agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen civanmukti
  • 5 Gönderen ozanemre

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2007, 02:51   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
'Millî Domates' Üç Yıl Sonra Sofraya Gelecek

Nükleer enerji konusundaki tartışmalar sürerken, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan (TAEK) çiftçiye sevindirici bir haber geldi. Yıllık 120 milyon dolar verilerek İsrail'den ithal edilen domates tohumunun yerlisi üretiliyor.

Türk nükleer mühendisleri, yüksek verimli, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı 'millî domates tohumu' geliştiriyor. Çiftçiler, yerli tohumu 3 yıla kadar kullanmaya başlayacak. İsrail'den gelen tek kullanımlık tohumlar sebebiyle Türkiye'nin tarımda dışa bağımlılığı artıyordu. İthal domates tohumunun da fiyatı gittikçe yükseliyordu. 2006'da gramı 30 yeni liraya ulaştı ve altını geçti. Söz konusu gelişmeler üzerine TAEK, millî tohum üretimi için çalışmaları hızlandırdı. Başkan Okay Çakıroğlu, projede büyük mesafe kat ettiklerinin altını çizdi: "En geç 2010'da Türk mühendislerinin çabasıyla domates tohumumuz hazır hale gelecek. Tohumluk malzemesi de çiftçiye daha uygun fiyata mal olacak."

Düzenleyen Bekir S. : 25-03-2018 saat 21:05
Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 08:21   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu bahsettiğiniz domates tohumunu zaten tamamen yerli olarak üreten firmalarımız var.

Örneğin Bursa Tohum. Tamamen yerli üretim yerli genler.

Ayrıca Hıyarda da özellikle sırık çeşitlerde Beta Tohum da yerli çeşitlerini kullanıyor. Hatta yerli tohuma destek için bulabildiğim en yerli tohumu beş yıldır ekiyorum. Chery domatesi dışında üretim yaptığım tüm tohumlar yerli.

Bunlar hibrit çeşitler için söyleyeceklerim, bunun dışında Anadolu tohum, İstanbul Tohum, Asgen tohumculuk gibi firmalarda standart yani hibrit olmayan sebze tohumluklarını üretiyorlar.

Tohumculuğun merkez üssü Bakılesir olmuş durumda zaten. Yerli standart üretimlerin çoüğunluğu burada yapılıyor.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 09:03   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Bu bahsettiğiniz domates tohumunu zaten tamamen yerli olarak üreten firmalarımız var.

Ayrıca Hıyarda da özellikle sırık çeşitlerde Beta Tohum da yerli çeşitlerini kullanıyor. Hatta yerli tohuma destek için bulabildiğim en yerli tohumu beş yıldır ekiyorum. Chery domatesi dışında üretim yaptığım tüm tohumlar yerli.

Bunlar hibrit çeşitler için söyleyeceklerim, bunun dışında Anadolu tohum, İstanbul Tohum, Asgen tohumculuk gibi firmalarda standart yani hibrit olmayan sebze tohumluklarını üretiyorlar.

Tohumculuğun merkez üssü Bakılesir olmuş durumda zaten. Yerli standart üretimlerin çoüğunluğu burada yapılıyor.
hımmm
o zaman neden yılda 120 milyon dolar yurt dışına gidiyor?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 10:53   #4
Ağaç Dostu

Yabancı mal kaliteli olur sevdamızdan biiir, reklam ikiiii, güçlü sermaye üüüç pazarlama dööört daha da sayılabilir maalesef...

Eski 12-04-2007, 11:18   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ben nükleer araştırma kurumuyla, domates arasındaki ilişkiyi anlayabilmiş değilim.
Nükleer tekniklerle tohum ıslahı ne anlama geliyor?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 14:59   #6
Ağaç Dostu

Kurumsal olarak ıslah metotları dışında nükleer olarak uygulayabilecekleri yegane metot tohumları radyasyona maruz bırakıpğ mutasyonla yeni karakterler veya yeni değişik bitkiler elde etmek.

Eski 12-04-2007, 15:19   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Alıntı:

Bildiğim kadarıyla bu firmalar görünüş itibariyle yerli ama hep yabancı büyük tohum şirketlerine ait.

bilgekaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 15:23   #8
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Selahattin hocam,
Sizin göndereceğiniz fidelerin ürünlerinden alınan tohumlar ile gelecek yıl ekim yapabilirmiyiz?

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 15:26   #9
Ağaç Dostu

Sırık domates ve sırık salatalık hariç diğer hepsinden tohum alabilirsiniz...

