agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2013, 21:02   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cliepy Mesajı Göster
Sn birnefestoprak anlamamak için ısrar ediyorsunuz. Bu yöntemde hata yok. Zamanlamada hata var dedim onlarca kez ama bir kulağınızdan girip diğerinden çıkmış malesef. Okuduğunuz kaynakta tohumlar nasıl saklanmalı belirtilmiş (Türkiye Tohum Gen Bankası tarafından ki bu kurum dünya sıralamalarında 3. şimdilik) siz ekime karar verince bu uygulamayı yapmalısınız, hasat edip de tohumları stoklama işlemine geçtiğiniz sırada değil. Gösterdiğiniz kaynakların da bu kurumun yanından bile geçemeyeceği çok bariz. İddianınız çürütülmesine rağmen kabullenmekte güçlük çekiyorsanız bunu anlarım, size gereken zaman tanınacaktır. Lütfen sağduyulu olup bir kez daha okuyun birşey kaybetmezsiniz ama kazanımlarınız olabilir.
Sn. cliepy sizi nacisane bu konuya cevap vermemeye çağırıyorum zaten hık deyicinin pık deyicisi ikili birbirine laf ettirmeyecekler biri zaten cevap veremeyince bu başka başlığın konusudur deyip sıkıştığı mesajları silecek diğeri aynı şeyleri yine yeni yeniden soracak günlerce çabaladık karşılıklı 7-8 sayfa yorum eleştiri sıraladık neredeler kendilerinin sözde kanıtları duruyor birden konu 8 sayfadan 2 şer den 2 ayrı başlığa bölündü kurnazlık ve egoizm sınırlarını zorlayan bu uygulamaya dahil olmayınız.

Bu başlığa 2. mesajımdır diğerleri kes, keyfine göre kopyala, işine geleni yapıştır tekniği ile meyvelitepe nin işine gelmeyen başlıktan işine gelen başlığa transferinden ibarettir

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 21:08   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hasat sonrası domates tohumlarının meyvelerden çıkartılıp saklanması sürecinde genel ve yaygın uygulama, çekirdeklerin etrafındaki jel tabakanın muhtelif yöntemlerle çıkarılmasından sonra tohumların kurutularak saklanması şeklindedir. Tohumların temizliği, saklanma kolaylığı, ekim sırasındaki basitlik, tohum ile taşınan bazı hastalık yapıcı patojenlerin jel tabaka ile birlikte uzaklaştırılıyor olması gibi çeşitli yayın, pratikler, bilimsel araştırmalar mevcut.

Buna karşın, bu jel tabakanın dış etmenlere karşı ek bir koruyucu olduğu ve tohumların ekilmesi esnasına kadar çıkarılmaması yönünde de henüz rastlanmış kanıt olmasa da görüşler söz konusu.

İsteyenlerin bu jel tabakanın fonksiyonları ile ilgili olarak görüş alış verişinde bulunabilmeleri için bu başlığı açıyorum ve başka bir konudaki, bu konu ile ilgili mesajları buraya taşıyorum.
Altını çizmiş olduğum ifadelerinizle insanları daha baştan yönlendirdiğinizi düşünüyorum, bunu yapmamalısınız, yaparsanız taraflı olduğunuz kesinleşir. Ben de cevaben kaynak gösterdim siz de okuyun, faydalanın lütfen. Bu konu hakkında çok hassas ve en ince ayrıntıya değinerek yaptığım açıklamaların da tarafınızca gereksiz bulunup silinmiş olması çok üzücü. İnsanların bu bilgilere ihtiyacı var bırakın herşeyi okuyup kendi kararlarını kendileri versinler isterseniz anket de yapabiliriz.

cliepy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 21:19   #63
Ağaç Dostu

Son olarak insanları yanlış bilgilendirmektense hiç bilgilendirmemek daha iyidir.
Daha da iyisi bir yanlış varsa müdahale edip düzeltebilmek olmalı.

