agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-07-2013, 10:44   #721
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2013
fotoğraf olsaydı daha net birşeyler söylenebirlirdi. yaprakların altında dikkatli baktığında örümcek ağı gibi birşeyler, küçü kırmızı hareket eden böcekler **** yeşil yapraklarda pamuğa benzeyen noktasal yapılar varmı? bunların hiçbiri yok ise besin yetersizliği olabilir. çiçekcilerde satılan çiçekler için sıvı gübreler var. ondan al 2,5lt kola kutusuna iyice çalkaladıktan sonra 20ml (bir şırında yardımıyla ölçebilirsin) dök, üstünü suyla tamamla. her 3-4 sulamada bir bu gübreli suyu ver.

unalorkun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 17:04   #722
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Resimdeki domateslerimin cinsini bilmiyorum ama tohum paketinin üzerinde invictus yazıyordu. Koltuk alma işlemi yapılması gerekiyor mu?

Eklenen Resimler

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 18:07   #723
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
benim domateslerimde satıcı köylü teyzenin hışmına uğradı bu sene.. bana köy domatesi diye verdi çeri çıktı..baktıkça onu hatırlıyorum....bu sene malesef geçen seneki gibi umduğumuzu bulamadık...

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 14:38   #724
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Resimdeki domateslerimin cinsini bilmiyorum ama tohum paketinin üzerinde invictus yazıyordu. Koltuk alma işlemi yapılması gerekiyor mu?

sırık domateslerin hemen hepsinde koltuk alma yapılır diye biliyorum. oturak domateslerde buna gerek yoktur. yalnız sizin bitkiler biraz zayıf geldi gözüme

polemos beğendi.
Eski 16-07-2013, 14:40   #725
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi justice Mesajı Göster
benim domateslerimde satıcı köylü teyzenin hışmına uğradı bu sene.. bana köy domatesi diye verdi çeri çıktı..baktıkça onu hatırlıyorum....bu sene malesef geçen seneki gibi umduğumuzu bulamadık...
bu tür süprizler yaşamamak için kendi bildiğim güvendiğim yerden tohum alırım hep

Eski 16-07-2013, 17:20   #726
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2013
Merhaba,
Balkonda ektiğim armut domateslerin yapraklarında resimlerde görülen delikler olmaya başladı. Ayrıca nisan ayında çimlendirmeme rağmen şuanda sadece 4 meyve verdi. Acaba hastalık mı kapmıştır?
Name:  Fotoğraf323.jpg
Views: 1165
Size:  64.6 KB
Name:  Fotoğraf324.jpg
Views: 1162
Size:  67.2 KB
Name:  Fotoğraf325.jpg
Views: 1175
Size:  68.8 KB
Name:  Fotoğraf327.jpg
Views: 1108
Size:  34.5 KB
Name:  Fotoğraf328.jpg
Views: 1194
Size:  67.0 KB

pasaportee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 22:44   #727
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Yapraklardaki delikler çekirge zararına benziyor. Benim bahçede de boyu 10 cm boya ulaşmış, zıplamaya hali olmayan (sanırım çok yaşlı) bir çekirge var, yapraklar aynı durumda. Çiçek salkımlarının bazılarında tek domates var, ben çekirgeye acıdım ellemedim ama onun domateslere de zarar verdiğini düşünüyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 09:34   #728
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pasaportee Mesajı Göster
Merhaba,
Balkonda ektiğim armut domateslerin yapraklarında resimlerde görülen delikler olmaya başladı. Ayrıca nisan ayında çimlendirmeme rağmen şuanda sadece 4 meyve verdi. Acaba hastalık mı kapmıştır?
Eklenti 426881
Eklenti 426882
Eklenti 426883
Eklenti 426884
Eklenti 426885
bir zararlı yapraklarını kemiriyor gibi görünüyor. imkanın varsa yapraklar arasında tarama yap belki zararlıyı bulup uzaklaştırabilirsin. garanti olsun istiyorsan bir ziraatciden sıvı kükürt al. sıvı kükürt kullanım ölçülerim; camsil 750ml kutusuna 5ml. kükürt kalanına su doldur ve iyice çalkala. kalanı dökmenize gerek yok tekrar kullanmadan önce iyice çalkalayın. buda işe yaramazsa, hazır meyve de yokken zirai ilaç yap(tabi bu en son seçenek).

