agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni53Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2017, 09:35   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2017
Neyi yanlış yapıyorum ?:

Her saksıda 1 tane yenilebilir domates çıkıyor.
Diğerleri ya küçük kalıyor ya da resimdeki gibi.
Azot içeren sıvı gübre aldım."yapraklara püskürtün" diye yazıyor,ayrıca yarım litre suya
bir kola kapağı filan düşüyor...az geldi gözüme(Gentafol)

https://1drv.ms/f/s!Am4yMVdZjYGS9SxbSWh1idyHlx42

ddinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 15:48   #62
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
O altındaki kara leke çiçekburnu çürüklüğü belirtisi yani kalsiyum eksikliği var bitkilerin.Topraktan kalsiyumu alamıyor **** kalsiyum yeteri kadar yok.Sıvı gübrelerin içerisinde kalsiyum içeren gübreler **** kireç işinizi görür sanırsam.Örnek resimdeki gibiyse şayet öyle görünüyor gerçi. Şayet böcek girişi gibi bir siyahlık ise tuta kelebeği zararı da olabilir.Resimden tam belli olmuyor.

http://1.bp.blogspot.com/-L3mh4tBcmN...t%C3%BC041.jpg

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 17:17   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ddinc Mesajı Göster
Neyi yanlış yapıyorum ?:

Azot içeren sıvı gübre aldım."yapraklara püskürtün" diye yazıyor,ayrıca yarım litre suya

Domatesleri güneşin altından alıp hafif gölgeli bir yere **** agaç altına alırsanız daha iyi olur direk güneşin altında bu sıçaklarda dayanamazlar. Aldığınız gübre gentafolun hangisi oldugu bilemediğim için tam yorum yapamıyorum. Bitkiye sadece azot yetmeyebilir 1 kilo NPK 15 15 15 alırsanız herhangi bir tarım marketten kilosu 2.5tl olması lazımdı 1 kilo yeter. NPK 15 15 15 i bir tane saksıya 1 çorba kaşıgı kadar 2 haftada 1 kere verirseniz bir de günlük sularsanız daha iyi verim alabilirsiniz.

aloe beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 17:28   #64
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Toprakta yeteri kadar Kalsiyum vardı belki ama bitki alamıyor da olabilir. Düzensiz ya da gereğinden az/çok sulama da sorunun kaynağı olabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ddinc Mesajı Göster
Neyi yanlış yapıyorum ?:

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 17:42   #65
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn ddinc'in mesajında gübre yetersizliğine işaret edecek bir sorun gözükmüyor. Bu aşamada neden ek gübre kullanmasını tavsiye ettiğinizi anlayamadım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Domatesleri güneşin altından alıp hafif gölgeli bir yere **** agaç altına alırsanız daha iyi olur direk güneşin altında bu sıçaklarda dayanamazlar. Aldığınız gübre gentafolun hangisi oldugu bilemediğim için tam yorum yapamıyorum. Bitkiye sadece azot yetmeyebilir 1 kilo NPK 15 15 15 alırsanız herhangi bir tarım marketten kilosu 2.5tl olması lazımdı 1 kilo yeter. NPK 15 15 15 i bir tane saksıya 1 çorba kaşıgı kadar 2 haftada 1 kere verirseniz bir de günlük sularsanız daha iyi verim alabilirsiniz.

Eski 16-07-2017, 21:49   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn ddinc'in mesajında gübre yetersizliğine işaret edecek bir sorun gözükmüyor. Bu aşamada neden ek gübre kullanmasını tavsiye ettiğinizi anlayamadım.
Bitkiye sadece azot gübresi zamanla yetersiz geleceği ve bitkinin azotun yanında fosfor ve potasyuma da ihtiyacının olduğunu düşündüğüm için tavsiye ettim.
-Sürekli azotla beslenirse bitki büyür gelişir çiçeğe durmaz geç çiçeklenir çiçekleri dökülür ya da meyveleri büyümez. Sadece azot verilirse bitki fazla yapraklanır ve dayanıklılığı azalır diye biliyorum yanlış mı biliyorum

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 22:34   #67
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

İlk resimdeki meyvede çiçek burnu çürüklüğü gözüküyor. Meyve çeperinin oluşumuna katkıda bulunan başlıca mineralin Kalsiyum olduğu biliniyor. Bitkinin toprağında Kalsiyum eksikliği olabilir. Bir diğer olasılıkta da toprakta yeteri kadar Kalsiyum olabilir ama, başka bileşenlerin fazlalığından dolayı, bitki Kalsiyum'u alamıyor olabilir.