Eski 16-03-2013, 21:35   #64
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Son olarak insanları yanlış bilgilendirmektense hiç bilgilendirmemek daha iyidir.
Böyle bir mesajınız vardı. Ayaşlı domatesinin akibeti..
Bilgilendirmek için link vermiştiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cliepy
Sn Safranlı,
Ayaş domatesin akıbetini bir okuyun isterseniz. Bu gidişat diğer türler için de geçerli.
http://www.agaclar.net/forum/dogasev...leri/19797.htm
Saygılar

Okudum:
  • yıllarca aynı tarlalara yapılan ekimler,
  • toprak isteği olan gübrelemenin bilinçsizce yapılması,
  • alınan tohumların anaç tohumluklardan alınmaması
  • Ayaş domatesi ve tohumları hibrit çeşitlerle yan yana ekilmesi nedeniyle birbirlerinden tozlanmaya başlayarak ana hat tohumlar olma özelliklerini iyice yitirmeleri
  • çiftçimizin yanlış uygulamaları
  • aracıların daha fazla para kazanma isteği
"Ayaş domates tohumunun kendi jel tabakası yok önceden temizlendi, yok sonradan temizlendi de bu tür yok oldu" yazmayı unutmuşlar.

İnsanları yanlış bilgilendirmektense hiç bilgilendirmemek daha iyidir.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 21:40   #65
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Böyle bir mesajınız vardı. Ayaşlı domatesinin akibeti..
Bilgilendirmek için link vermiştiniz.

Okudum:
  • yıllarca aynı tarlalara yapılan ekimler,
  • toprak isteği olan gübrelemenin bilinçsizce yapılması,
  • alınan tohumların anaç tohumluklardan alınmaması
  • Ayaş domatesi ve tohumları hibrit çeşitlerle yan yana ekilmesi nedeniyle birbirlerinden tozlanmaya başlayarak ana hat tohumlar olma özelliklerini iyice yitirmeleri
  • çiftçimizin yanlış uygulamaları
  • aracıların daha fazla para kazanma isteği
"Ayaş domates tohumunun kendi jel tabakası yok önceden temizlendi, yok sonradan temizlendi de bu tür yok oldu" yazmayı unutmuşlar.

İnsanları yanlış bilgilendirmektense hiç bilgilendirmemek daha iyidir.
Sn malina dikkat ediniz okuduğunuz mesaj snç cliepy tarafından safran adlı kullanıcının tam olarak değise bile mealen "domayes işte uğraşmayın bu kadar tartışmaya gerek yok" vari kelamına karşılık verilmiş cevabıdır işte bu tür olumsuzluklardan ötürü müştereken gelişen konulardaki sohbetler içindeki mesajların silinip taşınması sakıncalı ve yanlış bir uygulamadır.

Eski 16-03-2013, 21:46   #66
Ağaç Dostu

Sn malina,
Sanırım orda eksik ifade kullandım ve ya yanlış anlaşıldım tarafınızca, izah edeyim.
Domates deyip geçmeyelim önem verelim, tohumlara korunmalarına doğaya vs genel bir yorumdu, elbette jel tabaka ile ilgisi yok sadece Sn Safranlı'ya hitaben yazmıştım eğer herhangi birşeye sebep olduysam açıklayın düzelteyim.

Eski 16-03-2013, 21:52   #67
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
"domayes işte uğraşmayın bu kadar tartışmaya gerek yok" vari kelamına karşılık verilmiş cevabıdır
İyi de bunu söylerken daha önce yaptığınız yazışmalardan hareketle söyledi herhalde... Afaki bir domates muhabbeti yapmıyordu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı
Sabahlara kadar yorulup yazmışsınız
bence bu sayfalar keyif yapma stres atma yeri olmalı
ne olcak yani altı üstü domates tohumu
bu fırtınaya gerek yok
Bunu bilmeniz gerektiği halde, konuyu tamamen bırakıp
"Domates deyip geçmeyelim önem verelim, tohumlara korunmalarına doğaya vs" diye mi cevap veriyorsunuz

Okuyan da linki falan görünce, önceki söylediklerini destekler bir örnek göreceğini sanıyor

Eski 16-03-2013, 21:53   #68
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Yontemde hata yok ama zamanlamada hata var diyemezsiniz. Yontem hatali cunku zamanlama yanlis diyebilirsiniz. Herhangi bir adimin, zamanlamanin dahi hatali olmasi, toptan butun yontemin hatali oldugunu gosterir.

