... Suanda domatesler cicekteler onlari ayirip yeni saksilara diksem zarar vermis olmazmiyim peki, ciceklerini döksünlerde istemiyorum kiyamam...
Peki siz bilirsiniz; ama unutmayın, bu sayfaya taşınan domatesler sizin olduğu kadar bizimdir de Onlara iyi bakmanız bizleri mutlu ediyor. Paylaşmak bu değil midir zaten

Eski 28-05-2008, 08:41   #177
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Çiçeklenme döneminde toprağa karıştırılan yumurta kabuğunun faydası var diye duymuştum, o gün bu gündür yumurta kabuklarını atmam.

Ama bu yaptığımın bilimsel bir açıklaması var mı?, bu uygulamanın bitkiye hakikaten bir faydası olabilir mi?

Merhaba

Hiç sanmam, çünkü bitkilere verilen besin maddelerinin toprakta çözünebilir, bitkiler tarafından alınabilir formda olması veya bu forma dönüşebilir olması gerekir. konuyu bu açıdan düşünmek gerekir.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 09:06   #178
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster

Bildiğim kadarıyla:
"Blossom end rot" (Türkçe karşılığını bilmiyorum) domates meyve gelişiminin ilk başlarında ortaya çıkan, meyvenin alt kısmından kahverengi doku oluşumuyla başlayan fizyolojik bir hastalıktır. Bu hastalık kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Düzensiz sulama, topraktaki yüksek tuz oranı gibi bazı olaylarda bu hastalığı artırır.

Yumurta kabuğu organik bahçecilikte bu hastalık için kullanılan bir yöntemdir. Fakat yumurta kabuğu geç çözündüğü için (süresinden emin olmamakla beraber domates ekilecek yere sonbaharda ufalanmış yumurta kabuklarının atılması gerekir) hastalık göründüğü zaman yumurta kabuğu kullanmak sorunu hemen çözmez. Eğer bu hastalık görünürse, hastalıklı domatesler toplanıp, (boşuna bitkiyi yormasın diye) dibine bir miktar kireç konulur.

Benim bildiklerim bunlar, umarım yanlış bir şey söylememişimdir.

Sonbaharda yerini hazırlamadığım için ve toprağımda kireç eksikliği olduğunu bildiğimden her bir domatesin dibine 1 yemek kaşığı kadar kireç atacaktım. Unutmuştum. Sizin yazınızı görünce hatırladım; bugün, yarın yaparım. Teşekkürler.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 09:44   #179
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Topraksız yetiştiricilikte biz sürekli su veriyoruz.
Bu mantıkla verimin düşük olması beklenir.
Peki Sayın Envor bunu nasıl çözmüş.
Topraksız olunca bitkinin davranışları mı değişiyor?

