agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2009, 19:24   #1
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın Meyvelitepe,
Benim de Rapido34 arkadaşımız gibi sırık domateslerimin çiçekleri hafif bombe yerden dokununca dökülüyor.Bahçem güneye bakan bol güneş alan bir yerde.Sırık domateslerimin boyu yaklaşık 1,80 cm oldu epey uzadı çiçeklerinin düşmemesi ve domates oluşumu için ne yapmalıyım?

Domates ve Biber Çiçek dökülmesi

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 22:04   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli Mesajı Göster
Sayın Meyvelitepe,
Benim de Rapido34 arkadaşımız gibi sırık domateslerimin çiçekleri hafif bombe yerden dokununca dökülüyor.Bahçem güneye bakan bol güneş alan bir yerde.Sırık domateslerimin boyu yaklaşık 1,80 cm oldu epey uzadı çiçeklerinin düşmemesi ve domates oluşumu için ne yapmalıyım?
Domatesleriniz bahçeye mi dikili saksıya mı?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 23:27   #3
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Bahçeye dikili Sayın Meyvelitepe.

Eski 17-07-2009, 10:28   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli Mesajı Göster
Bahçeye dikili Sayın Meyvelitepe.
Bu durumda bakılması gereken bir kaç şey var.

1. Sürgünler: Bitki sürekli büyüme eğiliminde ise çiçek atma söz konusu olabilir. Topraktaki azotun fazla olması, koltuk ve sürgünleri almamış olmanız bitkiyi çiçeklenip meyve tutmak yerine bir çok dal budak salmaya ve sürekli büyütmeye teşvik edip buna sebep olabilir.

2. Sulama dengesizliği, kök küçüklüğü: Bu da bitkinin meyve bağlamama sebebi olabilir. Domates fidesini ilk dikimden sonra bir süre kökünü geliştirip büyütmek için çaba harcanmalıdır. Bunun da bir kaç yöntemi var. Toprak çok sıkı olmayıp humuslu, hafif asitik, biraz gevşek, kılcal köklerin kolayca yayılabileceği özellikte olmalı. Fide dikiminden sonra bitki büyüdükçe kök boğazı kademe kademe doldurulup yükseltilmelidir. (uygun durumda 30-40 santime kadar kök boğazı toprak seviyesi yükseltilebilir). Bu sayede toprak altında kalan bölümde de köklenme olur. Bir diğer önemli şey, sulamadır. Domateste fazla su verilmez. Verildiğinde de kök boğazından değil, daima sadece kılcal köklerin gitmiş olabileceği mesafeden verilir. Bitki büyüdükçe de bu mesafe arttırılır. Kılcal kökler neme doğru ilerleyeceklerdir. Böylece köklerin geniş bir bölgeye yayılması da sağlanmış olur. Toprak altındaki büyük ve sağlıklı kök, toprak üstünde de işlerin iyi gitmesinin bir gereksinimidir.

3. Sıcaklık: Bu aylarda ısının çok fazla artması bitkiyi strese sokar ve çiçek atmasına sebep olabilir. Bitkinin yeterince güçlü olmaması sıcaklığın etkisini arttırır. Bu etkiyi azaltmak için ben domateslere de kaloin kili uyguluyorum. İşe yaradığını da gördüm. Bitkinin beyaz kil tabakasıyla kaplanan gövde ve yaprakları güneş ışınlarını geri yansıtıyor, bitkinin aşırı ısınmasını önleyip, fotosentezin sürekliliğini sağlıyor. Söz gelimi, aşırı sıcaklarda bitki güneşe karşı olan yapraklarını bükerek güneşe bakan yüzeyi kendi kendine azaltmaya çalışıyordu. Kaolin uygulamasından sonra buna gerek görmemeye başladı. Bu tür bir uygulama yapma imkanınız yok ise, öğleden sonranın çok sert ışıklarından koruyabilecek başka bir önlem düşünebilirsiniz. Yalnız, sabah öğleye kadar ve saat 16:00'dan sonra mutlaka güneş alsın.

4. Hastalıklar ve zararlılar: Bunlar da probleme sebep olurlar. Yüzlerce türü var. Fakat başka belirtilerden böyle bir durum olup olmadığı anlaşılır.

