agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler
  • 1 Gönderen badembaba
  • 1 Gönderen badembaba
  • 2 Gönderen hanımeli
  • 11 Gönderen MeyveliTepe
  • 4 Gönderen h_dogan
  • 5 Gönderen MeyveliTepe
  • 6 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen malina
  • 2 Gönderen Murat Uysal
  • 5 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2013, 01:38   #1
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Çerez (Atıştırmalık) Domates

İlk olarak topraksız tarım ile ilgili bir konuyu araştırırken Hollanda kaynaklı sayfalarda karşıma çıkmışlardı. Özünde güzel bir fikir olmakla beraber toplumda tüketim alışkanlığı olarak yerleşmesi için daha çok erken olduğunu düşünmüştüm.

Geçtiğimiz perşembe günü babamı Nişantaşı'na göz doktoruna götürdüm. Zengin semtlerde neler satılıyor diye Vali Konağı caddesindeki marketlere girdim. Zincir marketlerden birisinde ne göreyim!: Türk malı çerez domates.

İnsanımızın enerji ve adaptasyon hızına hayran kaldım. Şüphesiz benim için yeni olan konu sektördekiler için eski bir bilgi ve trend olabilir. Ama yine de takdir etmeden geçemedim. 5 tl verip yaklaşık 100-200 gramlık bardak içinde paketlenmiş domatesleri aldım.

Bu uzun girizgahtan sonra mevzuya derinlemesine dalalım:

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla çıkış noktası Japonya. Ben Hollanda kaynaklı sayfalardan çeviri yapacağım için verdiğim bilgiler Hollanda'ya ilişkin olacak. Bu tür domates yaklaşık iki yıl önce 2010 larda piyasaya çıkmaya başlamış. Şu anda belli başlı bütün marketlerde bulunabiliyor. Bazen sızdırmaz plastiklerde, bazen bardak ambalajlarda hatta bazen bildiğimiz şekerleme ambalajlarında.

Bu çerez domatesler Santa cins domateslerden türetilmiş modern F1 tohumlarla yetiştiriliyor. Çatlama yapmıyor, çok lezzetli, çok gözalıcı görünüyor ve uzun bir raf ömrü var. Ortalama ağırlıkları 10 gram. Belli başlı türler Ministar F1 (Sakata) ve Santella F1 (Western Seeds).

Yapılan araştırmalarda Satella türünde normal domateslere göre 2 kat daha fazla likopen ve şeker bulunduğu görülmüş. Yukarıda adı geçen tohumlarda patent koruması varmış ama hobi üretimi için tohum ve fide satın alınabiliyor:
TOMATEN - APERITIEFTOMATEN - SANTA F1 (MINI STAR) - 10 ZADEN (Groenten > Tomaten)

Bitkinin gelişim performansı çok iyi. Bu yazıdaki bilgilere kaynak olan makalenin yazarı Santella cinsini alıp denemiş. İki bitki almış fakat sanırım koltuk alma yapmayarak bunları 6 bitki gibi yetiştirmiş (kök başına 3 dal besleyerek).

Cherry domateslerinin aksine uzun süre dalda bırakılarak muhafaza edilebiliyor ve çatlama yapmıyorlarmış.

Yazıdaki bilgileri aldığım kaynak:Je eigen snoeptomaatjes telen. - GroentenInfo

attar beğendi.
badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 01:46   #2
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

İnternetten tohum alıp kendime kadar denemeyi düşünüyorum. 10 tohum 8 euro, tohumun tanesi 2 tl ye geliyor ...

Bu arada Türkiye'de alıp yediklerimin tohumlarından fide yapmak için diktim. F1 tohum olduğu için aynısı çıkmayacak ama herhalde anne baba bitkiler neyse onlardan fide olur, anası babası çocuğuna benzerse o da güzel olur diye diktim. Türkiye'de AG Tarım üretiyor, fotoğrafını çekmiştim şu an elimin altında değil sonra paylaşırım...

Eski 25-03-2013, 01:47   #3
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Özellikler elimizde bulunan santini cinsi domatese çok benziyor. Çerez domates olarak meyve niyetine yaz boyu tüketiriz..

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 02:02   #4
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Gecenin bu saatinde rastladığım şu iki resmi de paylaşmadan yatamayacağım.
Atıştırmalık sebze trendinin muhtemel devam ürünleri:

Hollanda Zeeland'dan bir kare, "self servis, 2 euroyu kutuya at bir paket domatesi al".

