agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2018, 11:01   #991
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ spdial, aramıza hoşgeldiniz, sürekli anlatılmasına rağmen pek çok kişinin başına gelen sıkıntıyla siz de karşı karşıya kalmışsınız. Tohumlar topraktan çıktığı anda ışık ister. Yeterli ışığı alamazlar ise onu bulmak için boylarını uzatırlar. Sizin fidecikler de epey uzamış, bu aşamadan sonra düzelmeleri hayli zor. Ayrıca ışık derken doğrudan güneş ışığı görmemeleri gerek, fazla sulama da boylarında uzamaya sebep olur. Tohum çimlendirme ile ilgili pek çok bilgilendirme mevcut sayfalarda, yeni denemen öncesi göz gezdirmeniz iyi olur.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 11:40   #992
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2018
Arkadaşlar bende ekeli 1 ay oldu. Fidelerim baya büyüdü. Balkonda kalacaklar. Havalar soğumaya başladı. Kışın meyve vermese de önümüzdeki yaza yaşarlar mı ? Yoksa yazın yeniden tohum ekmem mi gerekir?

madeagle93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 12:33   #993
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ spdial, aramıza hoşgeldiniz, sürekli anlatılmasına rağmen pek çok kişinin başına gelen sıkıntıyla siz de karşı karşıya kalmışsınız. Tohumlar topraktan çıktığı anda ışık ister. Yeterli ışığı alamazlar ise onu bulmak için boylarını uzatırlar. Sizin fidecikler de epey uzamış, bu aşamadan sonra düzelmeleri hayli zor. Ayrıca ışık derken doğrudan güneş ışığı görmemeleri gerek, fazla sulama da boylarında uzamaya sebep olur. Tohum çimlendirme ile ilgili pek çok bilgilendirme mevcut sayfalarda, yeni denemen öncesi göz gezdirmeniz iyi olur.
@ TCM Bilgi için çok teşekkür ederim.
Yeniden elimde ki diğer tohumları ekeceğim.
Yapacaklarım;

1- Pet bardağı koyduğum toprağa bir tohum atacağım ardından üzerine 1 cm'lik toprak koyacağım.
2- Karanlık bir ortama pet bardakları koyacağım.
3- 2 günde bir sulama yaparım.
4- Çimlenmeye başladığı andan itibaren ışık alan bir ortama koyarım.

Yukarıda yazdıklarım şekliyle yapsam nasıl olur. Bilgi için teşekkür ederim.

spdial Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 12:50   #994
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Domates tohumu çimlendirme ve fideler

Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz

Kağıt havluda tohum çimlendirme

Üstteki başlıkları okuyun, bir müsibet bin nasihattan iyidir yine de yanlışlarınız olacak. İlle karanlık olmasına gerek yok, iki günde bir sulamak yerine nemini kaybettirmeyecek derecede üzerine spreyle su sıkın, bir cm. e gerek yok yarım cm. yeterli. bardağın altını fazlalık su tahliye olacak şekilde delmeyi unutmayın. Çimlenme sonrası ışığı unutmayın.

Kozanli beğendi.
Eski 28-09-2018, 13:01   #995
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spdial Mesajı Göster
domateslerimi ekeli 3 hafta oldu resimde ki seviyedeler ilk kez tohum ekiyorum. Bu aşamada ne yapabilirim, boyları büyümesi iyimi ? karanlık yerde çimlendirdim karanlık yerde kalmaya devam mı etsinler?
teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

resimler
Sn. spdial;

Canlıların mutlaka gerekli ihtiyaçları vardır. Domates mantar türlerinden olmadığı için güneş ışığı gereklidir. Kış döneminde çimlendirme yapan arkadaşların fideleri de aynı sizin domatesler gibi uzayıp gitmekte ve daha sonra ölmekteler. Sizin domatesler de dayanamayıp ölecekler. Yeniden dış ortama ekimi ilkbaharda yapabilirsiniz. Kışın sıkıntı olmaz derseniz yeni tohum ekmek en güzeli. Bunları kurtarayım derseniz güneş görmeyen sürekli gölge bir yere minik yapraklarına kadar gömerseniz belki kurtulur.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 13:55   #996
Yeni Üye