Turkiye Tohum Gen Bankasi neden tohumlari kurutuyor, cok hatali bir yontem kullaniyorlar seklinde bir sey soylenebilir mi? Iki uygulama arasinda nasil benzerlik kuruyorsunuz? Gonderdiginiz kaynakta bankanin profesyonel bir saklama ortaminda tohumu saklama yontemi anlatiliyor; bizim tartistigimizinsa gen bankalariyla uzaktan yakindan ilgisi yok. Evimizin bahcesinde ekecegimiz tohumlar icin yaptigimiz bir uygulamayi ve ayni zamanda tohum sirketlerinin gerceklestirdigi bir uygulamayi konusuyoruz.

Turkiye Tohum Gen Bankasi asagidakini soyluyor mu?

"Domates tohumlarinizi elde ederken fermentasyon yontemini kullanacaksaniz, sakin ha jel tabakasini tohumdan ayirmayin, cok yanlis bir islemdir."

Demiyor, demez de. Neden demez cunku Turkiye'deki universiteler de dahil olmak uzere dunyadaki bircok universitede gerceklestirilen bilimsel arastirmalarda, fermentasyon yontemiyle jel tabakasinin alinmasinin faydalari kanitlanmis durumda. Universitelerin yaptigi arastirmalari elinizin tersiyle itemezsiniz. Siz gen bankasi adina konusup sanki onlar fermentasyon yonteminde izlenen asamalara karsiymis gibi gosteriyorsunuz.

Gosterdiginiz kaynakta Tohum Orneklerinde Yapilan Islemler kisminda, tohum elde etme yontemi olarak meyvelerin bekletilmesi ve ekim yapilacagi zaman fermente edilmesi gibi bir yontem de yok, yani sizin savundugunuz yontemi de kullanmiyorlar. O zaman sizin mantiginiza gore, gen bankasi meyveyi ekime kadar bekletmenin de yanlis oldugunu savunuyor, oyle mi?

Alıntı:
Sn birnefestoprak anlamamak için ısrar ediyorsunuz. Bu yöntemde hata yok. Zamanlamada hata var dedim onlarca kez ama bir kulağınızdan girip diğerinden çıkmış malesef. Okuduğunuz kaynakta tohumlar nasıl saklanmalı belirtilmiş (Türkiye Tohum Gen Bankası tarafından ki bu kurum dünya sıralamalarında 3. şimdilik) siz ekime karar verince bu uygulamayı yapmalısınız, hasat edip de tohumları stoklama işlemine geçtiğiniz sırada değil. Gösterdiğiniz kaynakların da bu kurumun yanından bile geçemeyeceği çok bariz. İddianınız çürütülmesine rağmen kabullenmekte güçlük çekiyorsanız bunu anlarım, size gereken zaman tanınacaktır. Lütfen sağduyulu olup bir kez daha okuyun birşey kaybetmezsiniz ama kazanımlarınız olabilir.

OSMAN45 beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 21:56   #69
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Sn birnefestoprak anlamamak için ısrar ediyorsunuz. Bu yöntemde hata yok. Zamanlamada hata var dedim onlarca kez ama bir kulağınızdan girip diğerinden çıkmış malesef.
Zamanlamada hata var diyorsanız bu yöntem tamamen yanlıştır demeniz gerekir.
Çünkü anlatılan bu zamanlamayla yapılanı anlatıyor, yani tümü yanlış olmalı...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak
ben hep bu yontemi kullaniyorum, kisisel olarak cok memnunum. Fermentasyon isleminden uzun sure sonra ektigim tohumlarda bile hicbir sorun yasamadim.
diyor. İlk elden deneyim...

birnefestoprak yalan mı söylüyor?

Eski 16-03-2013, 21:59   #70
agaclar.net

malina's Avatar

birnefestoprak
Aynı zamanda yazmışız, ben çekiliyorum

Eski 16-03-2013, 22:03   #71
Ağaç Dostu

Peki sn malina böyle bir konuya yanlış izlenim gibi bir etkim olmuşsa haklısınız ne diyelim ben konuyu bırakıp da yorumda bulunmadım ve verdiğim linkin de böyle bir izlenim yaratabileceğini gözümden kaçırdım.