Buna göre sizinkilerin durumunu yorumlayıp, uygun tedbiri alabilirsiniz.

pria beğendi.
Eski 19-07-2009, 14:43   #5
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın Meyvelitepe,
Öncelikle msjıma cevap için çok teşk. ederim.
1-Sürgünler:Şimdi fotğraflarını ekledim domateslerimin,eğer domateslere uygulamam gereken budama,sürgün alma işlemlerim varsa çizgi ile nerden nasıl budamam gerektiğini de gösterirseniz çok sevinirim çünkü ben koltuk alma işlemini sürekli yaptım ama sürgün alma işlemini bilmiyorum şimdi yapabilir miyim?
çünkü 2 metre boyuna geldi domateslerim(fotodaki domateslerin arkasındaki ahşap çit 2 metre onu da geçtiler)sürekli büyüyorlar fotoğrafta nerden sürgünleri kesmem gerektiğini gösterirseniz sevinirim.
2-Toprağım humuslı ve torflu olduğu için kolay kökler güzel gelişiyor.2 hafta öncesine kadar sık suluyordum ama şimdi seyrek suluyorum buna rağmen eni çıkan çiçekler de dökülüyor yani çözüm olmadı az sulamak.
3-Bahçem sadece 13.00-16.00 arası güneş alıyor çünkü bahçem apartmanlarla çevrili oyüzden o saatler dışnda güneş görmüyor.Bu saatler arasında söylediğiniz gibi yaprakları büzüşüyor aşırı sıcaklardan kendini bitki korumaya çalışıyor.
4-Herhangi bir hastalık yok.Yapraklar oldukça sağlıklı.

Sonuç:Fotoğraflardan görebildiğiniz eksiklikleri ve budama yapacağım alanları belirtirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 20-07-2009, 13:15   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Daha sonra daha detaylı yazarım. Fakat ilk izlenimim, bitkilerinizin güneşlenme süresi kısa gibi. Bu yüzden kuvvetli gövde yapmamışlar ama çok uzamışlar. Güneşin çok sert olduğu zamanda güneş alması da bitkileri strese sokup kendilerini korumaya almalarına sebep oluyor gibi. Gördüğüm kadarıyla koltukları almışsınız. Yanlız ilk resimde, tepede bir çatallanma gördüm gibi. Yine ilk resimde, açmış çiçeğin ucundan da filiz yürüyor gibi. Almazsanız o çiçekleri de büyük ihtimal atacaktır. Alt yapraklarda bir şey yaprakları biraz delmiş. Sn.İzzeterisen'in dediği gibi biraz temizlik yapabilirsiniz ama problemin sebebi bence de o değil.

Eski 17-05-2015, 18:02   #7
Ağaçsever

sadrainman's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2014
Domateste meyve tutmama sorunu (Çiçek dökülmesi)

merhaba ,arkadaşlar yerli cins domatesim bir türlü meyve tutmuyor çiçekler kuruyup dökülüyor salkım domate4s ise maşallahı var.çiçekleri sallaıyorum tozlaşsın diye ki börtü böcek geziyor üzerinde sürekli.görüyorum sürekli kontrol ettiğimden.sizce sebebi ne olabilir

Eklenen Resimler

sadrainman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 15:20   #8
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadrainman Mesajı Göster
merhaba ,arkadaşlar yerli cins domatesim bir türlü meyve tutmuyor çiçekler kuruyup dökülüyor salkım domate4s ise maşallahı var.çiçekleri sallaıyorum tozlaşsın diye ki börtü böcek geziyor üzerinde sürekli.görüyorum sürekli kontrol ettiğimden.sizce sebebi ne olabilir
Sulama durumunuz nedır? Eger meyveler tutana kadar sulama yaparsanız cıcekler dokulur. Veya toprakta fosfor eksıklıgı olabılır.

Genelde cıcekler fazla sulamadan dokuluyor.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 16:14   #9
Ağaçsever

sadrainman's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Sulama durumunuz nedır? Eger meyveler tutana kadar sulama yaparsanız cıcekler dokulur. Veya toprakta fosfor eksıklıgı olabılır.

Genelde cıcekler fazla sulamadan dokuluyor.
Sulaman3 güne bir ismail bey.sanırım süreyi uzatmalıyım.teşekkür ederim cevap için

sadrainman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 12:04   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2016
Thumbs down Domateste meyve tutmama sorunu

Herkese merhabalar,
Balkonda hobi olarak yetiştirdiğim ve ilk tecrübem olan domatesler için yardımınıza ihtiyacım var. Sitede biraz araştırma yaptım ancak birde buradan sormak istedim. Yetiştirdiğim domatesler çiçek vermelerine rağmen çiçekler meyveye dönmüyor ve kuruyup düşüyor. Ayrıca üst yaprakların bazılarında büzüşme var. Bu sorunlar neden kaynaklanabilir yardımlarınızı bekliyorum. Resimleri ekledim.

Eklenen Resimler

agac01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 13:54   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Genelde fazla sulamadan kaynaklı olarak bu durum yaşanıyor. Cicekteyken yapraklar burusana kadar susuz bırakmak ( yakmak ) gerekiyor. Birde balkonda ruzgar, arı,sinek vs olması gerekli.