Bir de sizin iki haftada bir çorba kaşığı kadar vermeyi tavsiye ettiğiniz gübre suda çözünüyor mu? Bitki zaten yaşam döngüsünün sonuna gelmek üzere. Eğer bahsettiğiniz gübre suda çözünmüyorsa, kısa süre içinde ve özellikle yüzeyden granüler halde verilmesi ne kadar etkili olacak?

Bitki stres altında gözüküyor. Meyve tutum aşamasında günde bir kez sulanması stres seviyesini daha da yükselttiği gibi meyve lezzetini de azaltacaktır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Bitkiye sadece azot gübresi zamanla yetersiz geleceği ve bitkinin azotun yanında fosfor ve potasyuma da ihtiyacının olduğunu düşündüğüm için tavsiye ettim.
-Sürekli azotla beslenirse bitki büyür gelişir çiçeğe durmaz geç çiçeklenir çiçekleri dökülür ya da meyveleri büyümez. Sadece azot verilirse bitki fazla yapraklanır ve dayanıklılığı azalır diye biliyorum yanlış mı biliyorum

YeniGine beğendi.
Eski 04-12-2017, 19:16   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2013
azotlu gübreyi calsiyumlu bir gübreyle karıştırıp vermek doğru birşey mi yoksa ayrı ayrı mı vermeli

kankokan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 07:50   #69
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kankokan Mesajı Göster
azotlu gübreyi calsiyumlu bir gübreyle karıştırıp vermek doğru birşey mi yoksa ayrı ayrı mı vermeli
Azotlu gübreleri sülfatlılar hariç diğer azotlarla, kalsiyumlu gübrelerle ve nitrik asit ile karıştırabilirsiniz,bunun yanında kalsiyum fosfor içerikli gübreler ve fosforik asitle de karışmaz,borla düşük dozda karışabilirliği vardır ancak karıştılmasa daha uygun olur.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 12:04   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2018
Sayın Danışman.

Öncelikle iyi günler diliyorum.
Benim sorum şu şekilde. Ben balkonumda solucan gübresi üretiyorum amatör olarak ve bunu denemek istiyorum. Domatesi torf, perlit, toprak vb. hiçbirşey karıştırmadan tohumdan itibaren sadece solucan gübresi ile '' sıvı ve katı olma üzere'' yapabilir miyim? Eğer yapabilirsem hangi dönemlerde sıvı gübre vermem gerekir? ya da eğer sadece gübre içerisinde yetişmez ise solucan gübresi ile karşım oranları ne olmalıdır? Bu arada balkonumda 10 kg lık yoğurt kovaları içerisinde yetiştirmeyi planlıyorum.

Teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Düzenleyen CooL_MaN21 : 20-03-2018 saat 12:06 Neden: eksik mesaj
CooL_MaN21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2018, 15:22   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2018

Toprak yapım bu hocam.Diktiğim fideler can suyu vermeme rağmen 2.gün bu hali alıyorlar.Kimisi 3 kimisi gün aşırı sula,çok sulama mantar hastalığına yakalanır diyor.Fotoda görüldüğü gibi fideler susuzluktan puruşuyorlar.Gübre de dahil olmak üzere nasıl bir sulama programı uygulamalıyım.

osmili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 09:57   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2019
Iyi gunler sayin danisman 1000m2 yeni bir sera kurdum fideleri ekeli 6 gun oluyor toprak nemli acaba daha hizli olgunlasip gelismesi icin ne yapmalıyım

Mehmet000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 15:14   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2019
Hocam.merhaba. bende annemden aldığım.hevesle domates yetiştirmeye başladım balkonda. Fidelerin boyu yaklaşık 50 cm. Bu zamana kadar yani fidelerin 5cm olmasından itibaren hazırladığım kış gubresinden azar azar verdim.bir sorun yaşamadım.ancak çiçeklenme biraz geç oldu diye düşünüyorum.ayrica cicimlenmesine rağmen hala meyveye geçmedi.potasyum eksikliği olabileceğini düşünüyorum haliyle.potasyum.gubresinolarak ne önerirsiniz ve ne şekilde vermem gerekir.fidelerim 5lt su petlerinde 2 fide olacak şekilde yaklaşık 10 tane şişede, 20 fide civarında var.

Desteğinizi rica ediyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
gübre zamanı

GÜBRELERİ NE ZAMAN VERELİM?