Türkiye'de kaç yerde bunu yapabiliriz acaba? Domateslerden geçtim para kutusunu da söker götürürler alimallah (gerçi Hollandalı vatandaş ta kutuyu içeriden somun ve vidayla sabitlemiş )... Yanlış anlaşılmasın, toplum olarak özümüzde olan kalitenin açığa çıkması ve tarihimizde misliyle görülen bu emniyet iklimine dönmemize bir nebze katkısı olması adına paylaşıyorum. Yoksa onlar iyi biz kötü meselesi değil bu...

Eklenen Resimler

attar beğendi.
Eski 25-03-2013, 02:04   #5
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
Özellikler elimizde bulunan santini cinsi domatese çok benziyor. Çerez domates olarak meyve niyetine yaz boyu tüketiriz..
Anladığım kadarıyla Santinilerin hibritleri zaten. Bazı yerlerde 'mini roma domatesi' diye geçiyor fakat mini roma domateslerinden daha küçükmüşler...

Eski 25-03-2013, 09:06   #6
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Bir sürü sebze alanında bu hibritlerin yurtdışı menşeli olduğunu okuyorum,neden biz kendi hibritlerimizi üretmiyoruz ki.
hibrit kötü bişey değil aslında tam tersi ekonomiyi rahatlatan insanların alım gücünü arttıran bir uygulama ama yerli hibritlerimiz niye yok niye elaleme bağımlı yaşıyoruz ki

Allah muhafaza bi kesseler tohum vermeyi milletçe açız valla.

badembaba ve attar beğendi.
hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 11:13   #7
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Kendi tüketimimde her zaman geleneksel tohum ve organik ürünleri tercih ederim, ama olmadığı yerde hibrit ürünler alıp yiyorum. Gerçi marketten alıp yediğimiz şeylerin ne olduğu çok belli değil ya, neyse.

GDO ile hibrit arasında ayrım yapılmalı ve hibrit tohum üretilmeli, bu konuda size katılıyorum.

Eski 25-03-2013, 12:24   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Name:  pachino.jpg
Views: 2287
Size:  58.1 KB

Santini değil

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 12:29   #9
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Sayın Meyvelitepe, Santini değil fakat torunu, ya da amcasının oğlu galiba. Bu sene UBYİ deki Santini muhabbetini gıpta ile izledim, iyi aklıma getirdiniz bir yerden Santini tohumu da bulayım geç kalmadan fideleyeyim. Elinizde varsa talip olabilirim.

Eski 25-03-2013, 13:20   #10
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
sn meyveli tepe çok güzel yetişmişler,sanki dallarda halay çekiyolar maşallah, acaba biraz tiyo verirmisiniz toprak karışımıyla ilgili.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 15:02   #11
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Yahu bir şey diyeceğim. Niye ille de 10 tohuma 8 Euro verip onların yediği çerezlik (sonuçta kiraz domates sınıfına giriyor) domates almak istiyorsunuz anlamadım. Normal kiraz domates de gayet lezzetli hem de hibrit değil. Ekin, toplayın, bir daha tohum alın.
Siz de yetiştirdiğiniz kiraz domatesleri böyle bardağa veya değişik kaplara katsanız sadece biçim farklılığı olur. Sizinkiler yuvarlak, bunlar ise yumurtamsı.
Bu cinsinde elbet hibrit olmayanı vardır bir araştıralım bakalım.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 18:30   #12
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Sayın h_dogan,

Kiraz domatesten kastınız cherry domatesler sanırım. Cherry domateslere benzemekle beraber arada farklar var, tıpkı normal bir bahçe domatesi ile pembe domates ya da yürek domatesi arasında farklar olduğu gibi. Ben kiraz domatesler de fideledim, hem de onlarca fakat bu cinsi de merak ediyorum.

Hibrit olmayanını bulabilirseniz şüphesiz daha da güzel olur. Ben marketten satın aldığım çerez domateslerden tohum aldım, en benzer cinsler o tohumlardan çıkabilir diye umut ediyorum.

Eski 25-03-2013, 19:36   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badembaba Mesajı Göster
Sayın Meyvelitepe, Santini değil fakat torunu, ya da amcasının oğlu galiba. Bu sene UBYİ deki Santini muhabbetini gıpta ile izledim, iyi aklıma getirdiniz bir yerden Santini tohumu da bulayım geç kalmadan fideleyeyim. Elinizde varsa talip olabilirim.
Çok özel bir çeşit. 2015'de tohum dağıtımı yapacağım.

Şekil olarak biribirine benzeyen çok domates var, ama iş lezzetine, aromasına, bitkinin gelişimi ve verimliliğe gelince hepsi farklılaşır.

