agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen gummi
  • 1 Gönderen Yusufcan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2009, 09:21   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Domateslerde siyah sinekler

Selam arkadaşlar ,

Domateslerimde siyah övez benzeri sinekcikler uçuşuyor . Küçükken 1 mm boyundayken övez gibilerdi , çöp sineği gibilerdi , bir sürü vardı öldürdükçe yenisi geliyordu ama 1-2 hafta sonra büyüdüklerinde Yaklaşık 2-3 mm kadar büyüdüklerinde sinek gibi olmadığını sanki böcek gibi olduklarını gördüm . Büyüyünce domatesin saplarına vs. yapışıp bekliyorlar .

Bu yaz bir organik ekim yapılan tarlaya gitmiştim oradaki tüm bitkilerde vardı bu sinek , tarla sahibi kurtulamadım bunlardan insanın burnuna ağzına bile giriyorlar demişti . İlaç da kullanamıyormuş organik olduğu için .

Bu zararlı nedir ? Forumdaki zararlılara baktım hiçbirine benzemiyor . Hangi ilacı almalıyım ?

Teşekkürler

Erdem

gummi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 14:32   #2
Ağaçsever

Arkadaşlar , kimse rastlamadımı bu sineklere? Büyükçekmece civarındaki tüm tarlalarda rastlanıyor . Baya da zarar veriyor . Aynı övez gibi . Ama büyüyünce uçmuyor , domateslere konup bekliyor . Yardım lütfen

Eski 10-02-2009, 14:56   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bilen biri vardır umarım...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 16:27   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Ben domateste yılarca çalıştım ama hiç insanın burnuna giren üvez gibi bir domates zaarlısı canlı tanımadım. Herhalde hayvan gübresinden gelen bir sinektir. Ayrıca sinek te bir böcektir. Anlatım iyi olursa veya bir resim eklenirse herhalde biliriz. Bir öneri getiririz.
"Beyaz ama siyah "gibi tariflerle bir yere varılamaz ki.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 12:44   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Yaprak Biti

Sanırım bahsettiğiniz Yaprak biti...Yaprak bitleri konukçu bitki ölmeye başladığında kanatlı bireyler dünyaya getirirler onlarda uçup yeni konukçu bitkiyi bulduklarında konarlar ve sabit olarak yaşamaya başlarlar...Bitkinin öz
suyunu emerek zararlı olurlar ve tatlımsı bir madde salgılarlarlar.Bu bitkileri ellediğinizde eliniz yapış yapış olur..

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 12:23   #6
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,
fotograf ve daha fazla bilgi lazım sanırım.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 12:25   #7
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Tekrar selam,
Bir de yapışkanlı böcek kapanları satanlara sorsun arkadaşınız onlar belki bilebilirler. Hem organik çözüm önerileri de alabilir.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 08:38   #8
Ağaçsever

Sorun çözüldü arkadaşlar , işi bilen bi ziraatçi olayı çözdü . Size de anlatayım öğrenin . Toprak ıslak bırakıldığı zaman övez yapar . Özellikle Torf , sık sulanır ve güneş görmez ise anında övez ürer ve heryeri sarar . Bitkileri güneşe çıkar . Suyu kes .
Yaptım , milyon övez 3 günde yok oldu . Tekrar içeri aldım , 1 hafta oldu hala 1 tane övez yok . Domateslerim iç ortamda suni güneşle yetiştiği için güneş görmüyor ve toprak sürekli ıslak kalıyormuş . Bunun ise bitkilere bir zararı yokmuş...

Eski 06-04-2009, 13:20   #9
Ağaçsever

Kimsenin kalbini kırmak istemiyorum , neticede burası bir forum ama bir dolu ziraat mühendisi var aramızda . Tahsili bile olmayan 2 ayrı çiçekçiye sordum ikisi de yukarıdaki teşhisi koydular ve doğru çıktı . Ve bu sinekler amatörlerin en çok rastladığı sorunmuş , suyu çok ve yanlış veren herkese mutlaka bu sinekler musallat olurmuş . 4 ay askıda kalan bu soru hakkında kimsenin fikir yürütememesi çok acı .