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2016, 14:02   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2016
Adana da yaşamamdan dolayı malum hava sıcaklığı yüksek. Toprak sürekli kuruyor. Kontrol edip tekrar sulamak durumunda kalıyorum. Bu da ortalama bir buçuk iki gün aralıklara denk geliyor. Bazı yerlerde sıcaklığın etkisinden dolayı olur diye okudum ama karşıdaki bahçede yetişen sebzeleri görünce bu ihtimal biraz zayıflıyor sanırım. Bu arada balkon yeterince rüzgar aliyor . Ari pek görmedim ya da bana denk gelmiyor gündüzleri.

agac01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2016, 09:16   #13
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agac01 Mesajı Göster
Adana da yaşamamdan dolayı malum hava sıcaklığı yüksek. Toprak sürekli kuruyor. Kontrol edip tekrar sulamak durumunda kalıyorum. Bu da ortalama bir buçuk iki gün aralıklara denk geliyor. Bazı yerlerde sıcaklığın etkisinden dolayı olur diye okudum ama karşıdaki bahçede yetişen sebzeleri görünce bu ihtimal biraz zayıflıyor sanırım. Bu arada balkon yeterince rüzgar aliyor . Ari pek görmedim ya da bana denk gelmiyor gündüzleri.
aşırı sıcak ve aşırı güneş maalesef akdeniz de başa bela hiç tutmaz ürün alabilmek için gölgeye çekiniz ve o şekilde büyütün sebze tutana kadar dölleyici yardımcılar yok ise yine tutmayabilir. normalde 32 derece sıcakta domates sorun çıkartmıyor ama akdeniz de kaç bir 32 derece hava gölgede 35' in altında değil geceleri de 30 derecenin altına inmiyor genelde.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2017, 22:27   #14
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2017
Adalara ektiğim sırık domateslerim büyüdü,gövdeleri aşırı kalın oldu nedense en büyük problem ise çiçeklerin meyveye dönmemesi.

Aynı adadaki kırmızı sırık domateslerim sorunsuz meyve veriyor ancak pembe olanlar çiçeklenip çiçekleri kuruyup dökülüyor. Sorun ne olabilir? Aynı gübre ve damlama ile aynı oranda su alıyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

oartuc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2017, 22:54   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oartuc Mesajı Göster
Adalara ektiğim sırık domateslerim büyüdü,gövdeleri aşırı kalın oldu nedense en büyük problem ise çiçeklerin meyveye dönmemesi.

Aynı adadaki kırmızı sırık domateslerim sorunsuz meyve veriyor ancak pembe olanlar çiçeklenip çiçekleri kuruyup dökülüyor. Sorun ne olabilir? Aynı gübre ve damlama ile aynı oranda su alıyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Tozlaşma olmuyor olabilir. Varsa masaj aleti veya şarjlı diş fırça ile yoksa elinizle çiçeklenme zamanında çiçeklere yakın bir yerden 10 sn titreştirin çiçekler tutarlar.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2017, 14:34   #16
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Maalesef korktuğum başıma geldi ve domatesim tüm çiçeklerini döktü... Sebebini ve çaresini bulmaya çalışıyorum

Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2017, 15:20   #17
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sıcak..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2017, 15:36   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca Mesajı Göster
Maalesef korktuğum başıma geldi ve domatesim tüm çiçeklerini döktü... Sebebini ve çaresini bulmaya çalışıyorum
kurumuş toprak, aşırı ısınmış kökler, susuzluk ve sıcaklık

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2017, 16:31   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Bende pembe domateslerde çiçek dökülmesi oluyor,
yanında salkım domates var, bir dalda 7 adet domatesi var, gayet güzel.
Pembeler sıcaklığa ya da susuzluk durumuna daha hassas gibi.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 00:49   #20
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Sıcak..

Sizin mesajı okuduğumdan beri balkona güneşin geldiği saatlerde domatesin olduğu saksıyı, biberiye saksısının arkasına saklayıp aşırı sıcaktan etkilenmesini önlemeye çalışıyorum. Bu yıl o siyah domatesten sağlıklı olarak 3-4 ürün alabilsem tohum için bana ve söz verdiğim arkadaşlara yeterli olur. Şu an sadece bir tane saksıda siyah domatesim var.