Eski 16-03-2013, 22:09   #72
Ağaç Dostu

Bir yöntemden memnun kalınması onu doğru yapmaz, yapanın yalan söylediği de göstermez.
O zaman ben de farklı bir yöntem kullanıyorum (Türkiye Tohum Gen Bankası'nın yöntemini) ve çok memnunum, hiçbir sorun yaşamadım, ilk elden deneyimdir. Bu onu hatalı mı yapıyor **** ben yalan mı söylüyorum?

Eski 16-03-2013, 22:12   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
İyi de bunu söylerken daha önce yaptığınız yazışmalardan hareketle söyledi herhalde... Afaki bir domates muhabbeti yapmıyordu.

Bunu bilmeniz gerektiği halde, konuyu tamamen bırakıp
"Domates deyip geçmeyelim önem verelim, tohumlara korunmalarına doğaya vs" diye mi cevap veriyorsunuz

Okuyan da linki falan görünce, önceki söylediklerini destekler bir örnek göreceğini sanıyor

Konu ile alakasız yoruma itiraz yine konu ile alakasız perdeden yapılması doğal değilmidir Sn malina.

Eski 16-03-2013, 22:13   #74
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sizin gosterdiginiz kaynakta (ki fermentasyon yontemi uzerine yazilmis bir kaynak degil), bizim konustugumuz yonteme dair bulgular mi siralanmis yoksa gen bankasinda tohumlarin nasil saklandigi mi anlatilmis?

Kaldi ki butun bu mesajlarin hepsi biryerde anlamsiz cunku amac fermentasyon yonteminin ustunlugunu savunmak degil, amac yontemin yaygin uygulamasini tariflemek. Bunun yaninda da kaynaklar gostererek, jel tabakasinin tohumdan ayrilmasinin cimlenmeyi tesvik ettiginin ve domates hastaliklarinin kontrolunde etkili oldugunun ispatlandigini belirttik. Isteyen tohumu kurutarak da saklayabilir, isteyen fermente edip tohumu saklar, isteyen meyveyi bekletip ekim zamani tohumlari fermente eder. Ama eger, fermentasyon yontemiyle jel tabakasinin tohumdan ayrilmasi ve tohumlarin o sekilde saklanmasi hastaliklara iyi gelmiyor ve cimlenmeyi de tesvik etmiyor diyorsaniz, dedikoduya dayanmayan bilimsel kaynak gostermeniz gerek. Surekli curutmek iddiasinda olan siz oldugunuza gore, ancak bu sekilde bir yol izleyebilirsiniz. "Ben oyle oldugunu dusunuyorum" diyemezsiniz.

Eski 16-03-2013, 22:14   #75
Ağaç Dostu

Sn birnefestoprak,
Son olarak geldiğimiz nokta herhalde iki farklı yöntemin olması.
Siz kendi kaynaklarınızı kullanarak ve onlara güvenip inanarak istediğiniz işlemi yapmakta özgürsünüz. Ben ise Türkiye'min Tohum Gen Bankasına güvenmeyi tercih ediyorum boşuna dünyada 3. sırayı almamış olsa gerek, bu kurumu referans alıp ona göre işlem yapmam da benim özgürlüğümdür. Ha ben bilgilerimi paylaşırken çok dikkat ediyorum, siz de ederseniz gelecek nesillere en doğru uygulama kalır. Zaten zamanla ilerleyen araştırmalar sonucunda Allah ömür verirse tekrar bu konuda buluşup konuşmak da isterim.

Eski 16-03-2013, 22:17   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Zamanlamada hata var diyorsanız bu yöntem tamamen yanlıştır demeniz gerekir.
Çünkü anlatılan bu zamanlamayla yapılanı anlatıyor, yani tümü yanlış olmalı...

diyor. İlk elden deneyim...

birnefestoprak yalan mı söylüyor?
Sn malina lütfen ben kişisel olarak tavsiye ve teşvik ettiğim ve kendi kabul ettikleri %75lik çimlenme oranına ek %28 daha verimli olduğu iddasında olduğum yöntemi savundum ve bunu 8 sayfa boyunca ifade ettim.