Alıntı:
Domates tohumu çimlendirme ve fideler

Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz

Kağıt havluda tohum çimlendirme

Üstteki başlıkları okuyun, bir müsibet bin nasihattan iyidir yine de yanlışlarınız olacak. İlle karanlık olmasına gerek yok, iki günde bir sulamak yerine nemini kaybettirmeyecek derecede üzerine spreyle su sıkın, bir cm. e gerek yok yarım cm. yeterli. bardağın altını fazlalık su tahliye olacak şekilde delmeyi unutmayın. Çimlenme sonrası ışığı unutmayın.
Bilgi için teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz linklere bakıyorum.
Hocam ayrıca dün akşam tohumları suya ıslamıştım sanırım bir gün suda beklemesi gerekiyor. Sudan çıkardıktan sonra kuruması için bir gün daha bekletip tohumları öyle ekmem nasıl olur?

İyi çalışmalar.

Eski 28-09-2018, 13:58   #997
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. spdial;

Canlıların mutlaka gerekli ihtiyaçları vardır. Domates mantar türlerinden olmadığı için güneş ışığı gereklidir. Kış döneminde çimlendirme yapan arkadaşların fideleri de aynı sizin domatesler gibi uzayıp gitmekte ve daha sonra ölmekteler. Sizin domatesler de dayanamayıp ölecekler. Yeniden dış ortama ekimi ilkbaharda yapabilirsiniz. Kışın sıkıntı olmaz derseniz yeni tohum ekmek en güzeli. Bunları kurtarayım derseniz güneş görmeyen sürekli gölge bir yere minik yapraklarına kadar gömerseniz belki kurtulur.
Bilgi için teşekkür ederim. Çimlendikten sonra ışık alan bir yere almam gerektiğini bilmiyordum. Dediğiniz gibi minik yapraklarına kadar pet bardağa gömüp gölge bir yere koyacağım.

Kışın çok sıkıntı olacağını sanmıyorum çukurovada yaşıyorum, devamlı sıcak ve güneş hiç eksik olmuyor.

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Eski 29-09-2018, 10:58   #998
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Bilgi için teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz linklere bakıyorum.
Hocam ayrıca dün akşam tohumları suya ıslamıştım sanırım bir gün suda beklemesi gerekiyor. Sudan çıkardıktan sonra kuruması için bir gün daha bekletip tohumları öyle ekmem nasıl olur?

İyi çalışmalar.
Niye kurutuyorsunuz tekrar, çimlenmesi için nem gerekli, bir gün bekletin suda, sudan çıkarıp çimlendireceğiniz yere aktarın.

spdial beğendi.
Eski 04-10-2018, 07:44   #999
Yeni Üye

Alıntı:
Niye kurutuyorsunuz tekrar, çimlenmesi için nem gerekli, bir gün bekletin suda, sudan çıkarıp çimlendireceğiniz yere aktarın.
Söylediklerinizi yapmaya çalıştım. Çimlenen tohumu minik yaprakları görünür görünmez gölge bir yere aldım bu yeri kapıyı açarak da ara ara havalandırdım.
Sulama işini de her gün sabah damla şeklinde az suladım.

1. resimdeki yaklaşık 10 gün oldu ama devamlı boya veriyor ve boyunu büküyor.
2. resimde ki 3 gün oldu bu da boynunu bükmüş.

sizce şu an ki aşama nasıl?

Eklenen Resimler

Eski 04-10-2018, 09:26   #1000
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Söylediklerinizi yapmaya çalıştım. Çimlenen tohumu minik yaprakları görünür görünmez gölge bir yere aldım bu yeri kapıyı açarak da ara ara havalandırdım.
Sulama işini de her gün sabah damla şeklinde az suladım.

1. resimdeki yaklaşık 10 gün oldu ama devamlı boya veriyor ve boyunu büküyor.
2. resimde ki 3 gün oldu bu da boynunu bükmüş.

sizce şu an ki aşama nasıl?
Selam
Boyunlarını bükmelerinin ve boylanmalarının sebebi ışığa yönelmelerinden,daha çok ışık alan bir yere koymalısınız ikisinide...çok fazla su vermeyin ışık alan bir yere koyun biraz kalınlayacaklardır ilkinin içine biraz torf koyun dipten eğilip kopabilir.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2018, 09:40   #1001
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Selam
Boyunlarını bükmelerinin ve boylanmalarının sebebi ışığa yönelmelerinden,daha çok ışık alan bir yere koymalısınız ikisinide...çok fazla su vermeyin ışık alan bir yere koyun biraz kalınlayacaklardır ilkinin içine biraz torf koyun dipten eğilip kopabilir.
Bilgi için teşekkür ederim, gündüzleri balkona çıkarırım ya da pencere önüne koyarım.