Tayinim çıktı, başka bir ile taşınacağım. Bol bol saksı koyabilmek için gittiğim yerde oturacağım evin balkonu hem büyük hem de birden fazla olmalı

Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2017, 18:18   #21
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Bu sene aşırı sıcaklardan mıdır bilemedim ama brandywine domateslerimin çiçekleri dökülüyor.Ankara'da bahçemizin bulunduğu köyde de köylüler pek ürün alamadılar özellikle fasülye çiçekleri üstünde kurumuş.Ankara'da böyle bir durumla karışlan arkadaş var mı başka?Merak ettim.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 09:14   #22
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
Bu sene aşırı sıcaklardan mıdır bilemedim ama brandywine domateslerimin çiçekleri dökülüyor.Ankara'da bahçemizin bulunduğu köyde de köylüler pek ürün alamadılar özellikle fasülye çiçekleri üstünde kurumuş.Ankara'da böyle bir durumla karışlan arkadaş var mı başka?Merak ettim.
sevgili dal
bende ankarada domateslerin çiçeklerinin dökülmesinden muzdaribim benim bahçe kazan taraflarında bölgeden bölgeye fark var mıdır bilmiyorum. ben gübresiz vs. yetiştirdiğim için bu dökülmelerin olduğunu düşünmüştüm

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 09:50   #23
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Yakın sayılır aslında bulunduğumuz lokasyon kavunuyla meşhur yuva köyündeyiz kazanla hemen hemen aynı iklime sahip bende yeteri kadar gübre vermediğim diye düşünürken köylüler de böyle söyleyince başka bir sorun olduğunu farkettim.Zaten domates türlerinden bazılarının üstünde meyveler var ama özellikle patates yapraklı domateslerde döl tutması olmadı.Bende merak edip buraya yazayım dedim.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 08:13   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2020
Wink Çiçekler Köküyle Birlikte Kopuyor

Bi ay önce bu domates bitkisini almıştım. Başlarda güzeldi fakat son bir iki haftadır çiçek açan yerler fotoğraftada gördüğünüz üzere kökünden kopuyor. Ayrıca henüz tam açmamış, açmakta olan çiçeklerde solmaya başladı. Topragı bimde satılan torf olarak almıştım. Bitkiyide fide halinde çiçekçiden aldım. Saksım 7,5 litre. Forumda bazı yorumlar okudum yapraklarla böceklerle ilgili. Sanırım öyle bir problemde yok gibi. (Beyaz sinek, kırmızı örümcek vs). Ayrıca yaprak renkleride normal gözüküor. En az 20 tane çiçek bu şekilde heba oldu. Hatta dün küçük, daha kızarmamış bir domates bile kopmuş yerde buldum.Bunun sebebini ya da çözümünü bilen varsa şimdiden teşekkür ederim.

gorkemseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 09:50   #25
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Sadece torfa ektiyseniz besin eksikliği vardır. Toprağa yanmış hayvan gübresi karıştırmalısınız.

devrann beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 10:45   #26
Yeni Üye

Evet sadece torfa ekmiştim bulup deneyeceğim yanmış gübreyi. Başka önerileriniz varsa onlarıda öğrenmek isterim tekrardan sıkıntı yaşamamak adına önden tedbir alayım

Eski 03-06-2020, 15:51   #27
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gorkemseker Mesajı Göster
Evet sadece torfa ekmiştim bulup deneyeceğim yanmış gübreyi. Başka önerileriniz varsa onlarıda öğrenmek isterim tekrardan sıkıntı yaşamamak adına önden tedbir alayım
Sıcaktan da çiçek döker. Bütün domates çiçeklerine meyve tutturmaya çalışmayın zaten. Yarı yarıya budasanız da olur.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 18:22   #28
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Sıcaktan da çiçek döker. Bütün domates çiçeklerine meyve tutturmaya çalışmayın zaten. Yarı yarıya budasanız da olur.
Hm ben sıcakta güneştede tuttum bol bol faydalansın diye ama demekki farkında olmadan zarar vermişiz. Gölge ağırlıklı bir yere çektim. Bugun iş yerindeki tanıdıklarımda budama yap dedi hepsinden meyve almaya çalışma dedi. Bunuda dikkate alacağım teşekkür ederim.

Eski 03-06-2020, 22:38   #29
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Birde fotoğrafta göreceğiniz üzere benim meyvelerin tutmama durumu çiçeklerin solup altından meyve çıkmaması değil gibi sadece. Benim direk sapıyla beraber kopuyor. (fotoda net çekmeye çalıştım o sapları) Bu konu başlığı içindeki resimlere baktım benimki gibi çiçeği başından yani dalından kopan bir durum görünmüyor gibi. Acaba benim bu durumum daha önce başınıza geldimi ya da başına gelen var mı ? Yoksa bendeki durum farklı bir şey mi acaba diyede düşünmüyor değilim.

Eski 07-07-2020, 00:34   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2020
Merhaba benim de domateslerim var ama uzun zaman olmasına rağmen etmiyorlar neden olabilir?

Ebruerke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çiçek, domates, meyve

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024