Lütfen cevaplayın ben yalan mı söylüyorum?

Eski 16-03-2013, 22:20   #77
Ağaç Dostu

Sn birnefestoprak,
Artık sizin açtığınız konu başlığında yazışmıyoruz. Burası ''Domates tohumu saklarken Jel tabaka çıkartılmalı mı?'' sayfası konuyu dağıtmazsanız sevinirim. Fermentasyonla ilgili pozitif düşüncelerinizi buraya aşılamak pek etik bir davranış değil.

Eski 16-03-2013, 22:23   #78
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Turkiye Tohum Gen Bankasi'nin guvenilmeyecek hicbir yani yok ama sizin gosterdiginiz kaynakta fermentasyon yontemi tartisilmiyor. O zaman bu mantiga gore Turkiye Tohum Gen Bankasi, Sn miralay'in kullandigini soyledigi ve sizin de onayladiginiz yontemi de yalanlamis mi oluyor? Kaynakta, nasil meyveyi bekletip ekim zamani fermente etmek yanlistir gibi bir ifade yoksa, fermente edip tohumlari saklamak yanlistir gibi bir ifade de yok. Zaten boyle ifadeleri kullanmazlar. Bakin o kaynagi yazanlarin her ikisi de doktora sahibi, konu hakkinda uzman kisiler. Iddialarini deney yapmadan, bilimsel yontem izlemeden ileri surmezler. Eger oyle yapip makale yazmaya kalkarlarsa o makale hicbiryerde yayinlanmaz cunku bilim dergisinin editoryal asamalarindan gecemezler.

Soyledigim tam da sizin dediginiz: Benim tarifledigim yontemle sizin dogru oldugunu dusundugunuz yontem birbirinden farkli. Benim tarifledigim yontemin sizin begendiginiz yontemden ustun oldugunu da iddia etmem. Herseyden once, siz zaten kendi yonteminizi kullanip memnun kaldiysaniz ve sizin icin aliskanlik haline geldiyse, sizin icin en pratik olani oysa, o yontemi kullanmaya devam edersiniz.

Alıntı:
Sn birnefestoprak,
Son olarak geldiğimiz nokta herhalde iki farklı yöntemin olması.
Siz kendi kaynaklarınızı kullanarak ve onlara güvenip inanarak istediğiniz işlemi yapmakta özgürsünüz. Ben ise Türkiye'min Tohum Gen Bankasına güvenmeyi tercih ediyorum boşuna dünyada 3. sırayı almamış olsa gerek, bu kurumu referans alıp ona göre işlem yapmam da benim özgürlüğümdür. Ha ben bilgilerimi paylaşırken çok dikkat ediyorum, siz de ederseniz gelecek nesillere en doğru uygulama kalır. Zaten zamanla ilerleyen araştırmalar sonucunda Allah ömür verirse tekrar bu konuda buluşup konuşmak da isterim.

Eski 16-03-2013, 22:27   #79
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Peki o zaman soyle soyleyeyim:

Sizin gonderdiginiz kaynakta jel tabakasinin tohumdan ayrilmasinin sakincalarina iliskin bir ifade yok.

Alıntı:
Sn birnefestoprak,
Artık sizin açtığınız konu başlığında yazışmıyoruz. Burası ''Domates tohumu saklarken Jel tabaka çıkartılmalı mı?'' sayfası konuyu dağıtmazsanız sevinirim. Fermentasyonla ilgili pozitif düşüncelerinizi buraya aşılamak pek etik bir davranış değil.

Eski 16-03-2013, 22:28   #80
Ağaç Dostu

Sn birnefestoprak bu konunun üzerine düşüp bu vb kişilere ulaşıp en doğru uygulamayı öğreneceğim siz de aynını yapabilirsiniz. Binlerce uyesi olan bu vb sitelere ışık tutacaktır, insanlığa hizmet edecektir. Yemekte tuzum olursa ne mutlu bana.

