agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni263Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2018, 02:13   #61
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Akdas Mesajı Göster
Son olarak siz bu kuruttuğunuz tohumları ne zaman toprakla buluşturuyorsunuz?
Buraya uzun zamandır bakmamıştım. Tam bir zaman aralığı veremiyorum çünkü bazı çeşitleri, takip eden mevsimde yetiştirirken bazılarını daha sonra yetiştirmek üzere depoluyorum. 2015 yılında bu yolla tohumunu aldığım Maniye domatesi içinde bulunduğumuz bu mevsimde yetiştirmek üzere çimlendirdim; çimlenme oranı 18 tohum için %100 oldu.

TCM beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2018, 18:37   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2018
Geçen hafta yani 7 mart 2018 semt pazarından aldığım iri domatesten salata yaparken, iri iri çekirdekleri olduğunu farkettim. Doğranmış salatadan seçtiğim bir çok tohumu jel tabakası ile birlikte perlitli kaseye koymuştum, Bugün itibariyle hepsi kök salmaya başlamışlar. Onları saksıya aldım. 1 haftada kesin sonuç. tohumu jel tabakasından ayırmanıza gerek yok. o tohumun besleme sıvısı. Tohum ondan besleniyor.
yaptığım deney ev içinde değildi, balkonda. Ama Antalya zaten sıcak. Başka şehirlerde olmaz sanırım.

ahsen2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2018, 19:16   #63
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Domatesten tohum alırken, tohumun jel tabakasından ayrılmasının bir zorunluluk olduğunu söyleyen herhangi bir mesajım yok. Burda, tohum saklama yöntemlerinden birinin nasıl yapıldığını anlattım. Bu yöntemin, içerdiği fermentasyon işlemi sayesinde, çimlendirme sonrasında gelişecek fidelerin çeşitli hastalıklara karşı toleransını arttırdığı biliniyor. Olgunlaşan meyveleri toplamasanız, yere düşseler, onlar da yerde aynı şekilde bozunacaklar ve jel tabakanın erimesinden sonra şartların olgunlaşmasıyla (nem, baharla birlikte sıcaklıkların yükselmesi) tohumlar meyvenin düştüğü yerde de çimlenecek.

Siz, meyveden çıkardığınız tohumları doğrudan çimlendirmişsiniz. Sizin yaptığınız, herhangi bir depolama yöntemi içermiyor (tohumları kurutmamışsınız). Zaten çimlendirme ortamına aldıktan sonra da, jel tabakanın bozunmasının ardından tohum çimleniyor çünkü jel tabaka, tohumun çimlenmesine engel olan bir çimlenme inhibitörüdür.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahsen2 Mesajı Göster
Geçen hafta yani 7 mart 2018 semt pazarından aldığım iri domatesten salata yaparken, iri iri çekirdekleri olduğunu farkettim. Doğranmış salatadan seçtiğim bir çok tohumu jel tabakası ile birlikte perlitli kaseye koymuştum, Bugün itibariyle hepsi kök salmaya başlamışlar. Onları saksıya aldım. 1 haftada kesin sonuç. tohumu jel tabakasından ayırmanıza gerek yok. o tohumun besleme sıvısı. Tohum ondan besleniyor.
yaptığım deney ev içinde değildi, balkonda. Ama Antalya zaten sıcak. Başka şehirlerde olmaz sanırım.

Eski 16-03-2018, 20:35   #64
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahsen2 Mesajı Göster
Hangi tohum olursa olsun embriyonun besini her zaman içeridedir. Tohum zarı veya kabuğu dışındaki katmanların veya maddelerin ise birbirinden farklı amaçları var. Domates tohumundaki jel, uygun şartların oluşmasına kadar tohumun uyanmamasını ve korunmasını sağlar.

Fermantasyon yöntemiyle tıpkı doğadaki süreçte olduğu gibi tohumlar bu jelden kurtulur ancak tam da bu noktada kurutma işlemi gerçekleştiğinden uyanma gerçekleşmez ama uyanmaya hazır olan tohumlar kimi hastalıklardan da korunmuş olarak ve tertemiz bir şekilde depolanmaya uygun hale gelir.

Uygun olan meyvelerde, sağlıklı, temiz ve çimlenmeye hazır tohumların depolanması için mükemmel bir yöntem.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2018, 22:19   #65
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Kurutma konusundaki kritik eşiği hatırlattığınız iyi oldu. Meyveden çıkarılıp doğrudan gazete kağıdına serilen tohumlarda söz konusu olmayan beklenmedik çimlenmeyle fermentasyon yönteminde karşılaşmak mümkün.

Tohumlar fermentasyon işlemi sırasında meyve suyu içinde beklediğinden, kurutmaya alındıkları anda ıslak oldukları için bir an önce kurumalarını sağlayacak şartlar oluşturulmalıdır. Aksi durumda (1-2 saat kadar kısa sürede), ortam sıcaklığına da bağlı olarak hemen çimlenebilirler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Hangi tohum olursa olsun embriyonun besini her zaman içeridedir. Tohum zarı veya kabuğu dışındaki katmanların veya maddelerin ise birbirinden farklı amaçları var. Domates tohumundaki jel, uygun şartların oluşmasına kadar tohumun uyanmamasını ve korunmasını sağlar.