Eski 25-03-2013, 19:59   #14
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Santa, patenti Santa Sweets adli ABD sirketine ait bir hibrit cesit. ABD'deki hemen hemen her markette kucuk paketlerde satilir. Yanilmiyorsam, uretici sirket tohumunu da cok yuksek bir fiyata satiyordu ama kendilerinden baska sirketlere tohumun satis hakkini vermezler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badembaba Mesajı Göster

İlk olarak topraksız tarım ile ilgili bir konuyu araştırırken Hollanda kaynaklı sayfalarda karşıma çıkmışlardı. Özünde güzel bir fikir olmakla beraber toplumda tüketim alışkanlığı olarak yerleşmesi için daha çok erken olduğunu düşünmüştüm.

Geçtiğimiz perşembe günü babamı Nişantaşı'na göz doktoruna götürdüm. Zengin semtlerde neler satılıyor diye Vali Konağı caddesindeki marketlere girdim. Zincir marketlerden birisinde ne göreyim!: Türk malı çerez domates.

İnsanımızın enerji ve adaptasyon hızına hayran kaldım. Şüphesiz benim için yeni olan konu sektördekiler için eski bir bilgi ve trend olabilir. Ama yine de takdir etmeden geçemedim. 5 tl verip yaklaşık 100-200 gramlık bardak içinde paketlenmiş domatesleri aldım.

Bu uzun girizgahtan sonra mevzuya derinlemesine dalalım:

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla çıkış noktası Japonya. Ben Hollanda kaynaklı sayfalardan çeviri yapacağım için verdiğim bilgiler Hollanda'ya ilişkin olacak. Bu tür domates yaklaşık iki yıl önce 2010 larda piyasaya çıkmaya başlamış. Şu anda belli başlı bütün marketlerde bulunabiliyor. Bazen sızdırmaz plastiklerde, bazen bardak ambalajlarda hatta bazen bildiğimiz şekerleme ambalajlarında.

Bu çerez domatesler Santa cins domateslerden türetilmiş modern F1 tohumlarla yetiştiriliyor. Çatlama yapmıyor, çok lezzetli, çok gözalıcı görünüyor ve uzun bir raf ömrü var. Ortalama ağırlıkları 10 gram. Belli başlı türler Ministar F1 (Sakata) ve Santella F1 (Western Seeds).

Yapılan araştırmalarda Satella türünde normal domateslere göre 2 kat daha fazla likopen ve şeker bulunduğu görülmüş. Yukarıda adı geçen tohumlarda patent koruması varmış ama hobi üretimi için tohum ve fide satın alınabiliyor:
TOMATEN - APERITIEFTOMATEN - SANTA F1 (MINI STAR) - 10 ZADEN (Groenten > Tomaten)

Bitkinin gelişim performansı çok iyi. Bu yazıdaki bilgilere kaynak olan makalenin yazarı Santella cinsini alıp denemiş. İki bitki almış fakat sanırım koltuk alma yapmayarak bunları 6 bitki gibi yetiştirmiş (kök başına 3 dal besleyerek).

Cherry domateslerinin aksine uzun süre dalda bırakılarak muhafaza edilebiliyor ve çatlama yapmıyorlarmış.

Yazıdaki bilgileri aldığım kaynak:Je eigen snoeptomaatjes telen. - GroentenInfo

Düzenleyen birnefestoprak : 25-03-2013 saat 23:30
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 23:27   #15
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Çok özel bir çeşit. 2015'de tohum dağıtımı yapacağım.

Şekil olarak biribirine benzeyen çok domates var, ama iş lezzetine, aromasına, bitkinin gelişimi ve verimliliğe gelince hepsi farklılaşır.
Sn. Meyveli Tepe ne kadar da çok benziyor santini domatese. alışmıştıkda. 50 kök dikiyorum her sene. bi çok kişiye de dağıttım tohumlarını.

Ancak şu var ki lezzet, sertlik, Santininin kütür kütür yemesi varya şahane. Acaba bunları tutuyormu.

Hem santini çok da veriyor. Çiçekden yaprakları gözükmüyor maşallah. Plum kadar oldu hatta geçen sene santinilerim. Merak ettim acaba bu tür nasıldır. Biraz anlatırmısınız..

Eski 26-03-2013, 00:24   #16
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sn. Meyveli Tepe ne kadar da çok benziyor santini domatese. alışmıştıkda. 50 kök dikiyorum her sene. bi çok kişiye de dağıttım tohumlarını.

Ancak şu var ki lezzet, sertlik, Santininin kütür kütür yemesi varya şahane. Acaba bunları tutuyormu.