Eski 04-10-2018, 09:49   #1002
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Selam
Resimdeki nin de yaprak kısmı bu şekil de kaldı bunlar çürümüş mü oluyor sökmem mi gerekli?

Eklenen Resimler

Eski 04-10-2018, 09:55   #1003
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Resmi çözemedim, 'bana mutluluğun resmini yapabilir misin' aklıma geldi sadece.

Eski 04-10-2018, 10:15   #1004
Yeni Üye

Alıntı:
eve gidince tekrar çekerim.

Eski 04-10-2018, 11:14   #1005
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Şu anda alacağınız fideleri nereye dikeceksiniz. Kış döneminde burada hiç şans yok. Ancak bulunduğunuz yer eksilere düşmüyor ise neden ev içinde fide yapmaya çalışıyorsunuz. Dış ortamda kışı geçirebilecek ise direk kalıcı yerlerine tohum olarak ekersiniz.

Bizim en iyi şekilde fide yaptığımız domateslerden daha verimli olarak dış ortamdaki sonradan çıkan domatesler oldu. Tül içinde iç ortamda ne yaparsanız yapın belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra fidelerinizi kaybedersiniz. Normal doğum tam zamanında, sezeryan doğum sıkıntılı, siz altı aylık çocuğu dış ortama alıp büyütmeye çalışıyorsunuz. Doğada bizim sağladığımız ortamdan daha iyi büyüyorlar.

Eski 04-10-2018, 12:23   #1006
Yeni Üye

Alıntı:
Şu anda alacağınız fideleri nereye dikeceksiniz. Kış döneminde burada hiç şans yok. Ancak bulunduğunuz yer eksilere düşmüyor ise neden ev içinde fide yapmaya çalışıyorsunuz. Dış ortamda kışı geçirebilecek ise direk kalıcı yerlerine tohum olarak ekersiniz.

Bizim en iyi şekilde fide yaptığımız domateslerden daha verimli olarak dış ortamdaki sonradan çıkan domatesler oldu. Tül içinde iç ortamda ne yaparsanız yapın belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra fidelerinizi kaybedersiniz. Normal doğum tam zamanında, sezeryan doğum sıkıntılı, siz altı aylık çocuğu dış ortama alıp büyütmeye çalışıyorsunuz. Doğada bizim sağladığımız ortamdan daha iyi büyüyorlar.
Sn Muda Tarsus ta ikamet ediyorum buralarda pek kış olmuyor, eksiye düşmüyor. Hocam apartmanda oturduğum için imkanlar bu şekilde,
balkonda direk büyük bir saksıya diksem olur mu? karanlık ortam gerekiyor v.s dediler. ne dersiniz direk saksıya atayım mı tohumu ?

Eski 04-10-2018, 12:24   #1007
Yeni Üye

Alıntı:
resim bu :P

Eklenen Resimler

TCM beğendi.
Eski 04-10-2018, 12:31   #1008
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Domates büyük saksı ve fazla toprak ister. Büyük saksı içerisine direk olarak balkonda çimlendirin ve büyütün o zaman. Tohum belki biraz yavaş büyür ancak sağlam olarak büyür. Birkaç tane sopayı domatesin cinsine bağlı olarak tohum ekerken dikerseniz büyüdükçe iple bazı yerlerlerinden bağlarsınız. Rahat edersiniz. İstediğiniz gibi domatesler yetiştirebilirsiniz umarım.

Eski 04-10-2018, 13:04   #1009
Yeni Üye

Alıntı:
Domates büyük saksı ve fazla toprak ister. Büyük saksı içerisine direk olarak balkonda çimlendirin ve büyütün o zaman. Tohum belki biraz yavaş büyür ancak sağlam olarak büyür. Birkaç tane sopayı domatesin cinsine bağlı olarak tohum ekerken dikerseniz büyüdükçe iple bazı yerlerlerinden bağlarsınız. Rahat edersiniz. İstediğiniz gibi domatesler yetiştirebilirsiniz umarım.
Tavsiyeniz üzerine balkonda büyük bir saksı içerisinde çimlendirme yaparım. Bilgi için teşekkür ederim.