Fermantasyon yöntemiyle tıpkı doğadaki süreçte olduğu gibi tohumlar bu jelden kurtulur ancak tam da bu noktada kurutma işlemi gerçekleştiğinden uyanma gerçekleşmez ama uyanmaya hazır olan tohumlar kimi hastalıklardan da korunmuş olarak ve tertemiz bir şekilde depolanmaya uygun hale gelir.

Uygun olan meyvelerde, sağlıklı, temiz ve çimlenmeye hazır tohumların depolanması için mükemmel bir yöntem.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 20-09-2018, 11:24   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2018
Merhaba. Domates tohumu almak amacı ile fermantasyon yöntemini denemek istedim bu yıl. 4 bardağa tohumları koydum, ama bir tanesinde oluşan beyaz tabakanın altında minik beyaz kurtçuklar gördüm. Tohumları yıkayıp temizledim.tohumlarin şeklinde ve renginde bir değişiklik yoktu o yüzden kuruttum. Acaba tohumlar bozulmuş mudur fikriniz var mı??

Acisu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2019, 00:45   #67
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Acemi fermentasyonu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster

Tam da tohumluklarımızı ayırmaya başladığımız bu günlerde bu alternatif yöntemle siteniz sayesinde tanıştım. Hemen dün uyguladım. Yalnız, tohumların bardak içindeki görüntüsü biraz şaşırttı (resmi aşağıda).

Üstteki tabaka oldukça yoğun hatta katı, domatesin ince suyu ayrılarak aşağıda kaldı. Bir sorun teşkil eder mi? Acaba arasıra karıştırmalı mıyım? Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 25-08-2019 saat 00:46 Neden: Yazım hatası
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2019, 00:59   #68
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şeftali çiçeği Mesajı Göster
Tam da tohumluklarımızı ayırmaya başladığımız bu günlerde bu alternatif yöntemle siteniz sayesinde tanıştım. Hemen dün uyguladım. Yalnız, tohumların bardak içindeki görüntüsü biraz şaşırttı (resmi aşağıda).

Üstteki tabaka oldukça yoğun hatta katı, domatesin ince suyu ayrılarak aşağıda kaldı. Bir sorun teşkil eder mi? Acaba arasıra karıştırmalı mıyım? Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.
Etmez, hiç birşey yapmayın.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2019, 02:20   #69
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Etmez, hiç birşey yapmayın.
Sn. Bahcedenn, teşekkür ederim.

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2020, 16:39   #70
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Merhabalar,bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim Sayın birnefestoprak.

Benim forum ahalisine sorum domates tohumlarının yıkanması esnasında Sayın Meyvelitepe'nin de bahsetmiş olduğu sirke uygulamasını forumda yapan var mıdır? Sayın Meyvelitepe'nin linkini vermiş olduğu şu tezden edindiğim bilgileri uygulamak istiyorum. Anladığım kadarı ile fermantasyonu tamamlanmış tohumları asit derecesi %10 olan 30 ml üzüm sirkesi / 270 ml saf su çözeltisi içinde 12 saat bekleteceğim. Ardından 24 saat kahve filtresi kağıdı üzerinde kurutacağım.

azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2020, 16:52   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2020
Fermentasyon sonrası sirke ile dezenfeksiyonu birkaç yıldır yapmaktayım, 1:10 doğal sirke ile, Çimlenme oranlarını olmamış olanlar ile karşılaştırmadım, ancak daha sağlıklı-temiz tohumlar olduğunu düşünüyorum.

MeyveliTepe ve azorka beğendi.
mavibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2020, 10:53   #72
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavibahçe Mesajı Göster
Fermentasyon sonrası sirke ile dezenfeksiyonu birkaç yıldır yapmaktayım, 1:10 doğal sirke ile, Çimlenme oranlarını olmamış olanlar ile karşılaştırmadım, ancak daha sağlıklı-temiz tohumlar olduğunu düşünüyorum.
Selamlar Sayın Mavibahçe
Bu işin bir yöntemi var mıdır? Çimlenme öncesinde yapabilir miyiz? Fermantasyonunu tamamladıktan ne kadar süre içinde sirke ile dezenfekte edebiliriz ? Ben ne yazık ki fermantasyon bittikten sonra iyice kurutup tohumları poşetlerine aldım.

TCM beğendi.
azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2020, 17:50   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2020
Sn azorka, Fermantasyon sonrası hemen uyguluyorum max bir kaç saat.

İlgili yayını inceledim, Kurutulmuş tohumlara 24 saat patojen bulaştırıp, kurutulup ,sonrasında 12 saat sirke uygulaması yapılmakta, sonra kurutulup artık nihai tohumun çimlenme gücü test edilmiş, Sirkenin patojen öldürme gücü %100, çimlenmeye negatif etkisi %5 tespit edilmiş. Ancak Tartışma kısmında bu 12 saat beklemekten dolayı çimlenme olabileceği ve hemen ekilmesi tavsiyesi var. Tohum alımında fermantasyon sonrası hemen uygulanabilir, ya da ekim öncesi de uygulanıp temiz tohumlar çimlendirilebilir. Ya da kurutulmuş tohumlara da uygulayıp, devamında tekrar kurutulur. birinci ve ikinci yöntemin daha uygun olduğunu düşünüyorum. üçüncüsü yazarın testi için zaten gerekli. Bekletilme süresi için ise çimlenme oluşumunu zorlamamak

Sıcak su ve NaOCl için de o tohumların o yıl kullanılmasını belirtmişler, ömürlerini kısalttığı için. Sirke nin ömüre negatif etkisi belirtilmemiş.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
mavibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024