agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 1 Gönderen tWoFuNN
  • 4 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2014, 21:53   #1
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Domates ve biberlerde ilk başta herşey yolunda görünürken meyveler oluşurken dip taraflarında yuvarlak belirgin çevreli siyah çürükler görüldü.

Toprak hazırlığında az oranda leonardit atmıştım.

Bazı arkadaşların teşhisi ve araştırmalarımla benim de vardığım sonuca göre Kalsiyum düşüklüğü kaynaklı Çiçek burnu çürüğü değil se; LEONARDİT kaynaklı bir hastalık olabilir mi?

Toprak analizi yaptırmadık. Ola ki Calsiyum eksikliğindense bu sorunu önce organik yoldan, olmadı kimyasalla nasıl çözebiliriz?

Alçı tozu uygulanabildiğini okumuştum nasıl uygularım ne oranda?

Tarım kirecini ilaçcılarda aradığımız gibi inşaatçılarda bile aradık yok.

Lütfen önerilerinizi ve kullanma talimatıyla birlikte alabilirsem sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 22:16   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2013
Domateslerinizin yapraklarında sararma var mı?

beklence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 22:19   #3
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beklence Mesajı Göster
Domateslerinizin yapraklarında sararma var mı?
sayılmaz. suyu zayıf alıyorlar dediğim bir-iki kökte var.

Eski 16-07-2014, 23:27   #4
Ağaçsever

tWoFuNN's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Evet teşekkür ederim keşke bir hafta falan önce sipariş verebilseydim. Nasıl kullanacağım ve ne oranda? lütfen.

50 m.kare tarh.
Sayın asmalıtepe,
Benim evin bahçesindeki sera 18 metrekare bun buraya 2-3 avuç kadar uyguladım. Ayrıca kömürcülerde satılan katık yoğurdu kıvamında kireç var. Ondan bir tatlı kaşığı kireci 2 litre suda çözüp yapraktan fısfıs ile de verebilirsiniz ancak fısfısı tıkayabilir. Hemen etki eder ancak tarım kireci kadar kalıcı olmaz etkisi.

asmalıtepe beğendi.

Düzenleyen tWoFuNN : 16-07-2014 saat 23:30 Neden: Mesajıma ekleme yaptım.
tWoFuNN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 00:20   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Domates ve biberlerde ilk başta herşey yolunda görünürken meyveler oluşurken dip taraflarında yuvarlak belirgin çevreli siyah çürükler görüldü.

Toprak hazırlığında az oranda leonardit atmıştım.

Bazı arkadaşların teşhisi ve araştırmalarımla benim de vardığım sonuca göre Kalsiyum düşüklüğü kaynaklı Çiçek burnu çürüğü değil se; LEONARDİT kaynaklı bir hastalık olabilir mi?

Toprak analizi yaptırmadık. Ola ki Calsiyum eksikliğindense bu sorunu önce organik yoldan, olmadı kimyasalla nasıl çözebiliriz?

Alçı tozu uygulanabildiğini okumuştum nasıl uygularım ne oranda?

Tarım kirecini ilaçcılarda aradığımız gibi inşaatçılarda bile aradık yok.

Lütfen önerilerinizi ve kullanma talimatıyla birlikte alabilirsem sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...
Problem resimdeki biber ve domatesteki çürüklükler ise bunlar kalsiyum eksikliğine bağlı çiçek burnu çürüklüğü değil. Muhtemelen bir fungusun sebep olduğu erken yanıklık denen hastalık.

Yapraklarda da etrafı sarı renkle halkalanmış kahverengi bölgeler varmı?

Domates Hastalık ve Zararlıları başlığının son sayfasında aynı sizin domatestekine benzer çürüklüklere sahip bir üyemiz problemini bildirmiş ve gereken yardımı almış. Orada da belirtildiği üzere bakırlı ilaçlar (mastercop, labicuper - ikisi de organik sertifikalı) ya da %0,5 (yüzde yarım) potasyum bikarbonat uygulayabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 00:40   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Görüldüğü kadarıyla sizdeki problem çiçek burnu çürüklüğü olmasa da çiçek burnu çürüklüğü ile ilgili neler yapılabileceğini de yazayım.

Bazı domates çeşitleri çiçek burnu çürüklüğüne hassastır. Yanyana, aynı toprakta ve aynı şartlarda iki farklı çeşit domatesten biri çiçek burnu çürüklüğü belirtileri gösterirken diğeri hiç göstermeyebilir.