Eski 16-03-2013, 22:29   #81
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ben yontemi savunurken sayi ve yuzde verdim mi yoksa pratik olarak benim isime yaradigindan, memnun kaldigimdan mi bahsettim?

Yontemi savunurken de, yapilmis bilimsel calismalari kaynak gosterdim. Siz bilimsel bir referans mi gosteriyorsunuz, yoksa kendi kendinize yaptiginiz bir gozlemi mi aktariyorsunuz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miralay Mesajı Göster
Sn malina lütfen ben kişisel olarak tavsiye ve teşvik ettiğim ve kendi kabul ettikleri %75lik çimlenme oranına ek %28 daha verimli olduğu iddasında olduğum yöntemi savundum ve bunu 8 sayfa boyunca ifade ettim.

Lütfen cevaplayın ben yalan mı söylüyorum?

Eski 16-03-2013, 22:34   #82
Ağaç Dostu

Sn birnefestoprak size basılı ve görsel kaynakla dönülecektir, lakin eski çağlarda ne kitap dergi makale ne de labaratuvar vardı o zamanlarda insanlar nasıl öğrendi de yol aldı dersiniz tabi ki gözlemle, ayrıca yapılan tüm araştırmalar da gözlemden geçiyor.

Eski 16-03-2013, 22:35   #83
Ağaç Dostu

matematikte böyle bir şey vardır %75ün %28i = 103 olmaz

Yine karşılaştığımız Moderatör olmak ayrıcalıktır yazarsın işine gelmezse silersin.

Eski 16-03-2013, 22:37   #84
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bakin soyle de olabilir. Dunyanin bir yerinde bir bilimadami bir calisma yapar, jel tabakasinin tohumdan ayrilmasinin zararli oldugu sonucuna ulastigini soyler ve herkes o calismaya gore yontemini degistirir ama bu tip bir durumda bile yontemi kullananlar olarak bizim degil konunun aksini savunan uzmanlarinin ikna edilmesi, yeterli bulgularin saglanmasi gerekir. Su an itibariyle sahip oldugumuz bilgi su (aksini iddia eden ama bilim dunyasinda genel kabul gormemis calismalar olsa dahi): Jel tabakasini tohumdan ayirmak 1) cimlenmeyi tesvik eder, 2) hastaliklara iyi gelir.

Alıntı:
Sn birnefestoprak bu konunun üzerine düşüp bu vb kişilere ulaşıp en doğru uygulamayı öğreneceğim siz de aynını yapabilirsiniz. Binlerce uyesi olan bu vb sitelere ışık tutacaktır, insanlığa hizmet edecektir. Yemekte tuzum olursa ne mutlu bana.

Eski 16-03-2013, 22:38   #85
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Ben yontemi savunurken sayi ve yuzde verdim mi yoksa pratik olarak benim isime yaradigindan, memnun kaldigimdan mi bahsettim?

Yontemi savunurken de, yapilmis bilimsel calismalari kaynak gosterdim. Siz bilimsel bir referans mi gosteriyorsunuz, yoksa kendi kendinize yaptiginiz bir gozlemi mi aktariyorsunuz?
Bilime muhalif kelam ettik mi?

Yöntemin sıralaması harici kelamımız var mı?

Size başından beri kimsin? nesin? okurmusun sorduk mu okuma yazma meselesi gibi ithamlarda bulunduk mu ? soranları kusur avcılarını bulanları savunduk mu?

Eski 16-03-2013, 22:40   #86
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bakin soyle de olabilir. Dunyanin bir yerinde bir bilimadami bir calisma yapar, jel tabakasinin tohumdan ayrilmasinin zararli oldugunu ispatlar ve herkes o calismaya gore yontemini degistirir ama bu tip bir durumda bile yontemi kullananlar olarak bizim degil konunun aksini savunan uzmanlarinin ikna edilmesi, yeterli bulgularin saglanmasi gerekir. Su an itibariyle sahip oldugumuz bilgi su (aksini iddia eden ama bilim dunyasinda genel kabul gormemis calismalar olsa dahi): Jel tabakasini tohumdan ayirmak 1) cimlenmeyi tesvik eder, 2) hastaliklara iyi gelir.
Jel tabakayı bizde ayırıyoruz-1, çimenmeyi teşvik ediyoruz-2.