Eski 17-07-2013, 19:50   #729
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Saksıda yetiştirmeye çaılştığım San-marzino domateslerim, tam olgunlaşamaya başladıkları sırada dip çürüklüğü olarak dökülüyorlar. Dip çürüklüğünün tek nedeni toprağının pH'nın düşük olması mıdır? Gerçi toprak karışımı hazırlarken hayvan gübresi oranını biraz fazla kaçırdığımı düşünmüştüm.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 21:05   #730
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Saksıda yetiştirmeye çaılştığım San-marzino domateslerim, tam olgunlaşamaya başladıkları sırada dip çürüklüğü olarak dökülüyorlar. Dip çürüklüğünün tek nedeni toprağının pH'nın düşük olması mıdır? Gerçi toprak karışımı hazırlarken hayvan gübresi oranını biraz fazla kaçırdığımı düşünmüştüm.
dip çürüklüğünün en büyük sebebi kalsiyum eksikliğidir. saksı harcını hazırlarken yumurta kabuğu, az miktar kireç v.s. gibi şeyleri katarak ileride olabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. şu aşamada ise yağsız sütü yarı yarıya sulandırıp yapraklardan ve kökten verebilir ya da iz element bulunduran gübreyle sulayabilirsiniz. bunlar mevcut domateslere bir fayda sağlamaz ancak bundan sonraki domateslerinizin dip çürümesini engeller.

efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 11:18   #731
Ağaçsever

balurcaği's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2013
Merhabalar,

Tohumdan yetiştirdiğim domateslerim. Şaşırtalı bir hafta olmadı. Eş zamanlı büyümediler. Acaba yeterince büyümüş olanları dikmeli miyim? Yoksa bir kez daha şaşırtma yapmam gerekir mi?

Eklenen Resimler

balurcaği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 11:45   #732
Ağaçsever

balurcaği's Avatar

Bir de çok geç ektim tohumları (haziran gibi) meyve vermeme olasılığı var mı sizce?

Eski 18-07-2013, 13:33   #733
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Bildiğim kadarıyla domates fideyi toprağa ektikten sonra 65 günde meyva veriyor,
eylülün sonlarına doğru denk geliyor.
Havaların durumu ne olur, bilinmez? Yanlışım varsa uzman arkadaşlar düzeltirse sevinirim.

Düzenleyen kursun : 18-07-2013 saat 13:35 Neden: İmla hatası
kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 13:33   #734
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Kolay gelsin inşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız..Size tavsiyem 20 lt.den ufak saksıya ekmeyin..Ve bol gübre kullanınız..Ektiğiniz yere alıştıktan sonra gübre kullanmanızı tavsiye ederim..

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 13:38   #735
Ağaçsever

balurcaği's Avatar

20 lt koca bir damacana yapar 4 tane büyük saksı aldım ama, tabi yeterli değil, kalanları 10 lt'lik su şişelerine dikip en son kalanları da hediye etmeyi düşünüyordum

şaşırtmadan ne kadar sonra dikim gerçekleştireyim sizce?

bu arada bu sabah domates yapraklarından (hala bazen fısfısla suluyorum) mis gibi domates kokusu geldi sularken. öyle mutlu oldum ki anlatamam.

Eski 18-07-2013, 13:40   #736
Ağaçsever

balurcaği's Avatar

Bu arada yanıt verip yardımcı olan banusemiha ve kursun. çok çok teşekkürler

Eski 18-07-2013, 14:37   #737
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi balurcaği Mesajı Göster
20 lt koca bir damacana yapar 4 tane büyük saksı aldım ama, tabi yeterli değil, kalanları 10 lt'lik su şişelerine dikip en son kalanları da hediye etmeyi düşünüyordum

bu arada bu sabah domates yapraklarından (hala bazen fısfısla suluyorum) mis gibi domates kokusu geldi sularken. öyle mutlu oldum ki anlatamam.
Kökündeki toprağı hiç zedelemeden bence bir an önce kalıcı yerlerine ekin..En büyüklerini seçin..İnşallah başarılı olursunuz ben bu sene ne yaptımsa saksıda domates yetiştiriciliğinde meyve alamadım..Çok büyüdüler..Şimdi onları söktüm yerlerine Eminönü'nden bodur armut domates fidesi(inşallah dedikleri gibi çıkar) aldım..Son resimlerini buradan paylaşırım..