Hem santini çok da veriyor. Çiçekden yaprakları gözükmüyor maşallah. Plum kadar oldu hatta geçen sene santinilerim. Merak ettim acaba bu tür nasıldır. Biraz anlatırmısınız..
Tamamen farklı bir çeşittir. Santini benim ıslah etmeye çalıştığım bir çeşit ve süreç 7 senede tamamlanacak (ki 7 senesi dolunca başka bir isim vereceğim). Santiniyi rengi kızardığı anda toplamanız gerekir. Lezzet, aroma ve kütür kütür meyve sertliğinin maksimum olduğu zamandır. Bunun kökeni sicilya ve zaten hairloom bir çeşit. Bu çeşidin salkımda daha uzun zaman beklemesi gerekir. Hiç yumuşamaz, bekledikçe şekerlenir ve aroması artar. Bir salkımda 30-40 kadar domates verir. Toplanıken salkımıyla beraber alınır. Kasım ayında havalar iyice soğuncaya kadar da devam eder. Bitki çok büyür. Her kök sayısız salkım verir ve hemen her çiçek meyve tutar. Meyveleri santiniye göre daha küçüktür.

Eski 26-03-2013, 13:34   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
badembaba

Bu sorun bazan yaşanıyor diye bilgilendirmek istedim:
Foruma yüklenmediği için görünmeyen fotoğraflar

Bunu önlemek için lütfen fotoğrafları foruma yükleyin.

Dışarıdan verilen bağlantılarla gösterilen fotoğraflar, zaman içinde sorun yaratabiliyor. Bağlantıların bozulması nedeniyle fotoğraflar görünmez ve bu nedenle yazı anlamsızlaşırsa, yazının tümünü silmek durumunda bile kalabiliyoruz .

Bu konular size yardımcı olabilir:
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?
Dikkat: Fotoğrafları neden foruma yüklemelisiniz?

Fotoğraf küçültme için bilgiler:
Web üzerinden fotoğraf küçültme
Ayrıca farklı programlar için bilgi:
http://www.agaclar.net/forum/fotograf/

Düzelt butonunu kullanarak mesajlarınızı düzenleyebilirsiniz.
Saygılar

badembaba ve smnunal beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 01:13   #18
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Tamamen farklı bir çeşittir. Santini benim ıslah etmeye çalıştığım bir çeşit ve süreç 7 senede tamamlanacak (ki 7 senesi dolunca başka bir isim vereceğim). Santiniyi rengi kızardığı anda toplamanız gerekir. Lezzet, aroma ve kütür kütür meyve sertliğinin maksimum olduğu zamandır. Bunun kökeni sicilya ve zaten hairloom bir çeşit. Bu çeşidin salkımda saha uzun zaman beklemesi geyrekir. Hiç yumuşamaz, bekledikçe şekerlenir ve aroması artar. Bir salkımda 30-40 kadar domates verir. Toplanıken salkımıyla beraber alınır. Kasım ayında havalar iyice soğuncaya kadar da devam eder. Bitki çok büyür. Her kök sayısız salkım verir ve hemen her çiçek meyve tutar. Meyveleri santiniye göre daha küçüktür.
Kolay gelsin diyelim o zaman sayın Meyvelitepe. Tohum paylaştığınız an talibim. Saygılar.

badembaba ve attar beğendi.
Eski 17-01-2014, 01:32   #19
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Sayın Meyvelitepe merak ettim. Bu sene tohum paylaşım etkinliğinde paylaştığınız Ali's Pembe Kiraz domates acaba bu çeşit midir?

Eski 23-01-2014, 17:14   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın Meyvelitepe merak ettim. Bu sene tohum paylaşım etkinliğinde paylaştığınız Ali's Pembe Kiraz domates acaba bu çeşit midir?
"Alis' Pembe Kiraz" o resimlerdeki değil, orijini bir hibrid olan santini'ye ıslah sürecinin beşinci senesinde kazanmış olduğu durağanlık sebebiyle verdiğim isimdir.

Detaylı açıklamayı burada yapmıştım.

Bu haliyle Alis' Pembe Kiraz artık bir "open-polinated", "hairloom" (hibrid olmayan, evladiyelik) çeşit sınıfındadır ve lezzeti, ince kabuğu, aroması, meyve eti sertliği, verimliliği ile sınıfındaki en güzel çeşitlerden biri oldu. Yukarıda bir arkadaş, tohumu satın alınan pahalı ithal çeşitlerden biri sanmış Oysa para ile satılmıyor ve bize ait.

Yedinci sene dolana kadar tohum etkinliklerinde paylaşmaya devam edeceğim. Her sene uygulanan özel seleksiyonlar ile tohumun daha da saflaşmasını temin etmeye çalışıyorum. Dolayısıyla çeşidi sevenlerin 2016'ya kadar her sene benden yeni tohum istemelerini tavsiye ederim.

Söz konusu resimdeki domates zaten bir heirloom çeşittir. Sicilyaya özgüdür. Alis' Pembe kirazdan tamamen farklı özelliklere sahiptir. Bu çeşitin de tohumu satılmıyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024