Bir fark yaratmalısınız.

Eski 16-03-2013, 22:43   #87
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yalniz gostereceginiz basili kaynak jel tabakasinin tohumdan ayrilmamasinin faydalarini gosteren bir kaynak olmayacak. Benim kaynak gostererek soyledigim sey su: Jel tabakasinin tohumdan ayrilmasi faydalidir. Siz bu son cumlenin yanlisligini gosteren bir kaynak gostermelisiniz. Iki kavram birbirinden cok farkli.

Kaynak da Turkiye Tohum Gen Bankasi'yla ilgili gonderdiginiz bilgi notu niteliginde bir kaynak degil, YOK'un de kullandigi Science Citation Index'in konuyla ilgili ilk 3 sirasinda yer alan dergilerden birinde yayinlanmis bir uluslararasi makale olmali.

Alıntı:
Sn birnefestoprak size basılı ve görsel kaynakla dönülecektir, lakin eski çağlarda ne kitap dergi makale ne de labaratuvar vardı o zamanlarda insanlar nasıl öğrendi de yol aldı dersiniz tabi ki gözlemle, ayrıca yapılan tüm araştırmalar da gözlemden geçiyor.

Düzenleyen birnefestoprak : 16-03-2013 saat 23:24
Eski 16-03-2013, 22:45   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster
İsterseniz siz de kendi mesajlarınızı silebilirsiniz. Bu bir ayrıcalık değildir. Kendi hatamı görüp konuya katkı sağlamadığını farkedince silmiştim.
özür dilerim sn. ciroz ben mesaj silmeyi bilmiyorum nasıl yapılıyor.

Eski 16-03-2013, 22:46   #89
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sizin kullandiginiz yontem baska bir yontem ve benim yonteminize hic itirazim yok, sizin isinize yariyorsa kullanmaya devam edersiniz niye etmeyesiniz. Hem siralamayi degistiriyorsunuz, hem yontemin toplam zamanlamasini, dolayisiyla baska bir yontem uyguluyorsunuz.

Yuzdeyle ifade ettiginiz degerleri laboratuvar sartlarinda mi elde ettiniz? Konuyla ilgili makale yayinladiniz mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miralay Mesajı Göster
Bilime muhalif kelam ettik mi?

Yöntemin sıralaması harici kelamımız var mı?

Size başından beri kimsin? nesin? okurmusun sorduk mu okuma yazma meselesi gibi ithamlarda bulunduk mu ? soranları kusur avcılarını bulanları savunduk mu?

Eski 16-03-2013, 22:55   #90
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sizin kullandiginiz yontem baska bir yontem ve benim yonteminize hic itirazim yok, sizin isinize yariyorsa kullanmaya devam edersiniz niye etmeyesiniz. Hem siralamayi degistiriyorsunuz, hem yontemin toplam zamanlamasini, dolayisiyla baska bir yontem uyguluyorsunuz.

Yuzdeyle ifade ettiginiz degerleri laboratuvar sartlarinda mi elde ettiniz? Konuyla ilgili makale yayinladiniz mi?
İlan ettim sınanması ve test edilmesi üzerine tartışmaya açtım daha nasıl makale edeceğim illa akedemik ünvanım mı olması gerekiyor ayıp gerçekten ayıp artık pes sizin ünvanınız nedir kaç botanikçi taniyorsun kaç serada bulundun kaç botanikçi yetiştirdin?

1-Süre dediğin hasat ile ekim arasıdır toplam zamanlamasında nasıl bir değişiklik önerdik.
2-sıralamayı değiştirmek yöntemin temelini değil usülü değiştirir niteliktedir

İfade ettiğim değerler tamamen gözlem iledir zira ekimi yastık veya tablalara değil fide tepsilerine yaparım bu tepsilerde gayet sayılabilir nitelikte. Açıkla derseniz ki bir daha sormayın 280 gözlü tepsiye 280 tohum ekersin şaşırma döneminde elde edilen fide ile kıyas edersin fide sayamaz isen tepsi üzerinde bozulmamış hücreleri sayarsın toplamdan çıkartır nete ulaşırsın.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024