Muda beğendi.
Eski 08-10-2018, 16:00   #1010
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2018
Domates filizlerinin dipleri çok zayıf

Merhaba. Topraksız tarım işine merak saldım bu ara. Forumu düzenli takip ediyorum. Çok yeniyim daha bu işte öğrenmeye çalışıyorum. Viyoller için markette satılan torf alıp sıkıca doldurdum. Daha sonra parmağımla küçük bir çentik açıp her viyole bir adet tohum ektim. Karanlık bir ortamda beklettim. Kalorifer peteğinin yanında beklettim. Günde bir defa olmak üzere suladım. Yaklaşık bir hafta sonra tohumlar filizlenmeye başladı. Daha sonra günde bir defa olmak üzere domates besini ile filizleri suladım. 90 wattlık bir led ısığın altında beklettim. Işığı geceleri açık bıraktım. Yani hergün yaklaşık 7-8 saat ışık altında kaldır filizler. Şimdi filizler boylandı ancak dipleri çok zayıf olduğu için başları büküldü. Bazıları koptu. Şimdi de başı bükülen filizlerin altındaki toprağı daha da sıkıştırarak torf ile dengelemeye çalıştım. Galiba ilk denememde bu işi beceremeyeceğim. Yeni başlayan birisi için öneride bulunmak isterseniz çok sevinirim.

amatordomates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2018, 20:45   #1011
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amatordomates Mesajı Göster
Merhaba. Topraksız tarım işine merak saldım bu ara. Forumu düzenli takip ediyorum. Çok yeniyim daha bu işte öğrenmeye çalışıyorum. Viyoller için markette satılan torf alıp sıkıca doldurdum. Daha sonra parmağımla küçük bir çentik açıp her viyole bir adet tohum ektim. Karanlık bir ortamda beklettim. Kalorifer peteğinin yanında beklettim. Günde bir defa olmak üzere suladım. Yaklaşık bir hafta sonra tohumlar filizlenmeye başladı. Daha sonra günde bir defa olmak üzere domates besini ile filizleri suladım. 90 wattlık bir led ısığın altında beklettim. Işığı geceleri açık bıraktım. Yani hergün yaklaşık 7-8 saat ışık altında kaldır filizler. Şimdi filizler boylandı ancak dipleri çok zayıf olduğu için başları büküldü. Bazıları koptu. Şimdi de başı bükülen filizlerin altındaki toprağı daha da sıkıştırarak torf ile dengelemeye çalıştım. Galiba ilk denememde bu işi beceremeyeceğim. Yeni başlayan birisi için öneride bulunmak isterseniz çok sevinirim.
Işık yetersiz o yüzden fideleriniz aşırı boylanıp dayanıksızlaşmışlar.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2018, 08:29   #1012
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amatordomates Mesajı Göster
Bende de aynı sorun olmuştu balkonda bol ışık alan bir yere koyuyorum artık sorun yok. Ancak boyları çok uzuyanları artık kurtaramayabilirsiniz yeniden tohum ekin bence..

Ayrıca günde 2-3 saat güneş görse (sabah güneşi ) bir sorun olurmu diye tecrübeli arkadaşlara sormak isterim.