Eski 18-07-2013, 14:38   #738
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

[QUOTE=balurcaği;1181219]Bu arada yanıt verip yardımcı olan banusemiha ve kursun. çok çok teşekkürler[/QUO

Bir şey değil..Yardımımız olsa keşke..

Eski 18-07-2013, 15:27   #739
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Neden domatesi iki kez şaşırtıyorsunuz anlamıyorum.
Tohumu ektiniz 4-5 gereçk yaprak olduktan sonra direk yerine alsanız hem kendinizi hem bitkiyi hırpalamamış olursunuz. Ne kadar büyük bitkiyi yerinden oynatırsanız bitki o kadar strese girer.
Sn. balurcağı ben olsam büyükleri seçip gerçek yerlerine alırım hemen. Bir de domatesler içeride mi dışarıda mı? Yeterince güneşi görmüyorlar gibi görünüyor.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 16:04   #740
Ağaçsever

balurcaği's Avatar

sayın h_dogan bir deneyimim olduğundan değil, forumda öyle okuduğumdan öyle yaptım. domatesleri ekene kadar hayatımda domates bitkisi görsem muhtemelen tanıyamayacak kadar az bahçe deneyimim vardı.

ama yanlış bir şey yapıyorsam lütfen düzeltin. bu arada hafta sonu büyük olanlardan başlayacağım asıl yerlerine almaya.

güneşe gelince, fransız balkonlu bir evim var ve güneye bakıyor, herhangi bir balkondan (balkon demiri olmadığından) çok daha fazla güneş alıyor fakat ben onları güneşten korumaya çalışıyorum. yanlışsa lütfen söyleyin bunu da düzelteyim.

banusema, benim ilk denemem 22 çekirdekten 22 filiz aldım. meyve alamasam da üzülmem. bu bahçecilik sabır işi belli ki. olmadı seneye

Eski 18-07-2013, 19:11   #741
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi banusemiha Mesajı Göster
..Şimdi onları söktüm yerlerine Eminönü'nden bodur armut domates fidesi(inşallah dedikleri gibi çıkar) aldım...
eminönü'nde pembe domates fidesi var mıydı, sn banusemiha?

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 00:12   #742
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2013
Alıntı:

Şahsen bende sizin gibi acemi idim denemelerimde 20 lt ninde az olduğunu anladım mesela bu en uygun verimi veren saksım idi...

60 lt saksı+20 lt damacanayı 3 e bölüp boğazlama yapınca yaklaşık 80 lt civarında oldu toplam hacim kök başına 27-30 lt felan yetiyor, her türlü domateste denedim,tamam 20 lt ve daha azıda oluyor ama meyve verimi düşük oluyor...Bu saksıdaki 3 kökte irili ufaklı 50 domates var...

hgezginn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 01:22   #743
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
eminönü'nde pembe domates fidesi var mıydı, sn banusemiha?

Pembe domates sormadım fakat kesin vardır..Pembe domatesi saksıda yetiştirmeyi düşünüyorsanız hiç tavsiye etmem çok fazla büyüyorlar..Çok büyük saksı gerekiyor..Benim pembe domates yetiştirme tecrübem hayal kırıklığıyla sonuçlandı..**** ben beceremedim...

Eski 19-07-2013, 11:37   #744
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hgezginn Mesajı Göster
Şahsen bende sizin gibi acemi idim denemelerimde 20 lt ninde az olduğunu anladım mesela bu en uygun verimi veren saksım idi...