Eski 30-05-2009, 11:58   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2009
aynı sorun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gummi Mesajı Göster
Kimsenin kalbini kırmak istemiyorum , neticede burası bir forum ama bir dolu ziraat mühendisi var aramızda . Tahsili bile olmayan 2 ayrı çiçekçiye sordum ikisi de yukarıdaki teşhisi koydular ve doğru çıktı . Ve bu sinekler amatörlerin en çok rastladığı sorunmuş , suyu çok ve yanlış veren herkese mutlaka bu sinekler musallat olurmuş . 4 ay askıda kalan bu soru hakkında kimsenin fikir yürütememesi çok acı .
Aynı sorun bende de var.sanırım bende sulamayı fazla yaptım ondan suyu kesip sonucu izlicem bu yazıyı okumasaydım ilaçlama yapmayı düşünüyordum umarım sorun çözümlenir saygılar

kgunduzalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 14:30   #11
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın gummi bu sineğin bitkiye zararı var mı? Ben de sorun yaşıyorum. Fidelerim ölüyor. Minik sinekler gördüm bugün. Yaprakların özsuyunu bu sinekler emiyor olabilir mi?
Sorunumu 2 yere yazdım yanıt yok
Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 21:02   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2010
aynı sorunu süreki güneş gören domates fidelerimde 2 haftadır yaşıyorum.bende yarın ilaçlama yapmayı düşünüyordum sulamayı kesip bekleyeceğim.umarum domatesler susuzluktan ölmez

kumkuma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 09:08   #13
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Angry Domates - Siyah Sinek

Gunaydin arkadaslar,

Eski konuyu hortlatmis gibi olmasin ama baska bir konu acmaya gerek yok diye dusunuyorum. Cozum olarak az sulama lazim demis ama bunun gercek sebep oldugunu zannetmiyorum. Internetten isgirgan otu cozum olarak verilmis, bugun onu deneyecegim. Ama siz bana bu siyah sineklerin ne oldugunu ve varsa gercek cozumu verebilirseniz sevinecegim. Ilginiz icin tesekkurler ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen zebra : 17-06-2013 saat 22:34
zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 22:33   #14
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Aynı sorun bende de var. Çok hızlı çoğalıyorlar.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 22:36   #15
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Arrow

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
Aynı sorun bende de var. Çok hızlı çoğalıyorlar.
Isirgan otu suyu iyi geldi (cogu siyahlik kayboldu) gibi ama uygulamaya devam edecegim, tam sonucu gormek icin. Ayrica arapsabunu+zeytinyagi karisimi tavsiye ediliyor forumda ama onu deneme firsatim olmadi.

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 03:29   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2015
aynı sorun bendede var . suyu kısalım bakalım nolacak

neşecan beğendi.
Yusufcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2015, 16:10   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gummi Mesajı Göster
Sorun çözüldü arkadaşlar , işi bilen bi ziraatçi olayı çözdü . Size de anlatayım öğrenin . Toprak ıslak bırakıldığı zaman övez yapar . Özellikle Torf , sık sulanır ve güneş görmez ise anında övez ürer ve heryeri sarar . Bitkileri güneşe çıkar . Suyu kes .
Yaptım , milyon övez 3 günde yok oldu . Tekrar içeri aldım , 1 hafta oldu hala 1 tane övez yok . Domateslerim iç ortamda suni güneşle yetiştiği için güneş görmüyor ve toprak sürekli ıslak kalıyormuş . Bunun ise bitkilere bir zararı yokmuş...

Konuya epeydir yazılmamış,gummi arkadaşımızın çözüm önerisinin doğru olduğunu tesadüfen öğrenmiş oldum.Bende saksıda domates yetiştiriyorum,ve 3-4 gündür bu sineklerden türedi.Toprağı karıştırdıkça sinekler uçuşuyordu.Ben güvercin gübresinden oldugunu düşünmüştüm.Fakat,sonradan alt tahliye tabagını cıkardıgımda aşırı su vardı ve toprak cıvıklaşmıştı,önlem olarak (yeride dar geldiginden) toprağı değiştim şuan 1 tane bile sinek yok,kesinlikle fazla sulamamak gerekiyor...

eurosat55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024