Eski 22-11-2018, 22:29   #1013
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2018
Merhabalar cevaplarınız için teşekkür ederim. Tohumları balkona alıp gündüz güneş gece led ışık verince toparlandılar ama topraksız tarım benim düşündüğüm gibi kolay değilmiş bunu öğrendim son 1 ayda. Balkonda domates yetiştirmeye çalışıyorum. Topraksız tarım deneyimi kazanmak için balkona sıralı bir şekilde saksılara domatesleri ekip, saksıların dibini deldim. Altına bir süzgeç koydum daha sonra en dibe 3'te 1 oranında perlit, üstüne 3'te 1 oranında torf, en üste de perlit toprak karışımı koydum. Her bitkiye bir sulama memesi gelecek şekilde damlama sulama sistemi kurdum. Altına drenaj yaptım. Üsten damlattığım besin eriğini alttan iki ayrı depo ile toplayıp sulama sistemine devir daim etme niyetindeydim ancak hala sonuç alamadım. Sulama memelerini perlit tıkıyor. Perlit tıkamasa da anlam veremediğim bir şekilde sulama memeleri duruyor. Sulama memesini çevirdiğim an yine su akmaya çalışıyor. Sözde otomasyon sistemi kurdum başından bir dakika ayrılamıyorum. Ayrıldım bazen ama 3 tane akvaryum motoru bozmama neden oldu. Sulama memelerini çıkarıp perlitleri temizlemeye çalışırken bitkilerin yapraklarını ıslattım. Domatesin yaprakları kıvırcık marula döndü. Boruları yeniden dizmeye çalışırken dalları kırdım. Memeleri çıkardım suyun akması için bu sefer de sulamayı abarttım. ph yükseldi bitkilerin yarısı kurudu. Elektrik çarptı. Başıma gelmeyen kalmadı. Ben bu başıma gelenlerin hepsini perlite bağlıyorum Üstatların tavsiyelerini dinlemek için can atıyorum. Büyük hevesle başladım ama yılmaya başladım. Bir süre daha düzen tutturamazsam tarla sürüp soğan ekeceğim.

amatordomates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 08:32   #1014
Yeni Üye

Kolay gelsin arkadaşlar Balkonda saksıdaki domateslerim rüzgar ve soğuk nedeniyle yapraklarını tamamen döktü.. sıcaklarda bir iki gündür başladı tekrar yeşillenme olur mu ? verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2019, 23:21   #1015
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2019
Merhaba
Balkonum da ki domateslerin boyları çok uzadı fakat çicekler kuruyup dökülüyor .
Bu konuda ne yapabilirim ?

Ardahan75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2019, 12:28   #1016
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Ben de hobi bahçesinde 14 domates fidesi diktim. Sopalara bağladım. Toprağa ezilip toz haline getirilmiş 10 adet yumurta kabuğu koydum. Bazıları fideyi dikerken domatesin altına verim için, toprağa gömülü yumurta konulduğunu söylüyor. Bazılar da yumurtayı sopa üstüne koyuyormuş.
İnternet araştırmamda , yumurta kabuklarının toprakta çözülmesinin birkaç yıl sürdüğünü okudum. Domates Kalsiyum iyonlarını alabiliyormuş. Kalsiyum iyonu elde etmek için 4 yumurta kabuğunu 2 kavanozda 1 hafta beyaz sirke içinde tuttum. Haftaya bu sıvıyı, domates yapraklarına ve toprak sulamasına 1e 1000 oranında seyreltip vereceğim. Bu konuda bilgisi olan, deneme yapan var mı?

satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 18:54   #1017
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2020
Selamun aleyküm hayırlı ramazanlar ben yeni üye oldum sizlere birşey sormak istiyorum biber domates salatalık bunları tohumdan fideye dönüştürmek için toprak mı pamuk içinde çimlendirme yapmak doğru sonuç verir teşekkürler hayırlı akşamlar

Cihatçorlu59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2020, 14:15   #1018
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2020
Bugün 5 adet domates fidesi ektim. Bu fidelerden umudum yok, hepsi oldukça kötü durumdaydı. Yine de ekmek istedim. Saksıları bugün BİM'den aldım. Çok hoş duruyorlar.

GLTSRY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2020, 07:19   #1019
Ağaç Dostu

_violet's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2017
Mart ayında tohumdan yetiştirdiğim çeri domateslerim. Bezelye tanesi kadarlar 😊

Eklenen Resimler

bodipar beğendi.
_violet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2020, 16:41   #1020
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GLTSRY Mesajı Göster
Bugün 5 adet domates fidesi ektim. Bu fidelerden umudum yok, hepsi oldukça kötü durumdaydı. Yine de ekmek istedim. Saksıları bugün BİM'den aldım. Çok hoş duruyorlar.

Gövdeleri iyi durumda görünüyor. Yakın resim olmadığı için anlaşılmıyor ama yapraklara bakarsak hasta görünüyor. Yaprakları yakından çekerek sorarsanız, yardımcı olacak deneyimli üyeler var.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024