60 lt saksı+20 lt damacanayı 3 e bölüp boğazlama yapınca yaklaşık 80 lt civarında oldu toplam hacim kök başına 27-30 lt felan yetiyor, her türlü domateste denedim,tamam 20 lt ve daha azıda oluyor ama meyve verimi düşük oluyor...Bu saksıdaki 3 kökte irili ufaklı 50 domates var...

domates de toprak miktarının çok da önemli olduğunu düşünmüyorum. dışarıdan besin takviyesi yapıldığı sürece kökler dışarda kalmıyacak miktarda toprak yeterli oluyor(tecrübelerimle sabit). ben 10lt su bidonu kullanıyorum genelde. aldığım verimde olumsuz bir şey görmedim. hatta bir ara suda domates olayına bile girmiştim fakat çok zahmetli diye bıraktım. toprak kökü kapatıp bitkinin tutunabileceği oranda olması yeterli.

Eski 19-07-2013, 11:40   #745
Yeni Üye

Alıntı:
Bir de çok geç ektim tohumları (haziran gibi) meyve vermeme olasılığı var mı sizce?
merhaba. tohumu geç ekmişsiniz. havalar güzel gidip güneş aldığı sürece meyve verecektir ama ilk soğukta hızlı bir çöküş yaşayabilirsin.

Eski 19-07-2013, 14:27   #746
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Domateslerim hâlâ kızarmadı. Biraz fazla yapraklandılar, güneş yeterli miktarda alamıyor mu acaba?
Kızarmasını hızlandırmak için bir yöntem var mı?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 15:38   #747
Ağaçsever

balurcaği's Avatar

20 lt saksılara ektim, kokusu bile yetti bana. Domates verirse verir, vermezse canı sağolsun

nkutsay beğendi.
Eski 19-07-2013, 15:58   #748
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efor Mesajı Göster
dip çürüklüğünün en büyük sebebi kalsiyum eksikliğidir. saksı harcını hazırlarken yumurta kabuğu, az miktar kireç v.s. gibi şeyleri katarak ileride olabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. şu aşamada ise yağsız sütü yarı yarıya sulandırıp yapraklardan ve kökten verebilir ya da iz element bulunduran gübreyle sulayabilirsiniz. bunlar mevcut domateslere bir fayda sağlamaz ancak bundan sonraki domateslerinizin dip çürümesini engeller.

Dün, yağsız süt-su karışımlı uygulamayı yaptım, yapraklara bol bol püskürttüm, kalanını da bitkinin dibine döktüm. Üzerine mevcut dip çürüklüğü olan domatesleri de koparıp bitkiden uzaklaştırdım. Bakalım bundan sonra olacak domatesler ne sonuç verecek? Sonuçları paylaşırım.

ciroz ve efor beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 18:28   #749
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Domateslerim hâlâ kızarmadı. Biraz fazla yapraklandılar, güneş yeterli miktarda alamıyor mu acaba?
Kızarmasını hızlandırmak için bir yöntem var mı?
acele etmenize gerek yok güneşi yeterli alıyorsa vakti gelince kızaracaktır. meyve ve sebzelerin olgunlaşma süresini kısaltma ve kalitesini arttırmada potasyum çok önemlidir. ama bu %100 suda eriyen potasyum ağırlıklı gübre olmalı. normalde potasyum çok yavaş eridiğinden taban gübresi olarak sebze dikilmeden önce toprağa verilir. suda eriyen potasyumlu gübre daha çabuk etki edip olgunlaşma süresini kısaltıp kaliteyi arttırır.saksılarınız azsa masraf etmeyip bekleyebilirsiniz. fazla ise potasyum oksitli hümik asitle gübrelemenizi öneririm. hümik asit doğal olduğu için sebzelerin tadı da sunni olmayacaktır.

efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 21:55   #750
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Maşallah çiçek sayısı baya fazla ama bakalım meyve tutumu nasıl olacak...
2-3 tane domatesimi rüzgarlarda kaybettim. ne kadar oturak olsalarda balkondaki rüzgara dayanamayıp yan yattılar
O yüzden cam balkon korumasına aldım ve bir çubuğa bağladım.. Elde kalanlara iyi bakmaya çalışıyorum..

Eklenen Resimler

nkutsay beğendi.

Düzenleyen alibaba : 20-07-2013 saat 13:59 Neden: imla
alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024