Fazla sulama, toprağın uzun süre suyla doymuş olarak kalması çiçek burnu çürüklüğünü tetikleyip hızlandırabilir.

Temel sebep olarak toprakta bitkinin alabileceği formda kalsiyumun bulunmaması, bitkinin kalsiyumu kökleri vasıtasıyla alıp gövde, dallar, yapraklar ve meyvelere taşıyamadığı düşünülmelidir.

Kalsiyum için organik metodlarda uygulanabilir bir kaç metod var. Bunun için öncelikle toprağınızın durumunu bilmesiniz. Organik madde oranı, PH ve kireç durumu en çok gerekenler.

Kıştan yapılması gerekenler:

Organik madde az ise en az %3 seviyesine çıkarmalısınız.
PH 7'den küçükse dolomit (tarım kireci) veya kemik tozu uygulanabilir.
PH 7'den büyükse jips (ham alçı) uygulanabiir.

Ancak bu uygulamaların işe yaraması için fide dikiminden bir kaç ay önce uygulanmış olmalı, yeterli organik madde ve humik madde toprakta mevcut olmalı ki mikroorganizmalar işlerini yapabilsin. Aksi halde bu malzemeler alınabilir forma gelemezler.

İnorganik çözümler de var elbette. Neticede bitkinin gerektiğinde alabileceği formda kalsiyum toprakta bulunmalıdır.

Diyelim ki geç kaldınız. Topraktan inorganik kalsiyumlu gübre de vermek istemiyorsunuz.

Bu durumda acil ve hızlı önlem olarak;

• Birkaç defa haftada bir sulandırılmış yağsız sütü yaprakdan verebilirsiniz.
  • Daha etkili başka bir yöntem de öğütülmüş yumurta kabuklarını sirkede eriterek elde edilen çözeltiyi sulandırarak yapraklardan vermek. Bu da bir kaç kez haftada bir tekrarlanabilir. Bu yöntemin detayları bu yazıda var.

Eski 17-07-2014, 04:21   #7
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Görüldüğü kadarıyla sizdeki problem çiçek burnu çürüklüğü olmasa da çiçek burnu çürüklüğü ile ilgili neler yapılabileceğini de yazayım.

Bazı domates çeşitleri çiçek burnu çürüklüğüne hassastır. Yanyana, aynı toprakta ve aynı şartlarda iki farklı çeşit domatesten biri çiçek burnu çürüklüğü belirtileri gösterirken diğeri hiç göstermeyebilir.

Fazla sulama, toprağın uzun süre suyla doymuş olarak kalması çiçek burnu çürüklüğünü tetikleyip hızlandırabilir.

Temel sebep olarak toprakta bitkinin alabileceği formda kalsiyumun bulunmaması, bitkinin kalsiyumu kökleri vasıtasıyla alıp gövde, dallar, yapraklar ve meyvelere taşıyamadığı düşünülmelidir.

Kalsiyum için organik metodlarda uygulanabilir bir kaç metod var. Bunun için öncelikle toprağınızın durumunu bilmesiniz. Organik madde oranı, PH ve kireç durumu en çok gerekenler.

Kıştan yapılması gerekenler:

Organik madde az ise en az %3 seviyesine çıkarmalısınız.
PH 7'den küçükse dolomit (tarım kireci) veya kemik tozu uygulanabilir.
PH 7'den büyükse jips (ham alçı) uygulanabiir.

Ancak bu uygulamaların işe yaraması için fide dikiminden bir kaç ay önce uygulanmış olmalı, yeterli organik madde ve humik madde toprakta mevcut olmalı ki mikroorganizmalar işlerini yapabilsin. Aksi halde bu malzemeler alınabilir forma gelemezler.

İnorganik çözümler de var elbette. Neticede bitkinin gerektiğinde alabileceği formda kalsiyum toprakta bulunmalıdır.

Diyelim ki geç kaldınız. Topraktan inorganik kalsiyumlu gübre de vermek istemiyorsunuz.