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
chemistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 03:30   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2020
Domates

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
arkadaşlar bir ziraai tarımsal danışman olarak sizin gübreleme ve sulama hakkındaki sorunlarınızı ve sıkıntılarınızı size yönelik bitkilerinizin kaliteli ve sağlıklı olmasına yönelik gübreleme ve sulama proglamlarımı burada sizlerle paylaşacağım ilerki zamanlarda sizden gelen talep doğrultusunda genel olarakta bitki gübreleme ve sulama programları yayınlayacağım

Ercan4669 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 03:33   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2020
Hocam domates salatalık biber patlıcan dan oluşan bir bahçe yaptım Mardin sıcaklarında günde damlama sulama sistemi ile kaç litre su gerekir

Ercan4669 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 19:34   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2020
merhaba abiler ablalar

aranizda yeniyim bu ise yeni başladım cahillimi affedin domateslerime NPK 15 15 15 Gübresi verdim topraktan örnek almadim verimsiz bir toprak binamız bahçesi o yüzden gübreledim domateslerimin yapraklari yanmış gibi biraz fazla verdim galiba toprak altı gübre köklerine verdim 1 2 tutam ölçmeden sizce yanmış mı 1 hafta oluyor vereli çicek açmaya başlamışlar ama

gencyetistirici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 01:19   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
1. Neden doğal gübre değil de yapay gübre? Bu gübrelerin bilinçsiz kullanımı "verimsiz" dediğiniz toprağı daha verimsiz hale getirebilir (ki ülkemizin çoğu tarım arazisi bu sorunu yaşıyor)

2. Yapraklarda bahsettiğiniz sorun bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir, fotoğraf yüklemeniz durumunda işin ehli arkadaşlar daha kolay yorum yapabilirler.

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2023, 07:12   #78
Ağaçsever

Naive green's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2022
Wink

Merhabalar,
Şimdi biz domatesin yapraklarına su değmesinden pek hoşlanmadığını biliyoruz. Ama bu ara hava çok sıcak ve benim çiçekler hafif hafif dökülür oldu. Bir de oluşan çiçek sayısı azalıyor sanki. Acaba bu sıcak havalarda, az da olsa yapraktan bitkiyi serinletmek gerekir mi?Yapraktan gübre verilebilir mi? Ama benim çekincem, oluşacak fazla nem ve bunun hastalığa yol açma olasılığı. Biraz kafam karıştı açıkçası.

MeyveliTepe beğendi.
Naive green Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2023, 12:18   #79
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naive and green Mesajı Göster
Merhabalar,
Şimdi biz domatesin yapraklarına su değmesinden pek hoşlanmadığını biliyoruz. Ama bu ara hava çok sıcak ve benim çiçekler hafif hafif dökülür oldu. Bir de oluşan çiçek sayısı azalıyor sanki. Acaba bu sıcak havalarda, az da olsa yapraktan bitkiyi serinletmek gerekir mi?Yapraktan gübre verilebilir mi? Ama benim çekincem, oluşacak fazla nem ve bunun hastalığa yol açma olasılığı. Biraz kafam karıştı açıkçası.
Su ile her durumda problemli. Güneşin vurma yönünden düşük doz kalsine edilmiş iyi kalite kaolin atabilirsiniz.Işıma ile oluşan yüzey sıcaklığını 5-6 dereceye kadar düşürür, ayrıca meyvelerin yanmasında da epey faydası olur.

TCM ve naive and green beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2023, 19:07   #80
Ağaçsever

Naive green's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2022
Tam karşıdan vuruyor güneş, oldukça sert ve yakıcı. Toprak üzerini samanla örterek saksıları biraz korudum. Ama yazdığınız gibi bitkinin kendisi güneşe olduğu gibi maruz kalıyor.Kaolini duydum ama okumayı hep erteledim durdum. O konuyu bir okuyayım, çok teşekkürler.

Naive green Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2023, 23:30   #81
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naive and green Mesajı Göster
Tam karşıdan vuruyor güneş, oldukça sert ve yakıcı. Toprak üzerini samanla örterek saksıları biraz korudum. Ama yazdığınız gibi bitkinin kendisi güneşe olduğu gibi maruz kalıyor.Kaolini duydum ama okumayı hep erteledim durdum. O konuyu bir okuyayım, çok teşekkürler.
https://blog.meyvelitepe.org/kaolin/

Kolay gelsin

Naive green beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024