agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen latif.07
  • 1 Gönderen latif.07
  • 1 Gönderen latif.07
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2017, 13:41   #1
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
domatesin ilk 2 yaprakları düştü

arkadaşlar merhaba

elimde pek çok çeşit domates tohumu var ancak bir kaç tohumda ilk 2 yaprak çıktıktan sonra yaprakları kuruyarak düştü. Nedeni ne olabilir?

ayrıca belirtmekte fayda var sanırım; düşen yaprakların tutunduğu dal halen sağlam ve diri durmaktadır. düşme nedeni ne olabilir? Ve bu şekilde fide büyümeye bir şekilde devam eder mi?

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 14:34   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Sulama düzenli yapılıyorsa bitkiler aşırı bodur değilse büyük ihtimal toprakta aşırı mineral yogunlugu olabilir yani toprakta fazla gübre vardır, bir diğer ihtimal güneş yakmış olabilir. Topragınızı degiştirebilirsiniz

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 14:39   #3
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

latif.07 aslında sulaması vs düzenli. güneş görüyor ancak daha yakıcı bir güneşimiz Ankara'da olmadı. aslında dediğiniz bir şeye takıldım bodur olma durumu: genelde pek çoğu çıktı geç çıkanlarda böyle bir problem oldu. gübre olarak solucan gübresi kullanıyorum ve birazda içerisinde öğütülmüş ağaç kabuğu vs. bulunmakta, gerisi toprak.

Eski 14-04-2017, 15:05   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
latif.07 aslında sulaması vs düzenli. güneş görüyor ancak daha yakıcı bir güneşimiz Ankara'da olmadı. aslında dediğiniz bir şeye takıldım bodur olma durumu: genelde pek çoğu çıktı geç çıkanlarda böyle bir problem oldu. gübre olarak solucan gübresi kullanıyorum ve birazda içerisinde öğütülmüş ağaç kabuğu vs. bulunmakta, gerisi toprak.
Solucan gübresini kullanmak için çok erken solucan gübresini fide 5 yaprak olduktan sonra 1 kere verseniz 3 hafta yeterli olur. Solucan gübresini şaşırtma işlemini gerçekleştirdikten 2 hafta sonra vermeye başlamınızı tavsiye ederim yoksa bitkilerinizin yaprak kenarlarından başlayan sararmalar/yanmalar olur yaprakları dökülür bitki ölür. Solucan gübreleri genel olarak güçlüdür, yeni doğmuş bir fideye ihtiyacı oldugundan fazla gübre verirseniz yaprakları dökülür. Fidelerinize şimdilik sadece kök geliştirici gübre kullanmanızı tavsiye ederim.

kursun beğendi.
Eski 14-04-2017, 15:31   #5
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Solucan gübresini kullanmak için çok erken solucan gübresini fide 5 yaprak olduktan sonra 1 kere verseniz 3 hafta yeterli olur. Solucan gübresini şaşırtma işlemini gerçekleştirdikten 2 hafta sonra vermeye başlamınızı tavsiye ederim yoksa bitkilerinizin yaprak kenarlarından başlayan sararmalar/yanmalar olur yaprakları dökülür bitki ölür. Solucan gübreleri genel olarak güçlüdür, yeni doğmuş bir fideye ihtiyacı oldugundan fazla gübre verirseniz yaprakları dökülür. Fidelerinize şimdilik sadece kök geliştirici gübre kullanmanızı tavsiye ederim.
latif.07 verdğiniz bilgi için çok teşekkürler. aslında bende sizin düşündüğünüz gibi toprak torf vs. yararlanarak hazırlamayı düşünüyordum lakin bir kaç yerde solucan gübresinin fideleri daha diri tuttuğunu ve deneyenlerden gördüğüm fotoğraflardan etkilenerek hazırladım. hazırlama yöntemim 25 kg solucan gübresi 60-70 kg 2 yıl bekletilmiş toprak ve biraz öğütülmüş ağaç kabukları ekledim. ayrıca hava alsın çamurlaşmasın diyede ponza taşlarından ekledim. b

bu şekilde hazırlamış olduğum viyollerden domateslerin neredeyse tamamı çıktı ancak dediğim gibi sona kalanlarda böyle bir problem oldu.

akşama fotoğraf eklerim daha net ifade etmiş olurum.

domates ve biberlere baktığımda kökleri çok uzun görünmekte buna etkili olan nedir bilmiyorum.

hatta biberler çok derin kök yaptılar 20 günde daha yeni filizlenmeye başladılar. sanki direkt olarak köke çalışmış gibi gördüm.

son olarak tecrübenizden faydalanmak adına domates fidelerim boylanmak yerine kalın sap olmaya başladılar bu iyi midir kötü müdür bilemedim. kimisi bodurluktan şikayetçi kimisi uzun boyluluğundan. domates fideleri çıkalı 1 hafta oldu boyları 4-6 cm civarında

Eski 14-04-2017, 16:52   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
latif.07 verdğiniz bilgi için çok teşekkürler. aslında bende sizin düşündüğünüz gibi toprak torf vs. yararlanarak hazırlamayı düşünüyordum lakin bir kaç yerde solucan gübresinin fideleri daha diri tuttuğunu ve deneyenlerden gördüğüm fotoğraflardan etkilenerek hazırladım. hazırlama yöntemim 25 kg solucan gübresi 60-70 kg 2 yıl bekletilmiş toprak ve biraz öğütülmüş ağaç kabukları ekledim. ayrıca hava alsın çamurlaşmasın diyede ponza taşlarından ekledim. b

bu şekilde hazırlamış olduğum viyollerden domateslerin neredeyse tamamı çıktı ancak dediğim gibi sona kalanlarda böyle bir problem oldu.

akşama fotoğraf eklerim daha net ifade etmiş olurum.

domates ve biberlere baktığımda kökleri çok uzun görünmekte buna etkili olan nedir bilmiyorum.

hatta biberler çok derin kök yaptılar 20 günde daha yeni filizlenmeye başladılar. sanki direkt olarak köke çalışmış gibi gördüm.

son olarak tecrübenizden faydalanmak adına domates fidelerim boylanmak yerine kalın sap olmaya başladılar bu iyi midir kötü müdür bilemedim. kimisi bodurluktan şikayetçi kimisi uzun boyluluğundan. domates fideleri çıkalı 1 hafta oldu boyları 4-6 cm civarında
Kalın sap olması iyidir. Köklerinin sağlıklı gelişmesine sizin adınıza sevindim. 1 haftada 4-6 cm boy gayet normal, yerlerine şaşırttığınızda boyuna uzamaya devam edecektirler.

hberbul beğendi.
Eski 15-04-2017, 19:26   #7
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Bende iyi olur diye gübre kullandım ilk iki yaprak düştüGövde sağlam acaba daha sonra yapraklanma oluyor mu yoksa öyle kalıyor mu ona göre başka fide bakacağım karar veremedim.Gövde sağlam kotiledon var ilk gerçek yapraklar sanırım kurudu döküldü durum bu.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2017, 22:44   #8
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Merhaba dal bence bu durumun gübreden çok fidenin gücüyle alakalı gibi bir durumu var bugün itibariyle yaprakları düşen fideden 2 tane yeni yaprak tomurcuğu gördüm. Ama endişem devam ediyor. Sonucu görmeden bir şey demek erken olur herhalde :. Şu an fidelerimin durumu genel olarak iyi.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024