Bu durumda acil ve hızlı önlem olarak;

• Birkaç defa haftada bir sulandırılmış yağsız sütü yaprakdan verebilirsiniz.
  • Daha etkili başka bir yöntem de öğütülmüş yumurta kabuklarını sirkede eriterek elde edilen çözeltiyi sulandırarak yapraklardan vermek. Bu da bir kaç kez haftada bir tekrarlanabilir. Bu yöntemin detayları bu yazıda var.
Sayın Meyvelitepe önerdiğiniz blok sayfanızı keşke daha önce okusaydım.

Sizin bir mesajınızda alçı tozunu da kullandığınızı okumuştum. Rica etsem nasıl uyguladığınızı öğrenebilir miyim? Çünki iki gün önce çaresizlikle bulabildiğim tek unsur olan Alçı tozunu hafifçe yapraklara serpmiştim. Çok büyük bir yanlış mı yaptım acaba?

Sulamada aşırılığın da bu çürümelere sebeb olabileceğini yazıyorsunuz:

AKlıma yattı. İki gün ara ile suluyorum.Ama bizim yerlerde aşırı kurutucu rüzgar olduğundan toprak yüzeyi iki günde kurumuş görünüyordu..Ayrıca kalsiyum eksiği sebebse sulamanın da faydalı olacağını okumuştum.

Şimdi durumu daha mı kötü hale getirdim sizce? alçı tozu ile. Tek bunu öğreneym sonra önerdiğiniz çözümlerle yeniden çalışayım.

TEŞEKKÜR EDERİM.

Eski 17-07-2014, 11:44   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hayır, alçı tozunun bir zararı olmaz ama kısa dönemde yararı da olmaz. Yerine göre kullanılacak tarım kireci veya jips kabaca bir metre kareye bir en fazla iki avuç olacak şekilde toprağa serpilir ve 15-20 santim kalınlıktaki toprağa karıştırılır. Daha önce yazdığım gibi bunu kıştan yapmak gerekir ki mikroorganizmalar tarafından köklerin alabileceği forma sokulsun.

Fakat büyük ihtimal sizin acil probleminiz fungus, kalsiyum değil, belki de kalsiyum problemi hiç yok.

asmalıtepe beğendi.
Eski 17-07-2014, 13:26   #9
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hayır, alçı tozunun bir zararı olmaz ama kısa dönemde yararı da olmaz. Yerine göre kullanılacak tarım kireci veya jips kabaca bir metre kareye bir en fazla iki avuç olacak şekilde toprağa serpilir ve 15-20 santim kalınlıktaki toprağa karıştırılır. Daha önce yazdığım gibi bunu kıştan yapmak gerekir ki mikroorganizmalar tarafından köklerin alabileceği forma sokulsun.

Fakat büyük ihtimal sizin acil probleminiz fungus, kalsiyum değil, belki de kalsiyum problemi hiç yok.
Fungus dediğiniz mantari hastalıklar olsa gerek araştırarak bulacak sabrım ve halim olmadığından soruyorum lütfen bağışlayın. İnsan kendi bünyesindeki terslikleri araştırırken, hele hele korkular yaşarken bitkisiyle anca bu kadar yoğunlaşabiliyor..Ama onların halini de gördükçe kendimi unutuyorum. Belki bitkilerle yoğunlaşmanın en güzel yanı da bu olsa gerek.

Hoşgörünüze sığınarak; fungus konusunda da yönlendirmenizi bekliyorum. TEŞEKKÜR EDERİM.

Eski 17-07-2014, 14:01   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

#9 numaralı mesajımda yazmıştım zaten, domates ve biberlerinizde büyük ihtimal erken yanıklık denen mantari hastalık var. Mücade yöntemi de o mesajda.

asmalıtepe beğendi.
Eski 16-04-2019, 16:01   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Umarım doğru başlık altında yazıyorum.
Topraksız domateslerim çok iyi gidiyordu ama dün bir iki meyvenin ucunda fotoğraftaki kararmalar başladı. Yanık mı, mantar mı, kalsiyum eksikliği mi bilemedim.
Besin EC'si 2.0 idi meyveler oluşmaya başlayınca 2.5 yaptım. PH 6.4 idi EC yükselince o da düşmüş 6.0 ölçüyorum.
Sizce ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2019, 00:00   #12
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Mineral eksikliği de olabilir TUTA haşeratı da olabilir geçen sene çok kayıp olmuştu. bu sene henüz havaların ısınmaması nedeni ile görünürde yok tek tük denk geliyorum zaten direk imha ediyorum. Eğer tuta geldiyse işiniz çok zor.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024