agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen birol2010

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2013, 15:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2013
Açıkta domates yetiştiriciliği için toprak raporuna göre gübre tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar.
Kırşehir de açıkta domates yetiştiriciliği için bu sene bir denememiz olacak.

Yaklaşık 1-1,5 dönüm tarlamızda ağırlıklı olarak sırık domates ve oturak domates yetiştiriciliği denememiz olacak. Genellikle hibrit tohumlar aldım. Bunları viyollere ithal torf ile mini serada çimlendiriyoruz. Daha sonra da bir miktar Antalya taraflarından hazır fideler de alacağız. Bu tohumların hepsi farklı markalardan 100-200 adetli çeşitler. Ayrıca bir miktar organik tohum da ayaş, çanakkale ve köy domatesi gibi tohumlar da olacak. Ama bunlar dan çok sırık domatesler önemli.
Toprak ve su analizi yaptırdık. Bunları alta ekledim.

Sulama sistemi için damlama sistemi kurduracağız. Gübre tankı falan da almayı düşünüyoruz.
Sormak istediğim şu. En iyi verim ve kalite için nasıl bir gübreleme yapalım. Araştırmalarım da açıkta dekarda 8-15 ton arası sırık domates te verim elde edildiği yazılmakta.

Analize göre dekara 15 kilo azot, 5 kilo fosfor gerekmekte yazılmış. Bunu alttaki gübrelerden 2 misli, 3 misli kullanarak elde edebilirsiniz denilmiş. Bizim sebze yetiştireceğimiz yer 5 dönüm. Ama bunun 2 dönüm kadarı damlama sistemi ile domates olacak. Geri kalan farklı sebzeler. Öncelikli olarak organik sıvı gübre düşündüm. Piyasadaki organik sıvı gübrelere baktığım da adam gibi bir şey yazılmamış. Yani %1 azot denilmiş. Bu çok az. Normalde üre de %46. 75 kilo azot için belki 4-5 ton organik sıvı gübre gerekir. Bu ise bizi aşar.

Piyasada okadar çok çeşit varki. İnsanın aklı karışıyor.
Mesela kimyasal gübre. Bunu biliyorum.
Organik ahır gübresi, Organik sıvı gübre, humik asit ihtiva eden gübreler. mikrobiyal gübreler, bitki aktivatörleri. Internette bunların hepsi de bitkiyi çok geliştirdiğini verimi artırdığını iddia ediyor. Hepsinden de kullanacağım bu sefer oyuncak olacak.

Benim aklıma gelen. Bizim orada Marla Tigem çiftliğindan 2 kamyon koyun gübresi almak geliyor. Bunu tarla ile karıştırmak. Eğer alamazsam bizim ilçede bir sürü yığınla atılmış ahır gübreleri var. Bunları kullanabiliriz diye düşünüyorum. Fakat bunların fermante edilmiş olduğunu pek zannetmiyorum. Bu yüzden faydadan çok zarar olur diye korkuyorum. Hatta aklıma yarım ton kadar pomza taşı alıp bunu bir sırada karıştırayım böylecek toprağın hava alma ve su tutma kapasitesi artar diye düşünüyorum.

Sonra domates ekeceğimiz sıraları açmak ve bu sıraların altına fosforun tamamını yani 2 dekar için 10 kilo içerecek şekilde fosfor içeren bir gübre ve azotun %30 unu yani 2 dekar da 30 kilo gerekeceğine göre 10 kilo azot içeren 20-20-0 gibi bir kompozit gübre kullanmak geliyor. Sonra az bir şey üzerini örtüp fide köklerinin direk temasını önledikten sonra fideleri dikmek. Daha sonra ise geri kalan azotu ve az bir şey potasyumu ve ayrıca mikro elementler içeren humik asit katkılı bitki besinini damlama sistemine peyder pey katmak gibi bir düşüncem var. Siz ne dersiniz.

Ben bilgisayar programcısıyım. iyi bir program yazmışmıyım yoksa emeklerim boşamı gider.

mesela
Gübretaş sitesinde bir örnek var

Neticelerini sizinle buradan paylaşacağım. Eğer çok verim alırsam sizlere de ne yaptığımı ayrıntılarıyla paylaşacağım.
Şimdiden teşekkür ederim.

Toprak Analizi için burayı tıklayınız

Su Analizi için burayı tıklayınız

birol2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 09:25   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
koyun gübresini hemen al
topraga karıştır
damlama sulamadanda arada gübreledin mi iş tamamdır
etrafınızdaki hazineye sırtınızı dönüp yok gübretaştan şu bu diye kendinizi üzmayin
etrafındaki dogal hazineleri al
em (mikrobiyal gübre)de kullan bak neler oluyor

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 14:55   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
koyun gübresini hemen al
topraga karıştır
damlama sulamadanda arada gübreledin mi iş tamamdır
etrafınızdaki hazineye sırtınızı dönüp yok gübretaştan şu bu diye kendinizi üzmayin
etrafındaki dogal hazineleri al
em (mikrobiyal gübre)de kullan bak neler oluyor
Teşekkürler Safranlı bey.
Koyun gübresi Marla çiftliğinde. Bakalım almaya çalışacağız.
Alamazsak atılmış gübrelereden belki kararmış olanlar varsa onu deneriz.
En azından organik madde, havalandırma ve su tutma kapasitesi artar.

Toros tarımın sitesinde gübre kullanımı ile ilgili döküman buldum

Sayfa 68 den itibaren adamlar çok güzel anlatmışlar. İşte 1 ton domates için şukadar azot, şu kadar fosfor. Tam istediğim gibi. Baya faydalı oldu.

Birde ek besin maddeleri ve aktivatörler var. Bunlar için aklıma şu geliyor. Bahçede bir sırada belli domateslerde deneme bölümleri oluşturup tüm bunları denemeyi düşünüyorum. Daha sonra çıkan mahsule bakara hangisi çok hangisi kaliteli ona göre karar veririm. Eğer bu işte netice alabilirsem ki hedefim dekara 10 ton ve yukarısı kaliteli mahsul, seneye 10 dönüm ile 20 dönüm tarlalarımız var. Burada da domates yetiştiririz.

Kazandığımız parayı eve, arabaya **** boş araziye yatırıp kira almak yerine böyle yetiştiriciliğe **** hayvancılığa yatırmak taraftarıyım.

babasultan40 beğendi.
birol2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates, gübre, humik asit, su analizi, toprak analizi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024