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 11:38   #180
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Bitkilerde Kalsiyum Noksanlığının belirtileri :
Bitkilerde kalsiyum noksanlığına bağlı belirtiler kalsiyum içerikleri yüksek olan çoğu mineral topraklarda nadiren görülür. Ancak başta asit tepkimeli topraklar olmak üzere çeşitli nedenlerle yeterli düzeyde kalsiyum alımının gerçekleşemediği topraklarda kalsiyum noksanlığı belirtileri bitkilerde yaygın ve belirgin şekilde günümüzde ortaya çıkmaktadır. Bitkilerde kalsiyum noksanlığının tipik belirtisi meristematik dokulardaki gelişme gerilemesidir. Noksanlık belirtileri önce büyüme noktalarında ve genç yapraklarda görülür. büyüme yerleri çoğunlukla öldüğünden bitkide yeni sürgünler oluşmaz. Genç yapraklarda sararma ve şekil bozulmaları olur. noksanlığın ileri aşamalarında ise yaprak kenarlarında siyah ve kahverengi nekrozlar oluşur. noksanlıktan zarar gören dokular, hücre duvarları eridiğinden yumuşak bir yapı kazanır.
Kalsiyum noksanlığı asit tepkimeli topraklarda yetişen çay bitkisinde çok sık ve yaygın şekilde görülür. Çay bitkisi kalsiyum noksanlığında bodur gelişme gösterir ve 3-3,5 ay içerisinde yapraklarda noksanlık belirtileri ortaya çıkar. Yapraklarda kalsiyum noksanlığının görünen ilk işareti orta damar boyunca yaprağın kıvrılmasıdır. Aynı zamanda yaprak ayası kayık şeklini alır. Yapraklar kalınlaşır ve gevşek bir yapı gösterir. Kalsiyum noksanlığının en belirgin işareti genç yaprakların alt kısımlarında fazla sayıda yarı şeffaf lekelerin oluşmasıdır. Bu lekeler giderek büyüyüp belirginleşir ve nekrotik alanları oluşturur. En sonunda bu alanlar kuruyarak yaşamını yitirir.
Kalsiyumun bitkilere yarayışlı şekli Ca2+ 'dır. Bitki dokularında Ca2+ iyonları ksilem iletim borularında su ile birlikte yukarı doğru taşınır. Ksilem suyunda Ca2+ iyonları konsantrasyonu düşük ise meyvelere ulaşan Ca2+ iyonları miktarı yetersiz kalır ve meyvelerde noksanlık belirtileri görülür. Toprakta su yetersizliği , NH4-N beslenmesi ve yüksek tuz konsantrasyonu ksilem suyundaki Ca2+ iyonları miktarını azaltır. Bunu bir sonucu olarak meyvelerde kalsiyum noksanlığı belirtileri ortaya çıkar.
Toprak çözeltisinden Ca2+'un alınması kök uçlarında gerçekleşmektedir. Bu nedenle yeni köklerin oluşumunu engelleyen düşük sıcaklık, yetersiz havalanma vb. etmenler Ca2+ alımını engelleyerek noksanlığa neden olur. Flöem dokularında bulunan Ca2+ immobildir. Bu nedenle daha önce absorbe edilmiş olan kalsiyumun meyve olumu döneminde flöeme taşınarak meyveye ulaşması güçtür. Meyve olumu evresinde topraktan yeterli miktarda Ca absorbe edilerek ksilem yoluyla meyveye ulaşamadığı durumda meyvelerde Ca noksanlığı belirtileri görülür.
Yeterli düzeyde kalsiyum bulunmaması durumunda meyveler zamanından önce olgunlaşır. Dokuları gevşek olan bu meyveler depo edilmek için uygun değildir. Kalsiyum noksanlığı olan topraklarda nodül oluşturan bakteri miktarı azdır. Bu nedenle baklagil bitkileriyle gerçekleştirilen azot fiksasyonu olumsuz şekilde etkilenir. toprakta aşırı su, düşük pH, aşırı amonyumlu gübre uygulaması kalsiyum noksanlığına neden olur. Yüksek potasyum ve fosfor beslenmesi kalsiyum noksanlığına neden olur. kurak yöre toprakları tekstürleri ne olursa olsun kalsiyumca varsıldırlar.
Domateste Kalsiyum Noksanlığının belirtileri :
Yaprakta: Önce genç yapraklar deforme olur, genç yaprak kenarlarında kloroz, esmer lekeler ve kurumalar, nekrotik lekeler görülür. Yaprak kenarları düzenli olmayan bir tarzda kıvrılır. Yapraklar küçük ve dardır. Yaprak kenarları önce sarı-yeşil, sarı, sonra kahverengine döner. Sonuçta yaprak ölür. Yaşlı yapraklarda damar aralarında kloroz gelişir ve dağınık nekrotik lekeler görülür. Bu yapraklar en sonunda ölür. Kalsiyum noksanlığı belirtileri yukarıdan aşağıya doğru seyreder. Bitkinin orta yerindeki yapraklarda, yapraklar kurumadan önce, yaprak kenarlarından başlayıp ortasına doğru yayılan sarımsı kızıl renkte lokal renk değişmeleri görülür. Önceleri yeşil rengini koruyan fakat çoğunlukla cılız kalan yaprak sapları, daha sonra canlılıklarını yitirmekte ve yapraklar dallara yapışık gibi bükülürler.
Çiçek ve meyvede; Meyveler küçük kalır. Meyvelerde çiçek burnu çürüklüğü, dairevi meyve ucundan yukarıya doğru ilerleyen kahverengi çürümeler görülür. (çiçek burnu çürüklüğü = blossom end rot ) Vaktinden önce kızaran meyveler yumuşak bir hal alıp dökülür. Çiçek oluşumu azalır. Salkım ucundaki çiçek salkımları ölür. Meyvede % 0,08'den daha az Ca içeren meyveler çiçek burnu çürüklüğüne yakalanır. Fazla amonyumlu azotla beslenme durumunda yapraklarda Ca içeriği azalır, yapraklarda Ca içeriği azaldıkça çiçek burnu çürüklüğü oranı artar.
Kök, gövde ve sürgünde; Önce yaprak kenarları gibi kök uçlarında da yani genç dokular zarar görür. Kökler zayıf gelişir ve kahverengileşir. Bitki boyu kısalır. Vegetasyon noktası, sürgün ucu kurumaya başlar ve ölür. Kalsiyum noksanlığı belirtileri yukarıdan aşağıya doğru seyreder.
Amonyumlu gübrelerin kullanımı, toprakta su yetersizliği, yüksek tuz konstrasyonu ksilem suyundaki Ca+2 iyonları miktarını azaltır. Topraktan kalsiyum en iyi pH: 6,5-9 arasında bitkiler tarafından alınır.
Bazı kimyasal gübrelerin kalsiyum içerikleri (%)
Gübreler Ca ( % )
Kalsiyum nitrat 19,4
Kireçli amonyum nitrat 8,2
Kalsiyum siyanamid 38,5
Jips 22,3
Ham fosfat 33,1
Normal süperfosfat 19,6
Tripl süperfosfat 14,3

Domateste Kalsiyum Fazlalığının Belirtileri :
Tipik demir (Fe) klorozu görülür. Kalsiyum suyun absorbsiyonunu azaltır, transpirasyonu teşvik eder. Yüksek kalsiyum konsantrasyonu Potasyum ve Magnezyum elementleri arasındaki ilişkiyi etkileyerek potasyum veya magnezyum eksikliğine yol açar, bu durumda ilk etkilenecek olan element magnezyumdur. Yüksek kalsiyum bunun yanında mangan, demir, fosfor, bor, çinko noksanlığına neden olur.

Kaynaklar :
•B.KACAR,A.VAHAP KATKAT ,1998.Bitki Besleme.Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Yayın No: 127
•H.Çınar AYBAK,Domates Yetiştiriciliğinde besin Maddeleri,Hasad Dergisi Sayı:219, Agustos 2003
•B.ÇOKUYSAL,EÜZF Toprak Bölümü.Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele Eğitim Semineri Proğramı. 29.01.2001-02.02.2001 Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliğinde Besin Elementleri Noksanlıkları.
•Ü.ERTEKİN, Seracılık ve Örtüaltı "Biber,domates,hıyar,patlıcan" Yetiştiriciliği, Antalya 2002

Düzenleyen izzeterisen : 08-06-2008 saat 19:00
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024