Eski 15-02-2008, 02:05   #10
The gochman

Amatör İstanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2007
Eskiden domatesmi yoktu memlekette? Hiç anlayabilmiş değilim. Fethiye taraflarına tatile giderken yolu her iki tarafı yabanci menşei'li domates tohumu reklamları ile dolu idi. Yazık.
Çok yazık.

Amatör İstanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 20:55   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2007
türkiyede hibrit tohum üretimi yok ekonom,k üreticilikte kullanılan tohumlarda hibrit birçok firmada hibrit tohumu alıp kendi ambalajlarında piyasaya sürüyorlar

kocaolgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 21:32   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sanırım herkes biliyordur, son 2-3 senedir ortalıkta bir pembe domates sevgisi hüküm sürmekte.

Yurt dışı tohum satan sitelerde, heirloom denilen geleneksel tohumları incelediğimizde;

Rus
Ermeni
Lübnan
Amerikan
İtalyan
Alman
Suriye
Japon

vs.adı altında pembe domates veya heirloom domates tohumları satılmakta.

Ancak bu güne kadar Türkiye'ye özgü bir geleneksel domates tohumunu öne çıkaramadık.

Yok mu ? Var...Ama bilinmiyor.

Pembe domates ağına yani PDA ya bir kaç kere bu durumu belirttim...PDA Türkiye'de belli başlı 3-4 yerden tohum alıp dağıtıyor.

Şahıs isimleri yerine adı Türkiye veya Anadolu olan tek bir pembe domates çeşidi üzerinde odaklanılması ve bu konuda da ilgili üniversitelerden yardım alınması gerekliliğini yazdım.

Dikkate alınır mı alınmaz mı bilmiyorum ama bu konu önemli

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 23:59   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Alıntı:

Bu post gecen seneden kalma. Ama bildigim kadari ile Anadolu, Istanbbul tohum ve Asgen yogunluklu F1 hybrid satiyor. Hatta Anadolu tohum sanirim devletden buyuk burada protesto edilen bir sirketle ortak.
Dediginiz gibi Balikesir heirloom - tarihi tohumun merkezi. Balikesir tohumculuk, Pasa tohumculuk, Kucuk Ciftlik Tohumculuk gibi sirketler en cok tarihi tohuma sahip bulabildigim sirketler.

YorkerJenny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 00:01   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Amatör İstanbul Mesajı Göster
Eskiden domatesmi yoktu memlekette? Hiç anlayabilmiş değilim. Fethiye taraflarına tatile giderken yolu her iki tarafı yabanci menşei'li domates tohumu reklamları ile dolu idi. Yazık.
Çok yazık.
Ne yazik ki aylardir arastirmama ragmen tek bir turk tohum sirketi bulamadim ki tarihi turk domates tohumu satsin. Evet domatesin anavatani Amerika, buradan dunyay yayildi, sonucta avrupa'da 3000 yillik domates yok ama, sanirim tarihi turk domatesleri vardi, bu f1ler ortada yokken.

Eski 19-05-2008, 00:08   #15
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
pembe domates veya heirloom domates tohumları satılmakta.
Heirloom - tarihi tohumlar arasinda cok degisik renkde domatesler var beyazdan cizgili olanlara kadar. Pembe domates de bunlardan biri.
Bunun yaninda sizin bahsettiginiz heirloo mu yoksa bir cesit F1 hybrid mi bilmiyorum.
Ama aylarca arastirdikdan sonra, bulabildigim en iyi heirloom tohum satan sirketler http://rareseeds.com/seeds/ ve https://growitalian.com/Qstore/Qstor...4&BACK=A0003A1
Ingiltere subesi http://www.gardeningexpress.co.uk/SeedsofItaly.asp

Dunyanin her yerine gonderiyorlar, posta ucreti bir cok baska siteye gore oldukca ucuz. Ben sahsen bu 2 sirketi bu yil kullandim.

Eski 15-06-2012, 12:45   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bekir S. Mesajı Göster
Nükleer enerji konusundaki tartışmalar sürerken, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan (TAEK) çiftçiye sevindirici bir haber geldi. Yıllık 120 milyon dolar verilerek İsrail'den ithal edilen domates tohumunun yerlisi üretiliyor.

Türk nükleer mühendisleri, yüksek verimli, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı 'millî domates tohumu' geliştiriyor. Çiftçiler, yerli tohumu 3 yıla kadar kullanmaya başlayacak. İsrail'den gelen tek kullanımlık tohumlar sebebiyle Türkiye'nin tarımda dışa bağımlılığı artıyordu. İthal domates tohumunun da fiyatı gittikçe yükseliyordu. 2006'da gramı 30 yeni liraya ulaştı ve altını geçti. Söz konusu gelişmeler üzerine TAEK, millî tohum üretimi için çalışmaları hızlandırdı. Başkan Okay Çakıroğlu, projede büyük mesafe kat ettiklerinin altını çizdi: "En geç 2010'da Türk mühendislerinin çabasıyla domates tohumumuz hazır hale gelecek. Tohumluk malzemesi de çiftçiye daha uygun fiyata mal olacak."

Ekonomi Millî domates üç yıl sonra sofraya gelecek ZAMAN
eee 3 yılı geçeli çok olmuş oldu mu bari? bilen var mı?

islam_joker beğendi.
civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 09:41   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Ben de merak ediyorum.
Herhangi bir sonuç var mı acaba?

wisdom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 17:23   #18
Yeni Üye

angaje's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2012
Bu kadar önemli bir konu çöp tenekesinde gibi durmamalı ? Netice hakkında bilğisi olan varmı Arkadaşlar?

angaje Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 19:20   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2012
çok sevindirici bir haber

etnarh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 20:59   #20
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Nüklüer işi garip bence israil genetiğini değiştirdiği her üründe radyasyonda tuttuğu tohumları kullanıyor ilk birinci yıl bol ürün 2 ci yıl daha az 3 yıl o tohumlardan ürün alınmama nedeni düşük radyasyona tabi tuutuğu tohumlar dır. Birde dev ürünler mesala dev bal kabağı o tohumlar yüksek radyasyona tabi tutularak dev ürünler yetiştiriyorlar. Bunları 1960 yıllrda yayınlanan hayat mecmuasında okumuştum bende tüm seri hemen hemen var sadece 1-2 yıl eksik o hayat mecmuaları o kısmı bulur sam burada yayınlayacağım.

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 21:12   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2010
Bir yıla yakın bir süre önce Akdeniz Üniversitesi yerli bir tohum (domates) geliştirdiğini açıklamıştı. Pazara sürülüp sürülmediğini bilmiyorum.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 14:34   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Özellikle hibrit sebze tohumlarında yatırım ve ıslah çalışması yapan, kendi çeşitlerini üretmeye çalışan, bunun için elini taşın altına koyan yerli firmalar yok değil. Ancak bunların sayısı bir elin 5 parmağını geçmiyor. Yerli firmaların domates tohum çeşitleri üreticiler tarafından kullanılsa da Türkiye’de ekilen domates tohumlarının yarıya yakınını İsrail’den ithal edilen domates tohumlarından oluşuyor.

Düzenleyen Bekir S. : 25-03-2018 saat 21:07
Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 14:40   #23
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sonul Mesajı Göster
Bir yıla yakın bir süre önce Akdeniz Üniversitesi yerli bir tohum (domates) geliştirdiğini açıklamıştı. Pazara sürülüp sürülmediğini bilmiyorum.
"Yerli domates geliştirmek"den ne anlıyoruz?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2014, 18:46   #24
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Çok zaman geçmiş bir haber varmı bu milli domates tohumu hakkında.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2014, 19:18   #25
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Domatesin anavatanı Amerika. Son bir kaç yüz yıl içinde Anadoluda yerelleşmiş ve çeşitli yörelerde ıslah edilmiş, buraya özgü hale gelmiş bir çok domates çeşidi var zaten. Buna ilaveten son yıllarda yeni ıslah edilen yerli çeşitler de var. Bunlara tohumcuların yerli hibridleri dahil değil. Bu durumda "milli domates" neyin nesidir, anlayan beri gelsin

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2014, 20:21   #26
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Haber, son 12 yıllık yapıyı ne de güzel özetlemiş.

Sektördeki sözde gelişmeleri yıllar önce zil takıp pompalayan aynı grup (yandaşken), yıllar sonra da çengel takıp pompalayan aynı grup (paralelken).

Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü yok et, bir milleti mensubiyet şuurundan azlet, yabancı boyunduruğu altına girmenin sonuçlarını unuttur, bağımsızlık ateşini tutuşturan kıvılcımı söndür, devletin ulusal varlığı, milletin birliği için çalışmaktan insanlarımızı uzaklaştır, dünyadaki güç dengelerini göz önüne alarak ülkenin temel ve öncelikli çıkarlarını savunmaktan aciz kal, tekrar milli domatesten medet umar ol!

Beyler! Oturak domatesin işçiliği pek olur. Milli devlet, kaynak ve toprak kalmadı. Her alanda milli mücadelenin de kapıda olduğu kesindir. Uyanalım.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024